VROUWENHOEK. JE BINNENLAND ^•"AKKCRTJE Welken distributiebon heeft men noodig? 1J Zenuwachfig Behandel uw wasch oordeelkundig HAAGSCHE COURANT VAN DINSDAG 15 OCTOBER 1940 TWEEDE BLAD, PAGINA 2 De branden te Middelburg Vergoeding van oorlogsschade Uitspraak verlangd Loenen overleden Brandstoffenbijslag 1 Oct. t/m 31 Oct 1 Oct. t/m 31 Oct DISTRIBUTIE VASTE BRANDSTOFFEN VOOR DE MAAND OCTOBER ONDERWIJS EN KERK BROOD ROGGEBROOD BROOD ROGGEBROOD 05 t/m 07 08 09 t/m 12 6 A 100 gram 125 gram 100 gram 125 gram Slachtoffers van Engelsche bommen ter aarde besteld HONDENBROOD Op voederkaart voor honden" voor groep I en II Het monument voor de Drentsche gesneuvelden CHARLOTTE CHERIE Nieuwe overheidsbevoegdheden ten opzichte van de binnenvaart RECLAMES. ARTIKELEN. BON Tijdvak waarin geldig ALGEMEENE DISTRIBUTIEKAART. 114 109 de 5 Oct. t/m 1 Nov, half pond 78 half pond 5 Oct. t/m 1 Nov, 77 76 half pond 5 Oct. t/m 1 Nov. 28 1 ons 9 Sept, t/m 1 Nov, 15 1 ons 9 Sept, t/m 1 Nov, 104 25 Sept, t/m 18 Oct, 31 Aug. t/m 31 Dec. 116 BROODBONBOEKJE. 9 10 BOTERKAART. 24 Aug t/m 18 Oct. BOTER half pond VLEESCHKAART. 1 ons 75 gram 04 100 gram 125 gram 150 gram als boven 03 4 li k.g. 4 i Technische Hoogeschool d. Rijn ds J- Dr. H. W. van der Vaart Smit water te Hoeveelheid zooge- brand- Herdenking van Groningen’s 900-jarig bestaan BON 01, 02, 03 04, 05, 06 SCHEERZEEP (apart strookje) of scheercrême of scheerzeep THEE of KOFFIE half pond half pond half pond 150 gram 120 gram 200 gram 250 gram 125 gram 250 gram 200 gram 2 liter 2 liter 9 Sept, t/m 3 Nov. 9 Oct. t/m 10 Nov. Brief van de Rotterdamsche Kamer van Koophandel aan het departement van Financiën Met klimmend ongeduld wacht het bedrijfsleven te Rotterdam op een duidelijke uitspraak PETROLEUMZEGELS Koken Verlichting MARGARINE of boter SP IJS VET (gesmolten) of boter BOTER (met reductie van 10 ct. per half pond) KATTENBROOD Op voederkaart voor katten 10 k.g. 8 k.g. 5 k.g. 4 k.g. 3 k.g. 50 gram 1 tube 1 pot 7 Oct. t/m 13 Oct. 7 dagen extra t/m 20 Oct., echter niet in restau. rants e. d. 24 Aug. t/m 18 Oct. 24 Aug. t/m 18 Oct. 24 Aug. t/m 18 Oct. 14 Oct. t/m 20 Oct. (4-2 dagen extra) 7 Oct. t/m 13 Oct. (+2 dagen extra) 75 gram half pond 1 kilo |o5 t/m 12 VETKAART. Overdreven wrijven, borstelen of wrin gen tast alle waschgoed aan. Wit en grof waschgoed worden behandeld: ’s Avonds van te voren in niet in geweekt Uitreiking van medailles aan hen, die hebben meegeholpen op 17 en 18 Mei bij de blussching te Middelburg BON 04, 05, 06 Per bon kan men 1 eenheid van de gewenschte soort vaste brandstoffen verkrijgen, Voor October zijn geldig: bonkaart BON 01, 02, 03 Hoeveel is de eenheid van de gewenschte soort? 1 EENHEID is gelijk: h.l. van max. 75 k.g. anthraciet, steen. Kolonel C. A. van ZEEP Toiletzeep (nieuwe samenstell.) Huishoudzeep Zachte zeep Zeeppoeder Zeepvlokken Zelfwerkende waschmiddelen Vloeibare zeep Voor 8 k.g. droog waschgoed moet aan de wasscherij één bon worden afgegeven. Hl IV V VI We ek en: de week zetten. Dit mag heet water gebeuren. Goed is half gewasschen. Wasschen: Overmatig koken, wrij ven, borstelen of wringen bescha digt het waschgoed. Het is volko men nutteloos en overbodig langer dan vijftien minuten te koken. De ketel mag niet worden volgepropt. Ruime hoeveelheid sop gebruiken. Spoelen: Terdege spoelen in: zacht water, achtereenvolgens warm, lauw en koud, totdat het water hel der blijft: het waschgoed moet drij ven. Hoewel van uitgebreide feestelijkhe den in verband met de tijdsomstandig