HAAGSCHE COURANT „Nieuwe Orde in het verleden Drukte de Scheveningsche haven Donderdag 17 October 1940. GEMENGD NIEUWS Hoe de denkbeelden der Fransche Revolutie rijpten GEEN MELKBROOD MEER VOLKSTUINEN EN VOEDSELVOOR ZIENING STADSNIEUWS in DE WINTERKLEEDINGHULP SCALA VIERDE BLAD. Met ingang van morgen DE RAMP TE BAFLO DE MOORD TE OSS DOOR DUISTERNIS MISLEID EN VERDRONKEN DE INVENTARISATIE VAN AUTO- EN MOTORBANDEN DE „PHILOSOPHEN” VAN DE 18e EEUW EN HUN STELLINGEN OUD-POLITIEMAN WAS „BENDELEIDER” In de Scheveningsche haven heerscht weer een ouderwetsche drukte wat betreft het gereedmaken van loggers voor de vischvangst. Eenige loggers hebben n.l. toestemming om uit te varen voor de snurrevaad- visscherij, terwijl voorts een aantal loggers is aangewezen voor de trawlvisscherij voor de kust. De loggers worden door de bemanning in gereedheid gebracht. (Polygoon) MAANSOP- EN ONDERGANG Morgen de letter S Slachtoffers geïdentificeerd Zes slachtoffers Een ieder, ook al heeft hij geen rij vergunning, moet opgave doen Variété-revue By zyn arrestatie te Roermond in het been geschoten No. 17701 IN DEN LOOP VAN 1941 ZAL EEN 2500- TAL GEZINNEN OVER EEN EIGEN MOESTUIN KUNNEN BESCHIKKEN. tijd maansop- van en In in ge- De Haagsche bakkerij commissie deelt mede, dat met ingang van morgen, hier ter stede geen melkbrood meer wordt gebakken en afgeleverd. onder 11.08 v.m. 12.05 n.m. 12.59 n.m. 1.48 n.m. 2.31 n.m. 3.09 n.m. 3.44 n.m. October: hij het verwierp deze beide opvattingen en het atheïsme werd door velen als de volmaak te geestelijke vrijheid gezien. De staat is God en het individu staat boven alles. Het was de uiterste consequentie van het indi vidualisme uit den tijd der Renaissance. Voltaire en zijn tijdgenooten waren ech ter geen wezenlijke democraten. Zij wil den niet de heerschappij in handen krij gen, maar vrijheid op elk gebied: denken, spreken, schrijven en handelen. De rest zou vanzelf volgen, de rede zou overwin nen. 1.03 v.m. 20—26 dezer periode is er ’s avonds en des nachts vrij veel maanlicht, aan het einde wordt dit minder en komt de maan pas omstreeks middernacht op. Laatste kwartier 24 October 8-04 v.m. op 8.26 n.m. 9.07 n.m. 9.56 n.m. 10.52 n.m. 11.55 n.m. Wij laten hieronder een lijstje vol gen van den ondergang Oct. op 19 20 21 22 23 24 25 Inbrakenserie rondom Utrecht In de randgemeenten rondom Utrecht worden in de laatste weken inbraken ge pleegd, waarbij de ongenoode gasten het vooral op geld hebben gemunt. Nadat de vorige week een tiental inbraken in Bun- nik moest worden geconstateerd, is gis ternacht te Vleuten op negen plaatsen in gebroken. Overal wordt geld vermist oefent zoekt. Ondanks alle moeilijkheden heeft zich in de (groote) steden een volkstuinbewe- ging ontwikkeld van behoorlijken omvang. Vóór de crisisjaren bestond echter het „tuinieren van amateurs” hoofdzakelijk uit het kweeken en verzorgen van bloemen en heesters; de groente- en aardappelteelt nam slechts een kleine plaats in. Aanvankelijk lag het dus niet in de be doeling om in eigen behoefte aan groente te voorzien, doch toen in de crisisjaren de zorgen kwamen ten aanzien van de voed selvoorziening, veranderde menig bloem bed in akkertje en heesterrand in boo- nenrij. Verdachte heeft een bekentenis afgelegd De 23-jarige arbeider W. van E. uit Oss, verdacht van doodslag op den 40-jarigen de Brok, die aanvankelijk hardnekkig het hem ten laste gelegde misdrijf ontkende, is door de mand gevallen. Hij heeft een volledige bekentenis afgelegd. Van E. ver. klaarde, dat hij de Brok op het Padje achter het café van v. d. Dielen had ont. moet, waarop zijn tegenstander hem mei een sabel had aangevallen en hij hem met een mes heeft neergestoken, aldus de „N.R.Crt.”