Het wederopbouw-werk Haagsche Courant van Maandag 14 October 1940 DERDE BLAD, PAGINA 1. UIT DE PERS BINNENLAND STADSNIEUWS onroerende of van De luchtoorlog De tandem-taxi Onteigening roerende goederen Een nieuwe verordening met ingrijpende gevolgen DE WINTERKLEEDINGHULP STEUN VOOR GEÏNTERNEERDEN Opbouwdienst De NIET DE BEDOELING n P UIT HET RAAM GEVALLEN Schadevergoeding in geld of in grond of in beide RIJWIELDIEFSTALLEN OPGEHELDERD DE HULPVERLEEN1NG AAN INDISCHE MENSCHEN UITREIKING DERDE SERIE BROODBONBOEKJES Morgen de letters L, M, N, 0 en DE KUSTVISSCHERIJ Morgen de letters K en Z VOOR ALLE RU VERKEER AFGESLOTEN LOU BANDY IN ’T CAFE-TJE” Amsterdam Zuid en Noord Bommen op Twintig gewonden De de den opkooper in verzekerde bewaring Meisje te Rotterdam geïdentificeerd Zaterdag heeft de Rotterdamsche po litie het meisje, dat bij den lafhartigen bomaanval van vliegers der Royal Air Force van Vrijdagavond, toen drie bom men gevallen zijn aan den rand van Rotterdam, zoo noodlottig om het leven is gekomen, kunnen identificeeren. Het bleek te zijn de 21-jarige mejuffrouw P, van Zessen, gewoond hebbende in de Boezemstraat. Haagsche taxi-chauffeurs zijn wegens benzinegebrek aan een nieuwe onder neming begonnen. Van heden af zullen zij met een nieuw vervoermiddel, de tandem-taxi, gaan rijden. De taxameter is hierbij vervangen door een klok, zoodat er niet per k.m., doch op tijd gereden wordt. De klok is zoodanig be vestigd, dat zij voor den passagier den den den ONGEVAL BIJ HET UITBEENEN VAN VLEESCH De geneeskundige dienst vervoerde Za terdagavond naar het Roode Kruis zieken, huis de 15-jarige slagersknecht K. H., wo nende aan de Wlekstraat, die in de sla gerij van zijn patroon aan de Obrecht. straat tijdens het uitbeenen van vleesch zich met een mes in de linkerhand had gestoken. Hij is in dit ziekenhuis opge nomen. Meisje ernstig gewond De geneeskundige dienst vervoerde Za terdagmiddag naar het Kinderziekenhuis aan de dr. van Welylaan het 10-jarige meisje A. B., wonende aan den Zeekant, die in een onbewaakt oogenblik uit het raam van de derde verdieping van de ouderlijke woning was gevallen. Het kind bekwam een schedelbasisfractuur en een gecompliceerde linkerbeenbreuk. De toe stand van het meisje was hedenmorgen naar omstandigheden redelijk goed. Distributiemoeilijkheden overwonnen. Aangezien de geïnterneerden bij hun vertrek hun stamkaart moesten inleveren, deed zich het geval voor, dat de achter geblevenen zoodoende op de eigen distri- butie-bescheiden waren aangewezen voor een eventueele toezending van alle onder de distributie vallende artikelen aan het geïnterneerde familielid. Dit bracht vooral voor Indische verlofgangers, die op het gebied van Hollandsche winterkleeding zeker niet volledig waren voorzien, groote bezwaren mede. Het mocht het Comité gelukken om hier voor een bevredigende oplossing te vin den, waardoor de achtergeblevenen geen nadeel meer zullen ondervinden. Boven dien krijgen de geïnterneerden (eventueel en indien noodig) ook nog een extra-ver- gunning voor de aanschaffing van ontbre kende warme winterkleeding. (Polygoon) goed zichtbaar is. De fietstaxen zijn aan dezelfde politie-contróle onder worpen als de bestaande taxi-bedrijven. Op deze wijze hopen deze taxi-chauf- feurs een bestaan te vinden en bieden zij tevens het publiek een practisch vervoermiddel aan. Een foto van het nieuwe vervoermiddel. reorganisatie Aan al het peroneel van den Opbouw dienst, dat tengevolge van de thans in uitvoering zijnde reorgansatie uit den Opbouwdienst wordt ontslagen, is het verboden kleeding van den Opbouw dienst te dragen. Overtreding zal streng worden gestraft. Morgen vindt de uitreiking van de derde serie broodbonboekjes plaats (van half 9 tot half 6) aan personen wier naam begint met de letter L, M, N, O of P. Bommen op Hoek In den afgeloopen nacht werden ook