Groote duikbootaanval alle soorten kaas Distributie op van Britsch convooi Weensche avond Wiener Philharmonie Engelsche bommen op verschillende plaatsen 1940. 17704. Eén week ons per per persoon Zes personen bij aanval op Monster gedood Maandag 21 October. Zeventien koopvaarders tot zinken gebracht van voor Verscheidene gewonden te Rotterdam Britsche aanvallen op Duitschland De Duitsche luchtaan vallen op Engeland s A ft A ft A ft A i Dokterstelefoon In het Gebouw Kunsten en Wetenschappen onder leiding van prof. Hans Knappertsbusch Het zeegevecht voor het Kanaal van Bristol VERDUISTEREN van 6.33 uur n.m. tot 8.17 uur v.m. Bon 26 van de Algemeene Distributiekaart van 21 tot en met 27 October Rijksmaarschalk Göring boven Nederland Maan: Luitenant Prien onderscheiden Grootste aanval tot dusverre ondernomen 9.56 uur n.m. uur n.m. De nieuwe successen van het Duitsche duikbootwapen Mussolini maakt inspectiereis 5 V 5 V op onder 1.48 No. 394920 Honderden vliegtuigen boven Londen fcbracht Telefoon 116300 (zeven lijnen) Giro No. 12500 Brandbommen op verscheidene woonwijken Ononderbroken bombardemen ten op Londen, Midden- en Zuid-Engeland Schepen in de haven beschoten van Dover Strijd tusschen Duitsche tor pedojagers en Britsche kruisers COURAN HAAGSCHE PRIJS DER ADVERTENTIËN: •Cr de (Zie verder 3e blad, pag. 1.) (Zie verder le blad, pag. 2.) Polka” J. Dit is de grootste en meest succes volle aanval van Duitsche duikbooten op een zeer groot Britsch cor.vooi, die tot dusverre is ondernomen. van de afstand, Zaterdag is Mussolini op het vlieg veld Forli aangekomen om de inspectie van de aan de Oostelijke grenzen ge legerde troepen voort te zetten. De Duce heeft gisteren bij Sappiani de troepenformaties geïnspecteerd van het door den hertog van Bergama aan gevoerde achtste leger. een de distributie- medisch Aflevering van meer dan een pond mogelijk ge- een A A A A 1 ft A ft A ft ft A A ft ft A ft A ft V V 5 V» z V V 5 V s V V V 5 V V V V V Tusschen 10 u. n.m. en 7 u. v.m. Ziekenfondsleden De Volharding; No. 116364 Z.g. Stadspatiënten: No. 49 Vele honderden Duitsche gevechts vliegtuigen hebben in den nacht van Zaterdag op Zondag boven Londen gevlogen. De belangrijkste oorlogs- en ravitailleeringsbedrijven werden met bommen van het zwaarste kaliber be stookt. Zaterdag heeft de Duitsche lucht macht meer dan 500.000 kg bommen °P Engeland laten vallen, meldt het D.N.B. Dit hooge cijfer wordt ver klaard door het feit, dat de. Duitsche vliegers door het buitengewoon heldere zieht en den opmerkelijk geringen af weer door luchtdoelgeschut en jagers PRIJS DEZER COURANT: Voor ’s-Gravenhage bij vooruitbet. per 3 mnd. met „Kikeriki”, „De Nieuwste Mode”, „Koloniaal Bijblad” en „Letterkundig Bijblad” 3.Franco per post met Mode blad 4.zonder Modeblad 3.75 Buitenland 9.Landen waarop het verlaagd intern, drukwerk-posttarief van toepassing is 7.p. kw. Bij postkantoren tegen de geldende goedk. abonn .prijzen. Afz. nummers 5 ct., fr. p. post 10 ct. De aandacht wordt er op gevestigd, dat met het inwerkingtreden van de distributie het voorschrift, dat niet meer dan een pond kaas tegelijk aan het publiek mag worden afgeleverd, komt te vervallen. Indien een consu ment meer dan vijf bons tegelijk in levert, mag derhalve de daarmee over eenkomende hoeveelheid kaas worden afgeleverd, al is deze grooter dan een pond. Van 1—5 regels ƒ150. Iedere regel meer tot 10 regels 40 ct., daarna iedere regel meer 50 ct. Reclames 90 ct. per regel. Bewijsnummers 5 ct., fr. p. post 10 ct. Incasso binnen de stad 5 ct., buiten de stad volgens posttarief. Bij vooruitbetaling: Kleine Advertenties 90 ct.; .Dienstaanbiedingen 70 ct Advertentiën waarin voorkomt „Brieven aan het bureau van dit