het in verleden Haagsche Courant van Dinsdag 22 October 1940 DERDE BLAD, PAGINA 1. Fiets vervangt de auto bij de Posterijen „Nieuwe Orde” Bommen het Westland op STADSNIEUWS BINNENLAND snel De ontwikkeling der jongste geschiedenis Maar het gaat even als voorheen Hoe de maatschappelijke ommekeer werd voorbereid BEGRAFENIS C. D. OBERSTADT Provinciale Staten van Noord-Holland Bijkantoren openen binnenkort om 9 uur Groote belangstelling uit de muziekwereld In den nacht van 20 op 21 October hebben Engelsche vliegers een aantal bommen gegooid op het Westland, waarbij weer eenige onschuldige burgers gedood werden. Een der beschadigde huizen. (Polygoon} DE TREILVISSCHERIJ Algemeene vergadering Nederlandschen Journalistenkring Commissie voor geblokkeerde vorderingen ONGELUKKEN DOOR DE VERDUISTERING In plaats van auto’s worden in den Haag thans fietsen gebruikt door de personen, die belast zijn met het lichten der brievenbussen Polygoon) MARSCH WACHTBATALJON DUITSCHE LUCHTWAPEN 3 PTT IV. zal komende de mr. De pakketpost TEGEN DE VERORDENINGEN GEZONDIGD voor de Het bestellen van telegrammen en expresse-brieven Gisteren is de eerste motorlogger van Scheveningen uit naar de treilvisscherij vertrokken en was hedenmorgen aan de markt Dit was de IJ.M. 204, J. Plug. De besomming was niet hoog, n.l. 155. Vanmorgen is naar zee vertrokken voor de treilvisscherij, de motorlogger Sch. 325, van de reederij A. v. d. Zwan en Zonen. De motorloggers varen onder dezelfde re geling als de kleine kustvisschers, d.i. des morgens uit en des avonds weer binnen. Vanwege de Haagsche afdee». ling van den Alg. Ned. Chr. Ambtenaars, bond is een sectie Telefoonpersoneel op gericht. Tot bestuursleden werden gekozen de heeren v. Spronsen, voorzitter; Wes. seis, secretaris en Basoski, penningmees ter. Op het Telegraafkantoor deelde men ons mede, dat het aantal rijwielen bij dezen dienst aanmerkelijk is uitgebreid. Men gebruikt alleen motorrijwielen voor groote afstanden. Het bestellen van tele grammen en expresse-brieven gaat de practijk heeft het uitgewezen thans bijna even vlug als voorheen. Er zijn dan ook driemaal zooveel fietsen in ge bruik als vroeger motorrijwielen. Moes ten de telegrambestellers voorheen om twaalf uur weer binnen zijn, thans is dit elf uur geworden. Dringende telegram men worden natuurlijk op elk uur van den dag besteld. toestel, gebroken. een gedeelte van bakken met soldeerwater en tin ston den, in brand. Met een straal op de waterleiding wist de brandweer het vuur spoedig te blusschen. Vroeger geschiedde de bestelling van pakketten van het centrale punt in de Zaanstraat uit per auto Tegenwoordig doet men dat hoofdzakelijk met carriers. Alleen wanneer de afstanden groot zijn gebruikt men nog auto’s. Ook het afha len der pakketten van de bijkantoren en het brengen naar de stations geschiedt met auto’s. en ex- juiste Dit is voor tuintjes en bij portiekwoningen. Hoe vaak komt het niet voor, dat de huisnummers op een niet gemakkelijk zichtbare plaats bevestigd zijn. Daarom verdient het aan beveling het huisnummer beter te laten uitkomen, b.v. door het nog eens over te schilderen of door het nummer te schil deren op het tuinhekje. Men bevordert daarmee het snelle bestellen van tele grammen en expresse-brieven. Het komt ons voor, dat men er ook vele andere menschen, bezoekers b.v., een dienst mee bewijst. Het beeld van den man, die in de duisternis naar zijn eigen huis loopt te zoeken, omdat hij in een straat woont, waar de huizen op precies dezelfde wijze gebouwd zijn, zou men meermalen kun nen waarnemenals het ’s avonds maar niet zoo donker was! Het nationaal-socialisme. Inmiddels waren als nieuwe bewegingen