Hebt Haagsche Courant van Dinsdag 8 October 1940 DERDE BLAD, PAGINA 1. if® if rf Uw identiteitskaart bij U den van De gedeeltelijke restauratie Sint Jacobstoren Ui 4 KW. cU 2 i I g’J STADSNIEUWS r iW I- |t Imdeboomen Markiezen en i Torentje van Loosduinen dreigt in puin te vallen tg -'-ih ft; u U r. 2 Md Zeggeren DE HEER J. D. R. H. PILLARD OVERLEDEN ZIJN ECHTGENOOTE MISHANDELD HET HOUDEN VAN OPENBARE GELD- EN GOEDEREN INZAMELINGEN ONGELUK AAN BOORD VAN EEN LOGGER Het uit <le XlVe eeuw dateerende kerktorentje van Loosduinen HET VERBOD OM ZICH TUSSCHEN 10 UUR ’S AVONDS EN 4 UUR DES MORGENS OP STRAAT TE BEVINDEN MISBRUIK VAN VERSTREKTE BENZINEVERGUNNINGEN De Sint-Jacobstoren, zooals hij er na de algeheele restauratie zal uitzden (Teekening H. H. van Zeggeren) 1 DEC.1939 DE KUSTVISSCHERIJ Architect H. H. van grijpt in «IS f WWW? r f® I H ft c II rw t 1 - - - sggg VHEBT BUUfï Het torentje in Loosduinen gemeenteraad, o*f*ee*e**># BU U 2j (Polygoon) is Politie houdt nauwlettend toezicht vergunning OPENING LUNCHROOM (Polygoon) aan van Men mag zich ook niet in tuinen e.d. ophouden costuum of handtaschje dit onontbeer lijk bewijs vergeet over te brengen van den eenen zak in den anderen; van het eene vakje in het andere. En als dan bovenstaande vraag wordt gesteld, dan hangt er een bekeuring in de lucht. Om nu te voorkomen, dat de iden titeitskaart wordt vergeten, doet men goed het bovenstaande uit te knippen, evenueel op carton te plakken en dit (Foto-archief) wordt deelge- kustvisschers, bijge- oud- Ge- de t V» óemeente e» In den ouderdom van 81 jaar is hier ter stede overleden de heer J. D. R. H. Pillard, oud-Ocst-Indisch hoofdambte naar B.B. ridder in de orde van Oranje Nassau. De verassching zal plaats hebben Donderdag a.s. in het crematorium te Velsen, na aankomst van trein 11.15 uur halte Driehuis-Westerveld. „DORADO” met vier punaises aan den binnenkant van de huisdeur vast te zetten. Ver geten is dan natuurlijk nog wel moge lijk, maar bij het verlaten van uw huis wordt u in ieder geval toch her innerd aan het medenemen van de kaart, die bewijst, dat u het bent, die kan worden aangehouden. Wielrijders in overtreding In totaal hebben 61 wielrijders een proces-verbaal gekregen, omdat de lan taarns hunner fietsen niet aan de voor geschreven afschermingsvoorschriften vol deden 16 rijwielen werden in beslag ge nomen. Een voetganger in de Zwaard- straat kreeg gisteravond een bekeuring, omdat hij op onnoodige wijze van zijn zaklantaarn gebruik maakte. Zondagavond ontstond oneenigheid tus- schen een echtpaar in de Noorderbeek- straat. De man bewerkte hierbij zijn vrouw met zijn vuisten op een zoodanige wijze, dat zij door den geneeskundigen dienst naar het ziekenhuis aan den Zuid- wal moest worden overgebracht. De man die in Leiden werkzaam is, werd gister middag aldaar op verzoek van de Haag sche politie in verband hiermede aange houden en is aan het hoofdbureau van politie alhier, voorloopig ingesloten. weer het magistrale aspect van vroe ger. Door het afkappen moeten dan ook kan men beginnen, in de bovenste vlak ken, vervat tusschen bogen en pilaren, het houweel te zetten. Dat wat eens ra men waren, groote boogvensters, worden dan weer glas-in-lood-ramen (niet be schilderd, maar toch van oud-groen glas) omdat al het metselwerk er tus schen, dateerend van veel later, zal worden verwijderd. boven de deur, de tufsteenen profielen van vroeger weer te voorschijn komen (thans geheel aan ’t oog onttrokken) en Het is werkelijk om te huilen wanneer men bij aandachtige beschouwing ziet, hoe de vorige generaties onzen grooten Haagschen toren, oorspronkelijk een juweel van bouwkunst, hebben verminkt. De teekening toont precies aan hoe hij er eens heeft uitgezien en... hoe de