Mijnhardtjes BINNENLAND HAAGSCHE COURANT VAN DONDERDAG 10 OCTOBER 1940 TWEEDE BLAD, PAGINA 2 De Zomerpostzegels een De Nederlandsche Unie te Amsterdam Dansverbod te Rotterdam Slachtoffers van Britschen bomaanval begraven Fusie van verschillende organisaties feit geworden Installatie burgemeester von Bönninghausen te Tubbergen Cultureel werk van het N.V.V. De bomaanval op Amsterdam Program-rede van „De Vuurslag” Uitbreiding van het N.V.V. geconsolideerd Godsvrede Radio-rede van mr. Reinink het N.V.V. deelt na- be- noodlijdende te burgemeester Het negende slachtoffer geborgen Tooneelgroep „De Voortrekkers” zal een tournée maken De adviseurs van den commissaris De noodlijdende cultureele verkers ONDERVOORZITTER NEDERLAND- SCHEN BIOSCOOPBOND Bij beschikking va., den waarnemend secretaris-generaal van het departement van Onderwijs, Kunsten en Wetenschap pen is benoemd tot ondervoorzitter van den Nederlandschen Bioscoopbond Joh. Miedeme te Deventer. Groep van adviseurs zal commissaris Woudenberg terzijde staan De burgemeester van Rotterdam heeft als hoofd van de politie bepaald, dat het dansen in het openbaar van gisteren af tot nader order niet meer is toegestaan. Gisteravond heeft de wnd. secretaris generaal, wnd. hoofd van het departe ment van Onderwijs, Kunsten en Weten schappen, mr. H. J. Reinink, over beide zenders de volgende radio-rede gehou den ten bate van de Zomerpostzegels 1940. Ieder jaar, sinds 1935, werd gedurende de zomermaanden een beroep gedaan op uw vrijgevigheid in den vorm van een aansporing om Zomerpostzegels te koo- pen. In de afgeloopen jaran is dit be roep niet tevergeefsch geweest. Wel bleef de opbrengst van verleden jaar onder die van 1938, maar een bedrag van meer dan f 76.000 stemde toch tot dankbaar heid. Heel veel heeft de regeering met deze gelden kunnen doen, veel maar. niet genoeg. In den loop van den morgen heeft men gisteren het negende slachtoffer, de 33-jarige mejuffrouw van Ees, van den laatsten bomaanval op Amsterdam geborgen. Mejuffrouw van Ees bewoonde de eerste etage van het perceel Vecht- straat 135. niet zouden kunnen 'veroorloven. Ik moge u met nadruk vragen te toonen, dat gij zelfs onder de huidige moeilijke omstan digheden, bereid zijt, in deze zoo drin gende behoefte aan daadwerkelijke hulp het uwe bij te dragen. Indien gij u allen voorneemt, tenminste de eerste tien brieven, die ge verzendt te frankeeren met Zomerpostzegels, dan mag verwacht worden, dat de opbrengst in 1940 niet een teruggang zal aanwijzen Vergeet niet, dat het gebruik van de zegels tevens een aansporing en herinne ring is voor de ontvangers van de brie ven, dat nog voor korten tijd de ge legenheid bestaat, begrip te toonen voor de groote beteekenis van deze nationale actie. Maakt g ij het mogelijk, dat wij later zullen kunnen zeggen: 1940 was een jaar van grooten nood en moeilijke tijdsom standigheden, maar ook uit den aankoop van Zomerzegels mocht blijken, dat de offervaardigheid mèt dien nood gegroeid is, zooals dat het geval kan zijn bij een volk, dat den waren gemeenschapszin kent bij het slacht- Utrecht, Op de Algemeene Begraafplaats aan den Vlaardingerdijk te Schiedam heeft gisterochtend de teraardebestelling plaats gehad van den heer S. H. van Unnik, één van de slachtoffers van den aanval van Britsche bommenwer pers op het Westelijke stadsdeel van Rotterdam. De heer van Unnik be vond zich in de Bilderdijkstraat, toen hij door een bomsplinter werd getrof fen. De begrafenis geschiedde op een voudige wijze. De baar was gedekt door enkele kransen, waaronder een van den Rijkscommissaris, Rijks- minister Seyss-Inquart. Aan het graf voerde het woord een Rotterdamsch politie-inspecteur, J. W. J. Moerman, als vertegenwoordi ger van den gevolmachtigde voor Rotterdam, dr. Volckers. Hij richtte woorden van deelneming tot de familie en kennissen. Namens de familie sprak de heer G. van Veen een kort woord van dank. Gistermiddag werd in de raadszaal te Tubbergen een buitengewone vergadering belegd, waarin de raad kennis maakte met zijn nieuwen burgemeester, jhr. von Bönninghausen. Door dè beide wet houders en den gemeentesecretaris afge haald van zijn woning te Havezathe He- rinkhave te Fleringen arriveerde hij om drie uur aan het gemeentehuis. Hier had een afdeeling der W.A. de wacht betrok ken. Na de gebruikelijke formaliteiten werd de burgemeester door wethouders Harmeling en het oudste raadslid Brou wer binnengeleid en met houzee-geroep door de talrijke aanwezige N.S.B.’ers be groet. Na een kleine toespraak ging wet houder Broekhuis over tot de installatie. Na eenige woorden van het oudste raads lid Brouwer en den gemeentesecretaris van den Berg, die de hoop