DE TELEFOON BINNENLAND noodig men Welken distributiebon heeft HAAGSCHE COURANT VAN MAANDAG 14 OCTOBER 1940 TWEEDE BLAD, PAGINA 2 voorziening Streng toezicht op aardappelvervoer De bommen op Vlaardingen DISTRIBUTIE VASTE BRANDSTOFFEN VOOR DE MAAND OCTOBER ag, 3 Liquiditeitsmoeilijkheden bij ondernemingen Opvoering der bodemproductie in het belang der voedsel- K. J. J. Lotsy adviseur sportzaken BROOD ROGGEBROOD BROOD ROGGEBROOD De beste vorm van snelverkeer Zie verder 2e blad, 28 Sept, t/m 8 Nov 28 Sept, t/m 25 Oct Monument voor de te Overschie gevallen Nederlandsche militairen onthuld v Inventarisatie van motorrijwiel auto- en tractorbanden K. J. J. Lotsy Machtigings-systeem voor den aan koop van enkele bouwmaterialen Stamppotzondag in Nederland RECLAMES. ARTIKELEN. BON Tijdvak waarin geldig ALGEMEENE DISTRIBUTIEKAART. 114 109 half pond 78 5 Oct. t/m 1 Nov. half pond 77 S Oct. t/m 1 Nov. 76 half pond 5 Oct. t/m 1 Nov. 28 1 ons 9 Sept, t/m 1 Nov. 15 1 ons 9 Sept, t/m 1 Nov. 104 25 Sept, t/m 18 Oct 31 Aug. t/m 31 Dec. 116 BROODBONBOEKJE. 9 10 BOTERKAART. 24 Aug. t/m 18 Oct. BOTER 05 t/m 12 VLEESCHKAART. 1 ons Economische cursussen 75 gram 04 100 gram 125 gram 150 gram als boven 03 4 1 Oct. t/m 31 Oct 3 k.g. 1 Oct. t/m 31 Oct. 1} k.g. 4 met De fruitteelt en Onderhoud met ir. A. W. van de Plassche, inspecteur van den tuin bouw en het tuinbouwonderwijs Aan het departement van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen 08 09 t/m 12 Groote partijen in beslag genomen Naar aanleiding van de afgekondig- de maatregelen betreffende den aard appeloogst 1940 vernamen wij, dat er reeds verscheidene partijen aardappe len in beslag genomen zijn. Deze par tijen waren niet voorzien van een ont hef fingsbewijs op de vervoersbepalin- gen, afgegeven door den betrokken voedselcommissaris, een z.g. geleide- biljet. Het betrof hier groote partijen in verschillende deelen van het land. Hieruit blijkt wel, dat het den diversen controle-instanties volkomen ernst is met het doen naleven van de regeling voor den aardappelhandel. onthul burf 05 t/m 07 half pond half pond half pond Vader. De Nederlandsche militaire depu taties brachten nog een laatste militaire saluut, waarna gelegenheid werd gegeven voor een défilé langs de met bloemen en kransen bedekte graven. 24 Aug. t/m 18 Oct. 24 Aug. t/m 18 Oct. 24 Aug. t/m 18 Oct een van zoo den THEE Ot KOFFIE MARGARINE of boter SPIJSVET (gesmolten) of boter BOTER (met reductie van 10 ct. per half pond) BON 01, 02, 03 04, 05, 06 BON 04, 05, 06 BON 01, 02, 03 het de en en 6 A 100 gram 125 gram 100 gram 125 gram 75 gram half pond 1 kilo 150 gram 120 gram 200 gram 250 gram 125 gram 250 gram 200 gram 50 gram 1 tube 1 pot 2 liter 2 liter 14 Oct. t/m 20 Oct. 4- 7 dagen extra t/m 27 Oct., echter niet in restau. rants e. d. 7 Oct. t/m 13 Oct. 7 dagen extra t/m 20 Oct., echter niet in restau- rants e. d. 7 Oct. t/m 13 Oct. (4-2 dagen extra) 9 Sept, t/m 3 Nov. 9 Oct. t/m 10 Nov, SUIKER TARWEBLOEM of Tarwemeel of Roggemeel; Zelfrijzend Bak meel of Boekweitmeel HAVERMOUT of Havervlokken of Gort of Grutten RIJST of Rijstemeel of Rijstebloem PUDDINGPOEDER (waarin 100 gram zetmeel) of Griesmeel of Maizena MACARONI of spaghetti of ver micelli SCHEERZEEP (apart strookje) of scheercrême of scheerzeep KATTENBROOD Op voederkaart voor katten 10 k.g. 8 k.g. 5 k.g. 14 Oct. t/m 20 Oct. <4-2 dagen extra) PETROLEUMZEGELS Koken Verlichting o.a. de Natuurlijk 1852 Inl.: Marnixstraat 18 Den Haag Telefoon 334010’ bon Hoeveelheid half pond VETKAART. Vrij von pijn - FYRACYL! H«t goede «n oo->ge~e:«w »ege« boofdp'rn. k»«»p.|n. x»nvwp.|nei. rheu^cr-ek Ook g>i iwoet» h«’ tortfond bepro<v»n Woorom lid» dv» de -T'ing ie loten bedervenI FYRACYL m de Uq doo» b'i Apofheker» en Drog<tfen 3 poeders 15 <8. 