I 1940. No. 17695. Wederom bombardementen Londen en Amerika de het en De Staatsopera te Weenen op andere steden Systematische vernieling der Britsche vliegvelden voortgezet spanning Verre Oosten y Donderdag 10 October. in Roosevelt confereert met militairen Britsche vliegtuigen tot omkeeren gedwongen De behandeling der Duitschers in Indië i I Havens, fabrieken en ravitailleeringsinstallaties getroffen VERDUISTEREN van 6.58 uur n.m. tot 7.57 uur v.m. Dokter s telefoon i 'ir t fabriek Het frontbericht van het D.N.B. Amerikaansche troepen blijven voorloopig te Sjanghai Als represaillemaatregel werden deze week 130 Nederlanders gearresteerd Uitgeworpen bommen richtten geen militaire schade aan 5 I 5 5 5 Vermetele aanval op bij Stafford In verband met de komst van de beroemde Weensche Staatsopera naar Nederland op 15 dezer, geven wij hier een foto van het interieur van het opera-gebouw in Weenen. Het gebouw is een schepping van Siccardburg en van der Nüll en dateert van 1861. De stijl is Fransche vroegrenaissance. (Stapf) Britsche tanktrein vernietigd De „Diplo” over de Britsche oorlogvoering x Maan: op 4.33 uur n.m. onder 2.46 uur v.m. No. 394920 kJ va'""!"" HAAGSCHE COURANT PRIJS DEZER COURANT: in verwoesting Voor ’s-Gravenhage bij vooruitbet. per 3 mnd. met „Kikeriki”, „De Nieuwste Mode”. „Koloniaal Bijblad” en „Letterkundig Bijblad” 3.—. Franco per post met Mode blad 4.—zonder Modeblad f3.15. Buitenland ƒ9.—Landen waarop het verlaagd intern, drukwerk-posttarief van toepassing is fl.p. kw. Bij postkantoren tesen de geldende goedk. abonn.prijzen. Afz. nummers 5 ct., fr. p. post 10 ct. weermachtbericht o.a. haven- en in- In de persconferentie te Washing ton heeft president Roosevelt giste ren het gerucht tegengesproken, als een met Hij Over Nederland komende Britsche bommenwerpers zijn in den afgeloopen nacht hier en daar boven Dpitsch ge bied verschenen. Reeds in West-Duitsch- land werden zij gedwongen hun koers te veranderen. Op enkele plaatsen vie len bommen, die geen militaire schade aanrichtten. V V V V s V V V V V V .Troepen aan de Canadeesche Westkust Naar uit Ottowa wordt vernomen, heeft de Canadeesche minister van defensie na de onderteekening van het Driemogendhedenverdrag van Berlijn PRIJS DER ADVERTENTIËN: Van 1—5 regels ƒ1.50. Iedere regel meer tot 10 regels 40 ct., daarna iedere regel meer 50 ct. Reclames 90 ct. per regel. Bewijsnummers 5 ct., fr. p. post 10 ct. Incasso binnen de stad 5 ct., buiten de stad volgens posttarief. Bij vooruitbetaling: Kleine Advertenties 90 ct.; Dienstaanbiedingen 70 ct Advertentiën waarin voorkomt „Brieven aan het bureau van dit blad” 10 ct. meer. Honderden nieuwe arrestaties zijn te verwachten indien geen verandering komt in de behandeling der Duitschers In ons blad van Dinsdag j.l. hebben wij reeds melding gemaakt van de ar restatie van ongeveer honderd Neder landers, die naar Duitschland werden overgebracht als vergeldingsmaatregel voor de slechte behandeling, welke de geïnterneerde Rijksduitschers in Ned.» Indië ondervinden, een waarlijk on- houdbaren toestand, waarop wij reeds meermalen hebben gewezen. Van bevoegde Duitsche zijde verna men wij heden, dat het juiste aantal arrestaties, in het begin dezer week gedaan, 130 bedraagt. Met beslistheid werd medegedeeld, dat zich onder de gevangen genomen en weggevoerde personen géén vrouwen bevinden. De Duitsche autoriteiten koesteren nog altijd de hoop, dat het Indische gouvernement of de regeering in Lon den tot het inzicht zal komen, dat er verandering moet worden gebracht in de onwaardige, behandeling, welke de Duitschers in Indië ondergaan. Zoodra mocht blijken, dat in deze be handeling verbetering is gekomen, zal een einde van de represailles te ver wachten zijn; mochten daarentegen ook de arrestaties van deze week de Indi sche regeering nog niet duidelijk ma ken, dat de Duitsche Rijksregeering met alle middelen waarover zij beschikt zich achter haar onderdanen in Ned.