. Verd., die nu nog op het politiebureau te Oss is opgesloten, zal ter beschikking worden gesteld van den officier van jusU* tie te ’s Hertogenbosch. volkstuinen 26.83.19 h.a.; 3. crisisvolks tuinen 30.93.63 h.a. Samen 64.45.07 h.a. Het aantal gezinnen, hetwelk hiervan kan profiteeren, bedraagt dan pl.m. 2580 De oppervlakte grond, die bewerkt is voor voedselvoorziening voor de Verzor gingstehuizen van Maatschappelijk Hulp betoon, bedraagt thans 16 h.a., welk cij fer zoo noodig kan worden opgevoerd tot een oppervlakte van 40 h.a. Reserve-terreinen. In geval van uiterste noodzaak zou de gemeente ’s-Gravenhage nog kunnen be schikken over reserve-terreinen tot een niet onbelangrijke grootte, n.l. rond 60 a 70 h.a. Deze zullen echter alleen voor dit doel in gebruik worden genomen, indien dreigend voedselgebrek dit onvermijdelijk mocht maken aangezien hieronder zijn be grepen de met.vele kosten aangelegde sport- en speelterreinen. In den loop van het jaar 1941 zal een 2500-tal gezinnen over een eigen moestuin kunnen beschikken. Dit cijfer is in ver houding tot het aantal inwoners van den Haag niet onbelangrijk indien men in aan merking neemt, dat slechts een klein deel van een groote-stadsbevolking tijd en aan leg heeft om te tuinieren.. Tenslotte zij nog opgemerkt, dat voren genoemde cijfers betrekking hebben op de van gemeentewege beschikbaar gestel de gronden. Ook op particuliere eigen dommen werken niet-beroepstuinders om zooveel mogelijk groente en aardappelen voor eigen gebruik te telen. Het aantal zal ongeveer 500 bedragen. CABARET PICCADILLY Reeds van morgenmiddag af brengt het Cabaret Piccadilly nieuwe attrac ties, o.a. Trio Ermanoff (Russische dansers), Alesander en partner (Ame- rikaansche excentrieken), Mady Alfre do (spits-danseres), Willy en Alfredo (sneldichters en vroolijke straatzan gers), Loukie de Koning (chanson- hière) en John Kloos (conferencier en levensliedjes). De volkstuinvereenigingen. Intusschen hadden ook de volkstuinders Dit is echter niet juist, het nut van organisatie begrepen en wer den volkstuinvereenigingen opgericht. Zij wendden zich tot gemeentelijke autoritei ten om medewerking in hun streven met socialen grondslag en klepten met tever geefs aan. De gemeente ’s-Gravenhage b.v. verhuurde in 1928 reeds aan verschil lende volkstuinvereenigingen grond tot een gezamenlijke oppervlakte van rond 10 h.a. Verschillende stukjes land, welke niet direct voor bouwgrond bestemd waren en Personen, wier naam begint met de letter S, kunnen zich morgen vervoe gen aan de onderstaande bureaux om tegen inlevering van een gedragen hee- rencostuum, winterjas, wintermantel of een wollen deken een vergunning te verkrijgen tot aanschaffing van een winterjas of wintermantel. De bureaux zijn gevestigd: Aronskelk- weg 1, Nieuwe Laantjes 8, Deventer- schestraat 21, Louise Henriëttestraat 11, Colensostraat 2, Vaillantf51ein 17, van Hoombeekstraat 5, Nachtegaalplein 19a, Paramaribostraat 21 en Boylestraat 20. Men dient zich aan te melden in het lo kaal, dat het dichtst bij zijn woning is gelegen. De namen der twee doodelijk veronge lukte slachtoffers, van de ramp bij Baflo die gisteren nog niet geidentificeerd kon den worden, zijn thans bekend. Het zijn de 47-jarige gehuwde J. Eisenga, en de 49-jarige gehuwde H. Wening. Medeleven van den Rijkscommissaris De Rijkscommissaris, Rijksminister Seyss-Inquart, heeft door zijn gevolmach tigde in de provincie Groningen, dr. Con- ring, den burgemeester van Groningen, een bedrag ter hand laten stellen, dat zal wor den verdeeld onder de familieleden van de slachtoffers van de ramp bij Baflo, en ’egelijkertijd woorden van deelneming laten uitspreken. De Rijkscommissaris heeft voorts den