De aanvallen op Engeland No. 17705. Dinsdag 22 October. De Britsche aanval Dakar op 1940. Gewijzigde radio- zendtijden Weensche avond door de Weensche Philharmonic te Amsterdam AARDBEVING TE BOEKAREST De Engelsche bomaan vallen op Berlij Dokterstelefoon Londen opnieuw gebombardeerd VERDUISTEREN van 6.31 uur n.m. tot 8.19 uur v.m. Rede van den Rijks commissaris n uur n.m. uur n.m. Een fok) van de Rue Garnoi in Dakar na den Britschen aanval. Links: de garage tegenover het gouvernementsgebouw. (Associated Press) 5 V 5 5 V 5 5 5 Maan: op 10.52 onder 2.31 No. 394920 No. 116364 Maandagavond werd in Amsterdam een concert gegeven door de Weensche Philharmonic, hetwelk, behalve door den Rijkscommissaris, Rijksminister Seyss-Inquart, werd bijgewoond door Rijksstadhouder en Gouwleider van Weenen Baldur von Schirach. Van links naar rechtsGeneraal-intendant Heinrich Strohm, de Rijkscommissaris, Rijksstadhouder en Gouwleider Baldur von Schirach en Dir. E. Krauss. Jubileum van de Deutsche Ober- schule te Rotterdam Twee hevige schokken doen een paniek ontstaan Luchtalarm te Cairo en Jeruzalem Duitschland voorziet Frankrijk van aardappelen Uitsluitend op niet-militaire doelen gericht Engeland’s vrees voor oprolling van het imperium HAAGSCHE COURANT 9 PRIJS DEZER COURANT: der de niet-militaire doelen gericht ons wordt Aanval van Britsche motor- torpedobooten afgeslagen het D.N.B. verneemt, hebben ver- de Verscherping van de Britsche censuur De Britsche censuur over neutrale berichten inzake de voortgezette actie Van het Duitsche luchtwapen tegen militaire doelen in Engeland is, naar het D.N.B. uit Stockholm meldt, de laatste 48 uur weer verscherpt. Voor het eerst sinds het uitbreken van den oorlog vermeldt radio Londen slechts, dat de nachtelijke aanval op den ge wonen tijd is begonnen. Voor xnidder- van den twijfeld. V 5 V» V 5 5 s V 5 V» nacht hadden slechts enkele vliegtui gen Londen met bommen bestookt en over wat daarna gebeurd is, had men nog geen berichten ontvangen. Sterke aanvallen van ’t Duitsche luchtwapen waren gericht geweest op bepaalde provincieplaatsen in Engeland en Wa les. Maar ook over deze aanvallen waren nog geen berichten aanwezig. De Engelsche minister van gezond heid kondigde gisteren aan, dat de evacueering uit Londen met kracht zal worden doorgezet. De nieuwe mi nister voor de binnenlandsche veilig heid, Morrison, beloofde, dat de re- geering alles zal doen om het vraag stuk, de openbare schuilkelders, op te lossen. Ook maakte hij bekend, dat een systeem van toegangskaarten voor de openbare schuilkelders zal worden ingevoerd. PRUS DER ADVERTENTIfiN: Van 1—5 regels ƒ150. Iedere regel meer tot 10 regels 40 ct., daarna iedere regel meer 50 ct Reclames 90 ct per regel. Bewijsnummers 5 ct, fr. p. post 10 ct Incasso binnen de stad 5 ct., bulten de stad volgens posttarief. Bij vooruitbetaling: Kleine Advertenties 90 ct; Dienstaanbiedingen 70 ct Advertentiën waarin voorkomt „Brieven aan het bureau van dit blad” 10 ct meer. Voor ’s-Gravenhage bij vooruitbet per 3 mnd. met „Kikeriki”, „De Nieuwste Mode”, „Koloniaal Bijblad” en „Letterkundig Bijblad” 3-Franco per post met Mode blad 4.zonder Modeblad 3.75 Buitenland f 9.Landen waarop het verlaagd intern, drukwerk-posttarief van toepassing is 7.p. kw. Bij postkantoren tegen de geldende goedk abonn.prijzen. Afz. nummers 5 ct, fr. p- post 10 ct. Tusschen 10 o. n.m. en 7 u. v.m.: Ziekenfondsleden De Volharding; Z.g. Stadspatiënten: No. 49 (Stapf) Schade in de oude wijken der stad Programma’s der omroepvereenigingen eindigen ’s avonds om half zeven Er is met ingang van Zondag j.l. een wijziging gebracht in de zendtijden van de Nederlandsche zenders Jaarsveld en Kootwijk. De radioprogramma’s der omroepvereenigingen en van het Alge meen Nederlandsch Persbureau eindi gen ’s avonds om half zeven. De uitzendingen van de nieuwsberich ten hebben nu om zes uur via Kootwijk en 6 u. 15 via Jaarsveld (herhaling) net laatst plaats. De nieuwsberichtenuitzendingen van ’s morgens acht uur en des middags een