rijpt groote hoeveelheden centrale van droogschuren De instelling keukens Haagsche Courant van Donderdag 17 October 1940 Hollandsche tabak DERDE BLAD, PAGINA 1. in in Bevredigende oogst van goede kwaliteit Bevredigende i 1 oogst van goede 1 kwaliteit S s Or BINNENLAND gevaar voor een den rol Een tramhuisje aan Miskend product van vaderlandschen bodem thans in het middelpunt der belangstelling Maatregelen tegen gevaar voor ondervoeding bij deel der bevolking AÉra f De Ryksmiddelen De opbrengst tot Indmkken Tuindorp-Oostzaan evacueert en met September van Nederlanders van Berlijn 2e. totaal Uitgestrekte velden Het busselen der tabaksbladeren op gaat en en De verlenging van lijn 5 maakte het noodzakelijk het tramhuisje van hel eindpunt te verplaatsen. Men zette het daartoe in zijn geheel op een wagentje en liet het door een stoomwals naar zijn nieuwe plaats brengen. (Schimmelpenningh) stokken, die later in rekken worden opgehangen. (Claringboulff) Rhenen, met op den achtergrond den Cuneratoren, zooals het van verre is te zien. Indeeling in vakken door boonen- hagen. Keurig onderhouden liggen daar de vel den met het door velen begeerde zoetgeu- rende kruid. Hagen pronkboonen vormen de scheiding tusschen de diverse vakken. Zij dienen om de teere tabaksplanten te gen de straffe winden te beschermen. Een tabaksplantage, ook al omvat zij slechts gaat. Directe belastingen brachten bijna acht millioen meer op Buitenlandsche tabak ver. dreef eigen product van de markt Inmiddels ging de aanvoer der Indische en Amerikaansche tabakken weer normaal en het aantal handelaren, dat belangstel ling had voor het Nederlandsche product, daalde met den dag. Dat had tot gevolg, dat tientallen tabaks planters in de Geldersche Vallei er mee ophielden of de verbouw tot een minimum beperkte. Ik doe het 56 jaren en er zijn tijden geweest, dat we meer dan dertig soorten uitzetten. Thans is het wel min der, doch steeds ben ik er op bedacht geweest, dat er ook voor de Hollandsche tabak niog wel eens een toekomst zou ko men. Want dit dient men te bedenken: de Hollandsche tabak is geen minder waardig product. Wat in de laatste ja ren aan tabakssoorten van vreemden bodem in den handel is gebracht, kan zeker wedijveren met de onze. Vergeet niet, dat onbekend, onbemind maakt. De Hollandsche rook er s moeten be denken, dat de teelt met de grootst mo gelijke zorg geschiedt, hetgeen aan het product als zoodanig ten goede is geko men. De wetenschap spreekt hier ook een woordje mee en de tallooze proef nemingen hebben ertoe geleid, dat de tabak kwalitatief in waarde is gestegen. Natuurlijk er zal een verschil voor al voor de fijnproevers blijven tus schen het Nederlandsche product en dat van overzee. Wij zijn echter het stadium van slechte Ersatz verre te boven. Een kijkje in een der vakken met tabaksplanten, na den pluk. (Claringbould) Het leven gaat gewoon door Onlangs is te Berlijn een buitenlandsch wetenschappelijk congres gehouden, waar aan door vele Nederlanders is deelgeno men; onder de buitenlandsche deelnemers was de Nederlandsche groep zelfs het talrijkst. Een zestal hiervan heeft heden middag op de dagelijksche persconferen tie eenige indrukken gegeven van de levensomstandigheden te Berlijn. Wij vat ten deze hieronder samen. Op een autobusrit van 3 uren door de stad had men slechts een enkel, ge deeltelijk door een Engelsche vlieger- bom getroffen huis gezien. Wel had men eenige malen luchtalarm ’s nachts mede gemaakt Dit wordt echter al 20 minuten voordat de Engelschen boven de stad kun nen zijn gegeven, zoodat de bevolking zich tijdig in de schuilkelders kan bege ven, welke van allerlei benoodigdheden ook voor de verleening van eerste hulp aan menschen. die daaraan behoefte heb ben, zijn voorzien. Wij brachten dezer dagen een be zoek aan de tabakstuinen van den landbouwer G. G. ter Haar te Rhe nen. De oogst was binnen en in de enorme droogschuur hangen duizen- len stokken met scherpe punten, door middel waarvan de tabaksbla deren van verschillende afmeting worden gebundeld. Onze indrukken van deze cultuur