Weensche Staatsopera i Bijna 1000 Duitsche vliegtuigen vannacht boven Londen V 1940. tfo. 17700. Een nacht verschrikking van voor de Britsche hoofdstad Duitsche mijnenvegers zuiveren de Noorsche wateren Woensdag 16 October. n.m. Meer dan 1000 ton bommen wierpen de Duitsche machines uit VERDUISTEREN van 6.45 uur tot 8.08 uur v.m. Dokterstelefoon aro Opvoering van s Maan: over Een kijkje in een idyllisch gelegen Noorscfce fjord Ontevredenheid in Engeland de luchtbescherming 5 V 5 5 5 5 g 5 5 s Lfe loge met gasten, waaronder zich Rijkscommissaris Rijksminister dr. Seyss-Inquart bevond (Polygoon^ Duitsche pers verontwaardigd over Britsche aanvallen op Berlijnsche burgerbevolking Scène uit de eerste acte. Van links naar rechts Graf Almavia (Alfred Jerger), Susanne, kamermeisje van de gravin (Elisabeth Rutgers) en Basilio (Herrmann Gallos). (Polygoon) Incidenten tusschen Bedouinen en Engelschen Een indrukwekkende voorstelling op 6.56 uur n.m. onder 9.04 uur v.m. No. 394920 No. 116364 w K 1 i Ofp'- gig COURANT HAAGSCHE PRIJS DER ADVERTENTIfiN: (Zie verder le blad, pag. 2.) Een uitverkocht huis {Holland) - PRIJS DEZER COURANT: Voor ’s-Gravenhage bij vooruitbet per 3 mnd. met „Kikeriki”, „De Nieuwste Mode”, „Koloniaal Bijblad” en „Letterkundig Bijblad” 3.Franco per post met Mode blad /4.zonder Modeblad f3.15 Buitenland 9.Landen waarop het verlaagd intern, drukwerk-posttarief van toepassing is 7.p. kw. Bij postkantoren tegen de geldende goedk. abonn.prijzen. Afz. nummers 5 ct, fr. p. post 10 ct. Duitsche bommen A ft s /V ft zv A A A A A A A ft A ft A s A ft A ft A ft A V V V V V V V Van 15 regels ƒ150. Iedere regel meer tot 10 regels 40 ct., daarna Iedere regel meer 50 ct. Reclames 90 ct. per regel. Bewijsnummers 5 ct., fr. p. post 10 ct. Incasso binnen de stad 5 ct., buiten de stad volgens posttarief. Bij vooruitbetaling: Kleine Advertenties 90 ct.; Dienstaanbiedingen 70 ct. Advertentiën waarin voorkomt „Brieven aan het bureau van dit blad” 10 ct. meer. De „Manchester Guardian” beklaagt er zich bitter over, dat het gebrek aan initiatief bij de Engelsche instanties, die voor de luchtbescherming verant woordelijk zijn, koren op den molen der communistische agitatie in Engeland is. Bij de ondergrondsche stations te Lon den, waar menschen beveiliging zoch ten, is een communistisch vlugschrift verspreid, waarin verlangd wordt, dat de stations niet ontruimd worden, zoo lang er geen bomvrije kelders gebouwd zijn. gewekt zijn door de groote eenheid van wil, in onverbrekelijke toewijding aan den geest van den genius Mozart, zich uitend in een bewonderenswaardige samenwerking tusschen alle medewer kers, van wie er geen enkele ten koste van het geheel Baar den voorgrond trachtte te komen. Voor wat het muzikale gedeelte be treft, komt hiervoor de hoogste lof toe aan den eminenten dirigent Hans Knappertsbusch, die niet alleen met het prachtige orkest, dat hem ter beschikking staat aan het instrumen tale gedeelte van de aan melodische en polyphone schoonheden zoo rijke parti tuur, alles gegeven heeft, wat daaraan toekomt, maar bovendien heeft weten te zorgen, voor een nauw eenheidscon- tact, met de vocale krachten in hun veelvuldige kleine en groote ensembles op het tooneel, een contact waaraan slechts een hoogst enkele maal een kleinigheid haperde, wat natuurlijk bij een opvoering in onbekend milieu geen verwondering kan wekken Tot het ver krijgen van een in hooge mate aesthe- tisch geheel hebben ook de voortreffe lijke regie van Erich von Wyme- t a 1 en de smaakvolle decors van de Wagnervereeniging uit Amsterdam zeer veel bijgedragen. Van de dramatis personae op het tooneel, wier ensemble- spel en -zang meesterstukjes van kunst zinnige samenwerking waren, is het moeilijk de persoonlijke prestaties in een zekere rangorde te bespreken. Im mers bij dit ensemble zijn alle partijen ook de minder naar den voorgrond ko mende, door eerste-rangs-kunstenaars bezet. Allen bleken hoogbegaafde vo cale artisten te zijn toegerust met ware prachtstemmen van voorname cultuur en met spelkwaliteiten van de beste soort. Maria Reining was in spel en zang een