Onderhoud tusschen Hitler ons eischen Pétain en De Duitsche luchtaanvallen op Engeland opnieuw 25 dooden I 1 Engelsche bommen op land No. 17708. 1940. Vrijdag 25 October. f i V i Ribbentrop en aanwezig Fabriek in Puttershoek zwaar getroffen Ook bommen Den Helder en en op Britsche aanval n Schotsche Oostkust gebombardeerd op Den neider en Vlissingen verschillende kleinere plaatsen VERDUISTEREN van 6.25 uur n.m. tot 8.24 uur v.m. i Dokterstelefoon Ook von Laval Hil PRIJS DER ADVERTENTIËN: PRIJS DEZER COURANT: Nieuwe interneeringen kleinere op Londen opnieuw bestookt Sterke OP uitge- waar- De bloembollententoonstelling in het Zuiderpark Schade aan fabrieken De Duitsche represaille maatregelen sident van den Franschen minis terraad, maarschalk Pétain. Bij de besprekingen waren aanwezig de Rijksminister van buitenland- sche zaken, von Ribbentrop, en de vice-voorzitter van den Franschen ministerraad, Laval. Bommen op den Helder. Een woonwijk zwaar geteisterd In Vlissingen 10 woon huizen vernield Het verstrekken van uitzonderings- ver gunningen Wij vernemen, dat in het kader van de Duitsche represaillemaatregelen in verband met de behandeling van Duit sche onderdanen in Nederlandsch-Indië wederom een aantal Nederlanders hier te lande is geïnterneerd. Engelsche luchtmaarschalk om het leven gekomen Vanochtend heeft een Engelsch vlieg tuig een viertal bommen boven het Wes telijk deel van Sliedrecht laten vallen. Een groot aantal huizen werd bescha digd, waarvan eenige zeer ernstig. Hon derden ruiten zijn gebroken. Persoon lijke ongelukken deden zich niet voor. Baggermachine bij Rotterdam getroffen. Tal van huizen in Sliedrecht beschadigd. Bommen plaatsen. Voor kaas bon 39 Gedurende het tijdvak van Maandag 28 October tot en met Zondag 10 No vember a.s. geeft de met „39” genum merde bon van het algemeen distribu- tiebonboekje recht op het koopen van 100 gram kaas. Maarschalk Pétain. (Foto-archief) Van 1—5 regels 7150. Iedere regel meer tot 10 regels 40 ct., daarna iedere regel meer 50 ct. Reclames 90 ct. per regel. Bewijsnummers 5 ct., fr. p. post 10 ct Incasso binnen de stad 5 ct., buiten de stad volgens posttarief. Bij vooruitbetaling: Kleine Advertenties 90 ct.; Dienstaanbiedingen 70 ct Advertentiën waarin voorkomt „Brieven aan het bureau van dit blad” 10 ct meer. De Führer. (Foto-archief) Door een bom uit een Engelsch vlieg tuig werd nabij Rotterdam op de Nieuwe Maas een baggermachine ge troffen en beschadigd. Voor ’s-Gravenhage bij vooruitbet. per 3 mnd. met „Kikeriki”, „De Nieuwste Mode”, „Koloniaal Bijblad” en „Letterkundig Bijblad” 3-Franco per post met Mode blad 4.zonder Modeblad 3.75 Buitenland 9.Landen waarop het verlaagd intern drukwerk-posttarief van toepassing is f7.p. kw. Bij postkantoren tegen de geldende goedk abonn.prijzen. Afz. nummers 5 ct, fr. p. post 10 ct. De aanval op Puttershoek had heden morgen in de vroegte plaats. Engelsche machines wierpen een groot aantal bommen uit op een daar staande voe- dingsmiddelenfabriek, die ernstig be schadigd werd. Een gedeelte van de fa briek geraakte in brand. Te vreezen is, dat het aantal gewonden groot zal zijn. Op Vlissingen werden in den afgeloo- pen nacht ongeveer 12 bommen af ge worpen. Tien woonhuizen werden ver nield, terwijl verscheidene huizen be schadigd werden. Een bom sloeg nabij het postkantoor in; enkele telefoonlei- dingen werden vernield. Het mag een wonder heeten, dat bij dit bombarde ment geen dooden te betreuren vallen. Hedenmorgen heeft een Engelsch vliegtuig verscheidene brandbommen in de binnenstad van den Helder neerge worpen. Tal