kaas Distributie van flaagsche Courant van Maandag 21 October 1940 STADSNIEUWS Prijsregeling zuivel producten Engelsche bommen op ons land EEN UITEENZETTING DOOR OEN REGEERINGSCOMMIS SARIS VOOR DE VOEDSEL VOORZIENING AFSCHEID P. L. VAN BOVEN BLOEMENHAL HIER TER STEDE DE KUSTVISSCHERIJ DE HARINGVISSCHERIJ DE VOLKSUNIVERSITEIT DERDE BLAD, PAGINA 1. SINT NICOLAASFEESTJES OP DE HAAGSCHE SCHOLEN DE STRIJD OM DEN BABY IS AL THANS VOORLOOPIG GEËINDIGD CREMATIE J. K. SWATERS Winterprijs van de fabrieksboter voor den consument verhoogd tot 2.20 a 2.30 Familie v. d. W. heeft van een beroep in cassatie af gezien BEGRAFENIS GERARD VAN HULZEN De toewijzingen Vervolg van het le blad. tot De kaasprijs Gemeente-subsidie gewenscht en WIE SCHREEF DIT BRIEFJE? LIEFDADIGHEIDSAVOND de GYMNASTIEK VERLANGD OP DE is een week INDUSTRIESCHOOL VOOR MEISJES MUTATIES BIJ DEN SPOORWEG* RAAD. Lager vetgehalte consumptie* melk De z.g.n. boerenboter Na de uiteenzetting van den heer Lou- wes was er gelegenheid vragen te stel len, waarvan de regeeringscommissaris gebruik maakte mede te deelen, dat de prijs van de zgn. boerenboter, dat is de boter van de zelfkarners, die niet in staat zijn aan de zuivelfabrieken te leveren, niet op 1.95 is gebracht, maar op 1.75. Ten aanzien van boerenboter bestaat echter geen kwaliteitsgarantie. De secretaris-generaal, waarnemend hoofd van het departement van Water staat, heeft aan prof. mr. A. N. Mole naar, alhier, op zijn verzoek eervol ont slag verleend als plaatsvervangend lid. van den Spoorwegraad met dankbetui ging voor de in die betrekking bewezen diensten en tot 1 Juni a.s. benoemd tot plaatstvervangend lid van den Spoor wegraad, den heer A. Rom Colthoff, algemeen secretaris van het Verbond van Nederlandsche Werkgevers te dezer stede. een en Prijsverhoogingen. Gewezen werd nog op het feit, dat vleesch door vele slagers te duur Wordt verkocht en dat bij name schapen- en lamsvleesch sedert de vleeschdistributie een prijsverhoogling van niet minder dan 70 pCt. heeft ondergaan. De heer Louwes deelde mede, dat dergelijke excessieve prijsverhoogingen natuurlijk niet gewenscht zijn en dat maatregelen in bewerking zijn om ook op dit punt de situatie meester te worden. Voorts deelde hij nog mede, dat hij hoopt, dat distributie van consumptie- melk zal kunnen worden vermeden door verlaging van het vetgehalte, op een wijze, welke aan de voedingswaarde niet te kort doet. O. L. KALFSTERMAN t In den ouderdom van 78 jaar is hier ter stede overleden de heer O. L. Kalf- sterman, gep. kapitein der Infanterie van het Ned. Ind. Leger. De begrafenis vindt morgen te 12 uur plaats op de begraafplaats Oud Eik en Duinen. Het roggebrood blijft gelijk in prijs Slaolie De heer Louwes deelde voorts mede, dat binnenkort een bon zal worden aangewezen, waarop slaolie beschik baar zal worden gesteld. Door de prijzen vast te stellen, zooals thans is geschied, hoopt de heer Lou wes op deze wijze aan den landbouw een redelijken prijs te hebben ver zekerd, een prijs, welke van den an deren kant ook zeker niet te hoog is. In grooten eenvoud heeft Zaterdag in het crematorium op Westerveld te Vel- sen de crematie plaats gehad van het stoffelijk overschot van den heer J. Ij swaters, oud-leeraar aan de Rijks H.B.S. te Middelburg, overleden te den Haag. Aanwezig waren de heeren A. E. W. Rademaker, architect alhier, dr. R. v. d. Laan en R. Borggreve, beiden oud- leeraar aan de Rijks H.B.S. te Middel burg, M. Boogerd alhier e.a. Er werd niet gesproken en er was geen orgelspel. Een zoon van den overledene heeft voor de belangstelling bedankt. Naar wij thans vernemen, heeft de familie van. der W. van zulk een beroep afgezien, zoodat dit tragi sche geschil thans geëindigd is. Althans voorloopig, want de fami lie van der W. is voornemens, de zaak opnieuw aanhangig te maken wanneer het