cp Engeland Duitsche militaire missie Roemenië naar Steeds sterkere uitwerking van de Duitsche luchtaanvallen 1940. zending bommen Engeland nieuwe voor I I ft Maandag 14 October. Ut So. 17698. Troepenkampementen in het Zuiden verwoest Zware beschadigingen en branden te Londen s A a 1 A Dokter s telefoon Ter bescherming der olievelden Zuid-Engelsche vlieg velden naar achteren verplaatst VERDUISTEREN van 6.49 uur n.m. tot 8.04 uur v.m. Maan: pen. worden gewonden de aan Op een vlieghaven aan de Kanaalkast is zoojuist een partij bommen uit Duitschland aangekomen. Zijl zijn bestemd voor den aanval op Engeland. Electrische centrale Theems in vlammen PRIJS DEZER COURANT: Voor ’s-Gravenhage bij vooruitbet per 3 mnd. met „Kikeriki”, „De Nieuwste Mode", „Koloniaal Bijblad” en „Letterkundig Bijblad” 3.Franco per post met Mode blad /4.zonder Modeblad f 3.75- Buitenland f9.Landen waarop het verlaagd intern, drukwerk-posttarief van toepassing is f 7.p. kw. Bij postkantoren ♦esen de geldende goedk. abonn.prijzen. Afz. nummers 5 ct, fr. p- post 10 ct. Engelsche luchtaanvallen op Berlijn Een jachteskader^ dat gistermiddag ter bescherming van Duitsche bom menwerpers aan den aanval op Lon den deelnam, geraakte in de buurt van de Engelsche Zuidkust in lucht gevechten gewikkeld met een sterke formatie Engelsche jagers van het type Hurricane. De Duitsche jagers schoten 9 vijandelijke toestellen neer. Eigen verliezen waren er niet. Spoedig na het invallen van de duis ternis stegen gisteren de eerste forma ties Duitsche gevechtsvliegtuigen op om tot den nachtelijken aanval tegen Londen en andere belangrijke indu striesteden in Engeland over te gaan. Vuurgloed en rookwolken Verscheidene bommen vielen op het Waterloo-station, een van de belang rijkste stations in het centrum van de stad. Hierdoor werden de reeds aanzienlijk belemmerde verkeerstoe- standen ontredderd. groote goederenstations bevinden, kon den eveneens goede treffers worden waargenomen. durend luchtalarm moeten klaargemaakt. uitzondering van de Yokohama Specie bank en het kantoor van Mitsui Boes- san zullen sluiten. Achter blijven le den der ambassade, militaire en vloot- attaché’s, tezamen 10 personen, bene vens 5 leden van de Mitsui Boessan. op 6.09 uur n.m. onder: 7 uur v.m. Tusschen 10 u. n.m. en 7 u. v.m.: No. 394920 Ziekenfondsleden De Volharding; No. 116364 Z.g. Stadspatiënten: No. 49 De toestand in de Britsche hoofdstad Het Duitsche luchtwapen heeft in den loop van het laatste weekeinde wederom alleen boven Londen in to taal 215.000 kg bommen neergeworpen. Sedert het begin van den oorlog heeft Londen het 205e luchtalarm be leefd. Voor de Duitsche Stuka-vliegers strekte zich een beeld der verwoesting uit, want uit de zee van vuur en rook staken in bijna alle wijken van de stad de skeletten van uitgebrande hui zen en de puinhoopen van verwoeste haven- en werfinstallaties omhoog. Een zware bom, die op het gebouw van het dagblad „The Times” gewor pen werd, heeft aanzienlijke schade aangericht, zoowel in- als uitwendig. Noodredacties voor de Engelsche dagbladen De Londensche correspondent van het Spaansche blad ,,Ya” meldt, dat alle Londensche dagbladen buiten de hoofdstad reservedrukkerijen en re- dactiebureaux hebben ingericht. Het leven van de Engelsche redacteurs en het andere dagbladpersoneel is alles behalve prettig, omdat de dagbladen des nachts onder den grond bij voort- Engelsche gezant te Boekarest treft voorbereidingen voor zijn vertrek In den loop van den nacht deden sterke afdeelingen gevechtsvlieg tuigen aanvallen