sigarenland Nederland, huisafval bewaren Haagsche Courant van Woensdag 23 October 1940 DERDE BLAD, PAGINA 1. Huisvrouw moet waardevol K Ruim 2< GEMENGD NIEUWS STADSNIEUWS Tentoonstelling in het Gemeentemuseum zoo Achter de schermen in een der sigarenfabrieken beteekenis fabrieken vervaardigen het geliefde product: De sigaar De beteekenis van de sigaar in cijfers Nederland verrookte in 1939 1.686.416.928 slaks sigaren. Rekent men den prijs daarvan op gemiddeld 4 cent, dan beteekent dit, dat door de gezamenlijke sigarenrookers ongeveer 65 millioen gulden is uitgegeven. Het aantal sigarenmakerijen in Nederland bedroeg op 31 December 1939 2068, waarvan 144 toegerust met machines. Ruim 20.000 (mannelijke en vrouwe lijke) arbeiders vinden daarin hun be staan. 500 Grossiers en 20 a 25.000 sigarenwinkeliers distribueeren de sigaar over ons land, ongerekend de duizenden hotels, café’s, restaurants en theaters. In totaal zijn in Nederland 100.000 tabaks vergunningen uitgereikt. Verordening treedt van daag in werking f DE TREILVISSCHERIJ HET OEFENTERREIN WAALSDORP Hoe het huisafval Ètewaard moet worden links ziet men een sorteerder bezig de tabak soort bij soort te leggen. De arbeider rechts rangschikt de sigaren van eenzelfde lengte. BLOEMBOLLEN-TENTOONSTELLING IN HET ZUIDERPARK MACHT OVER HET AUTOSTUUR VERLOREN SLAPENDE MAN IN DEN ROOK GESTIKT In het Gemeente-museum in den Haag wordt a.s. Zaterdag een tentoonstelling geopend, welke betrekking heeft op den tijd van de „Camera Obscura”. Er zal bij deze tentoonstelling een speciale afdeeling komen, welke de Camera Obscura zelf behandelt. Het in richten der tentoonstelling, welke, zooals de foto toont, een schilderij gelijk belooft te worden (Polygoon) o Organisatie van de ophaaldiensten zal nog worden bekend gemaakt AUTO OP ONBEWAAKTEN OVERWEG GEGREPEN J. C. SPOEL t TERAARDEBESTELLING L TRöGER 1 p BEGRAFENIS P. A. DE ROOS Van Maart tot Mei De sigarenmaker in het O.L. Vrouwegasthuis vervoerd. haar 100 graden in de droog ruimte Hoe komt het, vroegen wij onzen deskundigen zegsman, dat de met de hand gemaakte sigaar, econo misch gesproken, op kan tegen de machine-sigaar? Binnengoed, omblad en dekblad Een sigaar, mijnheer, bestaat uit het Z.g. binnengoed, de tabak in de sigaar; het omblad, het eerste blad, dat om dit binnengoed heengerold is, en tenslotte uit ’t dekblad, het Zondagsche pak van de sigaar, waarin zij zich aan den koo- per vertoont. Dit draagt de verant woordelijkheid voor den gelijkmatigen brand van de sigaar. Het bekende Su- matra-dekblad heeft in dit verband een groote reputatie. De „Bosjesmakers” Wij komen nu het eerst bij de z.g. bosjesmakers”. Op een zinken blad spreiden zij het omblad uit met een kleiner blaadje er bovenop, het „opleg- gertje”, en grijpen dan met de vingers Van beide handen een hoeveelheid van het klaarliggende binnengoed, juist vol- Het ligt in de bedoeling den schillen boeren en hun, die de lompen ophalen, vergunning te geven om in een be paald stadsgedeelte hun bedrijf uit te oefenen, zoodat de huisvrouwen weten op welken dag en uur etensresten en lompen afgehaaid worden. zal hebben, hangt voor een groot deel af van de medewerking van bet pu bliek. Men moet goed begrijpen, dat' om fe komen, door een doelmatige sorteering van de* afvalstoffen over het geheele land reus achtige hoeveelheden bruikbare grond-. Bij brandje te Zaandam Vanmorgen in alle vroegte ontdekten eenige voorbijgangers een begin van brand in een galanteriezaak in de Bootenmakers- straat te Zaandam. De er tegenover ge vestigde blokpost van den luchtbescher mingsdienst, die gewaarschuwd werd, greep onmiddellijk in door een slang op de waterleiding te koppelen en waar schuwde de brandweer. Deze rukte uit, zoodat men het brandje zeer kort na de ontdekking onder de knie had. Reeds tij dens de