directeur van het aca demisch ziekenhuis eveneens een bedrag ter beschikking doen stellen voor de ver pleging van de gewonden. Het economische stelsel. De critiek gold vooral het economische stelsel, dat sedert Colbert in Frankrijk heerschte. De leer van de physiocraten, waarvan de Franschman Quesnay en de Schot Adam Smith de hoofdvertegenwoor digers waren, was dat de natuur, wanneer zij niet belemmerd wordt, de menschheid tot een welvaart kan brengen, welke on der een stelsel van plaatselijke of natio nale rechten nooit mogelijk is, vrijhandel dus. Hun theorie was verder, dat de bo dem de eenige bron van rijkdom is, het geen onjuist is, omdat er meer bronnen van welvaart zijn. Maar zij leerden ook, dat alle handel bestaat in een uitwisseling van goederen en diensten en dat dus alle kunstmatige belemmeringen voor het han delsverkeer tusschen steden en staten on derling, schadelijk voor de welvaart zijn. In Frankrijk ondervond men, dat aan den lijve, want door het feodale tollenstelsel heerschte in Parijs vaak hongersnood, ter wijl in het Zuiden graan in overvloed was, dat echter door het vervoer tot onbetaal baar hooge prijzen was opgeloopen, wan neer het in Parijs aankwam. De invloed van Rousseau. De voedselvoorziening is één der be langrijkste punten waarover welhaast iedereen zich zorgen maakt. In deze da gen van rantsoeneering der voornaamste levensmiddelen is bij velen de vraag ge rezen: „Had ik mij een gelegenheid kun nen scheppen, waardoor ik voor een deel in eigen behoefte aan levensmiddelen had kunnen voorzien?” Menschen met vooruitzienden blik had den deze vraag al reeds eerder gesteld en dachten hoofdzakelijk aan groente en aardappelen; aan groente vooral, die, het zij in gedroogden toestand, hetzij door conserveering door middel van sterilisa tie of zouten, een welkome aanvulling kan vormen bij het beschikbare voedsel-kwan- tum. Velen verschaften zich, voor zoover mogelijk was, de beschikking over een stukje grond en gingen tuinieren. De bevolking op het platteland is ech ter veel meer in de gelegenheid om, in dien tijd en lust aanwezig zijn, in eigen behoefte van groente en aardappelen te voorzien. Voor den stedeling is dit anders gesteld. Wil de stedeling zich een gelegen heid scheppen om groente en aardappelen te kweeken. dan moet hij zich heel wat offers getroosten. Daargelaten of hij al of niet een stukje grond kan bemachtigen, een zeer belangrijke factor is, dat de plat telander meestentijds zijn tuin achter of dicht bij zijn huis heeft. De stedeling daarentegen moet zich naar den rand van de stad begeven, wat voor iemand in een groote stad vaak een heele onderneming is. Ook kan worden aangenomen, dat de landarbeider terzake kundiger is dan de doorsnee-stadsbewoner; de laatste moet zich vaak eenige jaren door deskundigen laten voorlichten, wil hij redelijke resul taten bereiken. Natuurlijk schuilen er onder de stede lingen „rasechte” tuinders, omdat vele stedelingen „van buiten” komen, doch het overgroote deel bestaat uit menschen, die hun liefhebberij in tuinieren zoeken, zoo- als een ander uit liefhebberij sport be- of amusementsgelegenheden be- Door de duisternis geraken voortdurend menschen te water, doch gelukkig kan in vele gevallen tijdig hulp geboden wor den en loopt het incident af met een nat pak. Vanochtend zijn echter te Amsterdam niet minder dan vier slachtoffers op het droge gehaald, die dezer dagen, naar alle waarschijnlijkheid misleid door de duis ternis, in het water geloopen en verdron ken zijn. Uit de Prinsengracht nabij de Nieuwe Leliestraat, werd het lijk van een man opgehaald. Dit slachtoffer kon geidentifi ceerd worden. De overige lijken, op ge haald onderscheidenlijk uit de Nieuwe Prinsengracht