F St. Nicolaas P. W. AKKERMAN GOUD - INKOOP J C. VERMAAT Jr. Juwelier THOMSONPLEIN 1« TEL. 333328 RADIONIEUWS BIOSCOPEN Rubriek voor de Jeugd HAAGSCHE COURANT VAN ZATERDAG 26 OCTOBER 1940 DERDE BLAD, PAGINA 2 4 Winkelt in ochtenduren ALS DE ZENDERS SLUITEN de Het banketbakkersbedrijf NIEUWE RAADSELS CORRESPONDENTIE OPLOSSINGEN DER RAADSELS RADIO-PROGRAMMA Toepassing van de Vestigingswet WACHT U NO(j N GEVARIEERD PROGRAMMA AUEENV,A RECLAMES. RECLAMES. Bij apoth. en drog. 41 et. en 15 ct. inci. verh. O.B. draait In gaat voorprogramma .Loop vlug en een Maar hart zette de niet lijk. Vind je Achter daar, is Toen zag hij aan den overkant den' ram opduiken. ’t SPROOKJE VAN DEN DIEREN RIEM den kreeft, die zich haastig op weg begaf om den voerman te achterhalen. Maar nu kwam het meisje ook weer buiten. Dat geeft niets, zei ze en toen greep ze den gouden leeuw, haal de hem naar beneden en sprak: doe den voerman sneven, maar laat de beide kinderen leven!” Zie mij aan en uw haft wordt grauw. Ik ben de smart, ik ben ’t berouw. En werkelijk: de daglooner werd nu zoo bedroefd bij de gedachte aan al het verkeerde, dat hij bijna in snik ken was uitgebarsten. Maar de aan blik van een vreemdsoortigen boog schutter deed hem zijn verdriet ver geten. *t Was een centaur, half mensch half paard, die woest langs hem heen draafde, terwijl zijn zilveren hoeven vonken uit de klinkers sloegen. Een pijl en boog had hij in de hand en riep Uw Juwelier sinds 1927 in 1 Westen. In het voorprogramma een leuke tee- kenfilm en een vroolijke klucht „Pick nick met Hindernissen 8.10 8.35 Zondag 27 October. Jaarsveld 414,4 m. N.C.R.V. 8.uur v.m. ANP. 8.10 Gewijde muziek (opn.) 8.30 Morgenwijding. 9.30 Oratoriumver. en NCRV-harmonie-orkest. 10.15 Orgelconcert. 11.Gewijde muziek. 12.05 uur nam. NCRV-klelq koor en -or kest. 12.15 „Kent gij uw Bijbel lezing. 12.45 ANP. „Van mij is de ram, van mjj is de stier! van wie zijn die tweelingen hier?” 2. Welke appels eet men niet en groeien toch aan boomen? 1. 2. 3. Werktijd verlengd Voor een deel der arbeiders van de Vef Papierfabrieken der fa van Gelder Zonen te Velsen wordt de werktijd met ingang van de volgende week verlengd tot 40 uur ~er week. Een monument te Valkenburg voor de gevallen burgen Te Valkenburg is een comité opgericht om te komen tot oprichting van een mo nument ter herinnering aan de geVal- OLYMPIA begint deze week het nieu we programma met de interessantste we reldgebeurtenissen van den laatsten tijd, een en ander opgedischt door Ufa en Profilti; de laatste met een zeer interes- Raadselvrlendjes en vriendinnetje» wordt uitdrukkelijk verzocht op de enveloppe te vermelden: Voor de Kinderrubriek. len burgers en in het bijzonder voor de gevallen E H.B.O.’ers tijdens de oorlogs dagen. De gelden zullen bijeen gebracht worden door een te Valkenburg te hou den collecte Dit monument zal bestaan ut een zuil met inscriptie en zal ge plaatst worden op het Kerkplein naast de noodkerk der Ned. Herv Gemeente Oplossingen en briefjes moeten uiterlijk Woensdagmorgen aan het Bureau Haag- sche Courant bezorgd zijn. Alles moët onderteekend zijn met je ware namen vol uit, schuilnaam, leeftijd en adres. Op het couvert vermelden: Aan Tante Etty. TANTE ETTY. Ik ben het leven, ik ben de moed Hoe lokt de verte, hoe schuimt het bloed! Door dit vroolijke lied voelde de daglooner opeens zijn moed herleven. Zijn weg leidde nu tusschen bergen door. Op een der hoogste rotsen stond een steenbok, den machtigen horen in den nek, bereid tot den sprong. Hij riep; Geen berg is te steil, geen kloof te breed. Ik ben de wil, ik ken geen leed! Nog meer