op eigen bodem laten wij hier volgen. De Hollanders hebben over de geheele wereld de reputatie een groote voorliefde te koesteren voor het „toeback suygen”. Uit tal van werelddeelen werd de tabak naar ons land verhandeld, om dan verder verwerkt te worden. Doch eilacie, de keuze is beperkt geworden en vooral de sigarettenliefhebbers zien zich de uit- landsche „strootjes” mondjesmaat toe gewezen. En het geurige blad, dat voor den sigarenrooker het neusje van de zalm beteekende, vindt zijn weg naar de lage landen aan de zee versperd. Daarom is het van belang, aandacht te vragen voor het product, dat binnen eigen grenzen wordt geteeld en als tabak van zeer behoorlijke kwaliteit, voor een belangrijk deel, de behoefte van „rookend Nederland” zal kunnen dekken. Natuurlijk, de cultuur is nog van be perkten omvang, doch de bodem van de Geldersche Vallei, kan, als de vraag stijgt, direct voor uitgebreiden verbouw worden gereed gemaakt. Er wordt reeds in deze richting gewerkt. Er is een cultuur in ons vaderland, waarin honderden nijvere arbeiders emplooi vinden, doch die in zekeren zin miskend wordt. Het zijn evenwel de omstandigheden, welke er wellicht toe zullen leiden, dat het voort te brengen product op hooger waarde zal worden geschat. Wij bedoelende tabak. De overige middelen Deze middelen hebben zich in de maand September betrekkelijk kunnen handhaven. Met een opbrengst van 37.365.591,91 bleven zij slechts 176.000 bij de raming ten achter, ter wijl zij in vergelijking met September van het vorige jaar een lagere op brengst van 450.000 te zien geven. Van de middelen, welke een lagere opbrengst dan in September 1940 heb ben, noemen we in de eerste plaats de rechten op den invoer, welke met een opbrengst van 6.110.748.45 een daling toont van ruim 3.9 millioen. Verder brachten minder op de ac cijns op wijn ruim 144.000 de accijns op suiker ruim 660.000 de coupon- belasting 52.780 de rechten en boe ten van zegel ruim 250.000 de divi dend- en tantièmebelasting ongeveer 1 millioen, terwijl als vanzelfsprekend de opbrengst der loodsgelden op het lage peil der laatste maanden bleef gehand haafd. Daarentegen stegen in opbrengst o.m. de accijns op geslacht met bijna 395.000 de accijns op het gedistil leerd met 487.500 de accijns op bier met 52.000 de accijns op tabak met ruim 2.468.000de omzetbelasting met 600.000 en de rechten en boeten van registratie met ruim 1,25 millioen gulden. Over de eerste negen maanden van dit jaar was de totale opbrengst dezer middelen 321.854.143,18. Zij bleven daarmede ongeveer 16 millioen beneden de raming en ruim 27 millioen gulden ten achter bij de opbrengst over hetzelfde tijdvak van het vorige jaar. Minder brachten o.m. op de divi dend- en tantièmebelasting 8.52 mil- De organisatie werkt zeer goed. Meer dan twee of drie Engelsche vliegtuigen tegelijk had men niet boven Berlijn ge zien, die dan dadelijk te doen krijgen met het geschut van de honderden afweerka- nonnen. De Engelschen kunnen, door den grooten afstand, slechts lichte bommen medenemen. Het amusementsleven gaat gewoon door. Voorstellingen van opera’s e.d. zijn zoo druk bezocht, dat ze al een paar we-, ken tevoren zijn uitverkocht Restau rants, café’s, en bars zijn overvol, tot het sluitingsuur (d. i. 11 uur) toe. Daarna rijden nog tot half twee de openbare ver voermiddelen. In de restaurants kan men overvloedig eten wat men wil: er is een ruime keuze uit diverse menu’s. Slechts één- of twee maal per week is er een vleeschlooze dag en eens per maand wordt slechts een „Eintopfgericht” geserveerd, waarvan de toeslag ten goede komt aan de winter hulp. Allerlei dranken, zooals wijn, li keur en bier, zijn overvloedig en in goede kwaliteit verkrijgbaar. Voor ver schillende levensmiddelen moet men na tuurlijk. evenals hier, bons afstaan. Men ziet alleen dan menschen voor een win kel in de rij staan, als er bijv, cake zon der bon te verkrijgen is. De Nederlanders zagen, tot hun groote verbazing, dat Berlijn nog altijd dezelfde wereldstad was van voor den oorlog. Winkels en warenhuizen waren vol van