bommen geworpen uit een Engelsch vliegtuig op Hoek, in Zeeuwsch-Vlaan- deren. Hier werd een huis geheel ver nield, terwijl drie andere huizen zwaar beschadigd werden. Een persoon werd zwaar gewond, een ander bekwam lichte verwondingen. Ook elders in het land werden nog Engelsche bommen uitgeworpen, maar zij kwamen veelal terecht op akkers en weideland. VAN BIERWAGEN GESLINGERD Doordat de bierwagen, waarop hij zat, op den Noord-West-Buitensingel in de rails geraakte en hierdoor een slingerende beweging maakte, viel Zaterdagmiddag de 39-jarige O., wonende in de Bothastraat, van den Bok. De man kreeg een hoofd wond en werd door den geneeskundige dienst vervoerd naar het ziekenhuis aan den Zuidwal, alwaar hij ter verpleging werd opgenomen. BUSLICHTINGEN GEWIJZIGD De lichtingen van de straatbrieven- bussen alhier zijn met ingang van he den gewijzigd. DE ACTIE VAN DE NISVO. Het Comité, dat zich hier ter stede on der leiding van mevrouw Razoux Schultz, lid van den Volksraad heeft ge vormd, om waar noodig steun en hulp te verleenen aan de Indische geïnterneerden, die door de représaillemaatregelen getrof fen zijn, heeft thans alle voorbereidingen getroffen om in geval van behoefte (en hieromtrent heeft men op het oogenblik nog geen zekerheid) aan de geïnterneer den vooral warme kleeding, mutsen, sok ken, wanten, truien e.d. te kunnen toezen den. Daarbij zullen dan in de eerste plaats bedacht worden zij, die in Holland geen familie of vrienden bezitten, die voor deze toezending kunnen zorgdragen. Het Comité is in staat gesteld, lezen wij in het orgaan van „Oost en West”, de voor deze voorbereiding benoodigde uitgaven te doen, doordat meerdere Indische Ver- eenigingen, w.o. ook „Oost en West” en enkele particulieren zich garant hebben gesteld voor deze uitgaven. Mocht dus toezending van warme win terkleeding noodig blijken, dan zal dit kunnen geschieden. Mede zijn voorbereidingen getroffen om de vrouwelijke geïnterneerden (bijna allen ongehuwde onderwijzeressen) waar noodig te doen toekomen dat, waaraan deze dames op specifiek vrouwelijk gebied behoefte hebben. Wat dit laatste betreft, zij opgemerkt, dat. zooals wij reeds eerder hebben gemeld, onder de 130 geïnterneer den van deze week géén dames zijn. Deze bevondenzich wel onder de eerste groep geïnterneerden van enkele maanden ge leden. Waterstaat en Financiën. In dit besluit mag een regeling omtrent de vergoeding van de rente niet ontbreken. Dit nader besluit is nog niet vastgesteld. De moge lijkheid is echter niet uitgesloten, dat de schadevergoeding voor de onteigende per- ceelen aanvankelijk zou worden verleend in den vorm van een aan den onteigende voor het bedrag zijner vergoeding te ver benen inschrijving op naam, waarop al vorens de toewijzing van onroerend goed of betaalbaarstelling in geld plaats heeft, gedurende een nader vast te stellen tijd perk rente wordt vergoed. Daardoor wordt voorkomen, dat de rechthebbende de hem toekomende schadevergoeding reeds dadelijk zal gebruiken voor andere doeleinden dan het belang van den we deropbouw medebrengt. Wanneer men bijv, te Rotterdam de vergoeding onmid dellijk in geld zou gaan uitbetalen, hoe wel de eigenaren nog geen gelegenheid hebben nieuwen grond te koopen (het plan is immers nog niet gereed en grond kan dus nog niet worden uitgegeven) zou de vergoeding voor andere doelein den kunnen worden besteed. Zooals uit het bovenstaande blijkt, grijpt dit besluit diep in ons rechtsleven in en brengt het figuren, welke tot dus ver onbekend waren. Hoewel de aanvoeien van versche visch aan dén afslag te Scheveningen niet zoo groot waren als de daaraan voorafgaande wteek, waren deze ook in de afgeloo pen week niet onbelangrijk. Er werd voor een bedrag van 17.379 aan uit zee aangevoerde visch over den afslag ver kocht. De snurrevader Sch. 69 besomde in 5 reizen 1171.90, 44 motorkotters