Distributie vaste van brandstoffen •1' I Bijna onafgebroken ronken Duitsche bommenwerpers boven Londen I I 1940. de maand Duitsche zeeofficieren bezoeken de slagvelden aanwijzing voor October 1 I r I I Woensdag 9 October. No. 17694. uur I I Ingrijpende verwoes tingen aangericht VERDUISTEREN van 7 uur n.m. tot 7.55 uur v.m. 'tr Maan: op 4 uur n.m. onder 1.42 uur Dokterstelef oon Tusschen 10 u. n.m. en 7 u. v.m.: No. 394920 Ziekenfondsleden De Volharding: No. 116364 Z.g. Stadspatiënten: No. 49 ■p il i I l PRIJS DEZER COURANT: v.m. rende 06 voor haarden andere brandstof kg.) passen I -- Voor ’s-Gravenhage bij vooruitbet. per 3 mnd. met „Kikeriki”, „De Nieuwste Mode”. „Koloniaal Bijblad” en „Letterkundig Bijblad” 3.Franco per post met Mode blad 4.zonder Modeblad 3.75. Buitenland ƒ9.Landen waarop het verlaagd intern, drukwerk-posttarief van toepassing is 7.p. kw. Bij postkantoren teven de geldende goedk. abonn.prijzen. Afz. nummers 5 ct., fr. p. post 10 ct. Voor studiedoeleinden werd door Duitsche marine-officieren een bezoek gebracht aan de slagvelden in 4 Frankrijk en België (Holland) ten een met den voorraad komend aantal bons daarvan kg.) gas- PRIJS DER ADVERTENTIËN: Van 15 regels ƒ1.50. Iedere regel meer tot 10 regels 40 ct., daarna iedere regel meer 50 ct. Reclames 90 ct. per regel. Bewijsnummers 5 ct., fr. p. post 10 ct. Incasso binnen de stad 5 ct., buiten de stad volgens posttarief. Bij vooruitbetaling: Kleine Advertenties 90 ct.; Dienstaanbiedingen 70 ct. Advertentiën waarin voorkomt „Brieven aan het bureau van dit blad” 10 ct. meer. De regeling voor turf. In verband met de distributie van vaste brandstoffen is met ingang van 9 October a.s. tot wederopzegging een nieuwe regeling vastgesteld betreffende den verkoop, aflevering en het vervoer van turf. Deze regeling is neergelegd in een circulaire, welke van 10 October af ten kantore van plaatselijke distrie butiediensten kan worden afgehaaK 1 1. 0,018 Wat is een eenheid Hierbij werden de volgende omreke- ningsfactoren in acht genomen Britsch communiqué over de luchtaanvallen Het communiqué van het Britsche ministerie van luchtvaart en veilig heid luidt als volgt: Maandag hebben talrijke vijandelijke vliegtuigen Groot- Brittannië aangevallen. Op Londen werden 5 aanvallen ondernomen. Tij dens 2 van deze aanvallen slaagde de vijand er in tot het gebied van Lon den door te dringen. Uit de tot dusver binnengekomen berichten blijkt, dat tot 5 uur ’s middags verscheidene hui zen in Zuid- en Oost-Londen werden vernietigd, maar het aantal slachtof- Deze courant verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen BUREAUXWAGENSTRAAT 35—37 Telefoon 116300 (zeven lijnen) Giro No. 12500 Op de bons 04, 05 en en kachels nu turf of later Londensche luchtbeschermings dienst zoekt zóne zonder mili taire objecten De luchtbeschermingsdienst te Lon den zoekt, naar uit Britsche berichten blijkt, voor 20.000 daklooze gezinnen een zóne buiten de hoofdstad, waarin zich geen enkel militair object be vindt. Daarmede geven de Britsche autoriteiten openlijk toe, aldus ver klaart men in bevoegde Duitsche krin gen, dat de Duitsche luchtmacht slechts militaire doelen aanvalt en dat het Londensche gebied bezaaid is met dergelijke militaire objecten. De Duit sche luchtmacht kan dus niet verant woordelijk worden gesteld voor het lijden der burgerbevolking, welke bij het bombardeeren van militaire doe len wordt getroffen. De verantwoorde lijkheid dragen enkel en alleen de Brit sche autoriteiten. Gisteren tien Engelsche vlieg tuigen neergehaald Gisteren zijn bij de luchtgevechten boven de Britsche eilanden en het Ka naal volgens tot dusver te Berlijn ont vangen berichten, 10 Britsche vliegtui gen neergehaald. De Duitsche afweer- kanonnen slaagden er voorts in, een vijandelijke machine, welke het Noordwestelijke Duitsche grensgebied binnen trachtte te dringen, neer te schieten. Een ander vliegtuig, dat