uur zijn hierdoor aanmerkelijk belank rijker geworden. Het praatje van 7 uur verzorgd door het Algemeen Nederlandsch Persbu reau, wordt thans om kwart over vijf uitgezonden en wel met dien verstande, dat op Maandag, Woensdag en Vrijdag het economische nieuws en op Dinsdag, Donderdag en Zaterdag de algemeene beschouwingen worden uitgezonden. De uitzending van de wekelijksche woordenwisseling tusschen „Nuchter en Schamper” op Zondag om kwart over vijf blijft gehandhaafd. De nieuwsberichten worden boven dien in het vervolg lederen avond uit gezonden om acht uur en om tien uur, via de radiocentrales. Deze regeling is nog niet definitief, daar nog nadere besprekingen zullen worden gevoerd. De Parijsche bladen publiceeren een mededeeling van de Duitsche autoritei ten, waarin gezegd wordt, dat de rijks- regeering besloten heeft te helpen bij de aardappelvoorziening van de Fran- sche bevolking. Op grond van een overeenkomst met de Fransche regee- ring zullen honderdduizend ton aard appelen ter beschikking worden gesteld en naar Frankrijk worden vervoerd. Deze hoeveelheid aardappelen is in de eerste plaats bestemd voor de Parij sche bevolking. In dit verband wordt eraan herinnerd, dat de Duitsche be zettingstroepen de door hen benoodigde aardappelen van het Rijk betrekken. Reeds is de eerste hoeveelheid aard appelen uit Duitschland in Parijs aan gekomen en onder de bevolking ver deeld. Naar het observatorium van Boeka rest nader mededeelt was de der aardbevipg gelegen tusschen waardeeringen 6 en 7, hetgeen Cairo heeft Zondagavond voor het eerst sinds ruim een maand luchtalarm gehad. Kort nadat alles veilig gegeven was, volgde er een tweede alarm. Te Jeruzalem is Zondag voor de eer ste maal luchtalarm gegeven. Het alarm duurde een half uur. stelling van de Britsche machtspositie. De strijd wordt al gevoerd, alsof die machts positie reeds verdwenen is en hij kan zoo gevoerd worden, omdat de Engelschen op hun eiland geen beslissend initiatief meer kunnen nemen, daar de oorlog tegen En geland is beslecht door den triomfalen veldtocht op het vasteland. Van belang is nog alleen, in welke mate acute vernie tiging noodig is om den Engelschen dit te doen begrijpen. ring, dat Duitschland zich „dood-over- wint”, reeds een groote vermoeidheid klinkt In werkelijkheid, aldus het blad, aanschouwen de Engelschen dit ,,zich dood-overwinnen” met groote vrees. Zij zijn bang voor hun steunpunten, voor Gi braltar, Malta, Suez, Singapore en Hong kong. Zij vreezen te moeten toezien, dat het Britsche rijk wordt opgerold. Dit be- teekent, dat bij de bezorgdheid voor het bestaan van het moederland de zorg is gekomen voor de andere oorlogsvoering, waarmede de asmogendheden zich gaarne zullen blijven „dood-overwinnen’’. Deze bezorgdheid is te grooter, doordat de En gelschen weten, dat de asmogendheden geen enkel risico meer loopen. Het doel van den oorlog is niet alleen de terzijde- Deze courant verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen BUREAUXWAGENSTRAAT 35—37 Telefoon 116300 (zeven lijnen) Giro No. 12500 Bijkantoren: Scheveningen, Keizerstr. 319, Tel. 550310; Rijswijk, Kantoor- boekh. Leeuwendaal, Oranjelaan 3, Tel. 119461, Voorburg, Boekhandel H. E. G. Ruijs, Heerenstr. 124, Tel. 718038; Filialen: N.V. Kantoorboekh. Th. J. de Koning, Goudsbloemlaan 3, Tel. 330263; Boekh. J. B. v. Seters jr., There- siastr. 108a, Tel. 772444; Boekh. E. Couvée. van Hoytemastr. 66, Tel. 721187 sterkte de voor deze streek buitengewoon zwaar is. De telefoonverbindingen waren gedurende een half uur gestoord, daar de electri- sche stroom verbroken was. Het is te vreezen, dat vooral de oude wijken der stad door de aardbeving geleden hebben, daar de licht gebouw de huizen daar een aanmerkelijke schade schijnen opgeloopen te hebben. Het D.N.B. meldt uit Boekarest, dat de krachtigste aardschok 1 a 2 minu ten duurde. Gevels en zolderingen scheurden, meubels vielen om, venster ruiten werden versplinterd. In ver scheidene deelen der stad werden tele foonverbindingen en electrische