,1 w DUIZENDEN SLACHTOFFERS VAN DE OVER STROOMING IN CATALONIE HET GETEISTERDE LONDEN CA R T E R S U ZIET ER SLECHT UIT BINNENLAND De Eden NEDERLANDSCH-INDIE reis van naar oud- De strijd ter zee Ooft andere streken geteisterd e De Duitsche luchtaan vallen op Engeland FRANKRIJr Vervolging van ministers HET RINGENHUIS PR",S!E6STB' EERSTE BLAD, PAGINA 2 HAAGSCHE COURANT VAN MAANDAG 21 OCTOBER 1940 Wacht niet tot U oerhooging krijgt! Regeling Italiaansch commentaar VEREENIGDE STATEN RUSLAND. Het Italiaansche weermachts- bericht van gisteren Engelsche toestellen boven Duitschland Birma-weg door het bombarde ment tijdelijk onbruikbaar? DE ONDERHANDELINGEN TUSSCHEN NED.-INDIE EN JAPAN SPANJE. Himmler te Madrid LEVER.PILLETJES Britsch patrouillevaartuig verloren gegaan Engeland actief in de Straat van Gibraltar Twintig woonwijken geteisterd Hoe lang zal de bevolking het nog uithouden? De aanklacht tegen Pc .aud LEVER-GAL Weer Engelsche vliegtuigen boven Zwitserland van colportage Van bladen van politieke partijen of bewegingen ROEMENIE 0ok Joennan en Koenming aangevallen De schade in Zuid- Fr ankrijk Overstrooming op Sardinië Van verantwoordelijkheid voor den moord op Codreanu beschuldigd Amerikaansche reederijen moeten onverwijld namen en positie van schepen opgeven zh!verNT en OUD GOUD! RECLAMES. 7 3. 'i Duitsche den een olieraffinaderij en^ slagplaatsen en van mee voorzorg het voor VERDUISTERING IN BOEKAREST In Boekarest wordt vanaf gisternacht volledige verduistering uitgevoerd. Alle huizen en rijdende trams moeten van mid dernacht tot het aanbreken van den dag verduisterd zijn. Na middernacht rijden geen trams meer. /B A 1 BAYER i E X. R De Britsche admiraliteit deelt mede, aldus het D.N.B., dat het hulpschip voor patrouillediensten „Girl Mary” verloren is gegaan als gevolg van het optreden van den vijand. Om dezelfde redenen is een aanklacht ingediend tegen den vroegeren minister Urdarianu en den gewezen inspecteur van politie Parisianu. Nu Urdarianu, tezamen met ex-koning Carol naar Spanje is vertrokken, en de inspecteur van politie, Parisianu nog bij tijds naar Zuid-Slavië zijn gevlucht, heeft het ministerie van justitie opdracht ge kregen om via het ministerie van bui- tenlandsche zaken aan de Spaansche resp. Zuidslavische regeering hun uitlevering te verzoeken. Zaterdagmorgen kon men te Alge ciras kanongebulder uit de richting van Gibraltar waarnemen, meldt het D.N.B. De laatste nachten is de Engelsche artil lerie te Gibraltar zeer dikwijls in actie gekomen. Dit betrof telkens schepen, die geen gevolg gaven aan de lichtsigna len van de vesting en door kanonvuur tot bij draaien gebracht moesten worden. KLOPJACHT OP COMMUNISTEN United Press meldt uit Vichy: Politie beambten, die direct onder het departe ment van binnenlandsche zaken ressor- teeren, hebben een klopjacht ondernomen in het departement Loire, waarbij 7 com munisten gearresteerd en 70 geïnterneerd werden. Er werden in totaal 192 verdachte plaatsen en huizen doorzocht, waarvan men vermoedde, dat er communisten ver borgen waren. Het schijnt, dat nog meer anti-communistische maatregelen getroffen zullen worden. COMPANYS TERECHTGESTELD Naar het officieele nieuwsbureau Cifra bericht, is de vroegere president van Ca- talonië, Companys, gistermorgen om 6.20 uur terechtgesteld. Onderhandelingen nog niet afgeloopen TOKIO, 21 October, woordvoerder van het van Buitenlandsche Zaken heeft in de dagelijksche persconferentie verklaard, dat de onderhandelingen tusschen Ja pan en Nederlandsch-Indië over het petroleumvraagstuk nog niet geëindigd zijn, m weerwil van een andersluidend bericht in de pers. hooge politie neemt aan, dat hier sprake is van een aanslag en dat de ontploffing