een haven aan de Noorsche Westkust na derde, kon door het afweergeschut, dat direct in werking trad, gedwongen worden om te keeren. Het „Nachtmerriegewelf” Dag in dag uit hebben mannen en vrouwen op de poorten van Whitehall geklopt en de autoriteiten gesmeekt, iets te doen voor het „nachtmerrie gewelf, zooals een der grootste schuilkelders in den volksmond ge noemd wordt. Met deze woorden begint een schets van de toestanden in een schuilgele- genheid, gepubliceerd door de „News Chronicle. Het blad meldt, dat in de betrokken keldergewelven eiken nacht 14 a 15.000 menschen dicht opeenge drongen toevlucht zoeken. Een Londen sche vrederechter heeft verklaard: „men kan eenvoudig niet gelooven, dat dit in het Londen van 1940 geschiedt. De gelukkigen, die tijd genoeg heb ben, gaan zich volgens het blad al om 9 uur ’s morgens in een file opstellen om voor ’s avonds een slaapplaatsje voor z chzelf en hun gezin te kunnen bemachtigen. Op lakens, welke op den kalen grond gespreid worden, leggen zich de meeste menschen te slapen. Het spreekt vanzelf, dat elke hygiëni sche installatie ontbreekt. Een vreeselijke hel Een vreeselijke hel van bommen van alle soorten kaliber op Lon den, zoo noemt de Londensche Correspondent van „United Press” de Duitsche vergeldings- aanvallen van Maandag. In min stens 13 wijken van Londen en 4 voorsteden, aldus wordt in het be richt verder gezegd, was het op laaien van branden waar te ne men. De Duitsche aanvalsgolven, welke uit alle richtingen nader den, werden gedurende den gehee- len dag gevolgd door hevige lucht gevechten, welke zich bijna over geheel Engeland uitstrekten. Zuivering bij de Royal Air Force De Zaterdag plotseling doorgevoer de wijzigingen op belangrijke posten van de Royal Air Force, zijn, naar intusschen bekend is geworden, vol gens het D.N.B. niet beperkt tot de hoogste instanties, maar omvatten ook talrijke mutaties in bijna alle rangen. Men kan, zoo wordt hier ver klaard, reeds spreken van een „alge- meene zuivering” der Royal Air Force. Klein-industrie. Voor de groep ”E”, „kleinindustrie”, wordt maandelijks door de brandstof fencommissie de toegestane hoeveelheid vastgesteld. Verbruikers, die vaste brandstoffen verstoken voor de voort beweging van vaartuigen, welke in de rivier- en binnenvaart en in de sleep- vaart worden gebruikt, en voor de voortbeweging en aandrijving van zand zuigers, drijvend baggermaterieel en drijvend overslag, hijs'ch- en heimate- rieel, dienen echter een vergunning voor het koopen van de benoodigde brandstoffen niet aan te vragen bij de brandstoffencommissie, maar bij het secretariaat of het agentschap van een bevrachtingscommissie. Hiervan zijn uitgezonderd de veerdiensten, veerpon ten en de zeescheepvaart, waarvoor wel een vergunning moet worden aange vraagd bij de brandstoffencommissie. Cokes. Op de te verstrekken bonkaarten, bons of toewijzingen, staat al naar ge lang met haarden en kachels of met centrale verwarming wordt gestookt, vermeld het woord „brandstoffen’ ’dan wel het woord „cokes”. Met nadruk wordt er de aandacht op gevestigd, dat men tot nader aankondiging ook op de met „cokes” gemerkte bescheiden alle soorten brandstoffen zal mogen betrekken. Op iedere met „cokes” gemerkten bon kan dus in plaats van 2 h.l. cokes ook b.v. 1 h.l. anthraciet of 450 stuks baggerturf worden ge kocht. Voor zoover de brandstoffenpositie zulks noodzakelijk mocht maken, kan echter nader worden bepaald, dat de met „cokes” gemerkte bescheiden uit sluitend recht zullen geven op het koo pen van „cokes”. Voor de installaties welke niet met cokes kunnen worden gestookt, doch waarvoor toch cokes- kaarten zijn uitgereikt, zal te dien tijde een nadere regeling worden getroffen. Ten aanzien van de bevoorrading van handelaren kan nog worden medege deeld, dat hieromtrent zeer binnenkort een nadere publicatie zal volgen. Aanwijzing van bons voor October. Gedurende de maand October geven de met 01, 02 en 03 gemerkte bons van de „bonkaart distributie vaste brandstoffen haarden, kachels”, alsmede de niet 01, 02. 