- Indië heeft geplaatst ten einde hun lot te verbeteren, dan heeft men rekening te houden met het feit, dat in de ko mende weken opnieuw eenige honder den personen in Nederland zullen wor den gearresteerd en naar Duitschland overgebracht. Men is er zich volkomen van bewust, dat het voor de gearresteerde onschul dige Nederlanders een hard lot is, uit hun gezin en van hun werkkring te worden weggerukt, maar het lot, dat de Duitsche geïnterneerden in Indië onder moeilijke klimatologische om standigheden ondergaan, is nog veel harder. De Indische autoriteiten hebben het in hun hand in den toestand verande ring te brengen en aan veel ellende in het moederland een einde te maken. Wij kunnen niet anders dan hopen, dat de Indische regeering dan wel de regeering te Londen, van wie de Gou- verneur-Generaal zijn instructies ont vangt, tot het inzicht zal komen, dat, zooals de toestand nu is, deze niet lan ger bestendigd kan, niet langer besten digd mag blijven. Van tweeën éénóf de behandeling der Duitschers in Indië is thans zoo danig, dat daarop geen critiek valt uit te oefenen, óf de behandeling is inder daad niet overeenkomstig de volken rechterlijke opvattingen. In het eerste geval kan er geen enkel bezwaar tegen bestaan, dat de Indische regeering daarvan rechtstreeks, of zoo zij dit niet mogelijk acht, aan een bevoegde neu trale instantie, kennis geeft, in het tweede geval past niet alleen een ern stig woord van protest, maar mag zelfs alleen reeds ui overwegingen van zui ver menschelijkheid de eisch worden gesteld, dat in een Nederland onwaar- digen toestand onmiddellijk verande ring wordt gebracht. troepen naar de kust van den Stillen Oceaan gezonden, waar een speciale commandopost ter coördineering van alle strijdkrachten in het leven is ge roepen. Mogelijkheid van een crisis? De Engelsche ambassadeur te Washington zou, volgens het D.N.B., hebben verklaard, dat zijn plan om naar Londen terug te keeren door de Engelsche regeering was afge wezen met het oog op een mogelijke crisis in het Verre Oosten. Op desbe treffende vragen heeft minister Huil geantwoordt, dat hij niet wist, wat de Engelsche ambassadeur daarmede heeft bedoeld, daar geen bijzondere ontwikkeling een nieuwe crisis doet opkomen. Vijf Engelsche machines neergehaald Gisteren tegen den avond zijn aan de Fransche kust 3 Britsche bommenwer pers van het type Bristol-Blenheim door Duitsche jagers neergehaald. Bo vendien verloor de vijand volgens te Berlijn ontvangen berichten, gisteren bij luchtgevechten boven Zuid-Engeland nog 2 jagers; 1 Duitsch toestel wordt vermist. Mislukte aanval op Hamburg en Bremen Het D.N.B. meldtEngelsche bom menwerpers hebben in den nacht van Dinsdag op Woensdag opnieuw ge bracht, een grooten aanval op Ham burg te ondernemen. Zij werden echter door den luchtafweer teruggedreven. Zij wierpen daarop hun brisant- en brand bommen op een vreedzaam dorp, in de nabijheid waarvan geen strategische objecten liggen. Verscheidene huizen werderi beschadigd. Terwijl gisteren in den laten mid dag, de aanvallen op Engeland nog aan den gang waren, werden reeds voorbereidselen voor nieuwe nachte lijke vergeldingsvluchten getroffen. Wederom steeg een groot aantal bom menwerpers op met bestemming Lon den en Zuid-Engeland. Bijzonderheden zijn nog niet bekend, aldus het D.N.B. Geen uitvoer van graan en koper naar Japan De Amerikaansche regeering heeft een uitvoerverbod afgekondigd voor tarwe-ladingen, welke voor door Ja pan gecontroleerde havens in het goed geplaatst, dat zware slagzij kreeg. Fabrieksinstallaties in een Zuid- Engelsche stad zijn door met succes uitgevoerde Duitsche bombardemen ten zoo zwaar beschadigd, dat er mede gerekend dient te worden, dat zij langen tijd buiten werking zullen zijn. Bij den aanval ontstond een luchtgevecht, waarbij een Spitfire machine werd neergeschoten. Ook in Midden-Engeland werd een fabriek met zware bommen bestookt. Verscheidepe gebouwen van het com plex kregen zware voltreffers. zou de Amerikaansche regeering haar troepen uit Sjanghai willen terug trekken. De vraag of de onlangs aangekondigde vorming van een es kader voor den Atlantischen Oceaan gelijk staat met