PLANETARIUM VROUWENHOEKJE BINNENLAND UIT DE PERS STADSNIEUWS Geen taschje en toch een stamkaart -J. HA'AGSCHE COURANT VAN DINSDAG 8 OCTOBER 1940 TWEEDE BLAD, PAGINA 2 DE SCHOOLVOEDING DE WINTERKLEEDINGHULP IJ UITREIKING DISTRIBUTIE KAARTEN VOOR VASTE BRANDSTOFFEN TWEE DAGEN VAN BOETE EN GEBED VOOR KATHOLIEK ’s-GRAVENHAGE Een rijke sterrenregen te verwachten De begrafenis van een aantal slachtoffers van den Engelschen bomaanval op Haarlem. De stoet passeert het huis van de familie Michel, waarvan vier leden werden gedood, (Polygoon) DE HELDERZIENDE ANDRE DU LANCELLE Morgen de letters 0, S en W Slachtoffers van het bombarde ment van Haarlem begraven Swh* i de op Crt. SCHOOLTANDVERZORGING min; In de afgeloopen week vergaderde de Nationale Commissie tegen het Al coholisme te Utrecht onder voorzitter schap van prof. dr. J. R. Slotemaker de Bruine. Onder meer werd het rap port der commissie-graanbeperking be sproken, in welke commissie voorlich ting werd ontvangen van enkele des kundigen buiten den eigen kring der geheelonthouders. De N.C.A. zal zich over het vraagstuk van de beperking van graantoewijzing aan de alcohol- industrie tot de regeering wenden. Nationale Commissie tegen het Alcoholisme den on- Op de Noorderbegraafplaats aan den Ver gier de weg werden om half één de stoffelijke overschotten van het echt paar van Strien ten grave gedragen. Wederom was men hier getuige van het leed, dat op zoo onrechtvaardige wijze werd veroorzaakt. Beproefde familie leden begeleidden de kisten, welke wer den neergelaten in een groeve naast die, waarin gisteren de familie Michel werd begraven. Het gemeentebestuur van Haarlem was vertegenwoordigd door den heer J. Smit, chef van de afdeeling burger lijke stand en bevolking. Bij de vele kransen welke de baren dekten, waren er onder andere van den Rijkscommissaris en van het gemeente bestuur van Haarlem. t Droefenis heerschte, toen de kisten daalden. Het werd sommigen te mach tig. De plechtigheid werd besloten met een dankwoord van een zoon van den overledene. Diep onder den indruk verlieten allen den doodenakker. ANECDOTE UIT HET LEVEN VAN WIJLEN DEN CHIRURG, Dr. SCHOEMAKER In het jaar 1933 verscheen op avond van den 9den October een verwachts rijken sterrenregen. Er is een kleine kans, dat dit schouwspel zich dit jaar zal herhalen. Doch deze sterren regen heeft al verscheidene voorspellin gen getart. Dit maant ons tot groote voorzichtigheid. I n d i e n de meteorie- tenzwerm die den sterrenregen ver oorzaakt ons ditmaal gunstig gezind is, zullen we een dezer dagen een bui tengewoon mooi schouwspel kunnen zien. In de omgeving van den kop van het sterrenbeeld Draak zullen honder den meteoren vallende sterren in allerlei richtingen wegflitsen. Het ster renbeeld Draak staat in dezen tijd des avonds hoog aan den hemel. Kijk dus eenvoudig naar de hemelstreek boven uw hoofd. Er zijn echter allerlei „maar-en”. De sterrenregen kan in het geheel niet ver schijnen, omdat de aarde den meteorie- ten-zwerm misloopt. En als de sterren regen komt, weet niemand, op welk tijd stip hij zal optreden. Het kan best over dag gebeuren en hiervan zal het gevolg zijn, dat wij er niets van te zien krijgen. Dit stukje heeft dus niet ten doel, u op te wekken om avond aan avond on afgebroken te gaan speuren. Veeleer is het een goede raad: „Let zoo nu en dan eens op den avondhemel, wellicht hebt ge geluk”. Na den 13den October be hoeft ge den sterrenregen niet meer te verwachten. R. WIE(N) BEHOORT DEZE PRISMA-KUKER Aan het bureau van den commissaris van politie van den justitieelen dienst B, Alexanderplein 