kind twee jaar oud zal zijn geworden en een erfelijk- heidsonderzoek meer kans op suc ces zal hebben dan thans. P. A. DE ROOS t. Te Leiderdorp is Zaterdag j.l. in dien ouderdom van 74 jaar overleden de heer P. A. de Roos, gep. Hoofdcommies van het departement van Defensie. De ter aardebestelling zal Woensdag a.s. plaats hebben om 12.00 uur op de begraafplaats „Rhijnhof” bij Leiden. Belangrijke aanvoeren In de afgeloopen week waren de aan voeren van versche visch uit zee belang rijk en dit was wel de hoogste week wat aanvoër en besommingen betreft. Alleen Maandag was er wéinig aanvoer en dien dag besomden de aan de markt zijnde 9 schokkers 626. De volgende dagen waren de aanvoeren grooter en hebben, dank zij het gunstige weer, de kustvisschers lede ren dag kunnen visschen. De snurrevaarder Sch. 69 maakte drie reizen en besomde 1259.90, terwijl de 65 motorkotters, die vorige week aan de markt kwamen, 12.778.30 besomden. De schokkers maakten 289 reizen 'en besom den in totaal 15.041.60. In de afgeloopen week werd voor een totaal van 29.079 aan uit zee aangevoër- de visch over den afslag verkocht. Over het algemeen waren de prijzen hoog, vooral voor schol, tong en tarbot welke soorten visch weinig aan de markt zijn geweest. Schar en wijting werd veeJ aangevoerd en van deze soort visch wa ren de prijzen wat lager. Nu thans ook de motorloggers vergun ningen hebben gekregen om aan de treil- visscherij deel te nemen, wordt meer aanvoer verwacht. Ook de schepen van andere kustplaatsen, die vergunningen hebben, moeten te Scheveningen mark ten. Van Scheveningen wordt een vijftal loggers gereed gemaakt en zullen deze week naar zee vertrekken. EEN ECHTPAAR SLAAGS. Bij een echtelijke twist te dezer stede, gooide de heer des huizes zijn echtgenoote van de trap zijner woning. Zij brak den linkerpols en den linkerenkel. Door den geneeskundigen dienst werd zij naar het ziekenhuis aan den Zuidwal gebracht. De dader is aangehouden en door de po litie in bewaring gesteld. Als chef van den staf van den Opbouwdienst In verband met zijn benoeming hoofdinspecteur van het brandweerwezen in Nederland, heeft Zaterdagmorgen de heer P. L. van Boven afscheid genomen als chef van den staf van den Opbouw dienst. Bij deze gelegenheid is de scheidende functionnaris in tegenwoordigheid van de afdelingshoofden door den commandant van den Opbouwdienst toegesproken. Van Duitsche zijde was daar aanwezig Oberts. arbeitsführer Bethmann. In zeer hartelijke bewoordingen heeft majoor Breunesse er aan herinnerd, dat het de heer van Boven is 'geweest, die als direct medewerker van den commandant tot de eersten behoorde, welke aan den Opbouwdienst al hun krachten hebben gegeven. Ik kende U eenigermate, ver klaarde majoor Breunese, maar als goede vrienden gaan wij nu'uit elkaar. Een moeilijk tijdperk ligt achter ons, ging spreker voort, maar geen moeilijk, heden hebben het enthousiasme van den heer van Boven kunnen breken, bezield als hij was door ons gemeenschappelijk ideaal. Majoor Breunese dankte den heer van Boven voor zijn heldere en overwogen adviezen, zijn innemenden omgang en be moedigende woorden op zoo menig mo ment. Spr. drukte er zijn spijt over uit, dat de heer van Boven den Opbouwdienst verlaat, al moet men de instanties, welke hem tot zijn nieuwe functie riepen, geluk. wenschen met hun keus. De commandant sprak tenslotte de hoop uit, dat hij den heer van Boven nog dik wijls zou ontmoeten. Vervolgens sprak Oberstarbeitsführer Bethmann eenige woorden van afscheid en dankte voor de goede verstandhouding bij de samenwerking met zijn bureau. De heer van Boven, hierna aan het woord komende, noemde de waardeering welke hem was betuigd, de kristallisatie van gezamenlijk werk en dankte den com mandant en de afdeelingshoofden voor hun medewerking. Het had spreker veel strijd gekost een beslissing te nemen en hij gaat dan ook weg met bloedend hart. Daarna richtte de scheidende functiona ris nog eenige hartelijke woorden tot Oberstarbeitsführer Bethmann, hem dan kend voor de aangename samenwerking. De aanwezigen hebben vervolgens van den heer van Boven persoonlijk afscheid genomen. De Vereeniging tot het houden van St.