3 toblenen >3 O. zu robleHen 45 cf. FribttM tertiped FVtACVl Per bon kan men 1 eenheid van de gewenschte soort vaste brandstoffen verkrijgen. Voor October zijn geldig: bonkaart Hoeveel is de eenheid van de gewenschte soort? 1 EENHEID is gelijk: 1 h.l. van max. 75 k.g. anthraciet, steen- 110 k.g. bruinkoolbriketten; 450 stuks (200 k.g.) baggerturft 300 stuks (195 k.g.) persturf; 175 k.g. fabrieksturf; 200 k.g. overige soorten turf. De veel gebruikte inhoudsmaat 1 mud 1 h.l. Vereeniging voor kadaster en landmeetkunde In de te Utrecht gehouden jaarvergade ring der vereeniging voor kadaster en landmeetkunde hield prof1 J M Tienstra, hoogleeraar in de geodesie aan de Tech2 nische Hoogeschool te Delft, een voor dracht, getiteld: „gedachten over vernieu wing van het kadaster”. ZEEP Toiletzeep (nieuwe samenstell.) Huishoudzeep Zachte zeep Zeeppoeder Zeepvlokken Zelfwerkende waschmiddelen Vloeibare zeep Voor 8 k.g. droog waschgoed moet aan de wasscherij één bon worden af gegeven. Verstrekking van Credietgaranties In het Verordeningenblad is opgeno men een besluit van^de secretarissen- generaal van de departementen van Handel, Nijverheid en Scheepvaart en van Financiën betreffende liquiditeits moeilijkheden bij ondernemingen. Daarbij wordt het volgende bepaald In het belang van de instandhouding van het bedrijfsleven kan door het ver strekken van credietgaranties of op an dere wijze financieele hulp worden ver strekt aan ondernemingen, die in finan cieele moeilijkheden zijn geraakt door het, als gevolg van de buitengewone omstandigheden, niet binnenkomen van vorderingen uit hoofde van goederen leveranties aan het buitenland of door andere daaruit voortvloeiende blokkee- ring van activa in het buitenland. De boven bedoelde hulp kan slechts wor den verleend, indien ook onder de tegen woordige omstandigheden een behoor lijke basis voor de rendabiliteit van de betreffende onderneming aanwezig is, respectievelijk met het behoud van het bedrijf voor de toekomst een algemeen belang wordt gediend. Diamanten onder de Distributiewet Het Verordeningenblad bevat een be schikking van den secretaris-generaal van het departement van Handel, Nijverheid en Scheepvaart, waarbij ruwe en bewerk te diamant, diamantpoeder, boort en in- dustrie-diamant met ingang van heden aangewezen worden als distributiegoede- ren in den zin van artikel 4 der Distri butiewet. HONDENBROOD Op voederkaart voor honden.1 voor groep I en II ni iv VI Van heden af formulieren verkrijgbaar. Bij beschikking van den secretaris-gene raal, wnd. hoofd van het departement van Handel. Nijverheid en Scheepvaart, welke is afgekondigd op 28 September j.l., is bepaald, dat alle houders van motorrij wiel- en autobanden, tractorbanden, vlieg- tuigbanden (zoowel buiten- als binnenban den) verplicht zijn op vordering van den directeur van het Rijksbureau voor rubber aan dezen binnen 21 dagen na het inwer kingtreden van deze beschikking, overeen komstig daartoe door deze vast te stellen voorschriften, opgave te doen van de in hun bezit zijnde banden. Ingevolge deze beschikking is tevens het verrichten van alle feitelijke en rechts- Geschenk van de burgerij Zaterdagochtend is het monument ont huld voor de te Overschie gevallen Ne derlandsche soldaten op het nieuwe kerk’ hof Hof wij ck aan den Delftweg te Over schie. Op het monument komen de namen der gevallenen voor, waarboven de woorden Mijn vaderland getrouwe blijf ik tot in den doet. Tegen half twaalf verzamelden zich in de kapel de familieleden der gevallenen, die ontvangen werden door den burge meester, den heer J. C. Baumann. De Duitsche Weermacht werd