15A, bevindt zich een in beslag genomen prismakijker merk Busch”. Deze kijker is vermoedelijk van misdrijf afkomstig en is voor belangheb benden te bezichtigen op werkdagen tus- schen 9 uur v.m. en 4 uur nam. aan vorengenoemd bureau. ONTSPANNINGSMIDDAG VOOR ROTTERDAMSCHE GEËVACUEERDEN. Zondag heeft onder zeer groote belang stelling in het Tehuis aan de Hoefkade 99, een ontspanningsmiddag plaats gehad, welke was georganiseerd door de Com missie voor O. en O. voor de Rotterdam- sche geëvacueerden. Er werd een welver zorgd cabaret-programma uitgevoerd. De hoofdschotel werd opgediend door het bekende Duo Koolmees-Stieffelhagen, dat met zijn liedjes, waarvan het refrein door allen dapper werd meegezongen, een enorm succes had. Aan de piano werden zij begeleid door den heer J. van der Ham. Niet minder succes had de heer R. de Vries, die met zijn nieuwste goochel trucs, alle aanwezigen in verrukking bracht. Uit het daverend applaus bleek, dat deze middag door allen zeer werd gewaardeerd. Door een milden gever daar toe in staat gesteld, heeft de commissie aan allen verschillende versnaperingen kunnen aanbieden. Aan het slot bracht de commandant van het Tehuis den medespe lenden hartelijk dank. Beschikbaarstelling van kolenbon aan ondersteunde kleine boeren en tuinbouwers In een circulaire aan de gemeentebestu. ren deelen de waarnemende secretaris generaal van het departement van Sociale Zaken en de secretaris-generaal van het departement van Landbouw en Visscherij, waarnemende hoofden dier departemen ten, mede, dat zij om gelijke redenen als die, welke tot de terzake voor de in Zorg zijnde werkloozen getroffen regeling heb ben geleid, termen kunnen vinden om goed te keuren, dat aan de ondersteunde kleine boeren en tuinbouwers, die in groep B zijn gerangschikt, onder dezelfde voor waarden als bij bovenbedoelde regeling gelden, een kolenbon wordt verstrekt ter waarde van 5.75. Indien de kleine boeren en tuinbouwers reeds in hét bezit zijn van de hun toe- gestane hoeveelheid brandstoffen, kunnen zij niet meer voor bovenbedoelden bon in aanmerking komen. OUDERAVOND OPENBARE LAGERE SCHOOL KEPPLERSTRAAT 301 Woensdag, 2 October werd in bovenge noemde school een ouderavond gehou den. Het hoofd der school, de heer W. v. Os. opende den avond en heette allen hartelijk welkom. Vervolgens gaf spreker een overzicht van den bloei der school, welke nu 315 leerlingen telt, met als ge vo'g uitbreiding van personeel Na het voorlezen der notulen werd overgegaan tot vertooning van de kleurenfilm ,,De Haagsche Dierentuin”. In de pauze be stond gelegenheid zich met het personeel der school te onderhouden, waarvan druk gebruik werd gemaakt. Na de pauze werd nog vertoond de film Een reis door Indië”. Na de rondvraag sloot de heer v. Os dezen zeer geslaagden avond. De lokaliteiten Het innemen der goederen, die in goeden staat moeten verkeeren en niet bijna mogen zijn versleten, zal, met overlegging der persoonlijke textiel- kaartt kunnen plaats vindten van 9 uur v.m.4 uur n.m. in de navolgende lokaliteiten: Gem. Hoogere Burgerschool, Arons- kelkweg 1, Openbaar Schoolgebouw, Nieuwe Laantjes 8, Openbare Lagere school, Deventerschestraat 21, Bijzon dere lagere school Louise Henriëttestr. 11. Voorm. openbare lagere school, Colensostraat 2, Openbare voorberei dende school, Vaillantplein 17, Open bare Lagere school, van Hoornbeek- straat 5, Openbare lagere school Nach- tegaalplein 19a,’ Bijzondere Kweek school, Paramaribostraat 21, Openbare Lagere school Boylestraat 20. Men dient zich aan te melden in het lokaal dat het dichtst bij zijn woning is ge legen. 