goederen; kledingstukken kan men ech- Bevreesd voor nieuwe Engelsche luchtaanvallen Na het bombardement in den nacht van Dinsdag op Woensdag heeft de bevolking van Tuindorp-Oostzaan. uit meer dan tweeduizend gezinnen be staande. bijna in haar geheel de wijk genomen, bevreesd voor nieuwe En gelsche luchtaanvallen. Verscheidene gezinnen zegden hun woninghuur reeds Een lichte nevel hangt nog over de vel den als we Rhenen binnenrijden. In de verte zien we de rijke kleurschakeering der loofbosschen aan den Veluwezoom, welke bij het klimmen van de zon aan betoovering wint. Hel steken, de roode pannendaken der tientallen schuren, welke her en der over de akkers verspreid liggen, af tegen het diepe groen der late gewassen. Van den grooten weg af ziet men links en rechts planten van ongewone vorm. Het zijn de tabaksplanten, ontdaan in dezen tijd van het jaar, van de voor verdere verwerking geschikte bladeren. „Met den pluk zijn we klaar”, zegt de landbouwer ter Haar ons, als we met hem over zijn uitgestrekte akkers loopen. „Ik heb 400 roeden met tabak beplant. Het is een gemengd bedrijf, dat ik heb, want de tabaksverbouw alleen is niet loonend. In den vorigen oorlog is er een zoodanige vraag naar tabak geweest, dat aanplant in Rhenen en omgeving op groote schaal plaats vond. Maar er werd aan de ver werking geen zorg besteed en dat bracht het product als zoodanig in discrediet. Men ging met een zekere minachting spreken over „Hollandsche tabak" en ja er was alle aanleiding toe. ben alles wat zij bezaten, verloren. Verscheidene straten van Tuindorp- Oostzaan, die door de politie werden afgezet, bieden een ruïneuzen aanblik. op en verdwenen naar veiliger oorden. Het meerendeel der zoo zwaar getrof fen burgerij zocht een onderdak in de nabijgelegen gemeenten Oostzaan en Landsmeer. De medewerking, welke men van alle zijden ondervond, was wel zeer groot Slechts weinigen zou den den nacht in het Tuindorp door brengen en wel alleen diegenen, die geen plaats konden vinden in de nabij gelegen dorpen, waar alle particuliere woningen, gemeentegebouwen en an dere inrichtingen bezet waren. De meeste personen evacueerden ge heel uit vrijen wil. Talrijke bewoners waren hiertoe evenwel gedwongen, om dat hun woningen onbewoonbaar wa ren verklaard door de betrokken in stanties. De Engelsche bommen hebben na melijk een chaotischen toestand op tal van punten in het Tuindorp veroor zaakt. Enkele honderden huizen, zoo wel van de gemeente als van de alge- meene woningbouwvereeniging werden vernield of zeer zwaar beschadigd. Van dit aantal moeten vele huizen gesloopt worden, daar herstel niet meer mogelijk is. Voor duizenden guldens huisraad is bovendien verloren gegaan. Velen heb- enkele honderden roeden, eischt een ont zettende zorg. Van het oogenblik af, dat het zaad zoo in het laatst van Februari den grond in gaat, tot het oogenblik dat de gerijpte tabak de droogschuur verlaat, heeft de landbouwer er zijn handen vol mee Het zaad wordt eerst uitgezet in broeibakken. Reeds na 14 dagen steken kleine plart.ies boven den grond, die dan omstreeks 10 Mei in de vakken worden uitgeplant De groei van een tabaksplant is verrassend snel. In gunstige jaren is het wel voorge komen, dat de tabaksplanten meters hoog opschoten. In Augustus is de pluk in vollen gang. Hierbij onderscheidt men 3 fasen, t.w. rangschikking naar de grootte der bladeren. Men spreekt over: le zandgoed, aardgoed en 3e best goed. De heer ter Haar heeft een groot gedeelte van zijn akkers als proefveld ingericht. Deskundigen op landbouwgebied volgen met de grootste nauwgezetheid het groei proces, terwijl zij voor de noodige voor lichting zorg dragen. Hoopvolle toekomst De verkregen uitkomsten in de afgeloo- pen maanden doen, zoo vernamen wij, de verwachting koesteren, dat in het komen de voorjaar tot tabaksaanplant op grooter schaal in het daarvoor geschik te Geldersche gebied, zal worden over gegaan. Men kwalificeert de Hollandsche tabak reeds nu in deskundige kringen als „zeer goed” en wanneer ook de verwer king op even oordeelkundige wijze zal