De beteekenis het Rijks- van arbeidsbureau voor ons volksleven De Nederlandsche Omroep BLIJFT te beluisteren tot 23 uur via de Centrale Radio Ontvangst ALLE INLICHTINGEN: ZWARTEWEG 16, TEL. 111435 BINNENLAND noodig Welken distributiebon heeft men en m ons Arbeidsbemiddeling en voorlichting bij beroepskeuze thans gecentraliseerd TTAAGSCHE COURANT VAN WOENSDAG 23 OCTOBER 1940 TWEEDE BLAD, PAGINA 2 Ontslag Opbouwdienst Aardappelmeel groene erwten en Een moeilijke reis 78 t/m 1 Nov. t/m 1 Nov. t/m 1 Nov. 28 15 26 55 19 Oct. t/m 12 Nov, 116 31 Aug. t/m 31 Dee. 11 13 13 05 Drinkwater uit het IJsselmeer 04 4 1 Oct t/m 31 Oct. 4 1 Oct t/m 31 Oct. DISTRIBUTIE VASTE BRANDSTOFFEN VOOR DE MAAND OCTOBER Aanbesteding ONDERWIJS EN KERE m- 77 76 01 02 03 04 05 06 BROOD ROGGEBROOD 6 A 9 Sept, t/m 3 Nov. 9 Oct. t/m 10 Nov. Nederlandsche Roode Kruis-ambu- lance van haar derden tocht uit Frankrijk terug Beoogd wordt verhooging der welvaart land Rjjkscommissaris Terboven in Oslo terug 114 109 01 02 03 Op voederkaart voor honden' voor groep I en II I Hoeveelheid Tijdvak waarin geldig ARTIKELEN. BON ALGEMEENE DISTRIBUTIEKAART. half pond 5 Oct. 5 Oct. half pond half pond 6 Oct. 1 ons 9 Sept, t/m 1 Nov. 1 ons 1 ons BROODBONBOEKJE. BOTERKAART. BOTER half pond VETKAART. half pond VLEESCHKAART. 1 ons 4 75 gram 100 gram 125 gram 150 gram als boven 3 k g. li k.g. i Bond van politieambtenaren in Neder land tot bescherming van dieren Benzine voor tractoren en stationnaire motoren. In de allereerste gewezen, dat het arbeidsbureau een ver- BON MARGARINE of boter naar keuze Bon voor SPIJSOLIE of boter of margarine wordt nader aange wezen. EXAMENS Universiteit te Leiden Cand ex. wis- en natuurkunde L mej. M. C. Navis, den Haag; id. A de heer P. A. C. van Vianen, Leiden; kerkelijk voorbereidend ex. de heer E. S. de Lint, den Bommel. 100 gram 125 gram 75 gram half pond 1 kilo 150 gram 120 gram 200 gram 250 gram 125 gram 250 gram 200 gram 2 liter 2 liter BON 04 05 06 KATTENBROOD Op voederkaart voor katten THEE of KOFFIE SUIKER TARWEBLOEM of Tarwemeel of Roggemeel; Zelfrijzend Bak meel of Boekweitmeel HAVERMOUT of Havervlokken of Gort of Grutten RIJST of Rijstemeel of Rijstebloem PUDDINGPOEDER (waarin 100 gram zetmeel) of Griesmeel of Maizena MACARONI of spaghetti of ver micelli SCHEERZEEP (apart strookje) of scheercrême of scheerzeep 10 k.g. 8 k.g. 5 k.g 50 gram 1 tube 1 pot 21 Oct. t/m 27 Oct. 2 dagen extra) 19 Oct. t/m 25 Oct (+7 dagen extra). 19 Oct. t/m 25 Oct (+7 dagen extra). PETROLEUMZEGELS Koken Verlichting 21 Oct. t/m 27 Oct. 7 dagen extra t/m 3 Mov., echter niet in restau rants e. d. 28 Sept, t/m 8 Nor. 28 Sept, t/m 25 Oct Per bon kan men 1 eenheid van de gewenschte soort vaste brandstoffen verkriigen. Voor October zijn geldig: BON Bij besluit van den secretaris-gene- raal van het departement van Sociale Zaken van 5 October j.l., gepubliceerd in het „Verordeningenblad” no. 30, is vastgesteld, dat het orgaan der open bare arbeidsbemiddeling, het Rijksar- beidsbureau is. Bij dit bureau berust ook de zorg voor de openbare voor lichting bij beroepskeuze en de bemid deling voor het verkrijgen van gele genheid om vakkennis op te doen. De thans bestaande organen der openbare arbeidsbemiddeling blijven hun functie uitoefenen overeenkomstig de tot nu geldende regelingen, totdat de nieuwe bureaux zijn ingericht. Over doel en werkwijze van het ge stichte Rijksbureau heeft ir. R. A. Verwey, waarnemend hoofd van het departement van Sociale Zaken, in een persconferentie nadere