blad” 10 ct meer. Gisteravond heeft een Engelsch vlieg tuig drie bommen geworpen op Monster, waar geen militaire installaties zijn. Tijdens den bomaanval bevonden zich nog verscheidene personen op straat, waardoor het aantal slachtoffers groot is. Zes personen lieten het leven, terwijl bovendien nog eenige personen zóó zwaar werden gewond, dat voor hun leven wordt gevreesd. Een bom kwam in de Molenstraat te recht, vlak voor een bus van de West- landsche Stoomtramwegmaatschappij, welke geheel vernield werd. De inzit tenden, M. H. Meterman uit Loosdui- nen, J. W. v. d. Veen uit Voorburg en mej. K. Rens uit Monster werden ge dood. Van ’n groep van 5 personen, die op den weg liepen, werden op slag ge dood de 22-jarige B. van der Meer, de 20-jarige A. de Koning en de 20-jarige H. Schellevis, allen uit Monster. Verder moesten zwaar gewond naar het zieken huis worden vervoerd de heer D. Wij- nants, A. H. van Kempen, A. C. van de Beukel, mej. Hoekenborg, allen uit Monster, en mej. Solleveld uit ’s-Gra- venzande. Een tweede bom kwam terecht op den tuin van den kweeker L. van Spronsen en vernielde een groot aantal druiven serres. De derde bom richtte in een boomgaard groote schade aan. Ver scheidene personen, die licht gewond werden, zijn verbonden door plaatse lijke geneesheeren en de leden van de volkomen ongehinderd hun bommen konden laten vallen. Bij sommige be manningen was de geestdrift over het succes zoo groot, dat zij, evenals in den Poolschen veldtocht, in den afge- loopen nacht steeds weer met nieuwe en grootere bommenlasten van hun bases opstegen om den arbeid der vernieling te voltooien. Daarbij zag men wel enkele Britsche nachtjagers, die ter verdediging waren opgestegen, doch zij schenen zoozeer onder den indruk van het getal aanvallers te zijn, dat zij in geen enkel geval een gevecht aanvaardden. Hieraan en aan het volkomen falen van het afweerge schut zal het zijn toe te schrijven, dat geen Duitsch toestel verloren ging, hoewel steeds nieuwe golven ge vechtsmachines, die van het invallen van de duisternis tot den morgen bo ven Engeland waren, tot den aanval overgingen. deze 26 voor schepen, met van ongeveer convooi geschoten Deze courant verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen BUREAUXWAGENSTRAAT 35—37 Bijkantoren: Scheveningen, Keizerstr. 319, Tel. 550310; Rijswijk, Kantoor- boekh. Leeuwendaal, Oranjelaan 3, Tel. 119461. Voorburg, Boekhandel H. E. G. Ruijs, Heerenstr. 124, Tel. 778038; Filialen: N.V. Kantoorboekh. Th. J. de Koning, Goudsbloemlaan 3, Tel. 330263; Boekh. J. B. v. Seters jr., There- siastr. 108a, Tel. 772444; Boekh. E. O. Couvée. van Hoytemastr. 66, Tel. 721187 luitenant ter door De Führer en opperste bevelhebber der weermacht heeft luitenant Prien het Eikenloof van het ridderkruis van het Ijzeren Kruis verleend. Hij zond hem het volgende telegram Uit dankbare hulde voor uw held haftig optreden in den strijd voor de •toekomst van ons volk verleen ik naar aanleiding van het tot zinken brengen van 200.000 ton vijandelijke scheeps ruimte als vijfden officier van de Duitsche weermacht het Eikenloof van het ridderkruis van het Ijzeren Kruis. Slachtoffers te Rotterdam door bomscherven gewond Wederom hebben vliegeniers van de Royal Air Force in de Rotterdamsche binnenstad schrik en ontzetting ge bracht. Zondagavond hebben Britsche piloten onverwachts het rustig wande lend publiek in het centrum van de Maasstad bestookt met een viertal bommen van vrij zwaar kaliber en weer zijn hierbij slachtoffers gevallen. Vast staat, dat op z’n minst vier of vijf voetgangers min of meer ernstige ver wondingen hebben opgeloopen door de rondvliegende bomscherven. Twee hun ner werden zeer ernstig gewond. Met een ziekenauto van den geneesk. dienst zijn zij naar één der ziekenhuizen veo- voerd. De eerste bom, die neerviel, eischte geen slachtoffers. Hij kwam terecht in het water van de Rotte. Onmiddel lijk daarop werd een drietal bommen geworpen in het centrum van de stad. De eerste hiervan viel op het kruis punt Kruiskade-Mauritsweg en kwam terecht op het puin naast den rijweg. Een vijftal voorbijgangers liep hierbij kwetsuren op. De volgende twee bom men vielen op eenigen afstand en kwamen terecht op het voormalige So- phia-kinderziekenhuis. .