op verschillende bewapeningsindustrieën in Mid- den-Engeland. Sterke ontploffingen en branden toonden hiervan de uit werking aan. Een duikboot heeft 5 gewapende vijandelijke koop vaarders van in totaal 25741 ton tot zinken gebracht. Een andere duikboot meldt het tot zinken brengen van 16.300 ton vijan delijke handelsscheepsruimte. Roemenië gezonden en tegelijker tijd formaties Duitsche jagers als aanvullende bescherming van de Roemeensche olievelden naar Roe menië overgeplaatst. De Duitsche weermachtformaties zullen dienen als onderwijs- en instructietroepen bij den herbouw van de Roemeen sche weermacht, die door het hoofd van de Roemeensche regee- ring, generaal Antonescue geënta meerd is en zij zullen na het vol brengen van hun taak weer naar Duitschland terugkeeren. De met Duitschland bevriende re- geeringen, die politiek belang zou den kunnen hebben bij de zending van de Duitsche weermachtsmis- sie naar Roemenië, zijn daarvan door de Rijksregeering verwittigd Een vliegtuig van een Duitsch ge- vechtseskader, dat was opgeste gen om weerberichten te verzame len, ontdekte .gistermiddag .een convooi van middelbare grootte. Daar de meegenomen bommen reeds waren neergeworpen, onder nam de bestuurder verscheidene malen in duikvlucht aanvallen met de machinegeweren op het con vooi, waarbij hij tot de uiterste grens daalde. Het gelukte hem, een .der .koopvaardijschepen .in brand te schieten. Twaalf vijande lijke jagers, die zich in de buurt van het convooi ophielden, ver meden het, met het Duitsche vliegtuig in contact te komen. De Duitsche machine kon haar aan val onbelemmerd uitvoeren. Vertrek van Japanners uit Engeland Einde van deze maand komt in Ier land het S.S. „Foesjimi Maroe” aan. Practisch zullen met dit schip alle vertegenwoordigers van Japansche firma’s uit Londen worden geëvacu eerd. Slechts een handvol Japanners blijft om de belangen te behartigen. Men verwacht omstreeks 180 refuge’s aan boord van de „Foesjimi Maroe”, die naar Japan zal varen. .Bijna alle banken, groote en kleine firma’s met Het opperbevel van de Weermacht jnaakte gisteren bekend: De aanvallen van het Duitsche lucht wapen op Londen en op talrijke ande re plaatsen op het Engelsche eiland, Hjn des nachts en overdag met steeds sterker uitwerking voortgezet. Te Londen was het gebied ten Noorden ■an de Theemskromming en van de East-Indiadocks, evenals het gebied aan weerszijden van Londonbridge hoofddoel van de aanvallen van de afdeelingen Duitsche oorlogsvliegers. Ook in het gebied ten Oosten van het Victoriapark zijn goede treffers waar genomen. Het Waterloo-station is door talrijke bommen zoo zwaar beschadigd, dat rekening dient te worden gehouden met groote storingen in het verkeer. PRIJS DER ADVERTENTIËN: Van 1—5 regels 150. Iedere regel meer tot 10 regels 40 ct., daarna Iedere regel meer 50 ct. Reclames 90 ct. per regel. Bewijsnummers 5 ct., fr. p. post 10 ct. Incasso binnen de stad 5 ct., buiten de stad volgens posttarief. Bij vooruitbetaling: Kleine Advertenties 90 ct.; Dienstaanbiedingen 70 ct Advertentiën waarin voorkomt „Brieven aan het bureau van dit blad” 10 ct. meer. Deze courant verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen BUREAUXWAGENSTRAAT 35—37 Telefoon 116300 (zeven lijnen) Giro No. 12500 ook in in den Zondag Duitsche instructeurs voor het Roemeensche leger In verband met de garantie, welke te Weenen tegenover Roe menië is aanvaard, heeft de Duit sche regeering overeenkomstig de Roemeensche wenschen een Duit sche militaire missie benevens de noodige instructieformaties