BismalfëK STADSNIEUWS FINANCIEEL Rubriek voor de Jeugd „Mijnhardéjes” De Nederlandsche Pijnstillers HAAGSCHE COURANT VAN ZATERDAG 12 OCTOBER 1940 DERDE BLAD, PAGINA 2 Dr. H. J. OLTHUIS GEMEENTERAAD CORRESPONDENTIE OPLOSSINGEN DER RAADSELS NIEUWE RAADSELS ^leed van het paardje ai in de diepte» te 0 wordt uitdrukkelijk verzocht op enveloppe te vermelden: Voor Kinderrubriek. TALRIJKE WIELRIJDERS GEVERBALISEERD BISMA-REX en snel werkt'" redenen waarom K maagpoeder goed ONDANKS HET UITGAANSVERBOD TOCH OP STRAAT Predikbeurten Groot» Flacon fl. 1.25 10 uur dr. der 26, Voorburg. HET KOPEREN PAARDJE TANTE ETTY, bang i Nat Parijs, Patrijs Een cirkel treding van het uitgaansverbod en zet tegen de politie. 3. Ik ben een bekend gebouw, doe er een letter af en ik ben een visch. 1. 2. 3. 234 een getal. 523 een ander woord voor seconde, 1 een letter van het A.B.C. van te Olt- Raadselvriendjes en vriendinnetjes de de De griezelige geschiedenis van een stouten jongen Jan kreeg het hoe langer hoe benauw der, en eindelijk.. Bestuurslid en mededirecteur van het Ned. Chr. Persbureau Lampen onvoldoende afgeschermd Nog steeds schermen vele wielrijders hier ter stede hun voor- of achterlam- pen niet volgens de voorschriften af. Zoo heeft de politie gisteravond tegen 48 wielrijders proces-verbaal moeten opma ken. In 6 gevallen werden rijwielen in beslag genomen, omdat het euvel niet ter plaatse verholpen kon worden. 10 uur en 5 uur de heer Schoonderbeek, van Ede Nieuw Herst Apost. zendinggemeente, Visschershavenstraat 77, samenkomst 10.15 uur. Leger des Heils, Wassenaarschestraat 2c, 10 uur heiligingssamenkomst, 7 uur ver- lossingssamenkomst. Leidster: adjudante E. Kickhefer 1. Ik ben een stad in Noord-Holland, doe er een letter af en ik ben een andere stad in Noord-Holland. De heer brief van 3 September 1940 ontslag ver zocht uit zijn betrekking van leeraar in de Fransche taal en letterkunde aan de hoogere burgerschool met 5-jarigen cur sus. met ingang van 15 September. B. en W. stellen den Gemeenteraad voor, aan verzoeker, gerekend te zijn in gegaan 15 September 1940, het gevraagde ontslag eervol te verleenen, met dank betuiging voor de in deze betrekking bewezen diensten. De wals... ha, dat woord klonk grie zelig in het donker. Ja, dacht Jan, de wals, dat is waar ook! Hij herinnerde zich, hoe ze heel vaak bij dag op dezen weg hadden staan kijken als de stoom wals puffend en steunend voorbijkwam om den weg plat te maken. De wind stak op en huilde en gierde akelig in de toppen der boomen. ’t Was of de boomen donkere spoken waren, die hun armen kreunend uit staken. En de struiken stonden te be ven in den storm, of ze zelf ook bang waren! Bang? Oók bang? Wie had dat ge zegd? Maar Jan was toch immers niet bang! Kijk, hij stapte dapper voort met Anneke aan de hand. Laten we maar een eindje hollen! fluisterde het meisje. Goed, dat deden ze. En opeens voel den ze, dat de grond onder hun voeten zacht en sponzig werd. O, dit was natuurlijk het gedeelte van den weg, dat nog niet klaar was. Plof, plof, plof deden hun voeten op den weeken grond. Jan, ben je niet een klein beetje bang voor de wals? Nou, een héél klein beetje dan! gaf Jan toe, maar niet erg hoor! Verbeeld je, dat de wals ergens tusschen de struiken staat en opeens op ons af glijdt! bibberde Anneke. Och, dat gebeurt niet, zei Jan, maar zijn stem klonk allesbehalve ge rust. Laten we nog maar een eindje hollen, zei Anneke. Nee, zei Jan schor en hij bleef opeens stokstijf staan. En toen... Ha, ha, ha, klonk een helder stemmetje vlak voor hen. Wat was dat? De kinderen