Sterke Duitsche gevechts formaties boven Engeland No. 17699. de Weensche De aankomst van Weensche en Staatsopera Philharmonie Dinsdag 15 October. 1940. De oorlog ter zee GERUCHT EN VERDENKING Fabrieken in het Westen en Zuidwesten aangevallen 1 A ft Hangars en onderkomens van vliegveld gebombardeerd VERDUISTEREN van 6.47 uur n.m. tot 8.06 uur v.m. Dokter s telefoon Tusschen 10 u. n.m. en 7 u. v.m.: No. 394920 Ziekenfondsleden De Volharding; 1 A I g 5 s Maan: van Weensche kunstweek ingezet op GROOTE DRUKTE AAN HET HOLLANDSCHE SPOORSTATION 5 5 s s 5 5 XZ 5 Het D.N.B.-frontbericht gisteren Londen heviger dan ooit aangevallen Defaitistische en ontevreden stem ming onder de Britsche arbeiders Telefoon 116300 (zeven lijnen) Giro No. 12500 GENERAAL-INTENDANT H. K. STROHM VERTELT De dirigent prof. dr. Knappertsbusch in gesprek met eenige leden van het gezelschap Fransche schepen naar Engeland Britsche luchtaanval Noorsch schip No. 116364 COURANT IIAAGSCHE PRIJS DER ADVERTENTIËN: behoorde zijde over De verwoestingen te Londen. niet Gaan de Amerikanen terug? vangst gereserveerd en hier was het een drukte van belang. Alle beschikbare taxi’s naar het Gebouw Duitsche beheer- ft ft ZX ft /X ft ft /X /X ft A A ft A ft ft A A ft XZ XZ s xz In Londen en de omliggende distric ten werden woonhuizen, winkels en in- dustrieele installaties beschadigd. Over het aantal dooden heeft men nog geen bericht ontvangen, doch gevreesd wordt dat het aantal gewonde en gedoode per sonen hooger is dan bij de laatste vijan delijke aanvallen. In een plaats, waar een aantal woonhuizen door bommen werd getroffen, vielen vele slachtoffers. In de graafschappen rondom Londen werden op verscheidene plaatsen bom men geworpen. In steden aan den oever van de Mersey werden verschillende ge bouwen vernield en in andere steden in het Noordwesten van Engeland werd schade aangericht. PRIJS DEZER COURANT: Voor 's-Gravenhage bij vooruitbet. per 3 mnd. met „Kikeriki”, „De Nieuwste Mode „Koloniaal Bijblad” en „Letterkundig Bijblad” 3.Franco per post met Mode blad ƒ4.—, zonder Modeblad ƒ3.75 Buitenland ƒ9.Landen waarop het verlaagd intern, drukwerk-posttarief van toepassing is ƒ7.p. kw. Bij postkantoren tegen de geldende goedk. abonn.prijzen. Afz. nummers 5 ct., fr. p. post 10 ct. Van 1—5 regels ƒ1.50. Iedere regel meer tot 10 regels 40 ct., daarna iedere regel meer 50 ct. Reclames 90 ct. per regel. Bewijsnummers 5 ct., fr. p. post 10 ct. Incasso binnen de stad 5 ct., buiten de stad volgens posttarief. Bij vooruitbetaling: Kleine Advertenties 90 ct; Dienstaanbiedingen 70 ct. Advertentiën waarin voorkomt „Brieven aan het bureau van dit blad” 10 ct meer. De Londensche correspondent van het Japansche blad „Asahi Sjimboen” meldt, dat de onophoudelijke Duitsche bomaanvallen op Londen zulk een ver woestende uitwerking hebben gehad, dat hoogleeraren en architecten zich reeds bezig houden met plannen voor den herbouw van de stad, wanneer Lon den aan ’t einde van den oorlog eventueel volledig in puin ligt. Zelfs duizenden zoogenaamde hulppioniers en tallooze auto’s en kranen kunnen geen verbete ring in het verminkte stadsbeeld bren gen, doordat er steeds nieuwe schade wordt veroorzaakt. Volgens te Washington binnengeko men berichten, zoo meldt het D.N.B., gaat het bij de onlangs te Londen in dienst gestelde 5000 pioniers om een troep politiemannen, wier taak het niet is, zooals het te Londen heette, na de bomaanvallen het puin weg te ruimen, doch die