door tijd bommen veroorzaakt is. In deze drukke rij zou een Italiaansche krant worden uitgegeven. Vervolg van pag. 1. De „Associated Press” meldt uit Londen, dat de hevige Duitsche lucht aanvallen groote schade en veel men- schenlevens ten gevolge heeft gehad. In een hotel is een onbekend aantal gasten omgekomen, toen een bom bui ten het hotel ontplofte. Een voltreffer heeft een clubgebouw vernield. Ook hier is het aantal dooden niet bekend gemaakt. TEGENSPRAAK VAN TASS Tass publiceert het volgende commu nique: Het Amerikaansche persbureau United Press heeft een bericht verspreid van zijn correspondent te Istanboel, vol gens hetwelk de Turksche ambassadeur in Moskou, Aktai, op 18 October een ver trouwelijke bespreking gehad heeft met Stalin. Tass is gemachtigd te verklaren, dat het bericht niét met de feiten in over eenstemming is. Verordening vastgesteld inzake de han delsbevoegdheid ten aanzien van ondernemingen en vermogens Het Zaterdag verschenen Verordenin genblad bevat een verordening van den Rijkscommissaris voor het bezette Neder- landsche gebied betreffende de hande lingsbevoegdheid ten aanziën van onder nemingen en vermogens. Binnenkort zal hierop van officieele zijde toelichting worden gegeven. De chef van de Duitsche politie, rijksleider van de S.S., Heinrich Himm ler, is gisteren te Madrid aangekomen in gezelschap van den Duitschen am bassadeur von Stohrer en den Spaan- schen directeur-generaal voor de vei ligheid, graaf Mayalde. Talrijke auto riteiten, o.a. minister Serrano Suner, waren ter verwelkoming aanwezig. Het station was met Duitsche en Spaansche vlaggen versierd. De bevolking van Madrid, dat feestelijk vlagde, juichte den Duitschen gast hartelijk toe. Suner heeft Himmler ontvangen en een langdurig onderhoud met hem ge- van den zoo meldt United Japansche toestel- had. Vervolgens begaf Himmler zich in gezelschap van den Duitschen ambas sadeur naar het Pardo-paleis, waar generaal Franco een onderhoud van een uur met Himmler had. Des middags werd ter eere van het hoofd der Duitsche politie een stieren gevecht gehouden. EXPLOSIE IN EEN GROOTE PETROLEUM-RAFFINADERIJ Zaterdagmorgen om half acht heeft zich een explosie voorgedaan in de groote petroleumraffinaderij van Torrance (New Mexico). Er werden vlammen waargeno men, welke een hoogte van 150 m. bereik ten. De brand strekte zich uit over een oppervlakte van meer dan 80 morgen olievelden. Latere berichten uit Torrance melden, dat de brand in de raffinaderij onder con trole is. Na de explosie brak in Torrance een paniek uit. De oorzaak van de explosie is niet bekend. Vijf menschen werden zwaar gewond: er is één doode te betreuren. De aangerichte schade is zeer groot. AANSLAG OP ITALIAANSCHE DRUKKERIJ Naar de Amerikaansche scheepsradio uit Philadelphia meldt, is door 3 ont ploffingen een 3 verdiepingen drukkerij aldaar vernield. De De Londensche correspondent van het Spaansche blad ,,Ya” heeft Vrijdag aan zijn blad een uitvoerig bericht geseind, waarin hij uitgaat van de vraag, hoe lang Londen nog verzet zal kunnen bieden. Drie weken geleden, aldus de correspon dent, was het nog mogelijk door heele stadswijken van Londen te wandelen, zon der dat men sporen van het bombarde ment zag. Thans is dat niet meer moge lijk. Alle stadswijken zijn zonder uitzon dering min of meer door de. bommen getroffen, resp. verwoest. Het is een zeld zaamheid wanneer men nog een straat aantreft, welke zonder krater en zonder de sporen van zware bommen is. De'on zekerheid, het gevoel van hulpeloosheid en verlatenheid komt tot uitdrukking in de gezichten van de Londenaars. Nauwelijks treft men nog een bewoner van de hoofd stad, die niet een bom naast of in zijn huis heeft zien