tegenover perceel 13, den Binnen-Amstel nabij de Halvemaansteeg en Vredenhof, zijn echter nog niet her kend. Ongeveer een week geleden, op een donkeren avond, zijn drié inwoners van Alkmaar verdwenen. Men vreesde, dat zij door de duisternis misleid te water zijn geraakt en verdronken. Inderdaad werd Dinsdagmiddag het lijk van den ruim 30-jarigen S. uit het water van den Voor dam opgehaald. Het onderzoek werd voortgezet en gistermiddag trof men eveneens het stoffelijke overschot van den 50-jarigen G. aan. Thans wordt nog de 55-jarige V. vermist. Naar aanleiding van de verschenen publicaties over de inventarisatie voor auto-, tractor- en motorrij wielbanden, heeft bij enkelen de meening post ge vat, dat opgave niet behoeft te wor den gedaan indien men thans niet in het bezit is van een rij- en benzine- vergunning. Een ieder, die in het bezit is van een auto of motorrijwiel, ook al maakt hij er nu geen gebruik van, moet van de gemonteerde of niet gemonteerde ban den opgave doen vóór 20 October a.s., op daarvoor bestemde formulieren, welke aan de distributiekantoren zijn te verkrijgen. Werkster had belangstelling voor tafelzilver Uit een restaurant op het Leidsche- plein te Amsterdam verdwenen in de periode van 14 Mei tot 15 October voort durend tafelbenoodigdheden, met name tafelzilver. In vijf maanden tijds ver miste de directie van het bedrijf niet minder dan 223 stuks tafelzilver. De po litie is erin geslaagd de schuldige aan te houden. Het is een 32-jarige vrouw, die als werkster in het restaurant werkzaam was. Stukje oij beetje heeft zij zich het tafelzilver toegeëigend. De vrouw is reeds eerder met de po litie in aanraking geweest en heeft reeds verscheidene vonnissen achter den rug. Engeland ging voor. De onbloedige roemrijke revolutie van 1688, waardoor het Huis van Hannover op de Engelsche troon kwam, heeft een enormen invloe d op de denkwijze in Europa uitgeoefend. Het had de alge- meene bewondering, dat de gevolgen van deze revolutie waren: godsdienstvrijheid, vrijheid van drukpers en een parlemen taire regeering. De Engelsche wijsgeeren, Locke en Hume, maar vooral de eerste, legden in hun werken ideeën neer, die essentieel zijn geweest voor de eeuw van de verlichting. Zij zijn de bouwers ge weest van het philosophische stelsel van het empirisme: alle kennis vloeit voort uit de zintuigelijke ervaring, alles komt uit de ondervinding. Dit was dus bij uitstek een practisch stelsel, terwijl daarentegen Descartes, de Fransche wiskundige, het rationalisme leerde: duidelijke, algemeene bepalingen om daaruit strenge consequenties af te leiden. Hier ligt het groote verschil tusschen Frankrijk en Engeland: in Frankrijk de deductie, in Engeland de inductie; in Frankrijk de afgetrokken, abstracte idee, in Engeland de concrete, onuitputtelijke werkelijkheid; geestelijk ideaal en prac tisch nut; een zedeleer, gegrondvest op hooge geestelijke principes en een moraal, welke is gebouwd op werkelijke driften. Voor de tot het modernisme ontwakende menschheid was de Engelsche practijk van meer nut dan de Fransche theorie. Het vrije Engeland werd een ideaal voor het te klein waren om aan beroepstuinders te worden verpacht, werden voor volks tuintje beschikbaar gesteld In 1940 be droeg de totale oppervlakte van deze perceeltjes rond 12 h.a „Crisisvolkstuinen”. Gedurende de crisisjaren groeide het aantal werkloozen tot onrustbarende hoog te. Toen bleek, dat velen van hen zich tot tuinarbeid voelden aangetrokken, werd van Gemeentewege in 1935 het le com plex „Crisisvolkstuinen” gesticht Deze tuinen werden alleen aan werkloozen (te gen een minimale vergoeding) in huur ge geven met de beperking, dat slechts nut tige gewassen konden worden