BIJ U THUIS! De aanval op Amsterdam Voedt Uw huid ’snachts met Purol BINNENLAND GEMENGD NIEUWS HAAGSCHE COURANT VAN WOENSDAG 9 OCTOBER 1940 TWEEDE BLAD, PAGINA 2 Groote verslagenheid Onze pluimveestapel Bommen bij Monnikendam Een tocht langs de door de Engelsche bommen geteisterde straten De namen der slachtoffers Engelsche bommen op volkstuintjes Brandwacht bij het Centraal Station te Amsterdam DE VOGELS ZULLEN HET MOEILIJK KRIJGEN HET ONGELUK OP DE VECHT BIJ OMMEN Het houden van vergaderingen met zuiver godsdienstig karakter Verduistering van motorrijtuigen verlichting FRAUDULEUS EEN VARKEN GESLACHT Bommen geworpen tijdens blusschingswerk Slachtoffers van bombardement op Haarlem begraven Arbeidsloon in den tuinbouw wordt verhoogd Opgave niet-commercieele vereenigingen en stichtingen Inkrimping tot op één vijfde deel de nabe- aan (Zie advertentie van morgenavond.) het dooden even Boerderij getroffen in Een wonderbaarlijke redding van hun en publieke lasten, zoo Hotel Bakkerstraat, meening plaatsen Uitzonderingsbepaling voor lampen in de spatschermen Onlangs is bekend gemaakt, dat de af scherming van de koplampen van motor rijtuigen moet geschieden met afscherm- kappen en dat beplakken met papier of beschilderen niet is toegestaan. Naar aan. leiding van deze bekendmaking heeft de A.N.W.B. er de aandacht van de autori teiten op gevestigd, dat bij verschillen de typen auto’s, waar de lampqn in de carrosserie of in de spatschermen zijn ..weggewerkt”, het aanbrengen van af- van de die hun Vergoeding voor verwarming bij inkwartiering Ingevolge verzoek van den hoofdinten dant, toegevoegd aan den weermachts- bevelhebber in Nederland, heeft de se cretaris-generaal, waarnemend hoofd van net departement van Binnenlandsche Zaken, aan de gemeentebesturen mede gedeeld, dat gedurende de wintermaan den bij het verschaffen van kwartier door particulieren, aan de kwartiergevers een bedrag van 0.30 per dag en per kamer kan worden vergoed, wanneer het kwar tier verwarmd ter beschikking wordt ge steld. Aan hotels en andere bedrijven, die er hun beroep van maken, kamers te ver huren, de zgn. „beroepspensions”, wordt deze toeslag niet verleend, aangezien bi. de vaststelling der inkwartieringsver- goedingen daarbij van de gewone hotel- kamerprijzen wordt uitgegaan. De kos ten voor verwarming worden geacht in deze prijzen te zijn begrepen. Eigendommen van militairen De burgemeester van Giessendam brengt ter kennis van militairen, be hoord hebbende tot het 29e regiment infanterie, die in de maand Mei van dit jaar zijn gelegerd geweest te Gies- sendam, en daar burgergoederen heb ben achtergelaten, verpakt in kisten, koffers en mandjes, aan hem te willen mededeelen of en zoo ja, op welke wijze zij hun eigendom in bezit wen- schen te nemen. Deze opgave moet binnen drie we ken in zijn bezit zijn. Knaapje overreden en gedood Gistermiddag is het tweejarig zoontje van de familie Notebomer in de Groote Bergstraat te Groningen bij het overste ken van den rijweg door een vrachtauto gegrepen. Het knaapje kreeg dusdanig* inwendige kneuzingen, dat het korten MM later bezweek. straat werd gedeponeerd emmer met gemaakt. Ook op een sloeg een een en sprongen. In den afgeloopen nacht zijn er in ons land niet zoo veel Engelsche bom men gevallen als in de voorgaande nachten. Vannacht hebben Engelsche vliegers nabij Utrecht, onder de ge meente Achttienhoven, volkstuintjes, welke aan den Gageldijk zijn gelegen, bestookt. Vijf zware bommen veroor zaakten gaten van ruim twee meter doorsnede en verwoestten verscheidene tuinhuisjes. Overigens was de schade gering. Persoonlijke ongevallen deden zich niet voor. Ook in andere plaatsen van ons land zijn bommen gevallen, welke echter alle in het vrije veld terecht kwamen. Waar Engelsche vliegers bommen op bebouwde