vallen of ontploffen. Alle menschen leven onder het gewoel en de opwinding, dat elk oogenblik ook zij ge troffen kunnen worden, of ook hun huis in puin zal liggen. Steeds weer hoort men, als menschen van elkaar afscheid nemen, de stereotiepe opmerking: „Ja, als we morgen nog leven”, of ,,Ja. als dit café óf dat restaurant er nog staat”. De schouw burgen, bioscopen, hotels, café’s, zaken en winkels in de city zijn thans voor dertig procent verwoest. De voornaamste schade echter, welke voor de weerstandskracht van Londen van doorslaggevende betee- kenis is, is de schade aan de industrie wijken, welke thans ook in vakkringen als verschrikkelijk wordt gekenmerkt. Ten eerste zijn er groote vertragingen ontstaan doordat het verkeer niet meer functionneert, vooral door de bombarde- Over de aanklacht wegens verduiste ring van staatsbezit tegen den vroegeren minister-president Paul Reynaud en zijn beide intieme medewerkers Leca en De- vaux melden de Fransche bladen de vol gende bijzonderheden Na zijn aftreden op 17 Juni bereidde Reynaud zich voor op de vlucht naar En geland. De bovengenoemde medewerkers zouden vooruitreizen en in Spanje op hem wachten. Hij vertrouwde hun een vrij zwaren koffer toe, die naar Madrid vervoerd werd, waar de beide Franschen op Reynaud wachtten. Hun optreden wekte echter argwaan bij de Spaansche politie, zoodat hun bagage aan een on derzoek werd onderworpen. Ook de kof fer van Reynaud werd opengemaakt en in beslag genomèn, waarna de Spaansche politie den koffer ter beschikking van de Fransche regeering in Vichy stelde. De inhoud verwekte daar groote verrassing. De koffer was volgepropt met deviezen. Fransche bankbiljetten, staven goud en kostbare voorwerpen. Zelfs het borstkruis van een onlangs gestorven Franschen bisschop bevond zich onder de verzame ling. Later bleek, dat het grootendeels voorwerpen waren, welke vaderlandslie vende Franschen geofferd hadden aan de z.g. kas voor de landsverdediging. Afge zien van de belangrijke staatsstukken, die Reynaud naar het buitenland wilde overbrengen, werd de waarde der voor werpen in den koffer van den vroegeren premier op tientallen millioenen franc geschat. De beide secretarissen hebben inmiddels Spanje verlaten en zouden zich in Engeland bevinden. Reynaud zelf kreeg tegelijkertijd in de Provence een geheim zinnig auto-ongeluk, dat hem geruimen tijd bedlegerig maakte, zoodat hij niet naar het buitenland kon vertrekken. Nog een generaal gearresteerd In den ministerraad is medegedeeld, dat generaal Negri gearresteerd is, aangezien hij in een vlugschrift stelling had geno men tegen de Weensche scheidsrechter lijke uitspraak. Bovendien heeft de ministerraad zich bezig gehouden met verscheidene maatre gelen tegen de economische sabotage en de corruptie. Ambtenaren, die economi sche sabotage hebben bevorderd en steek penningen hebben aangenomen, worden bedreigd met levenslangen dwangarbeid. Gehamsterde voorraden levensmiddelen worden in beslag genomen. VERSPREIDE BERICHTEN De gouverneur-generaal van Canada, lord Athlone, is Zaterdag, vergezeld van zijn vrouw, voor het brengen van een be doek aan .president Roosevelt in Hydepark aangekomen. President Roosevelt heeft gisteren een diner aangeboden ter eere van lord Ath lone en zijn echtgenoote. Lord Athlone brengt vandaag een bezoek aan New York. De besprekingen in Hydepark werden door de New Yorksche bladen, die geen aanduidingen hebben ontvangen omtrent den inhoud, streng vertrouwelijke confe renties tusschen de beide staatslieden ge noemd. De Britsche ambassadeur in de Ver- eenigde Staten, lord Lothian, is gister morgen per vliegtuig uit Lissabon naar Londen vertrokken. Een tweede bomaanval Japansche marinevliegtuigen