Let fascisme en het nationaal-socialisme ®Pgekomen met hun politieke en maat schappelijke doelstellingen, die den oorlog Verklaarden aan „Versailles” en aan de democratie. De democratie is na den We reldoorlog in verval geraakt door een te Na de Fransche Revolutie en de Napo leontische oorlogen voltrok zich op staat kundig en politiek terrein een omwente ling, welke haar aahknoopingspunt vond in het Weener Congres van 1815. Zij leidde de ontwikkeling der stated, via de stich ting van het Duitsche Keizerrijk in 1871. naar de vorming van het Drievoudig Ver bond der Centrale mogendheden en zijn tegenhanger: de Entente van Engeland, Frankrijk en Rusland, en zoo naar de ge weldige worsteling van den wereldoorlog. Daarnaast echter ontwikkelde zich ge leidelijk een nieuwe j— welke diep ingreep in het geheele domein van het menschdom. Waren de ideëen, welke de Fransche revolutie beheerschten, oorspronkelijk van Britsche afkomst, ook het sociale aanzien der 19e eeuwsche we reld is te beschouwen als een reactie op bepaalde Engelsche opvattingen. In Groot-Brittannië had zich tengevolge van de groote uitvindingen op het gebied van het stoomwezen, de textielnijverheid en de kolenindustrie een industrieele re volutie voorgedaan, welke de moderne tegenstelling tusschen kapitaal en arbeid had geschapen. Er was in dat land een groote afstand gevormd tusschen den kapitalistischen ondernemer, veelal adel lijke personen, en den arbeider, die on der bedroevend slechte omstandigheden met zijn vrouw en kinderen, in de fabrie ken moest zwoegen. Het z.g. kapitalistische stelsel is in En geland geboren, heeft zich vandaar uit over Europa en de wereld verspreid en als politiek systeem den vorm van het liberalisme aangenomen. De reactie bleef niet uit. Toen de misstanden steeds groo- ter omvang aannamen, ontwikkelde zich het socialisme .van de Franschen Saint- Simon, Fourier, Proudhon en Louis Blanc, en eenige jaren later omstreeks 1848 dat van den Duitscher Karl Marx, die de grondlegger werd van het wetenschappe- —i 11J 1—XXi 1 arbeidersbeweging Eerst na jarenlangen harden strijd ge lukte het deze beweging, welke zich ook over de confessioneele arbeiders uitstrek te, op politiek gebied terrein te winnen en zitting te krijgen in vertegenwoordi gende lichamen. Reeds vóór dien tijd was in verschillende landen iets gedaan aan „nieuwe orde” goed kunnen gedijen, sociale wetgeving, wakker geschud als men was door de groeiende beweging onder de arbeiders, maar toen deze zelf stem in het kapittel kregen, maakte in de meeste moderne staten de sociale wet geving snelle vorderingen, waardoor het peil van de arbeidersklasse aanzienlijk steeg. De politieke crisis. Wij bedoelen hier de politieke crisis, Welke haar oorsprong vindt in het Vredes verdrag van Versailles. Dit verdrag heeft van den beginne af niet voldaan en al de twintig jaren, dat het heeft gegolden, is de roep gehoord om herziening. Pogin gen in die richting zijn ook wel gedaan, men denke slechts aan Locarno en Stresa, maar effectief waren deze pogingen niet. Men liet den verwarden toestand in Cen traal Europa bestaan, waar vele landen waren gevormd als bufferstaten, zonder dat rekening werd gehouden met de aan zienlijke minderhedengroepen in bijna al die staten. Een groote fout van Versailles Was het laten uiteenvallen van de Donau- ïr.onarchie der Habsburgers, welke vele jaren lang onder hun scepter al die uiteen- loopende Slavische rassen vereenigd had den tot een politiek en economisch geheel, dat de rust in Midden-Europa verzekerde. Een fout van nog grooter beteekenis was de onnoodig diepe vernedering van de groote mogendheid Duitschland, welks vertegenwoordigers