HAAGSCHE COURANT Weensche Staatsopera HET DUITSCHE HET ITALIAANSCHE WEERMACHTBERICHT WEERMACHTBERICHT TELEGRAMMEN Zaterdag 19 October 1940. BINNENLAND STADSNIEUWS Wil Der Barbier von Sevilla f® Irw Laat niets verloren gaan! VIERDE BLAD OVERTREDERS VAN GEBODEN Predikbeurten Begrafenis brandmeester van Leersum DE BRIEFPOSTBESTELLINGEN HIER TER STEDE DRIEJARIG KNAAPJE BIJ AAN RIJDING ERNSTIG GEWOND BRITSCHE TORPEDOJAGERS OP DE VLUCHT GEJAAGD LinksLea Piltti (als Rosine) en rechtsStanoje Jankovio als Figaro (Polygoon) BIJZONDERE BIJEENKOMSTEN Het bekendmaken van bepaalde rechtsvoorschriften Russische katoen voor de Twentsche industrie Voor inzameling zal gezorgd worden HIMMLER IN SPANJE AANGEKOMEN Voorziening in kasbehoeften en consolidatie van vlottende schuld Groot succes van het duikbootwapen Vernietigingsverbod voor oude materialen en afvalstoffen Engelsche kruiser met bommen bestookt h Cl» No. 17703 verkeer 7, 41, Maaten- Daba, Protest. kerk, Rotterdam. Vrije Evang. gem. 296, het Roode vergel- hoofd- BERLIJN, 19 October. (D.N.B.) Gis terochtend werden voor Dover Britsche torpedojagers waargenomen. De Duit- sche kustartillerie beschoot de schepen, waarop zij met de grootste snelheid een toevlucht zochten in de Duins. :e repertoire van alle ie geheele wereld ver- Wijdings- Timmer- met 12.600 Leidschendam Ned. Herv. kerk, 10 uur en 3 uur ds. D. M. Vermet, (Heilig Avondmaal). Geref. kerk, 10 uur en 3 uur ds. M. Boukema. waar het tot op den huidigen dag, on danks later ontstane veranderde kunst opvattingen, heeft weten stand te houden naast Mozart’s psychologisch zooveel die per tastende bewerking van een soort gelijk gegeven. Bij deze opvoering door de Weensche Staatsopera werd begrijpe lijkerwijze gebruik gemaakt van een Duitsche vertaling van den oorspronke lijk Italiaanschen tekst. Dat kan een be zwaar zijn voor den vlotten voortgang. De consonantenrijke Germaansche ta len maken het den zanger in snel ge zongen of gesproken dialoog verre van gemakkelijk de op het Italiaansch inge stelde snelle tempi te volgen. De voca listen van dit Weensche élite-ensemble toonden echter over een zóó virtuose be- heersching van de snelle uitspraaktech- „De kleine conferentie", Boylestraat 51, 20, 21 en 22 Oct 4 uur. Sprs. A. v. d. Wielik, J. Langerhorst, P. v. d. Woude, H. v. Ossenbruggen, A. J. Zijlstra e.a. Geb. Kockstraat 136, 3 uur afscheids- samenkomst van oude en nieuwe be zoekers Steynlaan en Kockstraat. Van Duitsche zijde is toegezegd, Machtiging voor den secretaris-generaal van het departement van Financiën. Het heden verschenen Verordeningen blad bevat een verordening van den Rijks- commissaris voor het bezette Nederland- sche gebied betreffende voorziening in kasbehoeften en consolidatie van vlottende schuld. Daarin wordt met ingang van heden de secretaris-generaal van het departement van Financiën gemachtigd, ter voorziening in kasbehoeften, tot het beloop daarvan, schatkistbiljetten of schat- kistpromessen uit te geven, schatkistbiljet ten te beleenen en leeningen op korten termijn te sluiten. Voorts wordt de secre taris-generaal gemachtigd ter consolidatie van vlottende schuld leeningen op langen termijn aan te gaan. Het tijdstip en de voorwaarden van uitgifte worden door hem bepaald. - Met de opvoering van Rossini’s Bar bier von Sevilla heeft het ensemble der Weensche Staatsopera opnieuw bewezen een kunstinstelling van den allereersten rang te zijn. De onuitputtelijke melo dieënrijkdom, de elegante vormen, de muzikale humor van deze buffo-opera (naar het bekende, tekstgegeven van Beaumarchais), waarvan de stof reeds vóór Rossini door Paisiello, Isouard en in zijn voortzetting (die Hochzeit des Figaro) door Mozart werd oenut, hebben het werk tot een stuk gemaakt, behoo- rende tot het va^i belangrijke, over di spreide