No. 17706. As-mogendheden Spanje en Patrouille-vaartuigen op de thuisreis Duitsche vliegtuigen „parkeerden” boven Londen Woensdag 23 October. 1940. school- Hitler ontvangt Laval van n.m. v.m. De oorlog ter zee Britsch overleg te Istanboel Verwarming gebouwen Nieuwe steunactie voor de wintermaanden Engeland wordt niet met rust gelaten s a i y Himmler’s bezoek aan Madrid Dokter s telefoon VERDUISTEREN van 6.29 uur tot 8.21 uur Ergens in Frankrijk Maandag in Steeds weer aanvallen Organisatie in voorbereiding Nieuwe bombardementen EGYPTE ZUID-SLAVIE Maatregelen waaruit een keuze kan worden gedaan 5 I 5/ 5 V 5 5 V* Britsche kruiser door torpedo getroffen Na de vervtuuQg van —dracht keert een Duitsche flottielje patrouille-vaartuigen thuishaven terug n.m. uur n.m. Engelsche patrouilleschepen tot zinken gebracht Sluiting op Zaterdag en overweging gegeven Mislukte Engelsche aanval op Duitsche koopvaarders Telefoon 116300 (zeven lijnen) Giro No, 12500 Poging om Duitsche eenpansie te verhinderen? Maan: op 11.55 uur onder 3.09 Buitenwijken van Cairo gebombardeerd Wat zal men op de Haagsche scholen doen? Vijf dooden bij een vliegongeluk IÉ HAAGSCHE COURANT PRIJS DER ADVERTENTIËN: PRIJS DEZER COURANT: ■Cr Geen commentaar te Berlijn in SS, van na E, een geconstateerd, teweeggebracht als een houding van ,,moreele oorlogsvoe ring” aangeduid en men voegt er aan toe dat de physieke afwezigheid van Spanje op de slagvelden ten allen tijde herroepen kan worden. Van belang voor de perspectieven, die naar de (Holland) de van de de Verlenging van de Kerst vacantie De Kerstvacantie in ieder geval ver lengen tot twee weken. Den schooldag te stellen van b.v. 9 tot 1 uur. ft A ft A A ft A ft A A A A ft A I ft A ft A A ft ft ft A A A A V I 'Z Van 1—5 regels ƒ150. Iedere regel meer tot 10 regels 40 ct, daarna iedere regel meer 50 ct. Reclames 90 ct. per regel. Bewijsnummers 5 ct., fr. p. post 10 ct. Incasso binnen de stad 5 ct., buiten de stad volgens posttarief. Bij vooruitbetaling: Kleine Advertenties 90 ct.; Dienstaanbiedingen 70 ct. Advertentiën waarin voorkomt „Brieven aan het bureau van dit blad” 10 ct meer. Naar thans bekend wordt, is een der Britsche kruisers, welke op 1 Octo ber in gevecht zijn geweest met een afdeeling Duitsche torpedobootjagers, door een torpedo getroffen, meldt het D.N.B. Het schip werd zoo ernstig be schadigd, dat het met zware slagzij naar zijn basis moest worden ge sleept. Het zal ongetwijfeld geruimen tjjd geen dienst kunnen doen. Voor ’s-Gravenhage bij vooruitbet per 3 mnd. met „Kikeriki”, „De Nieuwste Mode’’, „Koloniaal Bijblad” en „Letterkundig Bijblad” f 3.—. Franco per post met Mode blad 4.zonder Modeblad 3.75 Buitenland f 9.Landen waarop het verlaagd intern, drukwerk-posttarief van toepassing is 7.p. kw. Bij postkantoren tegen de geldende goedk abonn.prijzen. Afz. nummers 5 ct., fr. p. post 10 ct. De Engelsche ambassadeur in Turkije, Knatchbull Hugessen, confereerde giste ren te Istanboel met leden der Engel sche legatie, die uit Boekarest waren aangekomen. Tevoren heeft hij bespre kingen gevoerd met zijn collega uit Sofia, Rendell, die intusschen weer naar Sofia is teruggekeerd. Gisteren werd de En gelsche gezant te Belgrado, Campbell, te Istanboel verwacht. Sir Knatchbull Hugessen zal vandaag weer naar Anka ra vertrekken waar, zooals reeds is gemeld, de Engelsche minister van oor log, Eden, wordt verwacht. Naar United Press uit Belgrado meldt, verwacht men in diplomatieke kringen een nieuw Engelsch diplomatiek offen- sief op den Balkan. Men ziet hierin een laatste poging van Engeland om een Balkanblok tot stand te