Japansche luchtaanval op den Birmaweg Weer op Uit het Generaal-Gouvernement nachtelijke luchtaanvallen Londen 1940. Zaterdag 19 October. en Vernietiging van industriesteden wapenfabrieken voortgezet 17703. Morgen van 6.35 uur n.m. tot 8.16 uur v.m. Weg over Hongkong ook geopend - -Mé 44 - - Ml v# VERDUISTEREN Heden van 6.37 uur n.m. tot 8.14 uur v.m. Dokterstelefoon J Een cent per brood van 800 gram oorlogsmateriaal Echter niet voor Maan Zal Japan geweld gebruiken? het uit- Engeland niet gerust (Zie verder le blad, pag. 2.) is Het opmarcheeren van. de Duitsche wacht in Luhltn (Holland)- Bezoek aan Rijkscommissaris dr. Seyss-Inquart Volgens een bericht uit Londen wacht men, naar het D.N.B. uit Tokio meldt, in toonaangevende kringln der Britsche regeering met een gevoel van onbehagen af, wel ke politieke gevolgen de herope ning van den weg door Birma zal hebben. Een openlijke Britsche daging van Japan Een vrachtauto doet gemiddeld over den afstand van 1146 km, van Lashio naar Koenming, 5 a 6 dagen. Naar United Press uit Rangoon be richt, zijn daar in de afgeloopen week 4 Amerikaansche schepen aangekomen die voor China bestemde goederen aan boord hebben. De goederen zullen langs de Birma-route naar Tsjoengking ver voerd worden. gezien het feit, dat in Britsch-Indië ’n nieuwe campagne van lijdelijk ver zet is begonnen, die zeer hinderlijk kan zijn voor de plannen, volgens wel ke men Indië tot een groot oorlogs- arsenaal wil maken. Ook in Birma wordt de ondergrondsche gisting ster ker. De opvatting van belangrijke perso nen op het Foreign Office staat in sterke tegenstelling tot de uitdagende houding, door verschillende Engelsche en Amerikaansche bladen jegens Ja pan aangenomen. Amerikaansche goederen voor China te Rangoon aangekomen Geen prijsverhooging voor zuiver roggebrood a A Verhooging van broodbloem PRIJS DEZER COURANT: Voor ’s-Gravenhage bij vooruitbet. per 3 mnd. met „Kikeriki”, „De Nieuwste Mode”, „Koloniaal Bijblad” en „Letterkundig Bijblad” 3-—. Franco per post met Mode blad 4.zonder Modeblad 3.75 Buitenland 9.Landen waarop het verlaagd intern, drukwerk-posttarief van toepassing is 7.p. kw. Bij postkantoren tegen de geldende goedk. abonn.prijzen. Afz. nummers 5 ct., fr. p. post 10 ct. Duitsche torpedojagers strijden voor het eerst met de Engelschen op den Atlantischen Oceaan Gisteravond zijn formaties Duitsche bommenwerpers weer opgestegen van alle vliegvelden om over het Kanaal naar Engeland te vliegen. Evenals in vorige nachten gingen zij naar Londen en andere Engelsche industriesteden om de groote fabrieken, waarin Enge land zijn wapens maakt, te treffen en haar vernietiging voort te zetten. Londen heeft slechts onder zeer zwa- ren druk van de Vereenigde Staten tot de heropening besloten, daar men van meening is, dat de hulp, welke de Chineesche regeering hierdoor krijgt, in geen verhouding staat tot de mogelijke gevolgen voor den alge- meerren toestand in het Verre Oosten. De toestand was voor Engeland toch reeds gevaarlijk en moeilijk genoeg, Volgens een officieele mededeeling van de Britsche autoriteiten te Hong kong, zal de 3 maanden geleden, tege lijk met het sluiten van den weg door Birma met Japan aangegane verplich ting om het geheele goederenverkeer met China te staken, worden opgehe ven. De gouverneur van Hongkong ver klaarde naar aanleiding hiervan, dqt het uitvoerverbod voor oorlogsmateri aal zooals wapens en munitie, dat begin 1939 werd uitgevaardigd, echter van kracht blijft, aldus meldt D.N.B. Over het algemeen goed ingelichte kringen te Tokio zijn van meening, aldus Associated Press, dat Japan misschien geweld zal gebruiken, niet alleen' op het Chineesche ge deelte van den weg door Birma, doch