03, 04, 05 en 06 gemerkte bons van de „bonkaart distributie centrale verwarming”, en voorts de met „brandstoffen, één eenheid, le periode”, alsmede de met „cokes, één eenheid, eerste periode” ge merkte bons elk recht op het koopen van één eenheid vaste brandstoffen als boven aangegeven. Verder geven gedurende de maand October de met 04, 05 en 06 ge merkte bons van de „bonkaart distributie vaste brandstoffen haarden, kachels” elk recht op het koopen van één eenheid turf, als boven aangegeven. Met nadruk wordt er echter de aandacht op gevestigd, dat deze met 04, 05 en 06 gemerkte bons in den loop van het stookseizoen alsnog zullen wor den aangewezen voor het koopen van steenkolen of andere vaste brandstoffen. Men heeft dus de keus om hierop thans turf of later andere brandstoffen te betrekken. De aan de houders van identiteits kaarten uitgereikte toewijzingen geven gedurende October recht op het koopen van het daarop vermelde aantal eenheden. De met „auto-anthraciet” gemerkte bons geven uitsluitend recht op het koopen van 1 h.l. (maximaal 75 k.g.) anthracietnootjes IV of V. fers was niet groot, hoewel enkele dooden zijn te betreuren. Eastbourne, Dover en bepaalde andere steden in het graafschap Kent leden schade. Twee aanvallen richtten zich ’s mid dags op Zuidwest-Engeland. Over deze aanvallen zijn geen berichten be schikbaar. De aanvallen van honderden Duit sche bommenwerpers en jagers op het Zuidoosten en Zuidwesten van Enge land en de nabije omgeving van Lon den duurden Maandag bijna zon der onderbreking voort. Deze hevige aanval volgde op een rustigen nacht. In het gebied van Londen werd op vele plaatsen luchtalarm gegeven. En kele menschen werden gedood, een ze ker aantal gewond, vele anderen wer den onder het puin begraven. De voor naamste aanvallen waren op het graafschap Kent en de kustgebieden gericht. Op verschillende steden en dorpen in het Zuidoosten van Enge land werden bommen geworpen. (Zie verder le blad, pag. 2.) van de op 29 September j.l. bij ver bruikers aanwezige voorraden. Deze voorraden hebben de verbruikers moe ten opgeven op de daarvoor vastge stelde formulieren MD 89, welke hun voor dit doel zijn overhandigd, en wel in kilogrammen, hectoliters of mudden, waarna de distributiediensten deze op gaven omgerekend hebben in eenheden. Meer dan 10 uur lang, aldus wordt in andere Amerikaansche berichten gezegd, duurden Maandag de Duit sche aanvallen op Zuid-Engeland voort. In Londen werd tot aan het in vallen van de duisternis 9 maal lucht alarm gegeven en spoedig daarop vie len Duitsche eskaders opnieuw de Britsche hoofdstad aan. Van Engel sche zijde beweert men, dat het den Duitschen vliegtuigen Maandag „slechts bij 2 keer luchtalarm ge hikt is tot boven de hoofdstad door te dringen. In ieder geval wordt toege geven, dat de Duitsche vliegers op Verscheidene stadsdeelen van Groot- Londen bommen hebben kunnen wer pen. De voornaamste aanval was ech ter, aldus beweert Reuter, tegen het Zuidengelsche kustgebied, vooral te gen het graafschap Kent, gericht. De nieuwste Duitsche bommenwerpers Werden door een groot aantal jagers Vergezeld. Het kwam tot verscheidene hevige luchtgevechten. In Londen raamt men het aantal Duitsche vlieg tuigen, dat Maandag Londen heeft aangevallen, op meer dan 450. Reuter meldt verder, dat Londen in den nacht Van Maandag op Dinsdag het langste hichtalarm heeft gehad. Het heldere sterrenlicht aan den he mel, zoo schrijft het Engelsche agent- Bovendien moest hoeveelheid Groote gasfabriek vernield Sinds gistermorgen 8 uur ronken bijna onafgebroken de motoren van formaties Duitsche bommen werpers boven de Britsche hoofd stad. Haast zonder ophouden trilt Londen van de zware ontploffin gen der bommen. Waarschijnlijk is het luchtalarm in den loop van den dag nauwelijks