op de Vredesconferen tie slechts hadden aan te hooren, wat men over hen beslist had, want tevoren hadden de geallieerden zonder hen de nieuwe regeling van Europa getroffen. Een derde fout was de vaststelling van de onbetaalbaar hooge som der herstel betalingen, welke van Duitschland, dat bovendien door inflatie totaal verarmd *’as. geëischt werd. Dawes- en Young- Plannen hielpen weinig, doch verschoven slechts de moeilijkheid, want men kreeg daardoor de eigenaardige figuur, dat de schuldeischers den schuldenaar geld gin gen leenen om de schuld te kunnen beta len, doch daartegenover ontstond een lee- oingschuld Een gevolg van een en ander Was het autarkisch streven, dat in ver schillende landen ontstond, tariefmuren, contingenteeringen, heel dat onnatuurlijke stelsel, dat den handel belemmerde en, daardoor den opbloei van de algemeene Welvaart. DIAMANTEN ECHTPAAR Zestig jaren geleden stapte de 28-jarige jongeling P. J. van Deursen naar het stadhuis om zich in den echt te doen ver binden met mej. S. Meewenoord, Noord- wijksche van geboorte, 20 jaren oud. De tijd schreed voort, een leven verstreek. Het huwelijk werd gezegend met 11 kin deren. De gelukkige vader vond èen be staan in de mandenmakerij werkte als zoodanig ook jarenlang in Delft hun moeder verdiende er voor deze groote schare iets bij met wasschen. Hoewel nu al 80 jaren, is zij nog kwiek van lichaam en geest. Toen de bruidsdagen ingingen, had zij een feestje aan huis gehad. 40 Kleinkinderen, 9 achterkleinkinderen, benevens hun ouders, zaten om hun stam ouders heen. Toen ik dat zoo zag, zei ze, dacht ik bij mezelf, is dat nou allemaal van mij Hoewel ze voor een groot deel buiten Scheveningen wonen, komen ze allemaal nog graag naar moeder toe De bruidegom naast haar knikte. Ja, het was een heele drukte geweest. Als je 88 bent, vier je niet zoo makkelijk feest meer Wij namen afscheid en kregen een bruidsuikertje op de valreep mee. Zonder twijfel zal het hun op den 27en October in hun huisje aan de Ooststraat 48 in Scheveningen niet aan belangstelling ont breken L. van der Wal tot Gedeputeerde gekozen In de heden te Haarlem gehouden ver gadering van de Provinciale Staten van Noord-Holland heeft de voorzitter, mr. dr. A. baron Röell, den heer D. Kooiman herdacht, die in de provincie op verschil lend gebied verdienstelijk werk heeft ver richt. De heer W. Dok deelde mede, dat hij is toegetreden tot de Nederlandsche Socialistische Werkgemeenschap en de heer Vlekke bracht in herinnering, dat zijn fractie in de zomervergadering der Staten de bijeenkomst verlaten heeft. De Rijkscommissaris heeft inmiddels be paald, dat de werkzaamheden van de Provinciale Staten op de normale wijze zullen worden voortgezet en daaraan wenscht de N.S.B. haar medewerking te verleenen. Spreker hoopte, dat bij het sa menstellen van commissies niet alleen le den van bepaalde partijen gekozen wor den, maar dat ook gedacht zal worden aan groepen, die er vroeger van uitgeslo ten werden. Bij de verkiezing van een lid van Ge deputeerde Staten in de vacature van den heer E. Polak, werd gekozen de heer L. van der Wal uit Amsterdam (S.D.A.P.), met 52 van de 63 stemmen. De heer Vlekke verwierf 3 stemmen, de heeren Boissevain (lib.) en Baas (a.r.) 1 stem. Van onwaarde 6. De heer van der Wal, die de benoe ming aanvaardde, is oud-voorzitter van den Algemeenen Nederljtndschen Bouw- vakarbeidersbond en voorzitter van den Nationalen Woningraad. De economische crisis. Niettemin bleef de strijd tusschen kapi taal en arbeid voortduren, maar in groo ter verband, vooral na den oorlog van 19141918. Het kapitaal was meer en meer geworden tot groot-kapitaal, beheerd door internationale