Haagsche Courant van Woensdag 16 October 1940 Paul Kruger Herinneringen aan onbewaakten Hevige botsing op overweg Mn i'W STADSNIEUWS BINNENLAND i dertien en gewonden Autobus met arbeiders uit Groningen in den mist door trein gegrepen Hij symboliseerde de vrijheidsbeweging der stamverwante Boeren Engelsche bommen op Amsterdam DERDE BLAD, PAGINA 1. DE 100.*''" IS ER UIT! Tien dooden materieele ZILVEREN JUBILEUM VAN DE R.K. HUISHOUDSCHOOL <jp een heei tot gevallen CREMATIE F. A. UNGER Inspectie van het brand weerwezen HET JUBILEUM VAN LOU BANDY BINNENBRANDJES Eenige gewonden en schade Is* WMmr -'r ,.g it zeven nenstad KAPITEIN P. L. VAN BOVEN MET DE LEIDING BELAST. nexeerd was hij vice-president van de Republiek als hoedanig hij met een de legatie naar Londen ging om, tevergeefs, tegen de annexatie te protesteeren. In den in 1880 uitgebroken oorlog tegen de Engelschen was hij de ziel van de Boe renlegers, waarvan hij, met Joubert en Pretorius, het oppercommando had. In 1883 werd hij tot president verkozen. President Krüger op het balkon van het „Hotel des Indes" hier ter stede, de op het Voorhout samengestroomde menigte dankende voor haar hulde. (Foto-archief) PATER J. J. A. DE LANG S.J. f Hier ter stede is plotseling overleden pater J. J. A. de Lang S.J., kapelaan aan de St.-Theresia-parochie. De be grafenis vindt Vrijdag a.s. plaats op Mariëhdaal te Grave. DE OPLEIDING TOT HET POLITIE* INSPECTEURSEXAMEN Paul Krüger. (Foto-archief) In totaal werden tien mannen gedood en dertien gewond. Allen zijn, behalve de chauffeur, woonachtig in Gronin gen en op één na gehuwd. Overleden zijn: A. J. Roose, H. Schoenbergen M. Jansma, W. Th. Dijkema, J. de Jong, Versluis, A. de Roo en de chauffeur K. Havers uit Zwolle. Twee lijken kon den tot nu toe niet worden geïdentifi ceerd. In den afgeloopen nacht is Zeeuwsch- Vlaanderen wederom door Engelsche vliegtuigen aangevallen. In Terneuzen werden verscheidene bommen gewor pen. In Zaamslag zijn eveneens bom men geworpen Van tal van woningen sprongen de ruiten. Persoonlijke onge lukken deden zich niet voor. Ook bommen op Zeeuwsch- Vlaanderen Met ingang van 15 October j.l. is bij hef departement van Binnenlandsche Zaken ingesteld een inspectie van het brandweerwezen. Met de leiding is belast, met den titel van hoofdinspecteur de kapitein van den generalen staf op non-actief, de heer P. L. van Boven, thans werkzaam bij den Opbouwdiens De 100.000 is er uit! Op dit bericht haasten alle bezitters van Staatsloten zich naar de lijsten om in zenuwachtige spanning te vergelijken. Zou ik de ge lukkige zijn? Hedenmorgen viel de groote prijs op nummer 6435. Het lot was verkocht door de collectrice mevr. J. H. van Tongeren-van der Weide, Prinsestraat 46 en wel als heel lot. Een oude klant van mevrouw van Tongeren was de gelukkige en het laat zich begrijpen, hoe blij de collectrice was het groote nieuws te kunnen bren gen. Uit een gesprek, dat wij met haar hadden, bleek, dat het de tweede maal in haar loopbaan was, dat zij het win nende lot verkocht. Als aardige bijzon derheid hoorden wij, dat op 4 October j.l. de 15.000 viel op nummer 6437, bij dezelfde collectrice. Wat zal nummer 6436 uit zijn hum zijn! Paul Krüger en de dagen van den rampspoedigen strijd der Transvaal- sche boeren worden in deze dagen in breeden kring herdacht. Want niet al leen, dat het veertig jaar geleden is, dat hij zich naar Europa inscheepte, maar ook was het op 10 October