versterkt zette de vader van de tweelingen zijn tocht voort en weldra zag hij nu een groot meer voor zich liggen, dat hem sterk her innerde aan zijn geboorteland. Hij liep het hellende pad af en zag aan den oever van het meer een man zitten, die een zilveren net uitwierp, waarmee hij gouden visschen ophaal de. Deze kon hem echter niets ver tellen over zijn kinderen. Hij bleef maar stilletjes doorvisschen. Doodmoe en wanhopig liet de dag looner nu den waterman met zijn vis schen links liggen en ging verder. Opeens stond hij tot zijn schrik voor een diepen afgrond, welks wanden zoo steil waren, dat hij er onmogelijk doorheen kon. Hij viel snikkend op de knieën en jammerde: Zorg voor het behoud van een STRALEND JEUGDIGE TEINT. Doe wat RadoX in Uw waschwater. Dat voorkomt en verwijdert vet wormpjes, puistjes en vlekKerigheld en houdt Uw huid jeugdig en gezond. - Bovendien spaart het zeep, als ge wat Radox in Uw waschwater doet. REX. Hier wordt nog eens vertoond de spannende film „De glazen kogel” met Albrecht Schoenhals in de hoofdrol. Een door toedoen van een vrouw in het onge luk gestorte man, weet uit de gevange nis te ontsnappen en komt in Amerika terecht In het varièté-artistenmilieu. Hij leert hier een zeer gevaarlijk nummer, waarin hij in een glazen kogel een salto mortale maakt en wordt wereldberoemd. Terug in Weenen, waar hij optreedt maakt de vrouw uit zijn verleden het hem weer lastig, maar dank zij de liefde van een eenvoudig meisje, komt hij dit te boven. In het voorprogramma het nieuws, een teekenfilm en een wetenschappelijke film. ROXY „Het muzikale prentenboek” wordt geopend met zeer aardige prenten en een liedje van Louis Noiret. Vervol gens „Majoor Bowes met zijn amateur - 3. Mijn eerste doet men op het brood. Mijn tweede staat des avonds aan den hemel. Mijn derde is voor het water. Laat één letter weg en ik ben groote stad in Nederland. Meer schepen te IJmuiden ter vissnherl) Van IJmuiden uit wil men zoo spoedig mogelijk weer loggers doen deelnemen aan de baringvisscherjj, De schepen zul len echter te Scheveningen markten Mijn eerste is niet wit. Mijn tweede keert water. Mijn geheel is een stadje in Nederland. Koopt thans reeds Uw Vulpenhouder of Potlood voor 1298 Wij hebben nu nog alle wereldmer ken voorradig, en de AKKERMAN VULPENHOUDERS zijn niet in prijs verhoogd. VULPENDOKTER PASSAGE 15 DEN HAAG KALVERSTRAAT 149 ADAM Bombo dom is en niet denken kan. Nu Massa zoo ziek is heeft Bombo behalve den dokter ook maar meteen den dominee, den notaris en den doodgraver gehaald, voor ’t geval dat Massa soms dood mocht gaan Kootwijk 1875 m. A.V.R.O. 7.uur v.m. Ber. (Duitsch), 7.15 Gram.muz. 7.30 Ber. (Eng.). 7.45 Gr.muz. (8 ANP). 9.—Ber. (Duitsch). 9.15 Omroeporkest. 10.Morgenwijding. 10.15 Gram.muz. 11.30 Ber. (Eng.). 11.45 Musette-ensemblë. 12.— uur nam. Ber. of gram.muz. 12.15 Gram.muz. 12.30 Ber. (Duitsch). 12.45 ANP. 1.Aeolian-orkest (1.301.45 Ber. (Eng,), 2.Ber. (Duitsch). 2.15 Gram. muz. 2.30 Ber. (Eng.). 2.45 Solistencon cert. 3.30 Ber. (Eng.). 3.45 Omroeporkest* 5.Ber. (Duitsch). 5.15 ANP. 5.30 Amu sementsorkest. 6.30 Ber. (Eng.). 