voor de bescherming van het eigendom moeten zorgen. Deze maatre gel is noodzakelijk geworden, daar de plunderingen te Londen de laatste da gen een buitengewoon grooten omvang aangenomen hebben. Afdeelingen Duitsche gevechtsvlieg tuigen hebben gisteren een aantal voor den oorlog belangrijke fabrie ken in het Westen en Zuidwesten van Engeland aangevallen. De bom men troffen doel. Verscheidene he vige branden konden worden waar genomen. Al bij het aanbreken van den dag zijn de luchtaanvallen op Londen hervat. Het Duitsche luchtwapen heeft in de laatste 24 uur boven Londen, Liverpool en andere steden in het Zuidoosten van Engeland bij elkaar 350.000 k.g. bommen uitge* worpen. Daarentegen heeft het Britsche luchtwapen tijdens het zelfde tijdvak slechts ongeveer 6000 tot 8000 k.g. bommen boven Duitsch resp. door Duitschland bezet gebied uitgeworpen. Gisternamiddag heeft een Duitsch ge vechtsvliegtuig met talrijke bommen een aanval gedaan op een vliegveld, dat bestemd was ter bescherming van Londen. Verscheidene bommen van midden- en zwaar kaliber troffen on- Een uit Londen te Madrid aangeko men hooggeplaatste neutrale persoon lijkheid heeft van den toestand in Enge land het volgende beeld gegeven: de vernielingen in de Engelsche hoofdstad zijn veel omvangrijker en hebben een veel diepere uitwerking op de stemming van de bevolking dan blijkt uit de be richten die de buitenlandsche corres pondenten, na toepassing der censuur, kunnen geven. Breede kringen der arbeiders zijn zeer defaitistisch en ontevreden over de in functie zijnde labourministers, die steun verleenen aan den koers-Chur- chill. Ook in de conservatieve kringen, die ontzaglijke waarden aan bezit da gelijks verloren zien gaan, groeit de ontevredenheid, te meer daar teleur stelling bestaat over de ontoereikende materieele hulp der Vereenigde Staten. Het Engelsche ministerie voor de binnenlandsche veiligheid publiceerde gisteravond het volgende communiqué. Even na het middaguur begon een aantal vijandelijke luchtaanvallen op Zuidoost-Engeland. Het gelukte den formaties tot boven Londen door te Daar komt bij, dat de volledige uit schakeling van den Engelschen invloed uit het Roemeensche economische leven in de city een schok heeft gewekt. Met de grootste bezorgdheid beschouwen verder invloedrijke kringen, de verzwak king der Engelsche positie in de ruimte van de Middellandsche Zee en de steeds onhoudbaarder wordende positie van Engeland in het Verre Oosten, waar Ja pan op den grondslag van het driemo- gendhedenpact de Oost-Aziatische Mon- roeleer systematisch ten nadeele van Engeland uitvoert. Al kan ook geen ter mijn worden genoemd, waarop de Brit sche weerstandskracht tegen de Duit sche actie zal afloopen, bestaat toch geen twijfel, dat de stemming van het Engelsche volk daalt in een tempo, dat verrassende oplossingen niet uitgesloten doet schijnen. Voorloopig streeft de re- geering-Churchill er naar vol te houden tot den Amerikaanschen verkiezingsdag. Dit doel wordt ook nagestreefd met de propaganda over beweerde groote suc cessen der Royal Air Force en een voor later ontworpen Engelsch offensief, om trent welks practische onmogelijkheid in ingewijde kringen natuurlijk geen twijfel bestaan kan. Deze courant verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen BUREAUXWAGENSTRAAT 35—37 Bijkantoren: Scheveningen, Keizerstr. 