j.l. 115 jaar geleden, dat hij in Colesberg, in de Kaapkolonie, het levenslicht aan schouwde. Bovendien spelen zich op het oogenblik in Zuid-Afrika gebeur- Onder veel belangstelling heeft gister middag in het crematorium op Wester- veld te Velsen de crematie plaats gehad van het stoffelijk overschot van den heer F. A. Unger, wijnhandelaar hier ter stede, op 81-jarigen leeftijd alhier over leden. Aanwezig waren ir. J. W. Haag. G. J. Hoogkamer, W. H. Lugten, dr. v. d. Mey, J. Ravenswaay, M. Slingeland, H. R. D. Zur Mühlen, dr. F. C Unger, leeraar aan het gymnasium te Amersfoort, jhr. J. C. Smissaert, directeur der N.V. W. en H. Eilers en Co. te Amsterdam, drs. J. M. Nijssen, Blaricum, dr. H. Burgerhout, ir. H. A. Burgerhout, mr. H. R. Holtink, Jan v.d. Schalk jr„ A. Th. Laverge, allen te Rotterdam, mr. E. Holtink, A. Th. Laverge Leiden e.a. Gesproken heeft een zwager van den overledene, die dezen herdacht als een rechtschapen en goed mensch, als een man, die met zijn prettig en beminnelijk karakter aller hart tot zich wist te trek ken. Hij heeft een gelukkig huwelijksleven gehad en hij was trots op zijn drie zoons, die allen een academische opvoeding mochten ontvangen. De ontslapene heeft een gelukkig leven gehad en laat in de familie een groote leegte achter. De jongste zoon van den overledene, de heer A. F. Unger, arts te Wassenaar, zeide, dat de kinderen dankbaar zijn, dat zij hun vader zoo lang hebben mogen be houden. Hij was, zeide spr., een eenvou dig man, die zich niet op den voorgrond stelde, maar kalm zijn weg door het leven ging. Spr. dankte voor de belangstelling. Bij het dalen van de kist speelde de organist het Largo van Handel. Gisteren was het 25 jaar geleden, dat de R.K. Huishoudschool, thans gevestigd aan de Dr. Kuyperstraat, werd geopend. Ter gelegenheid van dit gedenkwaardige feit werd in de kerk aan de Parkstraat des ochtends een plechtige mis op gedragen door mgr. deken J. M. van der Tuin met assistentie van pastoor Stum- pel en Eerwaarden heer L. Wolf. Het geheele schip van de kerk was be zet door leerlingen en oud-leerlingen en overige belangstellenden. Onder de aan wezigen bevonden zich o.m. de Provin ciaal der Jezuiten. pater Esser; de overste van huize „Katwijk”, pater van Rijcke- vorssel, pastoor Ruhe, vorige voorzitter van het schoolbestuur, pastoor Bulters, mej. M. M. A. Michels, Rijks-inspectrice voor het Nijverheidsonderwijs mevr. A. C. Klooster, vorige gemeentelijke inspectrice vele leden van het bestuur; mevr. Borg- hols, de weduwe van den kortelings over leden heer H. J. Borghols, welke laatste tot de oprichters van de school behoorde en jarenlang secretaris-penningmeester van het schoolbestuur was; voorts de heer P. C. Wesseling, referendaris van de ge meente en gemeentelijk gedelegeerde van het bestuur; 2 leden van het hoofdbestuur van de congregatie uit ’s-Hertogenbosch en tenslotte mère Catharina, de vorige overste van de huishoudschool, die sedert December van het vorig jaar de school, na 22 jaar aldaar werkzaam te zijn ge weest, heeft verlaten. Na afloop van de mis vond des morgens een ontvangst plaats van de oudere leer lingen, ’s middags van de jongeren. Er was een ware feeststemming! Alle.: wer den getracteerd. Talrijken voerden het woord. Men herdacht den oprichter, pastoor Beyssens, niet aanwezig, en den pas overleden heer H. J. Borgholsi die beiden zulk een belangrijke steun waren geweest in de eerste moeilijke jaren van