heden moest worden af gezien, heeft Gro ningen het feit van zijn 900-jarig bestaan toch niet heelemaal ongemerkt laten pas- seeren. Het desbetreffende comité heeft in het gebouw „Pictura” een tentoonstel ling ingericht van prenten, foto’s, etsen, etc., alle een beeld gevend van Gro ningen, zooals het was en zooals het in den loop der eeuwën is geworden. Gistermorgen had de officieele opening plaats in tegenwoordigheid van talrijke autoriteiten, onder wie wij opmerkten den Commissaris der provinicie. mr. J. Linthorst Homan en echtgenoote. en den burgemeester, mr. P. W. J. H. Cort van der Linden. De regeling voor dezen winter Vanwege het departement van So ciale Zaken is aan de gemeentebestu ren een schrijven gezonden, waarin wordt medegedeeld, dat van 13 Octo ber 1940 tot en met 12 April 1941 aan ondersteunde en bij de werkverrui ming geplaatste werkloozen, waaron der begrepen de tewerkgestelde „hoofdarbeiders’, alsmede aan perso- Dr. H. W. van der Vaart Smit te ’s-Gra- venhage. heeft aan de desbetreffende kerkelijke instanties het volgende schrij ven gezonden „Aangezien ik mij principieel niet ver- eenigen kan met de politieke besluiten, die de synode der Gereformeerde kerken in 1936 te Amsterdam o.m. tegen het na- tionaal-socialisme nam en mij thans aan deze besluiten niet meer houden kan, zie ik mij tot mijn leedwezen genoopt u te berichten, dat ik mijn predikantsambt in de Gereformeerde kerken neerleg en mijn gezin en ik u verzoeken, ons niet meer als leden der Gereformeerde kerk te be schouwen. Belijdenisverschil heb ik in middels met u niet” SUIKER TARWEBLOEM of Tarwemeel of Roggemeel; Zelfrijzend Bak meel of Boekweitmeel HAVERMOUT of Havervlokken of Gort of Grutten RIJST of Rijstemeel of Rijstebloem PUDDINGPOEDER (waarin 100 gram zetmeel) of Griesmeel of Maizena MACARONI of spaghetti of ver micelli 14 Oct. t/m 20 Oct. 7 dagen extra t/m 27 Oct., echter niet in restau rants e. d. Onder voorzitterschap van mevrouw A. H. van Riel-Smeenge vergaderde Zaterdag in het stationskoffiehuis te Assen „het comité tot stichting van een monument voor de Drentsche gesneuvelden” met bur gemeesters en andere afgevaardigden uit de Drentsche gemeenten. Op voorstel van een der aanwezigen werd het voorloopig comité omgezet in een definitief comité van uitvoering. Daar de commissaris der provincie Drente, mr. dr. R. H. baron de Vos van Steenwijk, om persoonlijke redenen meen de het hem aangeboden eere-voorzitter- schap niet te kunnen aanvaarden, werd tot eere-voorzitter benoemd mr. J. Bothenius Lohman, burgemeester van Assen. zijn geweest. In den gedwongen wacht tijd moeten kansen worden verzuimd, welke niet wederkeeren. Degenen, die het geluk hadden in hun zaken te wor den gespaard, hebben die kansen kun nen benutten en zullen daarop allicht kunnen voortbouwen. De voortduring van den oorlogstoestand is voorts oor zaak, dat de bewegingsvrijheid voor menigen man van zaken steeds verder wordt beperkt. Hoe later hij recht op schadeloosstelling verkrijgt, des te min der nut zal hij veelal van zulk een toezegging kunnen trekken. Onze Kamer weet en zij is daar voor erkentelijk dat mede met uw steun veel is gedaan om de getroffenen nog zoo goed mogelijk te steunen, doch deze voorloopige hulp is en blijft noodzakelijk beneden datgene, waarop zij naar het algemeen gevoelen aan spraak mogen maken. Het zou zeker misplaatst zijn uit deze beschouwing de slotsom te trek ken, dat van overheidswege langzaam zou zijn gewerkt. Onze Kamer be toonde hierboven reeds van