Onderhoud tusschen Hitler F ranco en De eerste herbouwde w oning te Scherpenzeel I Donderdag 24 October. 1940. No. 17707. Aan de Fransch- Spaansche grens van De oorlog ter zee van Het Duitsch-Fransche contact Het 247ste luchtalarm te Londen Het bombardement Bahrein Verkiezingsrede Roosevelt Britsche aanvalspoging op Berlijn Amerika heeft geen geheime verdragen gesloten VERDUISTEREN van 6.27 uur n.m. tot 8.23 uur v.m. Dokter s telefoon De overstroomingen in Catalonië Talrijke fabrieken vernield De kolenvoorziening Geen reden tot ongerustheid ZWITSERLAND Italiaansche bladen wijzen op de politieke beteekenis van de ontmoeting De aanval op een Britsch convooi in de Roode Zee u. v.m. n.m. De eerste verwoeste woning te Scherpenzeel is door de samenwerking van vader en zoon op denzelfden grond herbouwd. De bewoners, een bejaard echtpaar, zullen binnenkort in het nieuwe huis het gouden huwelijksfeest vieren. (Polygoon) Britsche mijnenveger verongelukt Washington protesteert tegen bom bardement van Amerikaanschen eigendom Lichte schade aan gebouwen aangericht van de Een buitengewone prestatie Italiaansche luchtmacht Europa tegen Engeland Telefoon 116300 (zeven lijnen) Giro No. 12500 Eden niet naar Ankara? Hongaarsdi-Roemeensche handels- besprekingen geschorst Luxemburgsch parlement en staatsraad ontbonden 5 5 5 V 5 5 V 5 V 5 Maan: 25 Oct. op 1.03 onder 3.09 uur <r Aanval op Schotsche Oostkust COURANT <r HAAGSCHE PRIJS DEZER COURANT: Voor 's-Gravenhage bij vooruitbet per 3 mnd. met „Kikeriki”, „De Nieuwste Mode „Koloniaal Bijblad” en „Letterkundig Bijblad” 3.Franco per post met Mode blad ƒ4.zonder Modeblad f3.75 Buitenland ƒ9.Landen waarop het verlaagd intern, drukwerk-posttarief van toepassing is 7.p. kw. Bij postkantoren tegen de geldende goedk. abonn.prijzen. Afz. nummers 5 ct., fr. p. post 10 ct. ont- van Spanje het proef Waarom Amerika zich bewapent Roosevelt zeide voorts, dat de regee- ring er van beschuldigd wordt de Ver- eenigde Staten in den oorlog te leiden. Daartegenover verklaarde de presi dent, dat al zijn denken en handelen in den loop van deze jaren gericht is geweest op het doel den wereldvrede te behouden en in het bijzonder voor de Vereenigde Staten en het Westelijk halfrond den vrede te bewaren. „Een sterke verdediging, zoo ging Buenos verblijf ft s ft ft s A ft ft A ft A ft A A A ft A ft A ft ft A A A A ft spr. verder, is de beste garantie voor vrede en veiligheid op het Westelijk halfrond”. Hijverzekerde nogmaals, dat hij en de minister van buiten- landsche zaken den weg naar den vre de bewandelden en verklaarde: Wij bewapenen ons niet voor doelein- een of anderen buitenlandschen oorlog. Wij bewapeen ons niet voor doelein den van verovering of interventie in vreemde conflicten. Ik herhaal nog maals, dat ik mij houd aan het pro gram van onze partij. Wij willen niet deelnemen aan vreemde oorlogen, wij willen niet ons leger, onze vloot of ons luchtwapen uitzenden voor den strijd in vreemde landen buiten het Amerikaansche vasteland, uitgezon derd het geval, dat wij worden aan gevallen”. PRIJS DER ADVERTENTIÈN: Van 1—5 regels ƒ1.50. Iedere regel meer tot 10 regels 40 ct., daarna Iedere regel meer 50 ct. Reclames 90 ct. per regel. Bewijsnummers 5 ct., fr. p. post 10 ct. Incasso binnen de stad 5 ct., buiten de stad volgens posttarief. Bij vooruitbetaling: Kleine Advertenties 90 ct.; Dienstaanbiedingen 70 ct. Advertentiën waarin