67 Nederlanders, bestemd voor verschil lende plaatsen in ons land. De overigen, die uit Zuid-Frankrijk waren meegeko men, werden onderweg reeds aan hun woonplaatsen in België afgezet. Een dame uit Breda behoorde tot de teruggekeerden. De overigen waren be stemd voor Amsterdam, Rotterdam, Utrecht. Arnhem. Zutfen. Tilburg, Valken burg. Haarlem. IJmuiden en Baarle Nas sau. Na een geneeskundig onderzoek in het Gemeente-Ziekenhuis werd een ge deelte door den geneeskundigen dienst ondergebracht: een ander gedeelte droeg voor eigen nachtlogies zorg. Zaterdag ver trokken deze laatste op eigen gelegenheid huiswaarts, de rest is per bus naar de woonplaatsen vervoerd. De bussen keeren thans niet meer naar Frankrijk terug. Slechts wanneer het comité bericht zou ontvangen, dat zich te Parijs Nederlan ders zouden hebben verzameld, zou wor den overwogen opnieuw bussen daarheen te dirigeeren. Het bij zich hebben van een Stamkaart of ander identiteitsbewijs wordt door de vrouw, als men de politieberichten ge- looven moet, vaker vergeten dan door mannen. Geen wonder, wanneer men de bergruimte in een mannenpak vergelijkt met de kleeding van een vrouw! Wat ligt meer voor de hand, dan tusschen drukke huiselijke bezigheden in, even naar buiten vliegen en de verfrisschende herfstlucht op. te snuiven. Men denkt dan niet aan dingen als een stamkaart; en denkt men er wél aan. dan laat u haar thuis, omdat het onvrij is een taschje te moeten meedragen. Bovendien laat men een taschje makkelijk ergens achter en is de kans dat het wordt gestolen, lang niet denkbeeldig! Het is te begrijpen, doch tegenover de politie geen excuus. Wij geven u hieronder de wijze, waar op met geringe kosten een stamkaart- of ander identiteitsbewijszakje te maken is. Het wordt vastgena^id tegen de voering van het beneden-voorpand van de daag- sche jas of mantel zonder voldoende groote zakken, die u gewoon bent voor uw ommetjes aan te schieten. U heeft dan slechts, zoo u wordt bevolen, een identiteitsbewijs te toonen, den onder kant van uw mantel terug te slaan! Het taschje kan thuisblijven. Met een oud lapje, dat dubbelgeslagen en dichtgenaaid, groot genoeg is om het vereischte bewijs in te schuiven, is men gauw klaar. Een ritssluiting aan den bovenkant sluit iedere mogelijkheid van verlies uit. Wappert de jas in den wind, gaat u hem onderweg over den arm dra gen, altijd blijft de stamkaart bij u. Maar, textiel is een kostbaar bezit en u zult er wellicht een nuttige bestem ming voor hebben. Schaf u dan voor uw familie 15 c.m. oil-silk aan. Ook zeer bruikbaar is het zeer dunne rubberpro duct transpama. Deze zijn zoowel doorzichtig als ondoorzichtig in den han del. Deze beide stoffen zijn 90 c.m. breed en hebben het belangrijke voordeel, dat ze u geen punten kosten. U kunt er mee omgaan als ware het textiel! Het formaat van de stamkaart is 10 c.m. x 13 c.m. Het formaat van het be- noodigde lapje voor een stamkaart is 13 c.m. x 27 c.m. U heeft dan aan den 10 c.m.-kant anderhalven c.m. speling aan beide zijden om dicht te stikken- Aan den 13 c.m.