bleven aan den kant van den weg staan, als verstijfd van schrik. RIJKSPOSTSPAARBANK In den loop der maand September 1940 werd aan het kantoor der Posterijen al hier op spaarbankboekjes ingelegd ƒ970.401.14 en terugbetaald 1.668.585.46. Derhalve minder ingelegd dan terugbe taald 698.184.32. Het aantal nieuw uit gegeven boekjes bedroeg 471. AANVULLINGSAGENDA van de vergadering van den gemeente raad op Maandag 14 October a.s. te half twee. Beraadslaging over: 8. het praeadvies op de adressen van de Vereeniging van den H. Vincentius van Paulo en de Stichting Schoolkindervoe. ding te ’s-Gravenhage, houdende verzoek om voor het jaar 1941 een subsidie te verleenen ten behoeve van de schoolvoe. ding. 9. het praeadvies op de adressen van de Ver. tot stichting en instandhouding van scholen op Geref. grondslag in het Bezuidenhoutkwartier te ’s-Gravenhage e.a., houdende verzoek om medewerking en zwaar was geweest, begon nu hoe langer hoe meer te betrekken en er vielen al een paar zware druppels, toen Jan eindelijk zei: Ziezoo, groot moe, nu gaan we maar weer eens naar huis. Grootmoeder bracht hen als altijd tot het tuinhek. Ze zei: Zijn jullie heusch niet bang? O welnee grootmoe, deed Jan dapper. Maar toen hij dien langen, donkeren weg vóór zich zag liggen, bibberde hij wel een beetje, al zou hij het voor geen geld ter wereld aan Anneke hebben willen bekennen. O, wat was die weg donker! waren wel een paar sterren, 1 Uitbreiding schoolgebouw Daguerrestraat 173 De Raad stelde in zijn vergadering van 2 September 1940 in handen van B. en W. om prae-advies het verzoek van het „De Elout-van- 17 Augustus Er maar de maan scheen niet. En de heggen, die aan weerskanten langs den weg stonden, leken wel zvtare, donkere gordijnen. Zoo nu en dan doemde op eens een hooge boom voor hem op en ze konden geen hand voor de oogen zien en liepen maar op goed geluk verder. Hol klonken hun voetstappen op den grijzen weg. Maar als je nu dacht, dat Jan tot betere gedachten kwam, dan zou je ’t glad mis hebben. Hij bromde nog steeds bij zichzelf: We zijn lekker tóch gegaan! Lekker, lékker! Jan, ben je heelemaal niet bang, vroeg Anneke fluisterend. Welnee, waarvoor? Kom, we gaan aan den anderen kant loopen. Ja. Misschien komt vader ons wel tegemoet, zei Anneke aarzelend. Misschien, zei Jan. Maar tege lijkertijd wist hij wel zeker, dat dat niet zou gebeuren. Ze hadden het stel lig niet verdiend met hun dwaze weg- loopen! Weer was het een heele tijd stil. Toen hoorde hij Anneke’s stem weer naast zich. Ze zei: Zeg Jan, ben je... ben je heelemaal óók niet bang voor de wals’ I O N»vfr»//M»rt overtollige turen O Voorkomt hot overleden gevoel na den maaltijd O Beschermt den gevoeligen maagwand Bevordert de 'spijsvertering „Wou dlooper”. Wel bedankt voor je raadsels. Zal je voortaan ook de oplossingen er bij doen? „Hans de Torenkraai”. Door de politie zijn gisteravond en in den afgeloopen nacht 9 mannen en 2 vrouwen aangehouden. Zij waren allen overtreders van het uitgaansverbod. Eén van hen, de 28-jarige opperman A v. d. T., werd na 10 uur aangetroffen op den Gevers-Deynootweg. Tijdens zijn overbrenging naar het politiebureau aan de Duinstraat was hij wederspannig. In verband daarmede mocht hij des morgens niet, zooals dat met de anderen geschiedde, om 4 uur naar huis, doch werd hij in verzekerde bewaring gesteld. De opperman zal zich nu voor twee fei ten te verantwoorden hebben, n.l. over- ver- Eervol ontslagen leerkracht openbaar middelbaar onderwijs. J. E. van Zoelen heeft bij KOERSEN NEDERLANDSCH CLEARINGINSTITUÜT Koersen voor stortingen