vertegenwoor digd door den Ortskommandant, Haupt mann Freiherr von Weiher en diens ad judant, Oberleutnant dr. Wilke Nederlandsche leger woonden onder meer de plechtigheid bij kolonel F. Bischoff van Heemskerck, voormalig .commandant van' de eerste Divisie, vergezeld van den souschef, kapitein I. H. Bolman, luitenant- kolonel H. D. Buurman, voormalig con> mandant van het vierde regiment Infan terie, thans hoofd van de Regelingscom- missie Eerste Divisie uit den Haag, kolo nel P. W. Scharroo, voormalig garnizoens- Organisatie van vischconserven- fabrikanten Dezer dagen heeft te ‘s Gravenhage een aantal belanghebbenden besloten tot de oprichting van een vereeniging van N ederlandsche vischconservenfabrikan- ten. Deze vereeniging stelt zich o.m. ten doel het bevorderen van de belangen der vischconservenindustrie in Neder land alsmede het behartigen van de be langen der leden zoowel hier te lande als elders. Belangstellende bedrijfsgenooten kun nen zich wenden tot het voorloopig secre tariaat, dat wordt waargenomen door mrs. Hoekema en Meyer, dr. Kuyper- straat 3, 's Gravenhage. handelingen ten aanzien van genoemde soorten banden verboden zonder vergun ning van den directeur van het Rijksbu reau voor rubber. Dit verbod geldt niet ten aanzien van het gebruiken van op rij en voertuigen of onderdeden daarvan ge monteerde banden, voor zoover deze rij en voertuigen worden gebruikt voor het doel, waarvoor zij zijn bestemd en voor zoover voor het verrichten van de feite lijke of rechtshandeling een vergunning is verkregen ingevolge de rubberbeschikking 1939 no. 2. Voorts is een ieder verplicht op vordering van den directeur van het Rijksbureau voor rubber de hem toebe- hoorende motorrijwiel- en autobanden, tractorbanden en vliegtuigbanden (zoowel buiten- als binnenbanden) te verkoopen aan daartoe door genoemden directeur aan te wijzen personen of instanties en tegen door genoemden directeur te bepalen prij zen. Het niet of niet te volle aan een der hierboven omschreven verplichtingen vol doen, is strafbaar met hechtenis van ten hoogste 3 maanden of geldboete van ten hoogste ƒ300. Formulieren zijn van heden af verkrijgbaar. De directeur van het Rijksbureau voor rubber heeft thans bepaald, dat alle hou ders (dus ook particuliere houders) van losse en/of op rij- en voertuigen of on derdeden daarvan gemonteerde motorrij wiel -en autobanden, tractor- en vliegtuig banden, van de in hun bezit zijnde buiten en binnenbanden (zoowel nieuwe als ge bruikte) opgave moeten doen op speciaal daartoe bestemde formulieren, welke van heden af verkrijgbaar zullen zijn bij het daartoe door den leider van den distribu- tiedienst aangewezen plaatselijk distribu- tie-kringkantoor. Voor hen, die wegens den omvang van hun opgave niet toekomen met het nor male formulier heeft het distributie-kring- kantoor speciale formulieren ter beschik king, welke op aanvrage worden uitge reikt. Aan deze verplichting tot opgave moet zijn voldaan uiterlijk op 19 October a.s. Na invulling dienen de formulieren we derom bij het distributie-kringkantoor, waar de uitreiking heeft plaats gehad te worden ingeleverd. Bij het Rijksbureau ingeschreven han delaren en grootverbruikers ontvangen van dit bureau rechtstreeks de benoodigde voor opgave bestemde formulieren, welke na invulling bij het Rijksbureau voor rub ber moeten worden ingezonden. De invulling der voor opgave bestemde formulieren dient nauwkeurig en volledig te geschieden. Met nadruk wordt derhalve verzocht van de op het formulier gedrukte toelichting aandachtig kennis te nemen alvorens tot invulling over te gaan. Zooals hierboven reeds werd vermeld, is het doen van onjuiste of onvolledige opgave of het nalaten van