mededeelingen verstrekt. KAAS ZEEP Toiletzeep (nieuwe samenstell.) Huishoudzeep Zachte zeep Zeeppoeder Zeepvlokken Zelfwerkende waschmiddelen Vloeibare zeep Voor 8 k.g. droog waschgoed moet aan de wasscherij één bon vorden afgegeven W Het cafébedrijf wenscht eenheid De Bond van belanghebbenden in ho tel-, café- en restaurantbedrijf 1940, in het kort genoemd de bond 1940, heeft over het geheele land met vergaderingen in de verschillende centra van het café bedrijf, een actie ontketend om te komen tot eenheid en volledige samenwerking. Toen zich na den oorlog een algemeen streven tot concentratie openbaarde, zochten ook de zeven bonden van café houders in ons land contact. De pogingen tot het verkrijgen van eenheid strandden echter op détailkwesties. Daarop werd de bond 1940 opgericht, teneinde te trach ten de verschillende bonden alsnog tot elkaar te brengen. Beoogd wordt o.m. vaststelling van prijzen en van de maat van gedistilleerd, een voorloopig verbod tot het openen van nieuwe zaken, rege ling met de distillateurs omtrent qe prij zen, gelijkstelling ten aanzien van belas tingen en andere tarieven met andere be drijven en vaststelling van loonen en ar beidstijden voor het personeel. De bond is in contact getreden met het B.U.M.A om tot een regeling te komen betreffen de de gelden, welke zijn leden aan auteursrechten betalen. De actie wordt alom in den lande voortgezet. Reeds zijn vergaderingen gehouden in Nijmegen, Utrecht en Amsterdam. Vanmiddag is er één belegd in Arnhem, terwijl op 24 en 29 dezer resp. in Eindhoven en Rot terdam bijeengekomen zal worden. De Noordoostelijke polder in het IJsselmeer Op morgen, 24 Oct., zal de in verband met de uitvoering van den Noordoostelij- ken polder noodzakelijke omlegging van den scheepvaartweg door het Zwolsche Diep naar het IJsselmeer haar beslag krijgen en de nieuwe langs den meerdijk van den Noordoostelijken polder gebag gerde geul voor het verkeer worden opengesteld met gelijktijdige sluiting van de route door het Zwolsche Diep. De bond van politie-ambtenaren in Ne derland tot bescherming van dieren deelt ons mede, dat hij uit het comité van de stichting „De groene ster” is getreden. Gelijk bekend, werd deze organisatie des tijds in het leven geroepen met het doel te trachten hulp en steun te organisee- ren voor de huisdieren in tijd van oor logsgeweld. Uitsluitend om organisatorische rede nen meent thans de politie dierenbescher ming niet langer deel van deze stichting te moeten uitmaken. HONDENBROOD UI IV V VI Dierlijke haren De secretaris-generaal, wnd. hoofd van het departement van Handel, Nijverheid en Scheepvaart, deelt mede, dat dierlijke haren onder de Distributiewet zijn ge bracht. Bij beschikking van 7 October 1940 is daartoe de wolbeschikking 1939 no. 2, gewijzigd in dien zin, dat dierlijke haren waaronder wordt verstaan var kenshaar, paardenhaar, koehaar, geiten haar, geitjeshaar en alle andere dierlijke haren, met uitzondering van schapenwol, alsmede de afvallen van genoemde haar soorten onder genoemde beschikking zijn gebracht, waardoor alle bepalingen van deze beschikking thans ook op boven vermelde dierlijke haren van toepassing zijn geworden In een in de advertentie kolommen opgenomen officieele publicatie zijn de voorschriften voor de handelaren in en verwerkers van dierlijke haren ver meld. Voor het verkrijgen van nadere in lichtingen kan men zich wenden tot het Rijksbureau voor wol en lompen, Willem II- straat 4749, Tilburg. Samenwerking in den bloemengroothandel