HAAGSCHE COURANT Dinsdag 15 October 1940. Onthulling gedenkteeken gevallenen voor BINNENLAND STADSNIEUWS DE WINTERKLEEDINGHULP UITREIKING DERDE SERIE BROODBONBOEKJES DUITSCHE LAGERE SCHOOL DE VISSCHERIJ VERPLAATST Naar de Dreibholzstraat DERDE BLAD VAN WALMUUR GEVALLEN Bommen op Den Helder BEGRAFENIS J. J. SMOUT Metselaar ernstig gewond Aanbod door den Raad aanvaard WARME MAALTIJDEN DE BLOEMBOLLENTENTOON STELLING IN HET ZUIDERPARK GEDEELTELIJKE RESTAURATIE ST. JACOBSTOREN GEMEENTELIJKE LEEN- EN VOORSCHOTBANK GARANTIEVERLEENING AAN DE „HAAGSCHE OPERETTE” MANESCHIJN IN OCTOBER EN NOVEMBER 4i Op de begraafplaats „Hofwijk” te Overschie -werd een monument onthuld ter nagedachtenis aan de daar ter plaatse gesneuvelde Nederlandsche militairen. Op de foto de aanwezige Duitsche militaire autoriteiten brengen, een groet. (Holland) NA TIEN UUR OP STRAAT MARSCH WACHTBATAUON LUCHTWAPEN zal wederom Inlagen en terugbetalingen op de Rijkspostspaarbank Morgen de letters Q, R, S en T BEGRAFENIS Ir. H. VAN DER MINNE ONTSPANNINGSMIDDAG VOOR DE ROTTERD. GEËVACUEERDEN Morgen de letters L, D en T 11 No. 17699 R, van den VERGADERING VAN DE N.S.N.A.P. zoon MUZIEKUITVOERINGEN i Voorstel van B. en W. door den Gemeenteraad goedgekeurd De Gemeenteraad heeft zich gister middag vereenigd met het voorstel van B. en W. tot een gedeeltelijke restau ratie van den St. Jacobstoren. Met 18 tegen 12 stemmen door Gemeenteraad goedgekeurd De Gemeenteraad heeft gistermiddag met 18 tegen 12 stemmen aangenomen het voorstel van B. en W. tot het ver- leenen van een garantie van 2000 ten behoeve van de „Haagsche Operette”. ver- tienen ver- de i de van half 9 tot half 6, plaats aan personen, wier naam begint met de letter Q, S of T. Door de politie werden gisteren 10 mannen en 11 vrouwen betrapt, die zich na tienen op straat bevonden. Tegen 47 wielrijders werd een proces-verbaal op gemaakt terzake van het niet of onvol doende nakomen van den plicht om de fietslantaarn af te schermen. In 16 ge vallen is bovendien het rijwiel in beslag genomen. Slachtoffer ongeluk G.E.B. Op de begraafplaats Nieuw Eik en Duinen is hedenmiddag het stoffelijke overschot ter aarde besteld van den kabelmonteur van het Gem. Electrisch Bedrijf, den heer J. J. Smout, die bij het ongeval in het hoofdgebouw van het G.E.B. op Vrijdag j.l. op tragische wijze om het leven is gekomen. Van het R.K. ziekenhuis in het West- einde, waar de heer Smout is over leden, reed de stoet naar het gebouw van het G.E.B. aan het Constant Rebec- queplein, waar een groot gedeelte van het personeel stond opgesteld. Hier wen den drie kransen aan den lijkwagen gehecht Vervolgens reed de stoet naar de be graafplaats. Met ir. H. S. M. Trooster, directeur, ir. C. M. Frings en ir. D. Zuidweg beiden hoofdingenieurs en den heer G. J. J. Benoit, administrateur, waren daar aanwezig afgevaardigden van de verschillende afdeelingen van het G.E.B., het bestuur van de V.O.L.A. (Vereeniging van oud-leerlingen van ambachtsscholen) en vele andere be langstellenden. Naast den lijkwagen liep een tien tal collega’s van den overledene, die als slippendragers fungeerden. Aan het graf werd het woord gevoerd door ir. Trooster. Hij zeide o.m.: Wan neer wij uit het volle leven dit stille kerkhof betreden, overvalt ons de ge dachte, dat wij allen eens de absolute rust zullen ingaan. Wij vragen ons dan af, hoe wij de taak, welke het leven ons gesteld heeft, hebben volbracht. Aan dit graf mag gezegd worden, dat de overledene een goed mensch en een goed vakman is geweest, die het ver trouwen van zijn chefs genoot en wien dan ook belangrijk werk kon worden opgedragen. De heer Smout toonde niet alleen een groote belangstelling voor zijn vak, maar trachtte deze ook op te wekken bij anderen. Wij denken aan den