voor Begrootingen der Gemeente bedrijven voor 1941 Haagsche Courant van Vrijdag 18 October 1940 Apen Artis BINNENLAND GEMENGD NIEUWS STADSNIEUWS in Uitkomsten in het alge meen ongunstiger DISTRIBUTIE VAN GAS EN ELECTRICITEIT I TEGEN SLIPGEVAAR IN TRAMRAILS WINKELDIEVEGGE AANGEHOUDEN KOLENDAMPVERGIFTIGING het Bouwen met de beschikbare materialen WATERBROODEN MET HET MERK MB DERDE BLAD, PAGINA 1. Wordt verplicht gesteld Nu het bezoek in Artis te Amsterdam niet meer zoo groot is, verdringen de aapjes zich nog meer dan anders om den oppasser, als deze met het voer komt (Holland) Adressen van de familie van geïnterneerden afleveren van veevoeder Gebruik zou met 20 pCt. verminderd worden REINIGINGSDIENST MAATSCHAPPELIJK HULPBETOON OPENBAAR SLACHTHUIS Het bewaren en afval voor Gasbedrijf ELECTRISCH BEDRIJF DUINWATERLEIDING Echtpaar te Bergen op Zoom om leven gekomen STADSONTWIKKELING EN VOLKSHUISVESTING GEMEENTEWERKEN GEMEENTEPLANTSOENEN 1 - filBL f Gasdistributie valt op Enkele uitzonderingen. geraamd: productie- Dierlijke afval. een dat DANSFEEST IN DEN DIERENTUIN Binnen korten tijd is dan ook de afkondiging van een tweetal beslui ten te verwachten, waarbij het be waren en inleveren van afvalstof fen, welke geschikt zijn om tot vee voeder te worden gebruikt, nader wordt geregeld. Op te geven aan het Nederlandcehe Roode Kruis Het tweede besluit geldt dierlijke af vallen. Het heeft ten doel de dierlijke afvallen, welke nog in groote hoeveel heden verloren gaan, eveneens te doen inzamelen en tot veevoeder te .laten verwerken. Het besluit stelt te dien einde het bewaren en ter beschikking stellen van vleeschafvallen, afvallen van wild en gevogelte, vischafvallen, beenderen, on deugdelijke vleeschwaren en doodgebo ren dieren verplicht Dit heeft dus voornamelijk betrek king op afvallen van abattoirs, slage rijen, vleeschverwerkende industrieën, poeliers, vischhandelaars enz. De afval len moeten worden ingeleverd aan per sonen of lichamen, welke daartoe van gemeentewege zullen worden aangewe zen. Ook hier gelden de uitzonderingsbe palingen ten aanzien van den bewaar- en inleveringsplicht, indien deze afval stoffen door den houder gebruikt wor den in zijn bedrijf of door dezen in de normale uitoefening van zijn bedrijf verhandeld plegen te worden. Bij plaatselijke verordening zal voor deze afvalstoffen worden bekend ge maakt, hoe de inlevering eo-inzameling De „doorgedraaide” groente valt er ook onder. De regeling is ook van toepassing op groente, die wegens mindere kwaliteit op de veiling niet den gestelden mini mumprijs opbrengt. Deze groente zal moeten worden verwerkt of voor voe- derdoeleinden verhandeld of anders bij een vergunninghouder moeten worden ingeleverd. De ingezamelde afvallen zullen nor maal worden verkocht aan veehouders uit de omgeving of, indien dit niet mo gelijk zal zijn, worden verwerkt tot een duurzaam veevoeder. Het eerste dezer besluiten heeft voor namelijk betrekking op afvallen van levensmiddelen. Nadere regeling bij plaat selijke verordening. den op WAARSCHIJNLIJK MET INGANG VAN 25 OCTOBER Het Rijksbureau voor de voedselvoor ziening in oorlogstijd maakt het vol gende bekend: Hoewel in vele gemeenten schilleboe- ren, veehouders en groenteboeren vrij geregeld afvallen van levensmiddelen inzamelen bij hotels, ziekenhuizen en particuliere huishoudingen, komen toch groote hoeveelheden van deze afvalstof fen in de vuilnisemmers terecht en gaan dus voor een nuttiger gebruik