het tegen deel overtuigd te zijn. Doch aan dege nen, die moeten wachten en die dit tot dusver met voorbeeldige blijmoe digheid onder bitter moeilijke omstan digheden deden, hebben de sedert de Mei-dagen verloopen vijf maanden be grijpelijkerwijs veel langer toegesche nen dan aan de organen der overheid, die niet geheel of ten deele werkloos aan den kant behoefden te staan en dat dan ook allerminst hebben gedaan. Er komt noodzakelijk een oogenblik, waarop bij de afweging van deze wederzijdsche omstandigheden, de nood van de wachtenden sterker aanspreekt dan de ersenning van de moeilijkheden voor de in hun belang werkenden In dien onze Kamer de stemming juist aanvoelt, is dat tijdstip in de publieke opinie daar. Vandaar dat onze Kamer, hoezeer de ontplooide activiteit waardeerende, geheel kan medeleven en medevoelen met de talrijke Rotterdamsche zaken lieden, tot wier tolk zij zich thans dan ook gaarne maakt door tot u bij dezen hel dringende verzoek te richten om te bevorderen, dat nu binnen zoo kort mogelijken tijd de begeerde en ver wachte uitspraak zal worden gedaan, welke voor velen weder de mogelijk heid zal openen om hun. krachten en gaven op ruimer schaal aan te wenden tet instandhouding van het bedrijfs leven, dat is vooral ook van een zoo groot mogelijke werkgelegenheid, in het belang niet slechts van de naast betrokkenen, doch van gansch de samenleving in deze stad en in geheel het vaderland.” HET HAAGSCHE BORRELUUR van 4 uur af in 2830 Lange Houtstraat 5 A. Met volledig artistenprogramma. Foto’s der Groote Kerk te Rotterdam Dezer dagen heeft men kunnen lezen, dat met volledige instemming der Duit- sche overheid maatregelen zullen worden genomen ter bescherming van de resten der Groote Kerk te Rotterdam. Dit ge schiedt, opdat de mogelijkheid tot her stel niet door slecht weer zal worden verkleind. Wat er verloren is, als herstel niet mogelijk zal blijken, bewijst een serie foto’s dezer kathedraal, uitgegeven door de Hervormde gemeente te Rotter dam. Te midden van de ramp moet men 't als een geluk beschouwen, dat juist vooi de verwoesting de bekwame kunstfoto- graaf A. G van Agtmaal een heele reeks opnamen van de St. Laurenskerk had gemaakt. De herinnering eraan kan men levend houden door de aanschaffing van de thans uitgegeven serie foto’s, waar van de opbrengst komt ten bate der zoo zwaar getroffen Hervormde gemeente. De map .net 12 foto’s in groot formaat kan worden besteld bij het Kerkekantoor dei N.H gemeente. Statensingel 67, Rotter dam; giro 27738. Zij kosten 1 (plus 10 cent port). Ook zijn vergrootingen (18 x 24 c.m.) verkrijgbaar tegen 50 cent per stuk. RUND-, KALFS- of VARKENS- VLEESCH (been inbegrepen) öf: Rantsoen Vleeschwaren, als boven Inlichtingendienst Normalisatiebureau In verband met de omstandigheid, dat thans van Duitsche zijde meermalen aan Nederlandsche fabrikanten bestellingen worden gedaan volgens Duitsche norma len, blijkt het bezwaar te bestaan, dat den fabrikant niet steeds voldoende be kend is of en in hoeverre overeenstem ming bestaat met de desbetreffende Ne derlandsche normalen. In het bijzonder heeft dit betrekking op materialen, half fabrikaten en werktuig-onderdeelen. Het Centraal Normalisatiebureau. Wil lem Witsenplein 6, s-Gravenhage. deelt mede, dat aan belanghebbenden op aan vraag gaarne de noodige inlichtingen zul len worden verstrekt ten aanzien van eventueel bestaande Nederlandsche nor malen voor hetzelfde onderwerp, en ten aanzien var. de overeenstemming tusschen de betreffende