kommen laten vallen, zijn vooral in ons land de gevaren bijzonder groot, omdat, anders dan bijvoorbeeld in Londen en Berlijn en in andere En gelsche of Duitsche steden de meeste huizen geen kelder hebben, hetgeen in vele omstandigheden te wijten is aan den aard van onzen bodem. Met dit feit kunnen de Engelsche vliegers be kend zijn. Een kapitale boerderij in Broek Waterland ging in den nacht van Maandag op Dinsdag tijdens een bom aanval in vlammen op. Een Engelsch vliegtuig cirkelde in den nacht van Maandag op Dinsdag boven de streek tusschen Monnikendam en deze ge meente en wierp verscheidene licht- fakkels uit. Een van deze heeft ver moedelijk de boerderij, bewoond door de familie Breedijk, getroffen. Onmiddellijk na het uitbreken den brand spoedde de brandweer van Broek in Waterland zich naar het ter rein en nam met kracht den strijd tegen het vuur ter hand. De kans om met eenig. succes het vuur te bestrijden, was zeker niet denkbeeldig. De brand had zich bij de komst van de brand weer nog niet in zoo ernstige mate ontwikkeld en mogelijk had men de Van een wonderbaarlijke redding vertelde ons een mevrouw, die op 135 twee hoog in de Vechtstraat woont. Zij lag in haar bed, aan de achterzijde van de woning. Haar man had even de slaapkamer verlaten en bevond zich op het portaal. Op dat oogenblik sloeg de bom met donderend geweld in. De vloer van de slaapkamer kwam naar beneden en zij zelf kwam, met het bed en den inboedel van de slaapkamer, in den tuin terecht. Zij is volkomen on gedeerd. Ook haar man, die op het portaal was blijven staan, kreeg geen schrammetje. De woning was van het portaal af volkomen verwoest. De vereeniging van handelaren in melk, boter, kaas, eieren, vleesch- waren enz. heeft aan de betrokken instantie het verzoek gedaan, bij de toewijzing voor levensmiddelen, reke ning te houden met inwegen en be- droging en in verband daarmede, bij de inlevering der bons, de toewijzingen met een zeker percentage te verhoogen. Vanochtend is werkzaamheden in de puinhoopen Leger des Heils spraken eveneens be moedigende woorden. De ontroerende plechtigheid werd namens het gemeentebestuur van Haarlem bijgewoond door den heer J. Smit, chef van de afdeeling bevolking. Verder waren er de heer P. J. P. Verschoor en mr. L. André de la Porte, namens een afdeeling van de lucht bescherming, alsmede het hoofd en de instructeur van de blokbrandweer, de heeren G. Gussenhoven en M. van der Bijl. De heer H. N. Hartman was n.l. lid van de blokbrandweer en terwijl hij in den noodlottigen nacht zijn plicht vervulde, werd zijn woning door een bom getroffen, waardoor hij zijn jonge vrouw verloor. Bij de bloemen, die de groeve dekten, was een krans van den Rijkscommis- saris en een bloemstuk van het ge meentebestuur van Haarlem. De man vertelde ons, hoe hij, in diepe duisternis, te midden van het gehuil en geschreeuw van slachtoffers, die in hetzelfde perceel zijn gevallen, naar beneden wist te klimmen, waar hij zijn vrouw, die zich intusschen uit de puinhoopen bevrijd had, tot zijn groote blijdschap volkomen ongedeerd in den tuin aantrof. want zij wordt er zoo zacht en mooi, zuiver en gezond door. Doe dit 1 of 2 x p. week. Ook vetwormpjes, vlekjes, pukkels en uitslag verdwijnen er door.Tube 45, doos 60-30 ct. Verzamelt onkraidzaden Vooral in dezen tijd hebben de dieren het moeilijk, schrijft men in „Dierenbe scherming”, het orgaan van de Neder- landsche vereeniging tot bescherming van dieren. Het Federatief Comité voor Vo gelbescherming in Nederland (COVAVO) verzoekt ons opname van het volgende: Wij zullen in den a.s. winter niet over de gewone zaden voor vogelvoedering kunnen beschikken. Daarom is het raadzaam, on kruiden te verzamelen, welke door vink- achtige en sommige andere vogels met graagte worden gegeten. In