Nieuwe het van successen Duitsche luchtwapen Vrijdag 18 October. De Weensche kunstenaars gehuldigd 1 1940. 17702. v.m. Branden in Londen woeden voort boter en vetten Twee honderd toestellen Thee in Kasteel Oud Wassenaar Rijkscommissaris-Rijks- minister Seyss-Inquart spreekt Groot convooi aan de kust aangevallen en uit eengedreven Mist en VERDUISTEREN van 6.40 uur n.m. tot 8.12 uur op 7.52 uur n.m. onder 11.08 uur v.m. De distributie van Nederlandsch-Indië en Japan in den aanval Maan: het Nieuwe schijnwerpers werden bommenwerper noodlottig Nachtelyke Engelsche luchtaanvallen De vriendschappelijke betrek kingen door het drie-mogend- hedenpact niet geschaad 5 5 5 5 5 5 V 5 tekort aan benzine veroor zaakt NOODLANDINGEN OP ZEE De Rijkscommissaris, Rijksminister Dt. Seyss-Inquart, noodigde in verband met de Weensche Kuqstweek talrijke gasten voor een thee op Oud-Wassenaar uit. Aanwezig waren vooraanstaande persoon lijkheden, onder wie vele leidende figuren uit het Nederlandsche Kultuurleven (Polygoon) slecht weer handicap voor Engelsche lange afstands vluchten Kortegolfzender gebombardeerd Voortaan zal elke week een nieuwe bon worden aangewezen 2 A Nieuwe bons voor brood, vleesch en zeep I COURANT HAAGSCHE (Zie verder le blad, pag. 2.) 100 sterk maal Besprekingen in den meest hartelijken geest gevoerd PRIJS DEZER COURANT: Voor ’s-Gravenhage bij vooruitbet. per 3 mnd. met „Kikeriki”, „De Nieuwste Mode”, „Koloniaal Bijblad” en „Letterkundig Bijblad” 3.—. Franco per post met Mode blad /4.zonder Modeblad 3.75- Buitenland ƒ9.Landen waarop het verlaagd intern, drukwerk-posttarief van toepassing is 7.p. kw. Bij postkantoren tegen de geldende goedk. abonn.prijzen. Afz. nummers 5 ct., fr. p. post 10 ét. 15 October objecten van bondgenoot Rede Generalintendant Strohm Generalintendant H. K. Strohm- be dankte hierna den Rijkscommissaris en wees erop hoe gaarne zijn gezel- pen. gram V V V V V Binnenkort een bon voor spijsolie Tenslotte wordt er op gewezen, dat binnenkort een bon der vetkaart zal worden aangewezen voor het verkrijgen van vet of boter of margarine en een bon voor spijsolie of boter of marga rine. Van de boterkaart zal dan een bon worden aangewezen voor het verkrijgen van spijsolie of boter. Nadere mededeelingen hieromtrent zullen binnenkort worden gepubliceerd. Twee Duitsche reddingsvliegtuigen hebben gisteren in de ochtendscheme- Ting verscheidene leden van de be manningen van Britsche bommenwer pers, welke op hun terugtocht naar Engeland door gebrek aan benzine, •terke mistvorming of door treffers Gedurende het tijdvak van Zaterdag 19 tot en met Vrijdag 25 October a.s. geeft de met „13” genummerde bon van de boterkaart recht op het koopen van een half pond boter. Van de vetkaart geeft gedurende genoemd tijdvak de met „13” genummerde bon recht op het koopen Van een half pond margarine of boter. De bons, welke op 25 October nog niet gebruikt zijn, blijven voorts nog geldig tot en met Vrijdag 1 Nov. a.s. Geen reductie meer op boterprijs •Reductie op den prijs van boter bij afgifte van bepaalde bons der vetkaar- ten zal in den vervolge niét meer wor den verleend. Deze tegemoetkoming komt geheel te vervallen. Hiertegen over staat, dat de bons van de vetkaart recht zullen geven op boter of marga rine naar keuze. De houders van vetkaarten, voor wie de boterprijs een bezwaar oplevert, kunnen dus marga rine koopen. Uit BataVia wordt door Domei d.d. 16 October gemeld: De delegaties van Japan en Neder- landsch-Indië hebben