vocaal-dramatische instellingen, Gistermiddag is het 3-jarig jongetje C J. van der H., doordat het in de Kijk- duinschestraat op onvoorzichtige wijze overstak, aangereden door een passeerend motorrijwiel. De kleine kreeg een schedel- basisfractuur en door den Geneesk. Dienst naar het Kinderziekenhuis aan de dr. van Welylaan overgebracht. Dp toestand van het knaapje was vanochtend nog onver anderd ernstig. Nationaal Reddings Leger, Kemperstraat 15, 5 uur verlossingssamenkomst onder leiding der officieren. Vrije Katholieke kerk, St. Albaankerk, Rietzangerlaan 2a, 10.30 uur Gez. H. Mis. Oud Katholieke kerk, Juffrouw Ida- straat 7, H. Dienst, 10 uur Kerk der Christologischen, Prins Hen drikplein 15, 10.30 uur genezingsdienst. Spr. de heer C. J. van Beemen. Spirit. Christen-Gemeenschap, Plaats 22, 10.30 uur mevr. A. van den Oudèn- dijk-Pieterse, van Wassenaar. Onderwerp: Vreest niet, gelooft alleen!”. Waarne ming van het geestelijk verkeer door mevr, van Wijngaerden. Spirit. Ethische Stichting, Prinsesse- gracht 23, 10.30 uur wijdingsdienst. Toe spraak door den heer C. v. d. Engel, van Delft. Helderziende waarnemingen door mevr. B. Hekel van Breemen. Haagsche Vereen, van Spiritisten ,,Har- monia”, geb. de Ruyterstraat 41, 10.30 uur de heer G. May, van Utrecht. Soefi-Beweging, Universeele eeredienst, Bazarstraat 20, 11 uur. Spr. mevr van Ingen-Jelgersma. Onderwerp: .Mogen wij ons aan het leven hechten?” Ond. Ver. Psychisch Leven „Huize Bethel”, Spui 166, 10.30 uur dienst. Spr. mevr. Melczarek man. De directeur van het postkantoor al hier vestigt er de aandacht op, dat de uitvoering van de brief postbestellingen hier ter stede met ingang van 21 Oc tober e.k. eenige wijziging ondergaat. De tweede bestelling wordt ver vroegdzij zal omstreeks 11 uur x aan vangen. Voorts zal in verband met de verduisteringsmaatregelen de eerste be stelling geleidelijk iets later en de derde bestelling geleidelijk iets vroeger worden uitgevoerd. Slachtoffer van den bomaanval op tuindorp Oostzaan. Op de begraafplaats Vredenhof te Am sterdam is vanmorgen het stoffelijk over schot van den brandmeester H. J. van Leersum begraven. Van Leersum was omgekomen bij den bomaanval op Tuin- dorp-Oostzaan de vorige week. Er be stond voor deze begrafenis zeer groote belangstelling, vooral van de zijde van de gemeentelijke en luchtbeschermings- brandweer. Om 10 uur had de stoet het sterfhuis in de Zaanstraat verlaten, waar talrijke omwonenden, vrienden en kennissen reeds den laatsten eer hadden bewezen aan den overledene. Ook op de begraafplaats wa ren zeer vele vrienden en kennissen aan wezig. In de aula van het kerkhof heeft allereerst de commandant van de brand weer. de heer C. Gordijn jr., namens het brandweercorps en de gemeente Amster dam het woord gevoerd. In enkele tref fende woorden schetste hij de verdien sten van den overledene als brandweer man en als mensch Na den heer Gordijn sprak de oud-hoofdbrandmeester A. Forch, vertegenwoordiger van het hoofd van den luchtbeschermingsdienst. Het woord werd vervolgens nog gevoerd door een bestuurslid van den centralen Neder - landschen ambtenarenbond, waarvan de overledene langen tijd lid is geweest. Aan het graf heeft een familielid be dankt voor de belangstelling. De baar was bedekt met zeer veel bloemstukken, waar onder een krans van den Rijkscommissa- ris, de gemeente Amsterdam, het brand weercorps en van het bestuur van het brandweerfonds. Op de begraafplaats was bovendien aanwezig de adjunct-hoofd- brandmeester C. L. van den Wijngaard, de directe chef van den overledene. HET ZOU EEN DUUR PARTIJTJE HOUT ZIJN GEWEEST. Een bewoner van don Stationsweg had bij een koopman op de Stille Veerkade een partij brandhout gekocht voor den prijs van 12.50. Het bestelde werd door den koopman, die vergezeld was van een assistent, thuis