De besturen der vereeniging van hande laren in snijbloemen en potplanten en de bloemen grossiers vereeniging in Rijns- burg hebben te Aalsmeer geconfereerd met het doel, de stichting te bevorderen van een landelijken bond van bloemen- groothandelaren. De bestaande plannen zullen op korten termijn uit worden ge werkt. plaats werd er op •beidsbureau groote mogelijkheden voor ons volk biedt. Het is organisch uit het verleden gegroeid. Naar centralisatie op het gebied der arbeidsbemiddeling is reeds door velen vooral deskundigen gestreefd. Nu dit thans bereikt is door het in het le ven geroepen Rijksarbeidsbureau heeft een omwenteling plaats gevonden van niet te onderschatten beteekenis. Ir. Verwey belichtte het uitstekende werk, dat hier te lande, door de Vereeniging van arbeidsbeurzen is gedaan. Hieruit kan veel geput worden voor den toe- komstigen arbeid van het Rijksbureau, die aldus onze zegsman ongeken de perspectieven voor alle lagen van bevolking biedt. Aan hetgeen bij de ar beidsbeurzen ontbrak, t.w. het vereisch- te contact tusschen werkgever en werk zoekende, zal nu meer aandacht kunnen worden gegeven. Arbeid zal niet meer In het gebouw van den Rijkswaterstaat te Utrecht is gistermiddag aanbesteed be stek 166, inhoudende het maken van grond, werken voor een overbrugging van het Merwedekanaal van k.m.-paal 34 tot k.m,- paal 35.4, onderscheidenlijk in de gemeen ten Breukelen, Zuilen en Utrecht. De hoogste inschrijfster was NV. Baggermaat. schappij „Holland” te Hardinxveld met 388.000. De laagste inschrijfster was het Hollandsche Aannemingsbedrijf Zanen en Verstoep te ’s-Gravenhage met ƒ324.000. 14 Oct. t/m 20 Oct 7 dagen extra t/m H Oct., echter niet in restau rants e. d. N.S.N.A.Pvan Rappard De persdienst van de N.S.N.A.P.van Rappard meldt ons: De afdeeling Drente der N.S.N.A.P. Kruyt. die zich reeds eenigen tijd geleden van genoemde partij had afgescheiden en die voor de keus was gesteld, zich of bij de N.S.B., of bij de N.S.N.A.P.van Rappard aan te sluiten, heeft op een vergadering gehouden op Zondag 20 Oc tober eenstemmig besloten zich onder leiding van dr. van Rappard te stellen. Maandag j.l. vond te Utrecht op het centraal bureau der N.S.N.A.P. een bij- de leiding der en de leiding Rappard. De Geen wachtweek voor steun- en kas- uitkeering. De persdienst van het N.V.V. deelt mee: In het tijdvak van 915 October 1940, zijn zooals bekend, een groot gedeelte van de bij den Opbouwdienst geplaatste per sonen uit dezen dienst ontslagen. De kost winnersvergoeding en de vergoeding voor ongehuwden is aan alle ontslagenen tot en met 19 October doorbetaald. Mocht blijken dat de ontslagene er niet in geslaagd is vóór of op 14 October loongevenden arbeid te vinden, dan wordt de kostwinnersver goeding en de vergoeding voor ongehuw den doorbetaald tot en met 26 October, Zij, die na 26 October nog geen loon gevenden arbeid gevonden hebben, zullen in de steunregeling worden opgenomen, of wel in aanmerking komen voor tiitkee- ring uit de werkloozenkas. In beide geval len rijst de vraag, of de z.g. „wachtweek” moet worden doorgemaakt. Het N.V.V. heeft zich tot het departement van Sociale Zaken gewend met een gemotiveerd ver zoek om hen, die reeds bij de mobilisatie steun- en kasuitkeering genoten, nu vrij te stellen van de z.g. „wachtweek”. Het departement heeft dit verzoek ingewilligd en dienovereenkomstig de gemeentebestu ren geïnstrueerd. Verder heeft het N.V.V. verzocht om hun, die bij de mobilisatie nog werkzaam waren en nu derhalve door