319, Tel. 550310; Rijswijk, Kantoor* boekh. Leeuwendaal, Oranjelaan 3, Tel. 119461 Voorburg, Boekhandel H. E. G. Ruijs, Heerenstr, 124, Tel. 778038; Filialen: N.V. Kantoorboekh. Th. J. de Koning, Goudsbloemlaan 3, Tel. 330263; Boekh. J. B. v. Seters jr„ There- siastr. 108a, Tel. 772444; Boekh. E. D. Couvée, van Hoytemastr. 66, Tel. 721187 derkomens en hangars. De ontploffin gen richtten in de hangars groote ver woestingen aan. Voorts werden verscheidene op de startbanen staande toestellen vernield. Een ander Duitsch gevechtsvliegtuig, dat reeds tevoren met succes een Zuid- Engelsche haven had aangevallen, be schoot op den terugtocht met goede uit werking een geschutstelling aan de Britsche Kanaalkust. Hetzelfde vlieg tuig deed kort daarop in duikvlucht een aanval op een groot koopvaardijschip in het Kanaal. Sinds de vroege avonduren van gis teren waren weer sterke Duitsche gevechtsformaties in den aanval op Londen en andere steden in Enge land. Terwijl de aanvallen op Lon den zonder oponthoud voortduur den, deed een kleine formatie Duit sche bommenwerpers een aanval op een troepenkamp in Zuid-Engeland. De aanval had groot succes. Alle bommen waren goed gericht. In duikvlucht werd het kamp ook met machinegeweervuur bestookt. Er ontstonden groote branden, die tot midden in het Kanaal te zien waren. Naar wij vernemen, zullen alle beschik. iare taxi’s vanavond naar het Gebouw /oor K. en W. worden gedirigeerd, ten einde over voldoende vervoersgelegenheid na afloop der voorstelling te kunnen be schikken. BRITSCHE EILANDEN MOGEN NIET TOT RUST KOMEN Het weermachtbericht van gisteren bevat de belangrijke constateering, dat ook de aanvallen van Zondag en den daaropvolgenden nacht werden be- heerscht door het eerste beginsel, dat voor de tegenwoordige oorlogsperiode toonaangevend is, en volgens hetwelk men de Britsche eilanden niet tot rust bereid vonden. Ondertusschen met een tiental H.T.M.-bussen naar hotels gebracht. Deze niet alledaagsche persconferen tie werd gehouden in één der verduis terde zalen, welke eenigszins rustiger was dan de overige, waarin geen vier kanten meter meer kon worden vrijge maakt, vanwege het aantal koffers en de vele menschen. De intieme bijeen komst werd geleid door de heeren Ge neral-Intendant H. K. Strohm, den direc teur van de Weensche Staatsopera, Wal ter Thomas, den privé-Kulturreferent van den Reichsstatthalter in Weenen, Reichsleiter von Schirach en dr. Schmid Burgk, Kulturreferent van den Rijks- commissaris, Rijksminister dr. Seyss- Inquart. General-Intendant H. K. Strohm, die persoonlijk de vele cultu- reele betrekkingen tusschen N~J en Duitschland tot stand heeft brengen, en voor kunstleven weinig meer bevat, opende als deskundige deze dringen. Op verschillende punten in Londen werden bommen geworpen, waardoor slachtoffers vielen. In een stadswijk werden talrijke woonhuizen beschadigd. Uit twee districten in de omgeving van Londen wordt gemeld, dat er een aantal slachtoffers is geval len. De vijandelijke luchtaanvallen in den nacht van Zondag op Maandag waren de hevigste, die tot dusverre zijn ondernomen. Londen vormde opnieuw het voornaamste doel der aanvallen, doch ook de oever van de Mersey en de Noordwestkust van Engeland werden aangevallen. Afzonderlijke aanvallen waren gericht tegen het Noord-Oosten van het land en tegen verschillende plaatsen in andere districten. lampen, met een élan, dat het een lieve lust was. De enkele dames en heeren, die we aanklampten, waren enthousiast over het bezoek aan Holland, hetgeen we la ter nog eens bevestigd kregen van