1 BIOSCOPEN FILM EN BIOSCOOP Rubriek voor de Jeugd HAAGSCHE COURANT *VAN ZATERDAG 19 OCTOBER 1940 DERDE BLAD. PAGINA 2 Mannus Franken’s Indische film „Paréh GeneesmiddelD. H D iSlI NANETTE 7 OPLOSSINGEN DER RAADSELS NIEUWE RAADSELS CORRESPONDENTIE TEGEN HUIDAANDOENINGEN In Odeon-theater draait deze week een film van Nederlandsche origine en wel de mooie Indië-film „Paréh”, vervaardigd door Mannus Franken. 'Een der inheemsche acteurs in een scène. (Nova-film) In hoe die voor hun kooi komen met dezelfde be manlijke leeuw is een tamelijk lui heer Raadselvriendjes en vriendinnetjes wordt uitdrukkelijk - verzocht op de enveloppe te vermelden: Voor de Kinderrubriek. In het Asta-theater loopt do film „Nanette”, waarin Jenny Jugo en Hans Soehnker de hoofdrollen vertolken (Ufa) HET RINGENHUIS PR'TSTR- ?(bl'vernt en OUD GOUD! RECLAMES. de Theo pige, gaat bovendien .geboeid te Wolf Albach, de is operette De de OMGANG MET WILDE DIEREN elke voor ODILIA, DE BESCHERMHEILIGE VAN DE ELZAS en dit te laten drijven op den stroom van het riviertje de Ehn deze zeer 2. onmisbaar 1. 2. 3. d©or haar ingrijpen een A bijeenroepen om mee te dingen naar de hand van het meisje. Odilia echter weigerde beslist; zij dacht niet aan trouwen en heelemaal niet op zoo’n gedwongen wijze. Ze weigerde, smeekte, schreide... en toen dit alles vergeefs bleek, vluchtte ze ten einde raad de bosschen in. Maar ook daar liet de wreede hertog haar niet met rust. Vergezeld van een troep ridders begon hij het meisje te zoeken. Kijk, daarginds tusschen de eeuwenoude boomen zagen ze iets wit schemeren! Spoorslags reden ze er heen en daar zagen ze Odilia staan met haar rug tegen een rotsmuur. Verder kon zij niet... wanhopig strekte zij de armen uit en bad tot God om uitkomst. En kijk: een tweede wonder geschiedde: de rots werd opeens vloeibaar als wa ter en het meisje verdween voor hun verbaasde blikken. Nu was het verzet van den trotschen vader voorgoed gebroken. Hij vroeg nogmaals zijn dochter vergiffenis en stemde toe in haar wensch om onge huwd te blijven. Zij werd abdis van een klooster en na haar dood werd zij de beschermheilige van de Elzas. ’t Zijn willen beloofd worden, dat zij zich weder zullen melden. D.D.D. zuivert de doet de jeuk bedaren. ver- fr licht en sterkt de huid, weefsels. Flacons d 75 ct, I. 1.50 en L 2.50. IJmuiden Elf, Tel, D, Delft School, Schol Prijzen vielen ten deel aan: „St. Nicolaas” „Pietje Bell” Astrid” Prijzen afhalen aan het bureau Haag- sche Courant op Woensdagmiddag. Daarbij uitsluitend je ware namen op geven. DE AVONTUREN VAN DE BIJ MAJA Na twee uitverkochte zalen zal de Cinematografische Volksuniversiteit mor gen Zondag 20 dezer voor de derde maal een vertooning geven van de prachtige dichterlijke en boeiende natuurfilm .De Avonturen van de Bij Maja”, naar net bekende, in achttien levende talen ver taalde boek van dr. Waldemar Bonsets. De film is onder regie van den schrijver zelf vervaardigd Zij wordt vertoond in het Studio-theater, Kettingstraat, aan vangende te twaalf uur precies. Oplossingen en briefjes moeten uiterlijk Woensdagmorgen aan het Bureau Haag- sche Courant bezorgd zijn. Alles moet onderteekend zijn met je ware namen vol uit, schuilnaam, leeftijd en adres. Op het couvert vermelden: Aan Tante Etty. TANTE ETTY. Met V ben ik vogel. Met K ben ik op ieder kantoor. 