het begin der R.K. Huishoudschool van thans. Het stichtingsjaar viel in den oor log. Men begon met 20 leerlingen een Nijverheidsschool, één van de eerste in zijn soort en in elk geval de eerste katho lieke hier te lande. Tegenwoordig is het een huishoudschool annex internaat, waar in in normale tijden (de avondschool moest afvallen) door 35 leerkrachten, on geveer 1000 meisjes in het huishouden on derwezen werden! Namens leeraressen en leerlingen werd een teekening voor een gebrandschilderd raam aangeboden, aan te brengen in drie deelen in het trappenhuis bij den ingang van het schoolgebouw. Onder het motgo „Bid en Werk” komen er tafereelen op voor uit het gezinsleven. Het zal uitge voerd worden door den brandschilder W. Mengelberg uit Zeist. Van alle kanten bereikten in den loop van den dag gelukwenschen en bloemstuk ken de leiding van de school. Op de re ceptie in den namiddag kwamen zeer veel oud-leerlingen en maakten van dfe gele genheid gebruik de directrice te felicitee- ren. Onder elkaar was het een vroolijk weerzien en ophalen van oude herinne ringen. liseerd. Dertien fietsen werden in beslag genomen. Het 3-jarig jongetje W. J. P. uit de Isingstraat stak in de nabijheid van de woning onvoorzichtig den rijweg over en werd aangereden door een wielrijder. De kleine brak het rechterbeen; de genees kundige dienst vervoerde hem naar het R.K. ziekenhuis aan het Westeinde. De 17-jarige F. v. d. V. uit de Maasstraat, is gisteravond van een vracht auto in de Stamkartstraat gevallen en be kwam een hersenschudding. Door den ge neeskundigen dienst is hij naar het zie kenhuis aan den Zuidwal overgebracht. Weer volgde een reis naar Londen met als resultaat het verdrag van 1884. In de jaren 1888, 1893 en 1898 werd hij telkens opnieuw voor een periode van vijf jaar tot president gekozen. Al het mogelijke heeft Krüger gedaan om een nieuwen oorlog te verhinderen, maar de strijd brak los, men weet op welke wijze en met welke gevolgen. Zijn reis door Europa was een zege tocht. Al kon de Duitsche Keizer hem niet ontvangen, het Duitsche volk heeft hem een allerhartelijkste ontvangst be reid. Krüger’s verblijf te Keulen was een aaneenschakeling van huldebetoon en volkssympathie. Zijn reis was één lange, openbare aanklacht tegen Engeland. Onvergete lijk waren de dagen van zijn verblijf hier ter stede. In het Voorhout, op het plein vóór het Hotel des Indes, waar hij was afgestapt, was het een onafzien bare menschenzee, wier enthousiasme het toppunt bereikte, toen de grijze pre sident zich op het balkon vertoonde om het volk te begroeten en het, met breed gebaar zwaaiend met zijn hoed, voor de geboden spontane, warme en hartelijke hulde te bedanken. Helaas heeft de reis van „den Leeuw van Transvaal” niet het gehoopte resul taat opgeleverd. Hij woonde en werkte nog eenigen tijd in Hilversum en Utrecht, maar zijn krachten namen af en hij stierf op 14 Juli 1904 in Clarens in Zwitserland. Zijn stoffelijk overschot werd naar Pretoria overgebracht en rust in den grond en te midden van zijn volk, waarvoor hij gedurende een lang leven gestreden, gebeden en ge leden heeft. Vergoeding van examenkosten van gemtentewege Op de Gemeentebegrooting voor 1941' wordt voor vakopleiding van politieper soneel een bedrag van 9.955 méér aan gevraagd. Blijkens de toelichting van B. en W. houdt deze verhooging, behalve met de uitbreiding van het politiecorps, ook verband met een nieuwe regeling, welke op