heer van Zeggeren hoopt hem nog eens te mogen maken, wanneer meer normaler tijden dit geldelijk mogelijk maken. Want beteekent de réstauratie van het onderstuk, waarmede zeer binnenkort een aanvang zal worden gemaakt (het wachten is nog slechts op Gedeputeerde Staten) een aanzienlijke verbetering, waarvoor we dankbaar mogen zijn, dan olijft er nog de kwestie van de spits. Die afschuwelijk leelijke spits van giet ijzeren rosaces” dateert uit de tweede helft van de vorige eeuw, van omstreeks 1860 en toen nu vóór den vorigen oorlog het tijdschrift Architectura een prijs- Affefavt*. i" G*m. ’SSKAVEnHAGE Opvarende door staaldraadkabel ernstig verwond Vanmorgen omstreeks 9 uur heeft zich aan boord van den logger Katwijk 77 een ongeluk voorgedaan, waarvan een der opvarenden, de 34-jarige J. H., wonende te Katwijk, het slachtoffer is geworden. Op genoemd tijdstip trachtte de Katwijk 77 de haven van Schevenin- gen binnen te loopen, wat niet gemak kelijk ging, omdat de waterstand on gunstig was. Tijdens het veelvuldig manoeuvree- ren kreeg H. een klap van een staal draadkabel van een anker tegen de beide beenen. Met ernstige vleesch- wonden is het slachtoffer, nadat de logger binnen was gekomen, door den geneeskundigen dienst naar het Roode Kruis ziekenhuis vervoerd. Waar op heden alleen van Scheveningen uit aan de kustvisscherij nomen, neemt het aantal dat van daar uit gaat varen, meer en meer toe. De resultaten behaald met de Sch. 69 als snurrevader zijn niet ongunstig, zoodat er ook bij andere reederijen meer animo komt om aan deze visscherij deel te nemen. Men heeft hiervan meer verwach tingen dan van de treilvisscherij. Vorige week zijn enkele Scheveningsche motor loggers naar Scheveningen gekomen, o.m. de Sch. 353, met de bedoeling om voor deze visscherij te worden ingericht. Het uitrusten voor deze visscherij echter niet zoo eenvoudig, daar de be treffende loggers hiervoor speciaal moe ten worden ingericht. Om deze visscherij uit te oefenen heeft men voorts heel wat touwwerk noodig en hier komt nog bij, dat de snurrevaadvisscherij onder deskun dige leiding moet geschieden. Mochten meer loggers deze visscherij gaan uitoefe nen, dan zal dit zeer zeker ten goede ko men aan de aanvoeren van versche visch hier ter plaatse. yoorlooper in in 1901 voor het eerst Dit is een vraag, die ons elk uur van den dag op straat door een agent van politie of een anderen bevoegden ambtenaar kan worden gesteld. En het is zaak, dan steeds een bevestigend antwoord te kunnen geven, aangezien men anders onherroepelijk „op den bon” gaat. Hoe gemakkelijk kan het niet ge beuren, dat men bij verwisselen van In den laatsten tijd wordt door de poli tie regelmatig controle uitgeoefend op de autos, welke geparkeerd zijn bij café’s, theaters en bioscopen, zulks teneinde toe zicht te houden op het juiste gebruik van benzinevergunningen. Dat dit noodig is, blijkt wel uit het feit, dat in veertig gevallen overtreding van de vergunnings voorwaarden werd geconstateerd. Ook de controle op het afleveren van waren door den detailhandel per auto aan particulieren leverde resultaat op. Hier bij werd in 132 gevallen overtreding ge constateerd. In al deze gevallen wordt door de politie een rapport opgemaakt, waarna overleg volgt met de rijksver keersinspectie. In vele gevallen wordt hierna proces-verbaal tegen den overtre der opgemaakt, terwijl de wordt ingetrokken. En nu het torentje in Loosduinen. Hier gaat het minder om de schoonheid, dan wel om de noodzaak met den meesten spoed dit bouwwerk te herstellen, omdat het dreigt in puin te vallen. Uit een schrijven dd. 11 Februari 1929 van onzen bouwmeester aan den lichten we het volgende: De toren van de Ned. Herv. Kerk in de voormalige gemeente Loosduinen, een