6.45 Gram.muz. 7.ANP. santé opname van het vervaardigen van spiegelglas. Een muzikale film „Het lied van de Zee”, waarin veel valt te genie ten van zang en muziek, completeert dit voorprogramma. Na de pauze een reprise van de groote avonturenfilm „De ster van Rio” met In de hoofdrollen de helaas te vroeg gestorven danseres La Jana. Gustav Diessl en Fritz Kampers. PASSAGE „.Meisjes van 17”. De hoog ste klas van een meisjesschool krijgt een nieuwen leeraar. Heel de klas Wacht in spanning en „dweept” met hem, als hij zoo geheel aan hun ideaal blijkt te be antwoorden. Een zijner leerlingen, Chris tine Zerstin, beroert echter het hart van dezen zooveel ouderen man. Dr. Ander son tracht dit gevoel te negeeren. Als echter de liefde ook Christine’s hartje ontsluit, neemt dr. Anderson zijn ont slag, maar hij vertrekt niet alvorens be loofd te hebben, haar na haar examen te komen halen. Alma Rosé en Egon Karter wisten met hun muziek en zang een warm en welver diend applaus te verwerven. REMBRANDT vertoont deze week de amusante rolprent „Discretie verzekerd” met den filmkomiek bij uitnemendheid Theo Lingen, bijgestaan door niet min der gevierde sterren als Ida Wüst, Paul Henckels e.a. De door het dolle heen ge- ensceneerde vergassingen in dit filmwerk waarborgen een goed uur aan uitbundig heid en ontspannenden humor. Vooraf brengt de bekende revue-artist Bob Stef- fin op het tooneel een mysterie-revue^, welke de toeschouwers van den aantfêing af fascineert en een succesvolle weeK voor Rembrandt verzekert. voorprogramma en buitenlandsch grappige teekenfilm met Mickey Mouse. ASTA. Jenny Jugo en Hans Soehnker hebben in de afgeloopen week het Haag- sche uitgaande publiek zooveel vreugde verschaft, dat hun charmante en geestige creatie waard gevonden is nog vöor een gelijke periode aan den volke te worden vertoond. Terecht, want „Nanette” biedt enkele uren kostelijk amusement door in houd en spel en niet in het minst ook door de voortreffelijke muzikale illustra tie van den zoo populairen Peter Kreuder Het is een film naar het hart van den Nederlandschen bioscoopbezoeker. Dat zegt genoeg. Het bijprogramma brengt actueel en interessant nieuws uit binnen- en buitenland. SEINPOST-theater brengt deze week een uiterst spannend filmwerk, getiteld: „Sen satie proces Cassilla” Zooals de titel al doet vermoeden, is deze rolprent tot de laatste meter beeld één en al sensatie Vol intens meeleven volgt men de recht- zittingen, waarin een zenuwsloopend pro-1 ces gevoerd wordt tegen een jongen man, die verdacht wordt van kinderroof, chan-1 tage en meineed. De ontknooping van dit boeiende filmwerk is zeer verrassend In de hoofdrol toont Heinrich Georg ons zijn groot talent Het voorprogramma biedt binnen- en buitenlandsch nieuws. Wegens de lengte der hoofdfilm gaat een gedeelte voor de pauze. STUDIO brengt de reprise van Johann Strauss’ onsterfelijke operette „De Zigeu- nerbaron" met Adolf Wohlbrück en Hansi Knotek, een romantische geschiedenis met heerlijke muziek en zang. We mogen het verhaal wel bekend veronderstellen. Een van de kostelijkste rollen is wel die van den zwijnenkoning Szupan, die zijn doch ter uit wil huwen aan den rijken Sandor Barinka (de Zigeunerbaron), vervolgens den jongen man wil laten ophangen en hem daarna weer zijn allerbesten vriend noemt. Nieuws gaat vooraf en een alleraardigst gekleurd teekenfilmpje „Moe der de Gans in Hollywood”. THALIA i Het voorprogramma brengt een in technicolor Mickey Mouse-filmpje „The Whalers”. Hierna „Majoor Bowes amateur-avonden”, met goede songs en steps en tot slot een vroolijke klucht „The three Stooges”. Na de pauze onze twee oude bekenden Watt en half Watt all „Comedianten”, die het publiek als gewoonlijk doen gie ren van het lachen. Zij halen dan ook weer de dolste streken uit, eerst als tuin man in een meisjeskostschool en later als verstekelingen aan boord van een schip. WEST-END. In dit theater deze week het romantische filmwerk „Julika” onder bekwame regie van Geza von Bolvary. De namen Paula Wessely en Attilla Hörbiger zijn reeds voldoende om de liefhebbers van goed filmspel te trekken. Paula Wessely’s beeldend spel, dat de vrouwelijke gevoelens van liefde en lijden vertolkt, werkt fascineerend op den toeschouwer en boeit een ieder van begin tot einde. De acteur Attilla Hörbiger geeft haar het juiste tegenspel, krachtig en intensief. Het voorprogramma bevat o.a. binnen- en buitenlandsch nieuws verzorgd door de journaals van Profilti en Ufa en een aardig teekenfilmpje. K o o t w ij k 1875 m. A.V.R.O. 7.uur v.m. Ber. (Duitsch.) 