HAAGSCHE COURANT PLANETARIUM HET ITALIAANSCHE HET DUITSCHE WEERMACHTBERICHT WEERMACHTBERICHT STADSNIEUWS Donderdag 10 October 1940. BINNENLAND BUITENLAND GEMENGD NIEUWS LAATSTE BERICHTEN TELEGRAMMEN GASONTPLOFFING IN BEWAARSCHOOL AAN DE AMMUNITIEHAVEN Werkgelegenheid voor Nederlandsche onder wijzers in Duitschland DERDE BLAD Groote ravage in spreekkamer ZWEDEN GROOTE BRAND IN AMSTERDAM DE EVACUATIE VAN AMERIKANEN Engelsche bommen op Nederland TURKIJE. TWEE DUITSCHE AMBULANCE- VLIEGTUIGEN VERNIELD Eén doode en een aantal gewonden te Rotterdam UIT HET VERRE OOSTEN DE AANVALLEN OP LONDEN Aden gebombardeerd GENERAAL WEYGAND IN ALGIERS Om te beginnen voor 150 tot 200 L.O.-aktebezitters De mysterieuze fabrieksbranden Opslagplaats voor landbouwdoel einden grootendeels vernield Londen weer het hoofddoel der luchtaanvallen Slachtoffers van bomaanval herdacht in Haarlemschen gemeenteraad WERKVROUW EN TWEE ONDER WIJZERESSEN GEWOND Leergang De beginselen van de sterrenkunde Aanmelding van Duitsche staats- burgers in het bezette Nederlandsche gebied voor militairen- en arbeidsdienstplicht Maximumprijzen voor eenheids- rijwielbanden secretaris-generaal, No. 17695 2 zult u vin- van Nadere bijzonderheden haar De waarnemend onderwijzeres, de 23- Rijkscommissaris zal enkele zwaar getroffen gezinnen een bijzonder» ondersteuning verleenen. Bommen bij Wassenaar en Arnemuiden .CONCERT VAN DE STAFMUZIEK. DER ORDNUNGSPOLIZEI Het stafmuziekkorps van de Ord- nungspolizei heeft gistermiddag van 4 uur tot half zes een concert gegeven op het plein aan den Hofweg. NORMALE TURKSCH-RUSSISCHE BETREKKINGEN BERLIJN, 10 October. (D.N.B.) We derom wordt gemeld, dat de Engelschen 2 Duitsche Roode Kruisvliegtuigen heb ben vernield. De toestellen, die duidelijk met het Geneefsche kruis gekenmerkt en ongewapend waren, werden gisteren door Britsche jagers aangevallen en neergeschoten, toen zij hun hooge, hu mane taak, redding van in nood op zee drijvende Duitsche en Engelsche vlie gers, wilden uitvoeren. Concerten van de stafmuziek der Ordnungspolizei Het stafmuziekkorps van de Ordnungs polizei zal deze week nog de volgende con certen geven: Donderdag 10 October van 6 uur7.30 uur n.m. op den Heuvel te Tilburg; Vrijdag 11 October van 4 uur— half zes op het Hofplein te Alkmaar; Zonu dag 13 October van 11.30—12.30 uur v.nx. te Zwolle en van 4 uurhalf zes run. tè Kampen. naar het ernstigen naar toe J. B. Een Ook werklieden van den nieuwbouw der Ambachtsschool waren onmiddel lijk na de ontploffing toegesneld. Door hun optreden kon mede het begin van bfand in de kiem worden gesmoord. BERLIJN, 10 October. (D.N.B.) Het opperbevel van de Weermacht maakt bekend Van den vroegen ochtend tot het in vallen van de duisternis rolden onop houdelijk lichte en naar de Britsche hoofdstad. Terstond in aansluiting daarop begonnen nachte lijke aanvallen van zware gevechts vliegtuigen, die tot de ochtenduren van den lOen October voortduurden. De zwaarste schade leden de dokken in de bocht van de Theems. Uitgebreide ver woestingen veroorzaakten bomontplof fingen ook aan de spoorwegwerken in het stadsgebied. Des nachts vielen tal rijke zware branden waar te nemen. Afzonderlijke gevechtsvliegtuigen deden in Zuid-Engeland met succes aanvallen op havenwerken, troepenkampen, spoor- wegcomplexen en wapenfabrieken met bommen vj)n zwaar en het zwaarste kaliber. In Zuid- en Midden-Engeland bestookten zij verscheidene vliegvelden met bommen. In St. Eval, Penrhose en St. Merryn gelukte het hangars en schuilplaatsen door voltreffers