-kant komt dan óf de ritssluiting, als men deze heeft, óf men zoomt den eenen bovenkant om en zet op den andere een klepje, dat men met een knoopje of drukkertjes kan vastmaken. Ook dan is het verlies van de stamkaart uitgesloten. Men moet er in het laatst6 geval alleen om denken tegen den bin nenkant van het zakje een klein strook je stof te stikken om uitscheuren te voorkomen. Uit de opgegeven hoeveelheid stof kun nen 4 stuks van dergelijke zakjes wor den gefabriceerd. Verhuring van grond aan het Gevers Deynootplein Krachtens Raadsbesluit van 7 October 1935 werd aan de N.V. Bouw- en Exploi- tatie-Maatschappij „Germa-Aesthetica". gevestigd alhier, voor het tijdvak van 1 Mei 1936 tot en met 30 April 1941 ver huurd een oppervlakte gemeentegrond, gelegen aan het Gevers-Deynootplein, voor reclame-doeleinden en/of voor het daarop hebben van een theeschenkerij en/of winkeltjes langs het Gevers-Dey nootplein, tegen een huurprijs van ƒ4500 per jaar. De heer E. van Breukelen, di recteur van de vennootschap, welke wordt geliquideerd, heeft verzocht den onderhavigen grond na 30 April 1941 voor den tijd van 10 jaar en 8 maanden op den voet van de loopende verhuring te mogen huren. B. en W. hebben tegen deze verhuring geen bezwaar en stellen mitsdien den Raad voor, tot verhuur te besluiten. Voor een spoedigen, rechtvaardigen en duurzamen vrede De geestelijkheid te dezer stede heeft op initiatief en voorstel van de Fede ratie van Franciscaansche Derde Orde- afdeelingen in den Haag, alle Katho lieken van de stad opgeroepen tot een algemeenen boete- en bededag, te hou ten op Zaterdag 12 en Zondag 13 October, om van God een spoedigen, rechtvaardigen en duurzamen vrede voor de wereld te mogen verkrijgen. Kinderen moeten vleesch- en vetbons meebrengen Ongeveer 8000 leerlingen van lagere scholen krijgen dagelijks de zooge naamde schoolvoeding; ’s zomers be staat deze uit brood en ’s winters uit warm eten. Ook de schoolvoeding ont komt niet aan de distributie, zoodat de kinderen bons voor vet en vleesch van huis mee moeten brengen. Eens in de drie maanden brengen ze een vetbon mede. De eerste „vetperiode” loopt tot 1 December. Van de ruim vierduizend bons, die de Stichting Schoolkinder- voeding, die een deel van de voeding op zich neemt, ontvangen heeft, waren slechts 400 bons voor vet, terwijl de overige 3600 bons recht gaven op het koopen van margarine of boter tegen gereduceerd en prijs. Het gevolg is daarvan geweest, dat thans veel meer boter en margarine in het eten ver werkt wordt dan vet. Dit is wel het eten ten goede gekomen, maar niet de kas van de Stichting, aangezien boter en margarine duurder zijn dan vet. Voorts moeten de kindereh voor iedere week eten twee vleeschbons meebrengen. Brachten de kinderen de vet-, boter- of margarinebons bijna allen mede, met de vleeschbons ging dat niet zoo gemakkelijk, toen deze maatregel pas ingesteld was. Zonder bons kon men echter van den slager of den groothandelaar geen vleesch krijgen. In overleg met B. en W. is toen besloten de kinderen, die geen vleeschbons mee brachten, uit te slui ten van de schoolvoeding. Een kleine 800 kinderen werd aldus van de lijst geschrapt. Geleidelijk aan zijn van deze 800 een 400 weer teruggekeerd, met vleeschbons natuurlijk. Aan de kinderen wordt geen pap of rijst meer verstrekt, aangezien het niet mogelijk bleek, hiervoor bons te ontvangen van de kinderen. Morgen vindt de uitreiking van brand stoffenkaarten plaats, op vertoon van de distributiestamkaart en de toege zonden formulieren, aan hen wier naam begint met de letter O. S. of W. Het stempel „Hoofd” distributiestamkaart Verschillende personen hebben schrifte lijk gevraagd, in verband met de uitrei king van de brandstoffenkaarten, op hun distributiestamkaart het stempel „Hoofd” te doen plaatsen. Naar de gegrondheid dezer verzoeken wordt zoo spoedig mo gelijk een onderzoek ingesteld en be langhebbenden zal de beslissing schrifte lijk worden medegedeeld. Indien dientengevolge de dag. waarop zij de brandstoffenkaarten moesten afha len, is verloopen en zij tot Vrij dag 11 October 1940 