zwaren slag, welke de familie heeft getroffen. Wij kunnen haar de verzekering geven, dat wij op de diepste wijze deelnemen aan haar verlies. Tenslotte dankte spr. mede namens het gemeentebestuur voor alles wat de overledene heeft gedaan voor de ge meente. Namens de V.O.L.A. sprak de secre taris, de heer A. J. Potuyt. De heer Smout heeft zich altijd doen kennen als een man van initiatief en van rust. Altijd was hij bereid de ver eeniging te steunen. De heer Smout werd in hooge mate gewaardeerd. Een zoon dankte voor de belang stelling. De stafmuziek van de Ordnungspoii- zei zal morgenmiddag aan den Hofweg concerteeren van 4 tot 5 uur. A.s. Vrij dag concerteert de kapel in Eindhoven op de Markt, van 4 tot half zes; des morgens maakt zij een muzikalen rond gang door de stad. Het vertrek is waar schijnlijk om 10 uur van het station af. Zaterdag maakt de stafmuziek een marsch door Amsterdam in den vroegen morgen. Op dien dag wordt in Hilver sum geconcerteerd op de Kerkbrink van half vijf tot zes. Zondagmiddag heeft dan weer een concert hier ter stede plaats aan den Hofweg van 4 tot 5 uur. De gemeente als landbouwer In verband met de plannen van ver scheidene gemeenten, om akkerbouwge wassen te telen, zooals bruine en witte boonen, heeft het departement van Bin- nenlandsche Zaken aan de gemeentebe sturen een circulaire gericht, waarin de gemeenten gewaarschuwd worden, dat zij. voor wat de bestemming der verbouwde producten betreft, als normale telers be schouwd zullen worden en aan de voor dezen geldende voorschriften gebonden zullen zijn. Gemeentelijke distributiere- gelingen naast de landelijke distributie moeten als uitgesloten worden beschouwd. Ook inzake het geven van speciale be stemmingen aan de verbouwde produc ten, zullen de gemeenten aan een Rijks- regeling zijn onderworpen. Brood voor graanverbouwers. Van bevoegde zijde wordt er de aan dacht op gevestigd, dat landbouwers, die een gedeelte van het door hen verbouwde graan willen gebruiken om daarvan brood te bakken of te laten bakken, bij de plaat selijke bureauhouders van de voedsel voorziening een maalvergunning kunnen aanvragen. De plaatselijke bureauhouders zullen deze maalvergunning uitsluitend verleenen tegen overlegging van een ver klaring van den plaatselijken distributie- dienst, waaruit blijkt, dat de betrokken landbouwer afstand heeft gedaan van de dezer dagen aan hem en zijn gezinsleden uitgereikte of uit te reiken broodbonboek- jes, althans van een gedeelte daarvan. Nadere bijzonderheden betreffende deze regeling zijn te verkrijgen bij de plaatse lijke distributiediensten. De motorspuit van de Duin straat rukte gisteren in den vroegen avond, omstreeks 7 uur, uit naar de Dr. Lelykade. Er bleek in een vuilnispui brand te zijn ontstaan, welke met straal op de waterleiding spoedig bluscht was. Tijdens de treinreis den HaagSchie dam heeft een onbekende kans gezien van een reiziger een portemonnaie, in houdende 90, te rollen. Van een jongedame woonachtig in de Terwestenstraat is, toen zij zich begaf door de Herman Costerstraat, eveneens teen portemonnaie gerold. Er zat 8 in. Men zij op zijn hoede VERSIERING MET BEELDHOUWWERK De Gemeenteraad heeft het aanbod van het Centraal Bloembollencomité te Haarlem, betreffende 500.000 bloembollen van allerlei aard, met de bedoeling dat daarmee in het a.s. voorjaar een tentoon stelling zal worden ingericht in het Zui- derpark, met dankbaarheid aanvaard. De Gemeentelijke Plantsoenendienst, heeft voor deze tentoonstelling op de zoo bij uitstek gunstig gelegen terreinen, van het Zuiderpark, grootsche plannen. Naar wij van de directie van Pantsoenendienst vernamen, ligt het in de bedoeling, de aantrekkelijkheid van deze expositie nog te verhoogen, door het aan brengen van beeldhouwwerken