bankconcerns voor internationale trusts en kartels. De ontwikkeling van de wereld ging door de groote uitvindingen: spoortrein, stoom boot, telefoon, telegraaf, radio en electri- citeit en in onze eeuw vooral de vlieg machine, in een verbazend snel tempo. Af zonderlijke fabrieken konden de concur rentie niet volhouden en daarom ver- eenigde men zich en richtte dochtermaat schappijen op, elk op zich heele indus trieën. Efficiency was de leus en daarom werd er geproduceerd op zoo groot moge lijke schaal en op zoo snel mogelijke wijze. Vandaar de rationalisatie en de steeds verder gaande verbetering van de machine, ten nadeele van de menschelijke werkkracht. Overproductie en werkloos heid werden algemeene begrippen, welke tenslotte een der oorzaken werden van de groote economische crisis, welke in 1930 begon en nog steeds voortduurt. Meer en meer werd het duidelijk, dat het op die wijze niet zou kunnen voort gaan en dat op een of andere manier een oplossing zou moeten worden gevonden, Wilde men niet hopeloos vastraken in het economische moeras. Daar kwam nog iets anders bij; iets dat aan de gedachte van •een nieuwe ordening der maatschappij een krachtigen voorwaartschen stoot gaf. OPENBARE LEESZAAL EN BIBLIOTHEEK De Openbare Leeszaal en Bibliotheek is met de volgende aanwinsten verrijkt Tuin, De, der-góden; mythen der Egyp- tenaren, volken van Voor-Azië, Indiërs, Grieken, Scandinaviërs en Kelten; onder red. van A. G. van Hamel, 1940. 4o.; Moerman, J. J. Op en om het histo risch Binnenhof. 1940; Riesenberg, F., and A. Alland. Portrait of New York. 1939. 4o.; Ruhl, J. M. Deutsche Uniformen; Heer, Marine, Luftwaffe, Polizei und Gendar merie, S.S., S.A., R.A.D.. N,S,F,K, N.S.K.K., R.L.B., P.L., H,J., D. Jungvolk; Uniformen und Abzeichen. 1940; Bij ster veld, F. J. van De voeten en hun verzorging. 1940; Jurasky, K. A. Kohle; Naturgeschichte eines Rohstoffs. 1940; Kramer, W. H. Gasgeneratoren; hand leiding voor automobielbezitters, die zich een gasgenerator willen aanschaffen en zich van de werking er van op de hoogte willen stellen 1940; Krause, H. Het kleuren van metalen, het aanbrengen van decoratieve en cor- rosiewerende lagen langs chemischen en electrochemischen weg op metalen voor werpen. 1940; Meer, F. van der. Geschiedenis eener kathedraal. 1940; Croy, O. Das Portrat; eine neue Kame. raschule 1940. BEGRAFENIS KAPITEIN O. L. KALFSTERMAN Heden is in allen eenvoud het stoffe lijke overschot van den heer O. L. Kalf- sterman, gep. kapitein van het Ned.-Ind. Leger, op de begraafplaats Oud Eik en Duinen ter aarde besteld. Wij merkten o.m. op de heeren W. Cra mer von Baumgarten, gep. hoofdofficier van administratie der marine, mr. Grivel, A. P. F. Keiler, oud-vertegenwoordiger van de Stoomvaartmaatschappij Neder land, A. W. Tirion, gep. kapt, ter zee, C. O. Wicherts, A. Hoorweg, oud-inspec- teur van de Algemeene politie in Ned.- Indië, J. Swartjes en B. B. Visscher, oud-luit. kol. van het Indische leger, F. L. Heineman en ir. C. Blokhuis. Aan het graf wees een neef op het groote plichtsbesef en de hulpvaardigheid van den overledene. Hij zal voor ons een blijvend voorbeeld zijn. Drs. C. Jansen uit Oegstgeest, zeide, dat kapitein Kalfster- man een oprechte en eerlijke persoonlijk heid was, altijd bereid zijn vrienden de hand toe te steken. Zijn levenslijn was recht. De heer W. J. M. Savalle dankte voor de belangstelling. Men moet er echter rekening mee houden, dat het weer heeft medegewerkt. Vooral van den winter, als het koud is en er sneeuw ligt of als er een flinke wind staat, zal het voor de bestellers niet steeds mogelijk zijn op tijd terug te zijn. In verband met de verduistering worden