de opstelling van een tweede Oceaanvloot, beantwoord de de president ontkennend. Op de vraag, wat hij met den commandant van de Stille Oceaan-vloot, admiraal Richardson, en met den vroegeren chef van den admiralen staf thans gouverneur van Portorico admi raal Leahy, besproken heeft, ant woordde Roosevelt: Wij hebben kaar- tenmateriaal bestudeerd. Ook sprak de presidènt het gerucht tegen, dat de Amerikaansche regeering betrok ken is bij den aanleg van een spoorlijn door Mexico, welke als reserve moet dienen voor het Panamakanaal. Minister Huil heeft gisteren langdurige bespreking gevoerd den Japanschen ambassadeur, weigerde, hierover bijzonderheden be kend te maken en bepaalde zich tot de opmerking, dat men den algemee- nen toestand in het Verre Oosten had besproken. Deze courant verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen BUREAUX: WAGENSTRAAT 35—37 Telefoon 116300 (zeven lijnen) Giro No. 12500 Bijkantoren: Scheveningen, Keizerstr. 319, Tel. 550310; Rijswijk, Kantoor- boekh. Leeuwendaal, Oranjelaan 3, Tel. 119461, Voorburg, Boekhandel H. E. G. Ruijs, Heerenstr. 124, Tel. 778038; Filialen: N.V. Kantoorboekh. Th. J. de Koning, Goudsbloemlaan 3, Tel. 330263; Boekh. J. B. v. Seters jr., There- siastr. 108a, Tel. 772444; Boekh. E. D. Couvée, van Hoytemastr. 66, Tel. 721187 Prinses Galitzine doodelijk getroffen De Russische prinses Galitzine, vrien din van de hertogin van Kent, is tij dens de luchtaanvallen van Dinsdag gedood. Zij bevond zich in een auto bus, welke door een bom werd ge troffen. Twee Duitsche gevèchtsvliegtuigen vernielden met verscheidene vol treffers een Britschen transport trein. Een gevechtsgroep merkte op een station een tanktrein op van ruim 20 wagons. Twee Duitsche vliegtuigen ondernamen terstond den aanval. Met een reeks worpen bestookten zij den trein. Achter elkaar ontploften in enkele oogen- blikken de tankwagens. Het station en zijn omgeving waren in een omtrek van honderden meters in een vlammenzee gehuld. licht overgoten. De afweerbatterijen van Londen richtten voor een deel haar vuur uitsluitend op de lichtbommen. Het is gelukt op één plaats 2 liehtfakkels te raken. Het felst waren echter de Duitsche aanvallen op bepaalde gebieden in Wales, waar aanzienlijke schade is aangericht aan niet genoemde objecten. Voorts zijn door het Duitsche luchtwapen in den laatsten nacht bommen neergeworpen op talrijke plaatsen in Zuidwest-, Zuidoost en Noordwest-Engeland, evenals in de Midlands. Weinig mededeelingen behelst ook het bericht van het Engelsche ministerie van luchtvaart en dat van de binnenlandsche veiligheid, omtrent de gisteren overdag ondernomen aanvallen. Vijandelijke aan vallen, zoo wordt o.m. gezegd, zijn Woens dag door jachtvliegtuigen en bombarde mentsvliegtuigen uitgevoerd. Bij een aan val op een stad aan de Zuidkust zijn ver. scheidene huizen verwoest. Gedurende den dag is het eenigen vliegtuigen gelukt door te dringen tót boven het Londensche gebied. Er vielen eenige slachtoffers; verscheidene gebouwen werden bescha digd. De Deutsche Diplomatisch-Politische Korrespohdenz” onderzoekt naar aanlei ding van de laatste, door Britsche vlie gers geworpen bommen op woonwijken, kindertehuizen, ziekenhuizen en andere niet-militaire objecten te Berlijn in een artikel de brute methoden en den psycho logische achtergrond van de Engelsche oorlogvoering Altijd al, zoo heet het in dit artikel, lag het in de lijn van de Engelsche machts politiek geenszins de beslissing na te stre ven met aanwending van de openlijk ge oorloofde strijdmiddelen, doch den tegen stander door terreur murw te maken en rijp voor toegeven. Tallooze voorbeelden hiervan biedt En- geland’s koloniale geschiedenis en ook in den wereldoorlog heeft Groot-Brittannië in weerwil van al zijn menschlievende frases zich van precies denzelfden kant laten zien. Reeds sedert eenigen tijd is het opge vallen, dat op Duitsch gebied vooral zie kenhuizen voor een bepaalde Britsche trefzekerheid uitgezocht zijn en nu in den nacht van 7 op 8 October te Berlijn weer 5 ziekenhuizen het