rHAAS BINNENLAND 7 Voor den puzzelaar Welken distributiebon heeft noodig men Opsporing van delfstoffen HAAGSCHE COURANT VAN DONDERDAG 24 OCTOBER 1940— TWEEDE BLAD, PAGINA 2 /8 2 Door 3 3 78 6 28 9 15 26 /2 /J 55 /S /6 116 11 13 13 05 04 4 4 DISTRIBUTIE VASTE BRANDSTOFFEN VOOR DE MAAND OCTOBER Linnen goederen De Engel sche bomaanval op Monster 77 76 BROOD ROGGEBROOD 6 A Op voederkaart voor honden voor groep I en II v VI Steunverleening aan reeders aan gesloten bij de Visscherijcentrale 114 109 Gemeentelijke schattingen voor den wederopbouw een speciale afdeeling van den Opbouwdienst Fonds voor oud-militairen Tijdvak waarin geldig ARTIKELEN. BON ALGEMEENE DISTRIBUTIEKAART. t/m 1 Nov. 5 Oct. half pond t/m 1 Nov. half pond 6 Oct. t/m 1 Nov. half pond 6 Oct. 0 Sept, t/m 1 Nov. 1 one 1 on* /d 1 one 19 Oct. t/m 12 Nov. Bestaat reeds 125 jaar /‘t 31 Aug. t/m 31 Dec. BROODBONBOEKJE. BOTERKAART. half pond BOTER VETKAART. half pond van VLEESCHKAART. 1 one 75 gram 100 gram 125 gram 150 gram als boven 1 Oct. t/m 31 Oct. 1 Oct. t/m 31 Oct 1» t g. mr. i ondes- Toewijzing voor rundveevoeder Thans werkzaam voor de slachtoffers van Mei 1940 MARGARINE of boter naar keuze Bon voor SPIJSOLIE of boter of margarine wordt nader aange wezen. BON 01 02 03 04 05 06 2 2 100 gram 125 gram 75 gram half pond l kilo 150 gram 120 gram 200 gram 250 gram 125 gram 250 gram 200 gram 2 liter 2 liter 9 Sept, t/m 3 Nov. 9 Oct t/m 10 Nov. li ter SCHEERZEEP (apart strookje) of scheercrême of scheerzeep PETROLEUMZEGELS Koken Verlichting BON 01 02 03 BON 04 05 06 50 gram 1 tube 1 pot 21 Oct. t/m 27 Oct. (4-2 dagen extra) 19 Oct. t/m 25 Oct (+7 dagen extra). KAAS ZEEP Toiletzeep (nieuwe samenstell.) Huishoudzeep Zachte zeep Zeeppoeder Zeepvlokken Zelfwerkende waschmiddelen Vloeibare zeep Voor 8 k g droog waschgoed moet aan de wasscherij één bon vorden afgegeven. KATTENBROOD Op voederkaart voor katten 19 Oct. t/m 25 Oct. (+7 dagen extra). 10 k.g. 8 k g. 5 k.g. 4 k.g. 3 k.g. 28 Sept t/m 8 Nov 28 Sept, t/m 25 Oct Hoeveel Is de eenheid van de gewenschta soort? 1 EENHEID is gelijk: h.l. van max 75 k g. anthraciet steen. Noodgebouw Meddens en Zoon te Rotterdam. Hedenmiddag is het noodgebouw der N.V. Magazijnen v.h. Meddens en Zoon te Rotterdam aan den Nieuwe Binnenweg 28 geopend. Met het oog op de tijdsomstan digheden vond het feit zonder veel cere monieel plaats. De directeur der N.V., de heer J. B. W. A. Giesbers, sprak het openingswoord en uitte daarbij de hoop, dat het Rotterdamsche bedrijf weder tot vollen bloei zou komen. Na een rondgang met den architect en overige medewerkers aan bouw en inte rieur werd de zaak in den namiddag voor het publiek opengesteld. Verticaal: 1. Bekende uitdrukking 18. Als 1 verticaal. THEE 01 KOFFIE SUIKER TARWEBLOEM of Tarwemeel of Roggemeel. Zelfrijzend Bak meel of Boekweitmeel HAVERMOUT of Havervlokken of Gort of Grutten RIJST of Rijstemeel of Rijstebloem PUDDINGPOEDER (waarin 100 gram zetmeel) of Griesmeel of Maizena MACARONI of spaghetti of ver micelli Mr. M. M. Rost van Tonningen lid van de Provinciale Staten van Zuid-Holland In de vacature-dr. F. O. Bruyning heeft de voorzitter van het Centraal stembureau benoemd verklaard tot lid van de Provin ciale Staten van Zuid-Holland, mr. M. M. Rost van Tonningen. Blijven gedistribueerd tegen vastgesteld aantal punten Naar aanleiding van in enkele dagbla den opgenomen berichten, volgens welke het voornemen zou bestaan, linnen en halflinnen goederen buiten de distributie Hoeveelheid HONDENBROOD IH IV Het Rijksbureau voor de Voedselvoor ziening in oorlogstijd deelt mede, dat voor de periode van 11 November 1940— 26 Mei 1941 een toewijzing van rundvee voeder zal worden verstrekt. Deze rundveevoedertoe wij zing zal dus in tegenstelling met die van den vorigen winter, in eenmaal plaats