3. Wat maakt men hieruit? TTTTEEYAN 1. Mijn eerste is eetbaar. Mijn tweede komt van het land. Mijn geheel is een beroep. OLYMPIA-theater brengt deze week een uiterst geslaagd programma, dat vast en zeker stroomen bezoekers zal trekken. In de eerste plaats is er de kostelijke hoofdfilm: „De verdwenen minnaar” met in de belangrijkste rollen de bekende ko mieken Theo Lingen, Paul Kemp en ver der Fita Benckhof, Paul Henckels en Otto Wernicke. Om deze dol komische film is af en toe gebruld van het lachen Het voorprogramma biedt Ufa-nieuws, Profilti, alsmede een vlotte documentaire „Kiekjes van overal” en een Amerikaan sche musical „Spaansche pepers” REMBRANDT: Als hoofdfilm de reprise van een der grootste Hollandsche suc cesfilms, n.l. Lily Bouwmeester’é „Pyg malion”. Zij, die dit kostelijk lachpro- duct nog niet zagen, doen goed hun schade alsnog in te halen, terwijl menig een voor de tweede maal de omvorming van juffr. Doeluttel tot dame zullen wil len zien. Naast het Ufa-nieuws zien en hooren wij in het voorprogramma het optreden van de vroolijke Volendam- mers Henk Didama en Wim Riedel in een serie zeer geslaagde liedjes waar van wij speciaal de parodie „Wodka” noemen. Een gezellig programma. PASSAGE. „Tusschen roem en geluk” is een boeiende film met uitstekende kwaliteiten. Het scenario verhaalt van Prachtig van stemming en muziek (de Wiener Sangerknaben werkten mede) is I de film uit Oostenrijk „In net land van Anton Brückner”. Skikampioen is een voortreffelijke I sportfilm en „Op de vossenjacht” een i vroolijk geteekend verhaal. CITY. Deze charmante rolprent „G’schich- ten aus dem Wiener Wald”, waarin het Weensch Philharmonisch Orkest aan de heerlijke walsmuziek van Strauss in al haar lichtheid, vroolijkheid en beweeglijke blijheid, alle recht laat wedervaren, biedt met haar vroolijke avonturen, misverstan den en persoonsverwisselingen en met haar uitgelaten Grinzingfeesten waar de walsmelodieën in dolle vroolijkheid ge zongen worden, een avond van echt- Weensche vroolijkheid. Het is prettig te luisteren naar Strauss’ walsmelodieën en bovendien .geboeid te worden door een amusante geschiedenis, die ons door Mag da Schneider; Leo Slezak, 1.. Retty, Truus v. Aalten en Georg Alexan- ledere diersoort heeft zoo z’n eigen karaktertrekken Als je weleens in een circus bent geweest, dan heb je zeker met be wondering gekeken, hoe de temmers de machtige koningen der wildernis zoo gemakkelijk schenen te regeeren of ’t kleine kinderen waren. En zeker heb je je ook weleens afgevraagd, hoe ze dat toch aanleggen. De bekende circus-directeur Hans Stosch Sarrasani vertelt hierover en kele aardige bijzonderheden. Je moet niet denken, zegt hij, dat alle wilde dieren al uit zichzelf bang voor den mensch zijn. Dit komt duidelijk uit in de verhalen van poolreizigers, die rustig tusschen de pinguins en robben doorwandelen zonder dat deze zelfs opkijken. Deze dieren hebben nog nooit menschen gezien en weten dus ook nog niet, dat de mensch zich soms als een machtige vijand ont popt. Vandaar hun vertrouwen en vriendschap. Groote roofdieren als leeuwen, tij gers, panters enz. zijn gewoonlijk wel bang voor den mensch. Dit vindt vol gens de meeste geleerden zijn oorzaak in den bouw van hun oogen, waardoor een mensch, die rechtop voor hen staat, er erg geheimzinnig en grieze lig uitziet. Voor kinderen en dwerg- menschen zijn ze n.L niet bang. Artis kun je bijvoorbeeld zien, leeuwen en tijgers de kinderen, nacht was ze in de weer om anderen te helpen, zieken te verplegen en ar