op 12 October 1940 tegen verplichtingen luidende in: Reichsmarken 75,36; Belga’s 30,14; Zwitsersche francs 43,56; lires 9,87; Deen- sche kronen 36,40; Noorsche krongn 42,80; Zweedsche kronen 44,85; Tsje chische kronen (oude schulden) 6,42; (nieuwe schulden) 7,54; dinar (oude schulden) 3,43; (nieuwe schulden) 4,23; Turksche ponden 1,45J. „Hans de Torenkraai”. Ga je weer eens mee doen? Je kan nog tot je 14de jaar mee doen. Dat is heel wat. Je had wel wat te dragen ook hè? Vele groe ten terug. „Streepje’, Wel bedankt voor je raadsels. Heb je ze zelf verzonnen? Dan ken je het goed hoor. „J o k e”. Was het naar je zin? Dat vind je zeker wel erg prettig? Heb je het zusje al gezien? „Filmsterretje”. Dat was een groote brief. Nu kan je er heel wat schrij ven hè? Fijn zeg. heb je er al zoo veel? Vele groeten terug. „Gel uk s po p”. Dat is al een poosje geleden. Neen, ik niet. Mag je ook wel eens helpen? Of nu nog niet. Gelukkig dat Bobby niet weg is geloopen. Een pootje aan Bobby. ,,T e ek e n a a r t j e”. Was het naar je zin? Was was het? Het laatste raadsel was fout. Jammer hè? „Astrid”. Heb je er zoo veel? Waar heb je ze gezocht? Ze zijn wel erg lek ker. Vele groeten terug. „Lang haa r”. Zijn ze zoo moeilijk? Dat is niet prettig. Heb je ze toch nog goed gekregen? „P a u L i”. Is dat zoo leuk? Hoe moet je dat spelen? Kun je hard loopen? Vele groeten van ons terug. „N e g e r t j e”. Het duurt nog wel even voor je weer jarig bent hè? Heb je een prettigen verjaardag gehad’ De groeten van Bep. „Na aistertj e”. Zal je je leeftijd niet weer vergeten’ Ja, dat is erg gezel lig. Wel fijn zooveel thuis hè? Je gaat zeker wel veel met je nichtjes spelen? ,,B ierm annetj e”. Zal je je naam voluit schrijven’ Ook je achternaam. Wat ken jij dat goed. Wat zal dat gezellig ge weest zijn. ,,K a b o u te r t j e”. Dat is naar. Nu verpleeg je moeder zeker fijn hë’ Is het nu wat toeter? Vele groeten van ons terug. „H a g e d i s j e”. Dat wordt een mooie boot hoor. Dit is fijn zeg. Kan je vader dat zoo goed? Vele groeten aan allen. „Doornroosje”. Wat donker is het buiten hè’ Fijn, dat vader mee ging. Heb je zoo veel werk? Ja, als je veel wilt ken nen, moet je ook veel leeren. „Sneeuwwit] e”. Dat is jammer. Ze zijn juist zoo lekker vind je niet? Daar kun je ook leuke dingen van maken van den winter. „Leperkaantje". Dat is al laat* Ook al zooveel werk? Ja, en dat gaat voor. Vele groeterf van Bep. ,,D e Zwarte Adelaa r”. Heb je het al uit? Was het mooi? Ik houd ook zoo veel van lezen. De groeten van ons terug. „Lola”; „Grietje”; „Rozemarijntje" Allen hartelijk welkom in de kinder rubriek. De hartelijke groeten van jullie aller TANTE ETTX, Tot bestuurslid en mededirecteur het Ned. Christelijk Persbureau ’s-Gravenhage is benoemd dr. H. J. huis, emeritus-predikant der Ned. Her vormde Gemeente te Rotterdam, die deze benoeming heeft aanvaard. Het di rectorium der genoemde stichting bestaat thans uit de heeren: ds. J. P. van Mul- lem, dr. H. J. Olthuis, en dr. H. W. v. d. Vaart Smit, adjunct-directeur de heer A. Kaptein. bestuur der vereeniging Soeterwoudeschool”, d.d. 1940, om medewerking te verleenen tot het uitbreiden van het schoolgebouw Daguerrestraat 173, waarin één zijner scholen voor gewoon lager onderwijs is gehuisvest, met twee leslokalen en een bergplaats. B en W. hebben er zich, mede door overleg met het schoolbestuur, van overtuigd, dat door inwilliging van het verzoek de normale eischen, aan het geven van lager onderwijs te stellen, niet worden overschreden. Aangezien de aan vrage voldoet aan de bij de wet gestelde