besomden ƒ6819.65 en 182 schokkers ƒ9.387.50. De hoogste besomming van de motorkotters maakte de T.X. 14 A. Ellen met 9.40. Vorige week Maandag was er geen aan voer en Vrijdag hebben de meeste motor-- kotters niet gevischt, zoodat de besom mingen wat lager zijn dan de voorgaand© week. Maandag en Dinsdag zijn de schokkers niet naar zee vertrokken, zoo dat de besommingen in 4 dagen zijn ge maakt. Gemiddeld besomden de schokkers 50 per reis. De vangsten bestonden hoofdzakelijk uit schol, schar en wijting. Tongen en tarbot werden weinig aangevoerd. Aan een beperkt aantal motorloggers is, zooals gemeld, vergunning gegeven om aan de treilvisscnerij langs de kust deel te nemen, zoodat binnenkort het aantal kustvisschers weer zal worden uitgebreid. De loggers moeten van Scheveningen uit varen en varen op dezelfde regeling, zoo als deze voor de kleine kustvisschers is vastgesteld. Ook zullen meerdere motor loggers aan de snurrevaadvisscherij deel nemen. De aanvoeren van Deensche visch wa ren in de afgeloopen week belangrijk hooger dan de voorgaande week, aan den afslag werd voor ruim 7000 verkocht. De prijzen voor Deensche visch waren hoog. Aan versche Deensche haring werden enkele kleine partijen aangevoerd. De meeste haring werd gezouten en in koelhuizen opgeslagen. Het werk van de Nisvo. Naast en met het Comité werkt ook de Nisvo (Ned.-Indische Sociale Vrouwen organisatie) thans harder dan hard. Tal- looze oudere dames zijn „Breiende” voor de achtergebleven Indische lichtmatrozen terwijl het toeloeng-menoeloeng-systeem zich dagelijks uitbreidt en dagelijks meer belangstelling vindt. Door dit ruilsysteem worden talrijke „Indischmenschen” in de gelegenheid gesteld onderling allerlei voor den wintertijd benoodigde zaken te rui len. Daarnaast hebben verscheidene in Holland en in de Hollandsche omstandig heden reeds ingeburgerde dames zich be schikbaar gesteld om de nog niet of on voldoende „ingeschoten” zusters met raad en daad bij te staan op het moeilijke huis houdelijk gebied van inmaak, winterklee ding, stoken en koken zelfs de culina- risch niet te overtreffen „Avonturen met een pollepel” van onzen grootsten gastro noom Weremeus Buning worden daar ten faveure van de mannen en vaders „be handeld” Tenslotte ligt het in de bedoeling van de Nisvo om te trachten contact te ver krijgen met zoo mogelijk alle achtergeble ven familieleden der geïnterneerden, ten einde zoodoende in de komende winter maanden op onderlinge bijeenkomsten te kunnen komen tot uitwisseling van ge dachten e.d. en tevens om waar noodig opbeuring en troost te kunnen brengen, waar deze noodig blijken. Bovendien zal getracht worden om, bij instemming der ouders, voor de kinderen der geïnterneer den een gezamenlijk Sinterklaas en/of Kerstfeest te organiseeren. De schadevergoeding Het spreekt vanzelf, dat deze onteige. ning niet zonder schadevergoeding tot stand kan komen en in verband daar mede komt de uiterst belangrijke vraag naar voren: Hoe en door wien zal in deze gevallen de schadevergoeding wor. dn geregeld? Ht eerder genoemde artikel 5 bepaalt hieromtrent slechts, dat een redelijke vergoeding zal worden toegekend volgens nader te stellen regelen, door de daartoe aan te wijzen instanties en dat met de rechten van hypotheekhouders en andere rechthebbenden bij de toekenning zooveel mogelijk rekening wordt gehouden. Het „Verordeningenblad” no. 31 van Za terdag j.l. bevat, zooals wij hierboven heb ben gemeld, een besluit van de secreta- rissen.generaal van Justitie, Waterstaat en Financiën ter regeling van deze materie. De redelijke vergoeding, aldus artikel 3 van dit besluit, welke terzake van de onteigening vastgesteld is, wordt door dr. Ringers vastgsteld na overleg met den secretaris.generaal van het departement van Financiën. Bij de vaststelling daarvan wordt' uit. gegaan van de verkoopwaarde, welke de