De Britsche aanvallen op Duitsche steden o Felle bomaanvallen op Canterbury In een een ondergrondsch station te Londen tijdens luchtaanval 1940. Zaterdag 12 October. No. 17697. n.m. Engeland Talrijke burgers getroffen op Britsche aanval Cherbourg DE KRACHT VAN DEN TUD I Engelschen verlaten Roemenië Bestoking van Londen duurt voort De slag om VERDUISTEREN Heden van 6,53 uur tot 8.01 uur v.m. Morgen van 6.51 uur n.m. tot 8.02 uur v.m. s s i n.m. v.m. n.m. v.m. Groote verwoestingen in Hamburg 5 s V Telefoon 116300 (zeven lijnen) Giro No. 12500 Geen militaire schade aangericht Het weekoverzicht van het D.N.B. 13 Britsche toestellen neergehaald Nader verneemt het D.N.B.Een formatie Duitsche jagers heeft gis teren den geheelen luchtafweer van Zuid-Engeland gealarmeerd. Nabij de Britsche hoofdstad gingen de Britsche jagers eindelijk tot den strijd over. Binnen korten tijd waren 13 Britten neergehaald, 1 Duitsche jager is daarbij verloren gegaan. Maan (heden)op 5.25 onder 4.53 Maan (morgen)op 5.45 onder 5.56 Dokterstelefoon Tusschen 10 u. n.m. en 7 u. v.m.: No. 394920 Ziekenfondsleden De Volharding; No. 116364 Z.g. Stadspatiënten: No. 49 De Britsche verliezen TT W 1 COURANT HAAGSCHE PRIJS DER ADVERTENTIËN: militaire een name Het D.N.B. meldt: Ook de laatste nachten hebben de Engelsche vlie gers talrijke aanvallen op woon wijken in Duitsche steden, in het bijzonder in het Rijnland, ten uit voer gelegd, waarbij talrijke bur gers gedood of gewond werden. ver niet konden uitblijven. Met name geldt dit Tijdens de luchtaanvallen boven Lonoen zoeken velen bescherming in de stations der ondergrondsche spoorwegen. De trappen dienen veelal tot slaapplaats. (Associated Press) De verwoestingen te Hamburg Ook zijn in den nacht van Donder dag op Vrijdag opnieuw bommen ge worpen op woonwijken in Hamburg. Het maanlicht, dat de stad duidelijk zichtbaar maakte, gaf den Engelschen bommenwerpers de mogelijkheid, hun doelen nauwkeurig vast te stellen. V V V 5 v. V V V V V V s V V I V V V* 5 Zoo trof in Essen een bom een woon huis van 4 verdiepingen, vernielde de woningen en doodde vrouwen en kin deren. Twee andere bommen ontplof ten op straat en richtten aan andere woonhuizen zware schade aan. Eenige dooden en verscheidene zwaar- en lichtgewonden vielen. In Castrop-Rau xel vernielde een treffer een woonhuis en bedolf de mannen der daar geleger de reddingspost onder de puinen. Ook hier zijn verscheidene dooden geval len, o.m. 1 vrouw en 2 kinderen, terwijl talrijke personen werden gewond. In een buitenwijk van Düsseldorf vielen in den nacht van Woensdag op Donderdag verscheidene explosieve bommen in een woonbuurt, waar zij verscheidene huizen beschadigder^ De huizen moesten worden ontruimd. Een Van 1—5 regels ƒ1.50. Iedere regel meer tot 10 regels 40 ct, daarna iedere regel meer 50 ct. Reclames 90 ct. per regel. Bewijsnummers 5 ct, fr. p. post 10 ct. Incasso binnen de stad 5 ct., buiten de stad volgens posttarief. Bij vooruitbetaling: Kleine Advertenties 90 ct.; Dienstaanbiedingen 70 ct Advertentiën waarin voorkomt „Brieven aan het bureau van dit blad” 10 ct. meer. PRIJS DEZER COURANT: Voor ’s-Gravenhage bij vooruitbet. per 3 mnd. met „Kikeriki”, „De Nieuwste Mode „Koloniaal Bijblad” en „Letterkundig Bijblad” 3.Franco per post met Mode blad f4.—zonder Modeblad 3.75 Buitenland ƒ9.