ge schieden als de aanplant, dan zal het Hol landsche publiek wel meer waardeering gaan toonen voor deze vaderlandsche cultuur. Eenige jaren geleden, was de opvatting, dat de Geldersche tabak hoogstens zou kunnen dienen voor z.g. binnengoed. Thans evenwel is men reeds zoover dat de tabak ook als dekblad zal kunnen worden gebruikt. En wij hebben onze vaderlandsche ta bak in de droogschuur zien hangen. Het „busselen”, Zoodra de pluk geëindigd is, houdt het gezin van den tabaksplanter zich bezig met het op stokken „busselen” der ta baksbladeren. Precies naar grootte wor den de bladeren gesorteerd en dit uit zoeken alleen al vereischt de noodige vakkennis. Over den hoofdnerf der bladeren wordt met een scherp mes een kerf aange bracht. Zij, die daarmede belast zijn, zit ten op speciaal daarvoor gemaakte ban ken, die een hooge rugleuning hebben. Dit werkje, dat op het oog zoo eenvoudig lijkt, doch niet is, gesc’ t in een verbazingwekkend snel i po. Iedere snede moet direct goed zijn en is dit ook. Nu kunnen de bladeren op stokken van ruim een meter, die aan de uiteinden scherpe punten vertoonen, worden gebus seld, om vervolgens in de droogschuur boven, onder en naast elkaar in rekken te worden opgehangen. Het is een won derlijk gezicht de tabaksbladeren zoo te zien hangen als ware het de wasch. Me ters hoog is zoo’n schuur en tot in de nok hangen de stokkengeen plekje blijft onbenut. De pannen op het aan beide zij den schuin afloopende dak zijn zoo ge legd, dat de wind er vrij spel door heeft; zoo noodig kunnen ook schotten uit de zijwanden van de schuur worden geno men, teneinde het droogproces te bespoe digen. Men denke niet, dat de landbouwer nu rustig kan gaan afwachten. Nauwlettend moet hij toezien of de verdroging der in de bladeren aanwezige sappen op de ver- eischte wijze plaats vindt verrotting moet tot eiken prijs voorkomen worden, daar dan de dikke hoofdnerf zich van het overige blad zou gaan losmaken en het waardeloos maakt voor verdere verwer king. In het najaar komen dan de handela ren, die de kwaliteit der tabaksbladeren beoordeelen, terwijl zij nog in de rekken hangen. Alhoewel de uitplanting dit jaar door de omstandigheden verlaat werd, is de oogst zeer bevredigend geweest. Ongetwijfeld zal dit weerklank vin den op de tabaksmarkt, hetgeen op haar beurt weer ’n stimulans beteekent voor de Hollandsche tabaksplanters in de Gelder sche vallei. Voor de honderden nijvere landbou wers openen zich hoopvolle perspectie ven, hetgeen in alle opzichten verheu gend is, daar ook indirect duizenden in dit deel van ons vaderland er wel bij va ren, wanneer het in de „tabak” goed Aan het overzicht van den stand der Rijksmiddelen op ultimo September wordt het volgende ontleend Het totaal van de kohieren van de directe belastingen geeft in vergelijking met het vorige jaar een vooruitgang te zien van 7.835.590 (thans 128.398.095,15 en vorig jaar 120.552.505,91). Bij een beschouwing van de cijfers der belastingen afzonder lijk blijkt, dat de grondbelasting met 10.837.086,25 bijna 153.000 meer heeft opgebracht dan op 30 September van het vorige jaar. De inkomstenbelasting toonde met 72.893.151,60 echter een achteruit gang van ruim 9.8 millioen. Ook de vermogensbelasting kon zich niet op het peil van het vorige jaar hand haven en bleef met een bedrag van 14.988.866,63 ruim 2 millioen ten ach ter, terwijl de verdedigingsbelasting 8.225.002,50) een vermindering te zien gaf van ruim 1.9 millioen. Deze lagere opbrengsten werden ech ter weder te niet gedaan door de dit jaar nieuw ingevoerde opcenten op de gemeentefondsbelasting, welke 21.453.988,17 opbrachten, waardoor het gunstig resultaat van het dezer belastingen werd bereikt. treft, zou deze centrale keuken het best kunnen worden gevestigd in het ge bouw van het Gem. Electrisch Bedrijf, waardoor men de beschikking heeft over een stoom-installatie. Aanbevolen wordt verder, een be paald systeem toe te passen, waardoor zij, die hoogere inkomens hebben, ook meer betalen, bijvoorbeeld door invoe ring van vastrechtkaarten. In verband met de