uitsprak, dat de burgemeester mocht treden in de beste tradities van een vroegeren burgemees ter van Tubbergen uit hun geslacht, nam de burgemeester het woord. Hij bracht dank aan de bezettlngs- autoriteiten, die na het smadelijke en onrechtvaardige oneervol ontslag den eisch tot eerherstel hadden gesteld De burgemeester verklaarde zich door deze benoeming voldaan. Hij sprak er zijn vreugde over uit, zoovelen uit zijn vroe gere gemeente Ootmarsum aanwezig te zien, alsmede zoovele partijgenooten. In het verdere verloop van zijn rede deed hij uitkomen, hoe de tegenwoordige tijd mannen van de daad vraagt en geen menschen met kronkelredeneeringen en debatten „Vraag thans in het uur van Neerlands lotsbestemming niet naar mijn levensbe schouwing of naar mijn idealen, zij zijn u immers bekend. Gij moogt zelfs weten, dat ik er radicaal in ben. Rotsvast geloof ik met mijn kameraden aan de idealen van den nieuwen tijd. Dit nu eenmaal te weten, zij u echter genoeg. Probeert niet vast te stellen, hoe ver onze levens beschouwingen dan wel utteenloop«n> noch mij te verlokken tot directe uitingen op dit terrein. Gij zult ze van mij niet vernemen, vaak nauwelijks kunnen be luisteren. Het gemeentebelang is niet ge diend met een juiste afbakening van wat ons verdeelt. Wij hebben toch allen één gemeenschappelijk ideaal, heeren raads leden, n.l. het belang der gemeente Tub bergen, dit ideaal moet onze krachten samenbundelen.” Na een uiteenzetting gegeven te heb ben van wat de eigenschappen van goede ambtenaren moeten zijn, die hij hier wel in de ambtenaren onder leiding van den bekwamen secretaris gevonden meent te hebben, zeide de burgemeester: _,De eenige adel van den nieuwen tijd zijn de arbeiders van kop en vuist, de beste kunstenaars, de beste soldaten. Ik wensch niet anders te zijn, dan de eerste arbei der van deze gemeente. En als wij allen dan in dezen geest samen ten arbeid trekken, dan zal ook voor Tubbergen in vervulling gaan het woord van den groo ten Zuidafrikaander, den raszuiveren Hollandschen boer, president Paul Kru ger: Alles zal reg kom. Hierna voerden nog burgemeester Sichterman van Almelo namens de buurt- burgemeesters het woord, de gemeente secretaris van Ootmarsum, de heer Weus- tink, alsmede eenige partijfunctionaris sen. De burgemeester bedankte deze spre kers, waarna er in de burgemeesterska mer gelegenheid was tot ge'ukwenschen- In de raadszaal waren o a nog aan wezig de moeder van den burgemeester en de tegenwoordige burgemeester van Hilversum, jhr. E ,J. B. M. von Bönning hausen, de heer Vlekke, baron' van Itter- sum, districtleider voor Noord-Overijsel, verschillende kringleiders en andere functionarissen der Nationaal Socialisti sche Beweging. tegen Hoofdpijn, Kiespijn, Migraine Zooals gisteren reeds in het kort ge meld, zijn gisteren te Rotterdam op de algemeene begraafplaats Crooswijk en op de R.K. begraafplaats vier van de zes slachtoffers van den Britschen vliegeraanval op de burgerbevolking van Spangen en Tusschendijken in al len eenvoud ter aarde besteld. Bij de begrafenis van den 46-jarigen melkbezorger F. v. Harten, gewoond hebbende in de Busken Huëtstraat, heeft een inspecteur van politie na mens den Rijkscommissaris diens deel neming met de getroffen familie be tuigd. Op de Roomsch-Katholieke begraaf plaats werden omstreeks kwart over elf ten grave gedragen de stoffelijke resten van mevr. J. C. Pullens-Ver- moolen, gewoond hebbende in de Bil derdijkstraat en van de 23-jarige mej. J. F. de Winter, gewoond hebbende in de Nicolaas Beetsstraat. In de Roomsch-Katholieke kerk aan de van Meursstraat is gistermorgen een plechtige doodenmis opgedragen. Daarna begaven beide stoeten zich naar de begraafplaats. De lijkkisten waren weer bedolven onder tal van bloemstukken. De Rijkscommissaris getuigde ook hier weer met twee grafkransen, waaraan persoonlijke brieven gehecht waren, van zijn mede leven. Alvorens de absoute werd ver richt, betuigde een inspecteur van po litie aan de familie van beide slacht offers namens dr. Volckers diens deel neming in het gebeurde. Daarna ge schiedde de plechtige beaarding. Om twaalf uur werd op de alge meene begraafplaats Crooswijk nog een slachtoffer van den Engelschen bomaanval ten grave gedragen, n.l. de 20-jarige mej. G. A. Groeneveld, gewoond hebbende in de Rosenvelt- straat. Verscheidene familieleden en buurtbewoners woonden deze droeve plechtigheid bij. Tal van kransen, waaronder een van den Rijkscommis saris, dekten de baar. Nadat de kist met het stoffelijk omhulsel in de groeve was neergela ten, heeft de heer C. J. J. Wolters, assistent-blqkhoofd van blok 18, mens het blokbestuur en de bewoners van het blok zijn