Duitsche en Nederlandsche normalen. Zaterdagmiddag had te Middelburg een bijeenkomst plaats van allen, die inge deeld zijn bij de vrijwillige brandweer en vele burgers, die op 17 en 18 Mei heb ben meegeholpen by het blusschen van de vele branden, die door het oorlogs geweld waren ontstaan, waardoor het grootste deel der stad werd verwoest. Burgemeester mr. dr. J. Walré de Bor des heeft 43 personen van de brandweer, 25 reservebrandweerlieden en 72 burgers een bronzen medaille op de borst gespeld en een door hem onderteekende oorkonde uitgereikt. Op deze oorkonde staat vermeld, dat de houder heeft medegewerkt aan het stui ten van het vuur, waarvan de haarden in het zwart op een kaart zijn aange- teekend. De burgemeester deelde op deze bijeen komst, welke door den commandant van de brandweer, den heer H. Bierman, werd bijgewoond, mede, dat aan leden der brandweren uit vijftien omliggende plaat sen, die eveneens aan het blusschingswerk deelnamen, reeds een medaille en een oor konde werden uitgereikt. Van bonkaart distributie Vaste Brandstoffen, HAARDEN, KACHELS. Van dezelfde kaart, met dien verstande, dat men recht heeft op: öf deze maand 1 eenheid TURF per bon; öf later in het stookseizoen op 1 eenheid per bon van steenkolen of andere brand stoffen. Van bonkaart distributie Vaste Brandstoffen, CENTRALE VERWARMING. Tot verhooging van de vervoerscapaci teit der binnenvloot heeft de secretaris generaal van het departement van Water staat eenige vandaag in werking tredende bepalingen afgekondigd (Verordeningen blad 31): Houders van in Nederland aanwezige binnenvaartuigen, welke ten dienste van het goederenvervoer worden gebezigd dan wel daarvoor bestemd zijn, zijn verplicht de afgeschermde navigatielichten met daarbij beboerende certificaten, welke door de bevoegde autoriteiten ten behoeve van de luchtbescherming zijn voorgeschre ven tijdens de vaart, steeds aan boord voor gebruik gereed te hebben, ook al wordt niet gevaren. Deze verplichting gaat op 14 November in. De secretaris-generaal van het departe ment van Waterstaat kan ten aanzien van door hem aangewezen transporten bepalen, dat de bemanning van binnenvaartuigen, welke voor deze transporten worden gebe zigd. verplicht zijn om tusschen zonsonder gang en zonsopgang en op Zon- en feest dagen te laden, te, lossen en te varen, of wel laden of lossen toe te laten. Hij kan regelen stellen aangaande de berekening van een buitengewone vergoeding voor het verrichten van zulke transporten. Bemanningen van binnenvaartuigen zijn verplicht de hun door of namens beheer ders van waterwegen en sluiswerken ge geven aanwijzingen met betrekking tot het innemen van ligplaatsen, het verha len van het binnenvaartuig van de eene ligplaats naar de andere en het opvaren of doorvaren van het binnenvaartuig ter stond op te volgen. De inspecteur-generaal van het verkeer kan houders en bemanningen van binnen vaartuigen aanwijzen om naar een door hem te bepalen plaats op te te varen, even tueel tegen gedeeltelijke vergoeding. Bij weigering van den houder of de beman ning, kan hij de bemanning en de overige opvarenden met den sterken arm van het schip doen verwijderen, het vaartuig doen bemannen en daarvan gebruik maken ten behoeve van het goederenvervoer te water, zonder dat de houder van het vaartuig deswege tot eenige vergoeding gerechtigd wordt. Voorts bevat het besluit bepalingen over beroepsrecht en over de straf op overtre dingen. De secretaris-generaal van het departement van Waterstaat kan uitvoe