te vernielen en op den beganen grond staande vliegtuigen te vernietigen. In het havengebied van Cardiff veroorzaakten bomtreffers he vige ontploffingen en in aansluiting daarop een zwaren brand. Op zee werd een vijandelijk koop vaardijschip van ongeveer 4000 b.r.t. door verscheidene bommen midscheeps getroffen. Met zware slagzij bleef het schip brandend liggen. Een duikboot heeft 2 bewapende vijandelijke koop vaardijschepen, bij elkaar 7000 b.r.t., tot zinken gebracht. In West-Duitschland en in de bezette gebieden werd door nachtelijke vijan delijke bomaanvallen materieele schade aangericht, welke kon worden hersteld. Eenige woonhuizen werden verwoest. Een boerderij brandde volkomen af. De vijand verloor gisteren 10 vlieg tuigen, waarvan één door luchtdoel- artillerie; 4 Duitsche vliegtuigen wor den vermist. snel ter plaatse was gearriveerd en goed werk heeft verricht, grootendeels werd vernield. Dank zij het krachtdadig inspannen der brandweermannen, kon echter voorkomen worden, dat enkele steenen gebouwen, die in de nabijheid zijn gelegen, door het vuur werden aangetast. De hoofdstedelijke brandweer was zich volkomen van de haar opgelegde taak bewust en verschillende brandweerlieden hebben hierbij staaltjes van persoonlijken moed en volharding getoond. Het nablusschingswerk heeft vanoch tend nog enkele uren gevergd. SJANGHAI, 10 October. (Domei) Eenige gezinnen van employé’s der Soeony der National City bank en andere Amerikaansche commercieele instellingen zijn reeds begonnen met de voorbereidingen voor hun vertrek uit Sjanghai. Publieke voorlichting op bouwkundig gebied Het dagelijksch bestuur van den bond van Nederlandsche architecten heeft be noemd tot commissaris, belast met de zorg voor juiste voorlichting op bouwkundig gebied, den heer ir. A. van der Steur b.i., architect te Rotterdam. De heer van der Steur heeft deze benoeming bereids aan vaard. Crematie slachtoffers bomaanval te Laren In allen eenvoud heeft hedenmiddag op het crematorium Westerveld bij Velsen de crematie plaats gehad van hievr. prof. dr. H. Weitzenböck en haar 25-jarigen zoon, die assistent was aan de Technische Hoogeschool te Delft. In den nacht van Zaterdag op Zondag j.l. zijn zij bij een bomaanval op Laren om het leven gekomen. Be halve de familie waren ook nog aan wezig een majoor en een soldaat van de Duitsche Weermacht. Er werd hiet gesproken. heeft de ambassadeur van Turkije bij de sovjet-Unie verklaard, dat de betrekkin gen tusschen beide landen normaal en vriendschappelijk zijn. De ambassadeur zeide, te Moskou te zullen streven haar versterking van de Turksch-Russische vriendschap. De Russische ambassadeur te Ankara zal hetzelfde doen, teneinde de goede betrekkingen tusschen d^ twee landen die buiten het conflict zijn geble ven, te waarborgen. STOCKHOLM, 10 October. (D.N.B.) „United Press” meldt uit Londen, dat de laatste Duitsche aanvallen met ware woede over Londen heengeraasd zijn. In den afgeloopen nacht en vanmorgen ronkte weer de eene golf Duitsche bommenwerpers na de andere over Londen en verwekte weergaloozen schrik in de belegerde hoofdstad. Brand na brand ontstond. De Roode Kruis-ploe- gen kropen door de met puin bezaaide straten en dwaalden als wild rond on der den doodelijken hagel der bommen en in het flikkerende schijnsel der pa- rachutefakkels, om dooden en gewon den uit de gebouwen te bergen, welke of wel door bommen waren vernield of door de vlammen verwoest waren. Minstens 24 Londensche wijken zijn weer gebombardeerd. De Duitschers hebben weer