de tijden van de lichtingen op gezette tijden gewijzigd. Daarom zal ieder er goed aan doen de tijdstippen van de lichting van de bus, waarin hij gewoonlijk zijn brieven werpt, te notee- ren. Het postkantoor gebruikt voor het zen den naar en afhalen van den trein der poststukken nog steeds auto’s. Dit geldt ook voor groote vrachten. Men wees ons er op, dat het publiek groote hoeveel heden reclamedrukwerk aan het hoofd kantoor moet bezorgen, aangezien de manden van de bestellers maar een be perkte capaciteit hebben. Het postkantoor bereidt er zich thans op voor de autotractie voor dergelijke ge vallen binnenkort te vervangen door paardentractie. Een van Gend-en-Loos- in-het-klein dus! De middagbestelling, die anders om 2.15 uur uitgaat, is, zooals reeds gemeld, aanzienlijk vervroegd en vindt thans plaats om ongeveer 11 uur. De reden hiervan is gelegen in het feit, dat de och- tendbestelling steeds later en de avond- bestelling steeds vroeger uitgaat. Door nu de middagbestelling te vervroegen heeft men een meer systematische verdeeling verkregen. Dit is vooral van belang voor vele zaken, die eerstdaags vroeger slui ten. Zij kunnen dan nog de post, die met de tweede bestelling meekomt, verwer ken. Binnenkort zullen de bijkantoren, die niet verduisterd kunnen worden, een half uur later, dus om 9 ujjr, openen. Over enkele maanden komt er weer een half uur bij. „Doe het met de fiets,” is momenteel het parool van het Post- en Telegraaf kantoor hier ter stede. De motortractie wordt namelijk meer en meer vervangen door het stalen ros. Vroeger geschiedde het lichten van de bussen door vijf auto’s. In de plaats van deze auto’s zijn thans een 20 fietsen gekomen, terwijl men er vijf in reserve heeft. Drie maal per dag trekken 20 fietsende bestellers het hoofdpostkantoor uit. Iedere bestel ler neemt ongeveer zeven bussen zijn rekening. Zij hebben voor op fiets een groote mand, die eenige duizen den brieven kan bevatten. Van ingewijde zijde deelde men ons mede, dat deze wijze van afhalen van poststukken in de practijk tot nu toe zeer gunstige resul taten heeft opgeleverd. De 20 bestellers hebben binnen twee uur alle bussen ge ledigd en brieven op het hoofdpost kantoor gedeponeerd. Ook vroeger had men hiervoor twee uur noodig. Cultuurvereeniging Nederland opgericht In Amsterdam is Zaterdag, zoo meldt de ..Deutsche Zeitung in den Niederlan- den”, naar aanleiding van de Weensche kunstweek, de Cultuurvereeniging Neder land opgericht, welke een geestelijke brug wil slaan tusschen Nederland en het Duit sche Rijk. De oprichtingsvergadering werd o.m bijgewoond door vertegenwoordigers van den Rijkscommissaris en van de Duitsche en de Nederlandsche overheid. De Ned. Journalistenkring heeft Zater dag 19 October te Utrecht een algemeene vergadering gehouden. Deze vergadering had te beslissen over een voorstel tot ont binding. De vraag of de Kring zich al dan niet en bloc zal aanmelden bij het Ver bond van Ned. Journalisten, kwam op nieuw in discussie door aanneming van een voorstel van een aantal kringleden, die in afwijking van de opvatting van het bèstuur van oordeel waren, dat dit on derwerp, ondanks den uitslag van het ter zake gehouden referendum, ten principale aan de orde moest worden gesteld. Geconstateerd werd na de stemming over dit voorstel, dat ter vergadering geen twee derden der stemhebbende leden aan wezig waren, zoodat over de ontbinding geen beslissing kon worden genomen, maar daartoe binnen drie weken een nieuwe vergadering zal dienen te worden samengeroepen De daarna gevolgde gedachtenwisseling liep over de vraag of tot ontbinding van den Kring zal worden overgegaan en in verband daarmee de