verloren. Wegens de minder gunstige veevoe- derpositie, waarin ons land door de oor logsomstandigheden is komen te verkee- ren, kan dit niet meer worden toege laten. Verdere regelingen, betreffende de wijze, waarop de bewaring en inleve ring zullen dienen te geschieden, zuk len bij plaatselijke verordening worden bekend gemaakt. Verwacht mag wor den, dat die verordeningen bepalingen zullen inhouden, krachtens welke de af vallen hygiënisch en frisch moeten wor den bewaard in een emmer of kistje en regelmatig worden afgegeven aan de in zamelaars, die hiertoe van gemeente wege een vergunning hebben verkregen. Hier is een taak weggelegd voor de huisvrouw, die moet zorgen, dat deze regeling in alle opzichten een succes wordt. Het ligt in het voornemen, de schille- boeren, die zich tot heden met de inza meling van genoemde afvalstoffen heb ben beziggehouden, bij bovengenoemde regeling in te schakelen. De afval van levensmiddelen. Het besluit legt aan een ieder de ver plichting op om de in huishouding of bedrijf vrijkomende afvallen van le vensmiddelen, waaronder te verstaan aardappelschillen, groenten- en fruitaf- vallen, vleesch-, visch- en broodresten en alle andere etensresten en beenderen te bewaren en ter beschikking te stel len van de daartoe door de gemeente besturen aangewezen personen. Ook cadavers van honden en katten moeten ingevolge dat besluit worden ingeleverd. Binnenkort ook een regeling voor andere afvalstoffen. In verband met bovenstaand bericht, wordt onder de aandacht gebracht, dat binnenkort ook voor andere afvalstoffen en oude materialen een regeling zal worden getroffen. Voorts kent het besluit nog enkele uitzonderingsgevallen ten aanzien van den bewaar- en inleveringsplicht. Zoo zal men niet verplicht worden etensres ten en afvallen van levensmiddelen ter beschikking te stellen, welke afkomstig zijn van eigen huishouding of bedrijf en bestemd zijn voor voeding van men- schen of dieren, die tot eigen huishou ding of bedrijf behooren. Ook geldt de bewaar- en inleverings plicht niet voor die afvallen, welke de houder normaal in de uitoefening van zijn bedrijf pleegt te gebruiken of te verhandelen. Op grond van deze uitzonderings bepalingen kan men dus met de afval len uit eigen huishouding of bedrijf den eigen veestapel blijven voederen en kunnen hotels, ziekenhuizen, levensmid- delenfabrieken enz. de afvalstoffen nor maal blijven verhandelen. Zij, die niet meer weten, hoeveel dit was, zullen daarvan dan op de hoogte gesteld moeten worden. Ieder moet door middel van den meter be palen, of hij nog niet aan zijn maxi mum toe is. Voor electriciteit zal dat weinig moeilijkheden opleveren. Vele menschen kunnen echter niet op een gasmeter aflezen, hoeveel zij gebruikt hebben. Waarschijnlijk zal de Gasfa briek per circulaire mededeelen, hoe men een gasmeter moet aflezen. Familiebetrekkingen van Nederland se he geïnterneerden in Buchenwald, wordt verzocht voor zoover zulks nog niet heeft plaats gehad hun adres in Nederland, schriftelijk op te geven aan het informatiebureau van het Nederlandsche Roode Kruis (4e af- deeling), Zwarteweg 75, den Haag. In een fabriek aan den L o o s- duinscheweg is gistermiddag de 68-jarige J. A. K. van de trap gevallen en kreeg een hersenschudding. De geneeskundige dienst bracht hem naar het R. K. zieken huis aan het Westeinde. De geneeskundige dienst ver- voerde gisteren naar het ziekenhuis aan den Zuidwal het 15-jarig meisje P. L„ dat in een