leidin gen gestoord. Het tramverkeer in de binnenstad heeft een half uur stil gelegen. In den loop van den dag zijn gisteren lichte en zware Duitsche gevechts vliegtuigen in verscheidene golven naar het Britsche eiland gevlogen en hebben Londen en steden in Zuid- Engeland en in het Noordwesten aan gevallen. Ook werd een haven aan de Engelsche Kanaalkust met bommen bestookt. In een stad in Zuidoost-Engeland werd een fabrieksgebouw door voltref fers verwoest. Van het vliegtuig uit kon worden waargenomen, hoe het dak en de muren in de lucht vlogen. Op een vliegveld in Zuidoost-Engeland werden verscheidene vliegtuigen ver nield. Op een ander vliegveld vielen de bommen midden tusschen opgestel de toestellen. In andere plaatsen waren spoorwegstations en spoorltjnen, be langrijke wegen en fabrieken de doe len. De bommen konden ondanks het deels ongunstige weer met dé beste uitwerking op de doelen geworpen wotden. Er ontstonden groote verwoes tingen. Bij een aanval op een haven werden zware branden veroorzaakt. ft 1 A s A I ft ft A ft A A ft A ft A A A ft A ft i ft ft A ft A ft .«««««««««««««««««««««««««««e Convooi gebombardeerd Een afzonderlijk vliegend Duitsch gevechtsvliegtuig heeft gisteren in de middaguren een aanval gedaan op een groot convooi, dat door oorlogsvaar tuigen beschermd werd. Van het vlieg tuig uit kon worden waargenomen, dat een koopvaardijschip van ongeveer 30u0 b.r.t. midscheeps werd getroffen. Bij een aanval op Londen schoot een Duitsch gevechtsvliegtuig een aanval lenden Engelschen jager neer. Het En gelsche toestel viel brandend neer in de City. Duitsche jachtvliegtuigen scho ten gisteren aan de Engelsche Zuidkust 3 versperringsballons omlaag. Naar gisterochtend vroeg verscheidene Brit sche motortorpedobooten getracht de Kanaalkust bij Oostende te naderen. Hierbij vielen zij een patrouillevaartuig met machinegeweervuur aan. Het patrouillevaartuig beantwoordde het vuren van een gunstige positie uit. Door het onmiddellijk ingrijpen van een kustbatterij der marine werd een Britsche motortorpedoboot tot zinken gebracht, terwijl de overigen werden verdreven. De hevigste aardbeving, die de Roe- meensche hoofdstad sedert jaren ge kend heeft, heeft vanmorgen om half negen Boekarest op zijn grondvesten doen schudden. Het observatorium van Boekarest be richtte aan de United Press, dat het epicentrum van de aardbeving zich klaarblijkelijk in Roemenië zelf bevon den heeft. De seismografen wezen na de eerste twee hevige schokken nog een reeks van kleinere trillingen aan. De verschrikte bewoners van Boeka rest renden de straat op. Sommigen zochten dekking onder poorten en via ducten. Tot dusver zijn nog geen offi- cieele berichten bekend of er persoon lijke ongelukken zijn voorgevallen. De U.P.-correspondent seinde in een later bericht nog de volgende bijzon derheden Van het dak van mijn huis vielen vele dakpannen. In een muren ontstond een scheur. Van mijn venster uit zag ik de doodelijk schrikte menschen gillend door straat rennen. Met hun geschreeuw vermengde zich het blaffen van honden en het hinniken van paarden. De 2 hevigste schokken kwamen 6 seconden na elkaar. Ik lag nog in bed, toen de eerste schok een rij bussen en boeken van een plank boven mijn bed op mij deed neerregenen. Het onderwijs van Duitsch op Nederlandsche scholen Bij deze gelegenheid roerde de Rijks commissaris de discussie aan, die ont staan is naar aanleiding van de vraag in hoeverre het onderwijs in het Duitsch ook aan de Nederlandsche scholen verstrekt moet worden. Hij heeft den zin van dit debat niet begre pen, omdat prof. Snijder, die blijkbaar door deze discussie aangevallen moest worden, immers juist in zijn tegen woordigheid openlijk met nadruk ver klaard had, dat uitgebreide beoefening van het Nederlandsch hem na aan het hart lag. Dat is ook bij hem, den Rijks commissaris, het geval en er is nooit sprake van geweest het Duitsch eenigs- zins ten koste van het Nederlandsch te beoefenen Hij kan zich niet geheel aan den indruk onttrekken, dat deze onvruchtbare