gravin zooals men zich die niet nobeler kan denken, onze landge- noote Elisabeth Rutgers een Su sanne, die vocaal sterk wist te boeien en te ontroeren haar „tuinaria” was een expressief hoogtepunt en door haar levendige, nooit in buitensporighe den vervallende actie, veel relief aan de beminnelijke figuur gaf, die zij had uit te beelden. De Cherubin van Dora Komarek leiding van Kesselring de zwaarste De Weensche kunstweck is met deze opvoering van Mozart’s wereldberoem de werk op luisterrijke wijze ingezet Er was voor de Weensche kunstenaren een overweldigende belangstelling. De groote zaal was tot de laatste plaats bezet en tot de aanwezigen be hoorden vele hooge Duitsche autoritei ten en leden van de Weermacht. Zoo hebben de Rijkscommissaris, Rijksmi nister dr. Seyss-Inquart, de commis- sarissen-generaal Fischböck en Rauter en de politie-generaal Schumann, de voorstelling, die op een hoog artistiek peil stond, tot het einde toe bijge woond. Zij hadden plaats genomen op het front, le balcon. De aanval, die onder generaal - veldmaarschalk ondernomen werd, was van den geheelen oorlog, meldt United Press uit Berlijn. Deze laatste slag tegen Londen is een nieuwe vergelding voor „de aanhou dende Britsche aanvallen op niet- fflilitaire doelen in Duitschland”. Ooggetuigen hebben medegedeeld, dat dood en vernietiging den afgeloo- pen nacht in Londen geheerscht heb ben. In vele straten kon men groote trechters en op vele plaatsen ingestorte muren waarnemen. Het gebied aan beide zijden van de Theems tot naar binnen naar Westelijk Londen was een groote vuurhel. Over de aanvallen van gisteren over dag op Londen wordt gemeld, dat deze met onverminderde kracht wordt voort gezet. Op verscheidene plaatsen werd hevige brandschade en schade aan ge bouwen aangericht. De Duitsche vlie gers boden op verschillende plaatsen in het Zuidoosten van Engeland en boven Londen het hoofd aan afdeelin- gen jachtvliegers van de Royal Air Force. Het kwam tot hevige luchtge vechten, in het verloop waarvan de vijand 37 vliegtuigen verloor. De Duit sche verliezen bedragen 6 vliegtuigen. Ook vlogen gistermiddag lichte Duit sche bommenwerpers in grooten getale naar belangrijke militaire doelen in Zuid-Engeland en wierpen op doeltref fende wijze bommen van allerlei kali ber. In een petroleumopslagplaats ver oorzaakten voltreffers een reusachtigen brand, welks geweldige rookontwikke ling den later komenden vliegtuigen Volgens het Italiaansche blad „Stam pa” zijn tusschen Bedouinenstammen en Engelsche bezettingstroepen in Transjordanie ernstige incidenten ont staan. Eenige groepen soldaten, die zich op patrouille in het Zuiden van Maan bevonden, werden door Arabie ren overvallen en ontwapend. Toen het incident bekend was geworden, stegen 6 Engelsche vliegtuigen voor een straf expeditie op. Hun machinegeweervuur veroorzaakte ware verliezen onder de Arabieren. De aanvallen der Britsche vliegers, van gisternacht op het Virchow-zieken- huis en een woonstraat in het Westen van de Duitsche hoofdstad ondernomen, worden door de Berlijnsche avondbla den in scherpe bewoordingen gelaakt. In hun gedetailleerde beschrijvingen van de verwoestingen, die door Engel sche bommen teweeggebracht zijn, wij zen de bladen er met nadruk op, dat de Britsche aanvallen gedaan werden in een nacht met helderen sterrenhemel en lichte maan en dat zich in den verren omtrek van de getroffen woonstraat geen enkel militair object bevindt. De „Nachtausgabe” telt de talrijke Engelsche aanvallen op, die tot dusver op ziekenhuizen gedaan zijn en spreekt van een Engelschen „oorlog tegen het Roode Kruis”. Wie zou willen looche nen, zoo merkt het blad op, dat de Britten volgefis een misdadig systeem handelen Wie zou willen beweren, dat de ziekenhuizen, kinder- en kraam vrouwentehuizen, woonbuurten, kerken, kerkhoven en nationale gedenkteekenen bij toeval getroffen werden Neen, dui zendmaal neen. Het is eerder zoo In hun machtelooze woede, omdat zij tegen de Duitsche weermacht niet opgewassen zijn, voeren zij volkomen bewust oorlog tegen het Duitsche volk. De „Lokalanzgr.” schrijft, dat Chur chill zich