vinden Deze maatregel is getroffen om de vee houders zooveel mogelijk in de gelegen heid te stellen met het voeder, hetwelk zij voor hun vee kunnen ontvangen, af te nemen op den tijd, dat zij er het meest behoefte aan hebben. Iedere rundveehou der krijgt t.z.t. mededeeling van de hoe veelheid voeder, waarop hij voor deft winter 19401941 zal kunnen rekenen. De etoegewezen hoeveelheid voeder zal afgenomen worden in tenminste 4 keer, met een tusschenruimte van tenminste 4 weken, terwijl per distributieperiode niet meer dan 25 pCt. van het voeder kan worden afgenomen. Nadere bijzonderhe den worden in een in de advertentieko lommen officieele publicatie vermeld. Regeling der jacht in Tubbergen Jhr. von Bönninghausen, de nieuwe bur gemeester van Tubbergen, die 9 October j.l. werd geïnstalleerd als hoofd der ge noemde gemeente, heeft tijdens een bij eenkomst van jagers uit Tubbergen een nieuwe regeling van het jachtwezen in zijn gemeente aangekondigd. De toestan den in Nederland, doch vooral in Tub bergen, zijn ten hemel schreiend, zei de burgemeester, die de Nederlandsche jacht- wetgeving een der slechtste producten van volksvreemde, kapitalistische en kundige wettenmakerij noemde. Jhr. von Bönninghausen zeide besloten te hebben tot invoering van jachtschappen, ongeveer 15 tot 20, die ieder 500 h.a. groot zullen zijn. De te verpachten jacht van een buurtschap zal bij voorkeur worden beperkt tot en aangeboden aan de hoeren jagers, van die buurtschap, en dus niet aan den meest biedende. Buitenstaanders kunnen alleen de te verpachten jacht krij gen, indien de jagers uit een buurtschap geen redelijken prijs wenschen te betalen. Op elke oppervlakte van ca. 250 h.a. zal niet meer dan één jager zijn. Het aantal jagers zal worden beperkt. Indien grond eigenaren jacht- en wildschade onder vinden, moeten jagers die vergoeden. Op circa 1000 h.a. terrein zal een bekwame jongeman uit de buurt tot onbezoldigd gemeenteveldwachter worden aangesteld en tegen vergoeding enkele dagen per week toezicht houden.. Zijn taak is schade lijk gedierte en vogels in toom te houden. Hij zal worden betaald in elk zoodanig jachtterrein, waarvan de jagers financieel in staat worden geacht de kosten te kun nen dragen. Burgemeester von Bönninghausen zeide hoofd en leider van de Tubergsche jagers te zijn en merkte op, dat van de jagers een bijdrage zal worden gevraagd, hetzij in wild, hetzij in geld voor winterhulp aan arme en behoeftige burgers. Deze winter, hulp komt allereerst ten goede aan die armen van een buurtschap waar de bij drage geofferd wordt. Verder werd nog besloten tot instelling van een jachtraad, die zal bestaan uit jagers van elke buurt schap en die een adviseerend lichaam is. parochiaal armbestuur, de rector van het weeshuis, prof. J. P. Verhaar, pater Kleve, die te Rotterdam de zielszorg had voor de Duitsche kinderen en thans hulp- aalmoezenier is en de priorin zuster Her- menegildis, ontvingen dr. Völckers. Na ontvangst in de bestuurskamer, waar dr. Völckers namens den Rijkscom- missaris zijn deelneming met het gebeur de betuigde, heeft het gezelschap een rondwandeling gemaakt door het gebouw en de aangerichte schade in oogenschouw genomen. Dr. Völckers heeft na afloop aan de kinderen versnaperingen uitge deeld. 