men te verzorgen. Weldra ging haar roep door het heele land en ieder wilde het lieve, blinde meisje zien. Ook zelfs in Duitschland en in het bijzonder in Thuringen werd over Odi lia gesproken. Daar woonde in dien tijd een wereldberoemd bisschop, Ehrard geheeten en die had eens op een nacht een vreemden droom. Hij droomde, dat God hem beval, onmid dellijk naar de Elzas te reizen om daar de kleine ‘Odilia te doopenzoo- dra zij gedoopt was, zou zij dan het gezicht terugkrijgen. Ehrard gehoorzaamde en het beurde precies zooals hij had droomd: nauwelijks was Odili Kohier, Aaf Bouber en Ko Arnold! Vooraf nog een aardige muzikale klucht „Trailer genoegens”. SEINPOST. Het theater vertoont deze week het machtige filmwerk „Robert Koek”, waarin de titelrol vervuld wordt door Emil Jannings. De film geeft een belangrijk gedeelte weer van het werken van den beroemden ontdekker van den tu- bercel-bacil. Een film, die men zeker niet verzuimen mag. Het voorprogramma geeft binnenlandsche en buitenlandsche actualiteiten. STUDIO /.Koningstijger” is een film van circus-romantiek. liefde en avontuur en daarbij een ongemeen onderhou dende en spannende film, die gedeelte lijk speelt in de suggestieve wereld der circusmenschen en gedeeltelijk aan boord van een pompeuzen Oceaan-stoomer. Men ziet, hoe de vermaarde dierentemmer Sik- kem Khan door een van zijn tijgers wordt aangevallen en gedood. Daardoor dreigt een engagement van het circus voor Amerika te mislukken, maar Tamara, de dochter van den directeur en een geduch te dterentemster, vervangt den gewonde en redt daarmede de situatie. Vóór 't met het circus èn met de liefde alles in orde komt, gebeurt er nog heel wat sensationeels aan boord, waaraan Charlotte Susa, Ivan Petrovitch en nog vele anderen te pas komen met voortref felijk spel. THALIA. „Vervaagde sporen” is de titel van de hoofdfilm, waarin een bij zonder gegeven verwerkt Is. Tijdens de Parijsche wereldtentoonstelling in 1867 verdwijnt plotseling een dame uit een der hotels. Haar dochter doet hopelooze pogingen om haar terug te vinden en ver neemt dan tenslotte de tragische waarheid van deze mysterieuze verdwijning. Vooraf een kleurenfilmpje met de be roemde eend Donald Duck. Verder „De Koning van het Bal” en een aardige klucht getiteld „Badkuipen en gros”! WEST-END brengt als hoofdfilm „De ster van Rio”, waarin de verwaande danseres La Jana de hoofdrol vervult, bijgestaan o.a. door Gustav Diessl, Harold Paulser, Werner Scharf en Fritz Kam pers. Het is een boeiende geschiedenis van een diamant-diefstal, waarin eener- zijds romantische factoren, andenijds zucht naar rijkdom zich doen gelde»». Goed verfilmd en gespeeld als ze is be zorgt ze den toeschouwer een aangename ontspanning. In het voorprogram worden ’t actueele Profilti Nieuws, een uitvoerig Ufa-journaal en een Nederlandsche caba retfilm met origineele vondsten vertoond. het huwelijk van een groot zanger, dat door zijn roem dreigt te mislukken. Contract na contract jaagt hem wereld door, waardoor voor huiselijk ge luk weinig overblijft Als een crisis dreigt ontmoeten de man en de vrouw eenvoudige sportkameraden uit den tijd van den roem. Hun geluk beteekent meer dan eer en de roem wordt er aangegeven om een eenvoudig, rustig gezin te stichten. Camilla Horn en Louis Graveure spe len de hoofdrollen. Graveure zingt op zeer verdienstelijke wijze eenige vlotte melodieën. Adele Sandrock is een grap pige, commandeerende