eischen, moet dit verzoek derhalve wor den toegestaan. B. en W. stellen den Raad voor de gevraagde medewerking te ver leenen. Bah! zei Jan, geen enkele moeder is zoo vreeselijk bang en streng als u! Maar lieve jongen, hoe kun je zoo leelijk tegen me doen? zei Moes. Ik ben er zeker van, dat geen enkele moeder het goed zou vinden, dat haar kinderen in zoo’n weer uit gingen. Pff, we zijn toch zeker niet van zout! mopperde Jan nog. En Flip z’n moeder... Maar toen werd Moes werkelijk boos. Ik wil er geen woord meer over hooren, zei ze, maar je gaat niet naar grootmoeder en nu ga je on middellijk naar bed! Marsch! Jan was kwaad. Hij durfde niet te genspreken, maar wat hij wel durfde dat was laf genoeg eigenlijk! z’n schoenen heel hard op den grond gooien, z’n kleeren slordig op een Stoel smijten en brommend onder de dekens kruipen. Zou Moes nog komen? *t Kon Jan niet schelen hoor! Moes was tóch im mers onzinnig bang en streng! Hij trok z’n dekens ver over z’n hoofd al brommend van: Onwijs ge woon, dat we niet naar grootmoeder mogen! Juist bij avond zou het zoo leuk zijn. Dan roken de rozen in groot- moeder’s tuin zoo heerlijk en dan kon je zoo eenig verstoppertje spelen tus- schen de boschies! Weet je wat, dacht Jan, ik ga lekker toch! En meteen was zijn besluit genomen; hij had zijn klee ren al weer aan en sloop geruischloos de achterdeur uit. Bij het hekje stond Anneke, z’n zusje, op hem te wachten. Zwijgend deden ze het achter zich dicht en liepen den weg op naar grootmoeder. Mooi zoo, dacht Jan, Anneke bedankt er opk langer voor Goed zoo! Heerlijk speelden ze dien avond bij grootmoeder in den tuin krijgertje, roovertje, verstoppertje... en nog een heeleboel spelletjes meer. Jan vond het alleen érg gek, dat grootmoeder hen niet waarschuwde, toen het donker begon te worden, De lucht, die al den heelen dag grijs Oplossingen- en briefjes moeten uiter lijk Woensdagmorgen aan het bureau Haagsche Courant bezorgd zijn. Alles moet onderteekend zijn met je ware namen voluit, schuilnaam, leeftijd en adres. Op het couvert vermeldenAan Tante Etty. Ned. Herv. kerk, Heerenstraat, 10 uur ds. A. Holkert (Heilig Avondmaal), 3 uur ds. J. Roodenburg (Heilig Avondmaal). Noorderkerk (Bilderdijklaan), 11 uur ds. J. Roodenburg (Heilig Avondmaal). Vreugd en Rust 10 uur kinderkerk, de heer A. v. d. Rest. Geref. kerk (Laan van Oostenburg) 10 uur en 3 uur ds. mr. W. S. de Vries. (Heilig Avondmaal en dankzegging). Noorderkerk 9.15 en 3 uur ds. P. K. Kei zer. (Heilig Avondmaal en dankzegging). Effathakapel, 10 uur en 3 uur ds. H. Pestman, van Rijswijk (Heilig Avondmaal en dankze&ging). Vereen, v. Vrijz. Godsd., gebouw Fran sche gem6.30 uur ds. G. Westmijse, van Rotterdam. Leidschendam. Ned. Herv. kerk, 10 uur en 3 uur ds. Ver met. Geref. kerk, 10 uur en 3 uur ds. Bou- kema. Jan keek. Hij zag, hoe ze zachtjes omlaag dwarrelde als een klein licht poppetje van pluis... nu verdween ze in een donkere wolk en was weg! Ik moet blijven zitten, ik moet! dacht Jan. En hij klemde zich met alle macht vast aan de koperen ma nen. Het paard draafde en steigerde, draaide dan links om en vloog weer voort, zoo snel, dat Jan geen adem meer had. Hij sloot de oogen: ’t was of er een zwaar pak op zijn borst drukte en of zijn heele lichaam leeg en licht was. Ziezoo, dat gaat fijn, hoorde hij 't paard zeggen. En toen stond 't op eens stil, zoodat Jan bijna over z’n hoofd naar voren schoot. Jan deed z’n oogen open en zag, dat ze onderaan een hoogen berg stonden, een berg van zware steenblokken en gruis, wel zoo hoog als de zon. Vlug, vlug, we