hun ontslag uit den Opbouwdienst wer keloos worden, in gevallen van noodzaak, over de wachtweek, zoowel voor de steun regeling als voor de werkloozenkassen, toch steun uit te keeren. Het departement van Sociale Zaken heeft dienovereenkom stig dit verzoek aan de gemeentebesturen geadviseerd, de z.g. circulaire van 16 Febr. 1937 soepel toe te passen. In de officieele publicatie inzake benzine voor tractoren en stationnaire motoren, welke in ons blad van 21 October j.l. is opgenomen, komt de volgende zinsnede voor: „Voor zoover voor de maand No vember nog géén benzine verstrekt kan worden, komen alleen in aanmerking de volgende werkzaamheden: dorschen, wa terpompen ter voorzienin gvan het bedrijf, en in zeer bijzondere omstandigheden grondbewerking” In dezen zin moet het woordje „geen” vervallen. eenkomst plaats van N.S.N.A.P—Duitschland der N.S.N.A.P.van N.S.N.A.P.Duitschland, die de sterkste nationaalsocialistische partij van de in Duitschland wonende Nederlanders is en onder leiding van.H. P. M. Muller ij staat, heeft zich bij deze gelegenheid geheel solidair verklaard met het program der grootduitsche partij en zich onder leiding van dr. van Rappard gesteld. Deze heeft den heer Muiterij de leiding opgedragen over de groepen van beide partijen in het Duitsche- Rijk. Ned. Hervormde kerk te Waalwijk De Ned. Herv Gemeente te Waalwijk is weinig talrijk en beschikt niet over voldoende middelen om het uiterlijk van haar kerkgebouw te herstellen in zijn ouden, degelijken staat. Niettemin heeft de kerkvoogdij, voorgelicht door het Rijksbureau voor Monumentenzorg, de uitwendige restauratie van haar kostbaar bezit ondernomen. Een deel van de res tauratiewerken is voltooid. Rijk, provin cie en gemeente verleenden daarbij op de gebruikelijke wijze steun, doordat van de totale kosten ad 135.000, het Rijk de helft of 67.500 voor zijn rekening geno men heeft, terwijl de provincie, de ge meente Waalwijk en de kerkelijke ge meente, deze laatste onder voorwaarde, dat een zeker bedrag door particulieren bijeengebracht wordt, het restant hebben toegezegd. De kerkvoogdij heeft thans het laatste deel der werken ondernomen. Ook het Werkfonds heeft hiertoe hulp verleend. Getracht wordt thans het ontbrekende bedrag ad 4000 door particulieren bijeen te doen brengen, om de voltooiing te ver zekeren. Giften voor dit doel kunnen worden overgemaakt op gironummer 40549 ten name van ir. Z. Th. Fetter, Koekoeklaan 19, Eindhoven. Mogen niet als veevoeder worden aangewend. Aangezien gedurende den laatsten tijd herhaaldelijk is gebleken, dat door vee houders aardappelmeel en groene erwten in onbewerkten toestand als veevoeder worden aangewend, wordt door de secre taris-generaal, waarnemend hoofd van het departement van Landbouw en Vis scherij, nog eens met nadruk de aan dacht van belanghebbenden erop geves tigd, dat zulks ingevolge het bepaalde in het Veevoederbesluit 1939 is verboden. Teneinde de naleving van dit verbod te verzekeren, is aan de met het toezicht hierop belaste ambtenaren opgedragen nauwlettend daarop toe te zien. Tevens is eenige malen geconstateerd, dat aardappelmeel en groene erwten door handelaren zijn vervoerd en afgelevera met bestemming voor veevoeder. Daarom wordt thans opnieuw het volgende tei kennis van belanghebbenden gebracht. Van aardappelmeel is het vervoer naai en de aflevering aan uiteindelijke ver bruikers slechts toegestaan in een hoe veelheid van ten hoogste 1 k.g., zoodat een handelaar, die een grootere hoeveel heid aan een veehouder