hoofdzake lijk van Haagsche beeldhouwers, zooals dit indertijd het geval was bij de tentoon stelling „De Hofstadbloem” in de Hout- rusthallen. MET PAARD EN WAGEN TE WATER Om half 4 gistermiddag zijn een paard en wagen de Zuid-West Buitensin gel ingedoken, nabij de Koningin Em- makade. Door voorbijgangers werden eenige personen, die zich op den wagen bevonden, op het droge getrokken. De kraanwagen van de politie moest zich ontfermen over het paard en den wagen. Over de oorzaak is niets bekend. BONDSBODENBESTELHUIS „DE SAMENWERKING” Het Bondsbodenbestelhuis „De Sa menwerking” heeft in verband met de verduisteringsvoorschriften en de ben- zineschaarschte de volgende maatrege len genomen Aangekomen of te ver zenden goederen moeten zooveel moge lijk worden afgehaald of bezorgd. In dien zendingen moeten worden afge haald, dient hiervan uiterlijk voor 12 uur kennis te zijn gegeven. Af te halen goederen moeten uiterlijk om 4 uur ter verzending gereed staan, terwijl de vrachtbrief ingevuld gereed moet liggen. Voor ouderen en in het algemeen voor hen, die in het donker slecht kun nen zien, geven wij hieronder de dagen, waarop zij met behulp van het maan licht zich tusschen zonsondergang en 10 uur over straat kunnen begeven, zonder het groote risico te loopen te struikelen of in het water te wandelen. Men kan hiermede rekening houden bij het vaststellen van den datum voor een vergadering of het brengen van een be zoek. Dit is natuurlijk met het voorbe houd, dat op den genoemden dag niet de maan schuil gaat achter dichte regenwolken! Toch ziet men zelfs ook dan vaak een diffuus schijnsel, voldoen de om zich te oriënteeren. Maanlicht al of niet gecombineerd met schemering heeft men tot 18 Octo ber. Van 18 October tot 22 October al leen op het laatste gedeelte van den avond- Men kan dus wel om kwart voor tienen naar huis met licht. De periode tusschen 22 October en 31 October is tot tien uur geheel in het duister ge huld, de maan komt dan pas na tienen op. Van 1 tot 4 November is er wassende maan. Na zonsondergang schijnt de maan gedurende een toenemend aantal uren. Van 4 November tot 15 November is er eiken avond tot 10 uur maneschijn; van 15 November tot 20 November komt de maan wel voor 10 uur op, doch alleen gedurende het laatste gedeelte heeft men maneschijn; van 20 Novem ber tot 30 November is het tot tien uur wederom geheel duister. BRAND IN WAGON MET STROO Vijftig pakken geperst stroo gingen in vlammen op bij den brand, welke gis teravond om circa half tien heeft ge woed in een wagon van de Nederland sche Spoorwegen, gestationneerd op het emplacement Doornstraat. De oorzaak van het vuur moet vermoedelijk in bal dadigheid gezocht worden. De twee motorspuiten van de bureaux aan de Duinstraat en de Gevers Dey- nootweg waren met vier stralen de op laaiende vuurzee spoedig meester. De nablussching heeft tot half twee in den nacht geduurd. Er deed zich, in band met de voorschriften voor thuis te zijn, het merkwaardige schijnsel voor, dat behalve enkele jour nalisten en een paar luchtbeschermers geen kijker te bekennen was! Morgen vindt de uitreiking van derde serie broodbonboekjes, De Duitsche Schoolvereeniging hier ter stede heeft voor haar lagere school een nieuw gebouw gekregen. Was dit insti tuut tot nu- toe gevestigd in de Jan van Nassaustraat, vandaag is het verhuisd en is het ondergebracht in de vroegere Frederik van Bylandtschool in de Dreib holzstraat. Daardoor heeft men de be schikking gekregen over een grooter, mo derner en vooral ook vriendelijker ge bouw dan tot dusver, een instituut, dat straks, wanneer de reeds ontworpen ver- bouwings en uitbreidingsplannen zijn uit gevoerd, een ideale onderwijs-inrichting zal zijn. In tegenwoordigheid van enkele Duit sche en Nederlandsche autoriteiten