blusschingswerkzaamheden had het den omstanders bevreemd, dat de be woner, de ongeveer 45-jarige J. Dekker, zich niet vertoonde. Toen men eindelijk door den zwaren rook heen tot de slaap kamer van den alleen wonenden man was doorgedrongen, vond men hem bewuste loos op bed. Een ontboden geneesheer kon nadat men nog geprobeerd had door kunstmatige ademhaling de levensgeesten op te wekken, slechts den dood consta- teeren, Vermoedelijk had het brandje reeds den geheelen nacht gesmeuld, zoo dat de man in den slaap den verstikkings dood heeft gevonden. Dat is inderdaad voor ons een heele dobber geweest. Toen er in Nederland meer en meer met machines gefabri ceerd begon te worden en deze het pro duct van den handswerkman dreigden te verstikken, vooral omdat zij begon nen met het lanceeren van het goed- koope sigaartje, schoot de regeering te hulp en trof maatregelen tegen tè snelle mechanisatie van het sigarenmakers- vak. Men was van oordeel, dat eener- zijds de vervanging van mannen door machines een noodlottige vergrooting van de werkloosheid tengevolge zou hebben, anderzijds hiermede de kwali teit van het product hiermede niet ge baat zou zijn. Het beste bewijs voor dit laatste is, dat fijnproevers aan hand werk nog steeds de voorkeur geven bo ven de machine-sigaar. Dat is te begrij pen. Hoe veel zorg men ook bij de ma chinale sigarenmakerij aan machines en tabak besteedt, het kan niet voor komen worden, dat kleine ongerechtig heden meegaan. Wanneer daarentegen bij ons een sigaar de fabriek ver laat, hebben met sorteerders, bosjes makers, sigarenmakers enz. mee, al zeker zes menschen de sigaar in handen gehad. Elk „groesje”, elk „steeltje”, dat er bij toeval in verzeild mocht zijn ge raakt, zal door één van hen opgemerkt en verwijderd zijn. Daar komt bij, mijnheer, zooals wij al zeiden, sigaren maken is een gevoelswerk, en gevoel heeft een machine niet! Door kolendamp bedwelmd Gistermiddag trof men in het perceel Tuinbouwstraat 35 te Amsterdam twee personen in bewusteloozen toestand aan. Het btefcen de 48-jarige bewoner en een 74-jarige man te zijn, die tijdens het do- mineeren door kolendamp waren be dwelmd. De geneesk. dienst heeft hen naar het O.L. Vrouwegasthuis vervoerd. Uit het raam gevallen De bakkersbediende van den Berg uit Renswoude viel gisteravond uit het raam van zijn kosthuis te Ede van een hoogte van vier meter. Met een schedelbasis- fractuur is hij naar het Julianaziekenhuis vervoerd. Zijn toestand is zorgwekkend. Hedenmorgen was een tweetal motor loggers van de treilvisscherij te Scheve- ningen aan de markt, waaronder de Sch. 325 van de reederij A. v. d. Zwan, welk schip gisteren als eerste Scheveningsche logger naar de treilvisscherij was ver. trokken. De Sch. 325 had niet veel visch en besomde /90. Een drietal motorloggers vertrok heden naar zee, n.l. een van de reederij Frank Vrolijk, een van de reederij Unie en een van de reederij Jac. den Duik en Zonen. De snurrevader heeft heden morgen niet verkocht en komt morgen aan de markt. goede sigarenhandelaar moet winter en zomer stoken. Dat de overheid hiervan ook de noodzaak inziet, blijkt voldoende uit de speciale brandstof toewijzing aan dezen belangrijken tak van Neder- landschen détailhandel toegekend. Om te beginnen, zei hij ons, moet men drie soorten sigarenmakerijen uit elkaar houden. In de eerste plaats zijn er fabrieken, die bij het maken der sigaar machines gebruiken, al naar ge lang er nog handwerk noodig is voor het opdekken (van dekblad voorzien) of niet, „bosj esmachines” of „compleet- machines” genaamd. Daartegenover staan de weinig kleine bedrijfjes, wer kende met drie of vier man, die de sigaar geheel met de hand vervaardi gen. Tusschen deze uitersten in zijn vele nuances mogelijk, b.v. het maken van de sigaar met de hand, maar met gebruikmaking van z.g. „vormen”, zoo als