eenige opgave strafbaar. Wijziging dorschbesluit. Het dorschbesluit 1939 is gewijzigd Het eerste artikel bepaalt nu, dat het dor- schen van crisisproducten in het alge meen verboden is. behalve indien de teler in het bezit is van een dorschvergunning- afgegeven door de landbouwcrisisorgani satie, binnen welker werkgebied het dor- schen plaats vindt. Bij deze organisatie zullen zoowel de teler als degene, eventueel voor hem het dorschen ver<\ aangesloten moeten zijn. De organisjr* zal bij bestuursbesluit, te publiceew- in de Nederlandsche Staatscourant, voor schriften kunnen geven. Vijf dooden Zaterdagmorgen, bij het aanbreken van den dag, zoo zijn wij, zoo meldt het A.N.P., ons gaan overtuigen van de scha de, welke de Vrijdagavond uitgeworpen bommen op Vlaardingen hebben aangb- richt. Hierbij bleek, dat een brisantbom, die van groote hoogte is uitgeworpen, terecht is gekomen op het pand Hoog straat 166. Zooals reeds gemeld, werd dit pand totaal vernield. Van het daarnaast gelegen pand. Hoogstraat 168, dat dooi een open trap met nr. 166 is verbonden, is een groot deel van den zijmuur weg geslagen. Ook hier werden de bewoners, die zich allen in de woonkamer bevonden, slechts licht gewond. Voorts viel een bom in de Kuiperstraat voor de bokkingroo- kerij van den heer Maarleveld. Dit huis werd voor een gedeelte verwoest. De derde bom kwam neer op de achter zijden van de panden Avrol 14, 16, 18, waar resp. de gezinnen van der Ende, Elshout en Kalisvaart wonen. Hier wa ren de gevolgen ontzettend. Zooals reed» gemeld werd de 53-jarige D. van der En de op slag gedood, terwijl ook de 15-ja- rige Corrie Elshout onder het puin werd bedolven. Eerst Zaterdagmorgen heeft men haar lijkje kunnen bergen. Voorts vonden den dood de 20-jarige G A. C. Linssen en de 17-jarige J. van Toor, die zich in de nabijheid bevonden van de bomaanslagen in de Hoogstraat en de Kuiperstraat In het ziekenhuis zijn ernstig gewond opgenomen de 18-ja- rige D. van der Ende, de 20-jarige J. Klos, de 52-jarige mej. Vlaspolder, de 17-jarige Rietje Elshout en de 15-jarige Henny van Enden Een dezer slachtoffers, de 18-jarige D. van der Ende, is Vrijdag avond na aankomst in het ziekenhuis no^ aan de bekomen verwondingen over leden, zoodat thans reeds 5 dooden te betreuren zijn. De overige gewonden konden, na te zijn verbonden, het zie kenhuis verlaten. Ook in de Raadszaal zijn nog vele personen door de E.H.B.O. en het Roode Kruis behandeld. De heei M. C. Siezen, burgemeester van Vlaardin gen, de heer P. D. N. Jonckheer, voor zitter van het Roode Kruis, en de heet Th Werner, hoofd van den Luchtbescher mingsdienst, waren persoonlijk aanwezig om het opruimingswerk te leiden. De verslagenheid onder de bevolking te Vlaardingen is zeer groot. (Foto-archief) De wnd. secretaris-generaal van het departement van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen deelt mede: Reeds geruimen tijd is de behoefte ge voeld aan het departement van Onder wijs. Kunsten en Wetenschappen, de beschikking te hebben over een adviseur voor .sportaangelegenheden. Daarbij is niet zoozeer gedacht aan een functiona ris, die deel uitmaakt van het ambtena rencorps, doch veeleer aan een -vertrou wensman, die, mede in verband met de plaats, welke hij in de sportwereld in neemt, in staat is van voorlichting te die nen omtrent de sportbeoefening in den ruimsten zin, alsook zoo noodig bemidde lend en regelend op te treden. Nu als gevolg van de huidige omstan digheden de hulp van de overheid op dit gebied meer dan voorheen wordt ge vraagd en tevens behoefte bestaat aan een deskundige, die in dezen als tus- schenpersoon met de bezettingsautoritej- ten kan optreden, is tot den heer K. J. J. Lotsy