geteeld. Bedroeg de oppervlakte van dit le com plex 5 h.a., plaats biedende voor 160 tuin tjes, thans in 1940 bedraagt de op pervlakte van de vijf in exploitatie zijnde complexen crisisvolkstuinen rond 27 h.a., zijnde 728 tuinen. Bouwterreinen teelland. Toen de oorlog uitbrak en de gevolgen daarvan niet uitbleven, werd de voedsel voorziening een kwestie van het grootste belang. De voedselvoorziening had de bij zondere aandacht van gemeentebesturen. Alzoo ging de gemeente ’s-Gravenhage er toe over om in werkverschaffing voor arm lastigen bouwterreinen te doen bewerken tot teelland. De afkomende producten (aardappelen, bruine boonen, sluitkool en boerenkool) komen ter beschikking van den Gemeentelijken Dienst voor Maat schappelijk Hulpbetoon ten dienste van de verzorgingstehuizen. De in 1940 voor dat doel bewerkte oppervlakte grond be droeg 16 h.a. Gronden voor particulieren. Ook bij particulieren werd onder de huidige tijdsomstandigheden meer en meer de behoefte gevoeld om, zij het dan ook gedeeltelijk, te kunnen voorzien in de eigen behoeften aan verschillende grove tuinbouwproducten. In den loop van de maanden Juni en Juli van dit jaar werd op herhaald ver zoek medewerking verleend om braaklig gende gemeentelijke bouwterreinen voor dit doel door particulieren in gebruik te doen nemen. De oppervlakte bedroeg rond 1.5 h.a. Het ligt echter in de bedoeling om laatstgenoemde gronden na 31 December 1940 met andere terreinen eveneens in werkverschaffing te doen bewerken en daarna aan particulieren in huur te geven. „Twee-steek” omspitten. Aan de voorbewerking in werkverschaf fing wordt de voorkeur gegeven, omdat niet iedereen en zeker niet de amateur- tuinier de kunst van diep-spitten ver staat. Indien weiland, dat tot teelland wordt bestemd, niet z.g. „twee-steek” wordt omgespit, is een behoorlijke teelt- opbrengst absoluut uitgesloten en aange zien het de bedoeling is om de opbrengst zoo hoog mogelijk op te voeren, is een goede grondbewerking een eerste ver- eischte. Ten behoeve van de voedselvoorziening door particulieren heeft de gemeente ’s-Gravenhage thans de volgende gronden ter beschikking gesteld voor: 1. Volkstuinvereenigingen 6.68.25 h.a. (Deze oppervlakte is lager dan in 1928, omdat wegens stadsuitbreiding 3J h.a. uit de huur werd genomen.) 2. Gewone volks tuinen 11.63.19 h.a.; 3. Crisisvolkstuinen 27.12.63 h.a. Samen 45.44.07 h.a. Gemiddeld is elk tuintje 250 m2, groot, zoodat van vorengenoemde oppervlakte 1800 gezinnen gedeeltelijk in hun voedsel- gebruik kunnen voorzien. Uitbreiding In 1941 zullen vorengenoemde cijfers kunnen worden opgevoerd tot 1. volks tuinvereenigingen 6.68.25 h.a.; 2. gewone Moeilijkheden op het Amsterdamsche abattoir Het was vanochtend op het gemeente lijk abattoir te Amsterdam, niet zoo rus tig als gewoonlijk. De vleeschrijders had den het aan den stok gekregen met een slager, die zijn knecht met een bakfiets erop uitgestuurd had daar vleesch te halen. Zooals bekend is den vleeschrijders aangezegd met het oog op het benzinever bruik zoo economisch mogelijk te rijden, terwijl bovendien eenige auto’s vervan gen waren door paard en wagen. Een en ander heeft er toe geleid, dat de rijders andere routes gekozen hadden met het logische gevolg dat de slagers hun voorraad ook later binnenkregen. Teneinde deze vertraging tegen te gaan stuurden deze hun knechten, die met de armen over elkaar stonden, naar het abbattoir om met een bakfiets het vleesch af te halen. Hierdoor voelden de vleeschrijders, die per aflevering betaald worden, zich ern stig benadeeld. Toen dan ook vanochtend wederom een slagersknecht met een bak fiets kwam aanrijden, verhinderden de rijders hem het voor zijn baas bestemde vleesch mede