hebben gis teren een tweeden bomaanval ondernomen op den Birma-weg. Hun opdracht was speciaal belangrijke bruggen te vernielen. Volgens te Tokio ontvangen berichten is de opdracht ondanks het feit, dat het zicht deels slecht was en wolken boven de bergen van de provincie Joennan hin gen, met succes ten uitvoer gelegd. ■Bovendien hebben de vliegtuigen verschei dene colonnes vrachtauto’s aangevallen en uiteengedreven, resp. vernield. Een twee de formatie bommenwerpers heeft op nieuw in de streek ten Zuidwesten van Mengtse militair belangrijke fabrieks- installaties, o.m een munitiefabriek, aan gevallen en met succes gebombardeerd. maar neem Aspirin zoodra U zich grieperig begint te gevoelen. Aspirin werkt snel en afdoende! (Domei.) De departement OMDAT uw lever ^iiet voldoende afscheidt. Zoodra uw lever niet meer eiken dag een liter lever-gal in uw ingewanden doet vloeien, wordt uw voed sel niet meer voldoende verteerd. Het hoopt zich in uw lichaam op, bederft en veroorzaakt hoofd pijn. duizeligheid, verstopping en rheumatiek. Een paar van die kleine, zuiver plantaardige CARTER'S LEVER-PILLETJES z(jn voldoende om uw lever aan 't werk te zetten, zoodat de lever-gal uw lichaam van binnen schoon houdt en u zich weer een geheel ander mensch voelt. Vraagt Carter's Lever-Pilletjes bij apothekers en drogisten, t. 0.75. 3 Kobajasji keert terug naar Japan TOKIO, 21 October. (D.N.B.) De mi nister voor handel en industrie, Koba- jasji, die sedert 7 weken met een eco nomische delegatie in Nederlandsch- Indië vertoeft, zal dezer dagen naar Tokio terugkeeren om de regeering rapport uit te brengen. Twee steden in de Midlands en an dere plaatsen in het Zuidoosten zijn eveneens zwaar geteisterd. De „New York Times” meldt, dat honderden br_ndbommen op Londen zijn geval len. Overal ziet men bergen puin, doch het is verboden namen te noe men. Bij deze luchtoperaties ontston den naar verhouding kleine gevechten met Britsche jagers, waarbij 9 Engel sche toestellen werden neergehaald. Drie Duitsche vliegtuigen zijn tot dus ver niet op hun basis teruggekeerd. Bijna 20 Londensche wijken zijn ernstig geteisterd. Een zeer be kende straat is met brandbommen overzaaid. Het blusschingwerk werd door daaropvolgende brisant bommen zwaar belemmerd zoodat de brandweer tijdelijk niets kon doen. De aanval was een <der zwaarste, die Londen ooit beleefd heeft. Later was de aanval hoofd- zakelijk op de buitenwijken ge richt. dit bombardement onbruikbaar gemaakt zijn. Van waar de Japansche bommenwer pers zijn opgestegen is niet bekend, doch vermoed wordt, dat de aanval van Indo-China uit ondernomen is. De bommenwerpers waren vergezeld van 9 jachttoestellen. Tijdens het bombar dement van den Birma-weg zijn ook projectielen geworpen op de steden Joennan en Koenming. Van de zijde der Japansche vloot wordt hieromtrent medegedeeld, dat belangrijke bruggen o.a. een over de Jangtsekranj en andere objecten zwaar beschadigd zijn. Door bommenexplosies zouden verder in Koenming, in het Westelijk deel der stad, meer dan 100 huizen verwoest zijn. Nationaal Front De leider van het Nationaal Front, Ar nold Meijer, heeft benoemd tot zijn ad judanten voor bijzondere diensten de heer J. D. de Josselin de Jong, kapitein ter zee b.d., en den heer C. A. A. M. F. A. graaf von Oberndorff, en tot zijn ad judant voor dagelijksche diensten den heer mr. J. Th. Stakenburg. VCoorts heeft de leider van Nationaal Front besloten, dat de leden-journalisten van Nationaal Front tot een groep wor den vereenigd. Tct leider van deze groep is benoemd de heer mr. M. Volker te Amsterdam. Emigranten en Portugeesch goud naar Amerika Het Amerikaansche passagierschip „Excalibur” is uit New York in de haven