te Dordrecht de uitnoodiging ge richt, de functie van adviseur voor sport aangelegenheden .bij het departement van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen te willen aanvaarden. De heer Lotsy is be reid gevonden, deze taak op zich te ne men. Met de uitvoering zijner werkzaam heden heeft hij reeds een aanvang ge maakt. RUND-, KALFS- of VARKENS* VLEESCH (been inbegrepen) öf: Rantsoen Vleeschwaren. als boven Op het departement van Landbouw en Visscherij hebben wij een onderhoud ge had met ir. A. W. van de Plassche. in specteur van den tuinbouw en het tuin- bouw-onderwijs. De heer van de Plassche wees ons op de groote beteekenis van den Nederlandschen tuinbouw voor de voed selvoorziening van Nederland zelf en van het Groot-Duitsche Rijk. De inspectie van den tuinbouw stelt thans alles in het werk om de bodempro ductie in ons land zoo hoog mogelijk op te voeren. Een belangrijk middel vormt hiertoe, aldus ir. van de Plassche, het onderwijs en de voorlichting aan de kwee kers, door de Rijkstuinbouwconsulen- ten Het tuinbouwonderwijs wordt gelei delijk aan geintensiveerd, waarbij zoo veel mogelijk het huidige Overheidsperso neel wordt ingeschakeld. De stichting van nieuwe lagere land en tuinbouwscholen is voorloopig opge schort wegens financieele redenen. Over al in den lande zullen dezen winter korte cursussen voor de tuinders worden geor ganiseerd, met Rijkssubsidie. Deze cursus sen zullen worden gegeven door de Rijks- tuinbouwconsulenten, bijgestaan door hun ambtenaren en die van den plantenziek- tekundigendienst. De belangstelling voor deze cursussen blijkt thans reeds groot te zijn. Het doel van deze cursussen is de opvoering der bodemproductie. daar de tuinders, toegerust met betere theoreti sche en practische kennis, meer uit hun grond zullen kunnen halen. Behalve de kwantiteit zal hierdoor tevens de kwali teit der tuinbouwproducten verbeteren. Momenteel wordt in den tuinbouw reeds intensiever geteeld, daar de kweekers thans niet meer de deprimeerende gedach te hebben: „Wij telen toch maar voor de mestvaalt en bewijzen de gemeenschap geen dienst met onze producten”. Dit is nu gansch anders geworden en de tuin der kan weer trotsch zijn op zijn arbeid. Het onderwijs, onderzoek en de voorlich ting vormen hierbij een groote stimulans. Voor de intensieve teelten is dit van uiterst groot belaag Van bonkaart distributie Vaste Brandstoffen, HAARDEN, KACHELS. Van dezelfde kaart, met dien verstande, dat men recht heeft op: öf deze maand 1 eenheid TURF per bon; öf later in het stookseizoen op 1 eenheid per bon van steenkolen of andere brand stoffen. Van bonkaart distributie Vaste Brandstoffen, CENTRALE VERWARMING. Naar men weet is voor de uitvoering van bouwwerken de goedkeuring ver- eischt van den Regeeringscommissaris voor den wederopbouw. Dit is noodzakelijk in verband met schaarschte aan bouwmaterialen. De Regeeringscommissaris voor De inspectie van den tuinbouw be steedt voorts groote aandacht aan de ge- heele Nederlandsche fruitteelt. Nederland bezit ruim 50.000 h.a. aan boomgaarden, waarvan de opbrengst in 1939 rond 228.000.000 k.g. was. Deze opbrengst is echter nog te gering en bovendien laat de kwaliteit vaak te wenschen over. Ten einde hierin verbetering te brengen zijn in de voornaamste fruitcentra fruitteelt- scholen opgericht. Ir. van der Plassche besloot met te verklaren, dat overheid, wetenschap en practijk dus hand in hand gaan; teneinde de bodemproductie in Nederland zoo hoog en goed mogelijk op te voeren, in het belang der voedsel voorziening. kolen, industrie- of eierbriketten; 2J h.l. kolenslik; 2 h.l. (max. 100 k.g.) baggerturft 2 h.l. (max. 100 k.g.) cokes (ook gas cokes); Gisteren