voorkomt „Brieven aan het bureau van dit blad” 10 ct meer. De Britsche admiraliteit maakt be kend, dat de Britsche mijnenveger „Dundalk” door een vijandelijke mijn tot zinken is gebracht, meldt het D.N.B. Het D.N.B. heeft het volgende com muniqué uitgegeven United Press meldt uit Washington: De Amerikaansche regeering heeft bij de Italiaansche regeering geprotesteerd tegen het bombardement van Ameri- kaansch bezit in Saoedie Arabië bij den Italiaanschen aanval op de Bahrein- eilanden. In de protestnota, welke door het de partement van buitenlandsche zaken aan den Italiaanschen ambassadeur werd overhandigd, wordt alleen tegen het bombardement van Amerikaansch bezit in het neutrale Saoedie Arabië geprotesteerd. Het protest heeft geen betrekking op het bombardement van de Bahrein-eilanden, daar deze En- gelsch protectoraat zijn. In den afgeloopen nacht hebben Brit sche vliegtuigen geprobeerd een grooten aanval op de rijkshoofdstad te onder nemen, meldt het D.N.B. Slechts enkele toestellen bereikten het luchtruim van Groot-Berlijn. Er werd luchtalarm ge maakt en de luchtdoelartillerie trad in werking De vijand wierp brandbommen en ontbrandbare plaatjes uit, hier en daar ook brisant-bommen. Op verschei dene plaatsen vooral in het Weste lijk stadsdeel ontstond er lichte schade aan gebouwen en braken kleine branden uit, welke spoedig gebluscht konden worden. Er wordt melding ge maakt van eenige gewonden. De Führer heeft gisteren aan de FranschSpaansche grens een ont moeting gehad met den chef van den Spaanschen staat, generaal Franco. Aan het onderhoud, dat in een geest van hartelijke weder- zijdsche kameraadschap der twee naties werd gevoerd, werd deelge nomen door den rijksminister van buitenlandsche zaken, von Ribben trop, en door den Spaanschen mi nister van buitenlandsche zaken, Serrano Suner. voor het in De houding heeft nooit WEER EEN PROTEST IN LONDEN De bondsraad heeft besloten opnieuw in Londen te protesteeren, aangezien wederom Engelsche vliegtuigen, in den nacht van Zondag op Maandag, over Zwitsersch gebied hebben gevlogen. President Roosevelt heeft gisteren te Philadelphia de eerste der aangekon- digde 5 verkiezingsredevoeringen ge houden, waarin hij o.a. het volgende zeide: Ik wil vervalschingen en valsche voorstellingen weerleggen, welke tij dens de verkiezingscampagne zijn op gedoken. Mijn tegenstanders probeeren het Amerikaansche volk angst in te boezemen.Het zwaarste verwijt, dat men mij aandoet, is de beschuldiging, dat de regeering buiten weten van het Congres en van het volk geheime ver dragen met andere landen gesloten heeft en daarmede de veiligheid van de Vereenigde Staten in gevaar brengt of de Vereenigde Staten tot het deel nemen aan een oorlog elders verplicht. Ik verklaar plechtig, zoo zeide Roo sevelt letterlijk, dat er geen geheim verdrag, geen geheime verplichting of afspraak van eenigerlei aard direct of indirect met eenige andere regee ring of natie bestaat, welke Amerika bij een oorlog zou kunnen betrekken of welke voor eenig ander doel zou zijn overeengekomen. De diplomatieke redacteur van Stefani schrijft: Het bombardement op de petro- leum-installaties van het eiland Bahrein door Italiaansche vliegtuigen heeft in de geheele wereld diepen indruk gemaakt en wel omdat deze aeronautische onder neming beschouwd wordt als de belang rijkste, die tot dusver, waar dan ook, is volvoerd. De gevolgde route liep