bouwwerk, dat zeer waarschijnlijk dag- teekent uit het begin van de 14e eeuw, verkeert reeds lang in een zoodanigen staat van verwaarloozing en verval, dat ingrijpen noodzakelijk is geworden, wil dit monument niet binnen afzienbaren tijd tot een toestand van ruine overgaan. Hoewel de toren waarschijnlijk geen historische waarde heeft er zijn daar omtrent tenminste geen belangrijke ge gevens gevonden is de architectoni sche waarde, ondanks de ongunstig wer kende bepleistering en vergrooting van het kerkgebouw zelf, belangrijk grooter dan die van den Scheveningschen toren. Ook hier is een enkele blik op de bij gaande foto voldoende om de rechtma tigheid van een aanvrage van 22.000 voor de restauratie te billijken. Want se dert deze eerste aanvrage woedden elf jaren lang stormen rond dit magnifieke torentje en thans is de toestand van verval zóó, dat reparatie vrijwel onmo gelijk wordt, wanneer niet dadelijk wordt ingegrepen. Mogen Gedeputeerde Staten, op wier uiteindelijke toestem ming nu het wachten is, beseffen, dat deze zaak urgent is. Noodig zal zijn, dat de in latere jaren aangebrachte pleisterlaag wordt verwijderd en de vrij komende steen wordt schoongemaakt. Een steunbeer aan de Zuidzijde, welke in den loop der tijden verdwenen is, zal opnieuw moeten worden opgebouwd. Onoordeelkundige wijzigingen, zoowel ten opzichte van het metselwerk als van de houtconstructie en herstellingen met minderwaardig materiaal moeten uitgebroken en met gebruikmaking van ouden handvormsteen en ander deugde lijk materiaal opnieuw geconstrueerd worden. Een groot gedeelte van het metsel werk, dat zich niet onder de pleisterlaag bevindt, moet opnieuw worden gevoegd, waar steen ontbreekt moet dit worden hersteld. Verschillende gedeelten, meer speciaal de bekroningen van de steun- beeren, ter plaatse waar de vierkante vorm van den toren overgaat in een achtkantigen, zijn in die mate vervallen, dat de oorspronkelijke vorm alleen zal kunnen gereconstrueerd worden aan de hand van ter plaatse aanwezige over blijfselen. Voorts zullen de gootlijsten en het kapwerk aan het bovengedeelte van den toren vernieuwd, hersteld of versterkt moeten worden op een wijze, waardoor een en ander zooveel mogelijk in den oorspronkelijken vorm wordt te ruggebracht en tevens een soliede con structie wordt verkregen. Ook dit belangrijke en zeer omvang rijke werk hoopt de heer Van Zeggeren binnen zeer korten tijd onder handen te nemen. Dat het bij hem in bevoegde handen is, weten wij en bij voorbaat verheugen zich alle echte Hagenaars, die nog oog hebben voor de schoonheid en waarde van onze oude gebouwen, in de restauratie van twee onzer mooiste torens. een stadsstraat dan schaft men een z.g. markies, of, beter gespeld, mar quise, aan, niet wetende, dat dit uit val bare scherm van katoen op houten spantjes in zijn tegenwoordigen vorm een specifiek Hollandsche vinding is, geïnspireerd op een Frankrijk, en de Weesperzijde te Amsterdam werd aangebracht. Nu verwisselen wij seizoen, de lindebladeren dwar relen af en dus moeten ook de markie zen weervrij worden geborgen. Het late herfstlicht kan geen kwaad meer. I vraag uitschreef, hoe de Sint Jacobsto ren diende te worden gerestaureerd, schreef de heer Van Zeggeren ook in, waarbij hij uitging van de gedachte, dat niets beter zou kunnen zijn, dan ook hier het plan van de oorspronkelijke bouwmeesters na te volgen. Eén blik op het ontwerp is voldoende om te begrij pen, dat den heer Van Zeggeren de eer ste prijs werd toegekend. Zooals gezegd, we zijn reeds dank baar voor de gedeeltelijke restauratie, waarmede men thans gaat beginnen, maar spreken tegelijk de hoop uit, dat binnen afzienbaren tijd onze Haagsche toren weer in al zijn architectorale schoonheid