Ge nera al-intendant en directeur der Staats opera Heinrich K. Strohm, die we in rustiger sfeer voor een kort onderhoud werd het gezelschap de Rossini, onder leiding van Leopold Lud wig worden opgevoerd. Eerstgenoemde opera wordt in onze stad hedenavond, aanvang 17.30 uur, in het Gebouw voor Kunsten en Wetenschappen opgevoerd, terwijl Rossini’s werk Vrijdagavond, 18 October a.s., aanvang 18 uur, in het zelfde theater ten tooneele zal worden gebracht. Van de beide concerten, welke in den Haag op Donderdag 17 October a.s., aanvang 19 uur en op Zondagavond 20 October a.s., aanvang 19.15 uur, in het Gebouw voor Kunsten en Weten schappen zullen worden gegeven onder leiding van prof. Hans Knappertsbusch, is het eerstgenoemde aan klassieke wer ken van Weber, Mozart, Schubert en Beethoven gewijd, terwijl het program ma van het tweede (den Weenschen avond) composities van J. Strauss, J. Lanner, Fr. van Suppé, Komzak en Heuberger omvat. De opvoeringen van de beide bovengenoemde opera’s staan onder persoonlijke leiding van General- Intendant Strohm en zullen worden uit gevoerd volgens regie van Erich von Wymetal. Van de 150 medewerkenden noemen wij als vertolkers der hoofd rollen: Maria Reining, Lea Pillti, de Hollandsche zangeres Elizabeth Rutgers, die reeds bij de opvoering van „Ara bella” onder leiding van R. Strauss in het koor te Amsterdam meezong, Dora Komarek, Olga Levko-Antosch, Alfred Jerger, Paul Schöffler, Stanoje Janko- vic, Hermann Gallos, Marian Rus, Franz Normann en Anton Arnold. En ondertusschen gaat het leven in de Staatsopera te Weenen, waar het gezelschap, dat zich thans in ons land bevindt, Dinsdag 22 October a.s. weer zal terugkeeren, zijn gewonen gang. Het complete ensemble is namelijk zoo groot, dat men het in verband met deze kunstreis heeft kunnen splitsen en de Weeners van het achtergebleven ge deelte opvoeringen van eersterangswer- ken, zooals Beethoven’s „Fidelio”, Ver- di’s „Aida”, Mozart’s „Don Juan” en Wagner’s „Fliegender Hollander” zul len ontvangen, alsof er waarlijk niets aan de hand was. Kulturreferent Walter Thomas deelde ons nog mede, met welk een vreugde Reichsstatthalter, Reichsleiter von Schi rach aan de uitnoodiging van den Rijks- Seyss- Inquart om de Weensche kunst in Ne derland te brengen als een toonbeeld van de Duitsche cultuur, gevolg had ge geven. De Weensche kunst heeft boven dien niet zonder reden zoo’n buitenge woon groote belangstelling van het Ne- derlandsche publiek genoten; zij is uit het geheele Europeesche leven niet weg te denken! En in dezen tijd, waarin, in tegenstelling met vroeger eeuwen, de Muze ondanks oorlog niet meer behoeft te zwijgen wij behoeven voor bewij zen slechts aan de vele uitvoeringen voor de Duitsche Weermacht te denken is het vanzelfsprekend, dat ook de Weensche kunst het hare bijdraagt tot verdiepen van het wederzijdsche begrip □p cultureel gebied tot versterken van de onderlinge samenwerking. De Ween sche Staatsopera zal deze zending stel- ig volbrengen, want het opgestelde pro- •amma belooft veel voor de komende eek! Aan alle in Engeland woonachtige Amerikaansche burgers is gisteren door het Amerikaansche consulaat-generaal schriftelijk de vraag gesteld, of zij naar het vaderland wenschen terug te kee- ren, voor het geval ambassadeur Ken nedy voor transportgelegenheid aou kunnen zorgen. de een het Britsche ft Met een Volgens berichten uit Rio de Janeiro bevinden zich aan boord van het daar aangekomen Engelsche