(Zie verder 3e blad, pag. 14 Gasfabrieken getroffen Voorts verneemt het D.N.B., dat 2 groote gasfabrieken te Greenwich en Fulham getroffen zijn. Te Greenwich vielen verscheiden groote branden waar te nemen. Een groote ontploffing reet de installaties uiteen. De gasfa briek van Fulham werd door bommen van het zwaarste kaliber vernietigd. Hiermee is een voor Londen uiterst belangrijke fabriek uitgeschakeld. Ook hier ontstond een reusachtige explosie met een steekvlam van honderden me ters. Gistermiddag zijn door Duitsche vliegers treffers geplaatst op onderko mens van een troepenkampement in de omgeving van Londen. De. doelen lagen in verschillende voor den oorlog belangrijke wijken van de Britsche hoofdstad. De empla cementen bij het Waterloo-Station werden verwoest. Deze emplacemen ten zijn voor het Londensche verkeers- stelsel van de grootste beteekenis, om dat hier verscheiden belangrijke tra jecten bijeenkomen. Bovendien zijn in de omgeving van de East- en West- India docks nieuwe groote branden ontstaan. programma, dat gisteravond werd uitge voerd, stond- vermeld. Tot de composities, welke ten gehoore werden gebracht be hoorden namelijk: de Ouverture „Die lus- tigen Weiber von Windsor” van A. Nico- laï, „G’schichten aus den Wienerwald”, van J. Strauss, „Balletmuziek uit Rosa- munde” van Fr. Schubert, „Aegyptischer Marsch” van J. Strauss, „Annen Polka” van J. Strauss, „Drei deutsche Tanze” van W. A. Mozart, „Bad’ner Mad’ln” van K. Komzak en „Bei uns z’Haus”, „Leich- tes Blut” en „Pizzicato Polka” van J. Vijandelijke gevechtsvliegtuigen heb ben, naar het D.N.B. meldt, in den nacht van 20 op 21 October de rijks- hoofdstad in verscheidene op elkaar volgende golven aangevallen. Het grootste deel der toestellen kon reeds bij het naderen van de hoofdstad door krachtig afweergeschut verdreven wor den. Eenige vliegtuigen, die Berlijn bereikten, wierpen brandbommen op verscheidene woonwijken. Er werden uitsluitend niet-militaire doelen ge troffen. Daar de vijand alleen brand bommen wierp en geen militaire of voor de oorlogvoering belangrijke ob jecten aanviel, is men in Berlijn van meening, dat de Britsche luchtmacht met voorbedachten rade een zuivere actie van terreur tegen de Berlijnsche bevolking wilde ondernemen. Een vijandelijk vliegtuig werd boven Groot-Berlijn, een tweede reeds bij het naderen van de rijkshoofdstad door de luchtdoelartillerie neergeschoten. De regeling voor hotels, inrichtingen e.d. Evenals zulks het geval is bij brood en vleesch, zal men in hotels, café’s, Gisteravond werd in het Gebouw voor Kunsten en Wetenschappen de reeds lang geleden aangekondigde en door velen met spanning verwachte Weensche avond door de Wiener Phil harmonie onder leiding van prof. Hans Knappertsbusch gegeven. Onder de aanwezigen of liever gezegd geluk kigen, aangezien vele muziekliefheb bers door de uitzonderlijk groote be langstelling geen plaatsen konden krij gen, en dus teleurgesteld huiswaarts móesten keeren die de geheele zaal tot in alle hoeken en een groot ge deelte van het achterpodium bezetten, bevonden zich de Rijkscommissaris, Rijksminister dr. Seyss-Inquart en vele burgerlijke en militaire