aflevert, een strafbaar feit pleegt, terwijl ook de vee houders die deze hoeveelheid in ontvangst neemt als medeplichtige aan dit feit ge straft kan worden. Groene erwten mogen aan uiteindelijke verbruikers slechts afgeleverd worden voor menschelijke consumptie, terwijl deze aflevering bovendien niet in strijd mag zijn met het krachtens de Prijs- opdrijvings- en Hamsterwet 1939 bepaal; de. Dit houdt in, dat het afleveren en het in ontvangst nemen binnen een ka- lenderweek van een hoeveelheid groene erwten, welke grooter is dan de hoeveel heid, welke de ontvanger met de bij hem inwonende personen gedurende een week pleegt te verbruiken, verboden is. Aan handelaren en veehouders, die m strijd met bovenstaande bepalingen heb ben gehandeld, wordt thans in hun eigen belang dringend aangeraden de tusschen hen gesloten transactie ongedaan te ma ken en er zorg voor te dragen, dat de onrechtmatig afgeleverde en in ontvangst genomen producten wederom naar den handelaar worden teruggevoerd. Hiertoe dient bij den plaatselijken bureauhouder een geleidebiljet te worden aangevraagd. Aangezien de betreffende personen er zich wellicht niet geheel van bewust wa ren met de bestaande voorschriften in overtreding te zijn, mag worden aan genomen dat, mits gehandeld wordt als hierboven omschreven, door de justitieele autoriteiten hiermede rekening zal wor den gehouden. Met ingang van 19 October zal ech ter, indien aan het bovenstaande geen gevolg is gegeven, tegen handelarenen dat zij handelen dan wel gehandeld heb ben in strijd met de desbetreffende bepalin gen, met de grootste gestrengheid wor den opgetreden. Hoeveel is de eenheid van de gewenschte soort? 1 EENHEID is gelijk: h.i. van max 75 k.g. anthraciet, steen kolen, industrie- of eierbriketten; 24 h.i kolenslik; 2 hl. (max 100 k.g.) baggerturt; 2 h.i. (max. 100 k.g.) cokes (ook gas cokes); 110 k.g bruinkoolbriketten; 450 stuks (200 k.g.) baggerturt; 300 stuks (195 k.g.) persturt 175 k.g fabrieksturf; 200 k.g overige soorten turf. De veel gebruikte inhoudsmaat 1 mud 1 h.L 9 Sept, t/m 1 Nov. 21 Oct. t/m. 27 Oct. 7 dagen extra t/m 3 Nov., óók in restaurants. D.N.B. meldt uit Oslo: Dezer dagen heeft de Rijkscommissaris voor de be zette Noorsche gebieden, Terboven, met verscheidene medewerkers een be zoek gebracht aan Rijkscommissaris Seyss Inquart in Nederland. Rijkscom missaris Terboven is Maandag weer in Oslo aangekomen. RUND-, KALFS- Of VARKENS- VLEESCH (been inbegrepen) óf: Rantsoen Vleeschwaren. Het rantsoen vleeschwaren. dat per bon kan worden gekocht, loopt uiteen voor de verschil lende soorten. voor gerookt of gekookt varkens-, rund- en kalfsvleesch en voor gerookte worstsoorten, b.v. ham, schouder, carbonade, spek, rook- vleesch, pekelvleesch Gelder- sche rookworst, plockworst en snij worst: voor gekookte worstsoorten, b.v. boterhammenworst, lunchworst, rolpens en knakworst, b.v. Frankforter en Weener: voor leverartikelen, als b.v. Ber liner-, Saksische- en Haagsche leverworst, en verder van ton genworst en nierbrood: voor bloedworst: In blik: bij vleeschwaren in blik dient bij de berekening van het benoodigde aantal bons te worden uitgegaan van den netto-inhoud. met inachtneming van de ver.