bezorgd en naar den zolder gebracht. Toen zij het hout er hadden ge deponeerd verlieten zij het huis met de ledige jutezak. Het viel de vrouw des huizes echter op, dat de zak met de noo- dige omzichtigheid op den handwagen werd gelegd, onder een mand. Zij stelde haar man op de hoogte, die een onderzoek ging instellen en tot de ontdekking kwam, dat in de zak 4 coupons stof van elk 20 meter waren geborgen. De politie werd gewaarschuwd, die het twe»*al arresteerde. CONCERT S.S. MUZIEKCORPS Morgenmiddag van 1 tot 2 uur zal het S.S. muziekcorps een uitvoering geven in de Hooge Prins Willemstraat. BEJAARDE DAME VAN DE TRAP GEVALLEN Gisteren is in haar woning aan de Obrechtstraat de 82-jarige mevr. H. G. V. van de trap gevallen. Met een verwon ding aan het hoofd en een hersenschud ding werd zij opgenomen en door den geneeskundigen dienst naar het Roode Kruisziekenhuis gebracht De secretaris-generaal, waarnemend hoofd van het departement van Han del, Nijverheid en Scheepvaart, maakt het volgende bekend: Op grond ^an een besluit, dat 19 October in het Verordeningenblad is verschenen (,,Oude materialen- en af valstof fenbesluit”) is het verboden: oude materialen en afvalstoffen te ver nietigen, weg te werpen (waaronder is begrepen het in den aschemmer werpen of aan den reinigingsdienst mede geven van bedoelde stoffen), dan wel op zoo danige wijze te bewaren, dat zij hun waarde als grondstof voor de industrie geheel of ten deele verliezen. Onder „Oude materialen en afvalstof fen” in den zin van genoemd besluit wordt verstaan: a. alle geheel of ten deele uit metaal, papier, karton, linnen, katoen, jute, wol, zijde, kunstzijde of andere vezelstoffen, huiden, vellen, leer, glas, rubber, van elk soort, minerale oliën, celluloid, hoorn, been, kurk, dierlijk haar, borstels, of vee- ren bestaande stoffen of voorwerpen, welke niet meer overeenkomstig hun oor spronkelijke bestemming gebruikt wor den. b. alle andere door den secretaris-gene raal aan te wijzen stoffen of voorwerpen. De genoemde voorschriften gelden voor alle afvalstoffen, als bovenomschreven, welke uit de huishouding, alsmede uit in- dustrieele en andere bedrijven en instel lingen afkomstig zijn. Oude materialen en afvalstoffen in bo venbedoelden zin moeten op de ge bruikelijke wijze worden afgeleverd aan den erkenden vakhandel, die daarvoor, naar gelang van de waarde, een zekere vergoeding zal geven Voor wat betreft af valstoffen afkomstig uit de huishouding, zal de vergoeding in overeenstemming zijn met hetgeen tot nu toe gebruikelijk was. Ingeval geen handelaar te vinden is, dient men zich voor nadere aanwijzingen te wenden tot het Rijksbureau voor oude materialen en afvalstoffen, Paleisstraat 7, ’s-Gravenhage. Het Rijksbureau is op het oogenblik bezig een regeling te ontwerpen, welke beoogt den geheelen handel in afvalstoffen op nieuwe grondslagen te or- ganiseeren. In het kader van deze aan staande regeling zal ook voor een regel matige inzameling der afvalstoffen worden zorggedragen. Zoodra de bedoelde regeling gereed is, zullen nadere bijzonderheden, alsmede de datum waarop’zij zal ingaan, worden be kend gemaakt. Voor bijzondere gevallen kan de direc teur van het Rijksbureau aan bedrijven of instellingen, voor een bepaalden termijn of tot wederopzegging toe, geheele of ge deeltelijke ontheffing van de voorschrif ten van het besluit verleenen. Verzoeken tot ontheffing moeten bij het Rijksbureau worden ingediend. In verband met het bovenstaande wordt ons van bevoegde zijde de volgende toe lichting gegeven Zeer veel waardevol materiaal gaat nog dagelijks verlorenHoeveel wordt niet achteloos weggeworpen of vernietigd! In dezen tijd, nu de aanvoer van grondstoffen uit andere landen nagenoeg geheel stil ligt, mag dit niet meer geschieden. Oude materialen en afvalstoffen