van Lissabon aangekomen. In scheepvaart- kringen verluidt, dat het schip weer een goudzending van de bank van Portugal naar de Vereenigde Staten zal meenemen. Honderden emigranten uit alle Europee- sche landen verlaten met dit schip Europa. Engelschen nemen Fransche post in beslag De kapitein van het Amerikaansche stoomschip Exeter” meldt, dat de Brit sche censors op de Bermuda-Eilanden bij een Fransch diplomaat, den overste Brousse, die onlangs als pers-attaché te Washington benoemd is, een brief, die aan den Franschen ambassadeur geadresseerd was, in beslag genomen hebben. Boven dien zou de Britsche censor ook de koe- rierspost voor de Fransche ambassade te Washington vastgehouden hebben. OLIECENTRUM IN DE PERZISCHE GOLF GEBOMBARDEERD Het Italiaansche hoofdkwartier maakte gisteren bekend: In den nacht van Vrijdag op Zater dag heeft een formatie Italiaansche zware bommenwerpers na een verre vlucht van omstreeks 4500 k.m. een aanval ondernomen op het oliecen trum van het eiland Bahrein in de Perzische Golf. De doelen, welke uit olieleidingen, op- tankinstallaties be stonden, werden met succes getroffen, naar enkele reusachtige branden ver rieden. Alle vliegtuigen keerden terug. In Noord-Afrika heeft hét Italiaan sche luchtwapen militaire kampen bij Razel el Roem aan den weg van Mar sa Matroeh vliegtuiginstallaties en ba rakkenkampen bij Maaten Bagoesj en Foeka, alsmede de spoorlijn en de vliegtuiginstallaties bij El Daba ge bombardeerd. Alle vliegtuigen keerden terug. De vijandelijke luchtmacht heeft Bardia en Halfaia met bomrpen bestookt, zonder dat slachtoffers vie len of schade veroorzaakt werd. De vijand heeft ook opnieuw te Bengazi talrijke brand- en brisantbommen op de haven en de woonwijken laten val len. Er vielen geen slachtoffers, noch werd schade aan militaire doelen ver oorzaakt. In Oost-Afrika is een aanval van vijandelijke gemotoriseerde groepen op Gherille met medewerking van het Italiaansche luchtwapen volkomen te ruggeslagen. Vijandelijke vliegtuigen hebben aanvallen gedaan op Todignac .(Rudolf-meer), Barentoe, Decamere en Massawa. Onbelangrijke schade, enkele gekwetsten. klaard wordt, „Noord-Amerika den Engel schen hemel voor de Duitsche vliegtuigen zal sluiten en anderzijds den Duitschen hemel voor de Engelsche vliegtuigen van Amerikaansch fabrikaat zal openen”. Andere werkuren in Londensche bedrijven De Londensche correspondent van de „New York Herald Tribune” meldt, dat men in Londen wegens de komende lange winteravonden het bedrijfsleven volkomen moet gaan wijzigen. Regeeringsbureaux, zaken en winkels sluiten thans reeds eer der in den namiddag, opdat het personeel vóór het begin van het nachtelijk alarm huiswaarts kan gaan, te meer daar de nachtelijke Duitsche aanvallen thans twee uren eerder beginnen. Met leven en wer ken in Londen moet men zich in elk op zicht behelpen. De minister voor de veilig heid, Morrison, overweegt ingrijpende plannèn en zou over eenige weken een al- gemeene wijziging in de sluitingsuren voor de zaken afkondigen. Bepaalde re geeringsbureaux in Whitehall overwegen de invoering van een vierdaagsche werk week met dagelijks 12 uren arbeidstijd. Dit beteekent, dat het personeel practisch op kantoor moet wonen, eten en slapen. Vele groote zakenhuizen zijn voornemens het personeel in de kelders onder te bren gen. Andere winkels sluiten reeds om half vier des middags. Banken zouden voort aan reeds des middags sluiten, opdat het personeel reeds vóór het invallen van de duisternis de schuilplaatsen kan bereiken. Ook de dagbladen zijn reeds tot wijziging van hun arbeidstijd overgegaan. De generale staf van het Zwitsersche ieger publiceert het volgende com muniqué In den nacht van 20 op 