14 Oct. t/m 20 Oct. 7 dagen extra t/m 27 Oct., echter niet in restau rants e. d. 21 Oct. t/m 27 Oct. 4- 7 dagen extra t/m 3 Nov., echter niet in restau rants e. d. Taxatie dient met omzichtigheid te geschieden Zooals reeds eerder is gemeld, heeft de algemeen gemachtigde voor den we deropbouw ten aanzien van door den oorlog verwoeste of beschadigde wonin gen met een woonruimte tot 450 kubieke meter een voorschot-regeling uitgevaar digd. Aan de toekenning van een voor schot moet echter een waardebepaling van het pand voorafgaan. De schatting voor deze waardebepaling moet ge schieden door van gemeentewege aan gezochte deskundigen, waarbij overleg met de schade-enquète-commissie ge- wenscht is. Het is den algemeen gemachtigde voor den wederopbouw gebleken, dat de taxaties, van gemeentewege verricht, somtijds aanmerkelijk hooger waren dan die van de schade-enquètte-commis- sie, terwijl bovendien deze gemeentelijke schattingen aan belanghebbenden zijn medegedeeld, zonder dat vóórdien met de schade-enquête-commissie overleg was gepleegd. Het spreekt vanzelf, dat hieruit voor belanghebbenden teleurstellingen kunnen voortkomen en in verband daarmede heeft de algemeen gemachtigde voor den wederopbouw een circulaire gezon den aan de burgemeesters der gemeen ten, in welke oorlogsschade is aange richt, waarin hij er op aandringt bij de in hun gemeente te verrichten taxaties de vereischte omzichtigheid in acht te nemen. voor een loonende exploitatie liggen, ter wijl ook de transportmogelijkheid er moet zijn. Veel hulp ondervindt het detachement van het Centraal Instituut van Industriali satie, waarvan een commissie reeds in Januari j.l. het initiatief heeft genomen, onder den drang der buitengewone om standigheden, eens na te gaan welke delf stoffen aan en bij de oppervlakte van on zen bodem voorkomend, van economisch belang kunnen worden geacht. Totdat een paar officieren-mijningenieurs van den Opbouwdienst einde Juli voor het opspo ringswerk werden aangewezen, heeft deze commissie zich voornamelijk bezig ge houden met het verzamelen en ordenen van alle gegevens betreffende de bekende delfstoffen; zij beschikte echter niet over voldoende financieele middelen om de noodige practische onderzoekingen in het veld te doen uitvoeren. Dit practische werk wordt nu door het detachement van luitenant de Vries on dernomen. Hij hoopte, dat daardoor tevens een aantal menschen geregelden arbeid zou vinden, al waren ze daarop aanvan kelijk niet voorbereid. Sedert een paar maanden is een de tachement, gevormd uit vrijwilligers van verschillende korpsen van den Opbouwdienst, onder leiding van eenige officieren-mijningenieurs, bezig met de opsporing van delfstoffen in ons land, teneinde te trachten vooral over die grondstoffen de beschikking te verkrijgen, welker invoer op het ©ogenblik vrijwel niet mogelijk is en waaraan het bedrijfsleven, in het bij zonder de landbouw, groote behoefte heeft. Over het werk van dit „Detachement Opsporing van Delfstoffen van den Op. bouwdienst”, bij afkorting genaamd D.O.D., zijn gisteren in de dagelijksche persconferentie eenige mededeelingen ge daan door den commandant, den Isten lui tenant, T. J. de Vries. Namens den com mandant van den Opbouwdienst leidde majoor P. H. J. H. Marcella hem met eenige woorden in, waarin hij er op wees, dat deze opsporingsafdeeling nog weinig bekend is. Majoor Marcella had luite. nant de Vries in zijn afdeeling aan het werk gezien en op zijn boortérreinen rond geloopen. Zijn detachement bestaat uit vrij willigers, die uit alle korpsen zijn „samen gevoegd”. Onder de manschappen, onder wie zich een aantal grondwerkers uit Rot terdam bevindt, heerscht een enthousiaste geest, die weldadig aandoet. Ondanks hun dikwijls moeilijke persoonlijke om standigheden verrichten zij met ambitie een werk, waar zij tot voor een paar maanden nog geheel vreemd voor ston den, maar waarvoor luitenant de Vries hun de noodige kennis heeft weten bij te brengen. Aan hem bracht majoor Mar cella dan ook hulde voor ’t feit, dat het hem gelukt was uit zoovele willekeurige menschen een ploeg samen te stellen. Luitenant de Vries, die in het buiten, land practisch als mijn.ingenieur heeft gewerkt, vertelde vervolgens een en ander over doel en werkwijze van zijn detache. ment. Tot de grondstoffen, waaraan vooral onze land, en tuinbouw