uiteenzettingen, die op een misverstand berusten, uitgaan van instanties, die destijds voldoende tijd en middelen hebben gehad om althans het Nederlandsch die ruimer» zorg te doen toekomen, die hijzelf neaogt. Ik geloof anderzijds, zoo ging de Rijkscommissaris voort, dat de Neder landsche kinderen hun opvoeders in de toekomst niet dankbaar zouden zijn, indien zij ook het Duitsch niet werke lijk beheerschen, want met Duitsch zal men in de toekomst niet alleen op het vasteland, maar ook buiten continent overal terecht kunnen. De Rijkscommissaris werkte deze ge dachte verder uit en stond daarbij stil bij de beteekenis van het schoolonder wijs en bij de opvoeding, zooals deze volgens Duitsch standpunt opgevat moet worden. Het gaat niet om de ken nis alleen, ook niet om de lichamelijke vorming, doch daarom, dat de scholie ren tot jeugdige persoonlijkheden wor den, die zich de eigen kracht bewust worden en deze kracht leeren ge bruiken. Wij willen, zoo zej hij, dat jonge, bewuste menschen opgroeien, die we ten wat het leven van hen eischt en wat zij van het leven hebben te ver wachten. Het is het doel van het nationaal-socialisme harmonische men schen te vormen, die gelukkig kunnen zijn en ook anderen geluk kunnen schenken. Voor dit doel offers te brengen is iets, dat vanzelf spreekt, evenals de leider van het Duitsche volk zijn ge- heele leven voor anderen inzet om voor de nationale gemeenschap, ja, de groote Germaansche gemeenschap ge lukkige levensvoorwaarden te scheppen. Duitsch vliegtuig redt Engelschen Een Duitsch reddingsvliegtuig heeft gisteren de bemanning gered van een Bristol-Blenheim, die boven het Ka naal was neergeschoten. Een der leden van deze bemanning was zwaar, een ander licht gewond en de derde onge deerd. De Engelsche bommenwerper, die bij zijn nadering van de kust terstond was beschoten, had blijkbaar zeer spoedig schade aan een motor opgeloo pen. Hij ging heel laag vliegen en duidelijk was te zien, dat het toestel maar nauwelijks meer in de lucht kon blijven. Een nieuw welgericht salvo bewerkstelligde, dat de Bristol-Blen heim zwaar getroffen op het water moest dalen. De bemanning slaagde er nog in zich aan boord van de rubberboot te be geven, waaruit zij later gered werd door het reddingvliegtuig, dat door de Duitsche luchtafweerbatterij was ge waarschuwd. Twee der vliegers zijn Nieuw-Zeelanders, die eerst korten tijd bij het Engelsche luchtwapen dienen, heel jonge lieden zonder groote vlieg- ervaring. Dit was hun tweede vlucht naar den vijand. Aan het herstel zwaargewonde wordt ge- Het officieele Britsche communiqué Het Britsche ministerie van lucht vaart en het ministerie voor de bin nenlandsche veiligheid maakten he denmorgen officieel bekend: De aan vallen van den vijand op het land Werden gisteravond hervat. Zij waren vooral tegen de Midlands, Londen en het oevergebied van de Mersey ge richt. De meeste aanvallen eindigden in de vroege ochtenduren, hoewel ook nog eenigen tijd later eenige bedrij vigheid met onderbrekingen kon wor den vastgesteld. Vol verontwaardiging keeren zich Berlijnsche bladen tegen de nieuwe Brit sche bomaanvallen op Berlijn, die uitslui tend op niet-militaire doelen c--1-1-1 waren. De Engelschen hebben, aldus de „Deut sche Allg. Ztg.”, in den afgeloopen nacht niet eens getracht voor den oorlog be langrijke doelen in Berlijn aan te vallen. De nieuwe daden van terreur, die de En gelsche vliegers op bevel van Churchill hebben gepleegd, zullen tot gevolg heb ben, dat de Duitsche vergeldingsaanvallen op Engeland en de Britsche hoofdstad nog heviger en verwoestender worden. De Duitsche luchtmacht heeft reeds met na druk bewezen, dat zij de macht en de middelen heeft om de misdaden der Brit ten duizendvoudig te vergelden. De „Nachtausgabe” verklaart, dat de verwoesting van vreedzamen arbeid en vreedzaam bestaan, de dooden en gewon den, wier bloed een nieuwe schandvlek in het boek der Engelsche schulden be- teekent, een nieuwe schakel vormen in de keten der misdaden, die van dag tot dag en van