mailschip „High land Princess” 50 Britsche marine-offi- cieren en manschappen, die de opdracht zouden hebben, 2 Fransche koopvaardij schepen, die te Buenos Aires liggen, haar Engeland te brengen. Engelsche vlootbeweging in Gibraltar Gisteren zijn in de haven van Gibral tar een Britsche kruiser en 4 torpedo jagers aangekomen, meldt het D.N.B. Het Noorsche blad „Fritt Folk” pu- ooggetuigeverslag luchtaanval een In het flauwe schijnsel van de afge schermde wandlampen zag men de meest prominente figuren op het gebied der vocale- en instrumentale kunst. Ondanks de vermoeiende treinreis het gezelschap was reeds Zondag avond uit Weenen vertrokken heersch- te er een ongedwongen, zelfs vroolijke stemming. Dr. Schmid Burck, de cul- tuurreferent van den Rijkscommissaris, die ter begroeting aanwezig was, had honderden handen te drukken. Met moeite baanden de obers zich met hun volle tableaux een weg door de compacte menschenmassa. Het „Ach- tung, Achtung...”, was niet van de lucht. De dirigent, prof. dr. Knappertsbusch, met een indrukwekkenden flambard op. zorgde als een vader voor zijn kinderen der muze, ten opzichte van hun nachte lijke legering in de verschillende groote hotels. Hij was als het ware het Ma nusje van alles, die op honderd en éér. vragen te antwoorden had. Van de vocale prestaties der heere; solisten kregen wij een voorproefje bi. het afroepen der namen. En alhoewe hun geluld niet heel ver buiten d< wachtkamer zal zijn gehoord, er binnei was het meer dan verstaanbaar. Ernst Krauss, de baardige impresa rio, stelde alle pogingen in het werk om het werk der tientallen persfotografen en verslaggevers te vergemakkelijken. Maar van een rustig gesprek bij zooveel nervositeit van naar koffers zoekende dames en heeren kon niets komen. De fotografen lieten zich door de drukte niet ontmoedigen en „verschoten” hun In tijden van spanning als wij thans beleven doet het gerucht opgeld. Zeer velen werken tot de verspreiding daar van mee, veelal zonder bepaalde be doelingen, en zij brengen daardoor zichzelf en anderen in groot gevaar. Dit is wel zeer duidelijk gebleken bi de zitting van het Duitsche Landge- recht hier ter stede, waar verspreiders van geruchten tot verscheidene maan den gevangenisstraf werden veroor deeld. Laat dit toch een ernstige waarschu wing mogen zijn, want men dupeert zichzelf en de zijnen en maakt het er, in het algemeen gesproken, niet beter op. Dat men zulke geruchten monde ling of schriftelijk helpt verspreiden is te bedenkelijker omdat men dit doorgaans klakkeloos doet, ook al ge schiedt het zonder eenige booze be doeling, want men praat anderen na zonder eenige zekerheid omtrent de juistheid van hetgeen men vertelt en zonder de bron te kennen men praat anderen na zonder zich af te vragen zelfs of het gerucht niet al te dwaas is om ook maar geloofwaardig te zijn. Het is thans zaak, dat men een wachter voor zijn lippen plaatst. Ge bleken is nu immers wel, dat de ge volgen van lichtzinnig praten verre van onschuldig zijn. Men doet het veelal zonder nadenken, maar wordt men door de justitie ter verantwoording ge roepen, dan is Leiden in last. Dan heeft men diep spijt van zijn loslippig heid, maar dan is het te laat. Men heeft ons van Duitsche verzekerd, dat de thans opgelegde straffen als vrij mild moeten worden beschouwd en dat in het vervolg aan merkelijk zwaardere straffen te ver wachten zijn in dergelijke gevallen. Daarom willen wij ernstig waarschu wen tegen het lichtzinnig