wij het hier doen. Het duizelde ons een beetje van alle nieuwe termen. Zij zouden ons op den rondgang duidelijk worden. Wij stonden te praten in het pakhuis. Naast ons lagen opgestapeld groote ba len Indische- en Amerikaansche tabak, verpakt in rieten matten en voorzien van bekende overzeesche stempels. Hol- landsche tabak wordt hier nog niet ge bruikt. De ruimte was gevuld met een zoete tabaksgeur. Een warme lucht stroom, afkomstig van de droogruimte, hield vocht en schimmel verre. In den vorigen oorlog werden etens resten ook reeds verzameld en gebruikt voor veevoeder. Men beging toen de fout alles naar een ceriteaal punt in de stad te vervoeren en het vandaar te verdeelen over de verschillende boerderijen. Doordat hiermede nog al wat tijd gemoeid was kwam het ge regeld voor, dat de etensresten in be dorven toestand, op de boerderijen aan. kwamen. Men aai niet weer in deaetfde fo,.it vervaHen. De bedoeling is, dat de etensresten zooveel mogelijk onmiddel- kjk naar de boerderijen in de om geving gezonden worden, dus niet eerst naar een centraal punt. Vanmiddag om 1 uur heeft op de be graafplaats Rhijnhof te Oegstgeest de be grafenis plaats gehad van wijlen den heer P. A. de Roos, in leven gep. hoofdcom mies bij het departement van Defensie, die Zaterdag te Leiderdorp is overleden. Op de begraafplaats merkten wij o.a. op de heeren L. Moonen, referendaris dep. van Defensie, L. C. van Wachem uit Voorburg, oud-collega, F. P. Bekkers, hoofdcommies dep. van Defensie, W. F. Selier, adj.-commies dep. van Defensie, en T. M. Koster, apotheker te Voorburg. Toen de kist in de groeve was neer gelaten, werd het woord gevoerd door dr. G. J. Streeder, Ned. Herv. predikant te Leiderdorp, die tevoren ten sterfhuize een rouwdienst leidde. Aan de groeve las hij enkele verzen uit 2 Corinthe 5 en sprak woorden van troost tot de nabestaanden. Spr. besloot met het uitspreken van hét „Onze Vader”. Een schoonzoon dankte voor de betoon de belangstelling. Vele kransen dekten de baar. doende voor één sigaar. Men begrijpt als leek niet hoe de man deze fijnver- deelde tabak kan beethouden. Een oogenblikje daarna rolt hij het blad er omheen, blaast de overtollige tabaks deeltjes af en kleeft met een soort gom het omblad vast. Ruwe uiteinden wor den met een schaartje weggeknipt. Voordat men het goed en wel door heeft, houden zij iets in de hand, dat op een sigaar lijkt; zij noemen het een „bosje”. Het maken daarvan is gevoels werk. Het juist afmeten van de hoeveel heid tabak, het geven van den vorm, het gelijkmatig verdeelen van, het binnengoed, alles komt neer op het ge routineerde gevoel van den bosjesmaker Er komt geen maatje van welken aard dan ook bij te pas! Zoo’n bosje zit na tuurlijk nog los in elkaar en heeft een tamelijk onregelmatig aanzien. Daarom legt de werkman hen op rijen in z. g. „vormen”, bestaande uit twee op elkaar passende plankjes, in elk waarvan een rijtje van 20 halve sigaarvormen is uit gesneden. Is het onderste plankje vol, dan sluit men zijn wederhelft daarop vast en stopt het met zijn collega’s onder een pers. Na een uurtje kan het daaronder uit. De vormen gaan open en alle bosjes worden een kwartslag ge keerd om te voorkomen, dat er over- langsche naden blijven op de lijn, waar de twee plankjes samenkomen. Weer gaan ze een uurtje onder de pers en dan zijn ze zoover om „opgedekt”, dat wil zeggen, van het dekblad voorzien te worden. Het „rookertje” Hier ter stede is op 60-jarigen leeftijd overleden de heer J. C. Spoel, leeraar aan het Rijksconservatorium voor Mu ziek alhier. Op 16 Maart 1931 werd hij benoemd tot leeraar aan het Conservatorium. Hij gaf les in solfège en harmonie. De begrafenis vindt plaats Zaterdag a.s., te half één, op de begraafplaats Nieuw Eik en Duinen. De sorteerderjj Als u deze deur doorgaat, en onze leidsman ging ons al