op on derwijsgebied, is de nieuwe school van ochtend officieel in gebruik genomen. De leerlingen, ook de leerlingen van de Duit sche middelbare school, welke in de Jan van Nassaustraat blijft gevestigd, hadden zich hiertoe op het schoolplein verzameld, terwijl het geheel werd opgeluisterd door een Duitsch politiemuziekcorps. De aan wezigen werden begroet door den predi kant Kaetzke, die sprak namens het be stuur van de Duitsche Schoolvereeniging te ’s-Gravenhage. Spr. bracht den Rijks- commissaris en den commissaris-generaal voor Bestuur en Justitie, dr. Wimmer, als mede den Haagschen onderwijsautoritei- ten, dank voor hun medewerking bij het tot stand komen van deze schoolverplaat- sing, welke noodzakelijk was in verband met het aantal leerlingen, dat voor het gebouw in de Jan van Nassaustraat te groot was geworden. Aan dit openingswoord ging vooraf een marsch, gespeeld door het muziekcorps, waarna de kinderen zongen het lied ,,Auf hebt unsere Fahne”, gevolgd door het hijschen van de Duitsche nationale vlag. Na de rede van den heer Kaetzke speel de wederom het muziekcorps, waarop het woord werd gevoerd door dr. Schwarz als vertegenwoordiger van den Rijkscommis- saris en den commissaris-generaal dr. Wimmer. Spr. zette in zijn toespraak de beteekenis van deze school en van Duit sche scholen in het buitenland in het al gemeen uiteen, wees voorts op de taak der Duitsche leerlingen, die deze scholen bezoeken en gewaagde tenslotte van de opvoeding, welke ook Nederlandsche kinderen hier deelachtig kunnen worden. De leerlingen zongen hierna het lied ,,Ein junges Volk steht auf”, gevolgd door een slotwoord, gesproken door „oberstudiendirektor” dr. E. Honsberg, die het hoofd der school een groote, in gelijste foto van den Duitschen Führer overhandigde, welk beeld in het school gebouw gehangen zal worden. Met het zingen der Duitsche volkslie deren werd de plechtigheid gesloten. De genoodigden, alsmede de aanwezige ouders, begaven zich vervolgens naar de Jan van Nassaustraat, waar de nieuwe Duitsche kinderspeelplaats officieel in ge bruik werd gesteld. Door vergrooting en vernieuwing van de oude speelplaats heeft men hier thans een bijzonder aardig geheel weten te maken. Dr. Honsberg heette de aanwezigen hier welkom, waarna de kinderen een leuk programma uitvoerden en de heer Kaetz ke tenslotte een slotwoord sprak. Renteverlaging voor credietverleening, met borgstelling, aan den kleinen middenstand goedgekeurd De Gemeenteraad heeft gistermiddag het voorstel van'll, en W. goedgekeurd tot wijziging van het reglement der Gemeentelijke Leen- en Voorschotbank, en betreffende een overeenkomst met het Haagsche Crisiscomité inzake cre- dietverstrekking aan den kleinen mid denstand. De rente van leeningen van 250 af, waarvoor het H.C.C. of Maat schappelijk Hulpbetoon tegenover bank borg blijft, wordt van 6 tot pCt. verlaagd. De Haagsche Vereeniging voor Vrou welijke Vrijwillige Hulp heeft aan haar leden een circulaire gezonden, waarin zij meedeelt, dat met vrij groote zekerheid kan worden aangenomen, dat er dezen winter in verschillende deelen van de stad warme maaltijden zullen worden verstrekt en in verband daarmee hun medewerking inroept voor het koken, het uitdeelen van de porties, het oprui men en omwasschen enz. Uit een bakfiets, welke o n- beheerd stond op het terrein van het slachthuis, zijn gisteren ten nadeele van een slager in de Prinsestraat, 4 osse- tongen gestolen. Gistermiddag is op de Algemeene Be graafplaats ter aarde besteld het stoffe lijke overschot van ir. H. v. d. Minne, oud-lid van den. laad van toezicht op de spoorwegdiensten. Op de begraafplaats waren o.m. aanwe zig prof. dr. ir. J. Kraus en ir. A. König, oud-ministers van Waterstaat, ir. A. H. W. v. d. Vegt, oud-hoofdinspecteur Spoor wegen, ir. B. M. Gratama. oud.hoofd. ingenieur Spoorwegen, F. P. Wathmar, oud-inspecteur directe belastingen, ir. W. des Tombe, oud-hoofdinspecteur Spoor, wegen, B. Fabery de Jonge, inspecteur directe belastingen, kapitein P. For- bec Weis, D. J. Couvee, luit.