-cnü- lende rantsoenen voor de uiteenloopende soorten Bij soepen en gemengde spijzen in blik, waarin vleesch is verwerkt, moet worden gelet op de verwerkte hoeveelheid vleesch RUND-, KALFS- Of VARKENS- VLEESCH (been inbegrepen) öf: Rantsoen Vleeschwaren. als boven De particuliere advies bureaus Op een gestelde vraag of de particu liere adviesbureaux bij voorlichting van beroepskeuze haar werkzaamheden moe ten staken, zeide ir. Verwey, dat het aantal dezer bureaux niet groot is, doch het in de bedoeling ligt de be staande in te schakelen. Men diene ech ter te bedenken, dat de eerste zorg is het verleenen van arbeidsbemiddeling, 70.000 Arbeiders thans in Duitsch land Op een desbetreffende vraag heeft mr. Morren tenslotte nog medegedeeld, dat thans 70.000 Nederlandsche arbei ders in Duitschland te werk zijn ge steld, t.w. 50.000 man met huisvesting en 20.000 z.g. grensarbeiders. eerst daarna komt de voorlichting aan de orde. Geprofiteerd zal dan zeker worden van de zoo uitstekend geoutilleerde psy chotechnische bureaux. Ook de voorge nomen verbetering ten aanzien van de registratie zal van veel nut kunnen zijn. Gewezen werd eveneens nog op het feit, dat men groote waardeering koes tert voor hét werk der arbeidsbureaux, waardoor het bijv, mogelijk was, dat in 1939 360.000 werkzoekenden geholpen konden worden. De neiging van het bedrijfsleven om van het Rijksarbeidsbureau gebruik te maken zal gestimuleerd moeten worden. Dit zal ook bereikt worden door het peil der ambtenaren, die hierbij betrokken zijn, op te voeren, opdat een goede sa menwerking met werknemers en werk gevers mogelijk zal zijn. Drie-ledig doel Mr. H. J. Morren, chef van de afdee ling Werkloosheidsverzekering en Ar beidsbemiddeling heeft ter conferentie eveneens nog enkele mededeelingen ge daan. Het doel, aldus deze zegsman, waar ’t Rijksarbeidsbureau voor staat is drie ledig, t.w. Ie verbetering in de arbeids bemiddeling, 2e invoering van het ar- beidsboekje en 3e zorg voor de werk loosheidsverzekering. Bestaande gemeentelijke diensten zul len worden omgezet in Rjjksdiensten, waarbü het in de bedoeling ligt het personeel grootendeels over te nemen. Daarom is van aanstelling van nieuw personeel, hetgeen velen hebben ge meend, geen sprake. Gewenscht is, dat bij het verleenen van bemiddeling, een grootere activiteit dient te worden ontplooid. Bij plaatsing van werkzoekenden is ook gedacht aan onze overzeesche gewesten, terwijl, in dien zulks noodig is, de oogen ook ge richt zijn op het buitenland. Indien, al dus nw. Morren, de activiteit der be trokken instanties grooter was geweest, dan zoq de werkloosheid hier te lande veel minder zijn geweest. Van de mo gelijkheid om arbeiders te verplaatsen, werd niet voldoende gebruik gemaakt; te veel deed zich daarbij hetgeen in tal van gevallen gebleken is onge grond verzet van den arbeider gelden. De arbeidsbemiddeling zal zich moeten aanpassen aan het bedrijfsleven, waar bij rekening gehouden moet worden met de structuur van het betrokken gebied. Door een ieder op de juiste plaats te stellen, waarbij het verplicht hebben van een arbeidsboekje, van groot be lang moet worden geacht, verhoogt men de arbeidsvreugde. Is dat verkregen, dan heeft het Rijksarbeidsbureau belangrijk aandeel geleverd in de sterking onzer volkskracht. De Nederlandsche Roode Kruis ambu lance naar Frankrijk is dezer dagen na een zware reis met 52 ernstige zieke Nederlanders van haar derden tocht naar het Zuiden van Frankrijk in het vaderland teruggekeerd. Slechts 9 van deze Nederlanders wa ren in België woonachtig, de overigen hoorden allen in Nederland thuis. Deze reis was wel de moeilijkste van de drie, welke men tot nu toe heeft gemaakt. Vrijwel alle patiënten moesten liggend vervoerd worden. Het ligt voor de hand, dat het onderbrengen in hotels van deze 52 