onderbroken. Met felle trefzekerheid kwamen de zware en zeer zware bommen vooral in de Noordwestelijke bocht van de Theems neer. Be langrijke haven- en ravitaillee- ringsinstallaties zijn daar door de verwoesting getroffen. Een groote gasfabriek viel aan een anderen aanval ten offer, welke met onweerstaanbare kracht gedaan werd. Hier kon men 3 reusachtige branden waar nemen. Maar ook over de Zuid oostkust loeide de aanvalsorkaan van het Duitsche luchtwapen. Door het werpen van brisantbom men op voor den oorlog belang rijke doelen in haveninstallaties werden ingrijpende verwoestingen aangericht. schap, verleidde de Duitsche aanval lers ertoe, hun aanvallen nog meer uit te breiden en nog meer verbitterd dan anders uit te voeren. Als een ware ha gel zijn de brandbommen boven het middelste gedeelte van Londen uitge strooid. Dat de aanvallen op Londen in den nacht van Maandag op Dins dag bijzonder hevig en hardnekkig moeten zijn geweest, blijkt ook uit het bericht van radio Londen, waarin werd gezegd, dat het spervuur van de Londensche luchtdoelartillerie gedu- den geheelen nacht buitenge woon hevig was, aldus het D.N.B. De aanval op de vliegtuigfabriek in Filton Naar het D.N.B. uit goed ingelichte neutrale bron verneemt, is de door het bombardement op de vliegtuigen- fabriek in Filton aangerichté schade op 18 September veel grooter dan men oorspronkelijk heeft aangenomen. De groote brand, welke door het neer werpen van dynamiet- en brandbom men van alle soorten kaliber was ont staan, kon, ondanks het groot aan tal Engelsche brandweerlieden niet meer gebluscht worden, zoodat de montagehallen met inbegrip van het geheele kantoorgebouw totaal in de asch werden gelegd. Twee en der tig gereed gekomen vliegtuigen van het type „Beaufort” gingen in vlam men op, terwijl minstens een gelijk aantal in aanbouw zijnde vliegtuigen werd vernield. De aanval veroorzaak te meer dan 200 dooden, terwijl uit de puinhoopen van de totaal vernielde fa briek, waarin ook tijdens het lucht alarm het geheele personeel bleef doorwerken, meer dan 1000 zwaar- en lichtgewonden geborgen konden wor den. Een nieuwe verordening in de Britsche hoofdstad Het D.N.B. meldt uit Stockholm: Het Britsche ministerie van buiten- landsche zaken heeft Maandag een verordening gepubliceerd, op grond waarvan voor des middags 4 uur geen Londenaar meer een plaats op de sta tionstrappen van den ondergrondschen spoorweg kan innemen, terwijl het re- servèeren van slaapplaatsen op trap pen, gangen en perrons geheel is ver boden. De perrons mogen voor 7.30 n.m. niet gebruikt worden en pas na 10 uur staan de perrons geheel ter beschikking van de menschen, die dekking tegen luchtaanvallen willen zoeken. Het is voorgekomen, dat reeds in de vroege middaguren de trappen naar de ondergrondsche perrons door groo te menschenmassa’s werden bevolkt. Dit is thans tot de late avonduren niet meer toegestaan. Tenslotte wordt medegedeeld, dat de evacuatie der vrouwen en kinderen bespoedigd moet worden. Vrouwen, die zich met hun kinderen voor eva cuatie melden, moeten binnen 48 uur weggebracht worden. De regeering draagt de kosten van de reis en van het verblijf in de provincie. Toekom stige moeders genieten een voorkeurs behandeling. De secretaris-generaal, wnd. hoofd van het departement van Handel, Nijverheid en Scheepvaart, maakt be kend, dat 9 October a.s. een aanvang zal worden gemaakt met de distributie van vaste brandstoffen, zoodat te be ginnen met dien datum uitsluitend tegen afgifte van daartoe aan te wij zen bons vaste brandstoffen kunnen worden betrokken. Zooals in de dagbladen reeds is be kend gemaakt, werd gedurende de periode van 30 September tot en met 8 October 1940 de verkoop en afleve ring aan verbruikers stopgezet, ten einde de bevoorrading van den handel te verzorgen. In deze periode zijn tevens de bescheiden ten dienste van de brandstoffendistributie aan belang hebbenden uitgereikt. De