groote behoefte heeft, behooren o.a. eenige kunstmeststof fen. Reeds in den wereldoorlog heeft men getracht in Twente fosfaat te winnen, dat met behulp van zwavelzuur voor land, bouwdoeleinden tot het z.g. superfosfaat moet worden omgezet. Fosforzuur, in den vorm van fosfaten, moest steeds uit Ma rokko, Tunis en de Vereenigde Staten worden aangevoerd. Nu deze aanvoer niet meer mogelijk is, wordt in ons land door de bedoelde exploratie.afdeeling van den opbouwdienst nagegaan waar ontginbare hoeveelheden zoogenaamde fosforietknol- len liggen en van welk gehalte ze zijn. Wederom in Twente is daarmede een begin gemaakt, waar boorploegen aan het werk zijn. Van het resultaat kan nog niets worden medegedeeld. Luitenant de Vries hoopt, dat het gelukken zal eenige tien duizenden tonnen fosforiet te verkrijgen, waaruit, door behandeling met zwaveL zuur superfosfaat wordt gemaakt. De moeilijkheid is echter, dat we op het oogenblik geen zwavelzuur, waarvoor pyriet de grondstof is, meer hebben, omdat de pyrietvoorraden zijn uitgeput. In overleg met de directie van de Staatsmijnen - welke, zooals men weet, stikstofmeststoffen fabriceeren wordt nu naar een geschikt ander aanrijkings. middel in de laboratoria gezocht. Weliswaar zullen we, wanneer het gelukt hier te lande superfosfaat te winnen, nog niet in alle behoeften kunnen voorzien, maar de tuinbouw zou althans geholpen zijn. lende rantsoenen voor de uiteenloopende soorten Bij soepen en gemengde spijzen in blik, waarin vleesch is verwerkt, moet worden gelet op de verwerkte hoeveelheid vleesch RUND-, KALFS- Of VARKENS- VLEESCH (been inbegrepen) óf: Rantsoen Vleeschwaren. als boven Kaasprijzen In aanvulling op de in het avondblad van 22 dezer voorkomende officieele pu blicatie, waaruit bij het zetten een regel is weggevallen, wordt medegedeeld, dat de prijs voor het verhandelen en afleve ren van 40 kaas aan uiteindelijke ver bruikers ten hoogste 38 cent per k.g. meer mag bedragen dan die, welke op 9 Mei 1940 voor die soort kaas werd be rekend. Herdenking van Coornhert te Groningen Teneinde de eenheid onder de Groninger studenten en hun contact met de profes soren te bevorderen, werd in Juli j.l. de academische zomercursus in Ter Apel ge houden. De academische gemeenschap, die zich daar ontwikkelde, vindt thans in het leven der Groninger universiteit haar voortzetting. Dinsdagavond werd zij ook tot de studenten en docenten, die niet in Ter Apel aanwezig geweest waren, uit gebreid, in een wederom door professoren en studenten tezamen verzorgde bijeen komst. Ter gelegenheid van het feit, dat het 29 October a.s. 350 jaren geleden zal zijn, dat Dirk Volkertsz. Coornhert over leed. werd in de aula deze belangrijke figuur uit het geestesleven onzer 16e eeuw herdacht Voor de instandhouding der bedrijven De Staatscourant van gisteravond bevat een beschikking van den secretaris.gene. raal, waarnemend hoofd van het depar tement van Landbouw en Visscherij, waarbij is bepaald, dat uit het Landbouw, crisisfonds door bemiddeling van de Ne derlandsche visscherijcentrale steun zal worden verleend aan reeders', onder voor waarden en krachtens regelen, in die be. schikking vastgesteld. Onder reeders wor den hier verstaan zij, die als georgani- seerden zijn aangesloten bij de centrale en als zoodanig toegelaten tot de groep „eigenaars en/of gebruikers van zee. en kustvisschersvaartuigen” en/of tot de groep „reeders van haringdrijfnetvis. schersvaartuigen”. De aan de reeders uit te keeren steun mag uitsluitend worden aangewend voor de bestrijding van de door de centrale nader te bepalen kosten, dienende om het reederijbedrijf in stand te houden. Het bedrag van de steunuitkeering wordt voor eiken reeder afzonderlijk door de centrale vastgesteld. Hierbij wordt o.a. rekening gehouden met het