vanavond het volgende gemeenschappelijke commu niqué gepubliceerd: Bommen op le Havre Zooals reeds in het weermachtbericht gemeld, heeft het Britsche luchtwapen in den nacht van 14 op wederom niet-militaire zijn vroegeren Franschen aangevallen. Zoo werden in le Havre een evangelische kerk en verscheidene woonhuizen vernield. Drie burgers wer den gedood en vier gewond. Volgens berichten uit Londen, aldus het D.N.B., is in den nacht van Woens dag op Donderdag een Engelsche kor- tegclfzender, die tot dusver den dienst naar het Verre Oosten verzorgde, door een Duitsche vliegtuigbom getroffen en verwoest. De luisteraars naar deze uitzendingen zijn uitgenoodigd op een anderen Britschen zender af te stem men. van boter en margarine tot een ge zamenlijke hoeveelheid, als aangegeven op het toewijzingsformulier. De onder linge verhouding der hoeveelheid boter en margarine staat geheel ter keuze van den detaillist. PRIJS DER ADVERTENTIËN: Van 1—5 regels ƒ1.50. Iedere regel meer tot 10 regels 40 ct., daarna Iedere regel meer 50 ct. Reclames 90 ct. per regel. Bewijsnummers 5 ct., fr. p. post 10 ct. Incasso binnen de stad 5 ct., buiten de stad volgens posttarief. Bij vooruitbetaling: Kleine Advertenties 90 ct.; Dienstaanbiedingen 70 ct. Advertentiën waarin voorkomt „Brieven aan het bureau van dit blad” 10 ct meer. Van militaire zijde verneemt D.N.B.: Duitsche gevechtsvliegtuigen heb ben ook gisteren ondanks het ongun stige weer militaire doelen in Londen en andere plaatsen van het Britsche eiland aangevallen. De branden in Londen woeden voort. De jachtvliegers toonden weinig be drijvigheid. Slechts enkele Britsche jagers probeerden met de Duitsche toestellen in contact te komen, doch warenniet in staat de aanvallen te belemmeren. Twee vijandelijke jagers werden neergeschoten. Het Duitsche luchtwapen had geen verliezen. Aan de kust werd een groot convooi door eenige Duitsche vliegtui gen aangevallen en uiteengejaagd. Een Britsche duikboot werd in het Kanaal met succes door een Duitsch vlieg tuig aangevallen. Zij kreeg een vol treffer van zwaar kaliber. Na de ex plosie werden wrakstukken en olie vlekken op het water waargenomen. Uit de verklaringen van de gevan gen genomen officieren blijkt, dat de Engelschen in den laatsten tijd reeds meermalen op hun terugtocht naar Engeland te kampen hadden met ge brek aan benzine en slechte weersom standigheden. Dit had tot gevolg, dat steeds een naar verhouding hoog per centage vliegtuigen op deze wijze kort voor het bereiken van een thuishaven verloren ging. Weliswaar konden de bemanningen in de meeste gevallen of met rubberbooten de kust bereiken of radiotelegrafisch hulp inroepen. De officieren waren eenstemmig van meening, dat in den afgeloopen nacht nog meer vliegtuigen, behalve die van hen, verloren zijn gegaan. Een „pilot officer”, een man met de meeste er varing onder hen, die reeds verschei dene jaren bij de Royal Air Force als sergeant dienst heeft gedaan en een jaar geleden tot officier werd bevor derd, was van meening, dat ook hier weer de nadeelen van den al te kor ten opleidingstijd tot uiting komen. Het is onmogelijk in de vliegerij met minder dan honderd vlieguren zooveel practische ervaringen op te doen, dat men in staat is voortdurend dergelijke groote vluchten te ondernemen. Voor dergelij-ke acties is een zeer groote voorzichtigheid en ervaring noodzake lijk. Deze beide eigenschappen vormen een absolute voorwaarde voor het be halen van een succes. Wanneer in het eigen land mist hangt, zijn nachtelijke landingen altijd bijzonder moeilijk. Hierdoor zijn, vooral in den afgeloo pen tijd, verscheidene'Vliegtuigen ver ongelukt. Deze courant verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen BUREAUXWAGENSTRAAT 35—37 Telefoon 116300 (zeven lijnen) Giro No. 12500 Bijkantoren: Scheveningen, Kelzerstr. 