boven verlaten gebieden, waarboven nog nimmer was gevlogen, en de uitzonderlijke lengte van de vlucht belemmerde in het minst niet het volmaakte prachtige succes van de onderneming. Van technisch standpunt be schouwd bevestigt het bombardement van Bahrein nogmaals de geweldige kracht van de Italiaansche luchtmacht alsmede de buitengewone stoutmoedigheid der vliegers. De vernietiging der installaties te Caifa heeft Engeland opnieuw een zwaren slag toegebracht in de voorzie ning van zijn vloot en luchtmacht. Tegen over de superioriteit der Italiaan sche luchtstrijdkrachten stelt Engeland slechts leugens over zoogenaamde bom bardementen op industrieele doelen te Milaan, Turijn en Aosta, waardoor de Britsche propaganda getypeerd wordt, want Italianen zoowel als buitenlanders in deze steden kunnen deze leugenach tigheid ter plaatse constateeren. Over den aanval van de Italianen op een Engelsch eonvooLin de Roode Zee schrijdt Gayda in de „Giornale d’Italia”, dat dit convooi meer dan 20.000 man versterkingen naar Egypte moest bren gen, waaronder ook Engelsche troepen, die om Kaap de Goede Hoop in Aden waren gearriveerd. Het Engelsche convooi, dat uit 36 schepen bestond, werd in Aden samen gesteld. Enkele schepen zijn van Enge land komende, om Afrika heen ge varen, andere kwamen uit Indië. Op de schepen bevond zich oorlogsmaterieel, alsmede 10.000 man uit Singapore en 12.000 uit Engeland. De manschappen van de 6 getorpedeerde schepen en de soldaten, die zich aan boord van deze schepen bevonden, zouden den dood in de golven hebben gevonden. Men neemt te Rome aan, dat dit de eerste voor Egypte bestemde troepen zending was, welke haar weg om Kaap de Goede Hoop nam. De V. P. B.-correspondent te Berlijn meldt: De Duitsche pers deelt in grooten op maak de ontmoeting van Hitler en von Ribbentrop met Laval mede, doch ont houdt zich van ieder commentaar. Men kan wel aannemen, dat voorloopig geen nadere meedeelingen gedaan zullen wor den, gezien de gewoonte van de Berlijn- sche diplomatie om groote gebeurtenis sen niet van te voren aan te kondigen, doch de ontwikkeling der feiten voor zichzelf te laten spreken. Er valt echter niet aan de politieke beteekenis van deze ontmoeting tusschen de staatslieden te twijfelen. Er bestaat reeds een reeks van aanknoopingspun- ten, die ons bij het vormen van een oordeel behulpzaam kunnen zijn. In tal van uitlatingen, die den laatsten tijd in Frankrijk bekend zijn geworden, is dui delijk de wensch van de Fransche poli tiek tot uitdrukking gekomen om met het Duitsche Rijk in contact te komen. Een dergelijk streven is zeer wel te begrijpen daar, sinds het sluiten van het wapenstilstandsverdrag in het bosch van Compiègne in de verhouding tus schen beide landen, die zich nog immer tusschen oorlog en vrede bevinden geen verandering is gekomen. Het schijnt dan ook wel, dat dit verrassend contact tus schen Fransche en Duitsche staatslieden verder gaat dan een eenvoudige bespre king van vraagstukken, die uit de bepa lingen van het wapenstilstandsverdrag zijn voortgekomen. Een dergelijke ver onderstelling vindt reeds steun in het feit, dat Adolf Hitler bij de besprekingen tegenwoordig was, naar aanleiding waarvan men zich minstens kan afvra gen of en in hoever in de Duitsch-Fran sche betrekkingen alsook in de positie van Frankrijk tegenover het nieuwe Europa een verandering zou kunnen in treden. In dit opzicht verdient