ook tegen de Britsche kolonie Hongkong voor het geval weer een begin zou worden gemaakt met de wapenleveranties aan China via Hongkong. Beide wegen zijn voor de Japansche bommenwerpers ge makkelijk te bereiken, de eene vanuit het Westen en de andere vanuit het Oosten. Kringen^ die in nauw contact staan met de Ja pansche regeering, zijn van mee ning, dat binnen enkele dagen een belangrijke verklaring is te ver wachten. Rijkscommissaris voor Noor wegen Gauleiter Terboven te ’s-Gravenhage Clandestiene handel in distributiegoede- ren en bons in strijd met de sociale rechtvaardigheid PRIJS DER ADVERTENTIËN: Van 1—5 regels ƒ1.50. Iedere regel meer tot 10 regels 40 ct., daarna iedere regel meer 50 ct. Reclames 90 ct. per regel. Bewijsnummers 5 ct., fr. p. post 10 ct. Incasso binnen de stad 5 ct., buiten de stad volgens posttarief. Bij vooruitbetaling: Kleine Advertenties 90 ct.; Dienstaanbiedingen 70 ct. Advertentiën waarin voorkomt „Brieven aan het bureau van dit blad” 10 ct. meer. De distributie en de „zwarte markt” Japansche vliegers, die gisteren den door de Engelschen heropenden Birma weg gebombardeerd hebben, rappor teerden, dat er nauwelijks nog teeke- nen van vervoer te bespeuren zijn. Bij een nieuwen bomaanval op de stad Voerman zijn een munitiefabriek en andere belangrijke militaire inrichtin gen vernield. Men schrijft ons van bevoegde zijde: Zwart is wati het licht niet ver draagt. Het moreel of wettelijk verbo- dene moet zich in het duister afspelen. De distributiemaatregelen hebben tot doel den druk der schaarschte zoo ge lijkmatig mogelijk over de bevolking te verdeelen. Dit goede doel wordt in ge vaar gebracht, wanneer men zich in laat met het koopen of verkoopen van distributiegoederen zonder bon, of overtollige bonnen verhandelt. Zulk een handel op de z.g.n. zwarte markt moet, goedschiks of kwaadschiks, den1 kop worden ingedrukt. Goedschiks kan dit geschieden, wan neer een ieder zich volledig rekenschap geeft van den zin der distributie. Hij zal dan drie dingen goed beseffen. Naar het D.N.B. verneemt droeg het optreden van het Duitsche luchtwapen te Londen in den nacht van 17 op 18 October het karakter van een aanval op groote schaal. Behalve bommen van licht en mid delbaar kaliber werd ook een aantal bommen van het zwaarste kaliber uitgeworpen, zooals tot dusver slechts in enkele gevallen gebruikt zijn. Eenige honderden gevechtsvliegtuigen bewogen zich boven de stad en lieten hun bommen neerkomen op belangrijke militaire doelen. Het gewicht van de uitge worpen bommen bedraagt verschei dene honderdduizenden kilo’s. De uitwerking van de ontplofbare stoffen viel waar te nemen aan de vele branden, die ook gisteren nog in Londen woedden. Deze courant verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen BUREAUXWAGENSTRAAT 35 -37 Telefoon 116300 (zeven lijnen) Giro No. 12500 Een statistische berekening van den gezamenlijken duur van het luchtalarm in Londen voor den tijd van 15 September tot 17 Octo ber 1940, uit zeer betrouwbare bron afkomstig, komt tot belang wekkende getallen, volgens welke er in Londen overdag gedurende 120 uren een toestand van lucht alarm heerschte. Des nachts van het invallen der duisternis tot het ochtendkrieken moesten de Lon- denaars gedurende 350 uren in de schuilplaatsen vertoeven, hetgeen overeenkomt met een dagelijkschen duur van het luchtalarm van bijna 11 uren. De overheid zal er evenwel door het geven van restituties voor zorgdragen, dat voor zuiver roggebrood de oude prijs kan worden gehandhaafd. In het algemeen zal deze prijsver hooging ook niet van invloed zijn op den prijs van overige bakkerij-artike- len (gebad e.d.). Voorts is reeds verboden volle melk of volle