aanmerking komen o.a. zaden van: distels, wanneer de bloemhoofdjes pluizig worden; brand netels, wanneer de zaadtoppen bruin wor den; weegbree, men plukke de aren; voor zoover nog aanwezig: van grassen, melde- en ganzevoetsoorten, die men overal op braakliggend terrein kan vinden. Tot het laatste geslacht behooren o.a. bieten, spi nazie en loogkruid. Ook beukennooten zijn eind September begin October rijp en de boomen dragen dit jaar zeer over vloedig. Men beware deze goed droog, daar ze anders schimmelen. Voor de een- den kunnen we eikels opzamelen. De tros sen van lijsterbes en vlier bessen moeten op een koele plaats, liefst in een kelder worden geborgen. Straks zullen ons spreeuwen en lijsters daarvoor zeer dank baar zijn. De bessen van meidoorn, hulst, duindoorn, Geldersche roos enz., evenals de zaden van berken, elzen en dennen late men, waar ze groeien. Het waarde volle zonnebloemenzaad verzamelt natuur lijk iedereen zorgvuldig, die zonnebloemen in zijn tuin heeft. Heeft men nog pinda’s, reserveer dan een paar pond voor de mee- zen, boomklevers en bonte spechten. Ten slotte nog deze raad: Wees zuinig met uw voorraad en voeder niet, wanneer dit niet bepaald noodig is. Dus alleen bij vorst, sneeuw, ijzel of aanhoudenden regen. Ook de laatste is een groote handicap voor de kleine vogels. Doodelijk ongeval bij sloopwerk Maandag is te Rotterdam bij het sloop werk aan den Grooten Schouwburg, W de Aert van Nesstraat, een ernstig onge val gebeurd, dat aan een arbeider het leven heeft gekost. De 30-jarige slooper A. M. de Jonge, gewoond hebbende in de Crooswijkschestraat, stond op een hoogte van vier meter en hanteerde een breek ijzer. Het ijzer schoot uit, de man kreeg het zware ding tegen het hoofd, waardoor hij bewusteloos geraakte en vier meter omlaag viel. Toegeschoten hulp trof hem bewusteloos aan en een geneeskundig on derzoek wees uit, dat de Jonge een sche- delbasisfractuur had opgeloopen. Het slachtoffer is naar het ziekenhuis aan den Bergweg vervoerd, waar hij gisternacht is overleden. den. De Engelsche vliegers bleven ech ter in de buurt en wierpen tijdens het blusschingswerk herhaaldelijk bommen in de directe nabijheid van de boer derij, tot een aantal van vijftien stuks. De energieke blusschers moesten hier door hun werk onderbreken. Vele ma den moesten zij dekking zoeken in een greppel. Tot hen behoorde burgemees ter P. J. Pereboom van Broek in Wa terland. Op deze wijze viel aan blusschen niet te denken en ofschoon de brand weer alles deed om nog iets te behou den, ging het geheele pand in vlammen op. In dezelfde omgeving werden nog tien bommen geworpen, waarvan er twee op den Jaagweg neerkwamen. Ge durende een half uur was het verkeer gisterochtend volkomen gestremd. Ook gistermiddag werden de Haar lemmers op droeve wijze herinnerd aan dien verschrikkelijken nacht toen Engelsche vliegers hun bommen over de slapende bevolking uitstrooiden. Een sombere stoet, waarin vier rouwkoet sen meereden, trok door de straten naar de begraafplaats aan de Klever- laan. Vier leden van de zwaar getroffen familie Hartman uit de Voortingstraat, twee vrouwen en twee nog jonge kin deren, werden naar hun laatste rust plaats geleid. Achter de koetsen volg den snikkend de leerlingen school in de vriendinnetje, de zevenjarige Beppie, de laatste eer bewezen. Vier kisten daalden in een gemeen schappelijk graf, dat daarna overdekt werd met herfstbloemen. Klassege- nootjes van Beppie, legden er een krans neer en het oud-hoofd, de heer H. Bandel, sprak woorden van troost tot hen, die achterbleven. Vrienden Waar is dit voor noodig Er was gistermorgen veel publiek op de been om op dezen, bijna zomer- schen herfstdag, een blik te werpen op de ruïnes, die door de „Engelsche luchthelden” zijn aangericht. Wij heb ben veel menschen