uur tot uur om vergelding roepen. De Engelschen, die er zich steeds op beroemden, dat ze de hun opgegeven doe len nauwkeurig troffen, aldus de „Bör- senztg.”, hebben ditmaal opdracht gehad, woonwijken en buurten, waar zich in een om trek van vele kilometers geen enkel militair doel bevindt, te bombardeeren. De slachtoffers, die te Berlijn te betreu ren zijn, zullen in de schuldenrekening van Churchill gegrift worden en de Duit sche luchtmacht zal daarop dag en nacht het ondubbelzinnige antwoord geven. Dat antwoord zal niet gericht zijn op tuin dorpen en stille woonwijken, maar op het hart van de Britsche oorlogseconomie, die haar wapens tegen Duitsche vrouwen en kinderen smeedt. De „Angriff” zegt: „Het is altijd weer hetzelfde. De moord staat op de treurige vaan van Churchill en zijn spitsbroeders geschreven. Ook deze laffe overval wordt niet vergeten. De Duitsche luchtmacht geeft onverwijld antwoord”. De „Deutsche Allg. Ztg.” is van mee- ning, dat uit de Engelsche stemmen, die thans in herinnering aan een propa- ganda-leuze uit den wereldoorlog in druk trachten te maken met de verkla- Bij de herdenking van het vijftig jarig bestaan van de Deutsche Ober- schule te Rotterdam heeft de Rijks commissaris Rijksminister Seyss- Inquart gisteren een rede gehouden. De Rijkscommissaris begon met uit drukking te geven aan zijn voldoening over het feit, dat het na de gebeurte nissen in Mei mogelijk geweest is het werk van de Duitsche school te Rot terdam zoo voort te zetten als voor het bereiken van het doel van deze school vereischt is. Voor deze gelegen heid dankte hij de schoolvereeniging en haar leiding, de onderwijzers en al degenen, die in denzelfden zin meege holpen hebben, ook de Nederlandsche autoriteiten, die mogelijk maakten, dat de Duitsche school weldra het huis in de Westerlaan nr. 1 kon betrekken. Te meer verheugde hij zich over het be reikte doel, daar hij toch al groote aandacht besteedt aan de Duitsche scholen in Nederland. Het is duidelijk, dat/de opdracht, die hij van den Führer ontvangen heeft, namelijk de belangen van het Duitsche Rijk in Nederland te vertegenwoordigen, ook de taak om vat aan de Duitsche scholen hier de haar toekomende positie te ver schaffen. De Rijkscommissaris ging daarna in op de toespraak van den voorzitter der schoolvereeniging, Günther, door er op te wijzen, dat de 1ste October inderdaad voor de Duitsche school in Nederland bijzondere beteekenis heeft, want op dezen dag zijn de Duitsche scholen onder zijn beheer en toezicht gekomen. Daaraan zijn bepaalde wij zigingen in vergelijking met den tot dusver bestaanden toestand verbonden. Inzonderheid zal de positie van de Duitache schoolvereenigingen zich eenigszins wijzigen. Dat wil echter niet zeggen, dat hij thans den arbeid der Duitsche schoolvereenigingen ietwat overbodig acht. Juist hij, die uit de Duitsche grenslanden stamt, weet wel ke beteekenis aan de schoolvereenigin gen toekomt. Zij behooren ook in Nederland te blijven bestaan en als levende schakel tusschen overheid, onderwijzers-, ouder- en leerlingen corps te fungeeren, tegelijkertijd even wel dragers en beheerders der ver mogens te zijn, die aan de Duitsche scholen toevertrouwd zijn. Daartegen over is de leider van de school jegens hem verantwoordelijk voor de geeste lijke leiding van de school en voor de houding, die de kinderen aan den dag leggen, als zij eenmaal het onderwijs achter zich hebben. Vervolgens hield de Rijkscommissaris zich bezig met de omstandigheid, dat de Duitsche scholen ook Nederland sche kinderen herbergen. Hij verheug de zich daarover, naar hij zei. Toch moet men zich er van bewust zijn, dat daaraan een bijzondere verplichting verbonden isde Nederlandsche kin deren mogen den samenhang met hun Nederlandsche volk nooit verliezen. Zij moeten hun volk en de genoten Duit sche opleiding tot eer strekken. Dat is voor den nationaal-socialist, die de krachten, welke rechtstreeks uit het volk stammen, nauwkeurig kent, iets dat vanzelf spreekt

Haagsche Courant | 1940 | | pagina 1