pratende voor, bent u in de sorteerderij. In een partij tabak zitten verschillende kwaliteiten tabaksbladeren van verschillende grootte. Deze moeten soort bij soort en op grootte bij elkaar gelegd worden. De tabaksbladeren gingen met verbijs terende snelheid door de vingers van de sorteerders. Voor hen lag een groote hoop van bladeren, die in een om mezien, ontdaan van de grofste onge rechtigheden, vakje bij vakje gelegd worden. Een ander plukte met vlugge gebaren het blad van de hoofdnerf, d.i. het z.g. „strippen”, dat veelal door Vrouwelijke arbeidskrachten geschiedt. Van de z.g. „steeltjes” is de sigaren rocker niet gediend. Omtrent de tentoonstelling van hyacin- then, tulpen, enz., welke als gevolg van de schenking van 500.000 bloembollen door het Centraal Bloembollen Comité te Haar lem, in het Zuiderpark zal worden geor ganiseerd, vernemen wij nader, dat men zich voorstelt, deze expositie van Maart tot Mei, dus in den bloeitijd van deze bolgewassen, te houden. Er zullen uitsluitend bolgewassen wor den tentoongesteld. Wij vermeldden reeds, dat op de tentoonstelling beeldhouwwerk zal worden aangebracht. Wij vernemen thans nader, dat voor versiering en be grenzing gebruik zal worden gemaakt van heesters. De Plantsoenendienst is reeds druk bezig met de voorbereiding van deze tentoonstelling, zooals het aan leggen van paden, enz. Vrouw gedood Pui van huis geramd Gistermiddag is de 52-jarige echtge- noote van den heer S. van A. te Dongen (N.-B.) door een vrachtauto overreden en gedood. De vrouw stond met haar man en enkele familieleden te praten, toen de chauffeur van een passeerende vracht auto de macht over het stuur verloor en recht op de pratende menschen inreed. Het slachtoffer kwam onder de zware wielen terecht en werd ernstig gewond. Korten tijd later is zij aan de bekomen verwondingen overleden. De auto schoot door en kwam tegen een huis terecht, waarvan de voorpui ernstig werd beschadigd. Hedenochtend heeft op de begraaf plaats Oud Eik en Duinen de teraarde bestelling plaats gehad van het stoffe lijke overschot van den heer L. Tröger, gep. inspecteur van politie hier ter stede en oud-strijder in den Zuidafri- kaanschen Boerenoorlog. Op de begraafplaats gaven o.m. van hun belangstelling blijk: hoofd-inspec- teur van politie, M. J. v. d. Heuvel, mede namens den hoofdcommissaris, verder de hoofd-inspecteurs P. P. Paul; H. Assink; J. M. Waltman en G. L. van Exel, alsmede inspecteur F. J. Klijzing. Voorts waren aanwezig de heeren F. Duiver en Snethlage, gep. hoofd-in- specteurs van politie; de gep. ambtena ren H. S. H. Schütz, J. Langmuur en W. E. Kroesen, de oud-hoofdinspecteur van politie G. P. Kierdorff, de gep. in specteur van politie C. D. Vuyk, de hee ren J. J. W. Verhaar, chef onderzoe- kingsdienst ter gemeentesecretarie, C. D. W. van Schaik, referendaris ter gemeentesecretarie, K. Boessenkool, ad ministrateur van de internationale vier- daagsche-afstandsmarschen en de oud strijders Fr. Oudschans Dentz, J. C. Lutkie en H. T. Koppen, alsmede de heer F. A. v. d. Loo, oud-commandant in den Boerenoorlog en voorzitter van het comité tot uitreiking van de oor- logsmedailles, de gep. agenten van poli tie J. H. Meyer, W. A. v. Doorn, en oud-brigadier J. S. Lemson. In de aula voerde allereerst de heer F. A. v. d. Loo, oud-commandant in den Boeren-oorlog het woord. Wederom, al dus spr., is er een van de oude garde heengegaan. Nu 41 jaar geleden, streed Tröger voor een ideaal. Spr. sprak de innigste hoop en wensch uit, dat dat ideaal eens waarheid moge worden. Hierna sprak de oud-hoofdinspecteur van politie, F. Dulfes, een kort woord-. Hij schetste den ontslapene als een hartelijk mensch, die joviaal met ieder een omging, en thans een groote leegte bij allen achterlaat. Spr. zei tenslotte, dat de nagedachtenis van den overle dene bij alle leden