gesproken, die met diep bekommerde gezichten stonden te staren naar de puinhoopen van wat eens woningen waren van vreedzame en arbeidzame burgers en er was slechts een vraag op aller lippen: Waar is dit voor noodig, waarom rust En geland vliegtuigen uit om Hollandsche ingezetenen, Hollandsche mannen, vrou wen en kinderen, die met dit oorlogs geweld niets te maken hebben, te tref fen. Waarom worden doelloos bommen geworpen op onze huizen, zoodat wij leven, have en goed verliezen, zoodat wij dag en nacht in angst moeten zitten voor een even afschuwelijken als doelloozen aanval. Een zelfde stemming troffen wij een paar honderd meter verder in de Lekstraat aan. Ook daar is een huis, dat 24 uur geleden nog door gelukkige gezinnen bewoond werd, herschapen in een trieste en tra gische puinhoop. Ook daar verloren menschen hun leven en hun geluk. Ook daar ging het karige bezit van de be- café-, restaurant- en pension- bedrijf Het Rijksbureau voor het hotel-, café-, restaurant- en pensionbedrijf deelt het volgende mede De dezer dagen in de pers verschenen beschikking van den secretaris-generaal, waarnemend hoofd van het departement van Handel, Nijverheid en Scheepvaart, inhoudende de hotel-, café-, restaurant- en pensionbeschikking 1940 no. 1, heeft vele bedrijven aanleiding gegeven zich tot het bovengenoemde Rijksbureau te wenden met verzoek om toezending van het te bezigen aanvraagformulier. Teneinde onnoodige administratie te voorkomen, wordt er dezerzijds de aan dacht op gevestigd, dat het betreffende enquêteformulier binnenkort aan alle be drijven zal worden toegezonden, die In geschreven zijn bij het Centraal Distri butiekantoor (en dus een z.g.n. codenum mer hebben). Ten behoeve van degenen, die niet bij het Centraal Distributiekan toor zijn ingeschreven, zullen bij de dis- tributiekringen aanvraagformulieren ver krijgbaar worden gesteld. Te zijner tijd zal nog worden gepubliceerd, wanneer formulieren kunnen worden afgehaald. Het is derhalve overbodig, zich thans reeds persoonlijk qf schriftelijk hiervoor tot het Rijksbureau te wenden. Bij het Frederik Hendrik- plantsoen Ook de buurt van de Kostverloren- kade bij het Frederik Hendrikplant- soen is gisternacht door Engelsche vliegtuigen gebombardeerd. Op het ter rein van de Gemeente Reiniging aan de 2e Hugo de Grootstraat sloeg een projectiel van zwaar kaliber in, welke een gat van twee meter doorsnede en anderhalven meter diep veroorzaakte, boerderij gedeeltelijk kunnen behou- Een stuk muur van een rijwielstalling werd weggevaagd, waarbij een aantal rijwie'en werd beschadigd, terwijl in een kantoortje een ravage werd aan gericht. Gelukkig zijn hier geen slacht offers te betreuren, evenmin als in de Gillis van Ledenberchstraat, waar een zware bom het pand van de firma van Gelder trof. Het projectiel doorboorde het dak, om vervolgens op een beton nen vloer te stuiten en te explodeer en. Hoewel ook hier de verwoesting aan zienlijk is, is de schade naar verhou ding niet groot, omdat de explosie in de aanwezige papiervoorraden werd gesmoord. Van een liftkoker werd een muur ontzet, terwijl aan achterliggende percetlen schade werd aangericht. Koopers en verkoopers geverbaliseerd I Ambtenaren van den Crisis contröle- I dienst hebben in samenwerking met de I Haarlemsche politie een veehouder en een chauffeur uit Haarlemmerliede bekeurd. De veehouder had frauduleus een varken geslacht. De chauffeur was met het vleesch naar Hgarlem gereden en had het daar verkocht. De drie koopers waren spoedig opgespoord in hun woningen, waarbij 131 pond vleesch in beslag is genomen. Bij onderzoek op het openbaar slachthui! bleek, dat het vleesch reeds in een begin stadium van ontbinding verkeerde, zoodat het voor de consumptie absoluut ong» schikt was. Bij nader onderzoek in de