moeder, Lingen is amusant als secretaris. Een onderhoudend programma vooraf. REX, Een reprise als „FP 1 antwoordt niet” mag zeker een evenement worden genoemd. Het is een spannend filmwerk met een fantastisch uitgewerkt gegeven, dat aan een schepping van Jules Vernes doet denken De geheimzinnigheid van het gebeuren wordt nog versterkt door het spel van Hans Albers en Peter Lorre, welke laatste als de mysterie-man mr. Motto in de Amerikaansche filmwereld veel opgang maakt. Vooraf draait nog een kostelijke teekenfilm met Donald Duck. ROXY brengt een reprise van de gees tige Hollandsche film „Morgen gaat ’t beter”. De belangstelling voor deze rol prent is nog steeds onverflauwd, hetgeen hoofdzakelijk te danken is aan het goede spel van Lily Bouwmeester. Wie den naam van de hoofdvertolkster noemt, weet meteen, dat dit een waarborg Js voor een uitstekend gespeelde amuse mentsfilm. Verdere zeer verdienstelijke medespelenden zijn o.a. Theo Frenkel, Paul Steenbergen, Nico de Jong, Piet „S p i n o z a”. Heb je je al eens „dik" gemaakt? Hoe moet het gespeeld worden? Ja, ze waren goed. Huiswerk gaat voor hè? „Henne". Dat is een poosje geleden. Doé je nu weer trouw mee? Vele groetjes terug. „Roze n k nop j e”. Dat is fijn, dat je dat niet behoeft. Het is niets prettig hoor. Ik vind het niet. Is je zusje nog jong? Dan gaat het misschien ook wel over net als bij jou. „S n a v e 11 j e”. Dat is een poosje ge leden. Had je geen tijd? Doe je nu weer trouw mee? Vele groeten terug. „W o u d 1 o o p e r”. Wel bedankt voor je raadsels. Je kan het hoor. „Joke”. Dat zijn mooie namen, Doe je de groeten van mij aan hun terug? De groeten van Bep. „Biermannetj e”. Dat was veel. Jullie hebt zeker eerlijk gedeeld? Ga ie nog wel eens zoeken? „Kaboutertj e”. Fijn zeg. Dat vind je zeker wel erg prettig? Wel bedankt voor je raadsel. Ja, denk maar goed na, en schrijf je dan meteen de oplossing van dit raadsel er ook bij? De oplossing moet je er altijd bij doen. Vele groeten van ons terug. „Negertje”. Was de inkt bijna op? Het was zoo dun. Dat was vlug geschre ven hoor. Woon je vlak bij de school? Vele groetjes terug, ,,A s t r i d”. Dat is erg lekker. Som mige kinderen krijgen er ook wel keelpijn van. Ja, te veel is ook nooit goed. „H a g e d i s j e”. Was het leuk? Je schuilnaam is in het lootjesbusje. Gaat dat? Schieten jullie al op? Vele groeten aan allen. „Shirley Temple”; „Daphne”; „De Witte Pijl”; ,De Roode Pijl”; „Blondje”: Alle hartelijk welkom in de Kinderrubriek. De hartelijke groeten van jullie aller TANTE ETTY. kunstjes leeren. Het „verstand” van den olifant wordt heel vaak overschat en dit komt, omdat hy zoo verbazend handig met zijn slurf kan omgaan. In werkelijkheid is hij nogal hard- leersch, maar zeer gewillig. De olifant kan echter erg gped zijn vrienden herkennen. Daar wordt een aardig verhaal van verteld: Een oli fant had eens in de wildernis een doorn in zijn poot gekregen en een ja ger trok hem eruit. Een paar jaar la ter geraakte deze olifant in gevangen schap en toen hij eens in een circus optrad, zag hij opeens heel boven op het „schellinkje” zijn vriend den jager zitten. De olifant stapte voorzichtig tusschen de toeschouwers door, greep zijn vriend met de slurf vast en zette hem op een logeplaats. Nu, dit is na tuurlijk maar een verhaaltje, maar de volgende geschiedenis is daarentegen echt gebeurd: In het circus Sarrasani beging eens een bezoeker de dwaas