naar Amusement diep onder den grond De Londensche correspondent van de „New York Times” beschrijft „het onderaardsche leven in het belegerde Londen”, zooals dit zich eiken nacht in de onderaardsche ruimten van de voorname Londensche hotels afspeelt. Dansmuziek doet onaangename gelui den als bomontploffingen of afweer geschut vergeten, want men voelt zich hier veilig, daar de amusementsloka- len diep onder de aarde liggen. Aan de tafeltjes verdringen zich de gegoede kringen van Londen, waar onder regeeringsambtenaren en offi cieren met hun dames. Voor dranken en gerechten worden fantastische prij zen betaald, want minder dure nacht- lokalen kunnen zich een dergelijke bomvrije gelegenheid niet permittee- ren. Den gasten staan ook rustige, gemakkelijke, onderaardsche slaapka mers ter beschikking. Deze kringen, die zich dit alles kunnen permittee- ren, kennen geen bommenvrees. In schrille tegenstelling daartoe staan de toestanden in de openbare schuilgelegenheden van de havenbuurt waar vele duizenden vrouwen kinde ren en havenarbeiders dicht opeenge pakt de nachten doorbrengen op den kouden steenen grond van de onder- grondsche stations en oude pakhuizen. Men vraagt zich af, of er nog wel ontplofbare stoffen noodig zijn, om Engeland murw te maken, of dat men zijn bewoners eenvoudig kan overla ten aan deze openbare broedplaatsen van ziektekiemen. havensteden in Hastings zijn ^eld, terwijl een gas- „rerd gestoken en tal- Door deze voor het zicht en het oriënteer en bijzondere gunstige voor waarden werden de uitgekozen doe len ook in de nachtelijke uren door een regen van bommen van alle soor ten kaliber bestookt. Het optreden van afzonderlijke gevechtsvliegtuigen bo ven Zuid-Engeland heeft eveneens groote successen opgeleverd. Hier werden opnieuw in een drieste duik vlucht twee troepenkampen aange vallen en werd in de onderkomens zware schade aangericht. Verder ver schenen Duitsche vliegtuigen boven twee havensteden in Zuid-Engeland, waaronder Hastings, dat een belang rijke haven- en industriestad is. De daar liggende olievoorraden en wer ven zijn voor de Engelsche verdedi ging zeer belangrijk. Gewaagde aanval van Duitsch toestel op Britsch convooi Geweldige steekvlammen schoten omhoog uit een electrische centrale ten Noorden van de Theems, welke bij de vergeldingsaanvallen van sterke Duitsche krachten op Londen gisteren Nauwkeurig gemikte bomtreffers had gekregen. Ook een reeks havenwerken, objecten aangetroffen. Na het werpen van hun bommen bleven de Britsche vliegers nog geruimen tijd boven het ziekenhuis rondcirkelen. Dooden en in België Ook in de laatste nachten hebben de Britsche vliegers hun nachtelijke bomaanvallen op woonwijkeri in België voortgezet, aldus meldt het A.N.P. uit Brussel. In den nacht van Donderdag op Vrijdag zijn 4 bommen geworpen op een voorstad van Luik. Een zuige lingeninrichting werd daarbij ver nield. Het aantal slachtoffers staat nog niet nauwkeurig vast. In den nacht van Woensdag op Donderdag waren te Luik 7 arbeiders omgeko men. Daarna heeft men echter onder de puinhoopen nog 2 lijken gevonden. Men gelooft, dat onder de ruïne nog meer slachtoffers liggen. Bij het op- ruimingswerk werden later bovendien nog verscheidene arbeiders zwaar ge wond door het ontploffen van een tijd bom. De ’s nachts aanvallende afdeelin gen Duitsche gevechtsvliegers konden de branden in het centrum van de Britsche hoofdstad van verre zien, die Aet gevolg waren van de actie, die overdag was gevoerd. In Zuid-Engeland deden afzonder lijk optredende gevechtsvliegtuigen, voor