te nemen door de bakfiets terug te duwen en het vleesch over ver schillende wagens te verspreiden. Op een aanklacht wegens poging tot diefstal werd een der rijders door de politie aangehou den en naar het bureau aan de Katten- burgergracht opgebracht. De overige vleeschrijders weigerden daarop echter uit te rijden, alvorens hun kameraad was vrijgelaten. In den loop van den ochtend was het conflict bij gelegd door het op vrije voeten stellen van den arrestant III. Dat de Fransche Revolutie een keerpunt is geweest in de wereldgeschiedenis, zal wel niemand ontkennen. De mokerslagen waardoor de Bastille op 14 Juli 1789 be zweek, hebben hun weerklank gevonden in geheel Europa. Zij zetten den aanval in op het oude, dat vermolmd was en in den grond bedorven en uit de puinhoopen van dien ouden tijd kwam de nieuwe tijd te voorschijn. Maar daarvoor was een groote verande ring noodig in den menschelijken geest, een verandering, die zich voltrokken heeft in den loop van de 18e eeuw. Het begon in Engeland, het welwarende Engeland, dat altijd en overal geluk had, dat een koopmansvolk was en zaken en politiek op de voordeeligst mogelijke wijze wist te combineeren. De wetenschap maakte snelle vorderingen, nieuwe wetten werden geformuleerd, nieuwe hypothesen opgesteld, nieuwe uitvindingen gedaan: de wijze van leven veranderd De mo derne beschaving met haar comfort begon haar intrede te doen. In de politiek begon het beginsel van het Europeesche evenwicht het oude chris telijke ideaal van de internationale orde te vervangen, de staatkunde ging zich buiten de grenzen van Europa bewegen en werd, door de koloniale oorlogen, we reldpolitiek. De eerste tendenzen naar de moderniteit begonnen zich reeds te open baren. het begin 's avonds en aan Den grootsten invloed op de revolutie oefende Jean Jacques Rousseau uit. De grondgedachte van al zijn werken was deze: Van nature was de mensch goed, maar de maatschappij maakte hem slecht. Van nature was de mensch vrij, maar de maatschappij verlaagde hem tot slaaf. Van nature was de mensch gelukkig, maar de maatschappij stortte hem in het ongeluk. De „Nouvelle Héloïse” bevat dé eerste uiteenzetting van zijn systeem, het natu ralisme. De Emile” paste dit toe op de opvoeding. Het meest bekend is echter zijn „Contrat Social”, waarin hij de be kende stelling poneerde, dat alle macht van het volk komt. Dit boek werd in Frankrijk als een nieuw evangelie ontvangen. Op de basis van het naturalisme bouwt Rousseau hier in een communistische maatschappijleer op en legt hij uit hoe de maatschappij zou moeten zijn. De toepassing van de deugd acht Rousseau het geneesmiddel voor alle menschelijke kwalen. De goede staat is die, waarin ieder lid op zich neemt om zijn wil met het algemeen welzijn in over eenstemming te brengen. De goede staat is niet gebaseerd op kracht of hebzucht, maar op de deugdzaamheid van zijn leden. Merkwaardig is, dat de nieuwe denk beelden ingang vonden onder alle standen en dat men er in de deftige „salons” even goed over disputeerde als onder het pro letariaat. Men besefte niet, dat deze „mode” zoo uiterst gevaarlijk was en de vonken in zich borg van den alles ver nielenden brand der revolutie. Ieder voelde, dat de Fransche maat schappij verwelkt was, maar toch dacht men tot aan 1789 toe nog niet aan een revolutie, doch hoofdzakelijk aan de saneering van de wanhopig slecht beheer de financiën en aan een verbetering van het schromelijk onrechtvaardige belasting stelsel, dat de adellijke bezittende klasse vrijliet. De gebeurtenissen van de revolutie heb ben echter bewezen, dat door al deze denkbeelden e^n grondige vernieuwing van de wereldorde was voorbereid. onvrije, verdrukte Fransche volk. De