heid, een olifant, die vlak voor hem op den rand van het circus stond, een haar uit zijn staart te trekken. De olifant was welopgevoed genoeg om niets te laten merken, doch den volgen den avond begon hij opeens een dood onschuldig heer, die op dezelfde loge plaats zat, met zijn slurf te bewerken. Hij kende weliswaar den man, die hem had geplaagd, niet meer, maar had de plaats goed onthouden. De tijger lijkt wat zijn karakter be treft wel wat op onzen huiskat. Hij sluit snel vriendschap met den mensch, doch wordt ook gauw kwaad en deelt dan links en rechts klappen uit. Meestal meent hij ’t echter niet zoo erg en is vlug uitgeraasd. De manlijke leeuw daarentegen is een ta melijk lui heer, die ’t allermeest op zijn rust gesteld is. Zijn kunsten ver toont hij met een soort berustende kalmte. Als men echter teveel van hem vergt, kan hij woede-uitbarstin gen krijgen, die geen grenzen kennen. Hij valt dan bewust aan en is een ver schrikkelijk tegenstander. Dit is ook de reden, waarom groote volwassen leeuwen bij de circusvoorstellingen niet zulke zware kunsten verrichten. Ze worden gewoonlijk meer als „ach tergrond” gebruikt. ge- ge- ge- doopt of zij kon zien als de beste. En nu wachtte bisschop Ehrard nog een andere taak: hij reisde naar het hof van hertog Alderik, vertelde hem van het wonder, dat met zijn dochter tje gebeurd was en smeekte hem het meisje weer in genade aan te nemen. Maar de wreede vader bleef koppig en onverzoenlijk. Eens op een dag echter, toen Alde rik in de bosschen jaagde, zag hij een beelschoon jong meisje voor zich uit loopen. Zij was in lompen gekleed en beklom met een grooten zak op den rug een stijl bergpad. En naast haar liep een arme, zieke vrouw, van wie het meisje haar last had overgenomen. Diep getroffen vroeg de hertog haar naam en toen hij hoorde, dat het nie mand anders was dan zijn dochter Odilia, viel hij vol berouw voor haar op de knieën en vroeg haar vergiffenis. Odilia werd nu in haar waardigheid hersteld en woonde voortaan bij haar ouders op het kasteel, waar zij met pracht en praal werd omringd. Spoedig bleek echter, dat het trot- sche, wreede karakter van den hertog nog niet veel was veranderd. Het was er hem vooral om te doen, eer met zijn mooie beroemde dochter in te leggen en zonder rekening te houden met haar eigen wil en keuze, liet hij alle vorsten van de naburige landen Mooie legende van een blind meisje en haar wreeden vader Vandaag ga ik je een mooi, oud verhaal vertellen de geschiedenis van Odilia, de beschermheilige van Elzas. Heel, heel lang geleden, in het jaar 657 van onze jaartelling, heerschte over de Elzas een machtig hertog, die Adalrik heette en zijn vrouw heet te Bereswinde. Jarenlang hadden deze twee ernaar verlangd, een zoontje te hebben, dat later troonopvolger zou kunnen worden. En toen eindelijk in 657 een kindje geboren werd, was het dan ook een vreeselijke teleurstelling voor beiden en vooral voor den trot schen vader, dat het een meisje was. En na een paar dagen was het ver driet nog grooter, toen bleek, dat het kleine meisje blind was. Toen werd hertog Alderik toch zoo woedend, dat iedereen in zijn omgeving bang voor hem werd. *ïij weigerde de kleine Odilia te ziwn en beval, dat het kind onmiddellijk moest worden gedood. Je begrijpt, dat de moeder dit vree- selijk vond. Ze durfde zich echter niet verzetten en smeekte alleen haar man, of zij zelf het kindje mocht laten doo- den. Dit werd