van huizen werden getrof fen, doch in vrijwel alle gevallen wist men de projectielen onschadelijk te ma ken. Eén huis in de binnenstad staat echter in vlammen. Persoonlijke onge lukken kwamen niet voor. Voor suiker bon 42 De secretaris-generaal, waarnemend hoofd van het departement van Land bouw en Visscherij deelt mede: Gedurende het tijdvak van Zaterdag 26 October tot en met Vrijdag 22 No vember a.s. geeft de met „42” genum merde bon van het algemeen distribu- tiebonboekje recht op het koopen van één kilogram suiker. Het D.N.B. heeft gisteravond vol gend communiqué uitgegeven: De Führer ontving vandaag het Fransche staatshoofd tevens pre- De Haagsche Plantsoenendienst is druk bezig met de voorbereidende werkzaamheden voor de bloembollententoonstelling, welke in het a.s. voorjaar in het Zuiderpark zal worden gehouden- (Polygoon) Geheime zitting van het Lagerhuis Voor brood bons 18 Gedurende het tijdvak van Maandag 28 Oct. tot en met Zondag 23 Novem ber a.s. geven de met „12” genummerde bons van het broodbonboekje tezamen recht op het koopen van 2500 gram roggebrood of 2000 gram ander brood. Elk der bons geeft derhalve recht op het koopen van 125 gram roggebrood of 100 gram ander brood. De bons, welke 3 November nog niet gebruikt zijn, zullen voorts nog geldig zijn tot en met Dinsdag 5 November a.s. met dien verstande, dat zij op 4 en 5 November a.s. niet gebruikt zullen mogen worden voor het betrekken van brood in hotels, restaurants e.d. Voor vleesch bon 06 Gedurende het tijdvak van Maandag 28 October tot en met Zondag 3 No vember a.s. geeft elk der vier met „06 vleesch” gemerkte bons van de vleesch- kaart recht op het koopen van 100 gram vleesch, been inbegrepen, of een rant soen vleeschwaren. De met „06 worst, vleeschwaren” gemerkte bon geeft uit sluitend recht op het koopen van een rantsoen vleeschwaren. De bons, welke op 3 November a.s. nog niet gebruikt zijn, blijven nog gel dig tot en met Zondag 10 November a.s. met dien verstande, dat zij gedurende de week van 4 tot en met 10 November a.s. niet gebruikt zullen mogen wor den voor het betrekken van vleesch of vleeschwaren in hotels, restaurants e.d. Het rantsoen vleeschwaren, dat per bon kan worden gekocht, bedraagt 75 gram voor gerookt of gekookt var kens-, rund- of kalfsvleesch en voor ge rookte worstsoorten, 100 gram voor ge kookte worstsoorten, rolpens en knak worst, 125 gram voor leverartikelen, tongenworst en nierbrood en 150 gram voor bloedworst. Voor boter of vetten bon 14 Gedurende het tijdvak van Zaterdag 26 October tot en met Vrijdag 1 No vember a.s. geeft de met „14” genum merde bon van de boterkaart recht op het koopen van een half pond boter. Van de vetkaart geeft gedurende ge noemd tijdvak de met „14” genummer de bon recht op het koopen van een half pond margarine of boter. De bons, welke op 1 November a.s. nog niet gebruikt zijn, blijven voorts nog geldig tot en met Vrijdag 8 No vember a.s. Zooals reeds eerder werd gemeld, zal geen reductie op den prijs van boter bij afgifte van bepaalde bons der vet kaart meer worden verleend. Verscheidene bommen zijn nog geval len op weilanden en akkers, o.m. bij Pijnacker, waar eenige stuks vee wer den gedood, op Texel en nabij Beerta (Gr.) waar ongeveer 20 brandbommen op akkerland vielen, waarbij echter een electrische leiding getroffen werd. Drie bommen vielen bij Roodeschans (Gr.), waar schade aan woonhuizen werd aan gericht. In de provincie Friesland heb ben verscheidene boerenhofsteden scha de aan ruiten gekregen. Bommen, die blijkbaar op Velzen (N.