-kolonel Generale Staf, D. J. Couvee, luit.-kolonel b. d., prof. ir. C. W. Weys, ir. A. M. Heuff, oud-rijkshoofdinspecteur Spoorwegen, mr. G. v. d. Meulen, oud.secretaris-generaal dept, van Waterstaat, W. J. H. v. Engelen burg, oud-officier, ir. H. P. Weremeus Bu_ ning, W. C. Cuyk, oud-Rijksontvangèr. J. G. Ravenek, oud-Rijkshoofdinspecteur van het verkeer, mr. Silvergiete Hoogstad, oud.secretaris raad van toezicht op de Spoorwegen, mr. dr. J. B. Peyrot, M. L. Bleuland v. Oordt, oud.hoofdingenieur van Bouw, en Woningtoezicht en C. P. Simonsz. Aan het graf wijdde de oudste enkele woorden aan zijn vader. Hij schetste hem als een gave persoon lijkheid, die zijn uiterste krachten in spande bij zijn werk. Reeds op 21-jarigen leeftijd was hij afgestudeerd. Spoedig viel de aandacht op hem. Bij de Spoorwegen doorliep hij verschillende rangen, totdat hij lid van den raad van toezicht op de Spoorwegdiensten werd. Wij kunnen zeer trotsch op hem zijn. Nadat nog een broer het woord gevoerd had, dankte de oudste zoon voor de be. langstelling. Twee huizen vernield Zondagavond zijn wederom bommen gevallen in de bewoonde wijken van den Helder. Ditmaal werden de perceelen Reigerstraat 78 en 80 door bommen vernield. De huizen waren niet be woond. Er zijn geen persoonlijke onge lukken te. betreuren Wel is de mate rieel schade, cok in de omgeving, aan zienlijk. Voor een tot in de uiterste hoeken ge vulde Dierentuinzaal hield Zondag de kring van de N.S.N.A.P., landelijk leider dr. E. H. van Rappard, een vormingsmid- dag voor de leden in den Haag. Een der partij sprekers hield een rede, welke in de eerste plaats de historische bewijsgronden behandelde, waarop deze nationaal-socialistische beweging zich op het grootduitsche standpunt heeft ge plaatst. De spreker wees er op, hoe er slechts één nationaal-socialisme zijn kan, namelijk het Duitsche, dat in zich be vat de Vervulling van alle beloften, die gedaan zijn door voorbije regeeringen, doch nimmer zijn vervuld. Na de pauze sprak de landelijke leider, die een betoog hield over den aard en het karakter van de N.S.N.A.P. Hij wees er op, dat het ware socialisme slechts het Duitsche nationaal-socialisme kan bren gen, dat alleen alle factoren bevat, die daartoe noodig zijn. Uitvoerig betoogde spreker, dat er geen Nederlandsch natio naal-socialisme zijn kan en dat deze mee- ning ook door den Führer van het Groot- Duitsche Rijk wordt gedeeld, die het natio naal-socialisme geen exportartikel heeft genoemd. Misschien, zoo merkte deze spreker op, kan men vermoeden, dat aan een bepaal de Nederlandsche groep, die zich het minst deloyaal gedragen heeft tegenover de Duitschers voor den oorlog, een kans zal krijgen, te toonen, wat zij kan, indien althans uiterlijke verschijningsvormen en het getal den doorslag zouden geven. Maar dan zal zij tevens het bewijs leve ren, dat zij onmachtig is in de practijk ten uitvoer te brengen, wat zij in theorie meent te kunnen bereiken. Immers, zulk een partij, die vreemd staat tegenover volk en volksche eigenschappen, die den geest van den tijd niet verstaat, is tot onmacht gedoemd. Alleen het socialisme kan winnen. En dat socialisme is alleen te vinden in het Duitsche nationaal-socia lisme, dat door den N.S.N.A.P., leider dr. van Rappard, is gebracht. PORTEMONNAIE MET 90 GULDEN GEROLD Cacaoboonen en -producten In enkele bladen is het bericht opge nomen, dat ten aanzien van cacaoboonen, cacaomassa, chocolade en cacaoboter ont lening is verleend van het verbod vervat