brengen, dat ten doel zal hebben een verdere Duit sche expansie van Roemenië uit naar het Zuiden te verhinderen. De positie van Boelgarije wordt als de sleutel voor de verdere ontwikkelingen beschouwd. Men is van meening, dat het al of niet slagen van deze poging ervan zal afhan gen of het den Engelschen gelukt hun thans niet zeer sterke positie op den Balkan en in het bijzonder in Boelgarije te versterken. De beschieting van Dover Amerikaansche correspondenten mel den uit Londen, dat gisteren bij de be schieting van Dover door het Duitsche ver dragende geschut over het Kanaal heen een reeks gebouwen in dit gebied is getroffen. Bij de Duitsche luchtaan vallen in den afgeloopen nacht is een aantal gebouwen van een industrie stad in de Midlands, volgens uit Lon den ontvangen berichten, door bommen verwoest. Brisant- en brandbommen zijn ook in Zuid-Wales gevallen. Uit politieke kringen te Berlijn- zijn volgens het D.N.B. in het geheel geen uitlatingen ontvangen over de ontmoe ting tusschen Laval en den Führer, welke opheldering kunnen geven over inhoud en karakter van het onderhoud. Ook de Duitsche pers beperkt zich tot het weergeven van het feit, als zooda nig, waarop deels door een grooten op maak de aandacht wordt gevestigd. Het D.N.B. meldt uit Londen: De Britsche admiraliteit deelt mede, dat de patrouille-vaartuigen O 6 en O 7 door vijandelijke schepen tot zinken zijn gebracht. Waarschijnlijk is een aantal leden der bemanning gevangen genomen. Maandag .hebben Engelsche vlieg tuigen getracht Duitsche vrachtsche pen in Het Kanaal te bombardeeren. De aanval werd afgeslagen door een hevig en goed gericht afweervuur van de in de nabyheid liggende oorlogs schepen, zoodat de Engelschen hun bommen in zee moesten laten vallen.: De Duitsche schepen konden zonder eenige schade hun weg vervolgen. Niet stoken vóór 1 November Concentratie van het onderwijs een kleiner aantal gebouwen door twee scholen gebruik te laten maken van één gebouw. Enkele dagen per week geen onder wijs geven. Hiervoor komen in de eerste plaats de Zaterdag, en Maandag in aan merking. Het gebouw behoeft dan op drie achtereenvolgende dagen niet verwarmd te worden. Eden’s reis Van verantwoordelijke militaire zijde te Cairo wordt verklaard, aldus United Press, dat de reis van Eden naar Egyp te in nauw verband staat met het be zoek, dat de Britsche opperbevelhebber in Egypte, generaal Wavell, twee maan den geleden aan Londen bracht. Wavell zou dringend om het zenden van meer oorlogsmateriaal van de modernste soort nebben verzocht, daar de aankomst van meer troepentransporten uit het empire en het uitzenden van grootere troepen ten in woestijngebieden aan de Ptische westgrens, de bevoorrading neeft bemoeilijkt. Het zou de voornaam- Sinds het invallen van de duister nis heeft, naar het D.N.B. ver neemt, het Britsche eiland ook in den afgeloopen nacht weer de ver nietigende kracht van nachtelijke Duitsche luchtaanvallen onvermin derd over zich heen moeten laten gaan. Even nadat het donker ge worden was, werd er in Londen weer luchtalarm gemaakt. Het station Deal in Midden-Enge- land en een spoorlijn bij Bexhill hebben gisteren krachtige bomtref- fers gekregen, waardoor de trein verbindingen aldaar gestagneerd zijn. Voorts werden ook spoorlijnen in Folkestone vernield en pak huizen in brand geschoten. Een Duitsch vliegtuig heeft met ver scheidene bommen de havenpier van Dover getroffen. Verklaring van onderstaats secretaris Croft De Britsche staatssecretaris in het Engelsche ministerie van oorlog, Croft, verklaarde, volgens de .Associated Press”, dat Engeland den oorlog zon der een militaire beslissing in het Oosten, of in het Westen, of op beide oorlogstooneelen, niet kan winnen. Deze courant verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen BUREAUXWAGENSTRAAT 35—37 Bijkantoren: Scheveningen, Keizerstr. 