vormen een kostbare binnenlandsche grondstof, waar van een stelselmatige inzameling door den handel ten behoeve van onze eigen Neder- landsche industrie een dringende nood zakelijkheid is geworden. Bovendien ont vangt men het oude product in een nieu wen vorm terug. Iedere Nederlander dient, en uit nationaal belang en uit eigen belang er toe mede te werken, dat ons land op deze wijze voor zijn grondstoffen minder afhankelijk van het buitenland wordt. Ervaringen, die op dit gebied in andere landen zijn opgedaan, toonen aan, dat in eigen land inderdaad voor milloenen aan nuttige grondstoffen kan worden gewon nen, waarmede tevens aan vele menschen werk en brood wordt verschaft. Een ieder kan en moet hier zijn bijdrage leveren voor het gemeenschappelijke doel. In geen geval mag in dezen tijd nog iets verloren gaan. Daarom is het begrijpelijk, dat ver nietiging van oude materialen en afval stoffen thans strafbaar is gesteld en wel met een hechtenis van ten hoogste 6 maan den of geldboete van ten hoogste duizend gulden. VerordenAigenblad, Staatscourant en Staatsblad In het Verordeningenblad is opgenomen een verordening van den Rijkscommissaris voor het bezette Nederlandsche gebied be treffende de wijze van bekendmaken van bepaalde rechtsvoorschriften. Hierin wordt het volgende bepaald: Artikel 1, (1) Algemeen rechtsverbindende voor schriften, welke door de secretarissen- generaal van de Nederlandsche departe menten van algemeen bestuur worden uit gevaardigd, kunnen in plaats van in het Verordeningenblad voor 't bezette Neder, landsche gebied in de Nederlandsche Staatscourant worden afgekondigd. (2) In het geval van afkondiging van niet algemeen rechtsverbindende voor schriften van de secretarissen-generaal ge. schiedt zulks in de Nederlandsche Staats courant. Artikel 2. Worden rechtsvoorschriften, als bedoeld in het eerste lid van artikel 1, in het Ver. ordeningenblad voor het bezette Neder landsche gebied afgekondigd, dan kunnen deze ter verdere bekendmaking ook in het Staatsblad worden openbaargemaakt; de bekendmaking in het Staatsblad geschiedt niet eerder dan de afkondiging in het Ver ordeningenblad. dat een hoeveelheid Russische katoen voor de Twentsche textiel-industrie zal wor den beschikbaar gesteld, welke toerei kend zal zijn om het bedrijf verscheidene weken op gang te houden, aldus de ,,N. R. Crt.”. Reeds zijn eenige partijen katoen en celwol in Twente aangekomen, welke op toewijzing van het Rijkstextielbureau zul len worden verdeeld. MADRID, 19 October. (D.N.B.) De Rijksleider der S.S. Himmler is heden morgen op de internationale brug te Irun aangekomen. Vandaar begaf hij zich naar San Sebastian, waar hij werd verwelkomd door de burgerlijke en militaire autoriteiten der provincie. Hedenmiddag is Himmler naar Burgos en Madrid doorgereisd. Wegens overtreding van het gebod om zich na 10 uur ’s avonds op st»aat te bevinden zijn 14 personen aangehouden. Van39 rijwielen deugde de verlichting niet; 13 fietsen werden in beslag geno men. Rijswijk Ned. Herv. kerk, 10 uur ds. J. D. v. d. Veen en 3 uur ds. W. Vroegindewey, van Reeuwijk. •Geb. - - - Chr. belangen, Oranjelaan 26, 10 uur ds. J. v. d. Wiel. Voorburg Ned. Herv. kerk, Heerenstraat, 10 uur ds. J. Roodenburg, 3 uur ds. A. Hoekert. xt^«„ zro: i jj ui-i11 Door den geneeskundigen dienst is gisteren naar het ziekenhuis aan den Zuidwal overgebracht, de 4l-jarige E. M. W„ wonende in de Netscherstraat, die op het Zieken een trap van een paard had gekregen en. dientengevolge zijn been had gebroken. Ten nadeele van een bewoon, ster van de Reitzstraat is gisteren op het marktterrein een portemonnaie met ll gerold. Ned. Protest, bond, Pulchri Studio, Lange Voorhout 15, 10.30 uur ds. A. E. BERLIJN, 19 October. (D.N.B.). Het Opperbevel van de Weermacht maakt bekend: Duitsche