bommen neergeworpen van zoo verschrikkelijke explosieve kracht, dat auto’s en taxi’s door de straten werden weggeslingerd. Tijdens de korte pauzen in het ontploffen der bommen en het dreunen van het af weergeschut vernam men het geknet ter van de machinegeweren bij de luchtgevechten, welke zich afspeelden in het heldere maanlicht De oorzaak Omtrent de oorzaak vernamen wij het volgende De werkvrouw had van ochtend een sterke gaslucht waarge nomen. Zij beging de onvoorzichtigheid een lucifer aan te steken, teneinde een eventueel lek op te sporen. Hierdoor ontstond een zware ontploffing, ge paard gaande met een groote steek vlam, waardoor de deur en de gor dijnen in de kamer vlam vatten. CREMATIE J. D. R. H. PILLARD Vanmiddag heeft in grooten eenvoud in het crematorium Westerveld bij Vel sen de crematie plaats gehad van den heer J. D. R. H. Pillard, oud-hoofdamb- tenaar bij het Binnenlandsch Bestuur in Ned.-Indië, overleden hier ter stede. Aanwezig waren de heer en mevr. W. G. Pluim Mentz te Warmond; zuster G. R. Schilperoord, hoofd van het internaat van het Prov. ziekenhuis te Santpoort; de heer en mevr. D. Verhaaf; mevr. J. Pieck van Poelvoorde uit Overveen en anderen. Er werd niet gesproken. De organist speelde het Adagio uit de Sonate Pathétique van Beethoven, als mede „Es ist bestimmt im Gottes Rat” van Mendelssohn, en bij het dalen van de kist het Largo van Handel. Namens de kinderen in Indië en de familie heeft mr. F. B. Simon van Leeu wen bedankt voor de betoonde belang stelling. ERGENS IN ITALIË, 10 October. (Stefani.) Het weermachtbericht van het opperbevel luidt als volgt: In Noord-Afrika heeft de vijand bommen geworpen op Tobroek, waar door 3 dooden en 6 gewonden vielen, terwijl lichte schade werd aangericht. Een vijandelijk vliegtuig is neerge schoten door de luchtafweer van de Koninklijke Marine. In Oost-Azië hebben onze detache menten vijandelijke strijkrachten te Oear Deglo en Colobatti (beide in Ken ya) verrast en op de vlucht gedreven. Eén van onze formaties luchtstrijd krachten heeft een aanval onderno men nabij Colobatti ten Zuidoosten van Waijir en vijandelijke kampemen ten gebombardeerd. Een andere for matie heeft installaties, schepen en entrepots in de haven van Aden be stookt. Vijandelijke vliegtuigen hebben bom men geworpen op Chereb, Boena, De- camere, Goera, Mai en Edaga, zon der dat slachtoffers vielen of schade werd aangericht, terwijl in Assab 2 dooden en eenige gewonden vielen on der Italianen en inboorlingen. GENÈVE, 10 October. (D.N.B.) De „Petit Dauphinois” meldt, dat de alge- meene gedelegeerde der Fransche re- geering voor Afrika, generaal Weygand, gisteren per watervliegtuig te Algiers is aangekomen en ontvangen is door den gouverneur-generaal, admiraal Abrial, en den burgemeester van Algiers Van bevoegde Duitsche zijde is on langs er op gewezen, dat niet alleen voor handarbeiders, maar ook voor hoofd arbeiders, die werkloos zijn, groote mogelijkheden in Duitschland bestaan. Weliswaar had men voorkeur voor ingenieurs en andere werkers in tech nische beroepen, maar, zooals nu blijkt uit onderstaande bekendmaking, wor den ook kansen geboden aan Nederland sche onderwijzers. De secretaris-generaal van het dept, van Onderwijs, Kunsten en Weten schappen maakt namelijk bekend: De Duitsche regeering biedt, in het bijzonder om de werkloosheid onder de Nederlandsche onderwijzers te bestrij den, om te beginnen aan ongeveer 150 tot 200 Nederlandsche L.O.