vorming van een stichting ter afwikkeling van de sociale verplichtingen van den N. J. K., voor welke stichting een bedrag van 15.000, uit de weerstandskas ter beschikking zal worden gesteld. Een motie om opnieuw in onderhande- ling te treden over verhooging van ge noemd bedrag, werd ingetrokken. Aange nomen werd echter een motie, waarin werd uitgesproken, dat het toestaan van een overgangstermijn aan de Joodsche collega’s door het Verbond van Neder landsche Journalisten onvoldoende moet worden geacht. Het Kringbestuur werd uit- genoodigd zich in verbinding te stellen met de betrokken autoriteiten ten einde te verkrijgen, dat ten aanzien van die collega’s een regeling wordt getroffen, die hun de voortzetting van hun beroep moge lijk maakt. De volgende vergadering, welke over de aanmelding en bloc bij het Verbond van Ned. Journalisten en de ontbinding van den Kring definitief uitspraak zal hebben te doen, werd voorloopig op Zaterdag 9 November a.s. bepaald. De bijeenkomst heeft opnieuw te Utrecht plaats en zal ’s middags om 2 uur beginnen. teekenis van een paedagoog af te meten naar de resultaten, die hij bij de aan zijn leiding toevertrouwde leerlingen be reikt. Legt men dien maatstaf bij Ober- aan, dan treedt reeds dadelijk beteekenis duidelijk aan het een lange reeks van goede, goede en uitnemende' pianisten, Gistermiddag is op de begraafplaats Nieuw Eik en Duinen ter aarde besteld het stoffelijke overschot van den heer C. D. Oberstadt, oud-leeraar van het Rijks- conservatorium voor Muziek. Op de begraafplaats merkten we op vele leerlingen en oud-leerlingen, die den emi- nenten muziekpaedagoog een laatste hulde kwamen brengen. Verder mr. G. A. van Haeften, mr. A. de Stoppelaar en Sem Dresden, resp. voorzitter, secretaris van het college van toezicht op het Rijkscon- servatorium en directeur, talrijke collega’s en oud-collega’s van den overledene, zoo als K. G. Schiefer, L. Angenot, Thomas Kneifer, Hugo van Dalen, H. v. d. Vegt, Jaap Stotijn, Cor de Groot, Jaap van Op stal, dr. Walther Boer, Johanna Wagenaar, Henri Geraedts, J. F. Rijken, pianohande laar, J. P. J. Wierts, voorzitter van de Ned. Toonkunstenaarsvereeniging, afdee- ling ’s-Gravenhage, J. H. A. Albrecht, gep. directeur van de Gas- en Waterlei ding te Zutphen, Jean Devert, musicus, Martine Dhont, zangeres, A. de Vogel, directeur Muziekschool, Hannivoort, mu sicus, mevr. E. Kraemer Obreen en Her- mine G. Sauerbier, resp. vice-presidente en secretaresse van de schilderessenver- eeniging O.D.I.S., J. de Zwaan, organist van de Kloosterkerk, Adolphe Poth, musi cus, Jan Hoog, musicus, J. G. Marchand, oud-referendaris departement Koloniën, mr. A. L. Scholtens, oud-secretaris-gene- raal van het departement van Sociale Za ken, Jan Prins, en P. Veenstra, resp. solo- fluitist en eerste hoornist Residentie-or- kest, H. W. Hofmeester, oud-leeraar Con servatorium, mr. J. Hettinga Tromp, mr. R A. Le Rutte, Sam Swaab, violist, Wil lem en P. C. Brederode, concertzangers, B Tabbernal, pianist, W. Watter, ir. P. H. Schreuders, Rie Beute, pianiste en dr. R. P. Scholtens. Namens het college van toezicht, den directeur en de leeraren van het Conser vatorium sprak mr. van Haeften. Gedurende een lange reeks van jaren was Oberstadt als piano-leeraar aan de instelling verbonden. Hij behoorde tot de beste leerkrachten. Waaraan had Ober stadt zijn roem als uitnemend paedagoog te danken? Een juist antwoord op die vraag is niet zoo gemakkelijk te geven. Men is geneigd in het algemeen de be- BRANDJE IN VERTINNERIJ Omstreeks 10 uur gisteravond is de motorspuit van het politiebureau aan de Archimedesstraat uitgerukt naar perceel Tulpstraat 63, alwaar geves