wo- ning van een der koopers vond men nog een pan erwtensoep, welke ook een deel van het ondeugdelijke vleesch bevatte. De ambtenaren hebben het vleesch uit de soep opgevischt en eveneens in beslag ge nomen. De koopers zijn natuurlijk ook be keurd, omdat zij het vleesch zonder bon hadden gekocht en bovendien de Ham- sterwèt hadden overtreden. woners bijeen gegaard na lange jaren van noesten arbeid, verloren door de volkomen onverantwoordelijke behan deling van Albion’s piloten. Ook daar spraken wij menschen, die nog diep onder den indruk waren van dén nacht, die achter hen ligt. Een man, die in een der benedenhuizen woont, vlok in de buurt, vertelde ons, hoe om half een de bom op het huis in de Lekstraat neersuisde. Het was een onbeschrijfelijke tumult van ge troffen en onder puin bedolven men schen. Onmiddellijk was er hulp ge boden. En ook hij uitte onomwonden zijn verontwaardiging over het optre den van de Engelsche vliegtuigen, die zooveel rouw en ellende in deze zwaar getroffen wijk hebben gebracht. In de Lekstraat is een gezin wel zeer diep getroffen. Een vader en moeder, jonge menschen nog, hebben daar het leven gelaten. Een kind van een jaar is ongedeerd uit de puinhoopen gered. achtste slachtoffer geborgen van den beloofden bomaanval, waaraan Amsterdam in staanden en twee officieren van het I den nacht van Maandag op Dinsdag heeft blootgestaan. Onder het puin van het perceel Vechtstraat 133 werd het stoffelijk overschot gevonden van den bejaarden heer van Haaren. die met zijn echtgenoote op de eerste verdie ping vertoefde, toen Engelsche vliegers hun dood en verderf zaaiende last bo ven deze woonwijk der hoofdstad los lieten. Voor zoover bekend wordt nog een persoon vermist, mej. van Ees, even eens wonende in de Vechtstraat. Van de zeven gewonden, die in de verschil lende hoofdstedelijke ziekenhuizen zijn opgenomen, is de toestand over het algemeen bevredigend. den grond ontstond in de omgeving terrein aan de Buiskade Engelsche bom in, waardoor groot gat in vele ruiten Nog een slachtoffer geborgen bij de opruimings- het Kennisgeving aan procureur-generaal is verplicht De secretaris-generaal, wnd. hoofd van het departement van Justitie, heeft een aanschrijving gericht tot de procureurs-generaal, fungeerend direc teuren van politie en de hoofdcommissa rissen en commissarissen van politie, waarin hij mededeelt, van de zijde van den commigsaris-generaal voor bestuur en justitie bij den Rijkscommissaris voor het bezette Nedenlandsche gebied nader bericht te hebben ontvangen, dat de ruime interpretatie van het be grip „vergaderingen met een zuiver godsdienstig karakter”, voorkomende in paragraaf 2 alinea 4 van verorde ning nr. 24/1940, niet kan worden aanvaard. Derhalve zal in den ver volge ook van het voornemen tot het houden van classicale, provinciale, al- gemeene en synodale vergaderingen van erkende kerkgenootschappen uiter aard zeven dagen, voordat de vergade ring gehouden zal worden, kennis moet worden gegeven aan den bevoegden procureur-generaal, fungeerend direc teur van politie, tenzij aan de vergade ring niet meer dan twintig personen deelnemen. Een benauwd avontuur Een benauwd avontuur beleefde een schipper, die met zijn boot in de Kost- verlorenkade bij den molen „De Otter” gemeerd lag. De Engelschen wierpen een brandbom neer, welke door het dak van zijn woongelegenheid sloeg en op den vloer bleef liggen. De schipper trad echter kordaat op. Hij slaagde erin het projectiel op te nemen en vervol gens over boord te zetten, waardoor hij zijn schuit van een wissen onder gang redde. In het Frederik Hendrikplantsoen troffen leden van den luchtbescher mingsdienst een niet ontplofte brand bom aan, welke op het bureau Marnix- 1 en in een water onschadelijk werd Vijftig matrozen van den Opbouwdienst