-H.) bedoeld waren, kwamen in zee terecht. Volgens een bericht van „Associated Press” uit Londen is vice-luchtmaar- schalk Blount, indertijd commandant van de R.A.F.-divisie in Frankrijk, bi; een luchtaanval om het leven gekomen. Het betreden van de provincie Zeeland Het D.N.B. verneemt verder, dat de bespreking gistermiddag laat gevoerd is in den specialen trein van den Führer op een klein station in het be zette gebied van Frankrijk. Pétain, die aan de demarcatielijn werd opgewacht door ambassadeur Abetz, kwam, vergezeld van Laval, per auto op de plaats van bespreking aan, waar een bataljon van het leger, door het presenteeren van het geweer aan den Franschen maarschalk de eerbewijzen bracht. De aanvallen luchtwapen op Nog geen Duitsch commentaar De berichten over de bijeenkomst van gisteren tusschen den Führer en het hoofd van den Franschen staat, maar schalk Pétain, worden door de Berlijn- sche ochtendbladen in grooten opmaak weergegeven. Daardoor reeds leggen de bladen, die nog geen commentaar be vatten, nadruk op de groote beteekenis, welke zij aan de bespreking tusschen de beide staatshoofden in tegenwoordig heid van hun ministers van buitenland- sche zaken hechten, zegt het D. N. B. Uitingen van politieke kringen waren vanmorgen eveneens nog niet aan wezig. Zoowel in de Boerhaavestraat als in de Hector Treubstraat, van Leeuwen- hoekstraat, Huygensstraat, Middenweg, Sluisdijkstraat en Parallelweg zijn de ruiten vernield. Tien tot vijftien brand bommen kwamen terecht in woningen in de Goversstraat, Parallelweg, Bass- straat en aangrenzende straten. Ook hier waren de meeste bewoners afwe zig. Door het kranige en doortastende optreden van een der bewoners van de Goversstraat, den heer van Meer, die verschillende brandbommen uit wonin gen wist te verwijderen, is voorkomen, dat hier groote branden ontstonden. De politiebrandweer heeft nog enkele kleine branden gebluschL Deze courant verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen BUREAUXWAGENSTRAAT 35—37 Telefoon 116300 (zeven lijnen) Giro No. 12500 Slechts enkele vliegtuigen bereikten de rijkshoofdstad In den afgeloopen nacht hebben Brit sche vliegtuigen de Rijkshoofdstad aangevallen. Een deel der toestellen werd door het afweervuur der lucht- doelartillerie voor het bereiken van het stadsgebied naar Noordelijke en Zuidelijke richting verdreven. Slechts aan enkele vliegtuigen gelukte het bo ven de eigenlijke stad te komen. Door het laaghangende wolkendek heen wierpen zij op verscheidene plaatsen brisant- en brandbommen op woonwij ken, tuindorpen en buitenhuisjes. Een crematorium werd door een brisant bom getroffen. Er ontstonden ver scheidene branden, welke snel ge- bluscht konden worden. Voorts werden eenige personen gewond. Twee Brit sche vliegtuigen werden reeds bij het naderen van de stad neergeschoten. In den afgeloopen nacht en voornamelijk in den vroegen morgen hebben Engelsche vliegtuigen wederom bommen geworpen op verschillende plaatsen in ons land, bijzonder zwaar werd Puttershoek in de provincie Zuid-Holland getroffen, waar 25 onschuldige slachtoffers vielen, voor een gedeelte mannen, die reeds op of op weg naar hun werk waren. Maan: 26 Oct. op 1.40 u. v.m. onder 3.44 uur n.m. Tusschen 10 n. n.m. en 7 n. v.m.: No. 394920 Ziekenfondsleden De Volharding; No. 116364 Z.g. Stadspatiënten: No. 49 Ook een geheime zitting in het Hoogerhuis Naar het D.N.B. uit New York meldt, is gisteren ook het Hoogerhuis in geheime zitting bijeengekomen. Volgens de „Associated Press” werd in beide Huizen over het verlies van het vliegtuigmoederschip „Glo rious” voor Narvik