onteigende zaak in den staat, waarin zij zich op het tijdstip der onteigening be vond, had of zou hebben gehad op 9 Mei 1940. De vergoeding en de overige op de onteigening vallende kosten komen ten laste van dengeen, te wiens name ont eigend is. Dit is dus als regel de ge meente. Het bedrag der vergoeding wordt be paald door den algemeen gemachtigde, die zich uiteraard hierbij door onpartijdige deskundigen zal doen voorlichten. Eigenaardige moeilijkheid Bewoner van Utrecht rook lont Verleden week heeft de politie, zoo meldden wij reeds, een belangrijke ont dekking gedaan op het gebied der fiet sendiefstallen. Een 38-jarige opkooper, J. N. S. uit de Maasstraat, ging, zoo ont dekte men toen, te werk met een soort looper van de ringsloten der rijwielen. Bij zijn werk werd de opkooper geholpen door den 17-jarigen banketbakker B. F., wonende aan de 2e Schuytstraat en den 22-jarigen slager A. S., woonachtig aan de Bierkade. Alle drie werden door de politie aangehouden. Daar de opkooper overigens een blanco strafregister had, werd hij, na verhoor, voorloopig op vrije voeten gesteld. De publicaties van deze ontdekking door de politie in de verschillende bla den, leidden er toe, dat een bewoner van Utrecht zich ongerust ging voelen. Hij herinnerde zich n.l., dat hij van S. Z. vrijwel nieuwe rijwielen, een Fongers en een Gazelle, had gekocht, voor, de som ma van 50 de twee. De Utrechtenaar wendde zich tot de Haagsche politie, die daarop S. nog eens bij zich liet komen en hem nader aan den tand voelde. S. bekende tenslotte, deze rijwielen ge kocht te hebben van een 45-jarigen koop man, voor 20. Ook de koopman, geen onbekende van de politie, werd aange houden en verhoord. Deze gaf tenslotte toe, de beide rijwielen gestolen te heb ben van de Waldeck-Pyrmontkade, met tusschenpoozen van een week. Beide mannen, de opkooper S., alsmede de 45- jarige koopman, zijn in verzekerde be waring gesteld. De minister van staat, Com missaris van de provincie Zuid-Holland, is verhinderd Donderdag 17 dezer audiën tie te verleenen. De rechten van hypotheekhouders Voorts regelt hij de grootte der vergoe ding, welke toegekend wordt aan hypo theekhouders en andere rechthebbenden. Hij kan ter bepaling van deze vergoeding nieuwe zakelijke rechten op het toegewe zen goed vestigen en zoo noodig de rang orde der hypotheken regelen. De rechten van hypotheekhouders zul len dus, indien toewijzing van onroerend goed plaats vindt, erkenning kunnen vin den door de overschrijving van hypothe ken op de toegewezen perceelen. Een al- gemeene regel is hiervoor niet op te stel len. Voor het geval de schadevergoeding in anderen vorm dan in grond wordt toe gekend, zal de erkenning van deze rechten gelijken tred houden. De Secretari-Gene- faal van het Departement van Financiën zal, in overleg met zijn ambtgenoot van Justitie en den Algemeen Gemachtigde, richtsnoeren te dien aanzien opstellen. Erfdienstbaarheden zullen van geval tot geval behandeld moeten worden. Ook de aanspraken van den fiscus en andere rechthebbenden ten aanzien van de ont eigende goederen kunnen bijzondere ver goedingen eischen. Het is niet altijd mogelijk de vergoe ding aanstonds in geld of grond uit te keeren. Daarom bepaalt artikel 7 van het onderhavige besluit, dat de betaling in geld of in grond kan worden uitgesteld, indien naar het oordeel van den Alge meen Gemachtigde het belang van den ■Wederopbouw dit vordert. De wijze en het tijdstip der betaling worden geregeld bij nader besluit van de secretarissen-ge neraal van het departement van Justitie, Personen wier naam begint met de letter K of Z kunnen zich morgen aan de bekende bureaux vervoegen om te gen inlevering van een gedragen hee- rencostuum. winterjas, wintermantel of een wollen deken een vergunning te verkrijgen tot aanschaffing van een winterjas of wintermantel. Op het Koningsplein bij de