ringsbepalingen in de Ned. Staatscourant doen afkondigen. Door het N.V. Internationaal Kunst zijde Verkoopkantoor te Arnhem, wordt een brochure uitgegeven: „Oppassen in de wasch”. De brochure wordt op ruime schaal verspreid onder het winkelpersoneel in het geheele land, opdat dit de klanten kan inlichten over de wijze van was schen. Maar niet alleen het wasschen, ook het in de week zetten, spoelen, dro gen en strijken wordt in dit werkje uit voerig behandeld. Wij ontleenen er het volgende aan: Algemeene regels voor het wasschen Houdt witte en bonte wasch bij het in de week zetten en het wasschen ge scheiden. Gesteven wasch vooral goed in de week zetten. Gebruik zacht water. Regenwater is zacht, ander moet nog worden onthard. Voor alle week-, onthardings- en waschmiddelen en zeepen nauwkeurig gebruiksaanwijzing volgen. Al deze producten moeten geheel worden opge- ïost. Na afloop van het in de week zet ten, het water zoo goed mogelijk uit de wasch verwijderen. Een zacht sop spaart de wasch. Sterk bevuilde plaatsen in het wasch goed moeten eerst met zeep worden in gewreven. en verricht door den zeereerw. heer Rek, leeraar aan het Seminarie Hage- veld, een neef van de overledenen. De plechtigheid had een zeer sober en ontroerend karakter. Nadat de zeer eerw. heer van Rek aan de groeve ge beden had en een familielid voor de belangstelling had gedankt, verlieten de talrijke aanwezigen diep onder den in druk de begraafplaats. De baren waren bedekt met talrijke bloemstukken. Onder zeer groote belangstelling is hedenochtend op de Nieuwe Oosterbe- graafplaats te Amsterdam het stoffe lijke overschot van den heer A. Th. Woudenberg, die als blokhoofd van den luchtbeschermingsdienst tijdens het bombardement van Donderdag nacht j.l. op Tuindorp-Oostzaan tijdens de uitoefening van zijn plicht het leven liet, ter aarde besteld. Tal van buurt bewoners uit Amsterdam-Noord waren naar het kerkhof getogen om den over ledene de laatste eer te bewijzen. On der de aanwezige familieleden bevon den zich de heeren C. Woudenberg en H. J. Woudenberg, commissaris van het N.V.V. Voorts waren aanwezig de heeren J. J. D. H. Verschoor, hoofd van den Amsterdamschen luchtbescher mingsdienst, mede als vertegenwoor diger van het gemeentebestuur, G. J. M. van Lingen, stafchef van den lucht beschermingsdienst, dr. Fache Schafer, wijkhoofd te Tuindorp-Oostzaan, K. Vorrink, C. Staal, oud-wethouder van Gouda en vertegenwoordigers van de post van den luchtbeschermingsdienst aan het Zonneplein. Onder de talrijke bloemstukken op dit zoo versche graf, dat wreede her inneringen wakker roept aan den weerzinwekkenden en zinneloozen En- gelschen bomaanval op weerlooze bur gers, zagen wij een fraaien krans van den Rijkscommissaris, Rijksminister dr. Seyss-Inquart, van het gemeente bestuur, van den luchtbeschermings dienst Tuindorp-Oostzaan en van den Alg. Ned. Mijnwerkersbond, waarvan de overledene eenigen tijd bestuurslid is geweest. Op verzoek van den overledene werd aan het graf niet gesproken. Kousen Kousen wascht men in een lauw sopje, goed spoelen en het water eruit drukken. We drogen ze bij matige warmte, dus niet in de felle zon of in de onmiddel lijke nabijheid van kachel of radiator en dan aan de punt van den voet op hangen. Beter is de kousen niet te strijken. Gebreide goederen, b.v. charmeuse Voor gebreide goederen neemt men een slap, koud zeepsop, spoelen ze goed uit en rollen ze in een doek, in den oorspronkelijken vorm drogen en aan den verkeerden kant (niet te warm) strijken. 