aantal en het type van de visschersvaartuigen, welke den betrokken reeder ter beschikking staan, met de normale kosten van onder, houd van vaartuigen en overige bedrijfs- outillage voor zoover het de onder, houdskosten van vaartuigen betreft, met inachtneming van de door de scheepvaart, inspectie te stellen normen met den aard en omvang der overige bedrijfslas ten, zoowel van personeelen als van ma. terieelen aard en voorts met eventueeel den reeders uit anderen hoofde verleende tegemoetkomingen in de personeele of materieele bedrijfslasten. Onder de vis schersvaartuigen, ten aanzien waarvan de normale kosten van onderhoud in het be drag der steunuitkeering worden begre pen, worden niet begrepen de visschers vaartuigen, welke zijn gevorderd of welke zich buitenlands bevinden, noch de vis schersvaartuigen, welke naar het oordeel van de scheepvaartinspectie en de cen trale in zoodanigen staat verkeeren, dat zij niet meer ten volle voor de uitoefening van de visscherij geschikt kunnen worden geacht. De reeders, die voor steun in aanmer king willen komen zijn verplicht alle door de centrale en/of de accountantsdienst van het departement van Landbouw en Vis scherij verlangde gegevens te verstrek ken, welke kunnen strekken ter vaststel ling van het voor den betrokken reeder te bepalen steunbedrag. Zij zijn boven dien verplicht ten genoege van de centrale of den accountantsdienst aan te toonen, dat de uitgekeerde steunbedragen zijn aangewend voor het met deze uitkeering beoogde doel. Het steunbedrag zal voor zoover moge lijk, naar gelang van zijn bestemming, worden uitgekeerd in wekelijksche dan wel maandelijksche termijnen. Voor zoo ver zulks doelmatig mocht zijn ter berei. king van het met de steunregeling be oogde doel, kunnen de steunbedragen ge heel of gedeeltelijk aan een organisatie van reeders worden ter beschikking ge steld. Deze beschikking zal worden ingetrok ken, zoodra met betrekking tot de tege moetkoming in noodzakelijke bedrijfslas ten een regeling uit anderen hoofde mocht worden getroffen. Begin- en eindletters, van boven naar beneden gelezen, vormen hetzelfde spreekwoord. Horizontaal: 1. Rivier in Br. Indië. 2. Overwegen. 3. Viervoetig dier 4. Zelfzucht 5. Imiteeren 6. Werelddeel 7. Eerste letter gr. alphabet 8. Log 9. Drank 10. Nauwte 11. Keukengerei 12. Bekend zanger 13. Rechtszaak. 14. Uitroep van verbazing 15. Wilskracht 16. Groente 17. Bedekking Suze Groeneweg ter aarde besteld Gistermiddag is te Rotterdam onder enorme belangstelling op de algemeene begraafplaats Crooswijk teraardebesteld het stoffelijke overschot van de Zaterdag j.l. in haar woning te Barendrecht op 65-jarigen leeftijd overleden mr. S. Groe neweg, oud-lid van de Tweede Kamer voor de S.D.A.P., oud-lid van de Provin ciale Staten van Zuid-Holland en oud-lid van den Rotterdamschen gemeenteraad. Honderden menschen waren op de be graafplaats samengestroomd, behalve vele leden van de S.D.A.P. en bestuurders van die en aangesloten organisaties, waren er talrijke Kamerleden en oud-Kamerleden, leden en oudleden van den Rotterdam schen gemeenteraad en van de Provinciale Statën van Zuid-Holland. Voorts waren aanwezig wethouders van Rotterdam, ver scheidene oud-wethouders, mr. D. H. van Eek, ds. H. v. d. Heijden, mr. A. v. d. Hoeven en vele anderen. In de kapel heeft een aantal sprekers het woord gevoerd, o.a. de heer W. H. Vliegen, de heer H. 