plaatselijke distributiediensten hebben opdracht gekregen bij de uitreiking van deze bescheiden een aftrek toe te Voor haarden en kachels: op de bons 01, 02 en 03 en voor centrale verwarming op 01, 02, 03, 04, 05 en 06 elk een eenheid van elke gewenschte soort 1 eenheid 1 hl. (max. 75 kg.) anthraciet, steen kolen, industrie- of eierbriketten, 2J hl. kolenslik, 2 hl. (max. 100 baggerturf, 2 hl. (max. 100 cokes (ook cokes), 110 k.g. bruinkoolbriket ten, 450 stuks (200 kg.) bag gerturf, 300 stuks (195 kg.) pers- turf. 175 kg. fabrieksturf, 200 kg. overige soorten turf. worden opgegeven de hoeveelheid huisbrandolie, welke men in voorraad heeft, waarbij huisbrandolie gelijk staat met eenheid. Nadat deze omrekening heeft plaats gehad zijn bij de uitreiking der kaar- overeen- verwij- derd, zulks in verband met het feit, dat per bon voor een nader aan te geven periode een eenheid vaste brand stoffen zal worden beschikbaar ge steld. Voor elke eenheid van den voor raad is dus een bon van de kaart ge scheurd. Aangezien steeds de laagstgenum- merde bons zijn verwijderd zullen zij, die over geen of een geringen voor raad beschikken, in de eerste plaats in de gelegenheid zijn de benoodigde brandstoffen te betrekken, waardoor een zoo rechtvaardig mogelijke verdee- ling van den voorraad vaste brandstof fen wordt gewaarborgd. Eerst daarna komen zij aan de beurt, die bij den aanvang van de distributie reeds over een voorraad beschikten. Met nadruk wordt allen verbruikers aangeraden hun brandstoffen zooveel mogelijk van hun gewone leveranciers te betrekken. De groep verbruikers, welke de wo ningen van particuliere personen om vat (formulier „A”), is verdeeld in ver bruikers, die stoken met haarden en kachels en verbruikers, die stoken met centrale verwarming. Aan verbruikers, behoorende tot de groep „A”, „Haarden en kachels”, zijn, al naar gelang zij 1- tot en met 4- of 5- en meer vertrekken in gebruik heb ben, kaarten verstrekt met respectieve lijk 16 Cn 21 bons, elk voor een een heid, met dien verstande, dat een aan tal bons, gelijk aan het aantal eenheden van den voorraad per 29 September zijn ingehouden. Aan verbruikers behooren de tot de groep „A”, „centrale verwar ming”, zijn, al naar gelang zij 1 tot en met 6 of 7 en meer vertrekken in ge bruik hebben, kaarten verstrekt met respectievelijk 36 en 48 bons, elke voor een eenheid. Zooals reeds is vermeld zijn ook van deze kaarten een aantal bons, overeenkomende met den op 29 September aanwezigen voorraad, ver wijderd. De aandacht wordt er op gevestigd, dat voorloopig voor kookdoeleinden geen extra rantsoenen vaste brandstoffen be schikbaar kunnen worden gesteld. Het aantal bons, dat aan de verbrui kers van de groepen B, C en D is uit gereikt, is door de brandstoffen-com- missies vastgesteld. Hierbij is o.a. reke ning gehouden met de te verwarmen ruimte en met het vroeger verbruik. Behalve zij, die op 25 of meer eenheden per distributieperiode aanspraak kun nen maken, ontvangen al deze verbrui kers bonkaarten voor het geheele stook seizoen, terwijl aan degenen met een toegewezen verbruik van 25 of meer eenheden toewijzingen per distributie periode door de distributiediensten zul len worden verstrekt. Van deze kaarten zijn eveneens een aan de hand van den voorraad per 29 September vastgesteld aantal bons in gehouden. l| n tl COURANT HAAGSCHE 99 99 Utt 99 99 9» V xz XZ XZ 5 5 V V XZ V V s Bijkantoren: Scheveningen, Keizerstr. 319, Tel. 550310; Rijswijk, Kantoor- boekh. Leeuwendaal, Oranjelaan 3, Tel. 119461, Voorburg, Boekhandel H. E. G. Ruijs, Heerenstr. 124, Tel. 778038; Filialen: N.V. Kantoorboekh. Th. J. de Koning, Goudsbloemlaan 3, Tel. 330263; Boekh. J. B. v. Seters jr., There- siastr. 108a, Tel. 772444; Boekh. E. Couvée, van Hoytemastr. 66, Tel. 721187 -■ A /x s /x ?x A 2 A S A /X A ft A ft A ft A ft A ft A I ft I A ft ^<«««««««c«««<«««««««««««««' 4

Haagsche Courant | 1940 | | pagina 1