7.15 Omroeporkest (opn.) 7.30 Ber. (Eng.) 7.45 Gram.muz. (8.ANP.) 10.Ber. (Duitsch.) 10.15 Morgenwijding. 10.30 Orgelconcert en zang. 11.15 Gram.muz. 11.30 Ber. (Eng.) 11.45 Amabile-sextet. 12.30 uur nam. Ber. (Duitsch.) 12.45 ANP. 1.Amusementsorkest (1.30 tot 1.45 Ber. Eng.) 2.— Ber. (Duitsch.) 2.15 Omroep orkest (2.30 tot 2.45 Ber. Eng.) 3.30 Ber. (Eng.) 3.45 Verzoekprogramma voor de Duitsche Weermacht of gram.muz. 6. Orgelspel. 6.30 Ber. (Eng.) 6.45 Gram. muz. 7.— ANP. APOLLO: ..Zuster Angelika” is de film- roman van een jonge verpleegster, die de liefde wint van een ouden, beroem den, maar eenzamen chirurg en een jon gen vlieger Zij houdt ook van beiden. Uit dit gegeven heeft zich een buitenge woon, boeiend filmspel ontwikkeld, dat de aandacht van den bezoeker voortdu rend gespannen houdt. Men voelt, dat de film eindigt in een dramatische ontknoo ping, een van de twee mannen moet wij ken. Het hoe en waarom blijft voor den toeschouwer echter tot het laatste mo ment verborgen. Natuurlijk verlangt een dergelijke film meesterlijk spel van de hoofdrolvertolkers. In het voorprogramma behalve het binnen- en buitenlandsch nieuws een tijd” N.C.R.V. 5.15 ANP. 5.30 „Gedachten bij de Hervormingsdag”, lezing. 6.— Gram., muz 6.45 Reportage of gram.muz. 7.—» ANP. De vader vertelde, dat de jongens van hem waren en nu vroeg de voer man of hij het goed vond, dat de kin deren met hem meegingen om de bei de dieren over de brug te brengen, die aan ’t eind van den weg lag. Meteen stopte hy de beide jongens een goud stuk in de hand en gaf ieder een stok. De tweelingen gingen nu met den voerman weg, doch nauwelijks had den ze ’t huisje verlaten of het meisje kwam jammerend binnen en vertelde, dat de kinderen in geen velden of we gen meer te zien waren. De voerman had ze zeker weggevoerd! De daglooner schrok vreeselijk en liep den weg op, maar ook hij kon geen spoor van zijn kinderen ontdek ken. In zijn wanhoop wierp hij het geld, dat hij voor den ram gekregen had, op den weg. doch nauwelijks hadden de goudstukken den grond ge raakt, of ze veranderden in kop, schild, pooten en scharen van een gou- avonden”. waarin uitstekende zang, dans en muziek. Daarna nog een komische één acter van Edgar Kennedy. Na de pauze draait het groote filmwerk „Onstuimig bloed” met Oscar Marion en Margarets Kraus in de hoofdrollen. Een zeer mooie rolprent met schitterende opnamen, geïl lustreerd op muzikale wijze door het Praagsche Symphonie-orkest. de regie is van Walter Kolm. Van twee blonde kinderen en een vader, die den verkeerden kant uitliep Vele jaren geleden woonde in een bergachtig dorpje heel ver hier van daan een arme daglooner, wiens beide geiten in den zomer gestorven waren en die nu niets anders over had dan een mooie zwarte ram. Hij nam zich voor, het beest gedurende den winter zoo stevig te voeren, dat het tegen ’t volgende voorjaar voor twee nieu we geiten zou kunnen worden ingeruild. Tot overmaat van ramp stierf in den herfst nog zijn vrouw en liet hem met twee kleine kinderen achter. De kinderen waren tweelingbroertjes heel zacht en blond en nooit ondeu gend. Toen ’t nu winter werd en de dag looner eens op een dag geen voedsel genoeg in huis had om zijn kinderen te eten te geven, besloot hij den ram naar de stad te brengen en te verkoo- pen. 