-Nicolaasfeestjes op de Haagsche Scholen is haar actie weer begonnen. Binnen eenige dagen zullen de bekende lootjes 10 cent worden aangeboden, terwijl op kantoren en scholen inteeken- lijsten zullen worden neergelegd. Bo vendien wordt onder de Haagsche bur gerij een circulaire verspreid met een opwekking tot financieelen steun. Veel geld zal noodig zijn, want het aantal kinderen, dat aan de feestjes deelneemt bedraagt ongeveer 25.000. Het bestuur der vereeniging rekent op den steun van alle kindervrienden. Niettegenstaande de ernst der tijden is het reeds met de voorbereidende maat regelen begonnen, in het vertrouwen, dat naast de oude zich vele nieuwe ge vers zullen melden. Voor hen, die nu reeds hun bijdragen wenschen te stor ten, vermelden we het gironummer van den penningmeester, n.l. 19965. Bedra gen per postwissel kunnen worden overgemaakt aan A. J. Makstege, Fa- pegaailaan 38. Politie van Amsterdam verzoekt inlichtingen. Eenigen tijd geleden ontving het bureau Zedenpolitie te Amsterdam een aan dit bureau gericht schrijven van den volgen den inhoud: „G.Z. 56... Bekend. Blond-flink groot postuur. Hij loenst een beetje, vroeger in Den Haag, thans vermoedelijk in Amster dam, reed vermoedelijk in z’n auto no. H. 79. Hij was gistermiddag (Vrijdag) met z’n auto op Scheveningen in gezelschap van een meisje. Opmerker. 3.30 uur op den pier)”. Deze brief was gedateerd en, blijkens poststempel, afgezonden uit ’s-Graven- aage. De commissaris van politie in de 2e sec tie te Amsterdam verzoekt deze(n) onbe- kende(n) briefschrijfster (schrijver) zich tot het geven van nadere inlichtingen (on der geheimhouding) mondeling of schrif telijk te zijnen bureele, Marnixstraat 148, bekend te maken. POLITIE VRAAGT INLICHTINGEN OVER AANRIJDING Naar aanleiding van een op Vrijdag 18 dezer, des namiddags omstreeks half zes plaats gehad hebbende aanrijding tus- schen twee wielrijders op de Vaillantlaan nabij de van der Vennestraat alhier, ten gevolge waarvan een der wielrijders een sleutelbeen-fractuur bekwam, verzoekt de commissaris van politie van den Justi- tieelen Dienst C alhier, den onbekend ge bleven wielrijder (jongen van pl.m. 14 jaar) en eventueele getuigen, zich tot het geven van inlichtingen ten spoedig ste te melden aan zijn bureau Javastraat 18 alhier. Van de uitspraak, welke het Haag sche gerechtshof op 30 September j.l. deed in het proces om den baby, waar van het bezit na de verwarring, ont staan bij den bominslag in de Bethle- hemkliniek alhier op 10 Mei j.l., werd betwist tusschen de families S. en van der W., bij welke uitspraak werd bevestigd het vonnis van den president der Haagsche rechtbank, dat het kind aan de familie S. tóewees, heeft alleen nog een beroep in cassatie openge staan. Het bestuur van de Industrieschool voor Meisjes te ’s-Gravenhage heeft een adres tot den Gemeenteraad gericht, waar in het verzoekt, de noodzakelijkheid uit te spreken van de uitbreiding van leer plan dezer school met het vak gymnas tiek. Het meent dit te moeten voorstel len, omdat in het algemeen gebleken is, dat de psychische instelling van de leer lingen gaandeweg verbetert, wanneer gymnastiekonderricht wordt gegeven. Het bestuur stelt zich voor, 2 uren per week aan dit onderwijs te wijden, boven en buiten het thans bestaande lesrooster om. Besprekingen over het uitvaren Gedurende de laatste dagen zijn be sprekingen gevoerd betreffende het uitvaren ter haringvisscherij. Door ver schillende reederijen is een verzoek gericht om voor