—. Landen waarop het verlaagd intern, drukwerk-posttarief van toepassing is 7.p. kw. Bij postkantoren tegen de geldende goedk. abonn.prijzen. Afz. nummers 5 ct., fr. p- post 10 ct. Het Britsche gezantschap te Boeka rest heeft allen leden der kolonie in Roemenië medegedeeld, dat zij zich op het vertrek moeten voorbereiden. Men verneemt, dat de Engelschen reeds in de eerstvolgende dagen Roe menië zullen verlaten. Volgens berichten uit Londen zou de Britsche regeering het geheele Roe- meensche crediet in Groot-Brittannië hebben geblokkeerd. te betwisten. De ook onlangs uitslui tend des nachts met jammerlijk ge volg ondernomen bomaanvallen op Duitsch gebied bevestigen dit slechts. Daarentegen is het optreden en de vechtlust van de .Engelsche jagers merkbaar verminderd, een ervaring, die de Duitsche vliegers dagelijks op nieuw kunnen opdoen en welke voor namelijk moet worden toegeschreven aan de geweldige uitwerking van de aanvallen op vliegvelden en vliegtuig fabrieken. Zoo bracht de 5e aanvals- week een aanmerkelijke uitbreiding van het tooneel der gevechtshandelin gen boven bijna alle graafschappen van het eiland, waarbij consequent aan het zwaartepunt Londen als het hart van het land werd vastgehouden. Tevens namen de onafgebroken aan vallen in felheid toe. Deze courant verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen BUREAUX: WAGENSTRAAT 35—37 Bijkantoren: Scheveningen, Keizerstr. 319, Tel. 550310; Rijswijk, Kantoor- boekh. Leeuwendaal, Oranjelaan 3, Tel. 119461. Voorburg, Boekhandel H. E. G. Ruijs, Heerenstr. 124, Tel. 778038; Filialen: N.V. Kantoorboek!;. Th. J. de Koning, Goudsbloemlaan 3, Tel. 330263; Boekh. J. B. v. Seters jr„ There- siastr. 108a, Tel. 772444; Boekh. E. D. Couvée, van Hoytemastr. 66, Tel. 721187 Gisterochtend bij het aanbreken van den dag trachtte een zware Britsche kruiser een aanval op Cherbourg te doen. Hij werd door Duitsche kustbat. terijen met zooveel succes beschoten, dat hij onmiddellijk van koers veran derde en in de richting van de Britsche kust verdween. Over den aanval op Cherbourg ver neemt het D.N.B. nog de volgende bij zonderheden: Reeds in den nacht van 10 op 11 October probeerden kleine eenheden van de Britsche vloot de haven van Cherbourg te beschieten. Daar het des nachts niet mogelijk is zuiver te schieten zonder zoeklichten, troffen de granaten slechts enkele huizen in de stad Cherbourg. De Duit sche kustartillerie loste eenige schoten in de richting van de Britsche schepen, die zich daarop terugtrokken. In cte vroege ochtenduren van Vrijdag ste gen Duitsche verkenningsvliegtuigen op en ontdekten op ongeveer 20 mijlen ten Noordwesten van Cherbourg nog een zwaren Britschen kruiser, die in de richting van Cherbourg voer. Het Duitsche kustgeschut, dat door de ven. kenners tijdig op de hoogte was ge steld, opende het vuur. Zonder dit vuur te beantwoorden draaide de krui ser om en verdween in den mist in de richting van de Engelsche kust. Reuter heeft geprobeerd, dezen mis. lukten aanval van de Britsche zee- strijdkrachten als een opvallende ge vechtshandeling voor te stellen en heeft daarover succesberichten uitge geven. Van bevoegde Duitsche zijde wordt daarentegen verklaard, dat de ze berichten gefantaseerd zijn en dat er noch in de stad Cherbourg, noch in de haven militaire schade is ont staan. man werd gedood. Ook in een andere buitenwijk van Düsseldorf is een huis in een blok woningen getroffen. Hier werd een meisje gedood. In den nacht van Donderdag op Vrijdag wierpen