-aktebezit ters de mogelijkheid, na een voorberei ding van eenige maanden in het Duit sche onderwijs te werk te worden ge steld. Voor een dergelijke voorbereiding, welke aan de hoogeschool voor onder wijzersopleiding te Oldenburg zal plaats hebben, komen alle niet volledig be zette onderwijskrachten in aanmerking, die de Duitsche taal machtig zijn en voor deze aangelegenheid belangstelling hebben. Het spreekt vanzelf, dat het Duitsche Rijk bij dit aanbod slechts waarde hecht aan bekwame onderwij zers, wier vakbekwaamheid, karakter eigenschappen en optreden den Neder- landschen onderwijzers eer aandoen. Gegadigden kunnen zich terstond bij den inspecteur van het lager onderwijs in het district, waarin hun woonplaats gelegen is, aanmelden. Van den dag van hun aankomst in Oldenburg af Alvorens naar Moskou terug te keeren, ontvangen zij het aanvangssalaris van de Duitsche onderwijzers, dat maande lijks bruto ongeveer R.M. 175 tot 200 bedraagt. Onder het opschrift: ,,De mysterieuze fabrieksbranden” herinnert ,,Göteborgs Morgenpost” in haar hoofdartikel van gis teren aan de opvallende talrijke branden, die sinds April Zweedsche industrieele en ook militaire installaties geteisterd hebben, waarbij voor millioenen verloren gegaan is. Het zou stellig meer dan vreemd zijn, aldus het blad, als deze tot dusver onop gehelderde fabrieksbranden, die talrijker zijn dan ooit in dit land, aan louter toe val toegeschreven moeten worden. Met zekerheid kan aangenomen worden, dat de Zweedsche politie-autoriteiten zich niet met dergelijke argelooze theorieën inlaten. Althans in enkele gevallen be staat er aanleiding voor de veronderstel ling, dat door een buitenlandsche mo gendheid betaalde saboteurs aan het werk geweest zijn. Het blad constateert voorts, dat dezen zomer het proces tegen de bende van Rickman te Stockholm heeft bewezen, dat dergelijke saboteurs inderdaad bestaan en dat zij betaald werden door een mogend heid, waarvan het goedgeloovige Zweed sche volk dergelijke gemeene dingen niet had durven verwachten. Zooals men weet, hebben Rickman en zijn handlangers in opdracht van Enge land gepoogd daden van sabotage in de Zweedsche industrie te plegen. tweede jarige mej. E. A. uit de Wilhelmina- straat, die op het moment van de ont ploffing het schoolgebouw binnen kwam en zich in de vestibule bevond, kreeg snijwonden aan het gelaat door rondspringende glassplinters. Zij is in het Militair Hospitaal verbonden, waar op zij heen kon gaan. In den afgeloopen nacht is in het ha vengebied van Amsterdam een groote brand ontstaan, die in den omtrek duide lijk was waar te nemen, en waarvan de oorzaak tot nu toe niet geheel kon wor den opgehelderd. Het betrof hier een opslagplaats voor landbouwdoeleinden, die niettegenstaan de het ingespannen blusschingswerk van de hoofdstedelijke brandweer, die vrij Ernstig gewonde Door de algeheele consternatie en den rook had men aanvankelijk niet de onderwijzeres der school, de 40-jarige mej. J. B., wonende aan de Goeverneurlaan, gezien, die door den luchtdruk tegen den grond was geslagen en, gedeelte lijk door een vloerkleed bedekt, bewusteloos in een hoek van de spreekkamer lag. Zij had een ga pende wonde aan het achterhoofd door rondspattende glasscherven en werd onmiddellijk naar buiten gedragen. Later bleek, dat zij ook nog een hersenschudding had be komen. Inmiddels waren ook de politie en de geneeskundige dienst gewaarschuwd, die de noodige maatregelen troffen. Stukken van deuren en kozijnen lagen her en der over de straat ver spreid. Ook van een recht tegenover het gebouw gelegen woonhuis werd een ruit