Duitsche kwam naar voren in en Geweldige overstroomingen Catalonië en Zuid-Spanje OORLOGSSCHADE i G O U D-GEVIi p-üram „luchtfront” Vele slachtoffers groote schade en Het D.N.B.-frontbericht T ZÓÓ NAT AANKOMEN Britsche van Noodweer houdt nog steeds aan Engeland’s positie op den Balkan Het Jodenstatuut in Frankrijk afgekondigd Weer nachtelijke lucht aanvallen op Londen UWKLEEREN f 360.000.000- f 60.000.000.— Londen probeert opnieuw contact met Moskou te komen Bespreking diplomaten te Istanboel Tal van functies en betrekkingen verboden d TTAAGSGHE COURANT VAN ZATERDAG 19 OCTOBER 1940 EERSTE BLAD, PAGINA 2 in Nieuwe Duitsche Ramp van grooten omvang te Britsche marine bij haar operaties gehinderd Homefleet krijgt nieuwen commandant successen voor duikbooten TEL. 334298 .^1 VERZEKERING MIJ. Geen Turksch-Russisch pact van bijstand 484e STAATSLOTERIJ HALFJAARLIJKSCHE SCHADE-UITKEERING ONDERLINGE tnaarv Britsche luchtaanval op de Duitsche Bocht Gibraltar weer gebombardeerd Geen Russische troepen in Roemenië Amerikaansche zaakgelastigde Berlijn teruggeroepen In September: bijna 7000 dooden en 10.000 gewonden in Engeland DUITSCHLAND De betrekkingen met Rusland Zie verder Ie blad, pap- Ambassadeur Kennedy zou Enge land’s ineenstorting voorzien Aanslag in Sjanghai Geen buitenlandsche politiek, maar naïvieteit c ywktjsk vea - Rusland protesteert te Londen tegen inbeslagneming van Baltische schepen Spanning in het Zuidoosten van Europa op vreedzame wyze weggenomen i RECLAMES. I aldus f 1000 van per deze veel De dagen lange regenval in Catalonië en Zuid-Spanje heeft talrijke rivieren en beken doen zwellen en groote land streken doen overstroomen, waardoor groote schade is ontstaan. De regeering heeft tal van hulpacties op touw gezet en hulptroepen naar het watersnoodgebied gezonden. Het on weer in Catalonië houdt nog steeds aan, zoodat voorloopig een terugloopen van den waterstand niet te verwachten is. Gaat Eden ook naar Turkije en Griekenland? Ook overstroomingen in Zuid-Frankrijk 1271 1706 3026 4800 4869 1068 1629 1971 2858 2866 3004 3427 3777 4007 4055 5905 7153 7272 7436 7600 11160 9341 12956 9982 13049 10895 14179 7163 7178 8035 8201 8570 9524 147 20 1 8597 21682 15163 19061 22254 15984 19243 22296 16604 1 9658 22457 17025 20897 22è87 17338 21388 23954 17770 21414 24296 18207 2146 6 24646 184 1 8 2177 1 24755 16281 16591 16605 17806 Het opperbevel van de Weennacht maakt bekend Het Duitsche duikbootwapen heeft in de oorlogvoering ter zee tegen Enge land nieuwe belangrijke successen be haald. Duikbooten brachten de laatste dagen deels uit krachtig beschermde convooien 31 vijandelijke koopvaardij schepen met gezamenlijk 173.650 ton inhoud tot zinken. H. A. GUNTERS, Juw. VALEftïÜSSTRAAT 99 voor- lot f 30.000 Vervolg van pag. 1. Gevestigd te ’s-Gravenhage Javastraat 76. telefoon 11.30.41 Volgens Reuter worden in bevoegde Turksche kringen de berichten, als zouden tusschen Turkije en de Sov- jet-Unie onderhandelingen over een wederzijdsch pact van bijstand ge voerd worden, als ongegrond geken merkt. Vooral de stad Gerona in Catalonië heeft zwaar van ’t water te lijden, dat in sommige straten tot de eerste verdieping der huizen staat. Eenige wijken van Gerona zijn volkomen van de buiten wereld afgesloten. Soldaten, matrozen en leden der organisaties wn de Pha lanx zijn bezig de opgesloten bewoners in vaartuigen te redden. Kilometers ver vormen landstreken een geweldigen stroom en veel is aan de ramp ten offer gevallen. Ook vallen er menschen- levens te betreuren. Zoo werd bijv, ie Gerona een brug weggeslagen, waarop zich verscheidene personen bevonden. Alle verbindingen met het geteisterde gebied zijn verbroken. Ook in Vich en andere Catalaansche plaatsen heeft het noodweer groote schade aangericht en ook hier zijn menschenlevens te be treuren. 5163 5388 5394 5450 5681 5734 6104 9877 6654 10050 6788 10074 7070 10630 PRIJZEN VAN ƒ70. 