voor ons zal staan. Van bevoegde zijde wordt er op ge wezen, dat een deel van het publiek nog een verkeerde uitlegging geeft aan de bepalingen van het uitgaansverbod voor bepaalde streken van ons land tusschen 10 uur ’s avonds en 4 uur ’s morgens. Daarom is het nuttig er de aan dacht op te vestigen, dat het even eens verboden is zich in dien tijd op te houden in afgesloten ruimten in de open lucht, zooals tuinen, erven, e.d. Gedurende de afgeloopen 24 uur is te gen 16 personen proces-verbaal opge maakt terzake van overtreding van bo venstaand verbod. Tegen overdadige warmte en teveel licht kan de gemiddelde Hollander niet. Hij heeft teveel gevoel voor de goede maat en een behagelijke om geving. Is het licht niet te schel voor zijn oogen dan is het dat voor zijn stoelenovertrek en hij zal iets vin den om zijn oogen respectievelijk het trijp van zijn stoel voor waardever mindering te behoeden. Is men een boer of een notaris of een dokter op een dorp, dan plant men drie linde- boomen voor den gevel, wacht tot ze groot zijn, snoeit ze als een haag en laat het den zomertooi over. Woont men in Vergunning steeds vereischt Waar het voor velen nog niet duidelijk is van welks autoriteit en voor welke inzamelingen men vergunning noodig heeft, laten wij de betreffende bepalin gen hieronder volgen: Voor het houden van openbare inza melingen van. geld of goederen, onver schillig voor welk doel, is de toestem ming vereischt van: a. den procureur-generaal bij het rechtshof binnen wiens ambtsgebied inzameling wordt gehouden; b. den secretaris-generaal van het de partement van Justitie, indien de inza meling wordt gehouden in het ambtsge bied van meer dan één Gerechtshof. Onder openbare inzamelingen van geld of goederen worden in deze veror dening niet slechts verstaan de inzame lingen van geld of goederen zonder meer (onverschillig voor welk doel), doch ook inzamelingen in het openbaar en onder mededeeling, dat de opbrengst geheel of gedeeltelijk in het algemeen belang (b.v. ter bestrijding van de t.b.c.) of voor liefdadige doeleinden (b.v. armenzorg, steun aan getroffen personen e.d.), indien: le. tegenover de gift in geld of goed een tegenprestatie wordt gesteld, waar van de waarde in geenerlei verhouding staat tot de gift (b.v. inzamelingen, on der aanbieding van een „speldje”); 2e. hetzij in het openbaar mondeling (dus b.v. huis-aan-huis gaande of op openbare bijeenkomsten enz.), hetzij door toezending of aanbieding van in- teekenlijsten, circulaires, propaganda geschriften of in de couranten verzocht wordt om toetreding tot of het steunen of bevorderen van vereenigingen of stichtingen en uit dit verzoek duidelijk blijkt, dat het uitsluitend of in hoofd zaak te doen is om giften in geld of goederen (b.v. zooals liefdadighéidsver- eenigingen om toetreding als lid of be gunstiger, om giften ter ondersteuning van het vereenigingswerk, om kleeding voor armen enz. plegen te verzoeken). 3e. a. goederen verkocht worden (b.v. het houden van een z.g.n. „fancy-fair”, liefdadigheidsbazar enz.); b. bijeenkomsten op het gebied van kunst, sport of anderszins gehouden worden (b.v. liefdadigheidsvoorstellin gen van tooneelgezelschappen, liefdadig- heids-wedstrijden van sportvereenigin- - gen, e.d.); 4e. loterijen of kansspelen worden ge houden (b.v. zgn. secondeloterijen, tom bola’s e.d.). Aan het Bezuidenhout 4 heeft heden :1e kleine, eenvoudige, doch zeer smaak vol ingerichte lunchroom „Dorado" haar 'euren voor het publiek geopend. Aan et interieur, ontworpen en uitgevoerd (oor de gebroeders Visser, is alle zorg esteed en het maakt met het lichte be- 'iang en de indirecte verlichting een ge- elligen indruk. Men kan zitten aan een tafeltje, maar ook aan de halfcirkelvor- I mige bar en