Engelsche vliegers opnieuw bommen op Düsseldorf, die echter op een kerk hof vielen. In een voorstad van Keulen werden in den nacht van Woensdag op Donder dag buitenwijken, die ver van fabrie ken af liggen, aangevallen. Dertig hui zen werden min of meer zwaar be schadigd. Een 15-jarige knaap werd gedood. Zwaar is ook een dorp bij Keulen ge teisterd, waar een huis volkomen met den grond werd gelijk gemaakt en ver scheidene naburige gebouwen zoo zwaar beschadigd werden, dat zij ont ruimd moesten worden. Ook hier werd een man gedood. Eenige vijandelijke vliegtuigen, die in den nacht van Donderdag op Vrij dag boven Midden-Duitschland konden doordringen, vlogen over Leipzig, waar zij 2 explosieve bommen wierpen op de wijk der klinieken en fabrieken. Aan het juridisch medisch instituut werd belangrijke schade aangericht. In Maagdenburg werden midden in de stad 2 huizen volkomen vernield en 15 zwaar beschadigd. Een politieman werd gedood, 5 personen werden ge wond. Het Victoria Station en de St. Paulskathedraal ge troffen. Naar United Press meldt, wordt in goed ingelichte Duitsche kringen te Berlijn verklaard, dat bij den lucht- Duitsche pers over bom aanvallen op Berlijn Over de Engelsche beweringen over zoogenaamde succesvolle luchtaanval- Uen op Berlijn, waarbij de Rijkshoofd- stad met een hagel van Britsche bom men zou zijn bestookt, deelt men van Duitsche zijde eenige beteekenisvolle cijfers mede. Duitsche gevechtsvliegtuigen hebben in den vorigen nacht alleen boven Het militaire weekoverzicht van het D.N.B. van den militairen medewer ker, dr. Glaise-Horstenau, luidt aldus: De vergeldingsvluchten van het Duit sche luchtwapen naar Engeland be- heerschten ook op den drempel van de tweede aanvalsmaand, die wij Maandag j.l. overschreden zijn, het beeld van den oorlog. Een factor van beteekenis staat op den voor grond: de 5 weken geleden ontbrande slag om Engeland duurt met onverminderde hevigheid voort. Over de geheele linie wordt deze gekenmerkt door de hoog ste activiteit. Dat de Engelschen zich absoluut en zonder eenige beperking in de verdediging bevinden, en dat zij na het verlies van alle posities en hulp op het vasteland alleen dank zij den gunst der natuur op hun eiland nog een mogelijkheid tot verdediging hebben, durft niemand meer in. ernst A A A A A A A A A A A A A A ft A A A A A A A A A A A A A ft A A A s A A A S A ft A ft A A A ft z\ ft op- om ko men, dan is het noodzakelijk, dat men elkander leert begrijpen, dat men wederzijds inzicht verkrijgt in wording en wezen van elkanders geestelijke ge steldheid als volk. Het is toch zóó, dat Duitschland en Nederland als staat en als volk een zeer Verschillende geschiedenis hebben- een teer verschillende ontwikkeling be 1 11 doorgemaakt, waardoor belangrijke schilpunten in geestelijk opzicht Gisteren zijn opnieuw sterke een heden van het Duitsche luchtwapen opgestegen voor een gesloten aanval op de Zuidoostelijke punt van het Engel sche eiland. Als gevolg van het goede zicht konden de doelen met buitenge woon succes worden aangevallen. Het middelpunt van de actie vormde Canterbury, waar dynamiet- en brand bommen van alle soorten kaliber wer den neergeworpen. De sterke rook ontwikkeling, die onmiddelijk na den aanval boven het geheele stadsgebied werd waargenomen, toonde de vernie tigende uitwerking van de treffers. In een andere stad werd een fabriek door dynamietbommen totaal vernietigd, terwijl