verder ver tellen van geruchten en in het alge meen tegen uitlatingen, die zoo nood lottige gevolgen kunnen hebben. De verklaring van het hoofd van het hoofdregelingsbureau voormalig Algemeen Hoofdkwartier en de secre- tarissen-generaal wnd. hoofden van de departementen van Justitie en Binnen landsche Zaken omtrent de internee- ringen in de veelbewogen Mei-dagen, spreekt voor zichzelf. Gebleken is, aldus die verklaring, dat de maatregel van aanhouding en interneering tegen vele Nederlanders ten onrechte is toe gepast. Wie nu bedenkt, dat deze maat regelen werden genomen in dagen van den grootsten nood en de grootste op winding nadat plotseling ons land in den oorlog was meegesleept, zoodat voor grondig onderzoek van inge brachte beschuldigingen of verdenkin gen geen tijd of gelegenheid was, zal begrijpen, dat vele misgrepen niet kon den uitblijven. Hieruit volgt, dat het onrechtvaar dig zou zijn iemand uitsluitend op grond van het feit der arrestatie of interneering te blijven beschuldigen of verdenken van tegen het vaderland ge richte bedoelingen, om een leelijker woord niet te gebruiken. Meer behoe ven wij hierover niet te zeggen, want, zooals wij al opmerkten, de duidelijk gestelde verklaring van bovengenoem de autoriteiten spreekt voor zichzelf. dig werd het niet alleen regel, dat Ne- derlandsche bezoekers met extra trei nen iedere maand naar Aken kwamen voor het bijwonen der galavoorstellin gen, doch omgekeerd trokken het com plete opera-ensemble en het orkest uit deze stad naar verscheidene plaatsen in ons land om daar hun beste werken op te voeren. Maastricht, Eindhoven, Amsterdam, en Rotterdam waren de centra, welke op deze kunstreizen werden aangedaan. An dere Westduitsche theaters, tot dat van Munster toe, volgden dit voorbeeld uit Aken, waardoor wederzijdsche be trekkingen werden aangeknoopt, welke steeds van zulk een allerhartelijksten aard zijn gebleven. Bovendien werden door het orkest en de zangers uit Aken concerten voor de Nederlandsche radio gegeven, terwijl General-Intendant Strohm door middel van de aethergol- ven tot het Nederlandsche publiek over de betrekkingen tusschen het Neder landsche en Duitsche theater sprak. Een uiting van de ontstane intieme betrekkingen werd voorts de samenwer king met de Wagnervereeniging, waar aan sublieme opvoeringen van de opera „Arabella” onder leiding van den com ponist R. Strauss en van Wagner’s mu ziekdrama’s „Lohengrin”, Götterdam- merung” en „Walküre” alle volgens regie van General-Intendant Strohm on der muzikale leiding van Erich Kleiber met medewerking van het Concertge bouworkest en zangers van de Bayreu- ther-Festspiele opgevoerd, hun ontstaan te danken hebben gehad. Zoodoende brengt dus de Weensche Kunstweek, welke de bijzondere belang stelling van Rijkscommissaris, Rijksmi nister dr. Seyss-Inquart geniet, aange zien deze eens als chef aan de Weensche Staatsopera verbonden was, niets nieuws onder de zon, doch is zij slechts een voortzetten van cultureele uitwisse lingen, welke reeds lang bestonden, en daarom des te meer onze aandacht ver dienen. In den Haag en in Amsterdam, die in deze week zullen worden bezocht, zul len elk twee concerten door de Ween sche Philharmonie, welke uit de beste krachten van het grootere Weensche Staatsopera-orkest is samengesteld, v. worden gegeven, en de opera’s „Figa- commissaris, Rijksminister dr. ro’s Hochzeit” van W. A. Mozart, onder leiding van prof. Hans Knappertsbusch en „der Barbier