autoriteiten. Dat in een Weensche kunstweek, welke opera-opvoeringen en concerten omvat, het lichte muzikale genre niet mag ont breken spreekt wel haast van zelf. Want voor de operette voor het „Singspiel”, voor de speelopera, voor de vele mode- dansvormen der vorige eeuw, voor wals en voor „Landler” werd Weenen het cen trum, het brandpunt van het Europeesche kunstleven. Ja Weenen werd tot op heden bijna doorloopend met het verblijf van de Lichte Muze vereerd, deze stad gaf den toon aan op het gebied der amusements muziek. Door de scheppingskracht van haar kunstenaars en door den fijnen smaak van haar inwoners, bleef ons geheele we relddeel voor vreemden import bewaard; iets dat wij sinds het verschijnen van de zoozeer vereerde jazz niet meer kon den constateeren En al deze lichte muzi kale vormen vonden hun bekroning in de wals, in den dans, welke door de groe ten der wereld, door koningen en keizers door allen, die jong van hart waren werd vereerd, de wals, die haar invloed op het leven, op de mode, ja zelfs op de politiek heeft gehad. Geen wonder, dat deze lie- velingsdans, welke thans zijn bekoring nog niet heeft verloren, veelvuldig op het plaatselijke afdeeling van het Roode Kruis. De materieele schade is groot. Eenige huizen werden zwaar beschadigd en duizenden ruiten werden vernield. De plaatselijke autoriteiten, bijgestaan door den luchtbeschermingsdienst, heb ben terstond de noodzakelijke maat regelen genomen. De verslagenheid in het dorp is groot. De commandant van de Duitsche afdeeling gaf, zonder rekening te houden met het eenzijdige schieten der artillerie door den vijand, on middellijk bevel over te gaan tot den aanval met torpedo’s. Onder het voortdurende vijandelijke vuur naderden de Duitsche schepen met de grootste snelheid varend den vijand op den bevolen schootsaf stand Voor torpedo’s, en precies als bij manoeuvres werden daarop d.e torpedo’s op de vijandelijke oor logsschepen afgeschoten. Precies na het verstrijken van den volgens den afstand berekenden loop tijd werd op een Engelsch oorlogsschip een treffer waargenomen. Er volgde een ontploffing, een steekvlam schoot omhoog en het schip was in een rook wolk gehuld, zoodat niet vastgesteld kon worden tot welk type het getroffen schip behoorde. Evenals tijdens de beslissende phase in den slag bij het Skagerrak draaide de Engelsche schepen door den Duit- schen torpedo-aanval om en trokken zij zich terug. Ook het Duitsche lucht wapen greep in den strijd in, door de Engelsche kruisers en torpedojagers met bommen aan te vallen. Na het succesvol beëindigen van hun opdracht keerden alle Duitsche torpedojagers onbeschadigd naar hun steunpunten te rug. De door hen geplaatste torpedo- treffer kon later door de luchtverken ning worden waargenomen en be vestigd. Extrakaasrantsoenen Zij, die op medische gronden be hoefte hebben aan een extra-kaas- rantsoen, kunnen bij diensten op gecontroleerd attest losse bons verkrijgen. Het opperbevel van de Duitsche Weermacht maakte gisteren bekend Over het buitengewone succes van bet Duitsche duikbootwapen wordt nog na<ler gemeld, dat van de 31 tot zin- ken gebrachte koopvaardijschepen er zwaargeladen schepen uit een zeer erk beveiligd convooi werden gescho- n> dat door verscheidene duikbooten erd aangevallen. In een enkelen nacht ^erden deze 26 voor Engeland be- ’tettlde schepen, met een gezamenlijken nh°ud van ongeveer 150.000 ton uit het cnnvA». -- en |ot zjnken Het luchtwapen zette gisteren on danks den ongunstigen weerstoe- stand de aanvallen op de Brit sche hoofdstad en andere voor den oorlog belangrijke doelen in Mid den- en Zuid-Engeland voort, s’ Nachts vielen vrij sterke forma- ties in ononderbroken aanval Lon den aan en wierpen