huis voor Rotterdamsche ge- evacueerden aan de Gouwestraat op een houten vloer was uitgegleden, terwijl zij een pan met kokend water droeg. Zij be kwam brandwonden aan lichaam en armen. Studiecommissie geïnstalleerd Door het bestuur van den Bond van Nederlandsche architecten daartoe aange zocht, hebben de heeren prof. ir. J. G. Wattjes, hoogleeraar aan de afd. der bouwkunde, Technische Hoogeschool te Delft,Joan B. Lürsen, architect te den Haag en assistent aan de T. H. te Delft, W. Verschoor, architect te Rijswijk en J. L. G. Faber, directeur van de 2e Am bachtsschool te den Haag, zich vereenigd tot eene „commissie bouwconstructies”. Deze commissie is te beschouwen als een studie-commissie. Zij dankt haar ont staan aan de richtlijnen voor de construc tieve samenstelling voor den wederopbouw verstrekt in verband met de heerschende schaarschte van vele bouwmaterialen. Zij zal constructies opstellen, die den kleinen bouw met de beschikbare materialen mo gelijk maakt „op doelmatige en schoone wijze”, waarbij het karakter van het Ne derlandsche bouwen bewaard blijft. De commissie zal in overleg met de onder- afdeeling „onderdeden van gebouwen” van de afdeeling bouwkunde der Tech nische Hoogeschool trachten op dit gebied adviseerend en initiatiefnemend te wer ken. Als secretaris der commissie zal op treden de heer J. B. Lürsen en het secre tariaat zal gevestigd zijn te Delft per adres afdeeling der bouwkunde der Tech nische Hoogeschool Oude Delft 39 waar degenen, die op het punt van goede ver- vangingsconstructies belangrijke voorstel len meenen te kunnen doen, deze kunnen deponeeren. De commissie werd Woens dagmiddag j.l. door den voorzitter van den Bond van Nederlandsche architecten, prof. ir. H. T. Zwiers, geïnstalleerd en heeft met haar werkzaamheden reeds een aanvang gemaakt. Wegens het overweldigend succes van het nachtfeest van de vorige week is be sloten morgen van'94 uur wederom een groot dansfeest te organiseeren in den Dierentuin. Daartoe is de groote zaal speciaal versierd. Evenals vorige maal staan thans ook weder diverse attracties op het programma. De leiding is in han den van den heer J. Immink, terwijl we derom enkele staande bands zijn teeëngaggMjL - r Het zal zaak zijn, dat men zich ge regeld op de hoogte houdt, hoeveel men gebruikt, anders loopt men de kans, de laatste week van de maand zonder gas of (en) electriciteit te zit ten. Wie meer gebruikt dan hem toe gewezen wordt, zal, als het de eerste overtreding is, beboet worden. Bij de tweede overtreding wordt het gas of (en) de electriciteit afgesneden. Het gebeurde op 12 Deember van het vorige jaar in een kruidenierswinkel in de Staverdenstraat. Een dame vroeg een potje boschbessenjam, doch de winkelier had dit niet voorradig. Hij bood aan er over op te bellen naar den grossier en verliet even den winkel om in de gang te gaan telefoneeren. Bij zijn terugkomst vroeg de klant het potje te bezorgen op een adres aan den de la Reyweg. Toen hij daar arriveerde met het bestelde, was hier niets van een bestelling bekend. Bij een inspectie van den winkel miste de winkelier een pot kersen op sap en een flesch wijn. Van dezen diefstal werd aan gifte gedaan bij de politie, die adviseerde, de dame, mocht zij nog eens terugkomen te volgen. Verleden week Vrijdag nu kwam er weer een dame in den winkel en vroeg een potje boschbessenjam. Ook nu had de winkelier het bestelde niet voorradig, doch indachtig aan een vorige ervaring, was