evenmin gelegen heid hebben om deze in een der aange wezen lokalen in ontvangst te nemen, zal dit van Vrijdag 11 October af als nog kunnen geschieden in het perceel Hazelaarstraat 121 op werkdagen van 8.45 tot 14 uur en op Zaterdag 8.45 tot 12 uur. Vele kransen, waaronder drie van den Rijkscommissaris, Rijksminister dr. Seyss Inquart, waren rond het graf ge legd. Tegen twaalf uur arriveerde op de zelfde begraafplaats de stoet van het echtpaar van Norden uit de Bakker straat. De heer van Norden en zijn echt- genoote, mevrouw G. J. van Norden Baltus, werden naar hun laatste rust plaatsen gedragen. Ook hier waren weer bloemstukken van den Rijkscom missaris en van de Haaflemsche bloe- mistenpatroonsvereeniging. Het ge meentebestuur werd wederom vertegen woordigd door den heer A. J. Landme ter. Eerst werd de kist van den heer van Norden in de groeve neergelaten en daarna die van mevr, van Norden. Een broer van den overledene sprak een kort afscheidswoord. Opnieuw vluchtelingen in ons land terug De dienst der bussen, aanvankelijk door de gemeente Breda georganiseerd om de gevluchte Bredanaars uit Frankrijk terug te voeren naar hun woonplaats, maar welke later is geworden een organisatie ten behoeve van alle gevluchte Nederlan ders, die zich in den vreemde mochten bevinden, is stopgezet, zoo meldt het Hbl. Vrijdagavond zijn zes dezer bussen uit Zuid-Frankrijk te Breda teruggekeerd Twee moesten n.l. wegens panne achter blijven. Zij arriveerden eerst Zaterdag morgen met een vrachtwagen, welke goeT deren en rijwielen van de teruggekeerden vervoerde. Met deze bussen kwamen mee Zondagmiddag heeft André du Lancelle in Diligentia verbluffende staaltjes van zijn gaven aan de Hagenaars vertoond. De heer B. Vreden leidde met een enkel woord den heer du Lancelle in. Men ziet zich in de wereld, aldus spreker, voor feiten gesteld, die niet te rijmen zijn met onze schoolwijsheid en zoo zet André du Lancelle ons de verbluffende resultaten voor van zijn bijzondere gaven. De heer du Lancelle is een zoon van een Fran- schen vader en een Hollandsche moeder, is hier in Nederland op school geweest en heeft geen enkele bijzondere opleiding genoten. Door voortdurende training heeft hij zijn gaven ontwikkeld. André du Lancelle deed voorspellingen en stelde, hem tevoren onbekende, feiten en omstandigheden vast van een persoon, wiens naam op zijn verzoek door iemand uit het publiek op een papiertje was ge schreven en hem in een enveloppe overhandigd was. Dit klopte in de meeste gevallen frappant en het gaf opluchting als hij kon zeggen, dat de persoon, over wie het ging, nog in leven was. In groote spaning en af en toe met een onbedwing. baren lach volgden de toeschouwers de vertraagde handelingen van een heer, door André du Lancelle in trance ge bracht, kneedbaar voor zijn wil. Hij wist hem te brengen tot chauffeeren, boksen en sneeuwballen gooien en tenslotte zelfs tot het afgeven van zijn portefeuille. Toen de betrokkene uit zijn opgeleg- den slaaptoestand ontwaakte, wist hij van niets en zou, als hij daarop niet attent gemaakt was, zonder portefeuille het po dium hebben verlaten! Een andere mijn heer uit het publiek schreef op een pa piertje: „Ik kan u nog niet gelooven” en zonder het te hebben gezien schreef du Lancelle den volzin op het bord. En of dat niet genoeg was noodigde hij, wien maar wilde op het podium uit, liet zich terdege blinddoeken en vertelde met feillooze ze kerheid, wanneer zij voor hem langs ge. loopen hadden, hoe het voorwerp er uit zag, dat zij in de hand hielden. Een hartelijk applaus drukte de bewon dering uit