volksmacht kwam op tegen het despo tisme, het volk werd zich zijn macht be wust. Komt het gezag van God? zoo vroeg men zich af. Ja, maar door het volk! De invoering van de constitutioneele monarchie in Engeland vond een gewel digen weerklank in het absolutistisch-des- potisch geregeerde Frankrijk. Locke’s theorie. De theorie van Locke, dat de regeering bestaat bij den wil van het volk, dat privé eigendom is gebaseerd op arbeid, de leer van verdraagzaamheid op godsdienstig ge bied en de eisch van een rationeele op voeding der jeugd vonden hun weg naar Frankrijk, waar zij vooral gepropageerd werd door Voltaire, die echter de vrijheid en het geluk in Engeland idealiseerde en sterk overdreef. Maar in Frankrijk, dat nooit zoo onge lukkig was als in de 18e eeuw, aanvaard de men dat gemakkelijk, omdat men zocht naar een uitweg uit de ellende en aan de overzijde van het Kanaal de oplossing meende te zien, die dus ook in Frankrijk moest kunnen worden doorgevoerd. Dit was in wezen revolutionnair, want het druischte in tegen het bestaande oude regime en steeds luider begon het onte vreden volk te spreken over vrijheid en gelijkheid, volkssouvereiniteit en gods dienstige verdraagzaamheid. Een andere groote voorlooper van de revolutie was Montesquieu, die in zijn „sprit des lois” betoogde, dat het geheim van de vrijheid gelegen was in de schei ding van de rechterlijke, uitvoerende en wetgevende macht, die in Frankrijk alle in de hand van één man, den koning, ver- eenigd waren. De Encyclopedisten en het verlichte despotisme. Er kwam een stroom van geschriften los over deze nieuwe ideeën, maar het hoofd werk was de Encyclopedie, welks samen stellers bekend zijn als de Encyclopedis ten. In dit magistrale werk werd door hen alles aangevallen, wat in hun oogen wreed, bijgeloovig, verouderd, onbillijk en on rechtvaardig was, zoowel in de instellin gen van de Europeesche samenleving als in haar godsdienstige en maatschappelijke opvattingen. De revolutionnaire literatuur drong overal door, omdat het Fransch de internationale taal was; zij vond haar weg naar de autocratische hoven van Weenen, Berlijn, St. Petersburg en Madrid en de vorsten van dien tijd waren trotsch op den naam vanVerlichte Despoten, die alles vóór het volk wilden doen, maar niets door het volk. Was een der voornaamste reacties van de nieuwe denkbeelden aanvankelijk tegen het Katholicisme gericht, later keerde men zich tegen alle geopenbaarde godsdiensten. In Engeland, Frankrijk en Duitschland vervangt het deïsme het Christendom: godsdienst moet redelijk zijn en zonder mysteries,, zoo zeide men. De koude rede is echter niet voldoende voor het gevoelsleven en daarom zien velen in dezen tijd de godsdienst als een gevoelskwestie. Het materialisme evenwel Weer eens variété in Scala Maar ’t is niet variété alléén, die men er te zien krijgt. Er is iets van het mo derne tooneel, van de revue, bijgekomen en met deze geslaagde combinatie, de va riété-revue genoemd, kan men zich een avond best amuseeren. Voor het revue-gedeelte zorgen Slem Nieuwenhuizen, dien we ook na langen tijd weer eens in Scala terugzien, Louis Bouwmeester, Hans Kaart en Ans v. d. Naaten, die optreden in een viertal grap pige sketches. Voor de variëteit in de variété zorgen de artisten Louis en Bonny, de drie Plas ties, de vier Wilby’s en Louis. Het geheel wordt afgesloten met een zeer succesvol optreden van het door de radio zoo bekende Esmeralda-orkest on der leiding van Eddie Walis. Doch laten we bij het begin beginnen. Nadat Louis zijn bedrevenheid om op al lerlei model fietsen te rijden, gedemon streerd had, waarbij hij zelfs op een mi- nimum-fietsje, dat voor een dwerg nog te klein zou zijn, bleek te kunnen vooruit