319, Tel. 550310; Rijswijk, Kantoor- boekh. Leeuwendaal, Oranjelaan 3, Tel. 119461 Voorburg, Boekhandel H. E. G. Ruijs, Heerenstr. 124, Tel. 778038; Filialen: N.V. Kantoorboekh. Th. J. de Koning, Goudsbloemlaan 3, Tel. 330263; Boekh. J. B. v. Seters jr., There- siastr. 108a, Tel. 772444; Boekh. E. D. Couvée. van Hoytemastr. 66, Tel. 721187 United Press meldt uit Berlijn: Hoewel bijzonderheden over de onder- handelingen in Madrid niet bekend ge worden zijn, is men in politieke kringen te Berlijn toch ervan overtuigd, dat de ontvangst, die Himmler en gelijktijdig met hem den Italiaanschen maarschalk de Bono in Madrid bereid is, een nieuw bewijs is voor de hartelijkheid der be trekkingen tusschen Spanje en de as mogendheden. Men is geneigd aan te ne men, dat de huidige besprekingen slechts een voorspel zijn en dat reeds in de eerstkomende dagen Spanje opnieuw uit drukking zal geven aan zijn sympathie voor de zaak der as-mogendheden. Van welingelichte zijde verklaarde men, dat de reactie der as-mogendheden op de benoeming van Suner tot minister van buitenlandsche zaken ,,de veronder stelling rechtvaardigt, dat Berlijn en Rome ste taak van Eden zijn om ter plaatse met de Engelsche militaire bevelhebbers te spreken en zich een inzicht te ver schaffen in de vraag wat het dringend ste noodig is. Eden heeft met alle leidende Engelsche officieren, alsmede met koning Faroek en Egyptische lei ders geconfereerd. Zijn bezoek heeft een golf van optimisme veroorzaakt en tal van geruchten doen ontstaan. In ver antwoordelijke militaire kringen waar schuwt men echter een geloof te hech ten aan deze geruchten. De plaatselijke militaire vertegenwoordigers der Bal- kanlanden hebben de reis van Eden met groote belangstelling gevolgd. Tijdens een verblijf in Frankrijk heeft de Führer den vice-president van den Franschen ministerraad, Pierre La val, ontvangen. Bij deze bespreking was de Duitsche minister van buiten landsche zaken, von Ribbentrop, te genwoordig. De „New York Times” verklaart in een bericht uit Londen, dat de Duitsche vliegtuigen gedurende de aanvallen van Maandag werkelijk boven de Britsche hoofdstad par keerden. Tijdens den ochtend en den namiddag was het geronk der Duitsche toestellen voortdurend te hooren en de machinees wierpen genoeg bommen om ieder bezig te houden. Des nachts keerden zij steeds terug en bombardeerden zij industriecentra in het geheele land. In alle steden aan den mond van de Theems, in de havens langs de Westkust en in het industriegebied in Zuid-Schotland en Midden-Enge- land werd alarm gemaakt. In het algemeen waren de aanvallen op Londen weliswaar minder intensief, doch zij duurden lang. De Duitsche vliegtuigen bevonden zich het grootste deel van den tijd van 11 uur tot na middernacht boven Londen. •Cr Tusschen 10 u. n.m. en 7 u. v.m.: No. 394920 Ziekenfondsleden De Volharding; No. 116364 Z.g. Stadspatiënten: No. 49 z««««««««««««««««««««<««««««< Een schooldag van 91 uur levert in den Haag eveneens veel bezwaren op. Men beschikt over te weinig schoolruim te om alle onderwijs in de ochtenduren te laten plaats vinden. Bovendien zou het nijverheidsonderwijs daardoor in het gedrang komen. Uit bovenstaande blijkt wel. dat het niet zoo eenvoudig is tot een -stische beperking van het kolengebru,.. op de scholen te komen, zonder dat het onder wijs er ernstig door getroffen wordt. Vooral in