vernield. Personeel van het Gasbedrijf sloot de leiding af, terwijl andere werklie den direct met de noodige herstelwerk zaamheden een aanvang namen. De werkvrouw werd voorloopig in het Militaire Hospitaal verbonden en later door den geneeskundigen dienst ziekenhuis overgebracht. In toestand is hier eveneens gebracht de onderwijzeres In de gistermiddag gehouden verga dering van den gemeenteraad van Haarlem heeft de burgemeester dr. J. E. baron de Vos van Steen wijk de slachtoffers van den bomaanval her dacht in een rede, welke door alle raadsleden staande werd aangehoord. Sinds wij de laatste maal in verga dering bijeen waren, aldus de burge meester, heeft een groote ramp onze stad getroffen. Zevenentwintig dooden, tientallen zwaar- en Lichtgewonden, twaalf geheel vernielde perceelen, vele honderden min of meer ernstig bescha digd, ziedaar de balans van een enkel uur van nachtelijke verschrikking, die onze burgerij lang zal heugen. Wij gedenken in eerbiedig rouwbe toon de onschuldige slachtoffers, wij betuigen hier te zamen ons diep mede gevoel met de zoo zwaar beproefde na bestaanden, wij bidden hun sterkte toe om dit leed te dragen in christelijke overgave aan den wil des Allerhoogsten en wij willen alles doen wat in onze macht is om hun leed te verzachten. Het gemeentebestuur heeft zich bij elk der begrafenissen doen vertegenwoordi gen en door het nederleggen van bloe men de overledenen geëerd. Luchtbescherming, politie en brand weer, hebben zich dien nacht en ook den daaropvolgenden dag ten volle aan him taak gegeven en getoond daarvoor berekend te zijn. De medische staf en het personeel van de luchtbescherming en van het St, Elisabeth’s gasthuis, waarheen het grootste deel der slacht- offers werd vervoerd, hebben recht op onze bijzondere dankbaarheid. De tal- I rijke vrijwilligers bij al deze diensten leggen er wel getuigenis van af, dat het in Haarlem aan goeden burgerzin I niet ontbreekt. Niet minder bleek dit uit de opbrengst van de Zaterdag j.l. gehouden Roode Kruis-collecte, waar van een deel is bestemd voor de door het bombardement getroffenen. Speciaal wensch ik, zoo zeide de burgemeester, het mooie werk te ver melden, dat het korps vrouwelijke vrijwilligers heeft verricht en nog blijft verrichten voor de daklooze ge- zinnen, ’s Morgens om zeven uur gaf ik opdracht om deze gezinnen, waar- I van het aantal toen nog niet vastge- I steld kon worden, onder te brengen in het Doopsgezinde weeshuis, dat het bestuur welwillend ter beschikking stelde, nadat het reeds voor de huis vesting van Rotterdamsche kinderen had gediend. Drie uur later werden de eerste gezinnen er reeds opgenomen en om twaalf uur was er voor 62 perso nen een warme maaltijd gereed. Thans verblijven er nog 54 personen uit 15 gezinnen. Werkvrouw kreeg brandwonden Men trof er de 20-jarige werk vrouw M. J. C. H. uit de Gerard Doustraat aan, wier kleeding reeds vlam had gevat en door het ge beurde zoo van streek was, dat zij het bewustzijn dreigde te verliezen. De vrouw werd beetgegrepen en in een mat gewikkeld, teneinde de vlammen te dooven. Het is aan deze snelle hulpverleening te dan ken, dat het slachtoffer geen ern stiger brandwonden heeft gekre gen. Zij had verwondingen ge kregen aan een hater armen, schouder en hoofd, terwijl hoofdhaar was geschroeid. De Duitsche civiele en militaire autoriteiten, in de eerste plaats de Rijkscommissaris zelf, hebben op veler lei wijze uiting gegeven aan hun mede gevoel bij deze ramp. De Rijkscommis saris heeft door zijn Beauftragte in deze provincie