melkpoeder ii} brood te ver werken. Wel zal geoorloofd blijven de verwerking van magere melkpoeder of ondermelk. In dit verband wordt er de aandacht op gevestigd, dat het gebruikelijke merk ,,m.b.” in het melkbrood niet meer beteekent, dat zulk een brood met volle melk of volle melkpoeder gebakken is, terwijl voorts de prijs voor waterbrood moet worden berekend. Als gevolg van een en ander zullen zij, die tot nog toe gewend waren melkbrood te gebruiken, van de prijs verhooging weinig bemerken, integen deel zullen zij in het algemeen voor het brood minder behoeven te beste den dan voorheen. De aandacht van bereiders van rog gebloem wordt gevestigd op een en kele nadere bijzonderheid, welke voorkomt in een officieele publicatie, welke in de advertentiekolommen opgenomen. Verkooper en kooper beiden strafbaar Tegen hen, die niet goedschiks mede werken, zal het is duidelijk in het belang van het algemeen worden opgetreden. Men stelt zich bloot aan scherpe strafmaatregelen tot gevange nisstraf toe en dit geldt niet alleen den onrechtmatigen verkooper, maar ook den kooper van goederen of losse bons. Wie zich inlaat met duistere praktijken op distribuitie-gebied, zal vroeger of later de kous op den kop krijgen. De overheid is zeker niet voornemens ten opzichte van deze delicten zachtmoe digheid te toonen. Integendeel, levend in de volle overtuiging, dat haar maat regelen onder de nu eenmaal gegeven verhoudingen alleen en uitsluitend het belang van onze volksgemeenschap op het oog hebben, zal zij zoo noodig niet terugdeinzen voor belangrijke verscherping der strafbepalingen. Een ieder, op welke plaats hij ook staat, hetzij verbruiker of producent, klein- of groothandelaar, onthoude zich dan ook ervan, de ^maatregelen te ont duiken, die de overheid heeft genomen voor de goede functionneering van ons economisch leven. Amerikaansch vlootpersoneel in de Philippijnen moet zich gereed houden voor vertrek Alle qfficieren en manschappen van de Amerikaansche vloot op de Philip- pijnen men schat hun aantal op 4 a 500 hebben bevel gekregen zich gereed te houden om binnen korten termijn te kunnen vertrekken. Een steeds grooter aantal burgers treft voorbereidingen om naar de Vereenigde Staten terug te keeren, ofschoon de Philippijnen niet behooren tot de Oost- Aziatische gebieden, die op bevel van het Amerikaansche staatsdepartement ontruimd moesten worden. De afweer was betrekkelijk zwak. Er werden slechts enkele nacht- jagers gezien, doch deze gingen niet tot den aanval over. Slechts één Duitsch vliegtuig werd bij de nachtelijke, aanvallen neergescho ten. Twee toestellen gingen bij de landing verloren. De secretaris-generaal, waarne mend hoofd van het departement van Landbouw en Visscherij, maakt het volgende bekend: Zooals bekend is en ook reeds bij een vorige gelegenheid werd medege deeld, heeft de overheid er sinds het uitbreken van den oorlog in Augustus 1939 steeds naar gestreefd, door haar prijzenpolitiek een stijging van de prij zen voor de eerste levensbehoeften zoo veel mogelijk te voorkomen. Daar echter de richtprijzen voor den oogst 1940 over de geheele linie zijn ver hoogd, moet thans worden overgegaan tot een prijsverhooging van tarwe en rogge, welke producten de grondstof fen zijn voor de broodbexeiding. Aangezien intusschen ook de bakke- rijkosten door de oorlogsomstandighe den aanmerkelijk zijn gestegen en ook deze kosten uiteindelijk in den br. d- prijs moeten worden verdiscontee.d, heeft de overheid besloten om niet de geheele richtprijsverhooging bij de prijsbepaling van bloem en meel in rekening te brengen, teneinde de noody zakelijke prijsstijging van het brood zoo klein mogelijk te doen zijn. Een en ander heeft geleid