28 Sept, t/m 8 Nov 28 Sept, t/m 25 Oct Schelpkalk geschonken voor den wederopbouw De Vereeniging van Nederlandsche Schelpkalkfabrikanten heeft het goede voorbeeld van verschillende andere orga nisaties gevolgd en 2000 h.l. schelpkalk ten behoeve van den wederopbouw be schikbaar gesteld. De regeeringscommissaris voor den we deropbouw heeft aan de Vereeniging zijn dank betuigd en zijn waardeering uitge sproken voor den gemeenschapszin, wel ke in dit aanbod tot uiting komt. RUND-, KALFS- Of VARKENS- VLEESCH (been inbegrepen) öf: Rantsoen Vleeschwaren. Het rantsoen vleeschwaren, dat per bon kan worden gekocht loopt uiteen voor de verschil lende soorten. voor gerookt of gekookt varkens-, rund- en kalfsvleesch en voor gerookte worstsoorten, b.v. ham, schouder, carbonade, spek, rook- vleesch, pekelvleesch. Gelder- sche rookworst, plockworst en snijworst: voor gekookte worstsoorten, b.v. boterhammenworst, lunchworst, rolpens en knakworst b.v. Frankforter en Weener: voor leverartikelen, als b.v. Ber liner-, Saksische- en Haagsche leverworst en verder van ton genworst en nierbrood: voor bloedworst: In blik: bij vleeschwaren in blik dient bij de berekening van het benoodigde aantal bons te worden uitgegaan van den netto-inhoud, met inachtneming van de verschil lende rantsoenen voor de uiteenloopende soorten. Bij soepen en gemengde spijzen in blik, waarin vleesch is verwerkt, moet worden gelet op de verwerkte hoeveelheid vleesch kolen, industrie- of eierbriketten; 2J h.l. kolenslik; 2 h.l. (max. 100 k.g.) baggerturf; 2 h.l. (max. 100 k.g.) cokes (ook gas cokes); 110 k.g. bruinkoolbriketten; 450 stuks (200 k.g.) baggerturf; 300 stuks (195 k.g.) persturf; 175 k.g. fabrieksturf; 200 k.g. overige soorten turf. De veel gebruikte inhoudsmaat 1 mud 3 1 h.L gen wegens verkorten werkduur, een brandstoffenbijslag mag worden ver strekt. Deze zal gedurende het tijd vak van 13 Oct. tot en met 23 Novem ber e.k. ten hoogste 1 per week en van 24 November 1940 tot en met 8 Maart 1941 maximaal 1,30 per week mogen bedragen, terwijl nadien weder om geen hooger bedrag dan wekelijks 1 mag worden toegekend. Voor dezen bijslag komen in aanmer king gehuwde en ongehuwde kostwin ners, alsmede zij, die den steun voor alleen wonenden ontvangen. Voorts kan nog mits het gemeentebestuur hier voor termen aanwezig acht in eerst- vermeld tijdvak een brandstoffenbijslag, gelijk aan de helft van dien voor kost winners, worden uitgekeerd aan dege nen, die bij anderen een kamer hebben gehuurd, zonder huiselijk verkeer, daar bij zelf de zorg dragen voor hun voedsel en voor het verkrijgen van brandstoffen op zichzelf zijn aangewezen. Laatstbe doelde bijslag mag alleen worden uitge keerd, indien in de kamer een, in bruik- baren toestand verkeerende stookgele- genheid aanwezig is, waarvan ook re gelmatig gebruik wordt gemaakt. Aan hen, die bij anderen inwonen en aan vorengenoemde voorwaarden niet voldoen, zooals kostgangers en naamde slaapgasten, mag geen stoffenbijslag worden verstrekt. De ondersteunde of bij de werkver ruiming geplaatste werkloozen, die reeds een zoogenaamden kolenbon hebben ontvangen, kunnen eerst dan voor brandstoffenbijslag in aanmer king worden gebracht, wanneer zij, te rekenen van 13 October af, 6 we ken in zorg zijn. Een kostwinner, respectievelijk ka merbewoner, kan dan over de 6e zorg- week een brandstoffenbijslag ontvangen respectievelijk van 0,25 en 0,15, ter wijl aan hen de daaropvolgende weken normaal de bovenvermelde bijslag kan worden toegekend. Uiteraard