hij niet te bewegen zijn winkel te verlaten om te telefoneeren. Toen de klant hierop stond, doch de winkelier bleef weigeren, had zij plotse ling geen jam meer noodig. Dit wekte bij den winkelier argwaan en hij besloot de dame te volgen, die een huis aan de Hoefkade binnenging. De winkelier ging zijn licht eens opsteken in een comesti- bleswinkel en daar deelde men mede, dat de dame een goede klant was en zich voor zoover men weet aan diefstal uit den winkel nooit schuldig had gerhaakt. Evenwel Zaterdagmiddag miste de eigenaar van den comestibleswinkel een blik biscuit, nadat de bewuste dame er was geweest. Hij pleegde overleg met zijn collega in de Staverdenstraat en de politie werd op de hoogte gesteld. Zij ging naar de Hoefkade en na lang wach ten werd men eindelijk toegelaten. De dame stond als winkeldievegge bij de politie bekend; reeds 10 a 12 veroordee- lingen had zij achter den rug. Bij huiszoeking vond men achter een gordijn in de voorkamer het blik biscuit. De vrouw is aangehouden en in verband met een nog loopende voorwaardelijke veroordeeling tot 2 maanden gevangenis straf, voor den offiier van Justitie geleid. Naar wij vernemen ligt het in het voornemen, reeds zeer binnen kort, waarschijnlijk op 25 Octo ber, over te gaan tot de distribu tie van gas en elektriciteit. Het publiek zal dan 20 minder mo gen gebruiken dan in de overeen komstige maanden van het vorige jaar. Keuringsdienst verleent ontheffing Zooals wij reeds meldden, mogen de bakkers met ingang van heden geen melkbrooden meer bakken. Nu doet zich de eigenaardige moei lijkheid voor, dat de meeste bakkers niet over voldoende bussen voor wa- terbrooden beschikken. De Keuringsdienst heeft het daarom goed gevonden, dat waterbrooden ook in bussen voor melk.brood gebakken worden. Zoodoende zal menige huis vrouw brood ontvangen met het be kende merk mb (melkbrood) er op. Het is echter zuiver waterbrood. De bakkers mogen wel z.g.n. onder melk en magere melkpoeder in hun brood verwerken. Aangezien het vandaag nog min of meer een overgangsdag is, zal de con trole op de bakkers morgen ingaan. Zij wordt uitgeoefend door politie, ambtenaren van den Keuringsdienst en door de Haagsche Bakkerijcom- missie. Hoeveel liter melk gebruikte u voor het bakken van melkbrooden, vroegen wij aan een deskundige. In 180 broo- den gingen 56 liter melk, hetgeen on geveer 0.3 1. per brood neerkomt. Naar wij voorts vernemen ligt het in de bedoeling, dat de Zuivelcentrale de melkpoeder, die de bakkers nog in voorraad hadden en die door hen niet meer gebruikt kan worden» terug_te voor 1940 is er bij de samen stelling dezer begrooting op gerekend, dat het onderhouden van de tot nu in werkverschaffing aangelegde werken, waarbij thans, evenals in 1938 en 1939, met goedkeuring van het departement van Sociale Zaken, bij wijze van werk verschaffing, ongeveer 45 tuin-vaklieden aan den arbeid zijn gezet, ook in 1941 op dezelfde wijze zal kunnen geschieden. De loonen dezer werklieden, komen niet ten laste van de begrooting van het Plant- soenbedrijf, doch ten laste der gemeente- begrooting. De voor het dienstjaar 1941, geraamde door de Gemeente voor uitvoering van den dienst te betalen vergoeding bedraagt volgens de hierbij voorgestelde begroo ting 2.243.825. In vergelijking met de begrooting voor 1940 wordt thans 32.450 minder geraamd. Deze lagere raming was grootendeels mogelijk door de verlaging door de Spoorwegen van het vrachttarief voor vervoer