kransen doen neerleg gen op de baren der overjedenen en de Beauftragte heeft door bezoeken aan gewonden en geredden en het zenden van verschillende gaven van zijn per soonlijk medeleven doen blijken. Bo vendien is de Rijkscommissaris van plan aan enkele zeer ernstig getroffen gezinnen een bijzondere ondersteuning te doen toekomen. Voor dit alles wensch ik deze autoriteiten onzen dank te betuigen. Het A.N.P. meldde later nog: Het onderzoek van de Rotterdamsche politie heeft thans aan het licht ge bracht, dat het bij den Britschen vlie geraanval op den Hofdijk en naaste omgeving te Rotterdam omgekomen meisje was de 19-jarige mej. A. Geurts gewoond hebbende te Zevenaar, die bij haar oom aan den Hofdijk logeerde. In totaal heeft de geneeskundige dienst der gemeente ongeveer acht slachtoffers van rondvliegende scherven verbonden, die echter geen van allen in een ziekenhuis behoefden te worden opgenomen. De burgemeester van Rotterdam, mr. P. J. Oud, heeft vanmorgen de geteis terde omgeving bezocht om de verwoes tingen in ©ogenschouw te nemen. In den afgeloopen nacht hebben En gelsche vliegers brandbommen op Am sterdam geworpen. Branden, welke hier en daar ontstonden konden snel wor den bedwongen en gebluscht. Het gebeurde heeft begrijpelijk onder de omwonenden groote consternatie gewekt, hetgeen bleek uit de gesprek ken, die wij met enkelen van hen hadden. Omstreeks half 9 vanochtend heeft zich in de Bewaarschool aan de Ammunitiehaven 45, een gasont ploffing voorgedaan, die in de spreekkamer van het schoolgebouw een groote ravage aanrichtte. Een werkvrouw en twee onderwijzeres sen werden gewond, een harer ernstig. Een begin van brand kon door krachtig ingrijpen van enkele om wonenden en werklieden van het naastgelegen bouwwerk, worden gebluscht. Het mag een geluk hee- ten, dat de explosie zich voordeed vóór den aanvang der school, daar anders zonder twijfel onder de vele kinderen, talrijke slachtoffers wa ren gevallen. vergeldingsaanvallen van zware gevechtsvliegtuigen Het verheugt ons te kunnen mede- deelen, dat wij reeds zoo vele bewij zen van belangstelling ontvingen, dat wij den leergang van 15 lessen „De beginselen van de sterrenkunde” twee malen zullen houdeneenmaal op Zaterdagmiddagen te 2.15 nam. en eenmaal op Maandagavonden te 7.30 nam. Leergang 1 begint op Zaterdag 12 Octoberleergang 2 begint op Maandag 14 October. Verdere bijzonderheden den in de aankondiging, die in dit blad voorkomt. Op andere plaatsen in den lande zijn eveneens bommen neergeworpen, welke doordat zij of op akkers of in het water vielen, weinig of geen schade veroor zaakten. Zoo zijn ook in het duingebied van Wassenaar Engelsche bommen neergeworpen; een kleine duinbrand, welke was ontstaan, is snel gebluscht. Vanochtend zijn brandbommen ge worpen in de bebouwde kom der ge meente Arnemuiden. Een der bommen veroorzaakte brand in een woning aan de Lionstraat, welke grootendeels werd vernield. Op andere plaatsen ontstond een begin van brand. Persoonlijke ongelukken deden zich niet voor. De Duitsche militaire bevelhebber heeft in overleg met den hoogen SS- en politieleider bij het Rijkscommissariaat voor het bezette Nederlandsche gebied bevelhebber der Ordnungspolizei het volgende bepaald: De mannelijke Duitsche staatsburgers, geboren in de jaren 19141921, moeten zich krachtens bevel van den militairen bevelhebber in Nederland, in overleg met den bevelhebber der Ordnungspoli zei, melden bij de voor hun -woonplaat sen bevoegde stafofficieren bjj den gevol machtigde van den Rijkscommissaris