deelneming met de getroffen familieleden betuigd. „-Veel hebben wij kunnen doen in dit blok, helaas hebben wij dit jonge leven niet kunnen redden”, aldus spr. Een inspecteur van politie sprak namens den gevolmachtigde van den Rijkscommissaris zijn welgemeend medeleven met het smartelijke ver lies van de familieleden uit. Tenslotte heeft een familielid van den overledene voor de betoonde be langstelling dank gezegd. Nog zij vermeld, dat de gevolmach tigde van den Rijkscommissaris voor Rotterdam een onderzoek heeft ge last of het wellicht geboden zal zijn, financieele hulp aan enkele der ge troffen gezinnen te verleenen. ’s Lands belang vraagt om Gisteravond heeft in het Concertge bouw te Amsterdam de Vuurslag een sa menkomst gehouden. Na een korte inlei ding van dr. M. Brinkgreve, nam jhr. R. Groeninx van Zoelen het woord. Spreker herinnerde aan de stelling Nederland moet niet pogen de Duitsche gesteldheid na te bootsen, het heeft als lidmaat van het nieuwe Europa zijn eigen weg te bepalen en degenen, die het an ders zouden willen, begrijpen noch Duitschland, noch Nederland. Een eerste vereischte is thans eensge zindheid omtrent het doel waarheen de weg moet leiden, want een gezamenlijke doelstelling zal wel het beste middel blij ken om tweedracht en oud zeer te doen vergeten. Gelukkig zijn hiertoe gegevens genoeg voorhanden. Wij verlangen een corporatief staatsbestel, dat is een alge meene gerichtheid, die de Ned. Unie, de N.S.B., Nationaal Front en de Waag-groep gemeen hebben. Tevens wenschen allen, dat dit bestel op Nederlandschen grond slag en volgens Nederlandsche beginse len worde uitgewerkt. Dat is een tweede stap naar den vrede en naar het geza menlijk aanpakken van het praktische wel vaar ts werk, dat in ’s lands belang onmiddellijk afdoening eischt Eéndracht en werk, twee goede dingen, die elkaar niet kunnen missen, en wellicht het best te vereenigen waren door een Nederlan der, aan wien alle betrokkenen hun ver trouwen zouden kunnen schenken. Maar waar gaat nu de reis precies naar toe Welke haven hebben we in het zicht Zooals gezegd, de algemeene richting kost geen hoofdbreken. Corporatief bestel beoogt een onmiddellijke wisselwerking tusschen de regeering en haar agenten eenerzijds en de georganiseerde gemeen schappen ten andere. Zoodoende krijgt het volk, in zijn organische geledingen, gelegenheid om handelend deel te ne men aan de staatstaak, aan het tot stand komen, het uitvoeren en het toepassen der wettelijke voorschriften ieders groep betreffend, terwijl de regeering, bij het richten en coördineeren der economie over a jour bij gehouden gegevens, be treffende de capaciteit en omstandighe den van het bedrijfsleven komt te be schikken. Spr. lichtte zijn uiteenzettingen uitvoe rig toe, om vervolgens eenige sprekende voorbeelden te geven, aan de oudste en jongste geschiedenis ontleend, hoezeer de eerbied voor het gezag ons eigen is en in welke mate het vermogen tot zeggen schap in eigen zaak zich gehandhaafd en ontwikkeld heeft. Niet slechts nu, maar sedert jaren, wenscht het Nederlandsche volk zijn re geering zelfstandig en daadkrachtig te zien, een daadkracht en een besluitvaar digheid, welke zich door de gansche hiërarchie van den staat moge voortplan ten, opdat het Nederlandsch beginsel tot zijn recht kometoekenning van be voegdheid bij oplegging van verantwoor delijkheid Naast den corpora tieven raad” der toekomst dient het nieuwe land over een orgaan te beschikken dat in engeren zin den verbruiker, in bree- deren zin het algemeen belang, en in diepsten zin het volksgeweten zal verte genwoordigen, een orgaan, dat in laat sten aanleg het volk in staat zal stellen een beroep op het staatshoofd te doen en ten andere het staatshoofd in de gelegen heid zal stellen, desverlangd, het volk omtrent diens vertrouwen in de leiding te polsen. Tot adviseur van den commissaris van het N-V.V. heeft de heer Wouden berg de volgende heeren benoemdG. B. Klein, Amsterdam A. Wamsteeker, Amsterdam A. J. Wijtsma, Haarlem N. van Hest. Rotterdam. L. J. Bakker, Bussum H. M. Roos, den Haag L. Veen- stra. Rotterdam C. Cramer. Nijmegen K de Jonge. Amsterdam B. Ponstein, Amsterdam J. Hilgenga. Utrecht en L. H Mesker te Amsterdam. Deze adviseurs hebben tot taak, den commissaris in alle voorkomende geval len op diens wensch met raad en voor- lichting bij te staan. De mede Na de toetreding van de Nederlandsche Vakcentrale, de ontbinding van het N.A.S. en de oplossing van het Neder landsche Arbeidsfront, is in de afgeloo pen weken hard gewerkt aan den inwen- digen afbouw en de consolideering van het Nederlandsch Verbond van Vakver- eenigingen. De nieuwe instelling van het N.V.V., die