deze visscherij Ver gunning te verkrijgen. Of deze vergun ningen zullen worden verstrekt is op heden nog niet bekend. Verschillende te Scheveningen gevestigde reederijen hebben hun schepen voor de haring visscherij gereed gemaakt en liggen voor het uitvaren gereed. Vooral gedurende de maand Novem ber zwemt de haring vrij dicht onder de kust en bestaat er een kans, dat Ja deze maand haring daar ter plaatse kan gevangen worden. de melk, worden Het operette- en „De Residentiespelers”, onder leiding als van J. Naai, geeft ten bate van nage laten behoeftige betrekkingen van ge sneuvelde Ned. militairen op Zaterdag 2 November een opvoering van „Adel in Livrei”, met aansluitend bal onder leiding van M. A. v. d. Meulen in de groote zaal van den Dierentuin. Bij beschikking van den secretaris- i generaal van het departement van Landbouw en Visscherij zijn met in- gang van 19 October alle soorten kaas 1 aangewezen als distributiegoed in den zin van artikel 4 van de Distributiewet. De verhooging van den broodprijs Dezen zomer zijn de prijzen van de akkerbouwproducten door het Regee- ringscommissariaat voor de voedsel voorziening met 10 tot 15 procent ver hoogd. Het is nu eenmaal zoo, dat in deze wereld alles moet worden betaald, daarom zal de consument deze prijs- verhooging moeten dragen. Men be denke daarbij, dat de broodprijs sinds September 1939, toen de oorlog uitbrak, maar eenmaal met 1 cent verhoogd is. Wij hebben hier in Nederland dus nog een lagen broodprijs. Het heeft steeds in het voornemen gelegen dezen zomer den broodprijs met 1 cent te verhoogen. Thans zijn twee vliegen in één klap geslagen: de verhooging met 2 cent bestrijdt meteen de stijging van kosten in het bakkerijbedrijf. De bloemprijs is n.l. niet zooveel verhoogd, dat hij overeenkomt met 1 cent brood prijs verhooging. Op den grondslag van de prijzen van melk en van ondermelk samen is de kaasprijs bepaald. De kaasprijzen zijn iets verhoogd, niet zoo veel. Voor de 20die al onevenredig duur was, was geen aanzienlijke prijsverhooging noodig. Het feit, dat de kaasprijzen niet zwaar verhoogd zijn, moet men zien in het licht van een harmonische prijs politiek. Te groote nadruk op de kaas prijzen heeft de neiging geschapen om naar verhouding te veel kaas te produ- ceeren. Aangezien de behoefte aan boter den voorrang moet hebben, past het in een verstandige prijspolitiek, dat de verhouding van kaas- en boter- prijzen de verleiding om te veel kaas te maken wegnemen. De consumenten van de inkomens klasse beneden de ƒ1400, dat zijn dus de houders van de z.g. margarine- en vet- kaarten, worden in verband met de boterprijsverhooging ontslagen van de verplichting, op bepaalde bons boter te koopen. Zij kunnen wel boter koopen, doch moeten dan den vollen prijs be talen. Zoodoende wordt teruggekomen op de dezen zomer ingevoerde actie om ook de lagere inkomensklasse boterxte laten consumeeren. Deze actie hing sa men met het streven om door opvoering der boterconsumptie vetten te sparen. De boterconsumptie nu is een stuk hoo- ger geweest dan bij de invoering van de boterdistributie verwacht werd. De productie kon het niet bijhouden. Daar om is voor den winter de bovengenoem de wijziging aangebracht. Mocht in het volgende zomerseizoen de boter weer overvloedig worden, dan zal de boter- dwang op den ouden voet weer worden ingevoerd. De heer Louwes hoopt, dat bij de thans ingevoerde regeling een even wicht bereikt is tusschen de consumptie en de productie van boter. Mocht de consumptie de productie boven ’t hoofd groeien, dan 'zullen ook de hoogere in- komenklassen nu en dan gelegenheid krijgen de goedkoopere vetten te koo pen. Meisje te Oirschot door bom inslag gedood Vannacht wierp een Engelsch vlieg tuig bommen uit bov<|n Oirschot (N.B.). Een brandbom sloeg door hel dak van de woning van den heer Cop- pens