waren, naar het A.N.P. meldt, in verschillende steden in ons land de leden der Duitsche kolonie, hier en daar met Nederlandsche gasten, aan den mid- dagdisch verzameld. Het was de eerste „Eintopfsonntag” Dan eet men in Duitsch. land, zooals bekend, stamppot of erwten soep of iets dergelijks, een heel eenvou dig maal, maar men betaalt een zoo groot bedrag, als de portemonnaie maar eenigs- zins toelaat Wie thuis zijn stamppot eet, draagt het bedrag aan geld, dat hij op zijn Zondagsch middageten uitspaart, af. Het geld, dat zoodoende bijeenkomt, is bestemd voor de volksgenooten, die om een of andere reden in minder gunstige omstandigheden verkeeren. Voor het op halen der gelden en het uitdeelen van het. geen noodig is, zorgen de vrijwillige medewerkers en medewerksters van de reusachtige organisatie Winterhilfe. Het is een kostelijk gezicht zoo’n Winter- hilfe-maaltijd. Wij waren in Haarlem in café Dreefzicht. Aan lange tafels zaten de gasten van allerlei rang en stand dooreen. Het tafelgerei bestond uit een diep bord, een lepel en een papieren servetje. Buiten in den tuin stonden keukenwagens van de Duitsche Weermacht. De koks schepten de erwtensoep in groote pannen. Dames en meisjes van de B.D.M. liepen rond en vulden de borden. Met een korte, kernachtige toespraak werd de bijeenkomst geopend, de Hojot en de B.D.M. zongen een loflied op de Duitsche Weermacht, dan klikten de lepels in de borden. Buiten speelde een S.S.- kapel vroolijke muziek. Jongens en meis jes liepen de zaal rond en verkochten kleine modelletjes van kruisers en vlieg tuigen en kanonnen, die men in zijn knoopsgat hing of boekjes met foto’s. De opbrengst daarvan ging ook weer in de kas. Zoodoende kwam een flink bedrag voor de behoeftige volksgenooten bijeen. den wederopbouw heeft nu voor de uitvoe ring van bouwwerken, goedgekeurd na 1 October 1940, een machtigings- systeem voor den aankoop van hout, ijzer en staal en non-ferro metalen in gevoerd. Tegelijk met de toezending van de goedkeuring voor de uitvoering van een bouwwerk aan den principaal, worden door het Regeeringscommissa- riaat machtigingen voor den aankoop van bovengenoemde materialen in den vorm van bons toegevoegd, waarmede de principaal, de bouwondernemer of hun gemachtigden bij de betreffende leveranciers tot aankoop van de toege- stane hoeveelheden materialen kunnen overgaan. Aangezien het door de invoering van dit systeem niet meer mogelijk zal zijn om een grootere hoeveelheid ma teriaal te koopen dan de hoeveelheid, waarvoor het Regeeringscommissariaat vergunning heeft verleend, is het in het belang van de aanvragers, de be noodigde hoeveelheden van bovenge noemde soorten materialen nauwkeu rig te berekenen aan de hand van de door den Regeeringscommissaris ge troffen „maatregelen ter besparing op bouwmaterialen” d.d. 21 Augustus 1940 en deze in de daarvoor aangewezen kolommen van het aanvraagformulier, in te vullen. In het bijzonder wordt de aandacht er op gevestigd, dat in de kolommen van het aanvraagformulier moeten worden ingevuld de totale hoeveel heden bouwmaterialen, welke b 1 ij- v e n d tot het bouwwerk behooren. Bovendien moet echter in de toe lichting op de laatste bladzijde van het formulier, overeenkomstig de spe cificaties, voorkomende in de kolom men, aangegeven worden, welke hoe veelheden van deze materialen reeds in het bezit zijn van den principaal of den bouwondernemer. Voor beton werken dient het totaal te bekisten oppervlak van beton eveneens in de toelichting vermeld te worden. In het belang van een vlotte behan deling van de aanvragen tot goedkeu ring is het gewenscht, dat men zich nauwkeurig aan het bovenstaande houdt. Hierdoor worden oponthoud en moeilijkheden