zieken en de 10 leden van het ambulance-personeel, de leiding der am bulance voor groote moeilijkheden plaat ste. Men heeft de zieken uit Marseille, Nice, Cannes, Juan les Pins, Lyon (12 personen) enz. gehaald en op den terug weg van Marseille naar Nederland niet minder dan zeven keer moeten over nachten, Groote moeilijkheden leverde ook de voeding der patiënten op. De ambulance voert levensmiddelen en kookgereedschap mee voor het bereiden van warme maaltijden. Doch om brood te verkrijgen voor 62 menschen voor 2 maaltijden per dag moet men zich broodkaarten bij de gemeentelijke in stanties zien te verschaffen, wat in Frankrijk geen gemakkelijke taak is. Doch hoe het ook zij, de ambulance heeft zich er dapper doorheen geslagen en haar groote transport zwaar-zieken behouden thuisgebracht. Naar wij vernemen, bestaat bij het Nederlandsche Roode Kruis het voorne men om nog meer tochten door de am bulance te laten maken. Zeer goed bruikbaar Dezer dagen werd te Amsterdam door de afdeeling voor Gezondheidstechniek van het Instituut van Ingenieurs een druk bezochte vergadering over het on derwerp „Vraagstukken op het gebied der gezondheidstechniek, die aan het IJsselmeer verbonden zijn”, gehouden. De afdeelingsvoorzitter, de heer W. F. J. M. Krul, gaf in zijn hoedanigheid van voorzitter der sub-commissie „IJssel meer” van de commissie Drinkwater voorziening „Westen des Lands” (wier rapport dezer dagen verscheren is) een algemeene inleiding, waarbij' hij erop wees, dat de motieven, die tot de afslui ting en gedeeltelijke drooglegging van de Zuiderzee hebben geleid, vooral op agra risch gebied liggen; daarnaast ondergaan echter vele andere onderdeelen van de Volkswelvaart den invloed van dit mach tige ingrijpen in een natuurlijk gegroei- den toestand. Verschillende aspecten zijn reeds bij andere gelegenheden behandeld, o.a. de malaria-bestrijding in Noord-Holland door het inlaten van zoet IJsselmeer- water, de hygiënische verzorging van den Wieringermeerpolder en de voordee- len voor den landbouw en de veeteelt van de verzoeting van de boezem- en polderwateren in Friesland en Noord- Holland. Voor deze vergadering was het uitgangspunt de mogelijkheid om het IJsselmeerwater als grondstof voor de centrale drinkwatervoorziening te ge bruiken. Na diepgaand onderzoek is de commissie Drinkwatervoorziening „Wes ten des Lands” tot de conclusie geko men, dat het water van het IJsselmeer zeer goed bruikbaar zal zijn als grond stof voor het bereiden van leidingwater, mits de noodige maatregelen worden ge nomen om het chloorgehalte zoo laag mogelijk te doen worden en te doen blij ven. Deze conclusie wordt bestreden in het onlangs verschenen rapport van den di recteur der Gemeentewaterleidingen van Amsterdam, waarin het IJsselmeer als bron voor de drinkwatervoorziening van de hoofdstad wordt afgekeurd. Vervolgens wees spr. op het belang van het gebruik van het IJsselmeer voor de loozing van afvalwater, waaraan met het oog op de belangen der drinkwater voorziening een zekere grens zal moeten vorden gesteld. Hiermede hangen weer runen de visscherij en de recreatie kwem- en zeilsport en strandleven). Tenslotte is de verzoeting van hetpol- derwater van groote beteekenis van den modernen tuinbouw, die steeds grootere eischen aan de kwaliteit van het sproei en gietwater, met betrekking tot het Chloorgehalte, gaat stellen. Daarna hield prof. ir. J. Th. Thijsse, Aoofdingenieur der Zuiderzeewerken, een voordracht over „Het water van het IJsselmeer, hoeveelheid en