de Perponcherstraat werd Zaterdagmid dag de 76-jarige mevr. W. N. uit de de Perponcherstraat, doordat zij onvoorzich tig den rijweg overstak, aangereden door een wielrijder. Zij kreeg een hersenschud ding en werd door den geneeskundigen dienst naar het ziekenhuis aan den Zuid wal vervoerd, alwaar zij ter verpleging werd opgenomen. Bij de bepaling hoe de vergoeding zou moeten worden, uitbetaald, stuitte men op een eigenaardige moeilijkheid. De hierbe. doelde onteigening van den grond is een tusschending tusschen de gewone ont eigening, waarbij grond met geld, en de ruilverkaveling, waarbij grond met grond wordt vergoed. De Algemeen Gemachtigde heeft nu de keuze het een of het ander te doen of zelfs beide systemen tegelijk toe te passen. Hij kan dus aan den eigenaar of aan den zakelijk gerechtigde de vergoeding in geld uitbetalen, doch ook kan hij de vergoe ding geheel of ten deele doen geschieden door toewijzing van onroerende goederen, toebehoorende aan dengene, te wiens name is onteigend, aan den eigenaar van het te onteigenen onroerend goed. De toewijzing geschiedt door den Alge meen Gemachtigde. Hij kan, ook tegen den Wil van den eigenaar, onroerend goed toe wijzen van hoogere waarde dan het bedrag der vergoeding, indien naar zijn oordeel het belang van den wederopbouw dit vor dert. Hij stelt de waarde van het toege wezen goed vast en bepaalt op welke wijze een hoogere waarde van het toegewezen onroerend goed zal worden bepaald of verreikend. Belangrijke financieele steun van de K.P.M. Tenslotte treffen wij in het zooeven ver schenen nummer van het orgaan van de vereeniging „Oost en West” het veertien- daagsche overzicht aan van de steunver- leening onder leiding van deze vereeniging georganiseerd. Andermaal, zoo lezen wij daar en ondanks enkele bijzondere bijdragen, blijft ook dit overzicht in mineur; telkens nog doen, zich nieuwe gevallen voor, waarvoor hulp dringend noodig is, terwijl de be schikbare fondsen sterk afnemen. Met bijzonderen dank kan dan ook juist in dezen tijd van nood gewag worden ge maakt van het feit, dat de K.P.M. niet slechts maandelijks een bijdrage van 500 tot wederopzeggens beschikbaar stelt, dach dat deze maatschappij hieraan boven dien in zoo verre terugwerkende kracht verleent, dat deze bijdrage rekent te zijn ingegaan vanaf Juni 1940, zoodat als eer ste bijdrage een bedrag van 2000 werd overgemaakt. Mede vermelden wij met bijzonderen dank een eerste bijdrage van leden van het N.I.O.G., groot 160, welk bedrag het Genootschap ons deed toekomen. Tenslotte moeten wij nogmaals allen krachtig opwekken om te steunen en te blijven steunen het is dringend noodig. Heden, morgen en overmorgen zal Laan van Eik en Duinen tusschen Mient en Loosduinscheweg voor alle rijverkeer zijn afgesloten, wegens werkzaamheden door de H.T.M. Met ingang van morgen is de Goudriaan, kade tusschen Rijswijkscheweg en Trek- weg afgesloten, wegens werkzaamheden aan de bestrating. Het heden verschenen Verordenin genblad bevat een besluit van de secre- tarissen-generaal van de departemen ten van Justitie, van Waterstaat en van Financiën tot regeling van de ont eigening ingevolge artikel 5 van het besluit van den Opperbevelhebber van Land- en Zeemacht van 24 Mei 1940 betreffende den wederopbouw. De Regeeringscommissaris voor wederopbouw draagt voortaan titel „algemeen gemachtigde voor wederopbouw. Van heerencostuum tot winterjas Vele menschen komen en gaan in de bureaux voor de Winterkleedinghulp. Ze komen met een costuum een jas of een mantel en gaan met een vergunning weer het lokaal uit, de meesten met het prettige gevoel, dat zij in staat zijn een nieuwe, warme winterjas te koopen en dat zij tevens een sociale daad hebben verricht. Immers een medemensch, minder met aardsche goederen bedeeld, zal spoedig gratis een behoorlijk costuum, jas of man tel ontvangen. Onder