ook de polemiek de aandacht, welke de offici- euse correspondentie van de Wilhelm- strasse tegen het beroep van Churchill op de Franschen voert en die op de volkomen vereenzaming van Groot-Brit- tannië in Europa wijst. De Duitsch- Fransche ontmoeting wordt in de Wil- helmstrasse als een antwoord aan Chur chill beschouwd en als een weerlegging van de bewering, dat Duitschland Frank rijk zou willen vernietigen. De officieuse onderstreping van de ge ïsoleerde positie van Groot-Brittannië maakt in ieder geval duidelijk, dat de Duitsche diplomatie door de idee van een organisatie van het vasteland tegen Engeland beheerscht wordt, wat onge twijfeld als een aanwijzing voor den zin van de Fransch-Duitsche ontmoeting kan worden aangezien. Verdergaan de veronderstellingen over een afzon derlijken vrede of koloniale problemen behooren zeker in het rijk der combi naties thuis. Men kan aannemen, dat de belangrijke Fransch-Duitsche ontmoe ting slechts een schakel is in de reeks van de sinds langen tijd elkaar opvol gende initiatieven der asmogendheden met het doel om het Europeesche vaste land te organiseeren, inwendig vrede te geven en zoo lang tegen Engeland ge richt te houden als de politiek te Londen de geldigheid van de nieuwe Europe* sche orde tracht te bestrijden. Uit het overstroomde gebied van Ca- talonië komen nieuwe berichten over schade. Te Bascara zijn 3 electrische centrales gedeeltelijk verwoest. In Be- guda zijn 14 kleine textielfabrieken ver nield. In deze 'steden bedraagt de scha de 10 millioen pesetas. Te Sal hebben de spinnerijen en textielfabrieken veel schade geleden. Een stuwdam kon geen weerstand bieden aan den druk der wa termassa en scheurde over een breedte van 150 meter. Te Olot is het bedrijf in 15 spinnerijen en textielfabrieken voor langen tijd onmogelijk gemaakt. Te Juan Las Fontes zijn 14 fabrieken min of meer ernstig beschadigd. In Olot en Juan Las Fontes wordt de schade op 15 millioen geschat. De minister van handel en nijverheid, Carceller, is Dinsdag te Barcelona aan gekomen om in opdracht van Franco persoonlijk leiding te geven bij de maat regelen tot leniging van den nood. Het hooge water van de Ebro daalt Uit Tortosa wordt gemeldt, dat door het ophouden van den regen het hooge water van de Ebro langzaam begint af te nemen. Deze courant verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen BUREAUX: WAGENSTRAAT 35—37 Bijkantoren: Scheveningen, Keizerstr. 319, Tel. 550310; Rijswijk, Kantoor- boekh. Leeuwendaal, Oranjelaan 3, Tel. 119461. Voorburg, Boekhandel H, E. G. Ruijs, Heerenstr. 124, Tel. 778038; Filialen: N.V. Kantoorboekh. Th. J. de Koning, Goudsbloemlaan 3, Tel. 330263; Boekh. J. B. v. Seters jr„ There- siastr. 108a, Tel. 772444; Boekh. E. D. Couvée. van Hoytemastr. 66, Tel. 721187 De Turksche bladen publiceeren een Reuterbericht, waarin wordt tegenge sproken, dat minister Eden voornemens is Ankara te bezoeken. Deze tegen spraak heeft te Istanboel eenige ver rassing uitgelokt, daar het bezoek van den Engelschen minister van oorlog sinds het einde van de vorige week te verwachten was. Ook in Engelsche kringen meende men, dat Eden naar Ankara zou komen. Het feit, dat hij hiervan zou afzien, wordt in diploma tieke kringen druk besproken. Naar verluidt, was de ruggespraak van de Engelsche gezanten te Sofia en Bel grado met den Britschen ambassadeur in Turkije welke ontmoeting in Istan boel plaats