319, Tel. 550310; Rijswijk, Kantoor- boekh. Leeuwendaal, Oranjelaan 3, Tel. 119461. Voorburg, Boekhandel H. E. G. Ruijs, Heerenstr. 124, Tel. 778038; Filialen: N.V. Kantoorboekh. Th. J. de Koning, Goudsbloemlaan 3, Tel. 330263; Boekh. J. B. v. Seters jr„ There- siastr. 108a, Tel. 772444; Boekh. E. D. Couvée, van Hoytemastr. 66, Tel. 721187 Duitsche vliegtuigen, welke giste ren terugkeerden van het ochtend- bombardement op Londen, brach ten berichten <jver nieuwe succes sen mee. Ten Noordwesten van Waterloo-Bridge zijn verscheiden zware brisantbommen ingeslagen, welke hevige ontploffingen en groote blauwe steekvlammen ver oorzaakten. Nieuwe branden, welke weldra door dikke, zwarte rookwolken aan het oog onttrok ken werden, ontstonden door bom men, welke ten Noorden en ten Zuiden van de Royal-Albert-Docks geworpen werden. Op grond van rechtstreeksche waarnemingen moet weer tot belangrijke mate- rieele schade geconcludeerd wor den. het departement van en Visscherij, maakt De toewijzingen voor detaillisten De toewijzingen voor „boter” geven uitsluitend recht op het koopen van boter, terwijl de toewijzingen voor „margarine” recht geven op het koopen be- als Weener diep onder den indruk, dat de Führer juist den jeugdleider van het Duitsche Rijk uit de Strijdperiode, naar deze gouw heeft gezonden. Dit is voor de gouw een onderscheiding en legt tevens een verplichting op, gelijk ook ik overtuigd ben, dat partijgenoot Baldur von Schirach doordrongen is van de verantwoordelijkheid, welke de Führer hem opgelegd heeft door hem met de leiding van de Rijksgouw te belasten. Ik zal niet uitwijden, maar wij allen zijn doordrongen van de kunstzinnige prestaties van den Nederlander, vóór alles van de onver gankelijke waarden van de Holland- sche schilderkunst. Juist echter op het gebied van artistieke uitvoeringen, waarmede wij ons thans bezig houden, namelijk muziekuitvoeringen, weten wij, dat hier een hoog cultuurpeil be reikt is en dat hier de hoogste presta ties verricht worden. Toen ik dan ook het besluit nam, een Weensche kunst weck te arrangeeren, kon ik dit slechts doen in de overtuiging, dat er bij u dames en heeren uit Nederland, evenals bij ons menschen zijn, die hecht verbonden zijn met de zedelijke waarden der kunst, die in onze ge meenschappelijke Germaansche basis wortelen. Ik meen, dat dit van onze zijde een beantwoording is van de uitnoodiging, die prof. Snijder tot ons gericht heeft tot gezamenlijken cultureelen arbeid. Wij hebben met deze kunstweek onze bijdrage geleverd. Ik ben er zeker van dat deze kunstzinnige belevenis ons tot elkander zal brengen daar ik over tuigd ben, dat wij een gemeenschap- pelijken weg kunnen gaan en dat bij een juiste beoordeeling van alle moei lijkheden, wij tot een gemeenschappe lijk cultuurleven en ’n gemeenschap pelijke cultuuruitwisseling zullen ko men. der luchtdoelartillerie op het water moesten dalen en in rubberbooten op zee rond dobberden, gered. Twee hun ner waren licht gewond. Voor het vleesch bons 05 Gedurende het tijdvak van Maandag 21 October tot en met Zondag 27 Octo ber a.s. geeft elk der vier met „05 vleesch” gemerkte bons van de vleesch- kaart