geïnstalleerd als brandwachter Gistermorgen had in de eerste klas wachtkamer van het Centraal Station te Amsterdam een korte plechtigheid plaats, waarbij vijftig matrozen van den Op bouwdienst, onder commando van den luitenant ter zee tweede klasse Touset, werden geïnstalleerd als brandwachten bij het Centraal Station. De hoofdinspecteur van de Spoor wegen, de heer W. R. Blankert, chef van den lijndienst, sprak namens de directie van de Spoorwegen de matrozen toe en installeerde hen. De Spoorwegen, zeide hij, hebben een belangrijke en on misbare taak te vervullen bij de verzor ging van de economische belangen van ons volk. Ons personeel is vervuld van gemeenschapszin, doch hun taak is voor al in de laatste maanden zeer verzwaard. Om nog een verdere verzwaring van die taak te voorkomen, is de Opbouwdienst te hulp geroepen. Gij zijt, zoo zeide de heer Blankert, voortgekomen uit onze voormalige weermacht en hier te Am sterdam zal een proef met u worden ge nomen als brandwacht. De hoofdstationschef, de heer Jongstra, had zijn gedachten reeds eerder over dit onderwerp laten gaan en een plan ter opleiding gereed gemaakt. Spr. bracht dank aan de firma’s, die hebben bijgedra gen om de verblijven voor de matrozen in het station zoo aangenaam mogelijk te maken. Met deze korte toespraak verklaarde hij de brandwacht voor geïnstalleerd. De heer W. Jongstra, chef van het Centraal Station, hield hierop een korte rede tot de mannen, waarbij hij onder an deren zeide, dat zij bij de Spoorwegen een straffe discipline, gebaseerd op be grijpen, zullen aantreffen. Deze dienst is niet iets nieuws, want voordien werd de brandwacht betrokken door het personeel van de Spoorwegen, doch daar van dit personeel zeer veel geëischt wordt, zal thans die taak door den Opbouwdienst worden vervuld. Hiermede was de korte plechtigheid ten einde en bezichtigden wij de uitstekend ingerichte lokalen, waarin de matrozen en hun bevelhebbers zijn ondergebracht en die. mede dank zij de hulp van ver schillende firma’s, een gezellig aanzien hebben gekregen. In het Westlandsche tuinbouwdistrict hebben besprekingen plaats gevonden tusschen de besturen der werkgevers- en werknemersorganisaties in den tuinbouw, over een eventueele verhooging van het arbeidsloon In aanmerking nemende de gunstiger resultaten in den Westland- schen tuinbouw en de gestegen kosten voor het levensonderhoud, werd in prin cipe besloten, ingaande deze week, de loonen der tuinarbeiders in het Westland met 1 te verhoogen en dus te brengen van 18.50 op ƒ,19.50 per week. Tevens zullen binnenkort de arbeids tijden in den tuinbouw worden herzien. Tot dusverre zijn acht dooden na den Engelschen bomaanval op Amster dam geborgen. Hieronder volgen de namen der slachtoffers behalve den reeds hierboven genoemde. In de Lekstraat 56 3e et. werden de 36-jarige heer mr. dr. H. Ynzonides en zijn 29-jarige verloofde mej. A. Meen nessen op slag gedood. In de Vecht straat 133 2e etage, de 44-jarige heer M. A. Kars, in hetzelfde pand op één hoog de 67-jarige mevrouw Chr. v. HaarenRonge, in de Vechtstraat 135 hus de 13-jarige jongen H. Bromet en aan den overkant van het Y in de Urkstraat het echtpaar Kamman. Wij waren gistermorgen, aldus A.N.P., in het gedeelte van de stad, dat gisternacht door de Engelsche sluip moordenaars zwaar is geteisterd. Op twee plaatsen, namelijk in de Lek straat en in de Vechtstraat zijn zware bommen ingeslagen. Het ergste waren er de percee- len in de Vechtstraat aan toe. Het is een buurt, waar in den verren omtrek geen enkel militair doel te vinden is. En dat is dan ook de reden van de groote verslagenheid van de menschen, die daar wonen, die daar leven en daar hun gezinnen rustig dachten gehuisvest te hebben. Het zijn middenstands- woningen, waarvan er nu alleen in de Vechtstraat