hen, die in een der bureaux kwamen met een heeren-costuum bevond zich ook een heer, die verklaarde graag zijn „pakkie” te willen ruilen voor een jas. Het zag er keurig uit, een vouw in de pantalon, die zelfs een dandy eer aan zou doen en zonder een enkel vlekje. De kleermaker-keurmeester betastte het en zei goedkeurend Aangenomen. Weg wandelde de meneer. Hij stapte met zijn vergunning naar een groot con fectiemagazijn. Met een kennersblik mon sterde hij de lange rijen winterjassen, die slechts dit met elkaar gemeen hadden, dat zij warm en modern waren. Tenslotte viel zijn keus op een prachtigen zwarten ulster. Een bediende schoot toe en heesch den adspirant-kooper in de jas. „Hij zit U alsof hij voor U gemaakt is, mijnheer, bijzonder chic”, zei de bediende. De klant draalde niet lang en zei prompt „ik neem ’m en houd ’m gelijk aan. Hier hebt U zijn vergunning en zijn bon AA”. „Uitstekend mijnheer, wilt U even aan de cassa voldoen 37”. „Wat”, zei de klant, „moet ik nog betalen ook en ik heb mijn Zondagsche pak ingeruild voor een ver gunning waarop ik mijn jas mocht koopen”. „Pardon mijnheer, waarmee U toestemming hebt een jas te koopen”, zei de bediende. „Maar dat isen woedend trok de klant zijn Ulster uit, rukte de vergunning uit des bedienden hand, schoot in zijn versleten demi’tje en rende terug naar het kleedingbureau. „Hier’, zei hij hijgend tot den ambtenaar, „hier, heb je je vergunning terug, ik wil mijn pak weer hebben. Ik dacht, dat ik er een jas voor in de ruil kreeg, maar ik moet haar betalen en dat doe ik niet”. „Klant is koning”, dacht de ambtenaar, want hij haalde het costuum weer van het touw en overhandigde het hem weer. Dank U, zeide de mijnheer en verdween even snel als hij gekomen was. Zooals bekend, heeft de Opperbevelheb. ber van Land, en Zeemacht bij zijn be sluit van 21 en 24 Mei 1940 betreffende den wederopbouw, dr. ir. J. A. Ringers, verstrekkende bevoegdheden gegeven voor de uitvoering van zijn taak. Eén dier bevoegdheden is, dat hij op grond van artikel 5 van het „Besluit we deropbouw II” tot onteigening van onroe rende of roerende zaken kan overgaan. Van deze bevoegdheid heeft dr. Rin gers op vele plaatsen gebruik gemaakt tot het onteigenen van overblijfselen van verwoeste opstallen, ten einde de oprui ming van puin mogelijk te maken. Voorts heeft hij ter uitvoering van opbouwplan- nen grond onteigend in Rotterdam, Mid delburg, Sas van Gent, Mierloo, Mill, Roosendaal en Bleskensgraaf. Al deze onteigeningen zijn geschied ten name van de gemeenten. Nationaal Front, Nederlandsche Unie en N.S.B. In ,,De Weg”, het weekblad van Na tionaal Front worden eenige mededeelin- gen gedaan over een samenkomst van den leider dezer beweging, Arnold Meyer, met de gouw- en afdeelingslei- ders. Met betrekking tot de samenwer king met de Nederlandsche Unie en de N.S.B. heeft Arnold Meyer het volgende verklaard: „We moeten komen tot nationale een heid. Hoe nu te staan ten opzichte van de verschillende groepen? Zeer velen hebben zich voor eenheid tusschen Nederlandsche Unie en Natio naal Front uitgesproken. Het is mij op dit oogenblik nog niet veroorloofd om u uitvoerig over deze onderhandelingen te spreken. Ik moet mij tot enkele punten beperken. Enkele besprekingen hebben plaats gehad, echter niet met het resultaat dat we verhoopten. Ongeveer veertien dagen geleden heeft een definitieve bespreking plaats gehad. De onderhandelingen zijn afgebroken en de eenheid is niet tot stand gekomen. Dat, wat ons scheidt, zijn nu eenmaal de navolgende punten: A. Het Jodenvraagstuk. B. Groot Ne derland. C. De Leidersgedachte. Dit laatste zou organisch tot uitdruk king moeten komen. Ik moet er op staan, dat geen driemanschap in de nieuwe organisatie gevormd wordt en dat van de vier ik als Algemeen Leider zou moeten optreden. Ik heb de heeren er op gewezen, dat ik het gaarne an ders zag, maar dat het nu eenmaal niet anders mogelijk is. Hoe staan we ten opzichte van de N.S.B.? Mijn artikel „Het N.S.B.