het volgende neerkomt. De ambtenaren in opleiding voor inspecteur ontvangen tot nu toe, nadat zij met gunstig gevolg het 2e gedeelte (z.g. wetenschappelijke ge. deelte) van het inspecteursexamen heb ben afgelegd, f 150 toelage. De uitgaven voor de lessen bedragen echter belangrijk meer. Bij een enquête is gebleken, dat de lage salarissen en de groote onkosten de meeste candidaten afschrikken te solli- citeeren. Om ten deele aan deze bezwaren tegemoet te komen, achten B. en W. het billijk, dat de Gemeente de kosten voor opleiding tot het examen, groot 500, aan eiken candidaat vergoedt, onder bepaling!, dat deze vergoeding slechts éénmaal wordt uitgekeerd. tenissen af op politiek gebied, de felle opleving van het nationalisme, dat vrede met Duitschland wil en geen voortzetting van den oorlog aan de zijde van Engeland, den overweldiger van eertijds die tal van herinnerin gen levendig maken aan de dramati sche gebeurtenissen op Afrikaanschen bodem, rond veertig jaren terug. Ook van officieele Duitsche zijde werd de aandacht gevestigd op de figuur van Paul Krüger als vrijheidsheld in den strijd tegen de Britsche overheer- sching. De aanmatigende imperialisti sche plannen van een Cecil Rhodes, aldus de beschouwing van deze zijde die tot op duizenden kilo meters van Egypte, tot den Kaap toe, de Britsche heerschappij wilde ver zekeren en den door de Britten steeds begeerden rijkdom aan goud in Trans vaal, vormden een voortdurende be dreiging voor de Boeren in hun poli tieke en economische zelfstandigheid. Terwijl de lijken der slachtoffers van het laatste bombardement op Tuin- dorp-Oostzaan nog in de woningen stonden opgebaard, wierpen Engelsche vliegers in den afgeloopen nacht om drie uur weer bommen op deze reeds zoo zwaar getroffen buurt. Gelukkig vielen ditmaal echter geen dooden te betreuren, terwijl ook het aantal gewonden zeer gering was. De materieele schade was evenwel ander maal zeer groot. Was het de vorige keer, de brandweerploeg van den ge meentelijken luchtbeschermingsdienst, waaronder de slachtoffers vielen, dit maal ontsnapten elf leden van het po litiekorps op wondebbaarlijkle wijze aan een wissen dood. Een brigadier en tien agenten bevonden zich in de nabijheid van het posthuis Maanstraat hoek Orionstraat, toen hier voor het gebouwtje een brisantbom viel. De agenten hadden zich plat op den grond geworpen bij het gehuil van de naderende bom en dit werd hun redding. De scherven vlogen over de mannen heen, doch richtten een gewel dige schade aan in het perceel, zonder de agenten te raken. Brigadier S. P. Takes, die zich juist naar buiten begaf voor zijn controledienst, stond voor de deur op het oogenblik, van de ex plosie. Ook hij liet zich terstond val len, doch werd niettemin door een scherf in den arm gewond. Hij moest ter verpleging naar het Binnengast huis worden overgebracht. Zijn toe stand is gelukkig niet ernstig. Agent Boersma werd aan een der voeten ge wond, de andere collega’s waren zoo geschrokken, dat zij buiten dienst ge steld moesten worden. Op het Polluxplein en achter de wo ning in de Maanstraat, die reeds zwaar beschadigd was, sloegen twee andere bommen in, waarvan groote vernielin gen opnieuw het gevolg waren. Een aantal woningen werd zoodanig bescha digd, dat zij onbewoonbaar zijn gewor den. Twee brandbommen kwamen ten slotte terecht op het wegdek van den Oostzaandijk. Omwonenden wisten te voorkomen, dat deze projectielen brand veroorzaakten. Met