en oud-leden van het Haagsche politiecorps, in hooge eere gehouden zou worden. Tevens namens den hoofdcommissaris van politie, mr. Hamer, bracht tenslotte hoofdinspecteur M. J. v. d. Heuvel een laatsten groet. De organist speelde in de aula ,,In diesem Heil’gen Halle”, van Mozart, het Largo van Handel en tijdens het uit dragen der kist „Es ist bestimmt in Gottes Rat”, van Mendelssohn. Aan de groeve dankte een familielid voor de betoonde belangstelling. Huisafval wordt in wijken gesorteerd De organisatie van het ophalen van stoffen en veevoederproducten ter be- huisafval is in den Haag al jaren op prachtige wijze geregeld. Al het af val wordt vervoerd naar Wijster, Drente. Brer wordt het ki een fabriek machi naal gesorteerd. De verschillende waardevolle stoffen, zooals metalen, rubber, glas en beenderen worden af gescheiden, zoodat alleen meststof over blijft. De waardevolle producten wor- Veel wat bij de huisvrouw in de vuilnisemmer terecht komt, heeft nog waarde, al zou men dat op het eerste gezicht niet zeggen. Vooral in een tijd als dezen, nu men met de grondstoffen zuinig om moet gaan. Zeer terecht is daarom een verordening uitgevaardigd, dat de huisvrouw het afval moet sor- teeren. Deze verordening treedt van- Hoewel de verordening vandaag werking is getreden, zal de organisatie van de ophaaldiensten voor schillen, lompen en metalen nog wel eenigen tijd op zich laten wachten. Wij hebben ons in verbinding ge steld met den adjunct-directeur van den Gemeentelijken Reinigingsdienst hier ter stede, den heer A. Luik, die ons een en ander mededeelde over de uitvoering van bovengenoemde ver ordening in den Haag. Het personeel heeft opdracht gekre gen alle apart aangeboden groote stuk ken, zooals papieren doozen en pakken tijdschriften te weigeren. Ook kleinere metalen voorwerpen, zooals leege con- servenbussen mogen niet meer in de vuilnisemmers worden gedaan. Het pu bliek dient papier en kleine metalen voorwerpen te bewaren, tot ze door schillenboeren en lompenhandelaars worden afgehaald. Voor de grootere metalen stukken, zooals oude ledikan ten. emmers, teilen en Ketels is er voor de Haagsche huisvrouw voorloo-i pig geen wijziging gekomen. Zij kun nen nog apart aangeboden worden. De 101 jaar oud De weduwe H. de Leng geboren K-ïie- laart te Woudr-ïchem hoopt op 25 Octo ber a.6, haar loten verjaardag te vie ren. De Nederlandsche rooker is fijn proever! Hij kent zijn waar. Zelden beseft hy, hoe de vreemdeling ver baasd staat te kijken naar een een- voudigen burger, die hem, met zulk een kostbaar genotmiddel in zijn mond, passeert. In zijn land is dat een voorrecht, waaraan men den rijkaard herkent. Maar, Neder land is het sigarenland bij uit nemendheid. Het „rookertje” is populair. Dezer dagen waren wij in de ge legenheid de geboorte van het ge liefde tabaksproduct bij te wonen. Al wandelende werden wij door den fabrikant met de knepen der sigarenindustrie bekend gemaakt. komen, hetgeen natuurlijk die at, den verkocht, hetgeen jaarlijks nog een flinke som opbrengt. In feite komt het dus hierop neer, dat wat thans bij verordening verplicht is gesteld, in den Haag reeds jaren lang geschiedde. Voor het ophalen van etensresten en lompen zal nog een aparte regeling worden bekend gemaakt. Vermoedeiijk zal het aantal schillenboeren uitgebreid moeten worden. De 'heer Luik schatte, dat in de stad ongeveer 50 schillen boeren zijn, al zullen er den laatsten tijd wel eenige bij zijn gekomen. Tn Amsterdam en Rotterdam telt men eenige honderden schillenboeren. Dat het aantal in den Haag zoo klein is vindt zijn oorzaak in de geringe afzet mogelijkheden om den Haag, waar be trekkelijk weinig boerderijen zijn. Bo vendien laten velen de aardappelen machinaal schillen bij den groenteboer. Zij moet eerst acht dagen drogen in een speciaal daarvoor ingerichte stook