'Ploeg jr., voorzitter van de Vereeniging tot Geheelonthouding, de heer J. van Driel, voorzitter van den Bond van Ned. Onderwijzers, de heer J. van Zadelhoff, mevr. A. Pomper namens de Nederlandsche en speciaal de Rotter damsche vrouwen, mej. H. A. Heijermans namens de school voor vrouwenarbeid, en de heer W. Kooiman, oud-raadslid van Rotterdam. Terwijl het orgel „Ases Tod” van Grieg speelde, werd de baar uit de kapel gedra gen. Aan het graf, dat met bloemen was bedekt, sprak een zwager woorden van dank voor de groote belangstelling. kolen, industrie- of eierbriketten; 2i h.l kolenslik; h.l. (max 100 k.g.) baggerturt, h.l. (max. 100 k.g.) cokes (ook gas cokes); 110 k.g bruinkoolbriketten; 450 stuks (200 k.g.) baggerturt; 300 stuks (195 k.g.) persturt 175 k.g fabrieksturt, 200 k.g. overige soorten turf. De veel gebruikte Inhoudsmaat 1 mud 1 h.L te doen vallen, of deze goederen tegen een minder aantal punten dan goederen van wol en katoen beschikbaar te stellen, deelt men ons van bevoegde zijde meae, dat een dergelijk voornemen niet be staat. Dr. Völckers bezoekt het R.K. Weeshuis te Rotterdam De speciale gevolmachtigde te Rotter dam van den Rijkscommissaris, dr. Völ ckers, heeft gistermorgen, vergezeld van zijn secretaris, een bezoek gebracht aan het R.K. Weeshuis aan de Westkruiskade te Rotterdam, dat Zondagavond door En- gelsche bommen zwaar getroffen is. De heeren W. J. m. Marcelis en W. C. A. van Eijck, bestuursleden van het R.K. 9 Sept, t/m 1 Nov. 21 Oct. t/m. 27 Oct. 7 dagen extra t/m 3 Nov., óók in restaurant!. RUND-, KALFS- Ot VARKENS- VLEESCH (been inbegrepen) óf: Rantsoen Vleeschwaren. Het rantsoen vleeschwaren. dat per bon kan worden gekocht, loopt uiteen voor de verschil lende soorten. voor gerookt of gekookt varkens-, rund- en kalfsvleesch en voor gerookte worstsoorten, b v ham, schouder, carbonade, spek, rook- vleesch, pekelvleesch Gelder- sche rookworst plockworst en snij worst: voor gekookte worstsoorten, b.v. boterhammenworst, lunchworst rolpens en knakworst b.v. Frankforter en Weener: voor leverartikelen, als b.v. Ber liner-. Saksische- en Haagsche leverworst, en verder van ton genworst en nierbrood: voor bloedworst In blik: bij vleeschwaren In blik dient bij de berekening van het benoodigde aantal bons te worden uitgegaan van den netto-inhoud, met inachtneming van de verschil- Begrafenis der slachtoffers Gistermiddag zijn op de algemeene begraafplaats te Monster onder zeer groote belangstelling de 22-jarige B- v. d. Meer, de 20-jarige A. de Koning en de 20-jarige H. Schellevis, die bij den Engelschen bomaanval van Zondag om het leven kwamen, aarde besteld. Op de begraafplaats gaven tal van Duitsche en burgerlijke autoriteiten blijk van hun medeleven. De Rijkscom missaris had kransen gezonden terwijl namens hem den ouders der slachtoffers condoleantiebrieven ter hand werden gesteld. Burgemeester G. W. Kampschöer en de predikanten Veldhuizen en Pot spraken een korte gedachtenisrede uit. Familieleden bedankten voor de be wezen eer. De winning van fosforiet Het veldwerk van het fosforietenonder- zoek bestaat in hoofdzaak uit het graven van putten en sleuven en het boren van gaten- met grondboorinstallaties. Op ge regelde afstanden worden de grondlagen aldus tot op een diepte van 10 m. onder zocht; monsters worden van elke grond soort genomen en een nauwkeurige aantee. kening in de boorboekjes zorgt voor de gegevens, welke daarna in de boorstaten worden verzameld. De algemeene richting der boorlijnen wordt door de geologische structuur van het terrein bepaaldplaatse, lijk worden event, proefputten gegraven om deze structuur in detail te verkennen. Over het algemeen is deze structuur ingewikkeld tengevolge van de werking van het landijs (gletschers), dat, vanuit Skandinavië gekomen, als een wals van enorme afmetingen over de weinig weer, stand biedende lagen van den ondergrond is gegleden en aldus veel plooiïngen, ver schuivingen en uitpersingen in de oor spronkelijke horizontale lagen heeft ver oorzaakt. Ook de fosforietlagen hebben op verscheidene plaatsen deze bewerking on dergaan en zijn aldus dikwijls niet meer aanwezig déar, waar men ze, volgens het normale profiel dér lagen, zou mogen ver