voor hetgeen deze man gepres. teerd had. In de pauze en na afloop maakten velen gebruik van de gelegen heid persoonlijke vragen beantwoord te krijgen. Nationaal Front en Nedert landsche Unie Het Nederlandsch Dagblad, orgaan van Nationaal Front, bespreekt de verklaring van het driemanschap der Ne- derlandsche Unie, volgens welke het niet bij voorbaat afwijzend staat tegen een adviescollege onder leiding van een on partijdig man, welk college, samenge. steld uit de beste positieve krachten van de verschillende groepeeringen, de ledige ruimte tusschen de bezettende macht en het Nederlandsche volk zou moeten vul- len. Het blad wil op het oogenblik niet diep op deze suggestie ingaan, maar vol- staan met enkele voorloopige opmerkin gen. Het schrijft dan „Wij nemen aan, dat de Unie niet wil aansturen op een figuur, die een smeltkroes zou worden van de thans concurreerende autoritaire partijen. Ware het zoo, dan weet zij „bij voorbaat” en bij ervaring, wat de on. aantastbaarheid van ons programma voor ons beteekent. Ook een „overkoepeling11 van partijen een vage term, die eer- tijds in „De Nederlandsche Gemeen schap” te veel werd gebruikt kan de Unie niet bedoelen. De Unie spreekt van een vertegenwoordiging van den volks wil bij de bezettende overheid. Dat er op het eerste gezicht bedenkingen rijzen te gen dit denkbeeld, willen wij niet ver helen. Iets, dat aan parlementaire coali- ties of opposities of partij splitsing zou herinneren, zou bij ons weinig geestdrift kunnen weken. Het autoritaire beginsel eischt een één-partij-staathet streven van elke autoritaire partij moet noodza kelijk zijn de éénige partij te worden. Het spreekt vanzelf, dat het loslaten van dit streven zonder opheffing der partij een onlogische en ongezonde figuur zou scheppen. Er is nog iets anders. De Unie ver werpt het persoonlijk leidersbeginsel en huldigt het beginsel van leiding door een college. Men voelt ook hier onze reserves. Indien echter het door de Unie gelan ceerde denkbeeld genomen wordt in zijn beperkte formuleering, zonder de er in opgesloten ontwikkelingskansen, indien dus de bezettende overheid personen van verschillende richtingen zou uitnoodigen in een college zitting te nemen teneinde uit de adviezen van deze personen op de hoogte te komen van hetgeen in het vooruitstrevende deel der natie leeft, dan zouden wij op zulk een uitnoodiging van die zijde natuurlijk met werkelijkheids zin antwoorden. Het is echter niet onze taak, op beslissingen der Duitsche over heid vooruit te loopen. want alleen zij heeft uit te maken, of zij zulk een orgaan in haar bestuursapparaat wil opnemen.” Vernieuwing ketels centrale verwarming Openbare Leeszaal en Bibliotheek Twee van de ketels der centrale ver warming van het gebouw Bilderdijk- straat 1, waarin de Openbare Leeszaal en Bibliotheek is gevestigd, zijn lek en die nen door nieuwe te worden vervangen, daar herstel niet mogelijk is. De kosten hiervan worden geraamd op 2270. Om te bevorderen, dat de verwarmingsinrich- ting voor het stookseizoen tijdig gereed zij, hebben B. en W. gemeend reeds nieu we ketels te moeten doen bestellen. Zij geven den Raad in overweging, om als nog goed te keuren, dat de bedoelde ke tels zijn besteld en de noodige gelden daarvoor beschikbaar te stellen. Morgen de letters A, C, D, U, X en Personen, wier namen beginnen met de letters A. C. D. U, X en IJ kunnen zich morgen vervoegen aan een der onderstaande lokaliteiten, om tegen in levering van een gedragen heeren- costuum, winterjas of wintermantel, of een wollen deken een vergunning te verkrijgen tot aanschaffing