komen, kwamen Louis en Bonny ons ver rassen met enkele zeer geestige danspa- rodieën, waarbij de mannelijke helft van dit danspaar zeer den lachlust opwekte door zijn elasticiteit en lenigheid en door als een gummiman over het tooneel rond te springen. In de sketches wist Siem Nieuwenhui zen de lachers dadelijk op zijn hand te krijgen en samen met Louis Bouwmees ter wist dit tweetal volop vermaak te scheppen met hun typeeringen, evenals Hans Kaart en Ans v. d. Naaten. Hans Kaart gaf een geestige typeering van een tooneelschrijver. Gevieren wisten zij de korte tooneelstukjes zoo vlot en gezellig voor het voetlicht te brengen, dat men door hen gemakkelijk geamuseerd werd, zoowel met „De Minnaar” als met „De Tooneelschrijver”, „Mevrouw is de baas” en „De hotelkamer”. Een goed figuur in dit onderhoudend bont allerlei slaan zeer zeker de Plasties. Deze drie stevige knapen beschikken over een respectabele spierkracht, en voorts over groote lenigheid en durf. Zij wisten het oog te boeien met diverse zeer fraaie, en zeer moeilijke standen. De vier Wilby’s geven een dansnum- Bier, waarbij het eenige vrouwelijke lid van het gezelschap van het kastje naar den muur verwezen wordt, in dit geval in sierlijke zwaaien of krachtige grepen van den eenen partner naar den anderen Werd overgegeven en voor wier presta ties men alle respect heeft. Na de pauze oogstten Eddie Walis en zijn orkest bijzonder succes. Elk lid van het gezelschap kreeg de gelegenheid zijn virtuositeit op zijn instrument te demon- streeren en ook thans bleken de schlagers van de radio ware succesnummers. Zoo wordt in vlot tempo, kort voor negenen -i-iis-j—een ge- De recherche te Roermond heeft een zekeren P. gearresteerd, die er van ver dacht wordt een serie inbraken en dief stallen te hebben gepleegd. P„ die vroe ger deel uitmaakte van het Roermondsche politiecorps, was hieruit geschorst met behoud van loon, omdat hij wegens zekere gedragingen niet meer geschikt werd geacht als politieman op te treden. De Roermondsche recherche hield zich reeds geruimen tijd bezig met het ont raadselen van diverse diefstallen en in braken te Roermond en onmiddellijke om geving gepleegd. Alle ontdekte sporen leidden in de richting van den ontslagen politieman. Op het politiebureau kwamen telkens nieuwe mededeelingen binnen van door verdachte te koop aangeboden waren, waarvan al spoedig bleek, dat zij van diefstal afkomstig waren. Tenslotte had men genoeg aanwijzingen om tot een arrestatie van P. over te gaan, lezen wij in de N. R. Crt. Men moest er echter rekening mee houden, dat P. in het bezit van vuurwapenen zou zijn. P. verzette zich bij zijn arrestatie en sloeg op de vlucht, ondanks de bedreiging, dat er geschoten zou worden. Een der recher cheurs loste een schot, waardoor da vluchteling in het been werd getroffen. Bij fouilleering bleek P inderdaad een vuurwapen bij zich te dragen. Bij het hierna afgenomen verhoor bleef hij echter de hem ten laste gelegde feiten met groote hardnekkigheid ontkennen. Toen men hem er op wees, dat hij als oud-politieman toch moest weten, dat ontkennen nutteloos was, verklaarde P., nooit zelf een der hem ten laste gelegde feiten te hebben gepleegd. Hij zeide daar voor „zijn jongens” te hebben, die voor hem het werk opknapten. Hij zelf fun geerde als hun bendeleider, die het aan een kraak verbonden „technische” deelte voorbereidde. Intusschen is de verdachte, nadat door een dokter behandeld was, op politiebureau opgesloten en voor den offi cier van justitie geleid. Het valt te be grijpen, dat deze arrestatie in Roermond en omgeving nog al opzien baarde. Was de voorstelling ten einde, boeiend en afwisselend programma bracht.

Haagsche Courant | 1940 | | pagina 13