uitsluitend gericht is op de behartiging van de sociale, economische en cultureele belangen van den Neder landschen arbeider, met uitschakeling van iederen politieken invloed, heeft het mogelijk gemaakt, in korten tijd tal van hinderpalen op te ruimen, die vroeger aan een eensgezinde organisatie, niet al leen in het verband van beroep of be drijf, maar ook in grooter lijnen, in den weg stonden Daardoor heeft het N.V.V. in een tijd, dat over „eenheid” nog maar al te veel gepraat wordt, een practische bijdrage kunnen leveren aan de eenwor ding van het Nederlandsche volk, die niet hoog genoeg kan worden aangesla gen. Het toetreden van tal van nieuwe vak bonden en vakvereenigingen bracht met zich mede, dat binnen het raam van het N.V.V., in éénzelfde arbeidsgroep vaak twee of meer vakorganisaties bestonden. Vanzelfsprekend diende daarin verande ring te komen, in hoofdzaak in het be lang van de betrokken werkers zelf. Na een vlot verloop van de noodzakelijke besprekingen en het treffen van regelin gen voor den overgangstijd, is thans de fusie van verschillende vakorganisaties een feit geworden, terwijl in énkele ge vallen in de zeer nabije toekomst een ge lijk resultaat zal kunnen worden behaald. De inwendige organisatie van het N.V.V. in zijn nieuwen vorm wordt door deze gang van zaken in belangrijke ma te versterkt. Op het oogenblik, dat deze consolideering in hoofdzaak haar beslag heeft gekregen, heeft de commissaris van het N.V.V., de heer H. J. Woudenberg, ook den verderen uitbouw van de hoogste leiding van het Verbond verwezenlijkt. Met ingang van 6 October heeft com missaris Woudenberg een groep van ad viseurs benoemd, bestaande uit een twaalftal vooraanstaande figuren uit dè thans aangesloten vakorganisaties. De po sitie van deze adviseurs in de hoofdbe sturen der aangesloten organisaties waar borgt daardoor een duurzaam contact tusschen de hoogste leiding van het N.V.V én de Nederlandsche arbeiders. Hun ervaring en deskundigheid in de za ken hun eigen vakorganisatie en arbeids groep betreffende, zullen aan dit contact slechts ten goede kunnen komen. Sterker en hechter dan ooit staat het N.V.V. thans gereed zijn taak voort te zetten. De doorgevoerde centralisatie maakt het mogelijk, de belangen der ar beiders beter, sneller en met meer re sultaat te behartigen dan ooit tevoren. De nieuwe kracht van het verjongde N.V.V. zal niet nalaten een invloed ten gunste uit te oefenen op de ongeorgani seerde arbeiders in ons land. De vroe gere veelheid en verscheidenheid van or ganisaties moest noodwendig afbreuk doen aan het vertrouwen der buiten staanders in de noodzakelijkheid en het nut van de vakorganisatie. Uit den aard der zaak vallen nog geen definitieve cijfers te geven over de uit breiding van het ledental van het Ne derlandsch Verbond van Vakvereenigin gen. De leden van het voormalige Neder landsche Arbeidsfront komen, in verband met de voor hen geldende persoonlijke aanmelding bij de betreffende bonden eerst na eenigen tijd in de cijfers voor. Thans reeds kan echter gezegd worden, dat het ledental van het vergroote N.V.y. de vierhonderdduizend zeer dicht nabij komt. De benoeming van commissaris Wou denberg door den Rijkscommissaris heeft ’n onverbrekelijken band gelegd tusschen de nieuwe sociale ordening van Europa, die door Duitschland wordt geleid en het waardevolle erfelijke bezit van de Ne derlandsche arbeiders, dat in jaren van strijd en opofferingen werd opgebouwd en thans een waarborg kan vormen voor een Nederlandsche oplossing, in zuiver 'Nederlandschen zin, voor de sociale pro blemen in ons land. De nieuwe orde zal ten aanzien van de sociale voorzieningen voor de Neder landsche arbeiders hoogere eischen stel len aan de vakorganisatie dan ooit tevo ren. De uitbreiding en versterking van het N.V.V. zal er toe leiden, dat de werk zaamheden van het Verbond kunnen wor den uitgebreid tot het terrein van de or ganisatie van den vrijen tijd, het verzor gen van de behoeften van den werkenden volksgenoot aan ontspanning en cultu reele verheffing, door het tot stand bren gen van een dienst „Vreugde en Ar beid”. Een zoodanige organisatie zal het zelfde karakter dragen als de organisatie Kraft durch Freude” bij onze Ooster buren, zonder dat daarvoor het eigen Nederlandsche karakter van de vakorga nisatie ook maar in eenig opzicht zal worden geschaad. De voordeelen van de centralisatie gaan gepaard aan een belangrijke uitbrei ding van de werkzaamheden van het N.V.V. zelf. Het gebouw aan den Amstel in Amsterdam, waar op het oogenblik de centrale leiding van het Verbond is ge vestigd, voldoet reeds thans niet meer aan de eischen, die de vergroote organi satie