recht op het koopen van 100 gram vleesch, been inbegrepen of een rantsoen vleeschwaren. De met „05 worst, vleeschwaren” gemerkte bon geeft uitsluitend recht op het koopen van één rantsoen vleeschwaren. De bons, welke op 27 October a.s. nog niet gebruikt zijn, blijven nog geldig tot en met Zondag 3 November a.s., met dien verstande, dat zij gedurende de week van 28 October tot en met 3 November a.s. niet gebruikt zullen mogen worden voor het betrekken van vleesch of vleeschwaren in hotels, restaurants e.d. Het rantsoen vleeschwaren, dat per bon kan worden gekocht bedraagt 75 gram voor gerookt of gekookt varkens-, rund-, of kalfsvleesch en voor gerookte worstsoorten, 100 gram voor gekookte worstsoorten, rolpens en knakworst, 125 gram voor leverartikelen, tongen worst en nierbrood en 150 gram voor bloedworst. De secretaris-generaal, waarnemend hoofd van Landbouw bekend De nieuwe distributieperiode voor boter, margarine en spijsvet zal niet, gelijk de vorige, acht weken duren. In den vervolge zal elke week een bon van de boterkaart en van de vetkaart worden aan gewezen. De geldigheidsduur van deze bons zal, evenals het geval is met de bons van de vleeschkaart, twee weken zijn. Van 19 tot en met 25 October bon 13 van boter, of vetkaart A x x A A X A X A A A X A X A X A A A X A A A A Dokterstelefoon Tusschen 10 u. n.m. en 7 u. v.m.: No. 394920 Ziekenfondsleden De Volharding; No. 116364 Z.g. Stadspatiënten: No. 49 Rede Rijkscommissaris Het is mij een bijzondere behoefte u hier hartelijk welkom te heeten. Mijn eerste groet geldt mijn Ween sche vrienden. Ik begroet ook met bij zondere vreugde de dames en heeren uit Nederlandsche kringen, die in ons midden vertoeven. Toen ik besloot de Weensche Opera te vragen naar Ne derland te komen, was het niet zoo zeer hierom, omdat wij hier in de voorste linies staan, hetgeen men zoo menigmaal schijnt te vergeten. Het is thans zoo: met de Engelschen spreken wij op het oogenblik niet over kunst en het is trouwens in het algemeen moeilijk met hen daarover te spreken. Wij moeten ons voorstellen hoe de toe stand vijf maanden geleden was. Het was mijn besluit u allen op het ter rein der kunst bijeen te brengen om daarmede te bewijzen, dat er betrek kingen zijn, welke uit dezelfde .bron stammen en welke de menschelijke zielen en geesten tezamen kunnen bren gen. Daarom heb ik aan onze Weeners gedacht. Ik dank Generalintendant Strohm, dat hij zijn instituut ter be schikking heeft gesteld en dank in het bijzonder Generalmusikdirektor Knap- pertsbusch. Ik dank ook de kunstena ressen en kunstenaars uit Weenen, die ons deze avonden en dit kunstgebeu- ren hebben geschonken. Het is een be wijs voor den cultureelen wil en de cultureele kracht van het Duitsche volk, dat nu, op een oogenblik, waarop ook wij den beslissenden strijd strijden, het mogelijk is over de enge vader- landsche grenzen heen, zulke muziek feesten te organiseerden. Ik zou bij deze gelegenheid gaarne Rijksstad- houder-Rjjksleider Baldur von Schi rach ervoor danken, dat hij zijn be faamde cultureele instelling ter schikking heeft gesteld. Ik ben „De delegaties van Japan en Ne- derlandsch-Indië hebben van 14 tot 16 October onder voorzitterschap van Ichizo Kobajasji en H. J. van Mook vergaderd in hotel Sela- bintanah te Soekaboemi. In ver scheidene vergaderingen en per soonlijke ontmoetingen zijn de al- gemeene betrekkingen tusschen Japan en Nederlandsch-Indië be sproken. In deze besprekingen is volledige aandacht gewijd aan