zal, indien inmiddels de verhooging van den brand stoffenbijslag tot f 1,30 per week van kracht is, dan met deze wijziging reke ning mogen worden gehouden. De toekenning van brandstoffenbijslag aan ondersteunden mag wederom in zooverre tot gevolg hebben, dat de ma xima van de schalen overschreden wor den, dat bij geheele werkloosheid de som van steunbedrag en brandstoffenbij slag en bij gedeeltelijke werkloosheid, de som van het loon van den onder steunde, het steunbedrag en den brand stoffenbijslag, ten hoogste bedraagt 95 pCt. van het loon, dat de betrokken ar beider ten tijde van de ondersteuning in het vrije bedrijf zou kunnen verdienen, indien hij niet werkloos of gedeeltelijk werkloos was. Zij, die in een periode van drie maan den acht weken bij de werkverruiming zijn geplaatst, kunnen over de dagen c.q. weken, dat zij niet tewerkgesteld zijn (de zoogenaamde wandeldagen of -weken), de helft ontvangen van het be drag, dat hun aan brandstoffenbijslag zou worden uitgekeerd, indien zij over bedoelde dagen c.q. weken wel tewerk gesteld waren geweest. In de kosten der verstrekking van den brandstoffenbijslag aan werkloozen, die in de steunregeling zijn opgenomen of bij een gesubsidieerde werkverschaffing zijn geplaatst, zal onder normaal voor behoud uit het werkloosheidssubsidie- fonds eenzelfde bijdrage worden toege kend als in de overige kosten van steun- verleening of in de loonen der werkver schaffing wordt verleend. Bovenstaande regeling voor het ver strekken van een brandstoffenbijslag geldt, voor zoover mogelijk, ook voor de kleine boeren en kleine tuinbouwers, gerangschikt in de groep b. Ook aan deze personen kan dus, voorzoover zij geen kolenbon hebben ontvangen, vanaf 13 October j.l. een brandstoffenbijslag worden verstrekt. De kosten voort vloeiende uit bovenbedoelde regeling voor de betrokken kleine boeren en tuin bouwers, komen voor de helft ten laste van het departement van landbouw en visscherij, terwjjl de andere helft door de gemeente moet worden gedragen. De Kamer van Koophandel en Fa brieken te Rotterdam heeft den volgen den brief gezonden aan het waar nemend hoofd van het departement van Financiën „Het is onze Kamer bekend, dat de vraagstukken, welke verband houden met de hier te lande door den oorlog veroorzaakte schade altijd de volle aandacht van uw departement hebben gehad. Zij meent te weten, dat aan de oplossing dier problemen, waarvan de moeilijkheid door niemand zal worden miskend, met voortvarendheid is ge werkt. Het is zeker meer dan een leege formule wanneer onze Kamer vast stelt, dat in de kringen der talrijke oorlogsslachtoffers in deze stad de be slissing van de overheid hieromtrent met vertrouwen tegemoet wordt gezien. Het besef, dat de nationale rampspoed zeker niet onevenredig zwaar mag drukken cp die Nederlanders, wien toe vallig rechtstreeks de meeste schade werd toegebracht, is te algemeen ver breid en te zeer gegrondvest op het rechtsgevoel van ons volk dan dat in redelijkheid zou mogen worden ge- tijfeld aan de instemming van de over heid met dit beginsel. Gistermorgen zijn, zoo meldt het A. N. P., onder groote belangstel ling de heer en mevrouw van Haaren-Ronge, die tijdens de bomaan vallen op Amsterdam Zuid in het per ceel Vechtstraat 135 den dood hebben gevonden, op de R.K. begraafplaats Buitenveldert ter aarde besteld. De absoute en beaarding werden van De heer H. Zagt, godsdienstonderwijzer te ’s-Gravenhage is benoemd tot voor ganger van de Ned Herv. Evangelisatie op Geref. grondslag