moeten er boven op! riep het paardje, zie je niet wie er achter ons aankomen? Jan keek om. Een ontzettend ge dreun en geknars klonk in z’n ooren en daar kwamen wel honderd stoom walsen aandraven. De koperen paard- jes waren ervoor gespannen en ze ren den, r énden... Vlug, vlug, want als ze ons in halen, worden we verpletterd! riep het paardje. En ’t begon te klimmen, te klimmen... Jan botste en botste op en neer op zijn rug. Hij werd hoe langer hoe warmer en benauwder. ’t Zweet brak hem uit. De rug van het paard was ook al zoo heet, hij voelde ’t gloeien aan zijn beenen. Help, help, ik kan niet meer, ik stik! riep Jan. En hij liet de manen los en sloeg wild met z’n armen om zich heen en... Zou je ook eens een beetje beda ren? zei Moeder, die zich over hem heenboog, kind, kind, wat ben je warm! Wie kruipt er nu ook heele maal onder de dekens met dit be nauwde weer? Jan had wel tien tellen noodig om spring maar op m’n te bedenken, dat hij in zijn bed lag en dat de heele geschiedenis van het ko peren paardje een bange droom was geweest. Gelukkig! zuchtte hij verlicht en hij ging heerlijk slapen. Oud Baptisten gem., Zuid-West Buiten singel 39, 10.30 uur prediking, ds. B. Fa bric, 5 uur Evangelisatie-samenkomst. Oud Baptjste-gemeente, Boylestraat 51, 10.30 uur en 7 uur prediking. Zevende Dags-Baptisten-gemeente, lo kaal C.J.M.V., Heelsumstraat 159, Zater dag (Sabbat), 10.30 uur v.m, ds. P. Tae- kema. Kerkgenootschap der Zevende Dags-Ad- ventisten, kerkzaal „Maranatha”, Lange Beestenmarkt 102, Sabbatmorgen 10 uur Bijbelstudie, 11 uur predicatie (verschil lende sprekers). Gemeenschap der Zevende Dags Adven tisten, gebouw Aurora, Assendelftstraat 18. Eiken Sabbatmorgen 10.30 uur samen komst. Zevende Dags-Adventisten, geb. „Fila- delfia”, de Ruyterstraat 90. Eiken Zater dag (Sabbat), 11 uur prediking. Verschil lende sprekers. Leger des Heils, Prinsegracht 57, 10 uur heiligingssamenkomst, 7 uur verlossings- samenkomst. Leidster: adjudante M. Crok. Korte Molenstraat 23, 10 uur heiligings samenkomst, 7 uur verlossingssamen- komst. Leider: lt.-kolonel J. Rawie. Fisherstraat 78, 10 uur heiligingssamen komst, 7 uur verlossingssamenkomst. Leid ster: kapiteine F. Staüdt. Jacob Catsstraat 240, 10 uur heiligings samenkomst, 7 uur verlossingssamenkomst. Leidster: v.m. envoy C. Semelink; n.m. adjudante A. Stapersma. Linnaeusstraat 205-207, 10 uur heili gingssamenkomst, 7 uur verlossingssamen- komsf. Leidster: kapiteine A. Prost. Hèmsterhuisstraat 176a, 10 uur heili gingssamenkomst, 7 uur verlossingssamen komst. Leidster: brigadier M. Scherer. Ned. Leger des Heils, geb. Lange Bees tenmarkt 108, 10 uur wijdingsdienst te lei den door kommandeur Sorber van En schede, 3 uur bijzondere dienst, leider kommandeur Sorber, 7 uur verlossings samenkomst, geleid door kommandeur Sorber. Vrije Katholieke kerk, St. Albaan-kerk, Rietzangerlaan 2a, 10.30 uur Gez. H. Mis. Oud Katholieke kerk, Juffrouw Ida- straat 7, H Dienst, 10 uur Spirit. Christen Gemeenschap, boven zaal Plaats 22, 10.30 uur openbare gods- dienstoef. Spr. mevr. L. S. Hania van Weidum. Onderwerp: Christus, de Hoek steen”. Waarneming van het geestelijk verkeer door mevr. V. L. Hilgersom- Kleyweg Spirit. Ethische Stichting, Prinsesse— gracht 23, 10.30 uur wijdingsdiehst. Spr. de heer A. Harkink. Helderziende waar nemingen door mevr. Rósedana. «Haagsche Vereen, van Spiritisten ,,Har- monia”, geb. de Ruyterstraat 41, 10.30 u. Spr. de heer C. v. d. Engel, 3 uqr mevr. Lantinge. Spir, vereen. „Hooger Leven”, geb. de Ruyterstraat 67, 2 uur wijdingsbijeen- komst. Psychometrie, mevr. A. v. d. Ster- Verduin. Soefi-Beweging, Bazarstraat, krachtens art. 72 der Lager-Onderwijswet 1920. 