de uitwerking van het recente pact tusschen Japan, Duitschland en Italië op Nederland$ch-Indië. In dit opzicht gaf de Japansche dele gatie officieel als haar meening te kennen, dat Japan in weerwil van het drielandenpact vurig ver langt de betrekkingen van vriend schap tusschen Japan en Neder- landsch-Indië te handhaven en te bevorderen en dat deze betrekkin gen door het pact allerminst ge leden hebben. Alles, wat Japan wenscht, is een gezamenlijke welvaart met de na burige landen. Onder de andere punten welke besproken zijn, stond het petroleumvraagstuk op .den voorgrond. De Nederlandsch-Indi- sche delegatie en het hoofd van het Nederlandsch-Indische bureau voor het mijnwezen, die ook aan wezig was, hebben uitvoerige uit eenzettingen gegeven over den petroleumtoestand in Neder- landsch-Indië. De delegaties zullen de onderhandelingen voortzetten in Batavia, met dien verstande, dat de onderwerpen in hun volledigen omvang in de naaste toekomst besproken zullen worden. De dele gaties constateeren met genoegen, dat de onderhandelingen in den meest vriendschappelijken geest gevoerd zijn.” Voor zeep bon 55 De secretaris-generaal, wnd. hoofd van het departement van Handel, Nijverheid en Scheepvaart deelt mede Gedurende het tijdvak van Zaterdag 19 October tot en met Dinsdag 12 November a.s. geeft de met „55” ge nummerde bon van het algemeen distrfc- butiebonboekje recht op het koopen van 150 gram toiletzeep (nieuwe samenstelling), of 120 gram huishoud zeep, of 200 gram zachte zeep, of 250 gram zeeppoedel, of voor zoover voorradig 125 gram zeepvlokken, of 250 gram zelfwerkende waschmiddelen, of 200 gram vloeibare zeep. Voor zoover de verpakking dit toe laat, kan de verbruiker desgewenscht gedeelten van bovenstaande hoeveel heden in combinatie op één bon koo- Men zal dus b.v. op een bon 60 huishoudzeep plus 100 gram zachte zeep kunnen krijgen. Wasscherijen moeten vpor de behan deling van de gezinswasch gedurende bovengenoemd tijdvak den met „55” genummerden bon van het algemeen distributiebonboekje van hun cliëntele in ontvangst nemen voor het koopen van waschpoeder en wel één bon per acht kilogram droog waschgoed. De wasscherij zal per bon 600 gram wasch poeder kunnen betrekken. Door tot dusver nog niet toegepaste afweermethoden is in den vorigen nacht een Engelsche bommenwerper in de Nederlandsche kuststreek omlaag gehaald. Daar n.l. worden thans zoek lichten van ^en nieuw type geprobeerd, naar het D.N.B. uit betrouwbare bron verneemt. Haar buitengewoon stralingseffect is voor de eerste een toestel van den tegenstander nood lottig geworden. De Britsche bommen werper werd door het schelle licht en de alles overtreffende kracht der stra len van deze zoeklichten dermate ge hinderd, dat hij als een verblinde vogel rechtstreeks op de Duitsche afweerstel- ling afvloog en met enkele goedgemikte treffers brandend neergeschoten kon worden. schap aan de uitnoodiging om naar Holland te komen, gehoor had gege ven. Hij ging hierna in op de goede be trekkingen, die reeds bestonden tus schen de Weensche Opera en vooraan staande cultureele instellingen hier te lande, in het bijzonder de Wagner- Vereeniging noemend. Verder zeide hij, dat het voor de leden van de Weensche Staatsopera een groote gebeurtenis is om hier te mogen vertoeven en dat dit zeker niet zal nalaten uit te stralen op vele an dere gebieden. Het mag zeker een unicum in de geschiedenis worden ge noemd, dat een volk, dat in een oorlog is gewikkeld, nog zooveel op cultureel