binnenkort te ver wachten instelling van centrale keu kens in het geheele land, heeft het A.N.P. inlichtingen hieromtrent inge wonnen bij de daartoe bevoegde instan ties, én vernam daarbij het volgende Bedoelde keukens zullen voorname lijk bestemd zijn voor een bepaald deel der bevolking, n.l. de economisch zwakkeren. Zij zullen slechts worden ingericht ter plaatse, waar daaraan be hoefte bestaat. Om dit te onderzoeken is de medewerking ingeroepen der ge meentebesturen, die, op de hoogte der plaatselijke omstandigheden, daarover het beste kunnen oordeelen. Het geheele plan moet worden opge vat als een maatregel om een gevaar voor ondervoeding bij een deel der be volking reeds bij voorbaat te bestrij den. Er bestaat n.l. een mogelijkheid, dat juist bij de economisch zwakkeren dezen winter bezwaren zullen ontstaan bij het verkrijgen van warm voedsel. Daarom is het noodzakelijk, dat reeds thans maatregelen worden genomen om een dergelijk gevaar te voorkomen. Het is dus eenzelfde maatregel als reeds in den oorlog van 1914 tot 1918 werd ge nomen, toen deze keukens eveneens zeer nuttig werk hebben verricht. Het voedsel, dat wordt verstrekt door deze keukens, moet echter niet worden opgevat als een extra-rantsoen. Het ligt in de bedoeling tegen een zeer lagen prijs dit voedsel ter beschikking te stellen, waarbij echter bons voor de verschillende levensmiddelen zullen moeten worden ingelaverd. Hoewel de keukens bestemd zijn voor de minst draagkrachtigen, zal het echter ook voor beter bedeelden mogelijk zijn hier van gebruik te maken. Ten aanzien van den prijs zal echter rekening worden gehouden met de draagkracht der be trokkenen. De genomen proeven wezen uit, dat goede resultaten op dit gebied moge lijk zijn, indien de gemeenten hierbij medewerking verleenen. De voorberei dingen zijn zeer omvangrijk, daar hier bij o.a. worden ingeschakeld huishoud scholen, de voedingsraad, de dienst der volksgezondheid en de gemeenten. I Vooral het advies van de gemeentebe sturen zal zeer belangrijk zijn daar het immers hiervan afhangt of een derge lijke centrale keuken zal worden inge steld. Voorts kan alleen hierdoor wor den beoordeeld of er speciale omstan digheden zijn, die de instelling recht vaardigen. In dit verband kan er nog worden gewezen op de ervaring te Rotterdam, waar dergelijke keukens reeds gerui- men tijd werkzaam zijn, waar men voor 10 cent een portie warm eten kan krij gen. In den laatsten tijd is hierbij een terugloop te constateeren. Samenvattend kan worden gezegd, dat de betrokken instanties voorberei dingen treffen om een eventueel ge vaar voor ondervoeding reeds bij voor baat te bestrijden. Een officieele publi catie omtrent het resultaat van deze voorbereidingen kan binnen zeer kor ten tijd worden verwacht. Het advips van den Haag In aansluiting op dit bericht van het A. N. P. vernemen wij, dat het Haag- sche gemeentebestuur reeds een ad vies heeft uitgebracht. In dit advies wordt de gedachte opzet van verschillende éénheidskeukens in één gemeente, verworpen. Voor een ge meente als Den Haag zou men, bij een dergelijken opzet, minstens de beschik king moeten hebben over 15 a 20 keu kens, over de geheele stad verspreid, hetgeen een groote hoeveelheid mate riaal zou vereischen. Het Haagsche gemeentebestuur is van oordeel en heeft dit in zijn advies ook tot uiting gebracht dat men tot een veel betere organisatie zal komen, indien in elke gemeente één groote cen trale keuken zal worden gesticht, met distributie-lokalen in de verschillende wijken van de stad. Wat Den Haag be- lioen de rechten op den invoer 23.2 millioende accijns op suiker 1.83 mil lioen de rechten en boeten van zegel ruim 6 millioende rechten en boeten van registratie 1.21 millioen en de rech ten en boeten van successie, van over- gang bij overlijden en van schenking 3.8 millioen. Daarentegen brachten o.a. meer op de accijns op geslacht 2.34 millioen de accijns op het gedistilleerd 3.36 millioende accijns op tabak ruim 7 millioen en de omzetbelasting 5.61 millioen. rTpil1 I V.

Haagsche Courant | 1940 | | pagina 9