ongeveer twaalf vrijwel geheel verwoest zijn. Vier perceelen, de nummers 133 en 135, hebben een vol treffer gekregen en zijn veranderd in een trieste en schrikwekkende puin hoop, waaronder menschen het leven hebben gelaten. De aangrenzende per ceelen 131 en 137 hebben het eveneens zwaar te verantwoorden gehad en zijn deels verwoest, zoodat ook deze wonin gen onbewoonbaar zijn geworden. Wij spraken iemand, die daar vlak in de buurt woont en den verschrikkelijken nacht heeft meegemaakt. „Wij begrij pen niet”, zoo zeide hij, „waar dit voor noodig is. Oorlog is een hard bedrijf, dat weet iedereen. Maar een oorlog tegen vreedzame burgers, die niets kwaads vermoedend, na harde dagtaak hun slaapkamers hebben op gezocht, lijkt mij even doelloos, als wreed. Den nacht, dien wij achter ons hebben, zullen wij nooit vergeten. Nie mand had er op gerekend, dat mis schien moorddadige Britsche bommen op huizen zouden vallen. Maar wij kenden blijkbaar de mentaliteit van den Brit, die zonder aanziens des per- soons, zijn verderf brengende bommen rondstrooit over een vreedzaam stads gedeelte, nog niet voldoende”. Gister morgen was men druk bezig de wonin gen te ontruimen. De luchtbescher mingsdienst was met man en macht aan het werk om puin op te ruimen. De perceelen 133 en 135 zijn, vooral aan de achterzijde, vrijwel geheel ver woest. De voorgevel staat nog. Alle ruiten zijn natuurlijk in verren omtrek verbrijzeld. Ook de achterkant van woningen, die uitzicht geven op de Vechtstraat, zijn voor een deel ver nield. hun steun Verslagen stemming Wij hebben onzen tocht door de stad voortgezet, na een diepen indruk van de verschrikking, door de Engelschen in den nacht over de stad gebracht, te hebben opgedaan in de Lekstraat en de Vechtstraat. In de P.C. Hooftstraat is een huis, dat in de verste verte geen militair doel is, voor een deel uitgebrand. Ook in de Alexander Boersstraat evenzeer een buurt, waar geen enkel militair doel is te beken nen, zijn bommen gevallen. Waar wij ook kwamen, op onzen tocht, door de straten van de hoofd stad, overal gingen de gesprekken over den afschuwelijken aanval, *die gister nacht door Engeland’s luchtmacht is gepleegd op de burgerbevolking van Amsterdam. Op straten en pleinen, in de trams en in de café’s werd alleen maar over dat eene onderwerp ge sproken. Niet alleen omdat men diep getroffen was door de dooden en ge wonden, die wij wederom te betreuren hebben, doch meer nog om het vol komen zinnelooze en volmaakt retje- looze van dit rondstrooien van dood en verderf, over de burgerbevolking. Overal vraagt men zich af, wat de Engelschen bezielen om op een derge lijke wijze op te treden. Wij zagen zelden zoo verslagen stemming in Am sterdam als thans onder de bevolking heerspht. Zooals men weet, zijn ook in het Vondelpark bommen gevallen, wat iemand in de tram de opmerking ont lokte, dat het tegenwoordig gevaarlijk is om in de buurt van een park te wonen, daar dit objecten zijn, die, hoe wel met militaire doelen niets te ma ken hebbend, groote aantrekkings kracht uitoefenen op Engelsche pilo ten en die blijkbaar in de verkeeren, dat dit geschikte zijn, om hun bommen, hetzij in, hetzij op de huizen in de buurt van het park, te „lossen”. In aansluiting op het bericht van gisteren omtrent de opgave van ver eenigingen en stichtingen van niet- commercieelen aard kan nog worden medegedeeld, dat de ingevulde formu lieren bij dezelfde instantie als waar zij verkrijgbaar werden gesteld, d.w.z. bij de procureurs-generaal, moeten worden ingeleverd, derhalve niet bij het cen trale kantoor van den commissaris voor de vereenigingen en stichtingen hier ter stede. Twee opvarenden van vrachtboot verdronken Uit het onderzoek naar de oorzaak van het ongeval op de Vecht bij Ommen, dat zooals gemeld, aan twee