groote hoe veelheden bommen, deels van het zwaarste kaliber. Behalve vele andere treffers konden vooral ten Noorden van de West-India-docks, bij de gasfabriek van Greenwich, bij de Handley Page-vliegtuig- fabrieken, bij een groote water- installatie en op verscheiden sta tions tallooze nieuwe branden, van verre zichtbare ontploffingen en steekvlammen tot 1000 meter hoogte waargenomen worden. Duitsche onderzeeërs hebben in den afgeloopen nacht weer een Britsch convooi met het grootste succes aangevallen. Naar reeds in extra-berichten bekend gemaakt is, zijn volgens tot dusver binnenge komen berichten in een enkelen nacht uit dit convooi 17 vijande lijke koopvaardijschepen van in totaal 110.000 ton tot zinken ge bracht. Van dit cijfer komen voor rekening der duikboot van luite nant ter zee 1ste klasse Prien 8 schepen van in totaal 50.500 ton. Luitenant ter zee 1ste klasse Prien heeft hiermede als eerste duikboot- commandant de grens van 200.000 ton overschreden. Met een totaal cijfer van 202.000 ton vijandelijke scheepsruimte staat .'hij verreweg aan de spits van alle duikbootcom- mandanten. De onderzeeër van zee 2e klasse Endrass heeft zijn aandeel in de successen van den afgeloopen nacht het resultaat van zijn huidige expeditie op. 44.000 ton tot zinken gebrachte scheeps ruimte verhoogd. Andere onder zeeërs melden het tot zinken bren gen van in totaal 43.000 ton uit andere convooien. In 2 dagen is hiermede door de vernietiging van iwee groote convooien en door enkele afzonderlijke successen 327.000 ton vijandelijke scheeps ruimte door de Duitsche duikboo ten tot zinken gebracht. Formaties zware bommenwerpers vielen de haveninstallaties van Liver pool, fabrieken van Coventry en andere wapencentra in Zuid- en Midden- Engeland aan en bestookten ze doel treffend met bommen. De vijand onder nam geen aanvallen op Duitsch ge bied. restaurants en dergelijke slechts kaas bij de maaltijden verstrekt kunnen krijgen, indien men een bon inlevert. Hiertoe zijn aparte wisselbons creëerd, te weten de met „kaas kwart rantsoen” gemerkte bons, welke worden teruggegeven, indien men min der dan één ons kaas tegelijk ver bruikt. Evenals de wisselbons voor brood en vleesch zijn de wisselbons voor kaas niet geldig voor het koopen van kaas bij den winkelier. Hiervoor kunnen slechts de bons van het alge meen distributiebonboekje worden ge bruikt. tes Blut” en „Pizzicato Strauss. Reeds de klank in zijn prachtige kleur - schakeeringen van het Weensche Philhar- monie-orkest was het bijwonen van dit concert ten volle waard. De onderlinge verhoudingen en de sublieme gelijkheid der inzetten getuigden van een nauwge zetheid, een orkestdiscipline, en geraffi neerde verzorging van iedere partij afzon derlijk, zooals wij slechts zelden tevoren in een ensemble aantroffen. Prachtig was bijvoorbeeld de klankkleurenmengeling in Joh. Strauss’ „Aegyptischer Marsch”. Doch daarnaast hebben wij vele Ween sche muzikale vormen ook eens op een andere wijze belicht mogen ontvangen. De wals in het algemeen Hoorden wij zelden in zulke gematigde tempi uitgevoerd, ter wijl de polka door een zekere innerlijke reserve een vóór ons niet alledaagschen en nieuwen verschijningsvorm aannam. Buitengewoon interessant waren de wal- prof Hans KnaPPertsbusch die heeft laten voordragen. Wij kenden de Weensche wals en herkenden haar tot nu toe alleen door haar eigenaardige ago gische accenten. Doch in den gestileerden vorm welke Chopin in nog stfrkere .Se dezen dans heeft at Weensche wals gisteravond nieuw voor en 'iSjfhlcht®n aus dem Wiener Wald” n/r Mad’ln” werden bijna tot denheiH® fan^sieën. door hun verschei- daohtódi?VanJ tempi1 van karakter en ge- edekte En «les weerSegeven met het de