had o.a. bestemd om in lichtingen in te winnen, welke aan Eden zouden worden voorgelegd. Naar het Hongaarsche telegraaf- agentschap mededeelt, zijn de bespre kingen, welke te Boedapest tusschen een Hongaarsche en een Roemeensche handelsdelegatie werden gevoerd, gis teren geschorst. Churchill in Oost-Schotland Naar de Engelsche scheepsomroep meldt, heeft Churchill Dinsdag Oost- Schotland bezocht om de verdedigings linie aan de kust te inspecteeren. De chef van het burgerlijke bestuur, Rijksstadhouder gouwleider Simon, heeft op 22 dezer bij verordening last gegeven tot ontbinding van de Luxem- burgsche Kamer van afgevaardigden en van den staatsraad. V 5 5 V V» V s V V XWW<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<< Tusschen 10 u. n.m. en 7 u. v.m.: No. 394920 Ziekenfondsleden De Volharding; No. 116364 Z.g. StadspatiëntenNo. 49 Engelsche kruiser in Buenos Aires De lichte Engelsche kruiser „Enter prise”, welke behoort tot de Zuid-Atlan- tische vloot, is de haven van Aires binnengeloopen voor een van 48 uur. De ontmoeting van den Führer en franco heeft in Italië groot opzien en levendige instemming gewekt. De bla den wijzen op de groote politieke en in ternationale beteekenis van het onder houd aan de Fransch-Spaansche grens. De bijeenkomst toont in de eerste Plaats, aldus de „Popolo d’Italia”, dat Spanje trouw het program van *Ün wederopbouw uitvoerende, ern stige en hechte betrekkingen van Er schijnt onder het publiek eenige vrees te bestaan ten aanzien van de practische uitvoerbaarheid der maatregelen in verband met de onlangs afgekondigde distributie van brandstoffen. Van bevoegde Duitsche zijde ver nemen wij, dat vrees voor een koïentekort in den komenden win ter ongegrond is. Er bestaat alle reden voor de verwachting, dat de aanvoer van steenkolen voldoende verzorgd zal kunnen worden. In dit verband wijst men erop, dat dit in den vorigen winter, welke buiten gewoon streng was, in Duitschland ook mogelijk is gebleken. vriendschap en samenwerking met de mogendheden in stand houdt, die het ter zijde stonden in de groote en moei lijke uren van zijn verheffing. De ont moeting tusschen den Führer en den Caudillo is geheel ingeschakeld in de politiek, welke Berlijn en Rome voe ren jegens het bevriende Spanje. Dit wordt door het Italiaansche volk met de levendigste voldoening toegejuicht. De „Corriere della Sera wijst er op, dat de bijeenkomst een nieuw be wijs vormt voor de gemeenschap des geestes en der doelstellingen, benevens van de vriendschap, welke de volken der as verbindt met het volk van het nieuwe Spanje. De ontmoeting krijgt een bijzondere beteekenis op het oogenblik, dat En geland door Churchill en Eden ver geefs zijn laatste pogingen in het werk stelt om bondgenooten te vinden, die zouden moeten strijden puin vallende imperium. van het nieuwe Spanje twijfel doen ontstaan. De „Gazetta del Popolo” ver klaart, dat de ontmoeting ongetwij feld een krachtige reactie zal hebben op den diplomatieken toestand, welken de reeks der directe contacten van de verantwoordelijke leiders der aspoli- tiek sedert eenige maanden heeft in geleid. De bestudeering der interna tionale problemen door Hitler en Franco zal niet nalaten een doeltref fende bijdrage van helderheid en soli dariteit tot den algemeenen Europee- schen toestand te leveren. De ontmoeting in de Pyreneeën, al dus de „Stampa”, maakt een einde aan alle tendentieuze