-ge- rucht” heeft blijkbaar nogal opzien ge baard. Er zijn verkeerde gevolgtrekkin gen aan vastgeknoopt. Wij hebben in ons artikel tegen de N.S.B. er op gewezen, dat zij ieder an der willen uitsluiten en zij voor zich de lefding eischen, terwijl zij wegens hun niet voldoende Nederlandsche gesteltenis en hun geringen weerklank in het volk daar geen recht op kunnen doen gelden. Wij zijn niet zoo onnoozel te meenen, dat de bezettingsoverheid zou toelaten, dat een Nationale Beweging hier de lei ding zou krijgen en de overkoepelende Beweging zou zijn, die de N.S.B.-ers ge heel zou uitsluiten. Dat kan niet en zou trouwens onjuist zijn. Er zijn ook goede Vaderlanders bij de N.S.B. en er zijn er velen, die bij een andere, alles overkoepelende beweging, goede vaderlanders zullen worden. Wat voor ons onaanvaardbaar is, dat is, dat de N.S.B. de overkoepelende be weging zou zijn. Ik ontken, dat de geruchten, die op zettelijk van N.S.B. zijde steeds de we reld ingeholpen worden, juist zijn. Maar waren ze nu eens juist en zou het waar zijn, dat verzocht zou worden, dat alls groepen zich in de N.S.B. zouden oplos sen, dan zouden wij zulks weigeren. Ik werk in die richting geen stap mee en gij zult dit billijken moeten. In dèt ge val gaan wij met de armen over elkaar zitten en zullen er offers moeten worden gebracht, dan zullen we deze brengen. Wij hebben den tijd. Wij hebben recht. Wij hebben gelijk! Zonder ons gaat het niet! Noodig is, dat naast de N.S.B. er een groote, massale beweging komt, die haar wortels in het verleden heeft. Dat kan alleen Nationaal Front zijn. Dat is dus de taak, die moet worden vervuld”. De Engelsche luchtaanvallen en hun psychologischen ach tergrond. Nauwkeurige waarnemingen hebben tot resultaat gehad, dat de Engelschen bij voorkeur hun bommen volkomen lukraak op Nederlandsch gebied op steden, dorpen en kuststreken neerwer pen. Dit feit wordt door officieele Duit- sche zijde psychologisch als volgt verklaard: De steeds krachtiger uitgebreide af weer van het Duitsche luchtwapen binnen het Rijksgebied en daar weer in het bijzonder bij de in gevaar verkee- rende steden vormt, voor de Britsche aanvallen een zoodanige belemmering dat het den vliegtuigen steeds minder gelukt door deze afweerversperring heen te breken. Daar komt bij, dat door het buiten gewoon gedisciplineerde optreden der bevolking de verduisteringsmaatregelen binnen het Rijksgebied zoo radicaal uit gevoerd worden, dat het den Britten gewoonlijk niet lukt de hun gestelde doelen te bereiken. Aan den anderen kant voelen zij zich echter genoodzaakt, met steeds nieuwe demonstratie-vluchten de wereld te be wijzen. dat de R. A. F. nog in staat is eenige gevechtsvliegtuigen naar Duitschland te sturen. Gedwongen door de ondoordringbare luchtafweer-ver- sperring en door de nachtjagers keert derhalve het gros der Engelsche vlieg tuigen in de meeste gevallen om naar het minder beschermde gebied van het Nederlandsche territorium, om hier met lukrake bommen alléén de burgerbevol king te terroriseeren en op grond van dit dubieuze succes in Londen een „succesrapport” te kunnen indienen. Vele dooden en gewonden staan reeds maanden op de rekening van deze on verantwoordelijke vluchten, welke aldus besluit deze uiteenzetting van of ficieele Duitsche zijde even weinig hebben uit te staan met een doel bewuste oorlogvoering als beslissend kunnen zijn voor den uitslag van den oorlog. Te betreuren is slechts de burgerbevolking, die blootgesteld is aan deze aanvallen en die toch eenmaal voor een groot deel geloof heeft ge hecht aan de faire Engelsche oorlog voering. Na een succesrijke tournée door de provincie, hebben Lou Bandy en zijn troep opnieuw de planken van „Scala” betreden. ,,’t Café-tje” is