een deel in duikvlucht, aanvallen op twee troepenkampementen. In de onderkomens werden ernstige ver woestingen aangericht. Verdere aan valsdoelen waren 2 Zuid-Engeland. Te spoorwegen verniel houder in brand wi rijke gebouwen werden verwoest. De Engelsche gezant te Boekarest, Sir Hoare. treft naar het D.N.B. meldt voorbereidingen voor zijp vertrek en voor het overdragen van de zaken aan een zaakwaarnemer. Ook andere ge- zantschapsleden, een aantal Engelsche journalisten en een deel der Engelsche kolonie zouden op het punt staan te vertrekken, dan wel gedeeltelijk het land reeds hebben verlaten. Het laatste onderhoud van den gezant met generaal Antonescu is zonder resultaat verloo- Bemanningen van terugkeerende vliegtuigen hebben een beschrijving gegeven, hoe Londen tijdens de nach telijke aanvallen door het schijnsel der branden daghelder verlicht was. Rookwolken dreven over de dikwijls beroete huizenzee en bedekten gehele stadsdeelen. Uit de opwarrelende rook wolken sloeg op vele plaatsen een helle vuurgloed omhoog. lende luchtgevechten 21 jachttoestellen Verloren, 7 Duitsche vliegtuigen zijn Van de vlucht naar den vijand niet teruggekeerd. 5 1 Zooals gewoonlijk, onthield de vijand zich overdag van alle aanval len op het Rijksgebied. Eerst ’s nachts drong hij op verschillende punten bin nen boven Duitschland en bereikte o.a. met enkele machines Berlijn. De hier geworpen bommen hebben geen mate- tieele schade aangericht. Eenige personen, die zich buiten de schuilkelders ophielden, werden ge wond. Aanvallen van het Britsche luchtwapen op verschillende industrie- bedrijven in West- en Noord-Duitsch- land bleven zonder resultaat. Mate- tieele schade van meer beteekenis Werd alleen berokkend aan woonhui zen en aan een pakhuis. Hier zijn 8 dooden en gewonden te betreuren. Talrijke Britsche bommen Vielen weer opNederlandsche plaatsen. Militaire schade werd daar bij niet aangericht, doch een aantal Woningen werd gedeeltelijk zwaar be schadigd. De vijand heeft gisteren in verschil- o.a. de India- en de Victoria-docks, leden tijdens dit optreden groote scha de. In andere stadsdeelen werden ge weldige ontploffingen en groote bran den waargenomen. Ook een troepen kamp in een voorstad van Londen werd doeltreffend met bommen be stookt. De aankomst Zaterdag om 12 uur is op het Ko ninklijke station in Baneasa bij Boe karest, dat met de Duitsche en Roe meensche vlaggen feestelijk was ver sierd, een trein met de leden der Duitsche militaire missie aangeko men. Op het station waren ter verwelko ming verschenen de plaatsvervangen de premier en commandant van de legionnaire beweging, Horia Sima, de minister van buitenlandsche zaken, Sturdza, de onderstaatssecretaris van het ministerie van oorlog, generaal Pantazi, de chef van den generalen staf van het Roemeensche leger, ge neraal Joanitiu en hooggeplaatste of ficieren van het Roemeensche leger. Een eerecompagnie met vaandels en muziek was opgesteld. De legionnaire beweging had krachtige delegaties in groene hemden gezonden, die op het station werden opgesteld. Voorts wa ren verschenen de leden van de Duit sche legatie, de Italiaansche gezant, de zaakgelastigden van Spanje en Ja pan en de militaire attaché’s van deze landen. Als eerste stapte de leider der Duit sche militaire missie, de generaal der cavalerie Hansen, uit den trein. Hy werd door den Dyitschen gezant voor gesteld aan de Roemeensche officie ren. Onder de tonen der Duitsche en Roemeensche volksliederen inspec teerde generaal Hansen vervolgens de eerecompagnie. In aansluiting hierop richtte in de receptiezaal van het station de chef van den generalen staf van het Roe- Het D.N.B.