van afvalstoffen, naar Drente, tengevolge waarvan voor „Afvoeren der opgehaalde stoffen” 63.700 minder behoefde te worden uitgetrokken. Als tweede en mede belangrijke factor voor de lagere raming kan worden genoemd de met de verdere toepassing van standaardvuilnisemmers verkregen be sparing van kosten op de uitvoering van den dienst, waardoor verschillende arti kelen of onderdeelen daarvan voor een gezamenlijk bedrag van rond 31.000 la ger kon worden geraamd. Nog van gunstigen invloed bij de ra ming zijn de als gevolg van den oorlogs toestand toenemende bemoeiingen tegen vergoedng van kosten. Een hoogere ra ming aan baten van rond 5000 was dien tengevolge mogelijk. Tegenover bovenvermelde gunstige fac toren staat het groote nadeel der prijs- verhooging, welke voor benzine alleen reeds 23.000 bedraagt. Verdeeld over verschillende artikelen der lasten moest uit dien hoofde in het geheel rond 58.000 meer worden geraamd. Voorts moest we gens stijging in de laatste jaren van het ziektecijfer van het personeel ƒ9100 meer worden geraamd voor ziekengelden. De uitgaven en inkomsten, betrekking hebbende op Blindenzorg, en de werkloo- zenzorg, betreffen de Gemeente recht streeks. Om redenen van organisatori- schen en administratieven aard Joopen de betaling dezer uitgaven en de inning dezer inkomsten over den Dienst voor Maatschappelijk Hulpbetoon. Tengevolge van de tijdsomstandigheden en den hiermede gepaard gaanden terug gang in sommige particuliere bedrijven en in verband met tewerkstelling van werk- loozen in werkverschaffingen alsmede plaatsing van werkloozen in Duitschland kan een juiste raming van de werkloos heidsvoorziening. zelfs bij benadering niet plaats vinden. Met het oog hierop is deze raming gebaseerd op de uitkomsten over het eerste halfjaar 1940, rekening houden de met een vermoedelijke afvloeiing van plm. 3000 ondersteunde werkloozen, n.l. 1000 werkloozen naar de Rijkswerkver- schaffingen, 500 werkloozen naar de Haagsche werkverschaffing en 1500 werk- I Wegens overtreding van het maalverbod is de maalderij en mengerij van de coöp. „De Toldijk” bij Steende ren door den voedselcommissaris ver zegeld. Gisteravond werd te Mijdrecht ’n koudslachter door de politie op heeter. daad betrapt wegens het frauduleus slachten van varkens. Behalve twee ge. slachte varkens werden ook nog enkele levende beesten gevonden. Tegen deft schrijvingen met /9800 Het batig saldo is dus 68.050 (ƒ17.750 ƒ50.300) lager geraamd dan voor 1940, derhalve uitgetrokken op 763 450 831.500 —ƒ68.050). Voor „aanleg en uitbreiding” is ge raamd 155.000, d.i. ƒ73.000 minder dan Voor 1940. Vooropgesteld dient te worden, dat door de buitengewone omstandigheden het vaststellen van eenigszins juiste cijfers roowel voor baten als lasten zeer moei lik, zoo niet ondoenlijk is. In het bijzon der geldt dit voor het Slachthuisbedrijf. Werd in de jaren 1938 en 1939 een be langrijke stijging der aantallen slachtingen bereikt, ongetwijfeld zal in 1941 wegens de distributie van varkens en koeien en «en binnen afzienbaren tijd te verwachten «geheele distributie van vleesch, deze Vooruitgang achterhaald worden door een reer sterke daling. Bij het begrooten der baten („opbrengst Slachthuis, incl. koelruimten versch vleesch”) is dan ook met een achteruit gang van ongeveer een vierde der in komsten rekening gehouden, hetgeen *aarschijnlijk nog als te optimistisch te beschouwen is. Aangaande de opbrengst koelruimten diverse waren zij