tot vaststelling van de volgende s g g I g V g V X V de prijzen met ingang van 21 October 1940, alles onder de gebruikelijke verkoopsvoor- waarden: tarwebloem 16,20 per 100 kg; tarwemeel 14,05 per 100 kg; roggebloem 16,20 per 100 kg. Op grond van het bovenstaande moet worden verwacht, dat de brood prijsstijging als gevolg van de ver melde factoren tot 1 cent per brood van 800 gram beperkt zal blijven. Het droge stofgehalte van bruinbrood (tarwebrood) zal bovendien worden gelijk gemaakt aan dat van witte brood, zoodat per eenheid meer meel in dat brood moet worden verwerkt dan tot nu toe. Tengevolge hiervan kan de prijs voor dat brood maximaal een cent meer stijgen, zulks echter met dien verstande, dat bruinbrood in geen geval duurder mag warden dan wittebrood. Eergisterenis de Birma-weg her opend. Veel commentaar is hierover geweest tusschen Japan en Engeland. China zal dus wederom langs dezen weg (die maanden geleden gesloten werd) oorlogsmateriaal uit Britsch- Indië ontvangen. De aanvoer gaat van Rangoon per spoor tot Lashio en te water langs de Irwadi tot Bhamo. Van Lashio tot Bhamo gaat een weg tot de grens en van daaruit begint de eigenlijke Birma-weg, die langs grillige bochten tot Joennan (Koenming) voert. Via Koenming gaat het vervoer ver der naar Tsjoengking en midden-China. Vroeger ontving eerstgenoemde stad de wapens via Hanoi (Fr. Indo-China), maar sinds de Japanners deze stad be zet houden is dit uitgesloten. De Birma-weg is een staaltje van ongelooflijke werklust der duizenden Chineesche koelies, die het klaar ge speeld hebben, zonder moderne machi nes, een weg te banen door moeilijk bergterrein en deze geschikt te maken om er zwaar materiaal over te ver voeren. Om het wegdek te effenen werden zelfs pletrollen uit de wanden der rotsen gebroken. Het bijgaande kaartje geeft een over zicht van dezen weg. Ook toont het de vloot- en vliegsteunpunten der Japanners in de Zuidchineesche zee, o.a. de Paracel en Spatley-eilanden. (Cartografisch bureau voor de Nederl. Dagbladpers) den prys van en broodmeel Ten eerste dit: distributiemaatrege len zijn er ter wille van de sociale rechtvaardigheid. Het is een ontoelaat baar onrecht, wanneer slechts een ge deelte der bevolking den geheelen last van het tekort zou moeten dragen. De overheid heeft dan ook erkend, en door haar maatregelen bewerkstelligd, dat allen op een evenredig aandeel in den nog beschikbaren voorraad recht heb ben. Ten tweede: wie langs achterwegen meer verkrijgt, dan de hem toege*- wezen hoeveelheid, benadeelt een ander. Het onrechtmatig verwerven van grootere rantsoenen gaat ten koste van anderer rechten. Maar ook hij, die niet-gebruikte bonnen verkoopt, han delt onsociaal, want dan krijgen toch weer bepaalde personen andere hoogere rantsoenen, dan de overheid rechtvaardig achtte. Zelfs al is wat men clandestien koopt of verkoopt weinig, het kan het geheele volk ernstig scha den. Een ieder denke eens rustig na, wat hiermede wordt bedoeld! In de derde plaats zal men beseffen, dat de distributie-maatregelen doelma tig moeten zijn. Wie even nadenkt, ziet in, dat geen enkele practische re geling in staat is, met alle bijzonder heden rekening te houden en dat dus steeds knoopen moeten worden doorge hakt. De rechtvaardigheid kan nooit geheel worden bereikt doch slechts worden be naderd, omdat de doelmatigheid ver langt, dat de stapel regelingen niet to renhoog wordt en het aantal distribu- tie-ambtenaren binnen de perken blijft. Het is natuurlijk goed, wanneer te bevoegder plaatse melding wordt ge maakt van fouten in de regeling of haar toepassing. Bij de rijksbureaux bij den economischer: voorlichtingsdienst, Rijnstraat 24, den Haag, vindt het pu bliek