redelijkerwijze stellen moet. Het is daarom te beschouwen als een gelukkig toeval, dat het NV.V. nog onder de vroe gere leiding het eigendomsrecht had ver worven over een ruim gebouwencomplex aan de P. C. Hooftstraat, hoek Vondel park. In deze gebouwen, die tot voor kort door het N.V.V. geheel ongebruikt waren gebleven, zullen thans de kanto ren van het N.V.V. worden onderge bracht. Verwacht mag worden, dat einde October de noodzakelijke verandering en verdere inrichting hun beslag zullen heb ben gekregen, zpodat het Nederlandsch Verbond van Vakvereenigingen, inwendig en uitwendig in grooteren vorm, zijn veel omvattende werk voor de Nederlandsche arbeiders daar zal voortzetten. Activiteit reddingbooten N.Z.H.R.M. in September Gedurende de maand September werd 17 maal een beroep gedaan op de diensten der reddingbooten yan de N Z.H.R.M. voor het redden van opvarenden van in nood verkeerende schepen en vliegtuigen. De mctorreddingbooten „Arthur” (Scheve- ningen) en de .Neeltje Jacoba” (IJmui- den) voeren driemaal uit, de „Branda- ris” (Terschelling) en de „Jhr H. J. Ortt” (IJmuiden) tweemaal ei? de „President Steyn” (Egmond aan Zee), „Joan Hod shon” (de Cocksdorp), „Dorus Rijkers” (Den Helder). ..Abraham Fock” (Hol- lum), „Insulinde” (Oostmahorn) en de roeireddingbooten van Schiermonnikoog en Petten eenmaal. Verschillende dezer tochten werden ge maakt tijdens stormweer onder bijzonder moeilijke omstandigheden In totaal wer den in September 1940 36 schipbreuke lingen behouden binnengebracht, waar door het aantal geredden over 1940 >s {estegen tot 121 De motorreddingboot „Neeltje Jacoba" verrichtte op 17 September een tweetal zeer moeilijke reddingen, waarbij 18 Ne derlandsche en 3 Duitsche schipbreukelin gen gered werden Ik wil u vanavond een oogenblk spre ken over dat gedeelte van de opbrengst dat ten goede komt aan de noodlijdende cultureele werkers. Over de besteding aan sociale doeleinden sprak u reeds mijn ambtgenoot van tiet departement van Sociale Zaken. Meer dan anderen pleegt de cultureele werker getroffen te worden door den nood der tijden. De vraag naar zijn werk dreigt het eerst te verminderen. In het geval van den kunstenaar kan men zeg gen, dat heel zijn bestaan en zijn werk scheppende arbeid en studie in verband met dien arbeid is. Die scheppende kracht is hem van nature eigen en zijn streven is er op gericht om steeds, door vervol making van zijn technische vaardigheid eenerzijds en verdieping van zijn geeste lijk inzicht anderzijds, zijn werk te ver beteren en op een hooger peil te brengen. Tot anderen arbeid is hij zelden in staat, steeds opgejaagd door den rusteloozen drang om scheppend werkzaam te zijn. Maar daarnaast moet hij in het levenson derhoud voorzien van zichzelf en zijn ge zin. Wanneer hem de laatste mogelijkheid is ontnomen om door zijn kunst het eigen onderhoud te bekostigen, staat hij mach teloos. Evenzoo de geleerde, die gewoonlijk eerst na jaren de vruchten van zijn ar beid plukt. Hij kan niet verder werken en moet dan dikwijls datgene prijsgeven, waaraan hij gedurende jaren van studie zijn krachten heeft gewijd. De kunstenaarsvereeniging is het eenige lichaam, dat, met behulp vafi het voorzie- ningsfonds, aan de bij haar aangesloten kunstenaars eenigen steun kan geven, doch deze zal immer onvoldoende moeten blijven. Onze samenleving kan niet buiten de kostelijke goederen welke wetenschap en kunst voortbrengen. Daarom mogen kun stenaars en mannen en vrouwen van wetenschap aanspraak maken op aller steun, wanneer benarde materieele om standigheden hun het voortwerken onmo gelijk maken. Hoeveel sterker nog dan in vorige ja ren spreken deze dingen thans. Immers meer dan ooit bezint ons volk zich op de vraag, welke de werkelijke waarden van het leven zijn. Zoo komt het tot de vraag naar den zin van den godsdienst, zoo richt het zich tot zijn eigen cultu reele goederen. Wij allen weten, diep in ons, dat ver loren gaan van onze beschaving de N e- derlandsche beschaving, zou betee- kenen, dat één der voornaamste redenen van ons volksbestaan zou zijn jveggeval- len. Wij moeten het dan ook als een voorrecht beschouwen, hen, die deze be schaving dragen en daarvoor leven, te steunen in hun dagelijkschen strijd pm het bestaan, opdat zij van de grootste zorg bevrijd, zich kunnen wijden aan de ver vulling van hun hooge taak. Maatschappij voor Diergeneeskunde De Maatschappij voor Diergeneeskunde zal haar 89ste algemeene vergadering houden op Vrijdag 18 en Zaterdag 19 Oc tober in het Jaarbeursgebouw te Utrecht. Naast de besprekingen over het door een commissie uitgebracht tuberculose-rapport zullen op de Vrijdagmiddagvergadering alleen huishoudelijke zaken