een blijspel in 3 be drijven van Tristan Bernard, dat reeds eerder in Scala vertoond werd. Lou Bandy vervult daarin de rol van den kelner In ’t kleine café-tje, gedienstig, vlot, soms zot en philosophisch voor twee. Zijn liedjes en zijn spel blaken van het élan, dat den toeschouwer van het begin tot het eind geboeid houdt. Jacques van Bijlevelt is zijn goeïge pa troon Philibert, die de dupe dreigt te worden van een „goeden raad”, welke hem door Bigredon zijn zaakwaarnemer is ingefluisterd. Dezen is n.l. ter oore gekomen, dat den kellner een erfenis van frs. 8.000.000 zal toevallen en pro beert nu daarvan, door het smeden van een snood plan, op eenvoudige wijze frs. 2.000.000 in de wacht te sleepen. Maar, de zaken loopen niet zoo gunstig als de boosaarden zich voorge steld hadden. De kellner uit het kleine café-tje is hun te slim af en dank zij ook de aanmoedigingen van den droog- komischen spoeljongen, zeer verdienste lijk van Adriaan Heerings, die een be langrijk gesprek afluisterde, overwint hij den schroom om zijn ware liefde te openbaren aan Yvonne, de dochter van zijn patroon. Hij treedt met haar in het huwelijk en redt den kastelein van den geldelijken strop, welke boven zijn hoofd bungelde. Laat-ie-fijn-zijn, zegt de spoeljongen De Hagenaars, die vandaag of mor gen een „verzetje” willen, zullen zich met deze vertooning een avond koste lijk kunnen bezig houden Terwijl Zaterdagavond de maan hel der op de stad scheen en alom een duidelijk licht verspreidde, hebben wederom Engelsche vliegtuigen bom men op woonwijken in Amsterdam Zuid en Noord geworpen, aldus meldt het A.N.P. Gelukkig vallen hierbij geen doodelijke slachtoffers te betreuren. Er zijn echter twintig gewonden. In Zuid zijn vier bommen ingeslagen. De eerste bom kwam terecht aan de achterzijde van het monument voor burgemeester Tellegen voor de P. L. Takstraat, en wel precies in het mid den van een plantsoen. Zij werd in de aarde gesmoord. Wel zijn in de om geving zeer veel ruiten gesprongen, doch de enkele scherven, die rond vlogen, veroorzaakten vrijwel geen schade. Hier deden zich dan ook geen persoonlijke ongelukken voor. De twee de bom sloeg in het wegdek op den hoek van de David Blessstraat en de Corn. Springerstraat. Deze veroor zaakte ernstige schade aan het perceel Springerstraat 35. Rondvliegende klin kers sloegen gaten in de buiten- en binnenmuren, terwijl de deur inge drukt werd en de ramen uit de spon ningen vlogen. Ook de perceelen 33. 36 en 34 zijn ernstig beschadigd. Merk waardigerwijze sloeg de bom juist naast een op de straat geparkeerde bakfiets van een boer, zonder dat dit vehikel groote schade opliep. Het bleef op den rand van den krater staan. Wel moest een boom het ontgelden, welke in stukken brak. De ravage in de om geving was ook hier zeer groot. De derde bom kwam neer in tuin van het perceel J. L. Lievenstraat 70. Dit perceel en het perceel 72 wer den van onder tot boven aan de achterzijde zwaar beschadigd. Gelukkig zijn echter geen plafonds naar beneden gekomen, zoodat de bewoners niet on der het puin bedolven werden. Hier aan is het dan ook te danken, dat hier slechts drie gewonden zijn. Het aan de overzijde van het blok gelegen per ceel van Woustraat 243, kreeg aan de achterzijde ook schade. Een zieke, die in dit perceel te bed lag, is aan een groot gevaar ontsnapt, doordat de warandadeur van zijn slaapkamer naar binnen sloeg en juist naast het bed terecht kwam. Van vrijwel alle huizen in dit blok zijn de ruiten gesprongen. De vierde bom is evenals de eerste in een plantsoen terecht gekomen en wel midden in het van Borsenburger- plein. Zij sloeg een grooten krater in den grond en vernielde alle ruiten in de omgeving. Twee personen liepen lichte verwon dingen op. In Noord sloegen twee bommen in een weiland en twee kwamen in het water terecht.

Haagsche Courant | 1940 | | pagina 9