18 1 8 1 20739 19484 22921 19689 24187 20594 24379 NIETEN. 10932 11312 11695 11844 12292 12444 12601 12636 12827 VIJFDE KLASSE ZESTIENDE LIJST Trekking van 19 October. In deze week verzekerd ruim 85.000.000.— waardoor de totalen stijgen VOOr Afd. In. „VKUIgOll, „IMWWVIO, enz. tot 50.000.310 verdeeld over 33.000 posten voor Afd. B. Grootere Risico's tot 600.000.—. verdeeld over ongeveer 1000 posten. Vraagt Uw Assurantiebezorger! A. Woningen, inboedels, j dat Donderdag j.l. onbekende Denk Qan ;n Gibraltar fel hebben eebom- Volgens „Associated Press" meldt de „Daily Express” onder het opschrift „Sensationeels mutaties bij de Home fleet”, dat admiraal sir Charles Forbes is afgetreden als opperbevelhebber van de Home-fleet en wordt opgevolgd door admiraal Tovey. De 55-jarige Tovey is de jongste admiraal der vloot. Volgens Stefani verluidt te Sofia, dat de Britsche minister van oorlog, Eden, zich van Egypte naar Tur kije en Griekenland zal begeven, om na het mislukken der Britsche Bal- kanpolitiek, een laatste poging te ondernemen nog iets te redden. Bij het Oost-Friesche eiland Juist is dezer dagen de romp van een Britsch vliegtuig aangespoeld. Bij nauwkeurig onderzoek bleek men met het wrak van een Bristol Blenheim-bommenwer- per te doen te hebben. Van bevoegde Duitsche zijde wordt er in dit verband op gewezen, dat in den nacht van 15 op 16 October Brit sche bommenwerpers over de Duitsche bocht het Duitsche gebied zijn binnen gevlogen. Duitsche marine-artillerie nam de vliegtuigen aan de kust, in de buurt van den Wezermond, op doeltref fende wijze onder vuur. Een Britsch toestel werd daarbij zoo zwaar getrof fen, dat het nog slechts korten tijd in de lucht kon blijven en daarna in de Waddenzee stortte. De strooming, die daar heerscht, heeft het wrak thans naar de kust van Juist gedreven. De „Giornale d’Italia” meldt uit Al geciras, C vliegtuigen Gibraltar fel hebben gebom bardeerd. De aanval was nog heviger dan de laatste bombardementen, die door Fransche vliegtuigen waren onder nomen. „Tass” spreekt de berichten tegen van een aantal Engelsche bladen vol gens welke sovjet-Russische troepen Roemenië zouden zijn binnengedrongen ert een Sovjet-Russische torpedoboot een Roemeensch schip in de Zwarte Zee zou hebben getorpedeerd. Turksche bladen te Istanboel hebben voorts op 16 Octo ber een bericht uit Londen afgedrukt, als zou in de buurt van Galatz een botsing zijn voorgevallen tusschen Sov jet-Russische en Duitsche troepen. „Tass” is gemachtigd te verklaren, dat al deze berichten van eiken grondslag zijn ontbloot. Het D.N.B.-frontbericht van gisteren luidt als volgt Voor de eerste maal hebben Duit sche torpedojagers naar het weermachtbericht van heden meld de in den Atlantischen Oceaan strijd geleverd met de Engelschen. De bevelhebber van het district Bar celona, generaal Orgaz, en vertegen woordigers van het provinciale bestuur zijn naar het geteisterde gebied ver trokken om het reddingwerk te leiden. Generaal Franco heeft het bevel ge geven tot uitgebreide hulpmaatregelen, om den eersten nood te lenigen. De regeering heeft 100.000 peseta’s voor dat doel ter beschikking gesteld. De zaakgelastigde der Vereenigde Staten, Alexander Kirk, is uit Berlijn teruggeroepen. De zaken der ambassade worden waargenomen door den ambas saderaad Leland Morris. Een Duitsch gevechtsvliegtuig dat tot opdracht had de uitwerking van een aanval op een vliegveld in het Zuid oosten van Engeland vast te stellen, trof dit vliegveld en de daarbij behoo- rende gebouwen geheel verwoest aan. In de buurt van het vliegveld zag de bestuurder een troepenkamp, waar de bemanning juist stond aangetreden. Terstond ging hij tot den aanval over en wierp uit 250 meter hoogte ver scheidene bommen voordat de Britsche soldaten dekking konden vinden. De bommen vielen midden in de forma ties. United Press