10. het voorstel om gelden beschikbaar te stellen voor de aanschaffing van meu belen ten behoeve van de school voor bij. zonder buitengewoon lager onderwijs, Prinsegracht 10. 11. het voorstel tot wijziging en aan. vulling van het reglement voor de Ge. meentelijke Leen, en Voorschotbank, en tot het sluiten van een overeenkomst met het Haagsch Crisiscomité inzake crediet verstrekking aan den kleinen midden, stand. 12. het voorstel tot wijziging van een erfpachtsovereenkomst voor grond aan den Zeekant. 13. het voorstel om te besluiten tot het afleggen van een verklaring, waarbij de Gemeente zich tegenover het hoogheem raadschap Delfland aansprakelijk stelt voor de voldoening van de omslagen, ver. schuldigd aan Delfland en aan den Es. camppolder voor het in het stratenplan Meerweg III ontworpen sportterrein, en voor de kosten van voorziening in het on. derhoud van een eventueel aan te leggen ringkade met beplantingen en duiker, zulks ten behoeve van den aanleg van het eerste gedeelte van den Moerweg. 14. het voorstel tot overplaatsing van en tot het verleenen van eervol ontslag aan eenige leerkrachten bij Het openbaar gewoon lager en uitgebreid lager onder, wijs en bij het nijverheidsonderwijs. 15. het voorstel om te besluiten om in het a.s. voorjaar een Bloembollenten. toonstelling te organiseeren en om de daarvoor door het Centraal Bloembollen, comité te Haarlem aangeboden bloembol len in dank te aanvaarden. 16. het voorstel tot verhuring van grond aan de Binckhorstlaan aan J. D. Wedemeijer. 17. het voorstel tot het verleenen van eervol ontslag aan J. E. van Zoelen als leeraar aan de Hoogere Burgerscholen met 5-jarigen cursus. 18. het voorstel tot ingebruikgeving van lokalen van het schoolgebouw Dib. betsstraat 75 ten behoeve van de mare, chaussée. 19. het voorstel om B. en W. të mach, tigen tot verhuring van de perceelen Nas. sauplein 7 en 10. 20. het praeadvies op het adres van het bestuur der Vereeniging „De Elout- van-Soeterwoudeschool”, houdende ver. zoek om medewerking voor de uitbreiding van het schoolgebouw Daguerrestraat 173. 21. het voorstel tot het verleenen van een garantie van 2000 ten behoeve van de „Haagsche Operette”. 22 het voorstel om eenige gedane aan. schaffingen en getroffen voorzieningen ten behoeve van de luchtbescherming goed te keuren. Proefflacon 25 ct. 'n product Ha, ha! Jullie zijn me nog eens helden! Wie was dat toch, die tot hen sprak? Anneke zag het het eerst. Het was een klein, snoezig koperen paardje steigerend op de achterpooten en met een grooten pluimstaart fier achter zich aan wapperend. Ze hérkendgn hem direct; dat was immers ’t paard je, dat op de stoomwals stond. Ze ker 't fabrieksmerk, had Jan weleens gezegd. Wees niet bang, klonk weer de heldere stem. Ik ben heelemaal niet boos op jullie! Ik begrijp best, dat jullie 't onzinnig vinden, dat je niet naar je grootmoeder mocht en ik vind 't echt flink, dat je wegge- loopen bent; Zie je, ik ben óók stille tjes weggeloopen. ’k Bedankte ervoor, nog langer doodstil op de wals te staan! Ik wil ook weleens vrij zijn! Kom maar gerust hier, als je me streelen wilt. Maar wees doodstil, want als de wals merkt dat ik weg ben, begint zij te blazen en te puffen en rookwolken uit te stooten! O, vreeselijk gewoon! Jan en Anneke stonden nu vlak bij ’t paardje en het meisje liet heel voor zichtig haar vingers over z’n blinken den rug glijden. Dit vond het paardje zeker prettig, want opeens begon het te groeien, te