bomtreffers op de spoorweg- installaties van een stad aan de kust den spoorweg zoodanig hebben ver nield, dat voor langen tijd ieder ver keer onmogelijk is. Tusschen de vergezellende Duitsche jachtvliegtuigen en de voor het af weren opgestegen Engelsche jachttoe- stellen werden luchtgevechten geleverd. aanval van gisternacht op Londen het Victoria Station is getroffen. Naar aanleiding van de berichten, dat de St. Paul’s kathedraal te Lon den door een bom gëtroffen is, ver klaarden goed ingelichte Duitsche kringen te Berlijn, dat zich in de na bijheid van de kathedraal objecten bevinden. Wil men elkander in geestelijk zicht zoo dicht mogelijk naderen tot vruchtbare samenwerking te Wij hebben reeds eerder, onder den titel „Geestelijk contact”, commentaar gegeven op de opmerkelijke rede van den Rijkscommissaris Rijksminister Beyss-Inquart voor den Nederlandschen Cultuurkring. Men zal zich herinneren, dat de Rijkscommissaris nogmaals en ditmaal meer in het bijzonder met het oog op de cultureele betrekkingen tusschen ons land en Duitschland’ heeft getuigd van Duitschland’s wil om een vriendschappelijke verhou ding tusschen de beide volken tot stand te brengen, met eerbiediging van de vrijheid van het Nederlandsche volk, tegenover welke bereidheid de ver wachting wordt gekoesterd, dat het Nederlandsche volk de toegesto ken hand met begrip voor de nieuw ge schapen toestanden en verhoudingen zal aanvaarden. In dit verband willen wij thans nog aandacht vragen voor zeer enkele woorden in de rede, die ons van veel beteekenis toeschijnen, n.l. deze: „Wij” (dat wil hier zeggen: het Duitsche volk) „haasten u” (dat is: het Neder landsche volk) „niet”. Dit zijn o.i. wijze woorden, die getui gen van een juist begrip van den aard van het Nederlandsche volk, naast den goeden wil tot samenwerking van twee in geestelijk opzicht betrekkelijk vrije volken. Het is toch met het geestelijk contact wel anders gesteld dan met economische en zelfs sociale samenwer king. Op economisch gebied in het bij zonder gaat het om materieele dingen: landbouw, veeteelt, tuinderij, industrie, scheepvaart, handel, om grondstoffen voorziening, productie, uitwisseling van producten, enz. Wij hebben óver deze zaken nog pas geschreven in verband met de belangrijke uiteenzetting van dr. Fischböck over Nederlands econo mische taak in de toekomst in verband met de nauwe samenwerking met Duitschland. Zulk een samenwerking, waarbij het om stoffelijke belangen gaat zal geen verzet vinden als na den oorlog het herstel van normale ver houdingen mogelijk wordt en Nederland op die nauwe samenwerking blijkt te zijn aangewezen in een Europeesch con tinentaal statenverband onder Duitsch land’s leiding en bescherming. Op sociaal terrein ligt de zaak wel eenigszins anders. Daar immers gaan de materieele belangen van het volk gepaard met een sterke, idëeele bedoe ling, waarmede het geestelijke terrein wordt betreden. Zoolang het alleen gaat om economische welvaart, mag men van een eigenlijke sociale be weging nog niet spreken, doch dit ver andert zoodra men toe is aan de vraag van de verdeeling, of liever: de sprei ding, van die welvaart onder of over het volk in zijn maatschappelijk-bonte samenstelling. Daarmee is de weg be treden naar een zoo breed mogelijk gespreid en zoo diep mogelijk reikend levensgeluk, langs welken weg men onvermijdelijk het terrein bereikt van het lichamelijk en ook geestelijk