21 October is ons grondgebied verscheidene malen door Engelsche vliegers geschonden. De Juragrens werd in Zuidoostelijke richting gepasseerd. Op verschillende plaatsen trad ons afweergeschut tegen de vliegtuigen in werking. geneesmiddelen naar de getroffen streek gezonden. De Duitsche consul-generaal heeft den Spaanschen autoriteiten een geldbedrag voor de getroffenen over handigd. Een typhoon, welke over Wake, eiland, in het midden van den Stillen Oceaan, is gestreken, heeft het radio, station van de Panamerican Airways ver woest. Het personeel, bestaande uit 35 personen, is ongedeerd. Het Amerikaan sche stoomschip „Coolidge” geraakte op weg naar Japan eveneens in de typhoon. Vier passagiers werden gewond. Volgens berichten uit Vichy is gene, raai Weygand in Rabat (Marokko) aan gekomen, waar hij door generaal Nogues ontvangen werd Weygand zal met de autoriteiten van Rabat in contact treden en dan zijn inspectiereis door de Fransche bezittingen in Afrika voortzetten. De Zweedsche regeering heeft haar gezant te Washington opdracht gegeven bij de regeering der Vereenigde Staten te protesteeren tegen het in beslag nemen van de door Zweden in Amerika bestelde vliegtuigen. Het betreft hier zeer moderne jachtbommenwerpers. Het olieprobleem BANDOENG, 19 October. (U.P.)' Naar hier verluidt, zouden de bespre kingen tusschen Nederlandsch-Indië en Japan in een impasse zijn geraakt, daar de Japanners groote hoeveelheden ruwe olie verlangen, terwijl de Neder- landsch-Indische autoriteiten slechts geraffineerde olie naar Japan willen exporteeren om de Nederlandsch- Indische raffinaderijen in bedrijf te kunnen houden en het daarin ge ïnvesteerde kapitaal te beveiligen. Van officieele zijde wordt evenwel met den meesten nadruk ontkend, dat Japan druk op Nederlandsch-Indië zou uitoefenen. Men weigerde nadere uit eenzettingen over den stand der onder handelingen te geven. De onderhande lingen worden tusschen particuliere oliemaatschappijen, namelijk de Royal Dutch Shell en de Standard Vacuum Oil eenerzijds en de Japanners ander zijds gevoerd. Aan het bombardement Birma-weg, hebben, Press uit Tokio, 27 len deelgenomen. De weg zou door tijdelijk United Press meldt uit Barcelona, dat de overstroomingen in de Noord- Spaansche provincie Gerona cata- strophale afmetingen aangenomen hebben. Volgens de berichten, waar over men tot nu toe beschikt, zouden 2000 menschen daarbij om het leven gekomen zijn. Men verwacht, dat dit aantal nog zal stijgen. In de provincie Kiruna zijn tot giste ren bij de overstroomingsramp 400 dooden te betreuren. In de getroffen gebieden steeg het water in een uur tijd met vier meter. Deze catastrophe is de zwaarste van dezen aard uit de geheele Spaansche geschiedenis. Een ooggetuige uit Kiruna bericht, hoe de soldaten met grooten moed trachtten 60 menschen uit de rivier de Guel te red den. Zij slaagden er in, 10 menschen uit het water te halen, doch deze waren al len reeds dood, behalve een vrouw, die echter na een half uur door uitputting eveneens stierf. Geheele gezinnen zijn in hun woningen door het water verrast. Hun huizen wer den hun tot vallen, waaruit zij niet meer konden ontsnappen. Zes fabrieken zijn totaal verwoest In het plaatsje Torello worden meer dan 130 personen vermist. Ook in het ten Noorden van Vich gelegen Manlleu is het aantal vermisten zeer groot. De ber- gings- en hulpacties zijn zeer bemoeilijkt, daar de watermassa’s en aardverschui vingen haast onoverkomelijke bezwaren geschapen hebben. De schade in Torello en omgeving bedraagt ongeveer 40 mil- lioen peseta. Het stedelijk bestuur van Barcelona heeft artsen en verplegend personeel met I rnenten op de spoorwegknooppunten, ver- 1 keerspunten, verkeerswegen