von Sevilla” van G. Nederland helpen wien ons nationale of geen geheimen --j:-J- conferentie. Thans ongeveer 13 jaar ge leden, dus in 1927, verbond General-In- tendant Strohm zich namelijk aan één der theaters in Aken, van waaruit hij de eerste cultureele betrekkingen met ons land trachtte aan te knoopen. Hij slaagde daarin uitstekend, want al spoe- extra trein, die te 9 minuten 7 precies de stationsoverkapping binnenstoomde, arriveerden gisteravond aan het Hollandsche Spoorstation de on geveer 150 leden van de Weensche Staatsopera en Weensche Philharmonie. Het schiep een ongewone sfeer op de half verduisterde perrons. De grootste moeilijkheid school wel hier in, dat voorkomen moest worden, dat geen lid dezer uitgebreide kunstenaars familie af dwaalde. De geheele le klasse wachtkamer was voor een korte ont- mag laten komen en zonder onder breking van beteekenis moet blijven voortgaan met het murw maken van ft de verdedigingskracht, die den tegen stander nog overgebleven is. Hierbij heeft de Duitsche luchtmacht wederom groote successen behaald. Opnieuw is bevestigd, wat eenigen tijd geleden werd opgemerkt, dat de strijdvaardig heid en de verdedigingswil der Brit sche luchtmacht verminderen. Dit be wijst wel het best, hoe luchtmacht steeds meer schende positie boven moederland verwerft. Ook de dag van Zondag ongetwijfeld, zooals uit de mededeelin- gen van het weermachtbericht ondub belzinnig blijkt, tot de groote gevechts- dagen in het kader der vergeldings actie. Naast elkander werden daarbi; twee groote aanvallen ondernomen. De eene was, als steeds, gericht op de Britsche hoofdstad, de tweede op het uitgestrekte haven- en industriegebied van Liverpool. Londen en Liverpool zijn, respectie velijk aan Oost- en Westkust, de hoofd punten van het Engelsche economische leven. Voor den invoer staat sedert lang Londen, voor den uitvoer Liver pool met belangrijken voorsprong op de eerste plaats onder de Britsche havens. Daarom ook waren de aan vallen der laatste 24 uur op de reus achtige havens dezer beide steden ge concentreerd. Ditmaal waren de bran den in de docks zoo reusachtig, dat de Duitsche vliegers de vlammenzee reeds konden zien van de monding van de Theems af, ja zelfs van de Zuid kust, een afstand van 100 k.m. dus. De bemanning van vele vliegtuigen heb ben een beeld gegeven van het huive ringwekkende tooneel, dat de stad zelf bood. Als eilanden des doods lagen tusschen de branden de puinhoopen der reeds uitgebrande pakhuizen. Het geraamte van muren, die nog overeind stonden, rezen eenzaam op. Daartus- schen in zag men in brand geschoten vijandelijke vliegtuigen, als brandende fakkels in den chaos op den beganen grond vallen. op 6.32 uur n.m. onder 8.02 uur v.m. Z.g. Stadspatiënten: No. 49 bliceert een ooggetuigeverslag over een Britschen luchtaanval op een Noorsch schip, dat in een Noorsche haven aan de Westkust lag. Nadat 5 vliegtuigen het ongewapende schip ge bombardeerd hadden, openden zij ma chinegeweervuur op het dek, waarbij Verscheidene Noorsche zeelieden om kwamen. Verscheidene kleine kinderen Werden in het havenstadje door bom- splinters ernstig gewond. Grieksche zeelieden willen niet naar Engeland De geheele bemanning van het te Montevideo voor anker liggende Griek sche schip „Nicolas Faleras” is in sta king gegaan en weigert de reis met bestemming Engeland voort te zetten. Het schip staat nu onder politie bewaking, aldus het D.N.B.

Haagsche Courant | 1940 | | pagina 1