duikbooten hebben de laat ste dagen 31 vijandelijke koopvaardij schepen, met gezamenlijk 173.650 b.r.t., tot zinken gebracht. Hiervan werden 26 schepen uit krachtig beschermde convooien weggeschoten. Aan dit suc ces hadden deel de duikboot van den eersten luitenant ter zee Frauenheim met 10 schepen van 51.000 bjr.t., de duikboot van den eersten luitenant ter zee Kretschmer met 7 schepen van 45.000 b.r.t. en de duikboot van den eersten luitenant ter zee Möhle met 7 schepen van 44.050 b.r.t. Twee andere onderzeeërs brachten 4 schepen 21.000 br.t. en 3 schepen met b.r.t. tot zinken. Het luchtwapen zette zijn dingsaanvallen op de Britsche stad, ondanks de ongunstige weersge steldheid, voort. Daarbij gelukte het, een belangrijke installatie van de wa terleiding te vernielen. Bij aanvallen op andere plaatsen in Zuid- en Mid- den-Engeland kreeg een wapenfabriek verscheidene zware treffers. In troepenkampen werden barakken en tenten vernield. In een kamp vielen bommen op aangetreden manschappen. Ook des nachts ondernamen zware ge vechtsformaties aanvallen op Londen met talrijke bommen van allerlei ka liber en verwoestten haven- en in dustriecomplexen ten Noorden en Zui den van de Theems. Andere aanvallen waren gericht op de havenwerken van Liverpool en op wapenfabrieken in Bir mingham, welke talrijke branden ten gevolge hadden. Duitsche zeestrijd- krachten gingen voort met het leggen van mijnen in het Britsche kustgebied. Vijandelijke torpedomotorbooten, welke Duitsche bevoorradingsschepen tracht ten te naderen, werden verdreven en trokken zich met gebruikmaking van den mist terug. Duitsche marine-artillerie en vèrdra- gend geschut van het leger bestreden met succes vijandelijke kustbatterijen en beschoten de havenwerken van Dover. Bij nachtelijke vluchten naar Noord- en West-Duitschland wierpen eenige Britsche vliegtuigen op verschei dene plaatsen bommen zonder schade te veroorzaken aan militaire inrichtin gen. Daarentegen werden weer talrijke woonhuizen getroffen, 2 eigen vlieg tuigen zijn niet teruggekeerd. VAU. M KJ VAlU. X A X\JXVX Noorderkerk (Bilderdijklaan), 11 uur cand. A. Sonneveld. Kinderkerk (Vreugd en Rust), 10 uur ds. A. Hoekert. Effatha- kapel, 12 uur de heer Verry (voor doof stommen) Geref. kerk (Laan van Oostenburg), 10 uur ds. H. Boswijk, van Bloemendaal, 3 uur ds. P. K. Keizer. Noorderkerk, 9.30 uur ds. P. K. Keizer, 3 uur ds. J. Wagenaar, van Willemstad. Effathakapel, 10 uur ds. J. Wagenaar, 3 uur ds. H. Boswijk. Vereen.' v. Vrijz. Godsd., gebouw Fran- sche gem., 3 uur dr. P. D. Tjalsma, van 10.30 uur Verklaring van drie Zeeuwsche burgemeesters De persdienst van de N.S.B. meldt: naar wij vernemen hebben de burge meesters der aan elkaar grenzende Zeeuwsche gemeenten Oudelande, Drie wegen en Ellewoutsdijk zich met een ge zamenlijk onderteekend rondschrijven gewend tot alle burgemeesters in de provincie Zeeland, alsmede tot de leden der provinciale en gedeputeerde staten dier provincie, waarin zij mededeelen, dat zij, na ernstige overweging en gron dige bestudeering van het programma en de bronnen der N.S.B., meenen hun krachten te moeten geven bij den herop bouw van ons land, door zich aan te sluiten bij deze beweging. Zij verklaren nadrukkelijk de in de bronnen van het nationaal-socialisme vastgelegde punten (Godsvertrouwen liefde voor volk en vaderland eerbied voor den arbeid) te erkennen als den juisten opbouw van den staat. Zij wijzen voorts op het be wezen feit, dat de eenige man, die ons volk ip het verleden den waren toestand heeft voorgehouden, ir. A. A. Mussert u. De burgemeester van Ellewoutsdijk, die in de oorlogsdagen getuige is ge weest van het interneeren van 200 N.S.B.