tigd is de vertinnerij van de gasmeter- fabriek der N.V. v.h. G. Wilson. Er was daar een houten stellage, welke gebouwd was boven een gas- Hierdoor geraakte de stellage, waarop stadt zijn licht: zeer door hem gevormd, getuigt hiervan. Toch geloof ik, dat het niet juist is al leen dien maatstaf aan te leggen, bij Oberstadt stellig niet. Om zijn beteekenis toch als paedagoog te peilen moet men veeleer uitgaan van hetgeen hij als schep pend en uitvoerend musicus beteekende. Geven eenerzijds zijn toonscheppingen blijk van een door fijne beschaving ge. kenmerkte muzikaliteit, zijn beteekenis als musicus ligt, als ik het goed zie, aldus spr., veeleer in zijn reproductie der groote werken der Klavierlitteratuur. Welbewust stelde hij zichzelf daarbij ge. heel op den achtergrond, den componist alleen naar zijn beste weten het woord latende. Daarmede wordt verklaard, in de eerste plaats, dat hij niet de publieke waardee- ring heeft gevonden, die hij dubbel en dwars verdiende en in de tweede plaats zijn voorliefde voor het les geven. De dichter August Heyting voerde vervol gens het woord. Spreker wijdde niet al leen woorden van eerbiedige hulde aan den overledene, maar ook aan zijn broer Menno, die eerst kort geleden in Indië is overleden en die eveneens een voor treffelijk musicus was. Hugo van Dalen sprak namens den Haagschen Kunstkring een laatsten groet. Veel heeft Oberstadt aan den kring gege. ven, velen heeft hij uren van kunstzinnig genot geschonken door zijn eminent piano spel. Hij was een kunstenaar met een fijn besnaarde ziel, wien de kunst heilig was. Aan het graf dankte de zoon voor de belangstelling. In het Verordeningenblad voor het be zette Nederlandsche gebied is opgeno men een besluit van de secretarissen-ge- neraal van de departementen van Han del, Nijverheid en Scheepvaart en van Financiën, waardoor de mogelijkheid is geopend, door het verstrekken van cre- dietgaranties of op andere wijze, hulp van financieelen aard te verleenen aan ondernemingen, welke in financieele moeilijkheden zijn geraakt, door het, als gevolg van de buitengewone omstandig heden, niet binnenkomen van vorderingen uit hoofde van goederen-leveranties aan het buitenland of door andere daaruit voortvloeiende blokkeering van activa in het buitenland. Ter beoordeeling en ter uitvoering van deze hulpverleening is een „commissie voor geblokkeerde vorderin gen” ingesteld, waarvan tot lid en voor zitter resp. tot leden zijn benoemd de heeren mr. F. H. van Leeuwen, H. C. van Maasdijk, dr. J. Ridder en J. R. Lagas. Belanghebbenden, die onder de hiervoor bedoelde omstandigheden ver- keeren, kunnen zich, door bemiddeling van hun normale bankrelatie, wenden tot de N.V. maatschappij voor industrie financiering te ’s-Gravenhage. veel aan democratie. Daar in het democra tische stelsel ieder recht van meespreken had, wefd een krachtige Werkzaamheid dikwijls onmogelijk gemaakt en partijbe langen gingen vaak vóór het algemeen be lang. De nieuwe stroomingen nu trokken profijt uit deze fout en brachten als tegen stelling het leidersbeginsel naar voren en de eenheidspartij, welke al haar aandacht kon besteden aan het staatsbelang, dat vereenzelvigd werd met het partijbelang. Een systeem, dat in de practijk bewezen heeft tot groote dingen in staat te zijn. Zoo is Europa door een complex van oorzaken en gevolgen geleid naar den nieuwen oorlog, welke tenslotte onafwend baar bleek om orde te brengen in den politieken, financieelen en economischen chaos. Het middel is erg, maar de kwaal was het ook. Algemeen heerscht thans de meening, dat uit deze botsing der krach ten een geheel nieuwe wereld zal geboren worden, nieuwe staatsvormen