behandeld worden. Op de Zaterdag te houden we tenschappelijke vergadering zullen als sprekers optreden prof. C F. van Oyen, te Utrecht, over„Richtlijnen bacteriologisch onderzoek dieren’ en J. H ten Thije. over „Enkele opmerkingen derzoek Een nationaal belang Wanneer ge nu in de komende dagen een postkantoor betreedt, wilt dan be denken, dat daar voor u de gelegenheid is bij te dragen in de leniging van den nood, waarin uw medemenschen verkee- ren Ge kunt waarlijk verzekerd zijn van een doelmatige besteding van uw bij drage, terwijl gij daarmede teven»- een nationaal belang dient. Velen uwer zijn in dezen tijd zwaar getroffen, maar zéér velen niet zóó zwaar, dat zij zich den aankoop van eenige Zomerpostzegels werknemers-organisaties, waarvan in de banketbakkerijen werkzaam een collectieve arbeidsovereenkomst aan te gaan, waartoe in principe werd sloten. Voor den heer J. M. Polak uit den Haag, die 20 jaar zitting had in het hoofdbestuur en die wegens gezondheids redenen had bedankt, werd met groote meerderheid gekozen de heer K. H. Hof steenge uit Arnhem, terwijl de twee pe riodiek aftredende leden de heeren J. W. Hilbron jr. te Rotterdam en M. M. Weijl te Hilversum bij acclamatie werden her kozen Tot eere-leden der vereeniging werden benoemd de heer J. M. Polak en de heer G. H. Figi te Zeist, die zich met de steunactie voor de oorlogsslachtoffers zoo zeer verdienstelijk had gemaakt. Be sloten werd tot het instellen van een embleem voor de leden der vereeniging en om ook in het vervolg de contributie progressief te heffen. De rekening en verantwoording van den penningmeester sloot met een klein batig saldo. Meer dere interne vereenigings-aangelegen heden werden geregeld. De vergadering, welke zeer druk be zocht was door leden uit geheel het land en welke onder leiding stond van den voorzitter, den heer H. J. Wijers uit Am sterdam, had een zeer geanimeerd ver loop. De volgende jaarvergadering zal te Groningen worden gehouden. De Persdienst van het N.V.V. deelt mede: Nu het Nederlandsch Verbond van Vakvereenigingen door de bemiddeling van den Rijkscommissaris, terzake van de benoeming van Commissaris Wou denberg, weer geheel is ingesteld op de uitsluitende behartiging van sociaal-eco- nomische ën cultureele belangen van de Nederlandsche arbeiders, zal er ook naar gestreefd worden het cultureele werk binnen den kortst mogelijken tijd in sterk uitgebreiden en verbeterden vorm weer op gang te brengen. In verband hiermede heeft de Commissaris van het N.V.V., de heer H. J. Woudenberg, een overeen komst getroffen met de zakelijke leiding van de tooneelgroep ,,De Voortrekkers”, welk gezelschap, blijkens in de pers verschenen berichten, het tooneel in Ne derland wil verrijken met „goede volks stukken, die een optimistisch karakter dragen”. „De Voortrekkers” zullen onder zake lijke leiding van Jan Mulder een tour née maken door ons land, en daarbij een serie voorstellingen geven, speciaal voor de bonden, die bij het N.V.V. zijn aangesloten. De leden van deze bonden worden door de leiding van het N.V.V. in de gelegenheid gesteld tegen sterk verlaagde prijzen een hoogstaande gees telijke ontspanning te genieten. Zonder twijfel zal dit streven van de N.V.V.-leiding weerklank vinden, in de eerste plaats in de kringen van de Ne derlandsche arbeiders en daarnaast ook bij de aanhangers van het tooneel in Nederland, die hierin de vervulling kun nen vinden van een ideaal, dat nog al te veel onvervuld bleef: het wekken van belangstelling bij ons geheelè volk in al zijn lagen en schakeeringen voor het Nederlandsche tooneel. van te over het on- van het digestieapparaat”. ter wijl daarna zal vertoond worden door de N.V Nedigepha” te Amsterdam de ge luidsfilm van de ..Behringwerke” over „De bestrijding van de steriliteit bij paard en rund”. Fusies van bonden. Door fusie van bestaande vakorganisa ties zijn vier geheel nieuwe bonden ont. staan: De voormalige organisaties, „Algemeene Nederlandsche Bond van Handels- en Kantoorbedienden”, „Nationale Bond van Handels- en Kantoorbedienden „Mercu- rius”, „Nederlandsche Handelsreizigers Vereeniging” en „Nederlandsche Vereeni- ging van Vertegenwoordigers van Hande- laren en Industrieelen „Hermes”, zijn sa- mengesmolten tot den Algemeenen Neder- landschen Bond v. Handels- en Kantoor, bedienden „Mercurius”. De nieuwe orga- nisatie is gevestigd te Amsterdam, Paulus Potterstraat 9. De voormalige organisaties, „Nederland, sche Litho-, Foto- en Chemigrafenbond, „Nederlandsche Grafische Bond” en .Al gemeene Nederlandsche Typografenbond" zijn, samengesmolten tot den Algemeenen Nederlandschen Bond van Typografen. De nieuwe organisatie is gevestigd te