-ers in zijn gemeente en de bur gemeester van Oudelande, die geduren de dien tijd met het doorzenden van de correspondentie dier volksgenooten was belast, erkennen, dat tegen de bevol kingsgroep der N.S.B. hoon noch laster ls gespaard. De drie onderteekenaars verwachten van de N.S.B. een gelukkige toekomst voor volk en vaderland. Het rondschrijven is onderteekend door de heeren A. W. Nieuwenhuize, burgemees- t*r 2_. G. Ort, burgemeester der gemeente wegen en P. M. Smallegange, burge meester der gemeente Ellewoutsdijk. Burgemeester van Harderwijk met eervol ontslag De burgemeester van Harderwijk, de heer J. de Jong Saakes, die thans met hekteverlof is, heeft eervol ontslag ge daagd uit deze functie. niek te beschikken, dat de klankschoon heid van hun zang nimmer onder dat typische ,Jsonsonantengeklapper”,dat men soms van minder geoefenden té hooren krijgt, had te lijden. Bravo voor zulk een tekstbehandeling. Evenals bij de opvoering van Figaro’s Hochzeit viel ook dezen avond de supe rieure verzorging van net muzikale element op als een der beste hoedanig heden van het ensemble. Daar was weer dezelfde bewonderenswaardige eenheid tusschen tooneel en orkest, dezelfde ver zorging van het muzikale detail, zoowel in het orkest als in den vocalen samen gang, ook in onderling verband, dezelfde smaakvolle regie en mise en scène, waar bij al te groteske effecten werden Ver meden, zonder dat dit ging ten koste van den muzikalen humor. Alles maakte een uitermate beschaafden, aesthetischen indruk. Zang en orkest bereidden den muzika» len hoorder een waren „Ohrenschmaus”. Ditmaal had Generalmusikdirekto® Leopold Ludwig de muzikale lei ding. Hij beheerschte het geheel souverein en gaf daaraan een bijzonder aesthetisch cachet van hoog muzikale distinctie. Van de medewerkenden op het tooneel gedenken wij Lea Piltti als een uit nemend zingende en vlot acteerende Ro sine. Haar zeer geacheveerde coloratuur, staccato en legato fiorituren prachtig ver zorgd, terwijl ook de trillers niet ver onachtzaamd werden, boeide vooral in de zangles. Haar partner Figaro vond in Stanoje Jankovic in zang en spel een gelijks, waardigen vertolker. Reeds bij zijn entree-aria had hij het pleit gewonnen. Van een onweerstaanbare viscomica wa ren Alfred Jerger als dr. Bartoio irif Marjan Rus als de muziekmeester Basilio. Beiden zongen hun partijen met vocaal meesterschap terwijl hun karakteö- typeering van humor ‘tintelde zonder dat door potsierlijkheden goedkoop effect werd gezocht. De mooizingende, knap vocaliseerende tenor van Anton Dermota gaf aan de partij van graaf Almaviva het juiste relief, zeer goed werd het partijtje van de gouvernante Marcelline door 01 g a> Levko-Antosch gezongen en ge speeld. Haar kleine aria in de tweede acte bezorgde haar een open doekje.— ook de partijen van het z.g. tweede plan waren naar den eisch bezet. Die van Fio- rillo door Karl Ettl, van den notaris door Hans Kre.s en van Ambrosio door Anton Arnold. De algemeene leiding was ook nu weer in handen van generaal Intendant Hein rich Stroh m, de regie berustte bij Erich vonWymetal.de mooie, stijl volle décors waren verzorgd door Ro bert Kautsky. Een aardige trouvaille was de vlugge décorwisseling in de eerste acte, waarbij door een draaiende bewe ging een nieuw plan met het interieur van Bartolo’s woning naar voren werd gescho ven. De zaal van het Gebouw voor K. en W. was zeer goed bezet. De hoorders rea geerden enthousiast, Figaro, Rosine, dr. Bartolo en Basilio vooral werden in de applauszon gezet. Bloemenhulde voor de hoofdvertolkers aan het slot van de eerste acte. Scheveningen Nieuwe Badkapel, 10.30 uur ds. Even- huis (Heilig Avondmaal, 34 uur ds. G. de Ru, van Almen (jeugddienst). Remonstr. Geref. kerk, aula Vrijz. Christel, lyceum, v. Stolkweg 35, 10.30 uur mej. ds. W S. Wiardi Beekman. Pinkstergemeente, Menninckstraat 3 uur de heer G. van Polen. Geref. gem., N. Laantjes 120, 7 uur ds. Honkoop. Oud