te Werkendam. R.K. Kerk. In den ouderdom van 61 jaar is te Til burg pater G. Lelieveld, die gedurende een reeks van jaren een belangrijk aan deel had in het werk der apologetische vereeniging „Petrus Canisius”. overleden. Gereform. Kerken. Tweetal te Noord-Bergum (voor hulp- pred.) de heeren J. de Wal, cand. te Ber gum, en W. Wijma. cand. te Hoogezand. Benoemd tot hulppred. te Nieuw-Ven- nep-Haarlemmermeer O.Z. (voor den evangelisatiearbeid) de heer R. Koolstrfc cand te Utrecht. Beroepen te Katwijk a. d. Rijn ds J- G. Aaiders te Leimuiden; te Katwijk aan Zee ds. J. C. Gilhuis te Mijdrecht. Gereform. Gemeenten Beroepen te Dirksland de heer J. v. tt Berg, te Krabbendijke. Chr. Geref. Kerk. De classis Zwolle der Chr .Ge ef, Kerk heeft den heer J. H. Velema, theol. cand. te ’s-Gravenzande en beroepen predikant bij de gemeente van Steenwijk. geëxami* neerd en toegelaten tot den dienst de3 Woords en der Sacramenten. Bedankt voor Nieuw-Vennep ds. E. du Marchie van Voorthuysen te Urk. Rem Broederschap. Aangenomen naar ’s-Gravenhage ds. A- J. de Kievid, voorganger Ned. Prot Bon» te Brielle. Geref. Kerken in Hef* steld Verband. Na gehouden kerkelijk examen is be roepbaar verklaard de heer J. Blonei t* Bussum, theol. cand. aan de universite» te Utrecht. Desniettemin moet onze Kamer op merken, dat het bedrijfsleven in Rot terdam met klimmend ongeduld een duidelijke uitspraak, zij het desnoods slechts in beginsel, tegemoet ziet. Ook de meest volledige schadeloosstelling in de toekomst kan niet beletten, dat thans van dag tot dag schade wordt geleden door stilstand van onder nemingen, beperktheid in de beschik bare kapitalen, vermindering van cre- dietwaardigheid en dergelijke gevolgen van de vernietiging van talrijke waar devolle activa. Niet alleen de onder nemers, doch ook breede scharen van de in hun zaken werkzamen, lijden onder dezen gang van zaken. Onze Ka mer is overtuigd, dat de ernst van dezen toestand u evenzeer als den naast betrokkenen ter harte gaat. Toekenning van recht op volledige schadeloosstelling zou den druk van deze omstandigheden ongetwijfeld sterk verlichten. Dit klemt te meer, omdat het alsnog uitblijven van een zoodanige verzekering de mogelijkheid inhoudt, dat haar waarde voor de betrokkenen minder zal zijn dan met een vroeSere beslissing het geval zou nen> een tegemoetkoming ontvan- Aan de Technische Hoogeschool te Delft is de cursus 19401941 in gezondheids- techniek geopend, in welke de onderwer pen „water”, „bodem” en „lucht” van medische en van technische zijde zullen worden behandeld. Als inleiding, ter gelegenheid van de eerste les, die door een 140-tal studenten en genoodigden werd bijgewoond, heeft de heer W. F. J. M. Krul, voorzitter van de afdeeling voor gezondheidstechniek van het Koninklijk Instituut van Inge nieurs, de strekking van deze cursussen nog eens belicht. De heer J. P. Bijl, di recteur van het Instituut voor praeven- tieve geneeskunst gaf daarna zijn eerste les. Oud-strijder in Atjeh Op 16 September j.l. is te Antibes (Zuid-Frankrijk) in den ouderdom van 88 jaar overleden de heer C. A. van Loenen, kolonel van het Ned.-Indische leger b.d. Wijlen kolonel van Loenen was een der meest vooraanstaande figuren utt den tijd van generaal van Heutsz. Bij de onderwerping van Atjeh heeft kolonel van Loenen zich zeer moedig onderschei den. Wanneer bijzonder belangrijke toch ten of hachelijke ondernemingen op het programma stonden, behoorde hij steeds tot de partij.

Haagsche Courant | 1940 | | pagina 6