een tijd als dezen is het van het allergrootste belang, dat de jeugd op normale wijze onderwijs kan krijgen. Iedere school heeft een brandstoffenkaart De toewijzing van branstoffen voor de schoolgebouwen is niet centraal geregeld. Iedere school bezit een brandstoffen kaart, verdeeld in zes periodes, waarop aangegeven staat hoeveel eenheden zij toegewezen krijgt per periode. Het aan schaffen en verdeelen van de brandstof fen geschiedt echter door de Gemeente lijke brandstoffenvoorziening. De toewij zing voor de scholen is, naar wij ver nemen. nogal meegevallen Men krijgt ongeveer over dezelfde hoeveelheid kolen de beschikking als in een normalen win ter. Gemiddeld wordt er per jaar f 200.000 aan brandstoffen verstookt Gisterochtend heeft de Duitsche luchtmacht verscheidene aanvallen on dernomen op doelen in Zuid-Engeland, welke voor den oorlog belang hebben. Over de aanvallen van den vorigen nacht verneemt het D.N.B., dat Noord oostelijk van de bocht in de Theems nog 2 groote branden woeden. Duit sche verkenners hebben voorts ook in het Noorden van Londen een brand gezien. Naar United Press meldt werden Maandagavond voor het eerst de bui tenwijken van Cairo door eetn enkele laagvliegende Italiaansche bommenwer per gebombardeerd. De geworpen kleine bommen waren blijkbaar gemunt op een in de nabijheid gelegen militair kamp. Schooldag van 9 tot 1 uur De waarnemend secretaris-generaal van het departement van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen heeft aan de gemeen tebesturen, de besturen van bijzondere scholen voor gewoon lager, uitgebreid la ger en buitengewoon lager onderwijs, aan de directeuren der Rijkskweekscholen en aan de besturen van bijzondere kweek scholen voor onderwijzers en onderwijze ressen bij rondschrijven medegedeeld, dat in verband met de omstandigheid dat het niet zeker is, dat er voldoende brandstof zal zijn om gedurende den geheelen win ter de schoollokalen normaal te verwar men, hij van meening is, dat er bij het begin van het stookseizoen reeds maat regelen genomen moeten worden om te bereiken, dat met de aanwezige voorra den de school zoo lang en zoo regelma tig mogelijk gaande gehouden kan wor den. □e keuze Als algemeene maatregelen, waaruit zoo noodig naar plaatselijke omstandigheden een keuze kan worden gedaan, noemt gemelde secretaris-generaal: Naar wij vernemen is, naar het voorbeeld van de Duitsche „Win- terhilfe” een Nederlandsche orga nisatie in voorbereiding, welke be oogt de minderbedeelden in 't land materieel te steunen in de komer> de wintermaanden. Er is een eerecomité gevormd, waarvan jhr. Snouck Hurgronje, de secretaris-generaal, van het mi nisterie van Buitenlandsche Zaken, voorzitter is, terwijl daarin ook tal van Nederlandsche bestuursauto- riteiten en belangrijke figuren uit andere kringen der samenleving zitting hebben. Het is een organisatie op breede nationale basis. Nadere bijzonder heden over samenstelling en werk wijze kunnen binnen enkele dagen worden verwacht. Critiek van de Britsche pers In een hoofdartikel critiseert de „Daily Mail” de communiqué’s van het Britsche ministerie van luchtvaart en schrijft dat het voor menschen, wier buurt zwaar getroffen is, een schrale troost is den volgenden morgen te lezen„De totale schade aan woon huizen en industrieele installaties is niet groot”. Zij kunnen zelf zien, wat er is gebeurd en ze zijn niet zoo kort zichtig, dat zij zich van dergelijke taal kundige spitsvondigheden iets aan trekken. De „Daily Herald” schrijft„Het Engelsche volk leeft op het oogenblik als een groote gemeenschap van krank zinnigen.” Een normaal leven