den paardenbus van den schouwburg naar huis. Er is in Amsterdam nog altijd geen op lossing voor het vervoerprobleem na af loop van de schouwburgen. De V. V V. Amsterdam heeft nu contact gezocht met verscheidene Amsterdamsche transporton dernemingen, teneinde proeven te nemen roet transportwagens voor het personen vervoer, De eerste proefneming zal geschieden °P Zaterdag 19 October, na afloop der voorstelling „School voor vrouwen”, een tweede vindt plaats na afloop der voor stelling van „Per Gynt”, op Maandag 21 ctober. Deze transporten zullen den aam dragen van paardenbus en bestaan l’inen. Elke wagen zal zit- aats bieden aan dertig personen. len geleiders op deze paardenbussen zul- jongelui van den escortedienst „Uw Grasman’ optreden. Naar wij vernemen zal Lou Bandy zijn drievoudig jubileum niet her denken in het blijspel „De model echt genoot”, zooals oorspronkelijk het plan was, doch in een nieuwe revue onder directie van mevrouw Bouw meester Sandbergen, welke alhier haar eerste opvoering zal hebben. STREMMING VERKEER OP DEN HAAGWEG OPGEHEVEN De Hoofdingenieur-Directeur van den Rijkswaterstaat in de directie Zuid- Holland brengt ter kennis van belang hebbenden, dat de stremming voor all verkeer uit de richting van ’s Graven- hage naar Rotterdam van het gedeelte van den Rijksweg nr. 13, ’s Graven- hage-Rotterdam, gelegen tusschen een punt op 70 m noordwaarts van de as van de Eiklaan en de voormalige Hoornbrug is opgeheven. CONCERT MARINEKAPEL. Van 4 tot 5 uur zal morgenmiddag door de Marinekapel onder leiding van Musik- meister Ziesemer, een concert worden ge geven op den Hofweg. noemde perceelen. De brandweer trad direct krachtig op en wist het vuur spoedig te blusschen. In totaal waren drie motorspuiten. twee ladderwagens en een personeelwagen uitgerukt. De luchtbeschermingsbrandweer behoefde geen dienst te doen, evenmin als een auto van den geneeskundigen dienst In Amsterdam-Noord zijn vier ex plosieve bommen geworpen, welke te rechtkwamen in de omgeving van de Maanstraat. In het tuindorp Oostzaan Omstreeks half 9 gisteravond is in het perceel Hemsterhuisstraat 178, brand ont staan' door oververhitting. Een bint in de keuken had vlam gevat en moest door personeel van de motorspuit Prinsestraat worden gesloopt en kon daarna worden gebluscht. Op de Mauritskade reed gistérmiddag een brigadier van politie. Hij werd aan gesproken door een burger, die hem mee deelde, dat er in een woning aan de Nas- saulaan brand was. De politieman ging onmiddellijk mee en zag, dat de vlammen van een eerste étage, waar een advocaten bureau is gevestigd, naar buiten sloegen. Met assistentie van de aanwezige kantoor bedienden, slaagde de brigadier erin het brandje met tientallen emmers water te blusschen. Door zijn oordeelkundig optre den is erger voorkomen kunnen worden. De eveneens gewaarschuwde motorspuit van het bureau Laan Copes van Catten- burch behoefde geen dienst te doen. In den Boerenoorlog geloofden de Britten met een overweldigende over macht en een onmenschelijke oorlog voering tegen vrouwen en kinderen het Boerenvolk onder zijn president, Oom Küger, voor altijd te kunnen overwel digen. Met intriges en met de brutaal ste dwangmaatregelen gelukte het den Britten zoowel in 1914 als ook wederom in 1939 de Boeren tegen hun wil in een oorlog te drijven voor Britsche doelein den. De wil van de nationale Zuid-Afri- kaanders om zich te bevrijden van het Britsche juk is