slachtoffer van onge veer 20 pCt. der Britsche bomtreffers zijn geworden, dan is dit beslist geen toeval meer, doch duivelsch opzet. De „Diplo” verklaart voorts: Terwijl het bij het Duitsche luchtwapen op de uit werking van zijn aanvallen op materieel belangrijke objecten aankomt wapen fabrieken, verkeerscentrales, pakhuizen enz. is voor de Engelschen, althans vol gens de uitlatingen van Churchill per soonlijk, in den luchtoorlog essentieel hoeveel menschen bij den aanval gedood worden of anderszins letsel oploopen. Van dit oogpunt zijn blijkbaar de luchtaan vallen der R.A.F. opgezet. Ziekenhuizen, die van verre immers reeds te onder scheiden van rechtswege in het belang van patiënten en verplegend personeel het voorwerp van uiterst zorgvuldige ver- schooning moesten zijn, schijnen voor En geland doelen te zijn, die voldoening ge ven, daar uit den aard der zaak de uit werking van een „succesvollen” aanval hier ook psychologisch van bijzondere be- teekenis blijkt. Om te verhinderen, dat in de rest van de wereld verontwaarding oplaait over de eigen schanddaden, zoo eindigt de „Diplo”, meent men in Engeland zijn propaganda op de juiste wijze in te kleeden, indien men aan de Duitsche vergeldingsacties dezelfde lage drijfveeren toeschrijft, waar door men zelf zich laat leiden. De in Londen aangerichte schade Over de schade, welke de Duitsche bomaanvallen deze week in Londen hebben aangericht, meldt de „Dagens Nyheter”, dat o.a. het Parlementsge bouw en het voor het Hoogerhuis staande standbeeld van Richard Leeu wenhart beschadigd zijn, zoodat de ruiter niet meer goed op zijn paard zit. Ook de klokketoren van de „Big-Ben” is door granaatscherven licht bescha digd en nabij de Westminster Hall, het door Willem den Veroveraar opgerichte huis, sloeg een bom in, die alle ruiten deed springen. Ook in het Lagerhuis zijn in de gangen en garderobes sporen van schade te bespeuren. Toen de bom men in de buurt van het Parlements gebouw insloegen, waren alle Lager huisleden veiligheidshalve reeds naar den schuilkelder gegaan, welke reeds ten tijde van Chamberlain was ge- bouwd. X A A A A A A A X X X A S A X A X A X A A A A A A A X A A T<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<C Het frontbericht van het D.N.B. d.d. gisteren luidt als volgt De vergeldingsoorlog van het Duit sche luchtwapen tegen het Britsche eiland gaat met toenemende hevigheid voort, naar duidelijk blijkt uit het weermachtbericht van heden. Sedert 33 dagen is Londen overdag en ’s nachts nauwelijks tot rust gekomen. Ook de gevechtshandelingen van gisteren en in den afgeloopen nacht duurden haast zonder onderbreking voort en omvatten behalve het hoofddoel Londen talrijke belangrijke doelen in bijna alle deelen des lands. Bij de verhoogde kracht van den aanval komt de steeds grootere uitge breidheid van het aanvalsgebied. ’s Och tends hadden onze vliegers bij lichte bewolking zeer goed zicht, later nam de wind nu en dan tot stormkracht toe. Opnieuw is men er in geslaagd door zware bombardementen op Zuid- Engelsche steden, haven- en industrie- installaties de productiecapaciteit van den tegenstander aanzienlijk te scha den. De Engelsche graafschappen had den den sterksten stormloop te door staan en moesten nu en dan naar zelfs het Reuterbericht toegeeft niet minder dan een bommenregen op zich laten neerkomen. De havenstad Rams gate, aan de punt van het schiereiland Thenet in het graafschap Kent ge legen, is bijzonder zwaar geteisterd, evenals de Zuid-Engelsche havenstad Folkestone. Beide steden bezitten gas fabrieken, welke motorbrandstof produ- ceeren en olieopslagplaatsen. Ook zijn zij voor den Engelschen scheepsbouw van beteekenis. Ook de stelselmatige De Britsche omroep heeft vanmorgen bekend gemaakt, dat ruim 40 stadswijken van Londen in den loop van den nacht met bommen zijn bestookt. Er zijn talrijke huizen en gebouwen vernield. Branden zijn ontstaan, omtrent welker aantal de Londensche omroep echter geen inlich tingen geeft. Verder wordt gezegd, dat Duitsche vliegers den geheelen nacht bo ven Groot-Londen