is niet meer mogelijk tengevolge van de hevige bombardementen. De meeste menschen in ons land brengen een groot deel van hun leven door onder den grond, in de schuilkelders en de geïmproviseerde hotels in de ondergrondsche. Bovendien moeten tienduizenden het zonder warm eten stellen.” Nachtelijk luchtalarm in de Britsche hoofdstad Naar het D.N.B. uit Stockholm ver neemt is in den afgeloopen nacht te Londen tweemaal luchtalarm gemaakt. Er werden nieuwe vernielingen aange richt. Ook andere gebieden van Enge land zijn in den afgeloopen nacht naar van Engelsche zijde wordt gemeld, blootgesteld geweest aan krachtige Duitsche luchtaanvallen. Vooral op ste den in de Midlands, benevens op Liver pool en een stad in Noordwest-Enge- Jand zijn felle aanvallen gericht. Amerikaansche brandweer- experts naar Londen Drie New Yorksche brandweer- experts zullen met den „Atlantic Clip per” naar Lissabon gaan, vanwaar zij zich naar Londen zullen begeven, ten- eind de methodes te bestudeeren van het. bestrijden van branden, die door brandbommen zijn ontstaan. De Ame rikaansche deskundigen zullen onge veer 5 tot 6 maanden in Londen blij ven, aldus het D.N.B. den nieuwen bewindsman verwachten”. In de laatste dagen deden in Berlijn tal van geruchten de ronde, dat belangrijke diplomatieke gebeurtenissen met betrek king tot Moskou of tot Madrid te ver wachten zouden zijn. Men is thans van meening, dat de te verwachten gebeurte nissen in Madrid zullen plaats vinden. Spaansche politiek ontwikkelde zich van neutraliteit, tot „mo- reele oorlogsvoering”. De V.P.B. correspondent meldt uit Berlijn: de belangstelling voor Spanje’s positie ten opzichte van den oorlog is hier nog steeds zeer levendig. Veel aandacht werd heden besteed aan correspandenties uit Madrid. In de „Deutsche AUg. Ztg.”, waarin de nadruk gelegd wordt op het feit dat vooral sinds de capitulatie van Frankrijk het geloof aan en de hoop op een waardige nationale toekomst voor het Spaansche volk, van week tot week sterker is geworden De buitenlandsche politiek van Spanje heeft zich van neutraliteit, die tot het intreden Italië in den oorlog gehandhaafd werd in etappen ontwikkeld, via de bezetting van Tanger tot de houding van non-bellige- rentie. Het huidige stadium van de Madrileen- sche politiek wordt in de Spaansche pers de ontwikkeling van Spanje’s houding biedt, is de zich steeds verscherpende te genstelling tusschen Spanje en de machts positie van Groot-Brittannië in het Wes telijke gedeelte van de Middellandsche Zee, welke o.m. in het officieuse Madri- leensche blad „Arriba” tot uiting komt in de onthulling van een misdadige aan- slagplan van de.Intelligence Service tegen de olievoorraden in Alicante. Sindsdien wordt, zoo stelt men te Berlijn vast, tus schen Londen en Madrid met recht open kaart gespeeld. Van de dynamische ont wikkeling der Spaansche politiek, vormt men zich hier in ieder geval een beeld, dat als nog niet afgerond beschouwd moet worden. Ontvangst ter eere van Himmler De Duitsche ambassadeur in Spanje, von Stohrer, heeft Maandagavond in het Ritz hotel te Madrid een receptie gegeveji ter eere van den rijksleider der Himmler. Aan deze receptie namen van Spaansche zijde deel, de minister buitenlandsche zaken, Serrano Suner, de een houding van actieve sympathie van ^.minister voor de marine, admiraal Mo- rlan ninmt’nn Lnriri n c-w cn unwurn inn” 1*6110, mlnistOT* CxaflierO, 3181716(16 V6rSCl"161“ dene generaals. Verder waren aanwezig de Italiaansche ambassadeur, de Japan- leiders der phalanx en talrijke andere vooraanstaande Spanjaarden waren op deze receptie' De directeur-generaal