en spoorweg. I stations en vervolgens wordt de regelmaat van het bedrijfsleven belemmerd door de verwoestingen en branden van vele fa- brieksbedrijven, welke thans bijna alle op de bewapening zijn ingesteld. Voorts zijn tal van wegen voor het verkeer gesloten omdat er tijdbommen van groot kaliber zouden liggen. Deze drie factoren bij el kaar zetten het Britsche land en zijn be drijfsleven onder een geweldigen druk en een ongekende beklemming Dat Londen tot dusver no-g zoo betrek kelijk veel weerstandscapaciteit getoond heeft, valt in hoofdzaak toe te schrijven aan de beheerschte houding van de Lon denaars zelf. Maar de vraag wordt steeds dringender: „Hoe lang zal de Londensche bevolking nog tegen den Duitschen aan. valsstroom kunnen opzwemmen?” Men zegt hier algemeen en meent daarmede de stemming der Londensche bevolking weer te kunnen opwekken, dat het verzet van Londen stand moet houden tot het voor jaar, omdat men dan in Engeland het groote aantal Amerikaansche vliegtuigen hoopt te hebben, waarmede, naar in poli tieke en propagandistische kringen ver- Naar uit Vichy gemeld wordt, bedraagt de gezamenlijke schade van de overstroo mingen in het gebied van de Pyreneeën, volgens voorloopige ramingen van de Fransche regeering, ruim een milliard Ithdc» Vele huizen zijn door het water wegge spoeld, waaronder vijf hotels en een sa natorium. Het strand van Perpignan, Canetplage, is wegens de overstroomin gen niet bereikbaar. Een deel der bevol king van Perpignan is geëvacueerd. Uit •de ziekenhuizen der stad konden 140 ern stige zieken gered worden. In Amelie-les- Bains zijn 63 huizen verwoest. 25 Men schen worden vermist. Arles-sur-Tech is volkomen met den aardbodem gelijk gemaakt. De electrische centrale van Pas-de-Loup is vernield. Een overstroomingsramp heeft het Sah Vito-dal op Sardinië geteisterd. Vol gens tot dusver ontvangen berichten zijn er 200 menschen dakloos gemaakt en 11 gedood. De overstrooming trad op na een wolkbreuk, waardoor de rivier Flumen- dosa buiten de oevers trad. De materieele schade bedraagt volgens de tot dusver gedane schattingen een millioen lire. Carabinieri en Roode Kruis-soldaten werden dadelijk naar de plaats des on- heils gestuurd om aan het reddingswerk deel te nemen. Het overstroomde gebied is ongeveer 1000 morgen groot KIELER-SLOT MET BOMMEN BESTOOKT Britsche vliegers hebben in nacht van Vrijdag op Zaterdag j.l. het representatieve, eeuwenoude Kieler- slot met bommen bestookt. Het oude monument biedt een beeld der ver woesting. Een brisantbom heeft een deel van een verdieping doen instor ten. In het kasteelpark liggen de boe ken van de Sleeswijk-Holsteinsche bi bliotheek, welke hier ondergebracht is, verspreid. Dit zijn unieke documen ten van historische beteekenis. Hon derden en honderden boeken zijn ver nietigd. voorloopig reisbestemming, meldt D.N.B. uit New York. Een reden dezen maatregel werd niet opgegeven. Scheepvaartkringen zijn ning, dat zij geschiedt uit voor het geval, dat de evacuatie van Amerikaansche burgers uit het Verre Oosten of Europa plotseling noodig zou worden. Een dergelijke rondvraag is sinds het uitbreken van den oorlog wel nu en dan geschied, maar thans is zij ook bedoeld voor schepen, die tusschen de Vereenigde Staten en het Europee- sche deel van den Atlantischen Oceaan alsmede de Aziatische kusten van den Stillen Oceaan varen. De propagandareis van den Engelschen minister van oorlog, Eden, naar Egypte, en zijn van Engelsche zijde aangekondig- de bezoek aan Turkije en Griekenland, worden in Italiaansche kringen be schouwd als duidelijke bekentenis van bezorgdheid en radeloosheid der Britsche regeering ten opzichte van den toestand in de Middellandsche Zee en