daarvoor een open oor. Een deel der bijzondere omstandig heden komt bovendien door het verlee- nen van een „speciale vergunning” tot zijn recht Maar nooit zullen alle leemten kunnen verdwijnen. Wie van de noodzaak der distributie overtuigd is, zal erkennen dat er bij elke doel matige regelipg eenige onbillijkheden kunnen blijven bestaan en dat het on geoorloofd is, hier eigenmachtig corri- geerend op te treden. Door helder te beseffen, dat de han del op de zwarte markt een anti-so- ciale daad is, zal dit euvel kunnen worden vermeden. Chineesche voorzorgs maatregelen Naar aanleiding van het openstellen van den weg door Birma heeft de plaatsvervangende minister voor ver keer der regeering Tsjiang kai sjek, Peng Hsoeeh Pei, verklaard, dat voor het beschermen van dezen weg door Birma tegen Japansche bomaanvallen Voorzorgsmaatregelen zijn getroffen. Langs den weg ligt reservemateriaal yoor het bouwen van bruggen en ijzeren balken. Voor geval van nood is langs den weg luchtdoelgeschut op gesteld. Het ministerie van verkeer heeft gelden ter beschikking gesteld Voor het verhoogen der vervoersmo gelijkheden. Tegenwoordig is de weg in alle jaar getijden, ook in den regentijd, voor bubbel verkeer te gebruiken. De Rijkscommissaris voor het bezette Noorsche gebied, Gauleiter Terboven, heeft gisteren een kort bezoek aan den Rijkscommissaris voor het bezette Nederlandsche gebied, Rijksminister dr. Seyss Inquart, gebracht. Hij is heden vertrokken. ^»»»»»»»»»»»>»»»»»»»»»»»>»»»- S Van 15 September 'tot 17 October g A V had de Britsche hooldstad gemid- 5 deld 11 aur luchtalarm per dag, 5 <«««««««««««««««««««««<<««««5 Heden: op 8.26 uur n.m. onder 12.05 uur n.m. Morgen: Maan: op 9.07 uur n.m. onder 12.59 uur n.m. Tusschen 10 u. n.m. en 7 u. v.m.: No. 394920 Ziekenfondsleden De Volharding; No. 116364 Z.g. Stadspatiënten: No. 49 Naar aanleiding van de Japansche bomaanvallen op den Birmaweg, schrijft de „Kokoemin Sjimboen”, dat Japan vastbesloten is op den Engelschen maat regel dienovereenkomstig te antwoor den. De opening van den weg via Hongkong beteekent een nieuwe inmen ging en openlijke uitdaging van Japan, Waarop slechts één antwoord mogelijk is. De „Mikajo Sjimboen” constateert, dat de opening van den weg over Hongkong niet meer alleen als een onvriendelijke maar als een vijandige houding beschouwd moet worden. En geland 'moet daarom wel weten, dat Japan besloten is uit zelfverdediging en om den weg van leveranties naar den vijand te blokkeeren, tot wapen geweld over te gaan. Japansche vliegtuigen hebben gis teren den Birma-weg in de pro vincie Yoennan, enkele uren nadat deze heropend was, gebombar deerd en de voor het verkeer belangrijkste brug zwaar bescha digd, zoo meldt het opperbevel van de Japansche vloot in Zuid- China. Voorts werden fabrieksin-' stallaties op 10 km ten Westen van Mengtse in Zuidoostelijke Yoennan met bommen bestookt. Er werd aldaar groote schade aangericht. I COURANT HAAGSCHE I A A A A A A A A A A A A A a A a A a A A A A A A A A A A A A A A A A A a A a A A A a A A A A A a A Bijkantoren: Scheveningen, Keizerstr. 319, Tel. 550310; Rijswijk, Kantoor- boekh. Leeuwendaal, Oranjelaan 3, Tel. 119461 Voorburg, Boekhandel H. E. G. Ruijs, Heerenstr. 124, Tel. 778038; Filialen: N.V. Kantoorboekh. Th. J. de Koning, Goudsbloemlaan 3, Tel. 330263; Boekh. J. B. v. Seters jr„ There- siastr. 108a, Tel. 772444; Boekh. E. D. Couvée. van Hoytemastr. 66, Tel. 721187 V s V g V V V g 5 V V V M V V v V V V V V g V V V 5/ XZ V V V V V V V V V g S<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<V A V DE WEG NAAR BlRMA BR f r fX’SjOESlOCNG •HAMOTSJOEN-/ JOENNAN J anlii5g^,'koenming) I N A ANNING

Haagsche Courant | 1940 | | pagina 1