Geref. gem., Westduinweg 194, 9.30 uur en 3 uur ds. B. Hennephof. Ned. Herv. gem., Menninckstraat 10 en 5 uur leesdienst. Nieuw Hersteld Apost. zendinggemëen- te, Visschershavenstraat 77, samenkomst 10.15 uur. Leger des Heils, Wassenaarschestraat 2c, 10 uur heiligingssamenkomst, 7 uur verlossingssamenkomst. Leidster; adju- dante E. Kickhefer. Loosduinen Geref. kerk (dorp), 10 uur ds. J. Sme- lik, 3.30 uur ds. W. A. Wiersinga. Leyenburg 9 en 10.15 uurds. W. A. Wiersinga, 3.30 uur ds. J. Smelik. Wassenaar Ned. Herv. kerk, (Schoolstraat), 10.05 uur ds. Honders, 5.30 uur ds. ten Kate. Kievitkerk, 10.05 uur ds. ten Kate. Ned. Protestantenbond, 10.30 uur ds. G. H. Moll van Charante, van ’s-Hertogen- bosch. F. Junod. Remonstr. Geref. gemeente, ds. W. Mackenzie, van Amsterdam. Federatie van Vrijz. Protestanten, Lutherkapel, Haverschmidtstraat 57, 10.30 uur dr. J. C. A. Fetter. Doopsgez. gem., 10.30 uur ds. A. Keu ter. Luth. gem., 10.30 uur ds. Riemers. Waalsche kerk, 10.30 uur geen dienst. Duitsche kerk, 10.30 uur pfarrer Kaetzke. First Church of Christ. Scientist, An dries Bickerweg 1, Holl. 9.45 v.m. Eng. 11.15. Onderwerp: „De leer der verzoe ning”. Gulden tekst Efeziërs 5 2. Duinoordkerk, 10 uur ds. Creutzberg, van Hees 10 uur jeugdkerk ouderen, ds. Schoch, 11.20 uur jeugdkerk jongeren, groepvorming: Nassau jeugddienst, Duinzichtkapel, van Hogenhoucklaan, 10.30 uur ds. J. Poort. Geb. Eltheto, Azaleaplein 2, 10.30 uur dr. J. Riemens, van Leiden. Vrijz. Hervormden, Beeklaan, hoek Houtrustweg, 10.30 uur ds. A. Trouw. Kerk 3e van den Boschstraat, 10.30 uur ds. F. W. J. van der Poel, van den Hel der. Bresterstraat 7 (Spoorwijk) 10.30 uur, mej. J. Hannema. Vrijz. Chr. Jongerenkerk, (15 j. en ouder), Bondshuis Houtrustweg 3, 10.30 uur mevr. T. C. C. Scholten-van Iterson. Stads-Evangelisaliie, Geref. Kerk-Oost, lokaal Hannemanstraat, 7 uur samen komst. Spr. de heer E. van Kamp. Onder werp: „Hoe kan het!”. Stads-Evangèlisatie, Geref. Kerk-West, lokalen N. Zuiderkerk, Kockstraat 134, 4.30 uur5.45 uur samenkomst. Geref. kerk in hersteld kerkverband, clubhuis van Speykstraat 153, 10.15 uur ds. Hasper. Chr. Geref. gem., Eben Haëzerkerk, Snoëkstraat, 10 uur en 3.30 uur ds. Nieu- wenhuyze. Jerusalemkerk, Pomonaplein, 10 uur en 3.30 uur ds. de Jong; Bildèr- dijkschool, Linnaeusstraat, 10 uur en 3 u. leesdienst. Geref. Gem., Oude Boomgaardstraat43, 10 uur en 4.30 uur ds. Honkoop. Oud Geref. gem., Wesselsstraat 49, 9.30 uur en 3 uur leesdienst. Oud Gffl-ëf. gem. (Centrum) geb. Gas laan 46 9.30 uur en 4.30 uur ds. E. van Dijk. Geb. de Ruyterstraat 67, 10 uur en 5 uur ds. J P. Paauwe. Dunne Bierkade 16, 10 uur eeredienst, 4 uur Prediking des Woords. Vrije Evang. gem., Zuid-West Buiten singel 112114, 10 uur en 3 uur ds. Vas- seur. Maranatha-kring, geb. van Speykstraat i 153, 3 uur de heer J. A. Bruyn, van Was- senaar. Onderwerp: „Wij zullen niet allen ontslapen” (1 Cor. 15:51), m.m. van orgel, piano en viool. Evangelisatie „Nazareth”, Fagelstraat 22, 10.15 uur heiligingsdienst en 6 uur verlossingssamenkomst. Vergadering der geloovigen, Rozenburg straat 7, 10 uur samenkomst. Christen-gemeenschap, Veenkade 48, 10 uur heiligingsdienst, 4 uur Evangelie verkondiging. Spr. de heer J. Sevensma, van Amsterdam. Christen-gemeenschap, Bew t. Rel. Ver nieuwing, Groot Hertoginnelaan 4, 10 uur Menschenwijdingsdienst. Christ, gem. Eliëzer, Beeklaan 296, 10 uur de heer A. ZeilStra en 6 uur de heer v. d. Willick. Baptisten-gemeente, kerklokaal van Dijckstraat 149, 9.30 uur en 4 uur predi- j king ds. J. B. de Neef e.a., 5.30 uur jon- j geliedensaménkomst. Baptisten-gemeente, kerkzaal Zuid-Bin- nensingel 10, 9.30 uur prediking en 3.30 uur jeugddienst, ds. J. de Jong, 5 uur j ongeliedensamenkomst. Oud Baptisten gem„ Zuid-West Buiten singel 39, 10.30 uur en 5 uur