groeien... ’t werd wel zoo groot als een Sint Bernardshond, maar steeds bleef het staan met op geheven voorpooten. En ’t groeide nog maar al door. Straks zou ’t zoo groot worden als een echt paard! Verbaasd stonden Jan en Anneke er naar te kijken en Jan waagde ’t ein delijk te vragen: Zeg mogen we niet een eindje op je bug rijden? O, met plezier, zei het paardje, maar je moet je reusachtig goed vasthouden, zie je! Want ik ben ont zettend licht, omdat ik nooit iets an ders te eten krijg dan stoom, ’t Is eigenlijk maar gelukkig, dat ik van echt zwaar koper ben, want anders zou ik zoo pardoes naar de maan vlie gen! Vooruit, i. rug! Dat lieten de kinderen zich geen tweemaal zeggen. Jan greep de kope ren manen vast en Anneke pakte haar broertje stijf om ’t middel en... daar vlogen ze heen. Suizelend, duizelend snel, over bosschen en bergen, heel ver weg door de nachtzwarte lucht. Waar gaan we heen? riepen de kinderen allebei tegelijk. Ik vlieg naar ’t heerlijkste plekje ter wereld, hinnikte het koperen paard. Zijn blijde stem klonk hoog boven den storm uit. Maar nu begon Anneke te zuchten. O, wat ben je glad! riep ze. O, lief paardje, kan je me niet vasthou den? Ik glij, ik glij! O!... Een schok van angst ging door Jan heen. Hij durfde niet omzien, maar hij voelde, dat de armen om zijn middel verslap ten... nu lieten ze heelemaal los en Anneke gleed met een gil van ontzet ting van het paard af, in de diepte! Ingebruikgeving lokalen schoolgebouw aan het Korps Maréchaussée. Op verzoek van den Commandant der 4de divisie van het Korps Maréchaussée hebben B. en W. spoedshalve voorloopig toegestaan, dat gedurende een deel van September in eenige lokalen van het schoolgebouw Schelpkade no. 43 en daarna in eenige lokalen van het school gebouw Dibbetsstraat no. 75 manschap pen zijn gelegerd. Over deze laatste loka len in totaal zes wenscht men nog eenigen tijd de beschikking te behouden. Men is bereid voor het gebruik der loka len een vergoeding, berekend naar 1800 per jaar, te betalen. Deze vergoeding is voldoende. De kosten voor verbruik van gas, water en electrischen stroom zullen eveneens ten laste van den gebruiker moeten komen. Het zou te kostbaar wpr- den de leidingen in het schoolgebouw Dibbetsstraat no. 75 te splitsen. Het ver schuldigde aandeel in de totale ver- verbruikskosten zal dus door schatting worden bepaald. B. en W. stellen den Raad voor hen te machtigen een regeling voor het ge bruik der lokalen voor den duur van ten hoogste een jaar op den aangegeven voet te treffen. CHR. GEREF. GEMEENTEN Nu de zomertijd voorshands nog gehandhaafd blijft, hebben de kerkeraden der Chr. Geref. gemeente van ’s-Graven- hage-Centrum en van West besloten de morgengod'sdienstoefeningen ’s Zondags om 10 uur te doen aanvangen en de middagdiensten om half vier. 2. Ik ben een stad in Zuid-Holland en besta uit 5 letters. Loosduinen. Stichtingskerk Bloemendaal, en 2.30 uur ds. Boswijk. Geref kerk (dorp), 10 uur ds. W. A. Wiersinga, 3.30 uur ds. J. Smelik. Leyenburg 9 u en 10.45 u. ds. J. Smelik, 3.30 uur ds. W. A. Wiersinga. Vereen, van Vrijz. Godsd. Herv., 10.30 uur de heer C. de Haas, van Voorburg. Wassenaar. Ned. Herv. kerk, (Schoolstraat), 10.05 uur ds. ten Kate, 5.30 uur ds. Honders. Kievitkerk, 10.05 uur ds. Honders (Hei lig Avondmaal). Ned. Protestantenbond, 10.35 uur J. C. A. Fetter Rijswijk. Ned. Herv. kerk, 10 uur ds. van Veen. Geb. Chr. belangen, Oranjelaan 10 uur ds. J. Schoneveld. Evangelisatiekring, zaal .Arcadia”, Laan Hofrust 1, 3 uur spr. de heer L. H. He- derik. Ned. Protest, bond, Pulchri Studio, Lange