gevraagd, waarom geen maatregelen genomen waren om de vele honderden manschappen te redden, die 48 uur lang op vlotten rond dreven. De financieele secretaris van de ad miraliteit, Warrender, gaf toe, dat Britsche vliegtuigen en schepen vlak langs de vlotten gekomen zijn zonder hen te zien. Bij den ingang van het stationsge bouw ontvingen von Ribbentrop en de chef van het opperbevel van de weer macht, generaal veldmaarschalk Kei tel, vergezeld van den chef van. het protocol, gezant von Dörnberg, de Fransche staatslieden en begeleidden hen naar den specialen trein, waar de Führer voor zijn wagon het Fransche staatshoofd opwachtte. In het salon- rijtuig van den Führer begon daarop de bespreking. Nadat deze was be ëindigd, begeleidde de Führer Pétain naar zijn auto. Ook bij het vertrek werden aan Pé tain de militaire eerbewijzen ge bracht. formaties van het Duitsche luchtwapen zijn gisteravond opgeste gen om aanvallen op Londen te onder nemen. De „Associated Press” meldt bijzon derheden uit jonden over de breide schade aan het Engelsche spoor wegnet door de Duitsche luchtaanval len. Een zware bom heeft een viaduct van 8 spoorlijnen verwoest, zoodat het verkeer nog slechts met moeite langs 2 lijnen kan worden gehandhaafd. Een aantal goederen- en munitietreinen alsmede benzinewagons werden door brandbommen vernield. Een reus achtige bomkrater heeft geruimen tijd alle lijnen in een zeer belangrijke streek geblokkeerd. Stockholm den Engelschen berichten dienst heeft het Britsche Lagerhuis gisteren in een geheime zitting de ver dediging van Engeland in de lucht be sproken. De minister voor luchtvaart, Sinclair, heeft hierover een verklaring afgelegd. i A a A s A J A a A s A a A a A i A a A a A a .««««««««««««««««««««««««««<v Officieel wordt medegedeeld Het is den laatsten tijd herhaaldelijk voorgekomen, dat ingezetenen van de meer Noordelijk gelegen provinciën, die door Zeeland willen reizen, in Roosen daal aankomen zonder in het bezit te zijn van de uitzonderingsvergunning voor het betreden der Zeeuwsche eilan den. Om in de provincie Zeeland te mo gen komen, dient men een verzoek tot het ontvangen van een vergunning te richten tot de burgemeesters van die gemeenten, in welke menzijn moet. Deze verzoeken wor den na toetsing op de noodzakelijkheid van het bezoek en nadat de burgemees ters hun standpunt te dien opzichte hebben bepaald, gezonden naar den be voegden stafofficier, welke gedetacheerd is bij den vertegenwoordiger van den Rijkscommissaris, die opnieuw het ver zoek zal toetsen en de vergunning uit reikt. In het verzoek, dat men tot de bur gemeesters richt, moeten zijn vermeld de familienaam met voornamen van den aanvrager, beroep, woonplaats en straat, geboortedatum en geboorte plaats en bovendien de motieven voor en de duur van het bezoek. Zij die dezen weg niet volgen, en toch naar Zeeland reizen, worden zon der nader onderzoek direct uit de pro vincie verwijderd en gedwongen naar huis terug te keeren. Verzoeken tot andere dienstinstanties gericht, worden niet behandeld. Het D.N.B. meldt uit Volgens den Engelschen Britsche Nader wordt gemeld, dat explosieve bommen zijn terecht gekomen op een weiland aan den Middenweg achter de Huygensstraat en op een terrein tusschen de Hector Treub straat en Boerhaavestraat, door van enkele honderden huizen de ruiten en daken zijn vernield. De bommen lieten groote trechters na en in de Hector Treubstraat heb ben zij een aantal huizen geheel in puin doen storten. Doordat de meeste bewoners vannacht niet aanwezig waren, zijn er, voor zoo ver ons bekend, geen persoonlijke