toegestaan en de arme Bereswinde wist toen niet beter te doen dan het kleine meisje heel warm in te pakken, in een wiegje te leggen en dit te laten drijven op den stroom van het riviertje de Ehn, dat dicht bij het paleis was. Een eindje verder stroomaf woonde een brave molenaar met zijn gezin en hoe verbaasd was die eens op een iporgen, toen hij merkte, dat zijn mo len plotseling bleef staan. Hij ging naar buiten en kijk, daar zat een voor werp tusschen de spaken van het mo lenrad. Het was een wiegje met een klein kindje erin. De molenaar en zijn vrouw namen de kleine Odilia liefderijk op met des te meer liefde en zorg toen ze bemerkten, dat zij blind was en toen het meisje zés jaar was geworden, werd ze naar een klooster gebracht, waar de zusters haar verder zouden verzorgen. Al heel spoedig bleek toen, wat een lief karakter Odilia had: dag en ,,P a u-L i". Zou ik dat niet kunnen? Nu, dat geloof ik ook wel. Kan je zoo hard loopen? Vele groeten terug. „L a n g h a a r”. Ja, dat denk ik ook. Dat is al laat. Had je zooveel werk? De groeten van Bep. „Hans deTorenkraa i”. Ja, dat is prettig. Maar zal je ook steeds je naam voluit en leeftijd er bij schrijven? Want dat ken ik niet van alle rubriekertjes ont houden. Dat is fijn zeg. Heeft moeder er al een? Moeilijker moet het ook worden. „Teekenaartj e”. Dat is leuk. Kun nen jullie het goed? Doe maar trouw mee dan komen er nog wel meer. AMICITIA: Als hoofdfilm wordt week vertoond „De Spion”. Een spannende geschiedenis met geraffineer de en brutale staaltjes van spionnage. Willy Birgel is de man die ten koste van alles teekeningen in handen tracht te krijgen, waarvan zijn land in oorlogstijd onnoemelijk veel nut zal hebben Hij en zijn medewerkers worden tenslotte na veel moeilijkheden gearresteerd Voor de pauze een interessante film van Egypte met mooie opnamen van Cairo Een vroolijk filmpje van twee echtgenooten die willen scheiden veroorzaakte onbe daarlijk gelach. APOLLO. In dit theater draait deze week een uitstekende film, die tot titel heeft: „Dansmeisjes”. Het verhaal behandelt de lotgevallen van een beroemden troep dans-girls. Een manager, die er niet in slaagt, een con tract met de leidster af te sluiten, neemt zijn toevlucht tot unfaire middelen en probeert door ondermijning van haar discipline aan de prestaties afbreuk te doen. Het gelukt hem echter niet, dank zij een tot inkeer komenden medewerker aan de snoode plannen en het jachtende leven van de variété-artisten. in casu de dans- girls, gaat door, van stad tot stad, de wereld om. Het vlotte tempo, de regie en het uit stekende spel .maken het geheel tot iets bijzonders. In het voorprogramma een musical. ASTA: Nanette is een voortreffelijke amusementsfilm, waarin de hoofdrollen vertolkt worden door Jenny Jugo en Hans Soehnker. Nanette is het tempera mentvolle, onmuzikale volksmeisje, dat kennis maakt met den tooneelschrijver Alexander Patou, die zich uitgeeft als een arme dichter, doch in werkelijkheid stof zoekt voor een nieuw stuk. Nanette gelooft in zijn liefde, doch komt later tot de ontdekking, dat het slechts spel Alexander gelooft in het spel, doch komt tot de ontdekking, dat het echte liefde is. Zoo ontstaat er een verwijde ring, die het hoogtepunt bereikt als de „Liebeslied aan Nanette” haai première beleeft. Nanette is met haar vrienden aanwezig om het stuk uit te fluiten, doch het loopt anders. Zij ver zoent zich met Alexander en zal