prediking, ds. B. Fabrie. Zevende Dags-Baptisten-gemeenté, lo kaal C.J.M.y., Heelsumstraat 159, Zater dag (Sabbat), 10.30 uur v.m. ds. P. Tae- kema. Kerkgenootschap der Zevende Dags- Adventisten, kerkzaal „Maranatha”, Lange Beestenmarkt 102, Sabbatmorgen, 10 uur Bijbelstudie, 11 uur predicatie verschillende sprekers) Gemeenschap der Zevende Dags Adven tisten, gebouw Aurora, Assendelftstraat 18. Eiken Sabbatmorgen 10.30 uur samen komst. Zevende Dags Adventisten, geb. „Fila- delfia”, de Ruyterstraat 90. Eiken Zater dag (Sabbat), 11 uur prediking. Verschil lende sprekers. Hersteld Apostolische Zendinggemeentt (Stam Juda), Willemstraat 69, dienst 10 uur en 6 uur. Leger des Heils, Prinsegracht 57, 10 uur heiligingssamenkomst, 7 uur verlossings samenkomst. Leider: It.-kolonel Chr. Rönitz. Korte Molenstraat 23, 10 uur heiligings samenkomst, 7 uur verlossingssamen komst. Leidster: adjudante H. v. d. Vosse. Fisherstraat 78, 10 uur heiligingssamen komst, 7 uur verlossingssamenkomst Leidster: kapiteine F. Staüdt. Jacob Catsstraat 240, 10 uur heiligings samenkomst, 7 uur verlossingssamen komst. Leidster: adjudante A. Stapersma. Linnaeusstraat 205-207, 10 uur heili gingssamenkomst, 7 uur verlossingssamen- Komst Leidster: kapiteine A. Prost. Hemsterhuisstraat 176a, 10 uur heili gingssamenkomst, 7 uur verlossingssamen komst. Leidster: brigadier M. Scherer. Nederl: Leger des Heils, 10 uur, Lange Beestenmarkt 108, wijdingsdienst. geleid door stafluitenant Tegelaar, 7 uur verlos singssamenkomst, geleid door mevr, kolo nel Kerkhoven. ERGENS IN ITALIË, 19 October. (Stefani.) In zijn weermachtbericht no. 134 maakt het Italiaansche hoofdkwar tier het volgende bekend In het Oostelijke bekken van de Mid- dellandsche Zee heeft onze luchtmacht Engelsche oorlogsschepen aangevallen, welke een convooi begeleidden en een kruiser van 10.000 ton met bommen geraakt. Vijandelijke vliegtuigen deden herhaalde aanvallen op vliegvelden op Rhodos, waarbij 1 persoon werd gedood en 2 personen gewond. De gebouwen leden lichte schade. De vliegtuigen bleven onbeschadigd. In Noord-Afrika was de gebruike lijke bedrijvigheid van snelle afdeelin- gen en verkenners. Een vijandelijke patrouille, die onze vooruitgeschoven stellingen was genaderd te Elwa Rabia ten Zuiden van Sidi el Barrani, werd door ons vuur op de vlucht gedreven. Onze luchtformaties bombardeerden vijandelijke werken en vliegvelden te Mersa-Matroe, El Bagush, Foeka en Bir-Aboe-Smeit, waarbij branden werden veroorzaakt; Andere luchtformaties deden aanvallen op vijandelijke vliegvelden, barakken en kampen te Siwa, waarbij zij de doe len met zware en lichte bommen als mede met machinegeweervuur recht streeks bestookten. De vijandelijke luchtmacht herhaalde het bombarde ment op de haven van Benghazi zonder schade te veroorzaken of slachtoffers te maken. In Oost-Afrika heeft men een bijna vernield Engelsch vliegtuig teruggevon den, dat op 2 October Afmadoe ge bombardeerd had, zooals meegedeeld in het weermachtbericht no. 119. Op 16 October heeft de vijand met 2 ge pantserde afdeelingen, beschermd door vliegtuigen, onze post van Doboi (grens van Kenya) aangevallen. De aanval werd afgeslagen. De vijand liet eenige dooden van het blanke ras op het slagveld achter, onder wie de aanvoer der van een der afdeelingen. Aan onze zijde werden 3 manschappen gewond. Devijandelijke luchtmacht bombar deerde Gondar, waarbij onder de inlan ders een man werd gedood en eenige anderen gewond. In Diredawa werden 2 personen gewond. Voorts vielen bom men op de spoorlijn naar Djibouti nabij Erer, op Goera, Toselli, Decamere, Kassala, Gherille en Neghelli zonden slachtoffers te maken. De materieele schade is gering. rondschrijven is onderteekend door ttt der gemeente Oudelande, G. M. C. Drie- burge-

Haagsche Courant | 1940 | | pagina 13