voorkomen. RUND-, KALFS- of VARKENS VLEES CH (been inbegrepen) öf: Rantsoen Vleeschwaren. Het rantsoen vleeschwaren, dat per bon kan worden gekocht, loopt uiteen voor de verschil lende soorten. voor gerookt of gekookt varkens-, rund- en kalfsvleesch en voor gerookte worstsoorten, b.v. ham, schouder, carbonade, spek, rook- vleesch, pekelvleesch, Gelder- sche rookworst, plockworst en snij worst: voor gekookte worstsoorten, b.v. boterhammenworst, lunchworst, rolpens en knakworst, b.v. Frankforter en Weener: voor leverartikelen, als b.v. Ber liner-, Saksische- en Haagsche leverworst, en verder van ton genworst en nierbrood: voor bloedworst: In blik: bij vleeschwaren in blik dient bij de berekening van het benoodigde aantal bons te worden uitgegaan van den netto-inhoud, met inachtneming van de verschil lende rantsoenen voor de uiteenloopende soorten. Bij soepen en gemengde spijzen in blik, waarin vleesch is verwerkt, moet worden gelet op de verwerkte hoeveelheid vleesch commandant te Rotterdam en diens ad judant, kapitein J Duhoux. Voorts waren aanwezig de wethouder, de gemeente secretaris, gemeenteraadsleden en vele vooraanstaande ingezetenen, onder wie geestelijken en de directeur van Ge meentewerken, A. Sutterland, de ontwer per van het monument. Na het spelen van het Largo van Han del nam burgemeester Baumann woord. Hij sprak zijn dank uit voor tegenwoordigheid van de Duitsche Nederlandsche militaire deputaties sprak woorden van troost tot de familie leden. Ds. G. A. v^n der Hooft richtte zich eveneens tot de familieleden met woorden van troost. Hij las een brief voor van den „vader van een der gevallenen, die zijn dank uitsprak aan de burgerij en den burgemeester voor de oprichting van het monument. Na het zingen van Psalm 103 vers 4 Gelijk het graf is ons kortstondig leven, heeft kolonel Bischoff van Heemskerck het woord gevoerd namens generaal Car stens, voormalig bevelhebber van he Eerste Legercorps. Hierna werd het monument met een kranslegging door den meester. De Ortskommandant bracht den grot van de Duitsche Weermacht, die de dap pere soldaten, die hun leven hebben willen geven voor hun vaderland, wilde eeren. Na het zingen van gezang 182 vers heeft ds. van der Hooft de plechtigh- gesloten met het bidden van het Onze Crematie J. A. Fortuyn Onder veel belangstelling heeft Zater dagmiddag in het crematorium te Velsen de crematie plaats gehad van het stoffe lijke overschot van den heer J. A. For tuyn, één der z.g. twaalf apostelen of op richters van de S.D.A.P., overleden te Castricum. Aanwezig waren de heeren F. L. Ossen dorp en mr M. Mendels, oud-leden der Eerste Kamer, E. Kupers, lid van de Tweede Kamer, Jan A. v. Zutphen, voor zitter’ van „Zonnestraal”, Th. Lancee. oud- voorzitter van het Nederl. Onderwijzers Genootschap, dr D. J. Wansink, leeraar van de Rijks H.B.S. te Velsen, B. de Vries, Amsterdam en W. v. d. Vall, Alk maar, leden van de Prov. Staten van Noord-Holland, Sam. de Wolff, mr. F. H. Vliegen, E. Kupers jr., Bern. C. Franke, J. P. Brand, J. Juda, H. A. Wakker, H. W. Schalker, J den Exter, G. Theod. Bom, Amsterdam, J. den Exter, W. Zijl- stra e.a. Allereerst sprak de heer A. H. Gerhard, oud-lid van de Tweede Kamer en van Gedeputeerde Staten van Noord-Holland, nog één der weinige overgebleven oprich ters van de S.D.A.P. Deze herdacht den overledene als een man, die een sterk ge loof had in zijn idealen en die in het be- jgin van den strijd voor het socialisme heel veel tot stand heeft gebracht. Het was toen voor een man heel moeilijk, te be lijden, dat hij socialist was, maar voor die moeilijkheden ging Jan Fortuyn niet uit den weg. Hij behield altijd het geloof aan een betere maatschappij, bevrijd