van een winterjas of wintermantel. Over den hier ter stede overleden chirurg dr. Schoemaker, wiens goede re putatie als heelkundige ver .over onze grenzen reikt, vertelt de „Zeeuwsche Crt.” de volgende aardige en kenschet sende anecdote: Schoemaker opereerde ergens in een Hollandsch ziekenhuis. Toen de groote chirurg op zeker moment „méér licht” commandeerde, draaide de zuster in kwes tie, in snelle haast, om met den grootst- mogelijken spoed haar opdracht uit te voeren, aan de verkeerde schakelknop. en in stede van méér licht te geven, hul de zij de zaal een ondeelbaar oogen blik in het donker. Doch ook niet langer dan een tel, want met dezelfden spoed, waarmede de zuster gepoogd had, „méér licht te ontsteken” herstelde zij haar schromelijke vergissing van „verduiste ring”. Maar de ernstige fout was be gaan. Nu is het wel bekend, dat menig chi rurg, als in geweldige spanning van krachten het uiterste van hem aan de ope ratietafel wordt gevergd, wel eens in een zelfde mate van geweldigheid kan uit barsten bij eenig misnoegen, een niet- direct begrepen aanwijzing, een verkeerd opgevat gebaar, een „stommiteit” laten wij zeggen. En zoo kreeg ook deze ver pleegster de volle laag. Zij een nog zéér jeugdige in erva ring schrok van dien knetterenden uitbrander aan haar adres zóó geducht, dat het haar begon te duizelen en men haar haastig moest wegdragen, buiten de zaal. Dr. Schoemaker bemerkte van dit laatste niemendal, was met al zijn aandacht weer bij den patient en ope reerde na den uitval kalm verder. ’s Middags klopte aan de kamer van den chirurg een bevende zuster, die ex cuus kwam aanbieden voor haar misgreep inzake de lichtschakelaar en haar groote spijt daarover betuigen. Schoemaker was het voorgevallene in den ochtend ak haast weder vergeten, had meelijden met het stamelende verpleegstertje, tegenover hem, lachte haar bemoedigend toe en zei: „Als ik voor al mijn tekortkomingen ex cuses had moeten aanbieden, in mijn leven, nou, zuster.volledige vergiffenis schenk ik u hoor.” Stralend van opluch ting keerde het zusje tot haar werk terug. Later hoorde Schoemaker wat er dien morgen precies was gebeurd en hoe het jonge verpleegstertje door zijn uitblaf van de sokken was getold en naar bed ge bracht, om zich te herstellen van den schok. De chirurg had er geen vermoeden van gehad, dat zich dit had afgespeeld en herinnerde zich van zijn booze woor den geen zier meer. Toen zuster des avonds op haar kamer kwam, vond zij daar een doos bonbons op tafel neergezet. En zij las: „Ik wist heusch niet, dat ik zóóveel leelijks had gezegd. Nu is het mijn beurt, zuster, om mijn spijt te betuigen en excuus te vra gen”. Ook hedenmiddag hebben honderden Haarlemmers op de Noorderbegraaf plaats stil en zwijgend een eerbiedigen laatsten groet gebracht aan de velen, die vielen tijdens den Engelschen lucht aanval in den nacht van Woensdag op Donderdag. Telkens weer reed een som bere stoet op de begraafplaats op en telkens opnieuw voelde men iets van het schrijnende leed der nabestaanden, die door het verlies van dierbare fami lieleden zoo zwaar getroffen zijn. Het eerst werd het stoffelijke over schot van den 36-jarigen heer P. Lei- sing, uit de Byzanthiumstraat, aan den schoot der aarde toevertrouwd. Het was een eenvoudige plechtigheid, waarbij een zwager enkele gebeden uitsprak. Namens het herstellingsoord Kareol bracht ritmeester Pahud de Mortanges het militair saluut aan den heer Lei- sing, die tijdens zijn leven vaak zijn diensten bewees aan de op Kareol ver pleegde militairen. Sober en eenvoudig was ook de begrafenis van