en kwam terecht op het bedje van een driejarig meisje. Het kindje werd op slag gedood. De bom kon on schadelijk gemaakt worden. De nieuwe zuivelprijzen, voor bo ter en kaas, hebben aldus de heer Louwes, tot doel een nieuwen melkprijs vast te stellen. Voor de melk heeft men altijd zomer- en winterprijzen gekend, waarvan het verschil, in boter uitge drukt, 15 tot 20 cent per kilo bedraagt, De zomer prijzen, welke de producent ontvangt, bedroegen voor de boter ƒ1.58 tot ƒ1.60, de winterprijs ƒ1.95. De consument-prijzen zijn voor den zo mer 1.85 tot 1.90 en voor den winter ƒ2.10 tot ƒ2.30. De prijzen zijn dus thans hooger om de eenvoudige reden, dat de producent meer moet uitgeven om boter te krijgen. Tengevolge van het gebrek aan veevoeder neemt ook de productie van het dier af. Ook de productiekosten zijn hooger geworden. Overigens, meende de heer Louwes, ge loof ik wel, dat de veehouderij critiek op onze prijzen zal hebben. Wij hebben echter verschillende kostenberekenin gen gemaakt, welke alle varieerden, maar die toch balanceerden om de prijzen, welke thans zijn vastgesteld. Het tweede bestanddeel in dat nog tot geldswaarde kan gebracht, is de ondermelk. De melk prijs wordt bepaald door dien van de boter en de ondermelk. De prijs van dc ondermelk is vastgesteld op li cent per liter. Deze prijs is gebaseerd op de tegenwoordige veevoederwaarde. Hierbij werd vrij veel schade aange* richt Onverwijld rukten de verschil lende hulpdiensten uit. Manschappen van de Ordnungspolizei alsmede de Rotterdamsche politie zorgden voor een. afzetting van het terrein. Over de geheele lengte van den Wes- tersingel werden de ruiten van de per- ceelen uit de sponningen gerukt, doch aan de electrische geleidingen van het tramnet werd weinig of geen schade toegebracht, zoodat het verkeer niet op ernstige wijze werd belemmerd. Nader vernemen wij: De drie tijdens den bomaanslag op Rotterdam gewon de dames zijn de 22-jarige verpleeg sters J. H. de Beer en W. H. Remijn, beiden werkzaam en inwonend in het ziekenhuis aan den Bergweg. Het der de slachtoffer is mevr. A. Oskamp van der Meer, wonende in de Meubel- straat, die ernstige verwondingen aan een dfr armen bekwam. Zij is in bo vengenoemd ziekenhuis ter verpleging opgenomen. Een lezer geeft ons zijn teleurstelling te kennen over het feit, dat B. en W. voorstellen, over 1941 aan de Volks universiteit geen subsidie meer te ver- leenen in verband met den financiee len toestand der Gemeente, zulks in afwijking van de tot dusverre gevolgde gedragslijn. Over 1940 bedroeg het subsidie 500. Bedoelde lezer zou nu een aanmerkelijk grooter subsidie willen zien toegekend, maar daarin kunnen wij hem niet bijvallen nu de stand der Gemeentefinanciën zóó zor gelijk is. Wél kunnen wij zijn teleur stelling deelen over het vervallen van de bescheiden subsidie. Wij mogen aan nemen, dat de Gemeente niet subsi dieert zonder dat dit noodig is. De Volksuniversiteit kan het bedrag van 500 zéér goed gebruiken, al staat of valt de instelling daarmee dan ook niet. Doch de Gemeente staat of valt met zulk een betrekkelijke geringe som nog veel minder. Het betreft hier een instelling van cultureel nut voor de gemeenschapover hoe ruimer mid delen zij beschikt, op des te breeder basis kan zij haar goede werk geestesontwikkeling brengen onder ons volk verrichten. Op dien grond slui ten wij ons gaarne aan bij den wensch, ook voor het volgend jaar aan de Volksuniversiteit het subsidie te geven, waarop het haar arbeid in hetloopende jaar heeft gebaseerd. Het zou voor onze volksontwikkeling en de cultureele volksopvoeding te betreuren zijn deze arbeid moest worden ingekrom pen of niet kon worden uitgebreid. Centralisatie bloemenhandel In verband met het vervoerprobleem hebben kweekers en grossiers van bloe- misterijproducten te ’s-Gravenhage en omgeving