echter slechts sterker geworden. De vereeniging van alle na tionale Zuid-Afrikaanders in de groote, door generaal Hertzog en dr. Malan ge leide partij, heeft zich ten doel gesteld in den tegenwoordigen tijd den levens strijd van den ouden president Krüger om de vrijheid van zijn volk tot een succesvol einde te brengen en alle kui perijen van de oorlogsophitsers van een regeering-Smuts te trotseeren. De diepe beteekenis, die Oom Krüger’s geboorte dag in de ziel der Boersche nationale bevolking heeft, komt ieder jaar op dezen dag tot uitdrukking door geest driftige betoogingen in alle deelen der Unie. Ook dit jaar, sterker dan andere jaren, is dit het geval geweest. Ontzaglijk veel heeft „Oom Krüger” voor zijn volk gedaan. Als 12-jarige jongen nam hij met zijn ouders deel aan de „groote trek” der Boeren uit Kaapstad naar Natal, later ging hij naar den Oranje-Vrijstaat en kort daarop naar Transvaal. Toen Transvaal in 1877 door Engeland werd gean- Aanstaanden Zaterdag 19 October, veertig jaar geleden, scheepte Paul Krüger zich in Lourenzo Margnes op den hem ter beschikking gestelden Nederlandschen kruiser „Gelderland” in, teneinde in Europa een open oor te vinden voor den kreet om recht van zijn volk inn ood, dat door de Engelschen was aangevallen en waar van het onafhankelijk voortbestaan werd bedreigd. De opdracht, aan den grijzen Staatspresident van Transvaal verstrekt, luidde „Recht te gaan vra gen in de Oude Wereld tegen den overweldiger, die zijn land verwoestte, de bewoners uitmoordde en hun have, plunderde en verbrandde”. Door zijn Volk werd hij uitgezonden om den Mogendheden, den Europeeschen sta ten in de eerste plaats, te vragen tus schen beiden te komen in den ramp zaligen strijd tusschen Recht en Macht, zooals die met ongekende hard heid daarginder werd gestreden. Door zijn Volk werd hem gelast te vragen om arbitrage, om een eerlijke beoor- deeling van wat Recht en wat On recht, aan wie de macht behoort en wie haar misbruikt. Nader vernemen wij nog, dat om streeks zeven uur negen autobussen met arbeiders, die in de slikken te werk waren gesteld, door de duisternis reden op den Grintweg, waarin zich de be wuste onbewaakte overweg bevindt. Ofschoon het uitzicht op den onbe waakten overweg goed is, kon men toch slecht om zich heen zien, omdat er een dichte mist hing. Acht bussen passeer den den overweg en omdat alles regel matig verliep heeft de chauffeur van den negenden autobus vermoedelijk ge dacht, dat er geen trein in aantocht was, daarbij de geboden voorzichtigheid bij mistig weer uit het oog verliezend. Met een geweldigen slag vloog de lo- kaaltrein op den autobus in, welke vrij wel geheel vernield nog een eind werd meegesleurd. Onmiddellijk ging men aan het werk om de inzittenden uit het wrak te be vrijden, terwijl inmiddels de geneeskun dige dienst te Groningen werd gewaar schuwd. De directeur van het Academi sche ziekenhuis nam onmiddellijk de leiding van het reddingwerk op zich en spoedde zich met een aantal dokters en verpleegsters naar de plaats van de ramp. In allerijl werd een aantal zie kenauto’s, en particuliere wagens ge- requireerd, om dooden en gewonden te vervoeren. De bergingswerkzaamheden verliepen ondanks de moeilijkheden en het schemerduister vlot. Toen het ongeluk in Groningen be kend werd, spoedden vele vrouwen en verwanten van de slachtoffers zich naar het Academische Ziekenhuis, ten einde iets te kunnen vernemen omtrent de