geluk kig worden. Een bijzondere rol voor Jenny Jugo. De muziek is van Peter Kreuder. In het voorprogramma Profilti- en Ufa-nieuws. CAPITOL opent deze week zijn program ma met de belangrijkste en interessant ste gebeurtenissen uit eigen land, een en ander in beeld gebracht door Profilti. Het programma bevat verder nog een 1 oerkomische, Amerikaansche klucht Wolven in schaapsvacht” en een grap pig, gekleurd teekenfilmpje van Walt Disney, „Donald’s Ostrich”. Na de pauze een reprise van een der beste Hollandsche films Vadertje Lang been”, met in de hoofdrollen Lilly Bouw meester als Judy Aalders en Paul Storm als Albert van Woudenberg. het veilige middel tegen elke verkoudheid 60 cent per potje bij Apothekers en Drogisten geerige, hongerige blikken aankijken als b.v. een hond of een konijntje, dat men hun zou laten zien. Kleinere die ren of wezens, die even „laag” zijn als zij, beschouwen de roofdieren eenvou dig als prooi. Daarom moet een tem mer geweldig oppassen, dat hij in de kooi niet komt te vallen. Want heeft een roofdier eenmaal zijn respect voor den mensch verloren, dan wordt hij een z.g. „menscheneter” en kan niet meer getemd worden. Onder temmers geldt de algemeene regel, dat een roofdier, dat zijn meester eenmaal heeft aangevallen, en overwonnen, niet meer voor vertooningen te gebruiken is. Onder overwinnen moet dan wor den verstaan, dat het dier zich ook bewust geworden is van zijn overwin ning. Een temmer kan nog zoo zwaar gewond zijn, als ’t hem maar gelukt, den aanval van het dier af te slaan vóór hij op den grond ligt, dan heeft h ij en niet het dier de overwinning behaald. En aan den anderen kant zoodra een dier den temmer op de vlucht heeft gejaagd, is het voor ver dere tempogingen verloren, ook al is de temmer heelemaal niet gewond. Voor den omgang met wilde dieren is dus niet alleen moed noodig, maar ook vooral een diep inzicht in het karakter van het dier. ’t Is absoluut niet juist, dat de roof dieren „boozer” zijn dan andere die ren. Bepaald booze” dieren komen even vaak onder andere soorten voor, b.v. onder honden en paarden. Vriend-, schap kan tusschen allerlei' wezens worden gesloten. Hond en kat kunnen evengoed vrienden worden als wolf en lam, vos en gans of mensch en tijger. Er bestaan slechts weinig dieren, die beslist ontembaar zijn. Een ervan is de Zuidamerikaansche jaguar, ter wijl ook de zwarte panter bijna nooit getemd wordt. Hans Stosch Sarrasani heeft zich in ’t bijzonder toegelegd op het temmen van zebra’s en olifanten. Wat de eer ste dieren betreft, men moet ze heel zacht en vriendelijk behandelen, want dwingen laten ze zich niet. Bij goede behandeling kunnen ze echter allerlei Vertrouwd adres koopt a hoogsten prijs! der in passend tempo wordt voortgezet. CORSO: Het uitgebreide voorprogram ma vangt aan met het binnenlandsch nieuws, verzorgd door het journaal van Profilti, waarop een geestige klucht volgt „Oude liefde roest niet". Hierna een interessant product „Loodsboot” en tot slot van dit gedeelte voor de pauze een vroolijk teekenfilmpje. De kostelijke hoofdfilm „Het geheime dagboek” is een product, dat èn door geestig spel èn door knappe regie van een ieder de volle aandacht vraagt. Blakende humor heerscht er van begin tot einde. De hoofdrollen worden vervuld door Wolf gang Liebeneiner, Hilde Hildebrand en Lien Deijers. FLORA brengt, der traditie getrouw, weer een spannende sensatiefilm: „Met geheime opdracht”. Het