manoeuvres van Londen om verwarring te doen staan in de duidelijke houding Spanje. De vriendschap van met de asmogendheden is door bloed bezegeld en zal iedere doorstaan. Het D.N.B. meldt uit Stockholm De Duitsche vergeldingsaanvallen op Lon den zijn gisteren begonnen om 7 uur 30 n.m. Het 246ste luchtalarm duurde 4 uur 20 minuten, n.l. tot 11 uur 50 n.m. Er volgde een pauze tot 1 uur des nachts. Toen werd voor de 247ste maal luchtalarm gemaakt. Gisteravond ondernamen Duitsche gevechtsvliegtuigen een aanval op de Oostkust van Schotland en bombar deerden met succes de spoorlijnen en het station van een stad. Waargenomen branden toonden de gewenschte uit werking van den aanval aan. Over het verloop der ontmoeting verneemt het D.N.B. de volgende bij zonderheden Woensdagmiddag was de Führer in een extratrein aan de FranschSpaan sche grens aangekomen. Het kleine grensstation op Fransch bezet gebied was met de rood-geel-roode kleuren van het nationale Spanje en met haken kruisvlaggen versierd. Kort na aan komst van den Führer liep de extra trein van den Caudillo, van de grens komend, binnen. De Führer, die het Spaansche staatshoofd op het perron opwachtte, verwelkomde den Caudillo, toen deze uit zijn trein stapte, op zeer hartelijke wijze. Nadat de Führer ook den Spaanschen minister van buiten landsche zaken. Serrano Suner. begroet had, stelde het Spaansche staatshoofd den Führer de hem vergezellende hee- ren voor den Spaanschen ambassadeur te Berlijn, generaal Espinosa de los Monteros, den chef van het militaire kabinet van den Caudillo, generaal Moscardo, den plaatsvervangenden chef van het militaire kabinet, generaal Uzquiano, den chef van het civiele kabinet van den Caudillo, Monos Aqui- lar, den chef van van het protocol, baron de los Torres, den directeurgene- raal der persafdeeling, Gimenez Arrau en den directeur van het Spaansche persbureau E. F. E. Gallego. Bovendien bevond zich de Duitsche ambassadeur te Madrid, von Stohrer, in gezelschap van den Caudillo. De Führer stelde vervolgens aan het Spaansche staatshoofd de voor de ont vangst aanwezige Duitsche persoonlijk heden voorden rijksminister van bui tenlandsche zaken, von Ribbentrop, den opperbevelhebber van het leger, generaal-veldmaarschalk von Brau- chitsch, den chef van het opperbevel van de weermacht, generaal-veldmaar schalk Keitel, den rijksperschef rijks- leider dr. Dietrich, rijksleider Bormann, den Generaloberst Dollmann, den lui- tenant-generaal Bodenschatz en den onderstaatssecretaris Gauss. Daarna inspecteerden de Führer en de Spaansche generalissimus, terwijl het Spaansche volkslied gespeeld werd, het op het perron aangetreden eere- ba tal jon. De Führer begeleidde den Caudillo vervolgens naar zijn salon- wagen, waar de besprekingen terstond een aanvang namen. In den loop van den avond was de Caudillo de gast van den Führer in den salonwagen aan een kleinen maaltijd, waaraan bovendien een reeks der aan wezige Duitsche en Spaansche per soonlijkheden deelnam. Na afloop van de besprekingen inspecteerde de Führer met den Caudillo persoonlijk het eere- bataljon en begeleidde hij zijn hoogen gast naar den extratrein, waar hij op de meest hartelijke wijze afscheid nam. De extratrein van het Spaansche staats hoofd verliet daarop langzaam rijdende het station, terwijl het muziekcorps Van het eerebataljon het Spaansche Volkslied aanhief.

Haagsche Courant | 1940 | | pagina 1