't Was een stikdonkere nacht toen hij uitging en hij kon geen hand voor de oogen zien. De kinderen liepen stil letjes achter hem aan, maar toen ze moe werden, tilde de vader ze op en zette ze ieder op een schouder. Zoo gingen ze een poos zwijgend voort, tot opeens de tweelingen riepen: Kijk vader, dat lichtje heel ver! Is *t een huis of is *t een ster? En werkelijk, daar in de verte za gen ze een huis voor zich liggen, stra lend verlicht alsof er een bruiloft ge vierd werd. Toen ze dichterbij kwa men, zagen ze, dat het een herberg was, waar een gouden leeuw uithing. Juist stond de man bij zichzelf te overleggen, of hij hier zou durven bin nengaan want hij had bijna geen geld meer in z’n zak! toen zijn oog viel op den zwarten ram, dien hij aan een touw achter zich aantrok. En stel je zijn verbazing voor, toen hij xag, dat het dier in louter goud veranderd was. De tweelingen riepen: „Geel als goud is ’t heele vel, Zijn oogen branden als vuur zoo fel!” Toen ze nog druk bezig waren, den ram te bewonderen, kwam opeens een meisje uit het huis te voorschijn en alsof ze zijn gedachten geraden had, zei ze; „Hier krijg je om niet wijn en brood, Wees niet bang voor den leeuw: die bijt je niet dood”. Toen vatte de daglooner weer moed. Hij ging met zijn kinderen naar bin nen en het meisje zette hun een heer lijk maal voor, zóó heerlijk als ze nog nooit geproefd hadden! Na een poosje kwam een man bin nen, die gekleed was als een voerman. Hij had een reusachtig grooten stier bij zich, dien hij buiten naast den ram had vastgebonden. Direct begon hij met den daglooner te onderhandelen over den ram en toen ze ’t over den prijs eens waren geworden, riep de voerman verheugd uit: Blijkens een beschikking van den se- cretaris-generaal van het departement van Handel. Nijverheid en Scheepvaart betreffende de uitvoering van de Vesti gingswet Kleinbedrijf 1937 Is het verbo den een inrichting, bestemd of mede be stemd voor de uitoefening van het ban ketbakkersbedrijf, onderscheidenlijk van het banket-verkoopersbedrijf, voor zoo ver die uitoefening betreft, te vestigen zonder vergunning van den secretaris generaal. waarnemend hoofd van het de partement van Handel, Nijverheid en Scheepvaart Onder de uitoefening van het banket bakkersbedrijf wordt voor de toepassing van deze beschikking verstaan a. het ten behoeve van het publiek vervaardigen van groot of klein gebak, als taarten, taartjes, koekjes, petit-fours en banketschuim-, slagroom-, suiker - of dragantwerkfondant, borstplaat, chocolade of marsepein ragoutwerk b. het ten behoeve van het publiek vervaardigen, gepaard gaande met den verkoop aan het publiek, van producten, als onder a. genoemd, behoudens indien deze uitsluitend of in hoofdzaak bestemd zijn voor verbruik ter plaatse van dien verkoop. Groente, Boer. Groenteboer. Klerk. Vlerk. Tante Etty Prijzen vielen ten deel aan: „Hagedisje”. „Doornroosje”. „Kaboutertje”. Prijzen afhalen aan het Bureau Haagsche Courant op Woensdagmid dag. Daarbij uitsluitend je ware namen opgevea. V.A.R.A. 1.Orgelspel en „The Kilima Hawaiians”. 1,40 Lezing over Rembrandt Hermanaz. 'van Rhijn, 2.VARA-orkest 3.Tuinbouwpraatje. 3.30 Esmeralda. 4.— Coornhert-herdenking. 4.15 Bravour en Charme. 4.45 Voor kinderen. 5.15 Weke- lijksche gedachtenwisseling ANP. 5.30 Gram.muz. 6.Esmeralda. 