vermeld, dat in verband 'bet de groote behoefte aan koelruimte aangenomen is, dat vrijwel alle beschik bare ruimten verhuurd zullen blijven. De in onderling overleg door de ijs. fabrikanten genomen maatregelen, om den van het ijs zoo billijk mogelijk te *rdeeten,_|geveo aaa te Een voorbeeld dat navolging verdient Wie per fiets tramrails passeert, moet altijd oppassen, dat hij niet slipt. Nog grooter gevaar voor den wielrijder vormen echter de rails thans bij de verduistering, nu men niet kan zien of men plotseling met een wiel er in terecht komt. In Naarden heeft men, zooals men dezer dagen op onze foto pagina heeft’kunnen zien, den verstan- digen maatregel genomen de daar lig gende niet gebruikte rails vol te gieten met beton, zoodat zij bij avond voor de wielrijders geen gevaar meer kun nen opleveren. Ook in onze stad liggen op verschillende plaatsen stukken rails, die niet meer gebruikt worden, o.a. naar het Plein en in de bocht van de Badhuisstraat en het Mercelisplein en op enkele andere punten. Het zou aan beveling verdienen in dezen het Naar- densche voorbeeld te volgen, waardoor slip-ongevallen voorkomen kunnen worden. MUSEUM VOOR HET ONDERWIJS Zondag 20 October te 2 uur vindt in het Museum voor het Onderwijs een rond gang onder geleide plaats door de afdee ling Dierkunde, inleiding met lichtbeel den over „De Vos”. Morgenmiddag om 2 uur wordt een rondgang onder geleide door de afdeeling Volkenkunde gehouden, met een inleiding over het onderwerp: „Weven en Ikatten”. l' Woensdag 23 October te 2 uur is er een rondgang onder geleide door de afdeeling Volkenkunde, waarbij de conservator A. J. de Lorm zal spreken over „Verdwijnen de Bataksche cultuur”. Aan de toelichting tot de begrootingen I der Gemeentebedrijven voor 1941 ont- I jeenen wij nog het volgende Wat het gasbedrijf betreft, wordt mede- I gedeeld, dat op 31 December a.s. de ter- I mijn eindigt, voor welken de N.V. Haag- I sche Maatschappij voor Gasdistributie I werd opgericht. Van dien datum af zal de exploitatie I der gasvoorziening van het Westland I rechtstreeks door het Gasbedrijf geschie- I den, waardoor de begrooting voor 1941 in I haar nderdeelen verschillende wijzigingen I heeft ondergaan. De prijzen van de te verkerken grond- I stoffen voor de gasfabricatie, t.w. steen- I kool en gasolie, zijn onderscheidenlijk I 5,25 en 40 per ton hooger geraamd I dan voor 1940. Voor de nevenproducten is op een hoo- I geren opbrengstprijs gerekend, n.l. voor I cokes 20 cent per h.L, parelcokes 15 cent I per h.l., koolteer 0,50 per 100 k.g. en I watergasteer 2 per 100 k.g. In verband met de hoogere steenkool- I prijzen wordt aangenomen, dat op de af- I gesloten contracten voor gaslevering de I kolenclausule zal worden toegepast, waar- I door uit dien hoofde op een hoogere op- I brengst van 67.500 is gerekend. De totale gasaflevering wordt voor I 1941 geraamd op 65.000.000 m3 of 1.000.000 I m3 meer dan in de begrooting voor 1940 I is aangenomen. I Vergeleken met de begrooting voor 1940 I zijn de baten rond 744.000 hooger. Meer I is geraamd voor Opbrengst van gas I 251.000, Opbrengst van nevenproducten I 567.500, Rente van kasgeld 4500 en Bij- I zondere inkomsten 4000, terwijl voor I Opbrengsten uit de distributie 83.000 I minder is uitgetrokken. De lasten zijn in totaal 982.000 hoo- I ger geraamd, t.w. meer voorFabricatie- I kosten 1.029.000, Onderhoudskosten I 17.000, Algemeene Onkosten 66.000, I Renten 11.000, Uitkeeringen