samenstel ling”. Vervolgens besprak mevr. dr. N. L. Wibaut-Isebree Moens, biologe bij den gem. geneesk. en gezondheidsdienst van Amsterdam, de biologische gesteldheid van het IJsselmeer, vooral onder invloed van de loozing van het Amsterdamsche afval wa ter. Dr. ir. C. A. H. von Wolzogen Kühr, hoofd van de scheikundig-bacteriologi- sche afdeeling van het Provinciaal Wa terleidingbedrijf van Noord-Holland, deel de daarna de ervaringen mede, verkre gen met een proefinstallatie op groote schaal te Enkhuizen t.a.v. de zuivering van het water van het IJsselmeer voor waterleidingdoeleinden. Tenslotte gaf ir. J. M. Riemens, Rijks- tuinbouwconsulent, ervaringen op het gebied van den modernen tuinbouw t.a.v. het toelaatbare zoutgehalte van het giet en slootwater. Op deze inleidingen volg de een levendig debat. Universiteit te Utrecht. Veeartsenijkundig ex. de heer W. J. C. Reiningh. Universiteit te Groningen. Cand.ex rechtswetenschap jhr. A. A. R. Verheyen. Universiteit van sterdam Doet. ex. klassieke letteren de heer L. A. Versteege; bevorderd tot doctor inde letteren en wijsbegeerte op proefschrift, getiteld. Charles de Nernard (1804— 1850) de heer J. S. van der Wal. geb. ta Genemuiden Technische Hoogeschool. Prop. ex. voor civiel-ingenieur de heer E, de Jonge. Ned. Econ. Hoogeschool Bevorderd tot accountant de heer Z- van der Zant Van bonkaart distributie Vaste Brandstoffen, HAARDEN, KACHELS. Van dezelfde kaart, met dien verstande, dat men recht heeft op: óf deze maand 1 eenheid TURF per bon; öf later In het stookseizoen op 1 eenheid per bon van steenkolen of andere brand stoffen. Van bonkaart distributie Vaste Brandstoffen, CENTRALE VERWARMING. beschouwd worden als een verhandel baar goed, hetgeen in den naam ar- beids „beurs” tot uitdrukking kwam. Voorlichting bij beroepskeuze Niet alleen zullen de werkzaamheden van het Rijksbureau zich bewegen op het gebied der bemiddeling, doch zich evenzeer uitstrekken -tot het geven van voorlichting bij beroepskeuze. Vooral ten aanzien van dit laatste valt er in ons land een groote achterstand in te halen, hetgeen kan, nu alles in één or ganisatie is ondergebracht. Alle arbeid ten volle te benutten is het hoofddoel van het Rijksbureau, daar arbeid de volkskracht verhoogt. Het zijn de omstandigheden geweest, welke de reeds lang beoogde centralisa tie hebben bespoedigd. Ir. Verwey noemde als voorbeelden, van wat goede organisatie op dit gebied vermag, Duitschland en België. Opbouwende taak De oorlog heeft ook in ons land zijn sporen achtergelaten en veel moet er opgebouwd worden. Centrale arbeidsbe middeling en voorlichting kunnen tot dezen opbouw ontzaggelijk véél bijdra gen. Het betreft hier „waarden”, die behouden moeten worden, waarbij de kos ten, om tot dit doel te geraken, van minder belang zijn. Wanneer men er in zal slagen, aldus ir. Verwey, dat de vitaliteit van 200.000 werkloozen, omhoog gevoerd wordt, dan beteekent dit, dat ons gezamenlijk pro ductief vermogen met 200 millioen gul den wordt verhoogd. Ons streven is: de energie-ontplooiing van het geheele Ne derlandsche volk. Dat houdt in, dat meerdere welvaart in de toekomst zal volgen. Opening Duitsche U.L.O.-school Naar ons wordt medegedeeld, zal op November 1940 de eerste Duitsche U.L.O. (lager en uitgebreid lager on derwijs) met achtjarigen cursus worden f geopend in de Oude Kerkstraat te veehouders, van wie geconstateerd wordt, Utrecht in het gemoderniseerde gebouw - - - van de vroegere openbare school.

Haagsche Courant | 1940 | | pagina 6