Amster- dam, Koninginneweg 20. De voormalige organisaties, „Neder landsche Bond van arbeiders (sters) in de Slagers- en aanverwante bedrijven”, „Neu trale Bond van Personeel in de voedings bedrijven” en „Algemeene Nederlandsche Bond van arbeiders(sters) in het Bak- kers-, Chocolade- en Suikerbewerkingsbe- drijf” zijn samengesmolten tot den Neder- landschen Bond v. Arbeiders(sters) in de voedings- en genotmiddelenbedrijven. De nieuwe organisatie is gevestigd te Amster- dam, 3e Helmersstraat 54 huis. De voormalige organisaties, „Algemeene Nederlandsche Bond van Technisch- en Opzichthoudend Personeel” en „Centrale Bond van Werkmeesters, Opzichthouders en Technici” zijn samengesmolten tot den Bond van Werkmeesters, Technici en Op. zichthoudend personeel. De nieuwe orga nisatie is gevestigd te Utrecht, Maliebaan no - 41. Naast deze fusies zijn verschillende kleinere organisaties opgelost in het ver. band van bestaande groote organisaties: De „Politiek Onafhankelijke Textielar- beidersbond” (P.O.T.A.) heeft zich aange sloten bij den Algemeenen Nederlandschen Bond van Textielarbeiders „De Eendracht" De „Centrale van werknemers in het Mijnbedrijf” heeft zich aangesloten bij den „Algemeenen Nederlandschen Mijnwer- kersbond”. De „Nederlandsche Centrale Bond van kleermakers en coupeurs” heeft zich aan. gesloten bij den „Nederlandschen Bond van mnl. en vrl. arbeiders in de Kle dingindustrie en aanverwante vakken”. De „Algemeene Nederlandsche Bond van Land-, Tuin-, Veen- en aanverwante vak arbeiders” heeft zich aangesloten bij den „Nederlandschen Bond van arbeiders in het Landbouw-, Tuinbouw- en Zuivelbe drijf”. De „Nederlandsche Bond van Fabrieks- en Transportarbeiders” heeft zich aange sloten bij de „Nederlandsche Vereeniging van Fabrieksarbeiders”. De „Centrale Bond van Metaalbewer kers” heeft zich aangesloten bij den „Al- gemeenen Nederlandschen Metaalbewer- kersbond”. Het „Neutraal Verbond van Werknemers in het Bouwbedrijf” heeft zich aangesloten bij den „Algemeenen Nederlandschen Bouwvakarbeidersbond” Tusschen een aantal organisaties van personeel in overheidsdienst, die bereids zijn aangesloten bij het N.V.V., zijn nog besprekingen gaande om te komen tot een krachtig, allen omvattend „Vetbond van Overheidspersoneel" Persdienst van Waaraan de opbrengst besteed wordt. Daar nu begint de taak van de Zo merpostzegels, of, laat ik liever zeggen: daar begint uw taak. Waarschijnlijk hebt gij u al eens afgevraagd, waaraan de opbrengst nu wel besteed wordt Ik wil u gaarne enkele voorbeelden noemen: In 1935 is de helft van de netto-op- brengst ten goede gekomen aan de kun stenaars in onze orkesten, die door den loop der omstandigheden toen een uiterst moeilijken tijd doormaakten. Het jaar daarop was er voor de cultu reele afdeeling ongeveer 36.000 beschik baar Die som werd besteed om aan een groot aantal Nederlandsche kunstenaars opdrachten te verstrekken tot het ver vaardigen van werken ■tfbor de tentoon stelling te Parijs. Hierdoor werden niet alleen de kunstenaars geholpen, maar tevens kon men het buitenland een denk beeld geven van wat ons land op dit ge bied vermag. In 1937 werd een gedeelte gestort in het suppletie-fonds der acteurs, waar door tooneelspelers en -speelsters, die te oud waren om een engagement te ver krijgen, gesteund konden worden. Het overblijvend deel werd besteed aan aan- koopen van kunstwerken, waarbij de Rijkscommissie van advies voor opdrach ten aan beeldende kunstenaars het Rijk adviseerde. Vele van de aangekochte werken vonden een plaats in regeerings- gebouwen en musea. Een volgend jaar werden talrijke op drachten verstrekt aan grafische kunste naars, terwijl ook het voorzieningsfonds voor kunstenaars een bijdrage ontving. Ook werd aan noodlijdende geleerden steun verleend. Verleden jaar kreeg de Nederlandsche Akademie van Wetenschappen de be schikking over 5000, welk bedrag be steed werd aan wetenschappelijke op drachten, terwijl ook noodlijdende musici wederom geholpen konden worden. Tenslotte werd het door de Zomer zegels mogelijk aanstonds na de ramp, welke Rotterdam trof, een aantal kunste naars, die van alles beroofd waren, aan materiaal te helpen, waardoor zij de be oefening van hun kunst weer konden op vatten. De voorbeelden, die ik u hier genoemd heb, vormen slechts een greep uit de steunactie, die zich over het geheele ter rein van het Nederlandsche cultureele leven uitstrekt. Wilt gij daar meer van weten, koopt dan het boekje „Vijf jaren Zomerzegels”, dat J. Campert in opdracht van het departement van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen, over dit on derwerp schreef. Alleraardigst geïllus treerd door Reitmann Hierin vindt ge