voor het bezette Nederlandsche gebied. Deze personen dienen voor hun mili taire aanmelding als volgt aanwezig te zijn: a. uit de provincies Zuid-Holland en Zeeland bij den Wehrmachtkommandan- tur den Haag, Koninginnegracht 24, op Maandag 14 October des voormiddags te negen uur, de aan den aanmeldings plicht onderworpen personen, wier na men beginnen met een der letters A tot en met K. Op Dinsdag 15 October des voormiddags te negen uur de betrokkenen, wier na men beginnen met een der letters L tot en met S. Op Woensdag 16 October des voormid dag te negen uur de betrokkenen, wier namen beginnen met een der leters T tot en met Z. b. Uit de provincie Noord-Holland bij de Wehrmachtskommandantur Amster dam, Museumplein, op Donderdag 17 October, des voormiddags te negen uur de betrokkenen, wier namen beginnen met een der letters A tot en met P. Op Vrijdag 18 October des voormiddags te negen uur de betrokkenen, wier na men beginnen met een letters Q tot en met Z. c. Uit de provincies Friesland, Gronin gen, Drente en Overijsel bij de Wehr machtskommandantur Zwolle, op Zater dag 19 October, des voormiddags te ne gen uur, de betrokkenen, wier namen be ginnen met een der letters A tot en met M. Op Zondag 20 October des voormiddags te negen uur de betrokkenen wier namen beginnen met een der letters N tot en met Z. d. uit de provincies Gelderland, Utrecht en Noord-Brabant bij de Wehrmachtskom mandantur Arnhem Bothaplein 6, op Dins, dag 22 October, des voormiddags te negen uur, de betrokkenen, wier namen beginnen met een der letters A tot en met M. Op Woensdag 23 October, des voormid dags te negen uur, de betrokkenen, wier namen beginnen met een der letters N tot en met Z. e. Uit de provincie Limburg bij de Ortskommandantur Maastricht op Vrijdag 25 October, des voormiddags te negen uur de betrokkenen, wier namen beginnen met een der .letters A tot en met G. Op Zaterdag 26 October, des voormid dags te negen uur de betrokkenen, wier namen beginnen met een der letters H tot en met O. Op Zondags 27 October, des voormiddags te negen uur de betrokkenen, wier namen beginnen met een der letters P tot en met U. Op Maandag 28 October, des voormiA. dags te 9 uur, de betrokkenen, wier na men beginnen met één der letters V tot en met Z. De zich aanmeldende personen moeten bewijsstukken en twee pasfoto’s (ter grootte van 37 bij 52 millimeter, in bur- gerkleeding, zonder hoofdbedekking), de brildragenden bovendien hun brillerecept, meebrengen. Joden moeten niét verschij nen. Aan de tot aanmeldingsverplichte per sonen wordt het bedrag van de reis derde klasse op vertoon van hun retourbiljet terugbetaald. Bovendien verkrijgen zij bij afwezigheid uit hun woonplaats van meer dan 8 uren een verteringsvergoeding. Kinderen tegen den grond geslagen Voor de school stonden tegen half neger, zoo vertelde men ons, twee kin deren. Plotseling hoorden wij een ge weldigen klap en zagen dat de voordeur der school met kracht openvloog en de twee kleuters tegen den grond wer den geslagen. Direct dacht men aan een bominslag, gezien de kracht der explosie. De drie gebroeders Harland, die schuin tegenover de school wonen, snelden onmiddellijk het gebouw bin nen. Hetgeen zij daar zagen deed het ergste vreezen. In de spreekkamer, die ter linker zijde van de ingang is gelegen, lagen stoelen, tafels, schilderijen enz. door een. Ramen en deuren waren uit de sponningen gerukt, terwijl de vloer met glas bedekt was. Eveneens viel een sterke gaslucht waar te nemen. De wethouder van openbare werken, de