aan de ge- I meente 53.000, terwijl voor Distributie- I kosten 104.000 en voor Afschrijvingen I 90.000 minder is begroot. I Het batig saldo wordt geraamd I f 307.500, tegen 545.770 voor 1940. I De bijzondere omstandigheden doen ver- I wachten, dat de vraag naar electrische I energie in het begrootingsjaar belangrijk zal dalen, zoowel als gevolg van den min der gunstigen financieelen toestand van vele afnemers als van de bezuiniging, welke men zich oplegt of zal moeten op leggen, mede door verkleinen van het vermogen, waarvoor men zich wenscht te «rbinden. Hierdoor ondergaan zoowel ie opbrengst wegens de geleverde energie als de vaste bedragen een verlaging. Is de te verwachten mindere consump tie van nadeeligen invloed op het geraamd saldo, eveneens moet ook rekening ge houden worden met een stijging van den kolenprijs, voor de schatting waarvan thans geen betrouwbare gegevens ter be schikking staan. Bij het opstellen van de raming is geen rekening gehouden met een eventueele onzekere kolenpositie, die tot een gedwongen verminderde consump tie zou leiden. Bij vergelijking met de begrooting voor 1940 zijn de baten, zonder die wegens de overige kosten der openbare verlichting en van den openbaren dienst, rond 1.366.000 lager. Minder wordt geraamd voor opbrengst uit stroomlevering 1.380.000, meer voor opbrengsten uit de distributie 2000, rente van kasgeld 4000 en bijzondere inkom sten 8000. De lasten zijn, ongerekend de overige kosten van de openbare verlichting en den openbaren dienst, 304.000 hooger. Meer wordt geraamd voor kosten van stroomopwekking en aankoop van stroom 372.000, algemeene onkosten 9000 en uitkeeringen aan de Gemeente 9000, ter wijl minder noodig is voor distributie- kosten 4000, renten 14.000 en afschrij vingen 68.000. Het batig saldo wordt geschat op 3.606.981 tegen 5.276.301,50 voor 1940. De baten zijn geraamd op 3.256.750, tegen ƒ3.274.500 voor 1940, derhalve 1 17.750 lager Hooger worden geraamd: opbrengsten Uit de distributie met 4000 en rente van kasgeld met 4500; lager worden geraamd: opbrengst van het duinwater met 23.000, restitutie door de Gemeente van de kos ten van openbaren dienst met 1000 en bijzondere inkomsten met ƒ2250. De lasten zijn geraamd op: ƒ2.493.300, tegen 2.443.000 voor 1940, derhalve f 50.300 hooger. -Hooger worden geraamd: productie kosten met ƒ26.400. onderhoudskosten met 11.700, algemeene kosten met ƒ35.000 «n oninbare posten met 500; lager wor den geraamd: kosten van openbaren dienst ®et 1000, renten met 12.500 en af- In den afgeloopen nacht omstreeks half drie constateerde de politie te Bergen op Zoom, dat licht brandde in den boek winkel van het echtpaar Hees, welke ge. legen is boven de van Mierlobank in de Blauwe Handstraat. Bij onderzoek kwam men tot de ontdekking, dat de bewoners, de heer Hees en echtgenoote, door koleni- damp om het leven waren gekomen. Beiden werden aangetroffen in het ketelhuis van de centrale verwarming. Vermoed wordt, dat de man bij zijn ge wonen avondrondgang den ketel heeft willen regelen, waarna zijn vrouw, toen hij ongewoon tang wegbleef, eveneens moet zijn gaan kijken. Zij is dus het slachtoffer geworden van een poging haar man te redden. Bekende folklorist de heer J. van der Ven en zijn echtge noote te Oosterbeek aan den dood ontsnapt In den „Meihof”, de woning van den bekenden folklorist D. J. van der Ven, heeft zich vannacht eveneens kolendamp vergiftiging voorgedaan. Omstreeks half vier hoorden buren