in het Na burige Oosten. De bedoeling van Eden, aldus de „Gior- nale d' Italia”, is klaarblijkelijk de Egyp tische natie in den oorlog te sleepen en de Grieksche en Turksche kaart tegen de as uit te spelen, met één woord Nieuwe bondgenooten als slachtoffer voor de ver dediging van het Britsche imperium te winnen. Italië volgt deze nieuwe ma noeuvres met de grootste kalmte. De vijand van Italië is niet Egypte, maar Engeland. De Londensche regeering zou de Egyptische willen dwingen tot een be slissing ten gunste van Engeland. Wat Griekenland en Turkije betreft, streeft Eden er naar, het reeds ontelbare malen mislukte Engelsche plan te verwezenlij ken en op den Balkan een oorlogsfront tegen de as-mogendheden te doen ont staan. De partij kan reeds als voor En geland verloren worden beschouwd. Wan neer echter Engeland het spel toch nög mocht wagen, zal het terstond,, ja van te voren al het passende antwoord krijgen. Berlijn onverschillig Van semi-officieele Duitsche zijde wordt medegedeeld In Berlijnsche politieke kringen toont men zich tamelijk onverschillig over de combinaties van de buitenlandsche pers naar aanleiding van het verblijf van den Engelschen minister van oorlog, Eden, in Egypte. Men hoort de opvatting verkon digen, dat het op een oogenblik. waarop de as zich reeds in de vierde phase be vindt van den oorlog tegen Engeland, werkelijk totaal onverschillig is of „dilet tanten nog willen gelooven, dat de oor log pas in de eerste phase is”. De secretaris-generaal van het depar tement van Justitie heeft, volgens een buitengewoon politieblad, een rond schrijven gericht aan de procureurs generaal fgd. directeuren van politie, ter voorkoming van ongeregeldheden bij de colpertage van bladen van poli tieke partijen of bewegingen. Voorkomen moet worden, dat colperteurs van ver schillende richtingen naast of vlak bij elkaar hun bladen aanbieden. Verzocht wordt maatregelen te ne men, dat bepaalde standplaatsen bij uitsluiting worden toegewezen aan de colporteurs van een bepaalde politieke partij of beweging, zoodat deze colpor teurs zich op minstens 300 meter af stand bevinden, waarbij rekening moet worden gehouden met bestaande usan ces, welke als een soort verkregen recht kunnen wprden aangemerkt, en voor het overige het systeem van af- vdsseling kan worden toegepast. Ver boden wordt op een standplaats met meer dan twee personen te colpertee- ren. Een volksoploop om en bij den colporteur moet terstond worden ver spreid. Voor zoover dit nog niet is vastge steld moet de colportage uiterlijk een half uur na zonsondergang zijn be ëindigd. Op grond van de resultaten van het tot dusver ingestelde onderzoek hebben de speciale commissies van onderzoek van het hof van cassatie en van het ministe rie van justitie de arrestatie gelast van aantal hoogwaardigheidsbekleeders van het Carol-regime. Het betreft hier den vroegeren minister voor de openbare veiligheid, en commissaris van politie te Boekarest, generaal Marinescu, den vroe geren commandant van de gendarmerie, generaal Bengliu, kolonel Zeciu. den ko lonel Madovearu en den majoor der gen darmerie Dinulesca. Hun wordt ten laste gelegd verantwoordelijk te zijn voor den moord op Codreanu en zijn aanhangers. De beide laatstgenoemde officieren der gendarmerie hebben persoonlijk den moord op Codreanu (den leider van de Ijzeren garde) en zijn legionnairs geleid. Volgens de „Herald Tribune” heeft de Amerikaansche scheepvaartcommis- sie telegrafisch aan alle Amerikaansche reederijen om onverwijlde mededeeling van namen en positie verzocht van alle schepen boven de 2000 b.r.t. alsmede nauwkeurige beschrijving van hun Vertrouwd adres koopt a hoogsten prijs!

Haagsche Courant | 1940 | | pagina 2