6.45 Reportage of gram.muz. 7.ANP. ODEON. Mannus Franken’s Indische film „Paréh” is geprolongeerd, waardoor de gelegenheid open blijft het buitengewoon belangwekkende werk van onzen landge noot te gaan zien. Want „Paréh" is be langwekkend, niet slechts omdat ze een film is van ons Nederland over zee, doch evenzeer omdat Franken er in geslaagd is qua film iets bijzonders tot stand te bren gen Franken heeft de schoonheid van Oost-Indië gebruikt als décors voor een boeiende spelhandeling en deze twee tot een mooi harmonieus beeld van al het schoons hetgeen onze Oost biedt, samen te voegen. Een verzorgd vooraf. „Sneeuwwit) e”. Al weet je de raad sels niet dan mag je toch een briefje schrijven. Vond je het zoo moeilijk? Vele groeten terug „Shirley Tempie”. Dat is leuk zoo samen mee te doen Doe maar goed je best dan komt je schuilnaam vlug in het lootjesbusje „H a g e d i s j e”. Ik zal het doen hoor. Ja, ik kon het erg goed begrijpen. Het zal een prachtboot worden. Arme jij Zoo gedacht en toch niet gevonden? De groe ten aan allen. „Tafeltjedekj e”. Heb je er al veel mee gespeeld? Dat is ver van je van daan hè ,,T e e k e n a a r t j e”. Dat is wel moei lijk. Vind je niet? Ja, dan is er veel huis werk Vele groetjes terug. „W o u d 1 o o p e r”. Wel bedankt voor je raadsel. Heb je het zelf verzonnen? „Hans de Torenkraa i”. Dat is al groot hè? Doe je ze de groeten van mij terug? Jammer, dat je de raadsels niet wist. ,,Doo r nroos j e”. Dat was jammer. Ja, je schuilnaam is in het lootjesbusje. Dat was niet prettig. Gelukkig dat het nu over is. Ik ben ook zoo verkouden. Is het krabbeltje zoo groot genoeg? „Elfje”. Wel bedankt voor je raad sel. Met ons gaat het goed. Bep is 24 jaar. Vele groeten terug. „H e n n e”. Je schuilnaam is in het lootjesbusje „Ka boutert j e”. Ja. ik weet het ook niet. Wel bedankt voor je raadsels De groeten van Bep. „De Zwarte Adelaa r”. Wat was het heerlijk hè? Ja, die komen nu weer. Heb je ze wat gegeven? Vele groeten terug. ,,A s t r i d”. Dat is een moeilijk werkje. Misschien brei jij anders èn dan wordt het niet zoo mooi. Ben jij niete aan het breien? „Pau-Li". Fijn zeg Wat zal je het heerlijk warm hebben als de trui af is. Hebben de roovers Je gepakt?, „L a n g h a a r”. Het is ook fijn als je een prijsje hebt. Ja dat weet ik, dat het een vriendinnetje van je is. Voor jou? Dat is fijn. De groeten van ons terug. „Thérése”; „Zonnetje”; „IJ sbeertje"; Boterbloempje”; „Paddestoeltje”: Harte lijk welkom in de Kinderrubriek. De hartelijke groeten van jullie aller TANTE ETTY. CORSO opent deze speelweek zijn programma met de interessante gebeur tenissen uit eigen land, een en ander in beeld gebracht door Profilti. Hierna volgt eên grappig gekleurd teekenflmpje van Walt Disney „Donald’s Ostrich”. Op het tooneel oogstte Alex de Haas, de be kende radioconferencier, met zijn liedjes veel succes. Vooral het liedje van „de van Da lens en van de van Dams” viel zeer in den smaak. Na de pauze een reprise van de spannende en boeiende rolprent „Het groote démasqué” met in de hoofdrollen Gusav Fröhlich en Rose Stradner. FLORA. De Kozakkenfilm „Stjenka Ra sin” behandelt op romantische wijze een episode uit de oude Russische geschiede nis: den strijd van de Kozakken tegen de machtige bojaren, de landeigenaars, die het volk onderdrukken. Rasin wordt uit verkoren tot atansan der kozakken en hij voert een zwaren kamp voor hun vrijheid. De film knoopt er een liefdesverhaal aan vast tusschen Rasin en de lieftallige prin ses Dolgorouki. Het ontbreekt niet aan hoogst-spannende tooneelen, waarvan vele worden opgeluisterd door den prachtigen zang van het beroemde Kozakkenkoor van Serge Jaroff, dat o.a. het bekende Wolga- lied ten gehoore brengt. Van het verdere programma vermelden we de 5 Volendam- mers, wier