een luid geschreeuw en toen zij gingen kijken, troffen zij het echtpaar van der Ven be wusteloos in den tuin aan. Kort daarop arriveerden een dokter en de politie, die, nog voor de heer van der Ven het huis uit liep, door hem werden gewaarschuwd. De toestand van het echtpaar is redelijk wel. Men vermoedt, dat voor het zich ter ruste begeven de haard te veel werd getemperd, waardoor de kolendamp door een lek in het rookkanaal kon ontsnap pen. men, dat de opbrengst van het ijs weinig verandering zal ondergaan. In vergelijking met de begrootings- cijfers voor 1940 is er voor baten 93.600 minder en voor lasten ƒ39.900 meet ge raamd. De begrooting sluit hierdoor zon der saldo tegen een geschatte winst van f 133.500 voor 1940. De begrooting sluit in den gewonen dienst in baten en lasten met een bedrag ad 8.932.434,01, zijnde in vergelijking met de begrooting voor het jaar 1940 een hoogere raming ad ƒ28.164.39, tot uitdruk king komende op verschillende artikelen der begrooting. Zooals blijkt uit de begrooting van het Grondbedrijf, wordt een batig saldo der „uitgegeven terreinen” verwacht ten be drage van ƒ2.258.337, waarvan naar ra ming 529.779 zal worden bestemd tot dekking van rente op de categorieën „gronden” en „bouwterreinen” en 1.728.558 aan de Gemeente als batig saldo van het Grondbedrijf zal worden uit gekeerd. In de begrooting voor 1940 werd deze uitkeering geraamd op 1.750.866. Wegens rente van het ,vrij kapitaal” der Gemeente wordt ƒ404.245 geraamd, welk bedrag eveneens aan de Gemeente zal worden afgedragen; de raming voor 1940 bedroeg ƒ403.857. Het saldo der geraamde bedrijfskosten is 6668 hooger dan het saldo dezer kosten voor het jaar 1940, terwijl in vergelijking met het saldo der afgesloten rekening slechts een verhooging ad ƒ2.227.70 te constateeren. De inkomsten en uitgaven van kapitaaldienst worden geraamd f 5.861.160,35. alzoo /3.113.673,35 hooger dan voor 1940, in hoofdzaak als gevolg van hooger geraamde aflossingen. In vergelijking met 1940 is het eindcijfer van deze begrooting in baten en lasten 9595 lager geraamd, terwijl het eindcijfer der lasten per saldo eveneens 9595 lager is dan dat voor 1940, Van de in deze begrooting opgenomen bedragen komt ten laste van den gewonen dienst der gemeente een bedrag van in totaal 1.981.065, tegen ƒ1.988.320 op de begrooting voor 1940, zoodat het totaal van de ten laste van den gewonen dienst voor 1941 komende bedragen in vergelijking met 1940 per saldo 7455 lager is ge raamd. Vergeleken met de begrooting voor 1940 is het eindcijfer der voorgedra gen ontwerp-begrooting, voor zoover betreft de baten en de lasten van den gewonen dienst 37.770 hooger. „Onderhoudswerken” is 9900 hooger uitgetrokken in verband met de weder belangrijke uitbreiding van de plantsoen- terreinen met de daarop aanwezige be plantingen en de zich aldaar Bevindende wandel-, rijwiel- en ruiterpaden, afras teringen, waterwerken, banken, waar- schuwborden, inrichtingen voor verzor ging van wilde vogels, enz. Voor het onderhoud moet worden gerekend op een uitbreiding van terrein met een opper vlakte van 138.924 vierk. meter, van een straatboombeplanting van 4573 meter en van een lengte ligusterhagen van 536 meter. De in de „Baten” geraamde bedragen, welke in het algemeen ten laste van den gewonen dienst der gemeentebegrooting komen, zijn respectievelijk ƒ250, lager, ƒ45.715' hooger en op hetzelfde bedrag geraamd. Evenals A

Haagsche Courant | 1940 | | pagina 9