zeer zou vergissen, als hij hoopt het Duitsche volk, „klein te krij gen” door aanvallen op woon- en zieken huizen. Elke overval op Duitschers, zoo betoogt het blad, is een reden te meer om de Britten tegemoet te treden met vastberadenheid, koelbloedigheid en de superioriteit van onzen strijdlust. Elke bom verstevigt deze houding. Wij vin den het verachtelijk als de Britsche vliegers achtereenvolgens thans lang zamerhand alle Berlijnsche ziekenhui zen bombardeeren. In denzelfden geest merkt de „Angriff” op Wij jammeren niet. Wij constateeren slechts de misdaden. Wij kennen de misdadigers. Ons antwoord is vergelding tot het uiterste. De Weensche Kunstweek, welke ons twee buitengewone opera-avonden brëngt door het volledige, 150 mede werkers tellende, ensemble der Ween sche Staatsopera onder persoonlijke leiding van Generalintendant Hein rich K. Strohm en onder muzi kale aanvoering van den Generalmusik- director Prof. Hans Knapperts busch benevens twee concerten der Weensche Philharmonic, is gisteravond in het Gebouw voor Kunsten en Weten schappen ingezet met een opvoering van Mozarts onsterfelijk meesterwerk „Die Hochzeit des Figaro”. De Weensche opera kan zich beroemen op een tra ditie van driehonderd jaar. Zij is al dien tijd het cultuurcentrum geweest van de edelste muzikaal-dramatische kunst, welke zich laat denken. Een met succes doorstane proef, leidende tot een aanstelling bij dit ensemble was en is voor iedere kunstenares of kunste naar een introductie voor de geheele wereld. Eens te mogen worden opge nomen in de gemeenschap van dit naar hooge idealen strevende kunstinstituut was en is de droom van iederen dra- matischen zanger, wien het niet uit sluitend te doen is om als ster te schit- tereen in een milieu van middelmatig heid, maar die zijn beste krachten wenscht te geven aan een artistieke gemeenschap van de hoogste orde. Dat is de Weensche opera met haar rijk verleden tot op den huldigen dag ge bleven. Begrijpelijkerwijze waren de ver wachtingen, welke men hier koesterde van dit in de Duitsche landen voor aanstaande operainstituut, uitermate hoog gespannen, verwachtingen waar aan het ten volle heeft beantwoord. Wat het den talrijken hoorders, die de Gebouwzaal welhaast volledig hadden bezet, dezen avond heeft bereid, w.as een sereen kunstgenot, een feest van opperste schoonheid. Mozarts geniale schepping, welke den storm der eeuwen trotseert, is hier tot hoorder en toe schouwer gebracht in een opvoering, welke over de geheele linie bewonde ring en geestdrift heeft gewekt. Wan neer wij ons thans nog eens rekenschap trachten te geven van de schoonheids- impressies, welke wij van deze supe rieure opvoering mee naar huis hebben genomen, dan komen wij tot de over tuiging, dat deze in de eerste plaats Deze courant verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen BUREAUX: WAGENSTRAAT 35—37 Telefoon 116300 (zeven lijnen) Giro No. 12500 Bijkantoren: Scheveningen, Keizerstr. 319, Tel. 550310; Rijswijk, Kantoor- boekh. Leeuwendaal, Oranjelaan 3, Tel. 119461, Voorburg, Boekhandel H. E. G. Ruijs, Heerenstr. 124, Tel. 778038; Filialen: N.V. Kantoorboekh. Th. J. de Koning, Goudsbloemlaan 3, Tel. 330263; Boekh. J. B. v. Seters jr., There- siastr. 108a, Tel. 772444; Boekh. E. D. Couvée, van Hoytemastr. 66, Tel. 721187 was een allercharmantste pagefiguur, ook als zangeres uitmuntend door stem- bekoring en zangkunst, Maria Scho- b e r een allerliefst Barbchen. Dr. Alfred Poell verving den op het programma genoemden Alfred Jerger in de rol van graaf Almaviva. Met zijn kemachtigen, gemakkelijk zin genden bariton en zijn intelligent w aar dig spel, was hij daarin volkomen op zijn plaats. Hetzelfde kan m.m. gezegd worden van den bas Paul Schof fie r als vertolker van de titelrol, die hij vlot en levendig zonder overdre ven uitbundigheid, heeft geactueerd en bovenmate goed gezongen. Een even overslaan op een hooge f in het „Will der Herr Graf mit mir ein Tanzchen wagen” was een ongelukje, dat wij slechts even pour acquit de conscience aanstippen. De Bartolo van Franz Nor ma n n, de Basilio van Hermann Gallos, de tuinier