een groote hoeveelheid liehtfakkels hebben neergeworpen, die groote deelen der reuzenstad als met dag. van Engelsche vliegvelden kon energiek voortgezet worden. Als het weermacht bericht van vandaag alleen reeds in Zuid-Engeland melding maakt van vol treffers van middelbaar en zeer zwaar kaliber op de hangars en onderkomens van 7 vliegvelden en voorts de vernie tiging of beschadiging van talrijke toe stellen, welke op de startbaan opgestëld stonden, hetgeen in den loop van stout moedige duikaanvallen geschiedde, dan wordt hierdoor ongetwijfeld de be nauwde positie van de R.A.F. nog meer bemoeilijkt en haar defensieve kracht verzwakt. Voorts noemt het als aanvalsdoelen dustrieele installaties aan de Westkust van het land, waar talrijke bomtref fers van zwaar kaliber geplaatst kon den worden. Buitendien hadden de bombardementen op spoorweginstalla’ ties en emplacementen groot succes. Dit is een maatregel, welke het Duit sche luchtwapen den laatsten tijd ener giek neemt en waardoor alle kans be staat, dat de bestaande moeilijkheden op het gebied van troepentransporten vergroot worden. Op Britsche hoofdstad 300.000 k.g. bommen uit geworpen Omtrent de aanvallen in den nacht van Dinsdag op Woensdag meldt het D.N.B. nog, dat Londen door sterke formaties Duitsche vliegtuigen werd bestookt. In het Noorden en Noordwesten van Londen zijn 2 groote brandhaarden ontstaan. In het centrum van de stad zijn 4 nieuwe kleine branden ontstaan. Ruim 300.000 k.g. ontplofbare stoffen werden op de Britsche hoofdstad uit- Een andere aanval van de Royal Air Force gold Bremen, waar de Engelschen hun bommen midden in een aan den rand der stad gelegen woonwijk lieten vallen. Verscheidene huizen werden hier beschadigd, van de bewoners wer den er verscheidene gedood en ge wond. Daar de Engelschen ver scheidene parachutefakkels hebben uitgeworpen, moeten zij ondubbel zinnig hebben kunnen vaststellen, dat geen militaire doelen in de nabij heid waren. geworpen. Een electrische centrale werd door een voltreffer volkomen ver woest. Een reusachtige steekvlam werd mijlen ver door de andere Duitsche machines waargenomen. Andere tref fers raakten een groot station en de spoorlijnen. Behalve de reeds gemelde zestien Britsche vliegtuigen, zijn Dinsdag 3 versperringsballons door Duitsche ja gers neergeschoten. Bij de Duitsche aanvallen in den loop van den vorigen nacht viel het den piloten der Duitsche bommenwerpers op hoe slecht het Brit sche luchtafweervuur werkte. Ondanks den helderen nacht, waardoor de tref kans grooter werd, konden de Duitsche gevechtsformaties ongehinderd hun bommenlast op de aangegeven plaatsen neerwerpen. Slechts enkele Duitsche toestellen vertoonden geringe sporen van granaatsplinters. Een Duitsche bommenwerper wierp zich gistermiddag in een vermetele aanvalsvlucht van ge ringe hoogte op een fabriek nabij Stafford. De zware bommen dron gen met ontzaggelijke explosieve kracht in het hoofdgebouw en de bijgebouwen. Machtige gebouwen complexen werden door geweldige ontploffingen letterlijk de lucht in geblazen. Tusschen 10 u. n.m. en 7 u. v.m.: Ziekenfondsleden De Volharding; No. 116364 Z.g. Stadspatiënten: No. 49 Londen en een reeks andere steden moesten zich gisteren weer zware bombardementen laten welgeval len. Havens, fabrieken en ravi tailleeringsinstallaties werden het slachtoffer van den onverbid- delijken stormloop van het Duit sche luchtwapen. Met onophoude lijke kracht werden de aanvallen ook bij het aanbreken van de duisternis voortgezet. Gistermiddag stegen enkele lichte bommenwerpers op voor gewapen de verkenning boven Londen en Zuid-Engeland. Op een vliegveld in de nabijheid van Londen wier pen zij verscheidene bommen. Een aantal hallen en onderkomens werd getroffen en vernield. Een vliegtuig kon een voltreffer plaat sen op een gasfabriek van een stad aan de Zuidoost-kust van Engeland. Een andere bommen werper wierp verscheidene bom men op een in een haven aan de Oostkust liggend koopvaardij schip. Deze treffers waren zoo het schip

Haagsche Courant | 1940 | | pagina 1