artikelen 2 en 3 van van het besluit an 28 Augustus 1939. leF voorkoming van misverstand wordt r Uitdrukkelijk op gewezen, dat deze «ntneffing geen wijziging brengt in de op 11 punt bestaande voorschriften en dat hl i Paine de bepalingen van het cacao- t V.V.O. 1940 a van 8 Augustus .welke betrekking hebben op het oorhanden en in voorraad hebben, het atieveren, vervoeren en verwerken van acaoboonen en cacaoproducten, geheel van kracht blijven. Enquête grond- en hulpstoffen voor de waschindustrie De Staatscourant van gisteren bevat -5n. beschikking van den secretaris-gene- aai van het departement van Handel, Overheid en Scheepvaart, waarbij alle hpjSonen.of lichamen, die het wasscherij- arijf uitoefenen, verplicht worden op- enVk 16 doen van de hoeveelheid grond- hulpstoffen op 1 October 1940 voor- en in voorraad, hoeveel zij daar- d n,ln 193® en 1939 hebben verbruikt, en aeveelheid wasch in droge kilogram- m 193& en 1939 behautieid> Morgen zal wederom het Wacht- bataljon van het Duitsche luchtwapen een marsch door de stad maken. Zij zal daarbij de volgende route volgen W assenaarscheweg, Koninginnegracht, Princessegracht, Heerengracht, Korte Poten, Plein, Lange Poten, Kapelsbrug, Lange Poten, Plein, om 1 uur voorbij- marsch langs het voormalige departe ment van Defensie, Binnenhof, Buiten hof, Lange Voorhout, Vos in Tuin straat, Dennenweg, Frederikstraat en via de Javastraat naar het Nassauplein. In het Tehuis voor de Rotterdamsche geëvacueerden aan het Alb. Thijmplein, heeft Zondag, onder groote belangstelling ook van andere tehuizen waar geëvacu eerden zijn ondergebracht, een ontspan- ningsmiddag, georganiseerd door de com missie voor O. en O. plaats gehad. Belanglooze medewerking verleende daarbij het „Oud en Nieuw Cabaret”, onder leiding van den heer Jan Niemans, met zang en sketchen. Zonder aan de prestaties van de overige spelers van dezen middag tekort te doen, moeten wij in het bijzonder melding ma ken van de medewerking van Cissie van Zadelhoff, als stepdanseres, en van de da mes Coby Klazener en Hanny van Roon, die met haar populaire liedjes, welke tooral door de jeugd dapper werden meegezongen, allen kostelijk amuseerden. De heer W. van Dusseldorp, als mr. Willy, voerde een serie verbazingwekken de goocheltoeren uit. Uit het daverend applaus bleek, dat deze middag door de talrijke aanwezigen zeer werd gewaar deerd. Na afloop bracht de commandant van het Tehuis allen medewerkenden dank voor dezen welgeslaagden middag. De 48-jarige metselaar J. G. H. uit den Haag is gistermiddag van een boogen walmuur m het Kronenburger- park te Nijmegen gevallen en liep daarbij een ernstige halswervelfractuur op. Op last van den geneesheer, dokter van Ewijck, werd hij per ziekenauto naar het St. Canisiusziekenhuis ver voerd. Zijn toestand was hedenochtend levensgevaarlijk.' VIJFTIGJARIG BESTAAN WIJK- GEBOUW „UW KONINKRIJK KOME” Het bekende wijkgebouw „Uw Ko ninkrijk kome”, met belendende kapel van de Ned. Herv. Gemeente hier ter stede, gelegen aan de Kon. Emmakade, bestaat a.s. Donderdag 50 jaar. Kapel en wijkgebouw zijn in het leven geroepen door de wijkvereeni- ging „Uw Koninkrijk kome”, die 15 December 1882 werd opgericht met de bedoeling, te evangeliseer en in een zich uitbreidend stadsgedeelte, bij du oudere Hagenaars bekend als het „Kleine Veentje”. In verband met de tijdsomstandig heden zal het gouden jubileum onop gemerkt voorbijgaan. Eenige schepen toegelaten tot de snurrevaadvisscherü Naar wij vernemen zijn eenige schepen toegelaten tot de snurrevaad- visscherij, zoodat thans met de inrich ting van deze schepen kan worden aangevangen. Voorts is een beperkt aantal loggers in Scheveningen aangewezen voor de trawlvisscherij langs de kust. Met de inrichting van eenige dezer schepen