slachtoffers. De politie moest een uitgebreide afzetting maken. Door zijn Volk werd hij uitge zonden om den Mogendheden, den Europeeschen staten in de eerste plaats, te vragen tusschen beiden te komen in den rampzaligen strijd tus schen Recht en Macht, zooals die met ongekende hardheid daarginder werd gestreden. Door zijn Volk werd hem gelast te vragen om arbitrage, om een eerlijke beoordeeling van wat Recht en wat Onrecht is, aan wie de macht be hoort en wie haar misbruikt. Tentoonstellingen Gemeentemuseum, Stadhouderslaan 41. Dagelijks geopend van 104 uur. Zondags van 14 uur, Woensdag avond gesloten. Eiken dag te 3.30 uur algem. rondleiding. 19 Oct. 2.30 uur rondleiding muziek-historische afdeeling Van 26 Oct. af tentoonstelling over „Het tijdperk van de Camera Obscura”. Museum voor het Onderwijs, Hemsterhuis straat 2E. Dagelijks geopend van 10 tot 4 uur. Kunstzaal Bennewitz, Noordeinde 48. Ten toonstelling van oude kunst, werken o.a. van Benjamin Cuyp, v. d. Velde, Pieter en Ambr. Brueghel. Dagelijks geopend van 105 uur. Zondags van 25 uur. Verlengd tot en met 26 October. Van Deventer’s Kunsthandel. Noordeinde 49. Tentoonstelling van schilderijen door Sonja Doyer.Bebelaar. Dagel. geopend van 105 u Kunstzaal Hoogewal 9. Tentoonstelling van werken van den Limburgschen schilder Edmond Wingen. Dagelijks geopend van 105 u. (Zondags gesloten) tot en met 2 Nov. Kunstzaal K ley kamp, Scheveningscheweg. Tentoonstelling o.a. van J. van den Berg, J. Beyl, Lampe, W. Meurs en W. Straatsma. Geopend tot 3 Nov. Kunstzalen gebr. Koch, Hoogstraat 7. Tentoonstelling van „Het Hollandsche landschap en Interieur Werken o.a. van Bern, van Beek, W. G. F. Jansen, W. F. Noordijk en Ype Wenning. Ge opend tot 26 October. Kunstzaal „Kunst van onzen Tijd”, Prins Mauritsplein 2122. Tentoonstelling van schilderijen door F. Bobeldijk. Dagelijks geopend van 105 u. Zondags van 24 u. tot en met 23 October. Kunsthandel Martinus Liernur, Zeestraat 63. Tentoonstelling van schilderijen door R. E. Penning. Alle werkdagen ge opend van 106 uur tot en met 2 Novt Vanochtend omstreeks zeven uur is een groote autobus, waarin dertig werklooze arbeiders waren gezeten, die van Groningen naar de plikken zouden worden vervoerd, op den on bewaakten overweg tusschen Winssum en Baflo gegrepen, tengevolge van den mist, door den locaaltrein Zoutkamp Groningen. De gevolgen waren verschrikkelijk. De bus werd totaal vernield. Tien dooden werden uit het wrak gehaald. Dertien inzittenden werden gewond. De locomotief van den trein is ten gevolge van de botsing gedérailleerd en ligt naast de spoorbaan, evenals de daarop volgende goederenwagen. Van de reizigers van den trein is niemand gewond. Het treinverkeer heeft ernstige vertraging ondervonden. - 1 SUBSIDIES AAN VEREENIGINGEN OP HET GEBIED DER VOLKS. GEZONÖHEID In de memorie van toelichting bij de Gemeentebegrooting voor 1941 deelen B. en W. onder het hoofdstuk Volksgezond- heid mede, dat voor uitzending van kin deren naar buiten 6.618 minder is uit getrokken. De subsidies aan de vereeni- gingen „Afdeeling van het Nederlandsche Roode Kruis ’s-Gravenhage” en „Juliana Kinderziekenhuis”, die in het genot zijn van een subsidie tot dekking van het ex- ploitatie-tekort tot ten hoogste het bedrag, dat zij aan de Gemeente verschuldigd zijn voor rente en aflossing van de verstrekte geldleeningen, zijn voorshands geraamd aan de hand van de ingezonden exploita. berekeningen over 