menschen het I leven heeft gekost, is gebleken, dat de I 22-jarige Korthuis, ongeveer 500 meter I voorbij de Vechtbrug, door een windvlaag I over boord is geslagen. Zijn zwager, de I 27-jarige G. Veltman, is den jongen na- I gesprongen, doch eveneens in de diepte I verdwenen. Door deze toedracht is tevens I verklaard, hoe het kwam, dat de vracht- I boot, die op weg was naar Zwolle, onder stoom en stuurloos op de rivier werd aan getroffen. De beide lijken zijn nog niet opgehaald. Gelijk reeds werd gepubliceerd, moet met het oog op de voeder- schaarschte de pluimveestapel aan merkelijk worden ingekrompen. Over het geheel genomen zal de kippensta- pel tot ongeveer 1/5 deel van zijn om vang bij de inventarisatie in Septem ber van het vorige jaar moeten wor den teruggebracht, terwijl de eenden- stapel een nog sterker inkrimping zal moeten ondergaan. Deze inkrimping is reeds in vollen gang, doch tot dus verre was nog niet bekend gemaakt, hoeveel dieren iedere pluimveehouder uiteindelijk zou mogen aanhouden en voor hoeveel dieren voeder zou wor den verstrekt. Thans zullen hierover nadere aanwijzingen worden gepubli ceerd, voor de bijzonderheden waar van moge worden verwezen naar de binnenkort te verschijnen publicatie. Bij het opstellen van die aanwijzin gen moest rekening worden gehouden met het feit, dat de kippenhouderij onder de huidige omstandigheden het best gedreven kan worden als onder deel van het landbouwbedrijf op de boerderij. De ontworpen regeling gaat in deze meest gewenschte richting. Natuurlijk kon deze gedachte niet in eens in al haar consequenties worden doorgevoerd, want anders zouden plot seling al te groote verschuivingen zijn opgetreden, met al te nadeelige gevol gen voor tal van pluimveehouders daar van. Dienovereenkomstig zullen de be drijven met een kleinen stapel, dit zijn in het algemeen de boerderijen, waar de pluimveehouderij een bescheiden onder deel van het boerenbedrijf uitmaakt, re latief meer dieren mogen aanhouden dan de bedrijven met een stapel van groote- ren omvang, voor welke de kippenhou derij een min of meer op zichzelf staan de bedrijfstak is. Deze laatste zullen hun stapel dus sterker moeten inkrim pen. Anderszijds komt -~ wat de voe- ut, aauu,va,, c— dertoewijzing voor den overgebleven schermkappen niet mogelijk is. stapel betreft de laatste groep van Thans kan worden medegedeeld, dat de bedrijven er relatief beter af. Deze zul- betrokken autoriteiten in die gevallen dat len bij de nieuwe voederperiode, ingaan- - - de 14 October a.s. voor een grooter per centage van hun dieren voeder mogen betrekken dan de boerenbedrijven met een kleinen stapel. Dit stemt ook geheel overeen met het feit, dat op grootere boerenbedrijven in den regel meer afval aanwezig is, zoodat de kippen niet uit sluitend op afzonderlijk aangekocht krachtvoeder zijn aangewezen. Overigens zij er aan herinnerd, dat met het oog op deze noodzakelijke in krimping van den pluimveestapel on langs een eierprijs is vastgesteld om een compensatie voor de vermindering van inkomsten der pluimveehouders te ge ven. Ook de prijzen, waarvoor het over tollige pluimvee van de hand kan wor den gedaan, zijn om dezelfde reden en ondanks het groote aanbod, op een be hoorlijk peil. Ook overigens zal voor de houders van bedrijven, wier inkomsten tengevolge van de inkrimping van hun stapel zoo sterk dalen, dat zij, naast de bestrijding der kosten van levensonder houd, niet toereikend zijn voor de be taling van renten worden gezorgd. Thans kan worden medegedeeld, dat de de verlichting door middel van afscherm- kappen technisch niet mogelijk is, goed vin den, dat papier of verf wordt gebruikt, onder voorwaarde, dat bij beschadiging van papier of verf die beschadiging ter stond wordt hersteld.

Haagsche Courant | 1940 | | pagina 6