meldde hedenochtend uit Londen: Het Britsche ministerie van vei ligheid heeft bekend gemaakt, dat door de Duitsche luchtaanvallen in de maand September 6954 per sonen gedood en ongeveer 10.000 personen ernstig gewond zijn, in Engeland. De overstroomingen nemen steeds grooteren omvang aan. Nabij Vich heeft het water van de Ter, die binnen - enkele uren ruim 4 meter was gestegen, ontzettende verwoes tingen, vooral in Torello, aange- Op deze wijze wordt Roemenië in staat gesteld Engelands hoop op vernie tiging van de petroleumvelden den bo dem in te slaan en daarmede de uit breiding van den oorlog tot dit Europee- sche gebied te verhinderen. Het vertrok der Engelschen uit Roemenië Donderdagavond zouden te Constanza 260 Engelschen aankomen. Bij aankomst van den trein bleek echter, dat 150 Engelschen geweigerd hadden den raad van het gezantschap op te volgen en het land te verlaten. Zoo scheepten zich slechts 110 Britten in op het Roemeen- sche schip „Transilvania”, dat hen naar Istanboel bracht. Onder hen bevonden zich 3 bijzonder gecompromitteertde mi litaire attaché’s, kolonel Macnab,de eerste luitenant Forbes en kapitein Brass. Macnab wordt te Boekarest be schouwd als leider der Britsche spion- nage en sabotage actie in het geheele land. Zijn plaatsvervanger, de zooge naamde persattaché Pember, is nog te Boekarest. Te Istanboel komen dagelijks p~~ trein via Bulgarije groote groepen En gelschen uit Roemenië aan. Daar de mogelijkheden om de reis naar Pales tina en Egypte voort te zetten, beperkt zijn, zal een groot deel hunner in Istan boel, Ankara en Smyrna blijven. Op vragen van buitenlandsche zijde over Duitsche persstemmen betreffeö»e de Duitsch-Russische betrekkingen' heeft de woordvoerder van het depart®* ment van buitenlandsche zaken te Bef* lijn gisteren in de conferentie met “e buitenlandsche persvertegenwoordigers verklaard, dat in de vriendschappelijk® betrekkingen van beide staten jegens elkander geenerlei wijziging is gekomen- Het betreft hier een hechte, duurzame en stabiele verhouding in verband waar* mede combinaties ijdel zijn. Betreffende een bepaalde persuitlatmfi over een ophanden zijnde viermogend' heden-conferentie te Moskou, werd ver* klaarjl, dat in de Wilhelmstrasse. hi®1' van niets bekend is. nië verlaat. Tijdens hun reis uitte de anti-Engelsche stemfriing in Roemenië zich dikwerf in vijandige demonstraties. De omgeving van den Britschen am bassadeur te Ankara verklaarde, dat de Engelschen in Bulgarije en Zuid-Slavië binnenkort het voor beeld van hun landgenooten in Roe menië zullen volgen, omdat hun po sitie heel /noeilijk is geworden. Naar „Transocean” meldt is de am bassadeur der Vereenigde Staten te Londen, Joseph Kennedy, onder pres sie van Engeland door Roosevelt naar Washington teruggeroepen, zoo meldt de „Chicago Tribune” in een bericht uit Washington. Kennedy zou het Brit sche rijk verloren achten en zich ten heftigste verzetten tegen koppeling van het Amerikaansche lot met het zin- De houding van Turkije Naar Reuter meldt, volgt men over het algemeen te Ankara de gebeurte nissen in Roemenië Zonder opwinding. Men gelooft, dat Turkije nog niet in «jireèt gevaar verkeert. Het Turksche kabinet komt Dinsdag bijeen en een tweede vergadering, die een bespreking van den nieuwen toestand ten doel heeft, Wordt Woensdag gehouden. Ook de eco nomische vraagstukken, die voortvloei en uit het binnendringen der Duitschers in Roemenië, zullen worden bestudeerd. Het probleem van de petroleumlevering aan Turkije zal daarbij een belangrijke rol spelen. met premie No. 9240, Premie van f 3000 No. 11064. f 400 No 7326. 