wel zijn van het volk. Zoo gaat dan op natuurlijke wijze het sociale over in het cultureele, twee gebieden, die wel onderscheiden doch niet gescheiden zijn en aan hun ge meenschappelijke grens over een bree- de strook in elkander overvloeien. Naarmate men van het economische terrein via het sociale het cultureele gebied bereikt, verlaat men het zuiver materieele voor het meer nadrukkelijk geestelijke. Wij moeten in dit verband hiermee niet zoozeer- denken aan het individueele geestelijke leven, dan wel aan dat der volksgemeenschap over haar geheele linie. Op dit terrein ligt de voor het volksbewustzijn en het volksleven zoo belangrijke godsdienst, liggen voorts met name onderwijs, wetenschap, kunst. Het behoeft geen lang betoog, dat het cultureele leven voor een groot deel het karakter van een volk be paalt, terwijl het tevens uit dit karak ter voortvloeit. Uit het karakter e n uit de levensomstandigheden, dat is dus: uit zijn oudere en nieuwere ge schiedenis. Dan is het ook duidelijk, dat cultureele of geestelijke samen werking tusschen twee volkeren an dere en hoogere eischen stelt dan een zuiver economische of zelfs een sociale samenwerking. Het ergst getroffen werden 3 stra tenblokken in een dichtbevolkte arbeiderswijk. In een omgeving van byna een kilometer kan men de verwoestingen zien, die de ex plosieve bommen hebben doen ont staan. Huizen en binnenplaatsen werden vernield en zwaar bescha digd. In deze wijk zijn 3 dooden gevallen. Daarbij komen nog 15 zwaar- en vele lichtgewonden. On geveer 2 k.m. verder, eveneens in een dichtbevolkte stadswijk, ziet men hetzelfde beeld: vele inge storte huizen, in asch en puin lig gende muren en woninginrichtin gen, afgerukte daken en hoopen puin. voor de jongste geschiedenis. Wat het Duitsche volk heeft doorgemaakt, niet slechts in materieelen, maar vooral in geestelijken zin, in de voor dit land zoo geweldige periode van den wereldoorlog tot op heden, is tot voor kort aan Nederland voorbij gegaan. Eerst de 10de Mei van dit jaar en wat daarop is ge volgd, heeft ons land in den grooten maalstroom gevoerd en ons lot zeer nauw aan dat van Duitschland verbon den: een plotselinge, snelle wending in de geschiedenis van ons volk. Wil er in de naaste toekomst werkelijke samenwerking zijn tusschen de beide volken, vooral op cultureel gebied, dan zullen zij elkander moeten naderen door wederzijdsch begrip: begrip van elkan ders geschiedenis en ontwikkeling, be grip van hetgeen gelijk geaard en van hetgeen verschillend is bij beiden, be grip van de wegen, waarlangs men dichter tot elkander kan komen. q Voor zulk een proces van geestelijk contact is het nu een moeilijke tijd. Duitschland voert nog steeds een oor log, welke den inzet van zijn volle kracht vraagt, formeël is Nederland nog in den oorlog betrokken als Duitsch land’s tegenstander; het Nederlandsche grondgebied in Europa is door Duitsch land na verovering bezet en daarmee het Nederlandsche volk onderworpen niet alleen aan de macht van de bezit ters, maar óók aan de groote materieele moeilijkheden en offers, welke de oor log voor het Duitsche volk meebrengt, en aan vrijheidsbeperkingen op stoffe lijk en geestelijk terrein als uitvloeisel van den toestand van bezet gebied in oorlogstijd. Het is toch wel duidelijk voor iedereen, dat juist deze abnormale periode in het leven van de beide vol ken al zeer groote moeilijkheden op- levert bij een streven