-frontbericht van gisteren Het frontbericht van het D.N.B. van gisteren luidt als volgt: Volgens de bekentenis in zijn jong ste rede van den Britschen lucht maarschalk sir Ph. Jouvert, zijn in- tusschen de Zuid-Engelsche vliegvel den naar achteren verplaatst en be vinden zich in het kustgebied alleen nog maar kustverdedigingsstellingen Dit officieel erkende feit bevestigt, dat de vijand zich, ook volgens de Zaterdag opnieuw bevestigde waarne mingen, nog meer dan voorheen in de verdediging gedrongen ziet. De hoofd stad van het Britsche imperium is, door het verplaatsen van de tot dus ver voor de hoofdstad liggende vlieg velden naar het binnenland, nog meer blootgesteld aan de aanvallen van het Duitsche luchtwapen. Daarom voelde Londen den loop van gisteren en nacht van Zaterdag op het totale gewicht van het Duitsche „zwaard van den hemel”. De zwaarste slagen kregen ’t gebied ten Noorden van de bocht in de Theems en de East-India-docks, als mede het gebied aan weerszijden van London-bridge. In het met silo’s, fa brieken en ravitailleeringsbedrijven bezaaide en reeds dikwijls geteisterde gebied hebben lichte gevechtseenhe den van het Duitsche luchtwapen de vernieling van voor den oorlog belang rijke doelen voortgezet en hebben zij den vijand de zwaarste schade berok kend. London-bridge is één der voor het verkeer belangrijkste bruggen over de Theems en licht dichtbij de Tower en de haveningangen. Ten Oosten van het Victoria-park, verder Noordelijk van de bocht in de Theems, waar zich Slechts een gering aantal Britsche vliegtuigen heeft in den nacht van 12 op 13 October Berlijn en haar omge ving aangevallen. Zij wierpen brand en explosieve bommen uit, welke een soldaat en een aantal burgers, die zich buiten de schuilkelders bevonden, doodden en verwondden. De schade, welke door deze Britsche aanvallen is aangericht, is gering. Een houtstapel geraakte in brand. Een explosieve bom ontplofte naast een ziekenhuis, een andere naast een tehuis voor ouden van dagen. Ziekenhuis te Munster bestookt In den nacht van Zaterdag op Zon dag is het universiteitsziekenhuis van Munster door Britsche vliegtuigen met bommen bestookt. Eerst zwerm den de Engelsche machines langen tijd boven het ziekenhuis, dat voorzien is van groote Roode-Kruisteekens. Er zijn 4 explosieve bommen geworpen. Hiervan viel er één op het hygiëni sche instituut van het ziekenhuis. Voorts werden 2 woonhuizen, in de on middellijke nabijheid getroffen en ern stig beschadigd. Tijdens den aanval was het helder maanlicht, zoodat het landschap duidelijk zichtbaar was. Het is daarom" slechts aan een geluk kig toeval te danken, dat andere dee- len van het ziekenhuis niet zijn getrof fen. Personen werden gelukkig niet ge wond, daar ieder zich in den schuil kelder bevond. In de nabijheid van het ziekenhuis worden geen militaire COURANT HAAGSCHE (Scherl) ft a ft a A 1 ft A s A A A s A A ft ft A A ft Bijkantoren: Scheveningen, Keizerstr. 319, Tel. 550310; Rijswijk, Kantoor- boekh. Leeuwendaal, Oranjelaan 3, Tel. 119461, Voorburg, Boekhandel H. E. G. Ruijs, Heerenstr. 124, Tel. 778038; Filialen: N.V. Kantoorboekh. Th. J. de Koning, Goudsbloemlaan 3, Tel. 330263; Boekh. J. B. v. Seters jr., There- siastr. 108a, Tel. 772444; Boekh. E. O. Couvée, van Hoytemastr. 66, Tel. 721187 w I i ft ft I ft ft s ft ft V 5 s ft .««««««««««««««««««««««««««cv BRAND. EN EXPLOSIEVE BOMMEN UITGEWORPEN v yyy

Haagsche Courant | 1940 | | pagina 1