Voorhout 15, 10.30 uur ds. J. H. Groenewegen, van Arnhem. Remonstr. Geref. gemeente, 10.30 uur ds F. Kleyn. Aula lyceum Stokroosplein 50, 10.30 u. mej. ds. W. S. Wiardi Beekman. Doopsgez. gem., 10.30 uur ds. P. Vis. Luth. gem., 10.30 uur ds. D. Drijver. Vereen. „Maarten Luther”, Lutherkapel, Haverschmidtstraat 57, 10.30 uur ds. H. J. Jaanus, van Rotterdam. Waalsche kerk, 10.30 uur ds. E. Mahieu, van Delft. Duitsche kerk, 10.30 u. pfarrer Kaetzke. First Church of Christ. Scientist, Andr. Bickerweg 1, Holl. 9.45 v.m. Eng. 11.15. Onderwerp: „Zijn zonde, ziekte en dood werkelijk?” Gulden tekst: Ps. 68:21. Duinoordkerk, 10 uur ds. C. Laarman, 10 uur jeugdkerk ouderen ds. Schoch. 10 uur jeugdkerk jongeren mej. E. Commijs. Nassau Jeugddienst, Duinzichtkapel, v. Hogenhoucklaan, 10.30 uur ds. G. Barger. Geb. Eltheto, Azaleaplein 2, 10.30 uur dff. Poort. Vrijz. Hervormden, Beeklaan hoek Hout- rustweg, 10.30 uur ds. J. F. Kruyt. Kerk 3e van den Boschstraat, 10.30 uur ds. P. H. Kapteyn jr., van Schagen. Vrijz. kinderkerk der Federatie, Abeel- straat 30, 10.30 uur mei. C. E. Jolles. Stads-Evangelisatie, Geref. Kerk-Oost, lokaal Hannemanstraat 3 uur samenkomst. Spr. de heer L. Jansen. Onderwerp: „Christus en de onreine geesten”. Stads-Evangelisatie, Geref. Kerk-West, lokalen N. Zuiderkerk, Kockstraat 134, 4.30 uur5.45 uur samenkomst. Geref. kerk in hersteld kerkverband, clubhuis van Speykstraat 153, 10.15 uur ds. Hasper (Heilig Avondmaal). Chr. Geref. gem., Eben Haëzerkerk, Snoekstraat, 10 uur en 3.30 uur ds. Nieu- wenhuyze. Jerusalemkerk, Pomonaplein, 10 uur en 3.30 uur ds. de Jong. Bilderdijk- school, Linnaeusstraat, 10 uur en 3.30 uur ds. G. Molenaar. Geref. Gem., Oude Boömgaardstraat 43, 10 uur en 4.30 uur ds. Honkoop. Oud Geref. gem. (Centrum) geb. Gas laan 46, 9.30 en 4.30 uur ds. E. van Dijk. Oud Geref. gem., Wesselsstraat 49, 9.30 uur en 3 uur leesdienst. Vergadering der geloovigen, Rozenburg straat 7, 10 uur samenkomst. Geb. C. J. M. V., Prinsegracht 4, 10 u. en de Ruyterstraat 67, 6 uur ds. J. P. Paauwe. Dunne Bierkade 16, 10 uur eeredienst, 4 uur Prediking des Woords. Vrije Evang. gem., Zuid-West Buiten singel 112114, 10 uur en 3 uur ds. Vas- seur. Evangelisatie „Nazareth”, Fagelstraat 22, 10.15 uur heiligingsdienst en 6 uur verlos singssamenkomst. Maranatha-kring, geb. van Speykstraat^ 153, 3 u. de heer Joh. M. D. Beeuwkes. Onderwerp: „Wat vergaat en wat blijft”, m. m. van orgel, piano en viool. Christen-gemeenschap, geb. Veenkade 48, 10 uur heiligingssamenkomst, en 3 uur Evangelieverkondiging, de heeren T. van Essen, van Leiden en J. H. Staalman, van Huizen. Christen-gemeenschap, Bew. t. Rel. Ver nieuwing, Groot Hertoginnelaan 4, 10 uur Menschen wijdingsdienst. Vrije Gemeente, de Ruyterstraat 67, 10.30 uur de heer J. C. Wannée over: „Mo raal, haar oorsprong en wezen”. Baptisten-gemeente, kerklokaal v. Dijck- straat 149, 9.30 uur en 4 uur prediking ds. J. B. de Neef, 5.30 uur jongelieden- samenkomst. Baptisten-gemeente, kerkzaal Zuid-Bin- nensingel 10, 9 30 uur en 3.30 uur Evan gelisatie-samenkomst ds. de Jong. 5 uur j ongeliedensamenkom st. Soefi-Beweging, Bazarstraat, 11 uur. Spr. de heer A. Van Stolk. Onderwerp „Het sacrament van den doop”. Scheveningen. Nieuwe Badkapel, 10.30 uur ds. Stolk. Pinkstergemeente, Menninckstraat 7, 3 uur br. v. d. Willik. Geref. gem.. N. Laantjes 120, 10 uur en 4 uur de heer Bel, van Rotterdam, 7 uur ds. Honkoop. Oud Geref. gem., Westduinweg 194, 9.30 uur en 2.30 uur ds. B. Hennephof. Ned. Herv. vereen., Menninckstraat 41,

Haagsche Courant | 1940 | | pagina 10