wachten; ze zijn uitgewalst of wel, aan de oppervlakte gekomen, door het water weg gespoeld.. Zooals bij elke mijnbouwkundige ex ploratie wordt het succes ervan niet be paald door het besluit of tot ontginning van de gevonden afzettingen zal worden overgegaan, maar uitsluitend door de ver. kregen gegevens, waarmee een nauwkeu rige berekening der hoeveelheden delf stof mogelijk is, de verticale en horizon tale ligging is vastgelegd en de aard van alle lagen in het „profiel” gepreciseerd. Alvorens tot ontginnirig van een aldus verkende afzetting van delfstoffen beslo ten kan worden, moet nog een groot aantal andere factoren worden nagegaan, welke onafhankelijk zijn van de resulta. ten der opsporing, o.a. ligging t.o.v. goed- koope transportwagen (kanalen, spoor, weg e.d.), dikte der af te graven deklagen en eventueele bruikbaarheid voor bepaal de doeleinden dezer lagen; loonstandaard en kosten van transport naar kanaal of spoor; verwerkingskosten en aanraking - kosten Hieruit volgt, dat een explorate met positieve resultaten nog geen ont- ‘ïffSX'S"' der Mori.ten evenwel zal men zich, gezien de precaire fvsfaatkunstmestpositie ranPXeen d’laten sooedig door kostenoverwegingen laten verhouden, ongunstig gelegen of reinig uitgebreide fosforietafzettingen te ontgin. neOok op andere delfstoffen heeft het op snor ingsdetachement het oog. met name bleekaarde, noodig voor de fabricage van laken en papier en het zuiveren van ge bruikte olie; glaszand voor de vervaardu giing van glas; vormzand voor de ijzer, erkopergieterijen; diatomeeën aarde (in fusoriën aarde), die wordt gebruikt voor de dynamiet-fahricage en voor de cha motte- en emaiLindustrie.; ijzeroer, bruin. k°Het is hoofdzakelijk Zuid-Limburg, waar men naar deze delfstoffen een onderzoek m1 instellen. Er zijn trouwens reeds drie bruinkoolconcessies in Z.-Limburg. welke goed geëxploiteerd kunnen worden waar echter het transport groote moeilijkheden °PLuitenant de Vries legde er vooral den nadruk op, dat er nog alleen maar van onderzoekingen sprake is, Men kan goede lagen aantreffen, welke misschien te diep Het is te weinig bekend, dat er in Ne derland een fonds bestaat, dat reeds sinds 125 jaar aan oud-militairen en in het bijzonder aan verminkte strijders en nagelaten betrekkingen van gesneuvel den een aanvullenden steun geeft op hetgeen in dezen vorm van pensioen of anderszins van den Staat ontvangen. Bedoeld fonds werd bij K.B. van 9 No vember 1815 opgericht. In het begin heeft het fonds vooral de oud-strijders van Waterloo en van den Tiendaagschen Veldtocht gesteund. In de laatste vijftig jaren waren het voornamelijk de oud-mi- litairen van het Indische leger, die een aanvullenden steun op hun pensioen kregen. Het fonds keerde aan dezen ge middeld circa 55.000 per jaar uit. Deze middelen werden gevonden uit de rente van een kapitaal, zoomede uit de op brengst van de jaarlijksche collecten. De Collecten worden bij voorkeur gehouden op den z.g. Waterloo-dag (18 Juni). Bo vendien heeft het fonds vele oud-militai ren geholpen, doordat in zijn invaliden huis te Leiden steeds een honderdtal ver pleging en woning konden vinden. Toen in de laatste jaren er minder belangstel ling voor deze inrichting bestond, werd het invalidenhuis gesloten, nadat geble ken was, dat de aldaar verpleegden kon den worden ondergebracht in het invali denhuis „Bronbeek”. Het gebouw te Lei den werd voorloopig verhuurd en de huuropbrengst weder aangewend voor steun aan behoeftige oud-militairen. Uit het bovenstaande blijkt wel, dat het fonds alleen al aan zijn traditie ver plicht is, thans in de eerste plaats zijn steun aan de verminkten en de nagelaten betrekkingen van den strijd 1940 te ge ven. Daartoe werd bovendien samenwer king verkregen met de navolgende ver- eenigingen en instellingen Vaderlandsch fonds ter aanmoediging van ’s lands zee dienst Adderfonds Marine-rampen- fondsNationale vereeniging steun aan miliciensNationaal fonds voor onder steuning van nagelaten betrekkingen der in Ned.