ruimte. Op uitnoodiging van den fabri kant zetten we er één pas in en vielen bijna in zwijm van de hitte. Hij lachte hartelijk en deelde ons mede, dat de temperatuur in deze omgeving om de 100 graden schommeltEven gauw stonden wij weer aan den anderen kant van de deuropening en keken uit de verte hoe de honderdtallen siga renkistjes met hun begeerenswaardigen inhoud aan het drogen waren. Een goede sigaar moet kurkdroog zijn. Een Reinigingsdienst heeft namelijk een contract met een groothandel in ijzer. Deze zoekt iederen dag deze stukken uit en neemt ze in ontvangst om ze weer op andere wijze te gebruiken. Op de reinigingsauto’s is dan ook een ruimte gereserveerd voor deze stukken, zoodat men met zijn handen niet in de vuilnishoop behoeft te zoeken naar groote stukken ijzer. Deze regeling heeft tot nu toe uitstekend voldaan. Den laatsten tijd haalt men echter veel minder van dergelijke stukken op dan vroeger. Blijkbaar verkoopt het pu bliek deze thans aan opkoopers. Men kan van het personeel van den Reini gingsdienst moeilijk verlangen, dat het iedere emmer doorzoekt om te zien of de huisvrouw werkelijk rlleen waarde loos afval er in geworpen heeft. Men moet volstaan met steekproeven. Veel hangt dan ook weer af van de mede- daag in werking. Of deze actie succes^ werking van het publiek, dat begrijpen moet, dat het hier gaat om een lands belang. De dagen worden korter, zoo dat het reinigingeper.son.eel vlug moet De toegang tot het militaire oefen- en schietterrein Waalsdorp zonder een be wijs, af gegeven door de Ortskomman- dantur, Koninginnegracht 24 hier ter stede, is verboden. Alle bewijzeri, afgegeven door de vroegere Nederlandsche militaire- en burgerlijke autoriteiten, worden hier mede ongeldig verklaard en moeten bij de Ortskommandantur worden ingele verd. Kind onder autobus geraakt en gedood Gistermiddag omstreeks half één is het 5-jarige zoontje van den heer van Voort huizen te Ede. bij het spelen in de Brou- i i-j wersstraat onder een atrtobus geraakt, kind-was op slag dood. Uit een tabaksblad van de goede afmeting snijdt de sigarenmaker met het sigarenmakersmes den goeden vorm voor het dekblad uit, verschillend voor een sigaar met kop en zonder kop. (Onder kop verstaat men het toegespit ste einde van een sigaar) en draait het om het bosje heen. Nu is het bosje een sigaar geworden! Maar een sigaar, die niet kan worden gerookt, de z.g. ver- sche sigaar! Twee inzittenden gewond Tengevolge van den mist is gisteren op den onbewaakten overweg nabij Oost huizen (N.H.) een ernstig ongeluk ge beurd, dat echter gelukkig geen men- schenlevens heeft geëischt. Een auto, welke geladen was met aard appelen en uien en bestuurd werd door den eigenaar, den heer Bloemendaal uit Andijk, werd op dezen overweg gegrepen door den sneltrein EnkhuizenAmster dam, welke om ongeveer kwart voor een Oosthuizen passeert. Een geweldige slag weerklonk. De auto werd door de locomo tief opgenomen en geheel vernield aan de spoorlijn neergesmakt. Het bleek, dat de heer Bloemendaal en diens metgezel het leven eraf hadden gebracht. De bestuurder had een lichte hersenschudding, zijn met gezel had ander letsel bekomen, doch dr. Reurink uit Oosthuizen, die de eerste hulp verleende, zag hun toestand niet ernstig in. Door de botsing liep de locomotief uit de rails en kwam ongeveer 500 meter ver der tot stilstand kort voor een bruggetje. Het treinverkeer ZaandamHoorn was totaal gestremd. De passagiers, die in den trein zaten, werden opgehaald door een anderen trein, zij moesten hun reis via Hoorn en Alkmaar naar Amsterdam voort zetten. Een opruimingsploeg van de Ne derlandsche Spoorwegen ging terstond aan het werk om de machine in de rails te brengen. schikking ook van belang is voor degenen, aan de bron van het huisverl d.w.z. het pufcüek.

Haagsche Courant | 1940 | | pagina 9