ongelukken te betreuren. De schade strekt zich echter uit tot een groot gedeelte van deze wijk. van het Duitsche belangrijke militaire doelen in Londen hebben gisteren, vol gens Amerikaansche correspondenten, zware schade toegebracht aan fabrieks complexen aldaar. Bovendien zijn er bommen gevallen in Kent, Hampshire en Somerset. Aanzienlijke schade is aangericht in een stad in Hampshire. Tien districten van Schotland zijn tegen het aanbreken van den dag aan gevallen. De Engelsche minister van arbeid heeft een oproep gericht tot de bouwvakarbeiders, zich aan te melden, om de bomschade te herstellen. De verwoestingen in de Britsche hoofdstad Volgens te Stockholm ontvangen be richten is men te Londen algemeen van oordeel, dat de 5000 pioniers en de 3000 werkloozen, die te werk zijn gesteld bij de opruiming in de ver woeste wijken, niet tegen hun taak zijn opgewassen. Honderden straten zijn nog bedekt met puin van muren en huizen. Woensdag zijn de eerste 2000 werklooze mijnwerkers uit Zuid- Wales te Londen aangekomen. Zij wor den speciaal gebruikt voor het uitgra ven van volgestorte tunnels en andere ondergrondsche werken en voor het doen springen van huizen, die tenge volge van beschadigingen gevaar voor instorten opleveren. Ook in de andere groote industrie ën havensteden van Engeland is men koortsachtig aan het opruimen, om ge lijken tred met de toenemende ver woestingen te kunnen houden. Het herbouwwerk is voor onbepaalden tijd uitgesteld. Alleen in de belangrijkste wapen fabrieken en in de havens mogen her stellingen ten uitvoer worden gelegd. Andere herbouwwerkzaamheden zijn verboden op grond van het gebrek aan materiaal, aldus het D.N.B. Een afdeeling Duitsche gevechts vliegtuigen heeft in den vorigen nacht de Oostkust van Schotland aangevallen. Met groot succes zijn in een stad objecten gebombar deerd, die van beteekenis voor den oorlog zijn. De uitwerking der aan vallen bleek uit verscheidene bran den en groote rookwolken. De Duitschers zagen, dat Engelsche nachtjagers opstegen, die echter geen gevecht met de Duitsche toe stellen waagden. Alle Duitsche ma chines keerden op haar bases terug. De bombardementen op Liverpool en Midden-Engeland Volgens een te Stockholm ontvangen vertrouwelijke inlichting baart de ver scherping der Duitsche luchtaanvallen op Liverpool en de steden in het industriegebied van midden-Engeland de Britsche regeering veel zorg, aldus meldt het D.N.B. Men neemt aan, dat deze verscherping volgens een be paald systeem geschiedt en dat de Duitsche luchtmacht de uitwerking der verwoestingen in de havenwerken aan de Theems wil versterken door de installaties van denzelfden aard aan den mond van de Mersey te vernielen. Ongeveer de helft der werken aan de Theems zijn thans geheel onbruik baar en daardoor heeft de haven van Londen vrijwel afgedaan. Des te groo- ter wordt de beteekenis der havens aan de Westkust, die overigens reeds overbelast zijn en welker vermogen eveneens op gevaarlijke wijze wordt Verminderd door de krachtiger en meer geconcentreerde Duitsche aan vallen. Nieuwe bons voor suiker, brood, vleesch, kaas, boter en vetten 1 HAAGSCHE COURANT I Bijkantoren: Scheveningen, Keizerstr. 319, Tel. 550310; Rijswijk, Kantoor- boekh. Leeuwendaal, Oranjelaan 3, Tel. 119461 Voorburg, Boekhandel H. E. G. Ruijs, Heerenstr. 124, Tel. 778038; Filialen: N.V. Kantoorboekh. Th. J. de Koning, Goudsbloemlaan 3, Tel. 330263; Boekh. J. B. v. Seters jr„ There- siastr. 108a, Tel. 772444; Boekh. E. Couvée. van Hoytemastr. 66, Tel. 721187 A A A a A 8 A -X x'

Haagsche Courant | 1940 | | pagina 1