-Indië gevallen militairen Ned. Vereen. „Onze Vloot” Ned. Vereen. „Ons Leger”; Nationalen bond „Het Mo- bilisatiekruis” Stichting „Strijdersoffer Mei 1940”. De organisatie van het fonds stelt in staat om de steunverleening op doeltref fende wijze over geheel Nederland te doen geschieden. Wat nu betreft de steunverleening aan de militaire slacht offers 1940, ligt het in de bedoeling van het fonds, deze zoodanig te doen ge schieden, dat de verminkten c.q. de na gelaten betrekkingen van de gesneuvel den, zoo spoedig mogelijk uit den toe stand van afhankelijkheid geraken. De verzoeken om steun kunnen gericht wor den tot de districtscommissies in de groo te steden, en, wanneer daarvan het adres niet bekend zou zijn, tot de burgemees ters der gemeenten, met verzoek om doorzending. Het fonds vertrouwt, dat zijn jaarlijk sche collecten in de toekomst belangrijk meer belangstelling zullen ondervinden dan de laatste jaren het geval was, en dat het fonds daaruit, zoomede uit extra - giften, den aanvullenden steun op het geen de Staat doet, zal kunnen blijven geven. Regelmatige versterking van de financiën van het fonds zal noodig zijn. Wij vermelden in verband daarmede het gironummer 75597 en het adres Nes 57, Amsterdam. Dakpannen voor Valkenburg. De algemeen gemachtigde voor den wederopbouw heeft wederom een be stemming gegeven aan een gedeelte van de 100.000 dakpannen, welke de Neder landsche dakpannenconventie ter be schikking van het wederopbouwwerk had gesteld. Na Den Helder en Vlissingen zal thans de gemeente Valkenburg (Z.H.) een partij dakpannen ontvangen voor den herbouw van door oorlogsgeweld vernielde woningen. Ruim 8000 stuks zullen naar deze gemeente worden ver voerd. Per bon kan men 1 eenheid van de gewenschte soort vaste brandstoffen verkrijgen. Voor October zijn geldig: Van bonkaart distributie Vaste Brandstoffen, HAARDEN. KACHELS. Van dezelfde kaart, met dien verstande, dat men recht heeft op: óf deze maand 1 eenheid TURF per bon; óf later in bet stookseizoen op 1 eenheid per bon van steenkolen of andere brand stoffen. Van bonkaart distributie Vaste Brandstoffen, CENTRALE VERWARMING. Mr. L. Einthoven spreekt voor „De Nederlandsche Unie” te Dordrecht Te Dordrecht sprak gisteravond L. Einthoven op een besloten vergade ring van ,kde Nederlandsche Unie” in het gebouw van den Nederlandschen Aannemersbond. Spr. zette uiteen hoe de Unie Neder landers tot samenwerking wil brengen. Niet op de basis van een coalitie of van compromissen, waarbij men elkaar voortdurend wantrouwend op de vingers kijkt, doch op den grondslag van weder- zijdsche waardeering van eikaars levensovertuiging. Spr. noemde de bedrijfsgemeenschap- pen als nieuwe vormen van samenwer king tusschen werkgevers, arbeiders, handelaren en consumenten, waarbij men niet zoekt naar hetgeen verdeelt, maar zal probeeren gezamenlijk de be langen van het bedrijf, binnen het raam van de Volksgemeenschap te beharti gen. Deze corporaties zullen niet in en kele maanden volledig kant en klaar uit den grond te stampen zijn, doch moeten groeien uit de nieuwe gemeenschapsge- dachte. Voorts verduidelijkte spr. nog het standpunt van de Unie ten opzichte van Vlaanderen en sprak daarbij de hoop uit, dat men in Noord-Nederland meer begrip zou toonen voor de groote waar den van dat naar omhoog strevende Vlaamsche Volk voor de geheele Neder landsche Volksgemeenschap. Tenslotte deed spr. nog enkele mede- deelingen over den groei van de Unie, die vooral de laatste tijden, mede als gevolg van de uitgeoefende terreur, een geweldigen omvang aannam.

Haagsche Courant | 1940 | | pagina 6