gebied presteert. Juist nu, is het dan ook opvallend te zien hoe de men schen zich tot het cultureele leven aangetrokken voelen en het is daarom ook van zoo’n groote beteekenis, dat de nieuwe Rijksstadhouder in Weenen, Baldur von Schirach, geproclameerd heeft, dat de Weensche Opera, die een der traditierijkste der wereld is, met alle ten dienste staande middelen moet worden uitgebreid, zoodat zij ’n eervolle plaats zal innemen in het Groot-Duitsche Rijk. De Weensche Opera heeft thans reeds zooveel uitnoodigingen ontvan gen, dat zij een geheel jaar onderweg zou kunnen zijn om uitvoeringen te brengen. Zij zal dit echter niet kunnen doen daar zij ook in Weenen nog een groote taak te vervullen heeft. Het gezelschap hoopt echter in de toekomst hier nog vele voorstellingen te kunnen geven. Spr. legde er den nadruk op, dat de Rijksminister ook in Weenen dui delijk heeft bewezen, hoezeer hij de kunst is toegedaan en hoezeer ook zijn innerlijk leven met de cultuur verbonden is. Gen.intendant Strohm hoopte, dat wat zijn gezelschap hier geeft, een aangename herinnering zal achterlaten en besloot met de woor den, dat ook de Weensche Opera met groote dankbaarheid terug zal denken aan deze dagen, die zij in Nederland mogen doorbrengen. Na deze toespraken bleven de ge- noodigden nog geruimen tijd in levendig gesprek bijeen. De Rijkscommissaris voor de be zette Nederlandsche gebieden, Rijks minister Seyss-Inquart, die het initia tief nam om de Weensche Opera en het Weensch Philharmonisch Orkest naar ons land te doen komen, heeft gistermiddag in het Kasteel Oud-Was senaar aan zijn oud-stadgenooten een thee aangeboden. Behalve de leden van de Weensche Opera en het Phil harmonisch Orkest waren hiervoor uitgenoodigd vooraanstaande Duitsche persoonlijkheden en militairen en ver tegenwoordigers uit Nederlandsche Cultureele Kringen. Nadat men zich korten tijd onder ling had onderhouden, nam de Rijks commissaris het woord en zei het vol gende tot de aanwezigen: Voor het brood bons 11 De secretaris-generaal, wnd. hoofd van het departement van Landbouw en Visscherij deelt mede Gedurende het tijdvak van Maandag 21 October tot en met Zondag 27 Octo ber a.s. geven de met „11” genummer de bons van het nieuw uitgereikte broodbonboekje tezamen recht op het koopen van 2500 gram roggebrood of 2000 gram ander brood. Elk der bons geeft derhalve recht op het koopen van 125 gram roggebrood of 100 gram an der brood. De bons, welke 27 October nog niet gebruikt zijn, zullen voorts nog geldig zijn tot en met Dinsdag 29 October a.s. met dien verstande, dat zij op 28 en 29 October a.s. niet gebruikt zullen mogen worden voor het betrekken van brood in hotels, restaurants e.d. Londen werd gisteren door onge veer 200 Duitsche vliegtuigen in verscheidene krachtige golven aan gevallen, hoewel het weer weinig gunstig was. Het Duitsche lucht wapen veroorzaakte zware schade. De Engelsche jagers bleven erg op den achtergrond, doch konden op verscheidene plaatsen tot een ge vecht genoodzaakt worden. Bij deze gevechten werden 17 vijandelijke vliegtuigen neergeschoten. Een Duitsch toestel wordt vermist. Gebruikmakend van de weersge steldheid gelukte het Duitschen jagers meer dan eens, Engelsche jachtvliegtuigen verrassend aan te vallen en te vernietigen. Ook in den afgeloopen nacht, den 41en nacht der vergeldingsvluchten naar Engeland, zijn Duitsche bom menwerpers onophoudelijk tegen de Britsche hoofdstad in den aan val geweest.

Haagsche Courant | 1940 | | pagina 1