100 No. 9179, 2241L In het Westelijk deel van Sjanghai, buiten de internationale nederzetting, is gistermiddag door onbekende daders een aanslag gepleegd op een Japanschen officier. De officier werd met 2 schoten zwaar gewond, De Japanners zetten ter stond het geheele district af. Alle verkeer van voetgangers en wagens is aan een strenge controle onderworpen. Het veel- vuldiger worden van aanslagen op leden der Japansche weermacht in den laatsten tijd heeft een verhoogde spanning e11 nervositeit in zoowel als buiten de inter* nationale nederzetting gewekt. Door den aanhoudenden regenval zijn in de Fransche Oostelijke Pyreneeën alle rivieren buiten haar oevers ge treden en hebben groote schade aan gericht. Bruggen en huizen zijn wegge slagen en landerijen vernield, zoodat de dakloos geworden bevolking naar andere streken moest vluchten. Vooral in Perpignan, dat gedeeltelijk over stroomd is, is groote schade aange richt. Het spoorwegverkeer tusschen Prats en Cerbere is voorloopig ge staakt. Dit feit is hoogst belangrijk. Duitsch- land is door de verovering van nieuwe kusten uit den z.g. „natten driehoek” geraakt. Evenals de Duitsche onder zeeërs thans van nieuwe steunpunten uit den handelsoorlög tegen Engeland voeren en onze snelbooten in het Kanaal opereeren, strijden thans ook Duitsche torpedebooten in gebieden, die de Duitsche marine in den wereld oorlog niet dan met duikbooten kon bereiken. In den besten stijl der tor- pedobooten hebben deze Duitsche schepen zich op den veel sterkeren vijand gestort en hem een zwaren tor- pedotreffer doen toekomén. Zoo wordt de Britsche marine zelfs aan den uit gang van het Kanaal van Bristol bij haar operaties door de kleine Duitsche marine gehinderd. De vervolging van den vijand door vliegtuigen is een nieuw bewijs voor de schitterend functionneerende samen werking van de verschillende deelen van de Weermacht^ Het Duitsche luchtwapen is ook gis teren en' in den afgeloopen nacht in staat geweest haar opdracht tot ver gelding met het grootste effect uit te voeren. De ongunstige weersomstandig heden kónden geen vermindering bren gen in omvang en uitwerking van de Duitsche aanvallen. Door alle spervuur van het luchtafweergeschut heen von den lichte gevechtsformaties op klaar- lichten dag hun weg naar de Britsche hoofdstad. Op Londen is de laatste 24 uur de gebruikelijke dagelijksche hoeveelheid van verscheiden honderdduizenden kilo’s bommen uitgeworpen. Daar het slechte weer het zicht sterk belem merde, vlogen de gevechtsformaties, alle afweerpogingen trotseerende, op geringere hoogte om hun verderf bren genden last trefzeker op de voorge schreven doelen te doen neerkomen. kende Engelsche schip. Het blad con stateert verder, dat de ambassadeur Frankrijk’s ineenstorting heeft zien en- aan Engeland - hetzelfde voorspelt. Engeland wil een Ameri- kaanschen ambassadeur van het slag van Walter Hinew Page, die de Ver eenigde Staten tijdens den wereld oorlog te Londen vertegenwoordigde en zijn instructies niet van- het Ameri- kaansche, maar van het Engelsche de partement van buitenlandsche zaken in ontvangst nam. Londen hoopt op vervanging van Kennedy door Bullett. die in tegenstelling tot Kennedy een verwoed interventionist is. Nadat de arbitrage van Weenen op vreedzame wijze de spanningen in het Zuidoosten heeft weten weg te nemen, is inmiddels op verlangen van de Roe- meensche regeering een Duitsche mili taire missie naar Roemenië gegaan om het Roemeensche leger de ervaringen van de moderne oorlogstechniek bij te brengen. In een beschouwing over de huidige situatie van Engeland op het van de buitenlandsche politiek, de diplomatieke medewerker van „Borsenztg.”, dr. Megerle, ook de po gingen van Engeland ter sprake om weer met Moskou in onderhandeling te treden en verloren terrein ten koste van de onderteekenaars van het driempgend- hedenpact terug te winnen. De stoutmoedigsten onder de Britsche romantici, aldus de bekende publicist, spreken zelfs van een combinatie Enge- land-sovjet Rusland-Amerika en be werkstelligen die toenadering langs twee wegen, dien van de economische aanbie dingen en dien van de intrige