muzikale en vocale prestatie bijzonder in den smaak viel en veel bijval oogstte. METROPOLE „Ontwakende liefde” een romantische episode in het leven vèn twee menschenkinderen, die elkaar toe vallig ontmoeten en weldra weer uit el kander gaan, elk zijn eigen weg. Hoofd persoon is de beroemde vioolvirtuoos Lund, die, met zijn impresario op weg naar München voor een concert, door een ongeval korten tijd moet vertoeven in een klein bergstadje, waar hij de door zooveel schoone vrouwen aangebedene Don Juan eerlijk verliefd wordt op de lieve dochter Hanni van den veearts, na dat haar talentvolle pianospel hem heeft bekoord. Dit is het begin van een ro mance, die weldrp vrij tragisch verloopt en eindigt met een scheiding. Prach tig spel van Karin Hardt, Walther Rilla en anderen, mooie natuurbeelden, be koorlijke muziek, maken deze levendige en gevoelige film tot een genot voor den toeschouwer-hoorder. CAPITOL Wederom is de uitstekende en veel besproken rolprent „Meisjes in uniform” in één der Haagsche theaters en wel in bovengenoemd verschenen. Een product dat op ontroerende wijze het strenge leven op een meisjeskostschool schildert. Prachtig en boeiend is het spel Van Hertha Thiele als de kleine Manuele, van Dorothea Wieck als juffrouw von Bernburg en van Emilia Unda als de strenge directrice. Het voorprogramma vangt aan met de actualiteiten, waarna volgt een klucht „Verjaardagsverwikkelingen”, een ski-pro- duct met schitterende natuuropnamen en tot slót een geestige teekenfilm CENTRUM. Het voorprogramma bestond uit: Het Profilti-nieuws, een teekenfilmpje en een dolle klucht getiteld „Dolle Dok ters". Hierna ging de groote Ufa-film „De dans des doods”, waarin het bonte circusleven tot uiting komt Tusschen de gevarieerde circusnummers is een liefdesdrama ver werkt met een wel zeer apart motief Een jong danseresje, dat in het circus de „doo- dendans” doet in de tijgerkooi, raakt hier bij in moeilijkheden. Na sensationeele belevenissen weet de dompteur haar ten slotte te redden uit de handen van haar gewaanden „beschermer”. t CINEAC brengt deze week een interes sante filmreportage van ons mooie land. Over polders en vee. langs wuivende ko renvelden met prachtige wolkenluchten, door schilderachtige stadjes, trekt de ca mera en we reizen mee naar Giethoorn? Marken, de Kaag, Scheveningen enz. enz., het is een heerlijke vacantietocht in twintig minuten. In het wereldnieuws zien we o.a. den Führer bij de plechtige staatsbegrafenis van admiraal von Trotha de Duitsche luchtvaarttentoonstelling en de terugkeer van de Dobroedsja aan Hon garije Profilti brengt Hollandsch nieuws met o.a. de nieuwe accu-auto Voorts is er een prachtig filmpje met muziek en zang, „Een bruiloft in het land der Bo jaren” met het beroemde Don Kozakken koor en een geestig teekenfilmpje van Donald Duck „De Handteekeningenjager” Waar vind ik mijn kind’ren, waar vind ik de brug? Ik kan niet vooruit, en ook niet terug! Maar kijk, toen hij zijn oogen weer opsloeg, zag hij tot zijn groote vreug de aan den overkant van de kloof den ram opduiken. Zijn gouden horens schitterden in de maneschijn. Achter hem stond de stier en daarachter... ja werkelijk, daar kwamen de twee lingen aan. Ze hieven hun stokken op om hem te groeten en de gelukkige vader strekte zijn armen naar hen uit... Maar opeens werden zijn leden stijf. Hij bleef staan waar hij stond en zoo staat hij nog altijd met uitgestrekte armen te kijken. ’t Is ook een prachtig gezicht, want alle personen, die in dit verhaal voor komen, waren in sterrebeelden veran derd. Ze zijn er nog. Kun je ze weer uit het verhaal terugvinden? AM I