van de onrust, door het kapitalisme teweeg ge bracht. De heer B. de Vries sprak als secretaris van den Amsterdamschen Bestuurdersbond en memoreerde dankbaar, wat de over ledene voor het socialisme in de hoofdstad had gedaan Hij was o.a. de eerste ambte naar van het bureau voor arbeidsrecht, dat de voorlooper was voor de stichting van vele dergelijke bureaux in ons land. Daarna hebben nog een zoon en een kleinzoon woorden van dank *n herinne ring gesproken, De organist speelde het Adagio en bij het dalen van de Kist „Alle Menschen werden Brüder'’. beide uit de 9de Symphonie van Beethoven. Een schoonzoon, de heer S. Rogge, dankte voor de belangstelling. Van de zijde der tuinbouwinspectie wordt ernaar gestreefd, den tuinders een goeden kijk bij te brengen op alle vraag stukken, die hun bedrijf betreffen. Ook met de economische zijde van den tuin bouw dienen de tuinders meer vertrouwd te geraken. Hiertoe zullen met regeerings- steun ook economische cursussen voor de kweekers worden georganiseerd. Teneinde het inzicht van de tuinders ook op dit belangrijke gebied te verbeteren en te verdiepen, zal dezen winter op de prac- tijkschool voor Westlandsche teelten te Naaldwijk een cursus worden gegeven, over de economische vraagstukken in den tuinbouw. In het belang der voedselvoorziening zijn thans verscheidene bloemenkweekers er toe overgegaan groenten in hun kassen te telen. Dit is geheel overeenkomstig de Bodemproductiewet, daar geen kassen onbenut mogen blijven, vooral in den huldigen tijd niet. Over het nieuwe teeltplan 1941 kon de inspecteur van den tuinbouw ons nog niets mededeelen, doch dit zal ongetwij feld staan in het teeken van intensief mogelijke benutting bodem. Het huidige veilingsysteem zal voor den tuinbouw gehandhaafd blijven, daar de veilingen als centraal aanvoerpunt in verband met het vele kleinbedrijf voor dezen agrarischen bedrijfstak niet te missen zijn. Ook de kwaliteitseischen blijven van kracht. De strenge kwaliteits eischen stimuleeren den kweeker een zoo goed mogelijk product te leveren. De functie van het labora torium te Naaldwijk Geheel in het kader der uitbreiding van de voorlichting en het onderzoek in den tuinbouw valt het nieuwe laboratorium voor den tuinbouw, dat te Naaldwijk op Rijkskosten is gebouwd. Dit laboratorium zal zijn arbeid in nauwe samenwerking met het bedrijfslaboratorlum voor grond onderzoek te Groningen en andere instel lingen van onderzoek verrichten. Van de zijde der tuinders is de belangstelling voor het werk van den proeftuin te Naaldwijk zeer groot. Vrijwillig dragen de kweekers de helft der jaailijksche explotatiekosten, waaruit blijkt, dat het nut van deze instelling wordt ingezien. Ir. A. W. van der Plassche, deelde ons vervolgens nog mede, dat van de tuin bouwproductie thans niets meer vernie tigd wordt. Aan het z.g.n. „doordraaien” is een einde gekomen. De overschotten eer tuinbouwproduc tie worden verwerkt en niets gaat meer naar de mestvaalt. Prof. Sprenger te Wageningen onderzoekt de diverse ver- werkingsmogelijkheden en -methoden. Vooral schenkt hij aandacht aan het verwerken van de mindere kwaliteiten fruit tot zoeten most en aan het drogen. Er is op dit gebied reeds een en ander bereikt en verschillende fabrieken zijn bezig haar bedrijf in die richting te ont wikkelen Ook wordt vanwege het cen traal bureau voor de veilingen groote aandacht aan dit vraagstuk geschon ken en heeft men in eigen drogerij den arbeid reeds ter hand genomen. Typeerend voor den toestand is, dat b.v. selderijblad, dat vroeger op het land bleef, nu ook ter veiling wordt aange voerd en door de drogerijen met een goeden prijs wordt betaald.

Haagsche Courant | 1940 | | pagina 6