van het Spaan sche veiligheidswezen, graaf Mayalde. die sche zaakgelastigde en de Japan- sche militaire attaché. Ook de eenige weken geleden als gast van de Rijksregeering in Duitschland vertoefde, heeft gisteren een maaltijd ter eere van Himmler georganiseerd. In een korte toe spraak schilderde graaf Mayalda de in drukken van zijn reis door Duitschland en wees hij op de gevoelens van vriendschap tusschen Spanje en Duitschland. Himmler sprak zijn dank uit voor bijzonder hartelijke ontvangst door Spaansche regeering en het Spaansche volk. De verwoestingen van den burger oorlog, vooral de puinhoopen van het Al cazar, en het graf van den oprichter der phalanxbeweging Primo de Riviera, in het Escoriaal, hadden een diepen indruk op hem gemaakt, Hij had de vaste overtui ging gekregen, dat in Spanje over de won den en het leed van het verleden heen, een nieuw sterk volk ontstaat.. Spr. zeide dat hij en zijn gezelschap zich in Spanje als in eigen land gevoeld hadden, dank zij de vriendschap en openhartigheid welke hun overal ten deel werd. De inspecteur van het betrokken onder wijs dient tijdig bericht te ontvangen van de maatregelen, welke zijn getroffen. Wanneer afwijking van eenige wettelijke bepaling noodzakelijk is, verzoekt gemel de secretaris-generaal van te voren over leg te plegen met den inspecteur. Van ingewijde zijde vernemen wij, naar aanleiding van bovenstaande circu laire, dat er reeds een bepaling was, dat voor één November alleen gestookt mag worden indien het hoogst noodzakelijk was. Concentratie van het onderwijs in een kleiner aantal gebouwen is in onze stad welhaast onmogelijk, aangezien alle beschikbare schoolruimte reeds in ge bruik is. Het beeld van leegstaande schoolgebouwen kent men hier niet meer, aangezien vele voor andere doeleinden gebruikt worden. Het is te begrijpen, dat slechts in het uiterste geval er toe zal worden overgegaan de scholen twee werkdagen te sluiten, aangezien men groote moeite heeft om klaar te komen met het lesprogramma. Zooals men weet, zijn er reeds tal van scholen, waar ook Woensdagsmiddags les wordt gegeven. De Zaterdag zou nog het minste be zwaar geven, aangezien er dan alleen 's ochtends les gegeven wordt. Daar de lagere scholen de herfstvacantie aan sluiten bij de Kerstvacantie, bedraagt deze reeds bijna twee weken. Het gewone verkeersvliegtuig van de lijn BelgradoAgram is gistermiddag na een tusschenlanding op het vliegveld Bo- ravo bij Esseg (Osijek) neergestort. Be oorzaak is onbekend. Drie passagiers en de bemanning van twee personen zijn omgekomen. Zeven passagiers zijn zwaar gewond. Dit is het tweede ongeluk, dat de Zuidslavische luchtvaartmaatschappij Aeroput in korten tijd treft Verblijf in de schuilkelders veroorzaakt nieuwe ziekten Naar de „News Chronicle” meldt, hebben Engelsche medische deskundi gen de aanwezigheid van een aantal nieuwe ziekten geconstateerd, welke inzonderheid teweeggebracht worden door het leven in de schuilkelders. Zoo beschrijft een geneesheer in het bekende medische tijdschrift „Lancet” verlammingsverschijnselen, welke door het voortdurende slapen op den cemen ten vloer van de schuilgelegenheden veroorzaakt worden. Een andere me dicus, oor- en keelspecialist, schrijft een andere ziekte aan de plotseling gewijzigde levensomstandigheden toe, waaronder vooral jeugdige geëvacueer- den verkeeren. Eenenvijftigste overwinning van majoor Möiders In een gevecht tusschen 6 Duitsche Messerschmitt jagers en 15 Engelsche Hurricanes heeft majoor Möiders gis teren zijn 49ste, 50ste en 51ste over winning in de lucht behaald.

Haagsche Courant | 1940 | | pagina 1