ziet onder het glas de lek- 1 kernijen wachten op eters. De kok is uitstekend, de bediening beminnelijk en snel. Men kan zijn fiets stallen in een ruim fietsenrek. De voortvarende direc tie. die in dezen tijd zulk een nieuw eta blissement opent, zal alles doen wat in haar vermogen ligt, het den bezoekers naar den zin te maken. Eenigen tijd geleden werd gemeld, dat de Regeeringscommissaris voor den Wederopbouw zijn goedkeuring had ge hecht aan de gedeeltelijke restauratie van den St. Jacobstoren. Het is de be doeling, zoo las men in het desbetref fende stuk, „de omlijsting van de deur, de steunbeeren aan weerszijden van den ingang, de boven de deur gelegen raam- traceering, de pilasters op de hoeken en de muurvlakken tot het zich op 16 M. hoogte bevindend zandsteenprofiel onder handen te nemen”, voor welk werk een bedrag van 16.000 gulden is uitgetrok ken. Voor leeken in het bouwvak klinkt dit alles ’n beetje als abacadabra en daarom zouden we hen even willen me denemen naar den ouden Sint Jacobsto ren. om daar aan te wijzen, wat er nu gaat geschieden, hoe de toren er na de restauratie zal uitzien. Wij moeten er dan eerst even op wij zen, dat de toren het eigendom is van de gemeente, en de eigenlijke kerk aan het kerkgenootschap toebehoort, zoodat de eerste niet aansprakelijk is voor die gruwelijk leelijke aangebouwde houwtjes zielige imitatie van Hollandschen stijl welke aan den kant van de Riviervischmarkt tegen het prachtige, voorname kerkgebouw zijn aangeplakt. Misschien laten we het hopen! wanneer de toren geheel ge restaureerd is en weer in stijl gebracht, komt men er dan ook wel eens toe om de kerk weer in haar oorspronkelijken staat te brengen. Staat men nu voor den vroegeren hoofdingang (vroeger ook van de kerk), aan den kant van de Torenstraat, dan ziet men een havelooze, rood geschilder de deur, gevat in zandsteenen omlijs ting, in een hoog opgaand vlak cement. Boven de deur, tusschen pilaren, een eerste, toegemetseld vlak en daarboven, nog hooger opgaande vlakken, waar ken nelijk vroeger ramen waren. Onze stads-architect nu, de heer H. H. van Zeggeren, die reeds zoo me nig historisch gebouw op kundige wijze heeft gerestaureerd, heeft ruim een tiental jaren geleden er op gewezen, hoe leelijk de hier bestaande toestand is en hoe de Sint-Jacobstoren aan schoonheid zou winnen, wanneer men voorloopig althans voor ’t onderstuk begon te restaureeren en alles weer in den oor spronkelijken, uit de 16e eeuw dateeren- den staat terug bracht. In de archieven had de heer van Zeggeren prenten en Rekeningen uit dien tijd gevonden, aan de hand van welke men precies wist hoe de oude bouwmeester het had ont worpen. Er deden zich' in den beginne echter moeilijkheden voor: uit een mini- tieus onderzoek bleek, dat er „bewe ging” in den ouden toren zat en dat er zich barstjes vertoonden in de steenen muren. Na zorgvuldige bestudeering van de oorzaken hiervan, kwam men tot de ontdekking, dat deze barsten ontston den door het luiden der klokken. Dït euvel werd verholpen door het aanbren gen van een electrischen klepel. Eerst toen kon men denken aan de restauratie. De leelijke deur zal vervangen worden door een zwaar eikenhouten met ijzeren beslag. Maar eerst zal men beginnen de statige, mooie oudsteenen muren af te kappen en te ontdoen van de dikke laag cement, welke er over zit gesmeerd. Daar waar „nieuwe” steenen noodig zijn, beschikt de architect gelukkig nog over een enormen voorraad oude stee nen. afkomstig van afbraak en heel wij selijk door onze gemeente, in vroeger jaren opgekocht en waarmede de heer van Zeggeren reeds wonderen heeft be reikt bij de restauratie van de Binck- horst. Zoo krijgt dan de toreningang dadelijk tlH

Haagsche Courant | 1940 | | pagina 9