is reeds een aanvang gemaakt. Plannen tot samenvoeging van gemeenten in Noord-Holland Het provinciaal bestuur van Noord- Holland heeft aan ongeveer 100 gemeen ten in de provincie een circulaire gezon den, waarin samenvoeging van de ver schillende gemeenten naar voren wordt gebracht. De oorzaak voor deze samen voeging is het feit, dat de toestand der overheidsfinanciën vaak niet rooskleurig is en door de samenvoeging vele uitgaven bespaard kunnen worden. Het advies van de verschillende ge meenteraden wordt door het provinciaal bestuur vóór 15 November ingewacht. Medegedeeld zal moeten worden, welke gemeenten naar het oordeel van de ge meenteraden bij het tot stand komen van de combinatie, in aanmerking zouden ko men om de hoofdplaats van het gecombi neerde gebied te worden en hoe de namen van de nieuwe gemeenten zouden zijn. Het ligt voorts in de bedoeling, de grens tusschen de gemeenten onderling te wij zigen. Dit komt echter pas aan de orde, na het combineeren der gemeenten. In de Provincie Noord-Holland zijn 30 combina ties te verwachten, vooral in het Noorde lijke gedeelte. Als de plannen doorgaan zhn het o.m. Bergen en Schoorl, Heem stede en Bennebroek, Bussum en Naarden, Aortenhoef, Nederhorst den Berg en üaren en Blaricum, ’s-Graveland met Ankeveen. Personen wier naam begint met de letter L, O of T kunnen zich morgen vervoegen aan de bekende bureaux, om tegen inlevering van een gedragen hee- rencostuum, winterjas, wintermantel of een wollen deken een vergunning te verkrijgen tot aanschaffing van een winterjas of wintermantel. Een nieuwe regeling In verband met de deviezenverorde ning 1940 en de verordening betref fende de behandeling van vijandelijke vermogens wordt met betrekking tot inlagen en terugbetalingen op de Rijks postspaarbank, met intrekking van vroegere regelingen terzake het vol gende medegedeeld a. Op spaarbankboekjes ten name van niet-ingezetenen (personen, die niet binnen het bezette Nederlandsche gebied hun woonplaats hebben, niet ge woonlijk daar verblijven, noch aldaar kantoor houden) kan alleen worden ingelegd, indien deze boekjes, be nevens hun stamkaarten, voorzien zijn van een aanteekening in rood „ge blokkeerd ten gunste van het Clearing- instituut”. b. Terugbetaling op boekjes van niet-ingezetenen (al of niet geblok keerd ten gunste van het Ned. Clea- ringinstituut) vindt alleen plaats ook voor bedragen beneden 100 nadat een aanvraag hiertoe is ingediend bij den directeur van de Rijkspostspaarbank te Amsterdam en daarop gunstig is be slist, welke aanvraag eveneens noodig is ten behoeve van overschrijving op een postrekening. c. Geen terugbetaling vindt plaats aan houders van boekjes, wier tegoed als vijandelijk vermogen moet worden beschouwd t.w. Zij die onderdaan zijn van of hun woonplaats of verblijf heb ben in Groot-Brittannië en Noord- lerland met de overzeesche bezittingen, koloniën, protectoraten en mandaatsge- bieden, evenals de dominions Canada, Australische bond, Nieuw-Zeeland en Zuidafrikaansche Unie met hun man- daatsgebieden, Frankrijk, met inbegrip van zijn bezittingen, koloniën, protec toraten en mandaatsgebieden, Egypte, Soedan, Irak en Monaco. Indien de beschikking van het tegoed noodig is binnen het kader van het be stuur van een bedrijf of onroerend goed of ter voortzetting van een huis houding, kan een aanvraag om terug- oetaling tot den directeur van de Rijks postspaarbank worden gericht. Dit laatste moet eveneens geschieden als men op dergelijke boekjes wenscht in te leggen. d. Op boekjes ten name van ge huwde vrouwen van Nederlandsche nationaliteit en verblijf houdende bin nen het bezette Nederlandsche gebied mag worden terugbetaald, ook al ver blijft haar echtgenoot in een vijande- hjk land.

Haagsche Courant | 1940 | | pagina 9