besloten tot de stichting van een centrale bloemenhal. Deze markthal zal gevestigd worden in een groote garageruimte aan de Nieuwe Schoolstraat alhier en binnen kort in gebruik worden genomen. Een voorloopige commissie, bestaan de uit de heeren A. Stemerding, B. de Jong en H. Zeilmaker, heeft de plan nen hiertoe uitgewerkt en een 12-tal firma’s in bloemisterij producten heeft reeds zijn medewerking toegezegd. Deze centralisatie maakt, ondanks de transportproblemen, een zoo econo misch mogelijke aan- en afvoer der bloemen mogelijk. uiteraard vervallen. Voor deze inrichtingen thans een regeling getroffen, waarvan de uitvoering bij de plaatselijke distri- butiediensten ressorteert. De directies van ziekenhuizen, sanatoria e.d. dienen zich derhalve tot genoemde diensten te wenden. Vanzelfsprekend komen voorts tenge volge van het bovenstaande ook de door de zuivelcentrale aan restaurants e.d. verleende vergunningen te ver vallen. In verband met het feit, dat buiten- landsche kaas, alsmede Limburgsche, Hervesche, geiten- en schapenkaas on der distributieregeling vallen, dienen importeurs van kaas en producenten en handelaren in bovengenoemde soor ten kaas zich tot de Nederlandsche Zuivelcentrale om nadere inlichtingen te wenden. In een in de advertentiekolommen opgenomen officieele publicatie zijn de regelingen voor grossiers en winkeliers vermeld. De kaasrantsoeneering i De rantsocneering van de kaas, i welke is vastgesteld op één ons per i week, beteekent practisch, dat de heele 1 bevolking in totaal ongeveer 25 pCt. minder dan normaal kaas zal kunnen eten. Ons kaasrantsoen is daarbij nog hooger dan het Duitsche, waar men 325 gram in vier weken krijgt. Men blijft vrij de soort kaas te koopen, welke men wil. Men moet bij deze kaasdistributie ook aan de belangen van onzen export denken. Het is b.v. een feit, dat België voor zijn kaasinvoer op ons is aange wezen. Onder het volk doet een praatje de ronde, dat Duitschland al onze kaas heeft weggehaald. Dat komt, zei de heer Louwes, omdat er heele optochten van vrachtauto’s met kaas op een ge geven oogenblik door de steden zijn gereden, doch de toen weggevoerde hoe- veelheid was gering; zij kwam overeen met ongeveer een week van de pro- ductie. Door de prijspolitiek, welke het ma- ken van boter meer dan het maken van kaas stimuleert, is er ook al minder -kaas voorhanden, zoodat uü d|en hoofde Een kleine kring van vrienden en be kenden van den letterkundige Gerard van Hulzen was vanochtend aanwezig op de begraafplaats Nieuw Eik en Duinen bij de teraardebestelling van diens stoffelijke overschot. Hiertoe behoorden o.m. de hee ren E. G. van Bolhuis, letterkundige, Aug. Heyting, namens den Bond van Neder landsche Tooneelschrijvers en namen den Nederlandschen Kunstkring, G. van Son, hoofdredacteur van Mork’s Magazijn, J. J. van Doesburg, oud-O.I. ambtenaar, E. W. Kuiper, muziekleeraar, H. Raven, dr. J. E. Brouwer en A. Pieters, oud-directeur N.R.V. In den stoet kwamen mede de heeren J. Ubink en Corn. Veth, letterkundigen. Bij het betreden van de aula werd het Largo van Handel op het orgel gespeeld. De heer Ubink voerde het eerst het woord en zeide, dat de ontslapene een lang en prachtig leven heeft gehad. Ge rard van Hulzen was ons aller vriend. Van hem gelden niet de woorden, die Marcus Aurelio aan de baar van Julius Caesar sprak: ,,Het kwaad, wat menschen doen, leeft met hen voort, het goed wordt meest met hen begraven”. Bij hem blijft het goede voortleven, dat voortsproot uit zijn vitale kracht en kameraadschappe- lijken omgang. Zijn eigen leven was een kunstwerk. Gedurende langen tijd is hij een zelfstandig kunstenaar geweest en vormde daardoor een voortzetting van het gilde kunstenaars uit de Middeleeuwen, de Troubadours. Stëeds heeft hij een open oog gehad voor de belangen en behoeften zijner