misschien, nieuwe opvattingen op allerlei gebied zeker. Deze beginnen reeds overal door te dringen en al kunnen zij door den oor logstoestand nog niet volledig tot gelding komen en in normale banen geleid wor den, men kan er van overtuigd zijn, dat sociale denkwijze, uit de gisting der ideeën iets blijvends zal te voorschijn komen en dat dit anders zal zijn dan wat vroeger was. In dit opzicht doet het er betrekkelijk weinig toe wat het staatkundig resultaat van den oorlog zal zijn. Oók in de democratische landen zag men de laatste jaren reeds een krach tig streven naar versterking van de auto riteit der regeering en vooral van be paalde ministers, die door een stelsel van volmachten onafhankelijker werden van de volksvertegenwoordiging. In welke richting Europa zich zal ont wikkelen, wanneer de autoritaire staten den strijd winnen, kan men reeds in eigen directe omgeving bevroeden. De nationale concentratiepogingen wijzen duidelijk de richting aan, waarin de nieuwe staat zal moeten worden opgebouwd. De vorm komt er dan minder op aan, maar de corpora tieve gedachte zal er ongetwijfeld in zijn uitgewerkt en ook die van een economi sche eenheid van het Europeesche conti nent, waarin de handel geen kunstmatige belemmeringen meer zal ondervinden en de rijkdommen der wereld meer gelijkma tig zullen verdeeld zijn. Dat is het stre ven, dat de autoritaire staten zullen ver wezenlijken, wanneer zij de zegevierende partij zijn. De zieke maatschappij snakt naar rust en heeft dringend behoefte aan het schep pen van voorwaarden, waarop zij opnieuw lijke socialisme en van de internationale en geheel anders dan het oude, dat op ïJ1-een mislukking is uitgeloopen kan wor den opgebouwd. De eerste voorwaarde daartoe is het tot stand komen van een vrede in een geest van rechtvaardigheid, zonder haat en wrok, zonder wantrouwen en zonder afgunst. Op zulk een basis Gisteravond was het bijzonder donker in de stad. Er hebben zich daardoor, zij het geen al te ernstige, ongelukken voorgedaan Zoo reed gisteravond om half tien een 64-jarige bewoner van de Weimarstraat op de Laan van Meerdervoort met zijn rijwiel tegen een vluchtheuvel op. De on fortuinlijke wielrijder liep een kneuzing aan het rechter-heupbeen op en moest door den geneeskundigen dienst naar zijn woning vervoerd worden. Ongeveer op hetzelfde tijdstip kwamen in het nachtelijk duister in de Weimar straat twee haastige burgers met elkaar in botsing op het trottoir. Een van hen, een 18-jarige jongeman, viel door een étalage-ruit, waardoor enkele artikelen beschadigd werden. Hijzelf bekwam een snij wond aan het rechterbeen. Zorg voor een duidelijk lees baar huisnummer Men verzocht ons er op te wijzen, dat de bestellers van telegrammen presse-brieven zeer moeilijk de huisnummers kunnen vinden, vooral het geval bij huizen met Door de politie zijn gisteravond na 10 uur in totaal 16 personen aangehouden, alle overtreders van het uitgaansverbod. 21 Wielrijders hebben een proces-verbaal gekregen, omdat hun lichten niet vol gens de geldende voorschriften afge schermd waren. In 10 gevallen werd het rijwiel in beslag genomen, omdat het euvel niet ter plaatse verholpen kon worden. Morgen zal weer een marsch plaats hebben van het Wachtbataljon van het Duitsche Luchtwapen. Om half een wordt vertrokken van den Wassenaar- scheweg. De route is verder als volgt Koninginnegracht, Prinsessegracht, Heerengracht, Korte Poten, Plein, Lange Poten, Kapelsbrug, Lange Poten tot het Plein, waar omstreeks 1 uur het défilé zal plaats hebben. De terugweg is via Binnenhof, Bui tenhof, Gravenstraat, Groote Halstraat, Kerkplein, Westeinde tot de Lijnbaan.

Haagsche Courant | 1940 | | pagina 9