op het ge bied van de buitenlandsche politiek. Economisch schildert men een levendi- gen goederenruil en levering van nood zakelijke grondstoffen en industrieele producten aan de sovjet-Unie. Op het terrein der buitenlandsche po litiek poogt men Moskou angstcom- plexen jegens het versterkte Duitsch land en wantrouwen tegen het*driemo- gendhedenpact, dat men kort tevoren nog als een niemandalletje in de inter nationale politiek gekenschetst had, in de schoenen te schuiven. Men maakt zich blij met besprekingen met sovjet-diplo- maten en staatslieden, of ze al dan niet gevoerd zijn en omgeeft ze met een sfeer van geheimzinnige beteekenis. Met den hoed in de hand verschijnt men weer in het Kremlin en probeert te doen vergeten, wat men tot nog toe jegens de betrekkingen met Moskou misdreven heeft. Dr. Megerle citeert dan de verklaring van Molotof van 1 Augustus, dat na „de bekende vijan dige handelingen van Engeland jegens de belangen van de sovjet-Unie geen po sitieve ontwikkeling” der wederzijdsche betrekkingen verwacht kan worden en dat Engeland den oorlog voor de hand having van zijn wereldheerschappij wil voortzetten. Zoo staan de zaken in wezen thans nog, verklaart Megerle. Hij wijst er dan op, dat de niet erkenning van territo riale wijzigingen behoort tot de dog- -ma's van Engeland en de Vereenigde Staten op het gebied van de buitenland sche politiek en dat deze stelregel dien overeenkomstig alle gebiedswinsten be dreigt, welke de sovjet-Unie intusschen heeft kunnen verwerven. Zoolang men van deze opvattingen niet oprecht en definitief afstand ge daan heeft, kan ook het oude wantrou wen niet verdwijnen. Het wordt integen deel gevoed door de omstandigheid, dat de nieuwe Angel-Saksische vischvangst in de sovjet-zee op denzelfden buit uit is als Halifax en Chamberlain in den zo mer van 1939. De sovjet-Unie moet de Angel-Saksi sche kastanjes uit het vuur halen en de rol van Polen, resp. Frankrijk, als con tinentale degen en oorlogstooneel over nemen in een dombinatie, waarvan de eene partner verscheidene duizenden mijlen buiten het bereik der schoten zit en de andere, geheel van het vasteland van Europa verdreven, om het veege lijf vecht en begrijpelijkerwijze gaarne den geheelen last op de sovjet-Unie zou afschuiven. Dat is geen buitenlandsche politiek meer, dat is naïveteit. gebied brengt Duitsch commentaar op Eden’s reis naar Egypte De reis van Eden naar Egypte wordt door de Berlijnsche ochtendbladen opge vat als een poging der Engelsche propa ganda, de aandacht van de rampzalige ontwikkeling op 't Britsche eiland af te leiden en aan het zwaar gehavende pres tige van Londen in het Oostelijke bek ken van de Middellandsche Zee zoo mogelijk nog eenigen nieuwen glans te verleenen. De „Deutsche Diplomatisch-Politische Korrespondenz” schrijft, dat de poli tieke doelstellingen van Engeland altijd dezelfde zijn, n.l. anderen voor hem te laten vechten. Wat in het Noorden, Zui den en Oosten van Europa is mislukt, moet nu in de Orient geprobeerd wor den. Egypte heeft tot dusver geen lust aan den dag gelegd actief aan den oor log van Engeland deel te nemen.. De reis van Eden, die het Britsche eiland op het oogenblik van de zwaarste crisis verlaat, is een nieuw teeken voor de wanhopige positie van de Britsche oor logspolitiek. De Engelsche gezant te Sofia, George W. Rendel, is Donderdagmiddag te Istan boel aangekomen, waar hij den Engel schen ambassadeur te Ankara’, sir Hu ghe Montgomery Knatchbull Hugessen, zal ontmoeten. De Engelsche gezant te Boekarest is eveneens te Istanboel aan gekomen, terwijl de gezant te Belgrado zeer spoedig verwacht wordt. Een dergelijke ontmoeting van Engel sche diplomatieke vertegenwoordigers op den Balkan is reeds eenige maanden geleden te Istanboel gehouden. Welinge lichte kringen nemen aan, dat de ko mende besprekingen zich op den neteli- gen toestand der Engelschen