vrienden. Ondanks het feit, dat Igj een tachtiger was, heeft hij zich steeds hervormd en zijn werk ging met den tijd mede. Zoo sprak hij met Slauerhof en Marsman. Moeilijkheden en ook vijand schap, die hem als zooveel kunstenaars niet bespaard zijn gebleven, deerden hem in feite niet. Zijn vreugde putte hij uit zijn arbeid. Al laat van Hulzen een le dige plaats achter, in den geest zal hij in ons midden blijven. Midden in zijn werk is hij weggeroepen, want hij was nog bezig met het schrijven van een roman. Corn. Veth bracht als secretaris van de Vereeniging van Letterkundigen een laat- sten groet. Zijn maatschappelijk en so ciaal gevoel deed van Hulzen begrijpen, welke plaats den kunstenaar toekomt. Van Hulzen, die ook opgekomen is voor de belangen der kunstenaars, is een der initiatiefnemers tot oprichting der veree niging geweest. Spr. bracht den ontsla pene dank voor hetgeen hij voor de kun stenaars is geweest. Een familielid prees van Hulzen daar-’ na als een goed echtgenoot, zorgzaam vader en goed vriend. Vervolgens sprak de heer Aug. Heyting, allereerst namens den Bond van Tooneel- schrijvers. Van Hulzen, aldus spr., was iemand, oud van jaren, doch jong van hart. Hij ging met;zijn tijd mede, hetgeen blijkt uit het feit, dat hij nog een moder nen roman wilde schrijven. Zijn benoe ming tot eeu-elid van den bond dankte hij aan de omstandigheid, de organisator te zijn geweest van een gezelschap, dat oor spronkelijke Nederlandsche stukken op voerde. Al werd dit streven financieel geen succes, hij verrichtte er een daad mede, wélke symbolisch was. Men zal hem er steeds dankbaar voor blijven. Van Hulzen koesterde een groote be langstelling voor alle kunst, in het bij zonder wel voor de schilderkunst Hier in deed hij blijken van eenzelfde deugd van alle tachtigers. Het was daarom, dat spr. ook een laatsten groet bracht namens den Nederlandschen Kunstkring. Zijn ar beid als schilder van de pen is ook in dezen kring gewaardeerd. Tot slot voerde de heer van Son, als hoofdredacteur van Mork’s Magazijn, het woord. Spr. schetste den ontslapene als een groot romanschrijver, goed novellist, goed criticus, en uitstekend journalist op het gebied van het toerisme. In den geest is hij nooit oud geworden, dank zij zijn critische gavfen hij had warme belang stelling voor elk jong talent. Nadat op het orgel ,,Ases Tod” ten ge- hoore was gebracht, werd de kist, die ge dekt was met eenige kransen, w.o. van de Vereeniging van Letterkundigen en van den Bond van Tooneelschrijvers, on der de tonen van het adagio uit de So nate Pathétique, grafwaarts gedragen. De prijs van het echte roggebrood blijft hetzelfde, hetgeen van veel be- teekenis is voor die streken, waar dit brood een volksvoedsel is. Het kan zijn dat het bruin brood hier en daar extra in prijs verhoogd wordt. Nu immers is gezorgd dat in de verschillende brood soorten, het gewicht aan droge stof ge lijk is, zoodat hier en daar het gewicht aan bruin brood dat men krijgt op den- zelfden bon, hooger wordt en daarmee ook de prijs. Naar men weet, is het maken van melk brood verboden. De reden daarvan is dat men de kostbare melk die men zooveel mogelijk over de bevolking wil verdeelen, wil sparen. De letters M.B. zal men desalniettemin toch nog op veel brooden terug vinden, omdat de bakkers nu eenmaal geen andere bussen hebben om ze te bakken Tenslotte zei de heer Louwes het be grijpelijk te vinden, dat men de jongste maatregelen niet erg prettig vindt. Van overheidswege echter streeft men er naar, zoowel de producenten als de consumenten zooveel mogelijk hun recht te geven en daarbij de kerk in het midden te laten. St. Antoniusgesticht beschadigd Voorts werd het St. Antoniusgesticht op den Nieuwe Binnenweg ernstig ge troffen. De voor het gebouw staande ijzeren hekken drongen naar binnen en richtten daar verwoestingen