is een ingewik kelde spionnage- en sabotage-geschie- denis, ondoenlijk om hier na te vertellen, maar boeiend van begin tot eind. De geestige, vlotte acteur Victor de Kowa vervult de rol van een rijken jongeman, gokker en uitgaander, die tenslotte blijkt een prachtkerel te zijn en de wijze, waarop hij dat toont, geeft aan de film wel een zeer verrassend slot. De Gomo- ry’s, een dame en twee heeren, geven op het tooneel verbluffende staaltjes acro batiek ten beste, welke van een door moeizame training verkregen spierbe- heerschtng getuigen. METROPOLE brengt met „Het mysterie van kamer 12” een film van bijzondere klasse Het gegeven is uitermate span nend, met tal van verrassende wendin gen. Het brengt in beeld het leven van en meisje, dat >egaafden pianis^van een misstap weer- wudt, doch door hem verlaten en mis end wordt. Een noodlottig gebeuren rengt de oplossing. Hoe voortreffelijk eeft Peter Kreuder deze film muzikaal eïllustreerd, daarbij gebruik makend van 'sjaikowsky’s sonate in B. Peter Bosse, Is het jochie, is ontroerend in zijn on- edwongen spel. Verder zijn er Magda chneider en Ivan Petrovitch, die de oofdrollen vertolken. OÉON In het filmtheater aan de Hee- ngracht draait deze week een film, die ij niet genoeg in de interesse van ons éderlandsche publiek kunnen aanbeve- •n. Het is de nova van onzen landge not, den regisseur Mannus Franken, ’areh, een verhaal uit de Aziatische dee- en des Rijks, ons Nederlandsch-Indië. rn deze film leeft de Inheemsche wereld. Men ziet er de zeden en gebruiken van den Oosterling in een boeiende speelfilm, die nog veel te weinig aan het publiek in ons vaderland bekend is en die zeker tegen veel buitenlandsche producten op weegt Het blijkt opnieuw, dat de In- heemschen geboren acteurs zijn. Een kort, boeiend voorprogram gaat aan ,,Pa- reh” vooraf. CASINO. Het programma opent met een sportfilm „Blauw bloed” waarin u op bui tengewone wijze het africhten van ren paarden wordt vertoond. Vervolgens „Sport voor den gentleman” waarin meerdere takken van sport zijn opgeno men. Hierna nog een film „Trailer genoe gens” met het jazz-ensemble van Gene Austin, waarin zeer goede zang en mu ziek. Na de pauze een rolprent van het beroemde komiekenpaar Watt en Half Watt in „Ridders in lompen”, Als altijd trekken zij ook nu weer volle zalen. Men brult en giert in dit vroolijke ver haal om de geestige scènes waarin dit tweetal voortdurend is gewikkeld. CENTRUM. „Speciaal verlof” is een Ufa- film met Frits Kampers en René Deltgen in de hoofdrollen. De heele geschiedenis speelt zich af in een tijdsbestek van zes uur en behandelt een eigenlijk hoogst eenvoudig onderwerp in den herfst 1918 temidden van Duitsche soldaten, wier trein op doorreis naar het front zes uur oponthoud te Berlijn heeft, bijna allen Berlijners en allen naar huis. Op eerewoord moet 1st 22":.. Grandioos is dan de sterke climax, waar uit blijkt, wat. het eerewoord van den Duitschen soldaat beteekent. CINEAC: De meest belangwekkende reportage uit het filmnieuws is die der Engelsdhe beschieting van de Fransche vloot in de haven van Oran. Van het buitenlandsch nieuws zij verder ver meld de bijeenkomst op den Brenner, levendige beelden van den Italiaanschen opmarsch in Egypte en de Duitsche actie in de lucht. In eigen land werd o.m. gefilmd de suikerbietencampagne, cour ses op Duindigt en wat alzoo in de trei nen vergeten wordt. v.™.-

Haagsche Courant | 1940 | | pagina 10