naar wederzijdsch begrip en geestelijke of cultureele sa menwerking. Men moet voor dit proces, dat rustige bezinning vereischt, aan beide volken den tijd gunnen, want stoffelijke zaken kan men met energie op korten termijn organiseeren en re-- organiseeren, doch op geestelijk terrein laat een nieuwe gesteldheid voor geheel een volk zich niet straffeloos forceeren of dwingen, ook waar bij velen de wil reeds aanwezig is. Hier moet de tijd, welke immers wonden heelt, zijn krach tige medewerking verleenen. In dezen zin meenen wij de woorden ..Wij haas ten u niet” te mogen verstaan. Volgens een officieel Engelsch be richt van 10 dezer zouden de totale verliezen van het Britsche^» leger, de vloot en het luchtwapen sedert het begin van den oorlog 21.867 man be dragen. Onder de afzonderlijke opgaven bevindt zich behalve het aantal ge sneuvelden ook de mededeeling, dat 1770 krijgsgevangen Engelsche soldaten zich in Duitschland en Italië bevinden. In feite bevinden zich alleen al in Duit sche krijgsgevangenschap 1550 Britsche officieren en 35.500 onderofficieren en manschappen. Het totale aantal der Engelschen in Duitsche krijgsgevan genschap beloopt diensvolgens dus niet 1770, zooals de officieele Engelsche op gave luidt, maar 37.050, aldus het D.N.B. Aan Duitsche zijde bestaat voor het oogenblik niet de mogelijkheid om de officieele Engelsche mededeelingen om trent het aantal gesneuvelden te con- troleeren. Indien echter reeds de con troleerbare officieele opgave van het aantal gevangenen een twintigste van de werkelijkheid bedraagt, waarbij dan nog geen sprake is van de Engelsche gevangenen, die zich in handen der Italianen bevinden, kan men zich voor stellen hoe ver de officieele Engelsche opgaven over de verliezen aan gesneu velden wel bij de feiten zullen achter blijven. vallen van de duisternis zijn aanvallen op Londen en militaire doelen in Zuid en Midden-Engeland voortgezet. Sterke formaties Duitsche bommen werpers bevonden zich boven de Brit sche hoofdstad. De eerste toestellen, die reeds op den terugweg zijn, meldden per radio, dat in de City, in het Noor den en in Newington groote branden vielen waar te nemen. Het was bijzonder heldere nacht. Verklaring van minister Morrison De nieuwe Britsche minister van binnenlandsche veiligheid, Morrison, heeft, naar Reuter meldt, in het Lager huis een verklaring afgelegd nopens de luchtbeschermingsmaatregelen, die in zonderheid in Londen en omgeving beraamd zijn. Morrison waarschuwde tegen groote opeenhoopingen van men- schen in de ruime schuilkelders en gaf te kennen, dat naar zijn meening het gevaar in de kleine gezinsschuilplaat- sen minder groot is. De opruiming van puin in Londen De „Associated Press” meldt uit Londen, dat het Britsche ministerie van arbeid per advertentie in de Lon- densche bladen werklieden oproept om in de Londensche straten puin te ruimen. Verscheidene formaties lichte Duit sche bommenwerpers hebben gister middag boven Londen gevlogen. Zij zetten de stelselmatige vernieling voort der militaire doelen. De Duitsche vliegtuigen kwamen in verscheidene goiven en vlogen op middelmatige hoogte boven het stadsgebied, niet be lemmerd door het krachtige afweerge schut. De Duitsche Bommenwerpers konden talrijke treffers plaatsen. Groote branden in de City en in Newington In den afgeloopen nacht heeft het Duitsche luchtwapen reeds bij het in- V

Haagsche Courant | 1940 | | pagina 1