1939, d.i. onderschei denlijk op 33.000 en 5.000. (Voor 1940 waren deze bedragen 33.311 en ƒ17.020). Verschillende in dit hoofdstuk geraamde subsidies worden, omdat de desbetreffen de instellingen onder de bepalingen der Armenwet vallen, van jaar tot jaar toe. gekend. Wanneer het advies van den Ar menraad ter zake is ingekomen, zullen B. en W. den Raad voorstellen de subsidies, bedragen vast te stellen. BEGRAFENIS J. BOELSUMS Hedenmiddag is op de begraafplaats Oud Eik en Duinen het stoffelijke over schot ter aarde besteld van den heer J. Boelsums, oud-administrateur in de cul tures. Op de begraafplaats gaven o.m. van hun belangstelling blijk de heeren J. J. Nolthenius, J. A. F. Klok, N. Bolijn, M. J. v. d. Vies, K. J. de Rooy, W. E. v. Knobelsdorff, F. Sas, oud-employé Ned. Handel Mij., en G. A. K. Rudolph, oud-afdeelingshoofd bij den dienst der in- en uitvoerrechten en accijnzen. Een vriend sprak tot de nabestaanden een woord van troost. Slechts korten tijd was spr. met den overledene in contact geweest, niet te kort echter om hem te leeren kennen. Er is een troost voor de nabestaanden; zijn leven was niet vruch teloos Hij heeft met stoeren arbeid zijn positie in Indië verkregen. Teruggekeerd in Holland heeft hij met kalmte zijn smartelijk ziekbed gedragen. Laat zijn leven een troost zijn en laat het een prikkel zijn om zijn nagedachtenis in eere te bewaren. Dat hij ruste in vrede. De organist speelde een prelude van Guilmant, het adagio van de Sonate Pa- thétique en een koraal van Bach. DERTIG WIELRIJDERS VERBALISEERD Omdat hun rijwiellantaarns niet op de voorgeschreven wijze waren afgeschermd, zijn door de politie dertig personen verba- Terwijl de maan haar heldere licht over de slapende hoofdstad verspreid de en de woonwijken dus duidelijk te zien waren, heeft in den vroegen mor gen een Britsch vliegtuig wederom bommen op de huizen der burgerbevol king uitgeworpen. De prachtige nacht ademde vrede en rust, niet echter ver staan de Engelsche „luchthelden” deze teekenen der natuur. Wreed werpen zij hun bommen uit, niets ontzien zij. Vannacht vielen de bommen weder om in de omgeving van de Oudeschans en in Tuindorp-Oostzaan, waar reeds eerder explosieve bommen werden uit geworpen, welke een groot aantal slachtoffers eischten. Gelukkig zijn er vanochtend geen dooden gevallen. Slechts liep een drietal personen lichte verwondingen op- In totaal zijn zeven brandbommen en een explosieve bom boven de bin- uitgeworpen. De schade aan de huizen in de omgeving is ernstig. In de Lange en de Korte Houtstraat waren vrijwel alle ruiten gesprongen en ook het distributiekantoor aan den Amstel heeft te lijden gehad. Hier werd onmiddellijk door de politie en den luchtbeschermingsdienst de wacht be trokken, opdat geen onbevoegden zich toegang tot het gebouw zouden ver schaffen. Van het perceel Zwanenburgwal 62 is het dak geheel vernield. Door de scherven zijn drie personen licht ge wond, waarvan er één in het Binnen gasthuis en de anderen ter plaatse zijn verbonden. De brandbommen kwamen terecht op de Oudeschans, de Prins Hendrikkade, in het perceel Rapenburgerstraat 7, een pakhuis op den hoek van Rapenburg en de Oudeschans, en het perceel Nieuwe Uilenburgerstraat 23. Vier brandbommen, welke op het wegdek neerkwamen, brandden uit zonder schade te veroorzaken. De drie andere veroorzaakten lichte branden in de ge- •m Her- lutiitf dm K (gif Si i.nüil jg|

Haagsche Courant | 1940 | | pagina 9