heer Reinalda, deelde vervolgens mede, dat gisteren ten stadhuize een bespreking is gehouden met een ver tegenwoordiger van het Herstelfonds. Bepaald is, dat personen, die hiervoor in aanmerking komen, uit het Herstelfonds 1940 een voorschot van 300 kunnen krijgen voor aanschaffing van de nood zakelijkste meubelen. Ook het gemeen tebestuur kan zelf het allernoodzake lijkste verstrekken en de kosten bij het Herstelfonds declareeren. B. en W. hebben maatregelen genomen om deze beide regelingen te combineeren en daardoor zooveel mogelijk den nood der gedupeerden te lenigen. Weer hebben onverantwoordelijke Engelsche vliegers de vreedzame Rot terdamsche burgerbevolking met hun brisantbommen bestookt, meldt het A.N.P. uit Rotterdam. Gisteravond kondigde het onver flauwd werken'van het luchtafweerge schut aan, dat vliegers der „koninklijke luchtmacht” het luchtruim weer onvei lig maakten. Een gelukkige omstandig heid was wel, dat zoo goed als alle bur gers binnenshuis waren. Een serie van drie bommen werd in het wilde weg geworpen op den om trek van den Hofdijk, waar in wijde omgeving zware schade werd aange richt. Op den hoek van den Hofdijk en de Anna Mariastraat sloeg een zware explosieve bom in de Rijstraat, in den naasten omtrek zware schade aan de omliggende panden berokkenend. Scherven vlogen in het rond en een meisje werd in een woning op slag ge dood. Het is eén inwoonster van Zeve naar. Door de overige bommen werd groote verwoesting aangericht aan de rechter Rottekade, de v. d. Werfstraat en de Almondestraat; evenals aan flen Hof dijk zijn ook hier vele panden min of meer ernstig beschadigd en eenige hui zen zijn zelfs grootendeels verwoest. In wijden omtrek sprongen boven dien nog talrijke ruiten, terwijl door de rondvliegende scherven een aantal menschen verwondingen opliep, van wie twee zware. Op het eerste sein rukten de hulp diensten van electriciteits-, gas- en wa terleidingbedrijf uit en zij hebben zich den geheelen nacht aan het oprui- mings- en herstelwerk in den omtrek van den Hofdijk bezig gehouden* even als de opruimingsploegen van den gemeentelijken technischen dienst. hoofd van het departement van Handel, Nijverheid en Scheepvaart deelt mede, dat bij de „prijzenbeschikking. eenheids- rijwielbanden no. 1”. welke heden in werking is getreden, maximumprijzen voor eenheidsrijwielbanden zijn vastge steld. Eenheidsrijwielbuiten- en binnen banden, welke volgens de voorschriften van het rijksbureau voor rubber zijn ver vaardigd, zijn te herkennen aan de zwarte respectievelijk roode kleur en aan een merk bestaande uit de letter B, C, H of V Bij verkoop aan verbruikers be dragen deze maximum-prijzen, inclusief vracht en omzetbelasting, voortour bui tenband 28/IJ 2; transport buitenband 28/11 3,30; 28/1J— Ij 3,70; 28/2 4,25; 26/2 4; tour binnenband 28/11 0,68; transport binnenband 28/11 0,87; 28/j transport binnenband 28/IJ 0,87 28/lj 1,12. Voor de maximum-prijzen, welke zijn vastgesteld bij verkoop aan grossier en detaillisten, wordt verwezen naar de Ne derlandsche Staatscourant, waarin de bo venvermelde beschikking is opgenomen. Voor het monteeren mag ten hoogste een bedrag van 0,30 per band worden be rekend. Bij gelijktijdige montage van een binnen- en buitenband mag het bedrag van 0,30 slechts eenmaal in rekening worden gebracht. Tenslotte wordt erop gewezen, dat met uitzondering van ga- rantiebepalingen, de betalings- en leve ringsvoorwaarden, zooals deze op 9 Mei 1940 golden, niet mogen worden gewijzigd.

Haagsche Courant | 1940 | | pagina 9