Antonio van Victor Madin, de rechter Don Curzio van Anton Arnold werden uitstekend getypeerd en voegden zich prachtig in de vocale ensembles op het tooneel met hun mooie stemmen. Voegen wij er nog aan toe dat ook de Marcelline door Olga Levko- Antosch en de beide bruidsmeisjes door Josefina Zauner err'M i m i Wessely in zang en spel meer dan bevredigend werden voorgesteld, dan hebben wij hiermee de vocale mede werkenden ieder met een enkel woord herdacht. De opera werd in het Duitsch gezon gen, grootendeels met gebruikmaking van een herzienen tekst (bewerking van de Wiener Hofoper). De secco- recitatieven werden met klavier bege leid. Summa summarum, een buitengewo ne opvoering, waarvoor men ook de concert- en theaterdirectie Ernst Krauss, die het ensemble der Wie ner Staatsoper hier introduceerde, en Generalintendant Heinrich Strohm, den algemeenen leider, dank mag zeggen. - Het publiek reageerde met geestdrift telkens na iedere acte. Alle hoofdver tolkers ontvingen een bloemgeschenk. Nog vergaten wij te vermelden, dat ook de kleine koorensembles uitmunt ten door klankschoonheid en homo genen samenzang en dat een klein bal let de uiterlijke aantrekkelijkheid van enkele tooneelen op kunstzinnige wijze verhoogden. als richtingwijzer diende, waarnemers melden, dat de op kaap Dungeness een ve/nietigende uitwerking hadden. Te Londen werden voornamelijk de Victoria-docks gebom bardeerd. Andere aanvallen waren ge richt op de stad Cambridge. Duitsche verkenners hebben gecon stateerd, lat de reusachtige steekvlam men, die in den nacht van Maandag op Dinsdag werden waargenomen, ver oorzaakt zijn door het ontploffen van verscheidene gashouders der Kensing ton-gasfabrieken. Duitsche vliegtuigen hadden deze houders in brand gebom bardeerd. Ook op zee trad het luchtwapen met succes op. Zoo deed een Duitsche bommenwerper ten Noorden van Do ver een aanval in duikvlucht op een groot vrachtschip en bestookte het zoo doeltreffend met bommen, dat het vaartuig met zware slagzij bleef liggen. Naar achteraf bekend wordt, heeft een Duitsche formatie jachttoestellen, die als bescherming een groep bom menwerpers bij den aanval op Londen vergezelde, Maandag 4 Engelsche ja gers neergeschoten. Daarmede stijgt het aantal neergeschoten toestellen, dat voor 14 October was opgegeven als 6, tot 10. Bij deze gevechten behaalde majoor Mölders zijn 47e luchtover winning. Over de aanvallen op Londen in den nacht van Maandag op Dinsdag meldt Reuter, dat in Londen en in de om- gevirfg der stad een zeker aantal per sonen werd gedood en gewond. In de omliggende graafschappen werden brand- en hoog explosieve bommen ge worpen. Tusschen 10 u. n.m. en 7 u. v.m.: Ziekenfondsleden De Volharding; Z.g. Stadspatiënten: No. 49 In den afgeloopen nacht heeft een groote Duitsche luchtaanval op Londen plaats gehad. Het D.N.B. meldt hierover het volgende: Gisteravond om 8 uur is de toe stand van iuchtalann te Londen weer begonnen. Ditmaal kwamen de Duitschers bijzonder snel achter elkaar. Vaak werken verscheidene vliegtuigen tezamen. Over al afweergeschut en oorverdoovend lawaai van granaten en bommen. Enorme bommen slaan groote trechters in het wegdek. Huizen stortten in. De stad was zoo helder verlicht als overdag. Bijna 1000 Duitsche machines hebben in dezen eenen nacht haar verderf brengende last boven de Britsche hoofdstad geworpen en een ongekende chaos teweeg gebracht. Ruim 1000 ton bommen hebben zij uitgeworpen. Een nacht van verschrikking heeft de stad achter zich. Nachtjagers, noch ver sperringsballons of luchtdoelgeschut waren in staat het onheil af te wenden. Bijna zonder eenig verlies zijn de bommenwerpers weer thuisgekomen en weer nemen zij een nieuwen last in om opnieuw te vertrekken. De verzorging van de Britsche hoofd stad is voor geruimen tijd stilgelegd. Het Duitsche luchtwapen kent geen pardon. Vaak genoeg is waarschuwend gewezen op de voorbeelden van het verwoeste War schau, het vernielde Rotterdam en het geteisterde Duinkerken. Hoe lang zal het nog duren, dat Londen aan hetzelfde lot ten onder gaat? n,' y j - a - 7’-

Haagsche Courant | 1940 | | pagina 1