GIT IA. Deze week brengt dit theater de prachtige film ..Betoovering om La Bohème”, met Jan Kiepura en Marta Eggerth in de hoofdrollen. Deze film, bewerkt naar de gelijknamige opera, doet den toeschouwer genieten van heerlijke muziek en zang. Beide ar- tisten gaan geheel op in hun spel, dat in alle opzichten boeit. Hierop werd de leeuw opeens levend en liep met geweldige sprongen den weg af. Ook het meisje volgde hem, het licht in het huis ging uit en de daglooner stond heel alleen in het donker. Hij wilde zijn kinderen gaan zoeken, maar liep in zijn wanhoop den ver keerden kant uit. Toen hij een paar minuten had geloopen, zag hij een oud vrouwtje aan den weg zitten, dat een weegschaal in de hand hield. Ze sprak stil voor zich een: „Och schaaltjes klein, och schaal tjes mijn, Wat weegt de vreugd, wat weegt de PÜn.” De vader vroeg haar, of ze zijn kin deren ook gezien had, maar zij gaf hem geen antwoord en ging door met wegen. Met een bezwaard man zijn weg voort en na een poosje zag hij een vreemde gestalte op zich toekomen. Deze was gekleed als een slangenmensch van de kermis. Hij droeg een glinsterend geschubd pak en een zilveren slang om den hals. Aan zijn voeten echter kroop een eigenaar dig dier, half draak, half spin, half kreeft. Zijn staart droeg een stekel en het gloeide van rood vuur, 't Was een schorpioen. Zijn aanblik deed den dag looner van schrik verstijven en toen de vreemde stoet voorbij ging, hoorde hij het dier zeggen: Maandag 28 October Jaarsveld 414.4 m. N.C.R.V, 8.— uur v.m. ANP. Schriftlezing en gewijde muziek. Gram.muz. 10.30 Morgendienst. 11.— Gr., muz. 11.1Ó Cello en piano. 11.45 Gram., muziek. 12,uur nam. Celesta-ensemble (12.45— 1 ANP). 2.— Voor s-h viool en piano. 3.45 Gram.muz. 4.—* Bijbellezing. 4.30 Orgelconcert (opn.). V-PR.O. 5.— Cyclus „Het gezin in onzen DE SLIMME BOMBO Er was eens een Engelsch professor die in Afrika reisde. Toen hij ergens een tijdlang moest wonen, besloot hij, een kaffer als bediende te nemen. Bombo, een ijverige jongen, deed vreeselijk zijn best, alle wenschen van zijn meester te vervullen. Maar hij vatte al diens bevelen zoo letterlijk op, dat de professor hem steeds weer alles opnieuw moest voorkauwen. Bombo, zei zijn meester op een dag tot hem, ik heb je nu al zoo vaak gezegd, dat een goede knecht zelfstan dig moet denken en handelen. Je moet dus bij ieder bevel, dat ik je geef, bok goed nadenken, wat je allemaal hebt te doen. Als ik b.v. zeg „Bombo, ik wil graag koffiedrinken” dan zet je niet alleen koffie en brengt deze binnen. Neen, je moet ook de tafel dekken, een bordje, mes en vork klaarzetten, brood op tafel zetten, den suikerpot vullen als 't noodig is enz. enz. En als ik zeg „Bombo, ik heb honger” dan breng je niet het vleesch zoomaar in de pan binnen, maar treft alle toebereidselen voor een smakelljken maaltijd. Is dat nu zoo moeilijk te begrijpen, Bombo De kafferknecht keek zijn meester een heelen tijd peinzend aan. Dan be gon zijn gezicht te stralen en hij riep Massa, nu heeft Bombo ’t begrepen! Massa zal nog veel pleizier aan Bombo beleven En sinds dien dag werkte Bombo heusch veel beter, hoewel nog niet zon der fouten. Eens op een dag bad de professor erge keelpijn en toen het maar overging, beval hij Bombo, den dokter te halen. Bombo vertrok en bleef een heelen tijd weg. Juist, toen de professor zich ongerust begon te maken, stond hij op eens met een stralend gezicht voor zijn meester. Achter hem stonden vier heeren. Wat beteekent dat riep de pro fessor verschrikt. Massa, zei Bombo blij, nu kan Massa niet meer zeggen, dat

Haagsche Courant | 1940 | | pagina 10