aan. Plafonds stortten in en een zevental jongens en meisjes bekwam lichte verwondingen. De 13-jarige M. van ’t Zand bekwam een vrij ernstige scheurwond aan een der knieën. Per auto van den geneesk. dienst is hij naar het hospitaal overgebracht. Drie lichtgewonden, die op straat door bomscherven waren getroffen, konden na ter plaatse te zijn verbon den huiswaarts keeren. WAAR GEROLSCHAATST MAG WORDEN De Goetlijfstraat (het Zuid-Westelijk voetpad langs de aldaar aanwezige sloot) is met ingang van 24 October toegevoegd bij de plaatsen, alwaar het geoorloofd is te rijden met rol schaatsen. Heffing op voorraden boter en kaas De secretaris-generaal, wnd. hoofd van het departement van Landbouw en Visscherij deelt voorts mede, dat met ingang van heden een prijsrege ling voor alle zuivelproducten is ge troffen. Bij deze prijsregeling is uitge gaan van de gedachte, dat het rede lijk is, dat de veehouder een loonenden prijs voor zijn producten ontvangt en dat het eveneens redelijk is, dat de consument dezen prijs betaalt. Als een voor den veehouder loonende winter prijs van de boter wordt onder de huidige omstandigheden beschouwd een prijs voor de fabrieksboter van 1.95 per k.g. voor de z.g.n. boeren boter is dit een prijs van 1.75 per k.g. Waar de zomerboter prijs ten hoogste 1.58 per k.g. bedroeg, toont de thans vastgestalde winterboterprijs derhalve een stijging, welke haar rechtvaardiging vindt in de bijzonder moeilijke omstandigheden, waarin het veehouderijbedrijf reeds sinds gerui- men tijd verkeert. Met den hiervóór genoemden boterprijs als uitgangspunt zijn behalve voor de boter ook voor andere producten maximumproducen- tenprijzen vastgesteld. Voor de volvette boerenkaas bedraagt deze 0.83 per k.g. en voor de 40+ Noordhollandsche fabriekskaas 70,5 cent per k.g., voor de overige 40+ kaas 67,5 cent per k.g. en voor de 20+ kaas 44 cent per k.g. netto. Voorts is bepaald, dat voor ondermelk, welke door de fabrieken wordt afgeleverd, niet meer betaald of verrekend mag worden dan 1,25 cent per liter. Gelijk uit het bovenstaande volgt, brengt de verhooging van de produ centenprijzen tevens een verhooging mede van de prijzen, die de consu ment betaalt. Gedurende de laatste Weken bedroeg de consumentenprijs Voor boter maximaal 1.85 per k.g. Deze maximumprijzen zijn thans voor de verschillende soorten boter ver schillend vastgesteld, doch zij bewegen zich voor fabrieksboter tusschen 2.20 en 2.30 per k.g. Ook voor de detail prijzen van kaas zijn nieuwe richtlijnen Vastgesteld. In verband met de verhooging van de boter- en kaasprijzen is een heffing gelegd op de op 20 October 1940 te middernacht aanwezige voorraden bo ter en kaas. Onder deze voorraden val len niet voorraden boter beneden de 250 k.g. en voorraden kaas beneden de 500 k.g. Voor verdere bijzonderheden omtrent de vastgestelde prijsregeling en de hef fing op voorraden moge worden ver hezen naar de officieele publicatie, helke dezer dagen i» de dagbladen zal horden opgenomen. In de dagelijksche persconferentie beeft heden ir. L. S. Louwes, de regee- rmgscommissaris, voor de voedselvoor ziening, een toelichting gegeven op de gisteren bekend gestelde maatregelen, *®zake de kaas- en boterprijzeh en be seffende de kaasrantsoeneering. Vervolg van het le blad. Aan de kaasverwerkende industrie zullen zoo noodig door de Ned. Zuivel centrale, afd. zuivel, ’s Gravenhage, toewijzingen worden verstrekt. Belang hebbenden dienen zich derhalve tot genoemde centrale te wenden. Regeling voor zieken huizen enz. De door de zuivelcentrale aan zie kenhuizen. sanatoria, etc. verstrekte vergunning om kaas op basis van hun normale verbruik van het vorige jaar aan te koopen, komen uiteraard te is de invoering van rantsoeneering ver standig is. tooneelgezelschap geeft ten bate van nage-

Haagsche Courant | 1940 | | pagina 9