bovendien de afbeeldingen van alle tot nu toe verschenen zegels, terwijl voorin de nieuwe zegels geplakt kunnen worden. Het is verkrijgbaar bij het comité van propaganda voor de Zomerpostzegels. Riouwstraat 7 te 's-Gravenhage, voor den prijs van 22 cent, en tevens bij de plaat selijke comité’s. Bloemen in uw huis en hof Het Centraal Bloembollencomité Haarlem heeft een aardig geschriftje verspreid, getiteld „Bloemen in uw huis en hof”, waarin met mooie gekleurde plaatjes wordt aangetoond, dat bloemen en planten vreugde kunnen scheppen in huis en tuin. „Vooral de bloembollen in huisdat is zonder bloembollen-pun- tenkaartsysteem wintervoorraad aar. vreugde, die met vroege lente rijkdom wordt, in pot, in glas, in tuin”. Met deze woorden tracht het bloembol lencomité den verkoop van bollen te sti- muleeren in dit lezenswaardige geschrift je. Bovendien is er los bij gevoegd gen blaadje, waarop eenige nuttige cultuur- aanwijzingen voorkomen voor hyacinten op glazen, bloembollen in potten en bloembollen voor den tuin. Eerste der veertien gewestelijke raden van bijstand geïnstalleerd In een gistermorgen gehouden pers conferentie heeft de heer J. G. Suurhoff, leider van het Amsterdamsche secreta riaat der Nederlandsche Unie, enkele bijzonderheden over den organisatori- schen opzet, de werkwijze en den huldi gen stand van zaken der Unie in de hoofdstad medegedeeld. In de eerste plaats maakte de heer Suurhoff bekend, dat dezer dagen een stedelijke raad voor de afdeeling Amsterdam is inge steld. Zooals bekend zijn in ons land vanwege de Unie veertien gewestelijke secretarissen benoemd, waarbij de drie groote steden Amsterdam, ’s Graven- hage en Rotterdam als een gewest wor den gerekend. Deze secretarissen, die verantwoordelijk zijn voor den gang van zaken in hun gebied, worden bijgestaan door een commissie de gewestelijke of stedelijke raad welke een contro- leerende en adviseerende taak heeft. Al le plannen en mogelijkheden voor het werk der Unie in dat bepaalde gebied worden in dezen raad besproken en on getwijfeld zal dan ook uit dit lichaam wanneer rustiger tijdsomstandigheden eenmaal een wat minder straffe centra lisatie van verantwoordelijkeheid en bevoegdheden toestaan, een bestuurscol lege groeien. De huidige, samenstelling van den raad is als volgt: B. L. Blankwater, timmer man, leider van jeugdwerkloozenwerk, F. de Boer, directeur van een scheep vaartmaatschappij, C. Brink, ambte naar, dr. H. Brugmans, leeraar, dr. J. Gajentaan, dierenarts, dr. Jane de longh, letterkundige, voorzitster van het korps vrouwelijke vrijwilligers, H. Klaasen, diamantbewerker, H. Post, di recteur van een middenstandsorganisa tie, mr. L. Rijken, bankier, J. Seylhou- wer, winkelier, B. H. Siep, typograaf, R. van der Veen, opzichter van een scheepvaartbedrijf en H. A. Vulink, vak bondsbestuurder. Bij de samenstelling is getracht de sociaal-economische ver scheidenheid der hoofdstedelijke bevol king te doen vertegenwoordigen. Een zoo ruim mogelijke verscheidenheid van alle lagen en meeningen heeft men ge tracht in den raad op te nemen. Voor het geval, dat mocht blijken, dat nog belangrijke groepen een vertegenwoor diging behoeven, zijn twee plaatsen in den raad opengehouden. In den beginne, toen de Nederlandsche Unie nog slechts korten tijd bestond, vormde de organisatie van het leden aantal een groote moeilijkheid. Er be stond gebrek aan kader. Thans zijn de grootste moeilijkheden wel opgelost. De hoofdstad is verdeeld in zestig distric ten, aan het hoofd waarvan thans dis- trictsleiders zijn benoemd, die de orga nisatie van het huisbezoek, het ver- spreidwerk, het winnen van leden, het dienen van voorlichting ,en de huis aan huiscolportage op zich zullen nemen. Ge middeld worden in den Uniewinkel da gelijks tusschen de 150 en 250 nieuwe leden ingeschreven. De aanmelding van nieuwe leden komt de laatste weken in hoofdzaak uit de arbeiderswijken. Nederlandsche Banketbakkers- vereeniging Een dezer dagen vond te Rotterdam in „Parkzicht” de 55ste jaarlijksche alge meene vergadering plaats van de Ned. Banketbakkers Vereeniging, welke aan vankelijk op 17, 18 en 19 Juni bepaald was. Bij den aanvang werden op plechtige wijze de overleden leden en de oorlogs slachtoffers herdacht. In zijn openingsrede memoreerde de voorzitter de moeilijkheden, welke de banketbakkers ondervinden met betrek king tot de grondstoffen, zooals slagroom en couverture, welke men niet meer kan betrekken en boter, suiker en meel, dat sterk gerantsoeneerd is, terwijl de vraag naar de producten stijgende is. De agenda was nog uitgebreid met een voorstel van het hoofdbestuur om met de leden zijn

Haagsche Courant | 1940 | | pagina 6