op den Balkan zullen concentreeren. Zullen de Engelschen ook Bulgarije en Zuid-Slavië verlaten? Naar „Transocean” meldt hebben de in Turkije aangekomen leden van het Britsche gezantschap te Boekarest laten doorschemeren, dat zij rekening houden met de mogelijkheid, dat de Britsche gezant volgende weel$ definitief Roeme- richt. Binnen 20 minuten waren ongeveer 200 huizen vernield. Tachtig menschen worden vermist. Heele gezinnen zijn met hun have en goed spoorloos verdwenen. Nauwkeurige cijfers over het aan tal gewonden zijn nog niet beschik baar. Toen een trein met geringe snel heid óver de spoorbrug van de Ter reed, stortte de brug in. Verschei dene wagons en de locomotief vie len in het water en 2 passagiers verdronken. Bij het instorten van een brug te Gerona zijn 10 personen omge komen. Aan de spoorlijn van Ge rona naar de Spaansch-Fransche grens-is een aardstorting ontstaan, waarbij een trein bedolven werd. Het aantal slachtoffers is nog niet bekend. Een gisteren in de Fransche staats courant gepubliceerde wet bepaalt, dat buitenlandsche onderdanen van Joodsch ras terstond op besluit van de bevoegde prefecten in concentratiekampen kunnen worden ondergebracht. Een speciale commissie, die is toege voegd aan het ministerie van binnen- landsche zaken, wordt belast met de organisatie van en het beheer over deze concentratiekampen. Buitenlandsche Jo den, die niet in concentratiekampen wor den Ondergebracht, kunnen een gedwon gen verblijf toegewezen krijgen. Het Jodënstatuut van Frankrijk om vat verder tien artikelen, welke de uitzonderingsbepalingen opsommen, die in Frankrijk. Algerije, de Fransche ko loniën, protectoraten en mandaatsgebie- den tegen Jde Joden zullen worden toege past. Art. 1. Joden kunnen geen staatsbe trekkingen en openbare ambten beklee- den. De vrije beroepen mpgen door Joden nog slechts worden uitgeoefead onder zekere voorwaarden en volgens een verhoudingsgetal. Als Jood wordt hij beschouwd, die van 3 Joodsche groot ouders afstamt of van 2 Joodschè grodk ouders, wanneer de echtenoot Jood is. Art. 2;4 somt de openbare functies op, waaraan Joden uitgesloten zijn, van het ambt van staatshoofd af tot het beroep van onderwijzer, bedrijfsleider, directeur of secretaris-generaal in alle monopolie-bedrijven of bedrijven met staatsconcessië. Volgens art. 3 staan alle overige ambten voor Joden slechts open, wanneer zij in den wereldoorlog hebben gevochten, in den oorlog 1939-’4O onderscheiden zijn of in het legioen van eer voor militaire verdiensten zijn opge nomen. In art. 5 worden echter de vol gende beroepen onvoorwaardelijk voor Joden verboden: directeur, hoofdredac teur en redacteur van dagbladen, tijd schriften. persagentschappen en perio dieken met uitzondering van zuiver we tenschappelijke publicaties, directeur, administrateur en bedrijfsleider bij on dernemingen, die zich bezig houden met het vervaardigen, verhuren en vertoo- nen van films, regisseur, opnameleider, spelleider, directeur, administrateur en bedrijfsleider in schouwburgen en bios cooptheaters. Dezelfde bepaling geldt voor den radio-omroep. In art. 7 wordt gezegd, dat de Joden, die onder de artikelen 2 en 3 vallen, binnen 2 maanden na de publicatie van het Jodenstatuut de uitoefening van hun beroep moeten staken. Tijdens een langdurig onderhoud, dat de Russische ambassadeur Mais ky Donderdag op het Foreign Office met lord Halifax heeft gevoerd, heeft de Russische diplomaat energiek ge protesteerd tegen het requireeren van minstens 10 Estlandsche en Letland- sche schepen, die volgens de Russi sche opvatting aan Rusland toebe- hooren. Naar gemeld wordt, zou Hali fax hierop geantwoord hebben, dat de requisitie nog geen beslissing over het bezit der schepen beteekent, daar dit nog een omstreden kwestie vormt, meldt United Press. Nadat Engeland het beschikkings recht der Baltische banken op de vier millioen