het bejaarde echtpaar D. Bosch, dat in de totaal ver woeste woning in de de Keystraat den dood vond. Korten tijd later werden vier kisten in een gemeenschappelijk graf neerge laten. Vier leden van het gezin Michel, man, vrouw en twee kleine kinderen van respectievelijk vier en twee jaar vonden een laatste rustplaats op het stille kerkhof. Een lukraak neergewor pen bom vernietigde hun huisje in de Voortingstraat en slechts weinigen ble ven hun ontroering meester, toen fami lieleden met een door tranen verstikte stem afscheidswoorden spraken aan dit door bloemen overdekte graf. Tenslotte werden op de Noorderbe graafplaats grafwaarts gedragen de 22- jarige heer J. van Leen uit de van Ma- rumstraat 31 en drie leden uit het gezin Makkelie uit de Camphuysstraat, n.l. de 45-jarige moeder en haar twee zoons van 19 en 5 jaar. Deze aangrijpende plechtigheid besloot de sombere reeks en diep onder den indruk verlieten de vele honderden, die door hun tegen woordigheid van hun medeleven blijk hadden gegeven, den doodenakker. Kort tevoren was ook een droeve stoet naar de algemeene begraafplaats te Heemstede getrokken. Daar werd het stoffelijke overschot van mej. Netty Kuiler uit de Eindenhoutstraat ten grave gedragen, In de aula sprak ds. A. R. Rutgers, Ned. Hérv. predikant te Rotterdam woorden van troost tot de diepbedroefde nabestaanden en tot de vele leerlingen van de ontslapen mu- ziekleerares. Het gemeentebestuur van Haarlem was hier vertegenwoordigd door den heer J. A. de Landmeter, grif fier ten stadhuize. Bloemen van de Eindenhoutstraat-bewoners en van de leerlingen dekten de baar. Bij alle begrafenissen had de Rijks commissaris door het zenden van bloe men blijk gegeven van zijn medeleven. Ook vandaag was Haarlem getuige van schrijnend leed. Evenals gisteren trokken de lijkstoeten door de stra ten. Elf van de slachtoffers van den Engelschen luchtaanval zijn naar hun laatste rustplaatsen gedragen. Aan de lijkwagens, die soms met drie achter elkaar reden, hingen vele bloemstuk ken, stille bewijzen van de groote deel neming, welke de zwaar getroffen na bestaanden van vele zijden ondervon den. Om elf uur arriveerde op de alge meene begraafplaats aan de Kleverlaan de stoet van de familie Hoogenes uit de Voortingstraat. Bij hun vlucht uit de woning waren zij om het leven ge komen. In den eersten wagen was de kist met het stoffelijk overschot van de 25-jarige mevrouw Hoogenes-Baars geplaatst en in den tweeden wagen de kisten van twee kinderen, die vier en twee jaar oud waren. De heer A. J. Landmeter vertegen woordigde het gemeentebestuur van Haarlem en om de groeve hadden zich vele buurtgenooten geschaard. Eerst werd de kist met het stoffelijk over schot van de moeder in de groeve neergelaten, vervolgens de kisten van de beide kinderen. Onder diepe stilte geschiedde de eenvoudige plechtigheid. In September zijn 3860 kinderen van de openbare lagere scholen en 1554 kin deren van de bijzondere lagere scholen nagezien op carries van het blijvend ge bit. Ter bereiking van het gestelde doel: saneering van het blijvend gebit zijn 1672 vullingen gelegd. Van de gelegenheid naast de systema tische hulp ook klinische hulp te beko men (pijn veroorzaakt door melkkiezen of tanden) is 49 maal gebruik gemaakt. De commissie tot beheer der Nuts- scholen van het departement ’s-Graven- hage der Maatschappij tot Nut v(an ’t Algemeen richtte het verzoek tot B. en W., de scholen Hollanderstraat 21, Laan van Poot 355, Merkusstraat 19 en Willem Lodewijklaan 5 bij de School- tandverzorging aan te sluiten.

Haagsche Courant | 1940 | | pagina 6