talr’iik2°Ltreffelljkste orkestspel bracht v^„ n aanwezigen natuurlijk in ver- n8-, De „Pizzicato Polka” van J. te n«SS k°n' °m nog slechts een voorbeeld niet S J(Mrlijk ln technisch opzicht Aan hrt worden voorgedragen. an ,et einde van den avond barstte Hph app’aus eerst goed los. Men juichte tn<T .dlrlgept en het orkest geestdriftig oe. terwij] men zoo hard stampte dat de ïl?er1.Yan de g.roote zaal trüde Na een dergelijke ovatie moest natuurlijk een extra yolgen. _>An der Donau als zoodanig uitgevoerd, ontke- Lende nogmaals een ovatie. Gisteren in den vroegen namiddag heeft zware artillerie van het Duitsche leger en van de marine 2 groote vijan delijke koopvaardijschepen van elk ongeveer 10.000 ton in de haven van Dover beschoten. De schepen en de haveninstallaties werden met een reeks welgerichte schoten bestookt, welke zware vernielingen aanrichtten. In aan sluiting hierop beschoot een vijande lijke batterij verdragend geschut de Fransche Kanaalkust, enkele schoten werden afgevuurd. Eenige inslaande granaten vielen op het open achterland zonder eenigerlei schade aan te richten. Gedurende de eerste distributie- periode, welke zal loopen van Maan dag 21 October tot en met Zondag 27 October a.s. geeft bon ho. 26 van het algemeen distributiebonboekje recht op het koopen van één ons kaas. Met na druk wordt er echter op gewezen, dat deze bon ook gedurende de daarop volgende week, dus van Maandag 28 October tot en met Zondag 3 Novem ber a.s. geldig blijft, terwijl tevens gedurende laatstbedoelde week een nieuwe bon zal worden aangewezen, welke eveneens recht zal geven op het koopen van één ons kaas. Kleine gezinnen, welke anders slechts gesneden kaas zouden kunnen koopen, kunnen door eerst de tweede week hun bons in te leveren, op deze wijze toch een stuk kaas koopen. Over het reeds gemelde zeegevecht tusschen Duitsche torpedojagers en Britsche kruisers voor het Kanaal van Bristol, verneemt het D.N.B. nog volgende bijzonderheden De Duitsche torpedojagers bevonden zich aan den rand van den Atlanti- schen Oceaan om een actie tegen het Noorden te ondernomen. Op grooten afstand werd aan den horizon een af deeling schepen waargenomen, waarop dè Duitsche torpedojagers onmiddellijk aanstuurden. Spoedig daarop kon waar genomen worden, dat de in het vizier gekregen afdeeling uit Britsche krui sers bestond, die door torpedoboot- jagers werden begeleid. De Engelsche artillerie was uit den aard der zaak zoowel wat sterkte als draagwijdte be treft, superieur. De Duitsche torpedo jagers zagen het ontbranden vijandere artillerie op een waarop zij met hun artillerie nog niet konden antwoorden. De Engelsche salvo’s kwamen in het water terecht zonder te treffen. Rijksmaarschalk Göring heeft in ver band met de door hem persoonlijk ge leide actie van het luchtwapen tegen Engeland ook boven Nederland ge vlogen. Hij heeft niet nagelaten, zelfs bij duisternis enkele beschermingsmaat regelen en speciaal de verduistering in alle deelen van Nederland, zoowel van het vliegtuig uit als na tusschenlandin- gen te onderzoeken. Het resultaat van dezen onverwach- ten vliegtocht en tusschenlandingen heeft aan de gestelde eischen voldaan. De houding van de desbetreffende Duitsche en Nederlandsche organen had de waardeering van den Rijks maarschalk en den Weermachtbevel- hebber in Nederland, generaal der vliegers Fr. Christiansen. De secretaris-generaal, wnd. hoofd van het departement van Land bouw en Visscherij deelt mede, dat met ingang van heden een aan vang zal worden gemaakt met de distributie van kaas. Onder kaas wordt verstaan alle soorten binnen- en buitenlandsche kaas, ook smeer kaas, echter met uitzondering van de z.g. kwark.

Haagsche Courant | 1940 | | pagina 1