pond aan goud, dat in Enge land is, heeft geblokkeerd en nu ook de Baltische schepen heeft gerequi- teerd, neemt men aan, dat de En- gelsch-Russische betrekkingen nog meer gespannen geworden zijn. De militaire medewerker van het D.N.B., generaal dr. Glaise-Horstenau, schrijft in zijn militaire weekoverzicht o.a.: De slag om Groot-Brittannië werd ook in de verstreken 7de week geken merkt door onafgebroken groote aanval len van het Duitsche luchtwapen, als mede door veelvuldig optreden van de marine. Voorts zijn er Engelsche bommen ge vallen op de burgerbevolking van Duitschland, België, Nederland. Frank rijk en Denemarken, als wil Engeland tot uiting brengen, hoe zeer het zich van het Europeesche vasteland heeft ver vreemd. Daarom werden de Duitsche vergeldingsaanvallen deze week weer sterk opgevoerd. De volgende punten toonen de geweldige successen aan, welke de Duitsche aanval hierbij heeft bereikt: verwoesting van militaire In richtingen, verlamming van de Royal Air Force en volledige beheersching van het luchtruim, vernietiging van in stallaties, welke voor de oorlogvoering van belang zijn, vernieling van het En gelsche verkeergnet, vergeldingsblokka- de en breken van het innerlijke verzet van den vijand. Deze punten bij elkaar vormen voor de Duitsche weermacht een factor, waardoor de volledige, onderwerping van den tegenstander steeds dichterbij komt. Een belangrijk feit kan thans gecon stateerd worden. Onder het geweld van de onophoudelijke Duitsche aanvallen, heeft de vijand vqlgehs een openlijke be kentenis van den Engelschen luchtmaar schalk Joubert de Engelsche vliegvel den in het Zuiden ontruimd en naar het binnenland verplaatst. Daardoor kon het Duitsche luchtwapen in de afgeloo pen week zich met grooter doortastend heid richten tot de vliegvelden in mid- den-Engeland. De groote militaire be teekenis van deze gebeurtenis kan niet hoog genoeg worden geschat, aangezien het Duitsche „luchtfront” hierdoor a.h.w. meer naar voren is gebracht. Hand in hand met de verwoesting van de vliegvelden heeft de succesvolle strijd tegen den vijand in de lucht de Duitsche superioriteit duidelijk beves tigd. De terugkeerende Duitsche jacht- vliegers rapporteerden eenstemmig, dat de vechtlust der Engelsche jagers op nieuw sterk is verminderd. In de afge loopen week hebben de Engelschen 121 vliegtuigen verloren, terwijl aan Duit sche zijde 26 machines niet terugkeer den. Inmiddels zijn de uitwerkingen van de Duitsche bomaanvallen te omvang rijk en openlijk geworden, dat zij door de Engelschen nog langer zouden kun nen worden verzwegen. Het Duitsche duikbootwapen en het luchtwapen hebben in deze week bij elkaar 235.516 ton boot- wapen en koopvaardijscheepsruimte tot zinken gebracht en daardoor de uitwer king van de Duitsche tegenblokkade aanmerkelijk verscherpt. De Engelsche vloot bleef zoo goed als onzichtbaar en hield zich in haar schuilhoeken verbor gen. Het leggen van mijnen voor de En gelsche havens door vaartuigen en vlieg tuigen werd ongehinderd voortgezet. Behalve de militaire-, valt er ook een verzwakking van de inwendige weer standskracht als gevolg van den onaf gebroken Duitschen aanval tegen het eiland te constateeren. De teekenen van verwarring uiterlijk en innerlijk, nemen toe. Een groote aanval verwacht? Het staatsblad van Gibraltar publi ceert een verordening volgens welke alle Engelsche onderdanen in Gibraltar tus schen 18 en 41 jaar militairen dienst moeten verrichten. Men heeft te Alge ciras den indruk, alsof de Engelsche overheid te Gibraltar eiken dag een grooten aanval verwacht, aldus het D.N.B. Engelsch transport uit Gibraltar vertrokken Gistermiddag zijn onder krachtige dekking van oorlogsschepen verschei dene troepentransportschepen mét oor logsmateriaal en 3000 soldaten aan boord uit Gibraltar vertrokken met on bekende bestemming.

Haagsche Courant | 1940 | | pagina 2