BAAGSCHE COURANT HET DUITSCHE WEERMACHTBERICHT HET ITALIAANSCHE WEERMACHTBERICHT Zaterdag 26 October 1940. BINNENLAND UIT DE PERS GEMENGD NIEUWS LAATSTE BERICHTEN TELEGRAMMEN STADSNIEUWS VIERDE BLAD JACHT" OP DISTRIBUTIEKAARTEN en GEMEENTERAAD Engelsche bommen op Nederland SNIP EN SNAPREVUE „KOP OP” IN HET CITY-THEATER ARRESTATIES IN ZWITSERLAND NOODLOTTIGE BRAND IN GLASGOW üteCDitekL £ejuge hondefde» paanneüjX&l wopdelijte xüze weiden aangevalleiw MIDDAGCONCERT VAN DE S. S. KAPEL BEGRAFENIS MEJ. ANNA STUTTERHE1M OPENSTELLING STADS BIJKANTOREN DER P.T.T. DE KUSTVISSCHERIJ De bommen op de fabriek te Puttershoek TIJDEN VAN MAANSOP- EN -ONDERGANG TERAARDEBESTELLING J. C. SPOEL DOODELIJKE VAL TERAARDEBESTELLING G. v. d. AAR Luchtaanvallen op Londen Zoidoost-Engeland WIJZIGING WERKTIJD GEMEENTEPERSONEEL No. 17709 in Kan men zonder distributie-kaarten leoen? Bommen bij Ter Apel lucht- andere en de *aJdus te .besluiten» 3.04 nam. 3.29 nam. Bom nabij schoolgebouw In I Jsselmuiden, op het Kamper- eiland, kwam een zware bom neer Brandplaatjes bij Nieuw- Beemster Schade in Oidenbroek In Oidenbroek (G.) kwam een En gelsche bom neer vlak bij de kerk. Persoonlijke ongelukken hadden niet plaats. De kerk en enkele omliggende gebouwen kregen schade. en vrouwelijke arbeiders bevonden zich in de fabriek, toen de brand uitbrak. Slechts met de grootste moeite konden de meesten gered worden. Tot dusver zijn 37 dooden en zwaargewonden ge borgen. Vele andere personen zouden in den brand zijn omgekomen. De oor zaak van den brand wordt geweten aan een ontploffing, waarover geen nadere bijzonderheden bekend gemaakt wor den. nabij een schoolgebouw. Alle ruiten werden vernield. Ook hier hadden geen persoonlijke ongelukken plaats. Opnieuw bommen op Den Helder In den afgeloopen nacht werd ook Den Helder wederom door Engelsche vliegers bezocht. De bommen vielen ditmaal neer in de onmiddellijke na bijheid der stad, op weiden, waar eenig vee werd gedood. Dakpannen en vensterruiten van boerenwoningen werden vernield. Vanochtend kreeg in een sui. kerwerkfabriek aan de Slachthuiskade de 14-jarige jongen A. B., wonende in de Rozemarijnstraat een vat met drop op den rechtervoet De groote teen werd verbrij.- zeld. De jongen werd door den genees kundigen dienst naar het R.K. Ziekenhuis aan het Westeinde overgebracht. Nov. 2 3 4 5 6 7 8 12. Ontbinding erfpachtsovereenkomst voor grond aan de Johan van Oldenbarne- veltlaan; 13. Aankoop van het Hofje aan de Falck. straat; 14. Aankoop van en treffen van voor zieningen aan het perceel Lage Zand 27; 15. Aansluiting van de openbare schuil, plaatsen op het electrisch net; GENÈVE, 26 October. (D.N.B.) Een officieel communiqué deelt mede, dat de politie in kringen van de Zwitser- sche vernieuwingsbeweging een aantal arrestaties heeft verricht wegens onwet tige propaganda, waarin de hoogste autoriteiten des lands, alsmede de Zwit- sersche staatsinstellingen op onveranj» In den afgeloopen nacht hebben En gelsche vliegers nabij Ter Apel (Gr.) een 30 tot 40 brandbommen afgewor pen op een bosch en op weide- en ak kerland. De schade was niet belang rijk; de blijkbare opzet om particuliere eigendommen te vernielen is niet ge lukt -ondergang op en. onder 8.26 nam. 9.23 nam. en een werkzaam aandeel. De uit STOCKHOLM, 26 October. (D.N.B.) Uit Glasgow wordt gemeld, dat daar een groote stijfselfabriek, die tot de oudste ondernemingen van de stad behoort, Donderdag j.l. door brand volkomen is Morgenmiddag van 1 tot 2 uur zal de S. S. kapel, onder leiding van den Musikführer Nietschke, een concert geven op de Hooge Prins Willemstraat. zijn deze rapporten echter Op de begraafplaats Nieuw Eik en Dui nen is hedenmiddag ter aarde besteld het stoffelijke overschot van mej. Anna Stut- terheim, de oudste dilettant-tooneelspeel- ster van Nederland. Vele leden van dilettanten-tooneelver- eenigingen bewezen haar op de begraaf plaats de laatste eer. In de aula voerde allereerst het woord mevr. Zwierzina, een zuster van de overledene. Met jou, aldus spr., is voor mij de laat ste schakel met onze jeugd heengegaan. Ik mag echter niet klagen, want je had het zoo heel moeilijk den laatsten tijd. Ernst is het leven en vroolijk de kunst. De kunst ging als een gouden draad door je bestaan. Je hield je hart jong en je geest levendig. Je kreeg er vele vrienden door. De heer G. Vaandrager, regisseur van de tooneelvereniging D.T.S., zeide, dat deze rijke geest leefde in den diepsten eenvoud. Wij voelen droefheid, omdat we haar vroolijke stem niet meer zullen hoo- ren. Ik echter, ik kan niet anders dan met vreugde en opgewektheid aan haar terugdenken. Zij speelde natuurlijk, zoowel wat be treft intonatie, rustpoozen en gebaren. Mej. Anna Stutterheim speelde het groot ste spel, dat dilettanten kunnen geven. De heer R. Jonker, voorzitter van D.T. S. bracht haar een laatsten groet namens dé D.T.S.’ers. Onze vereeniging en Anna Stutterheim waren één. Zij was eere-lid van vele ver - eenigingen. Ook van de onze. Men had respect en waardeering voor haar. Anna Stutterheim wijdde haar beste krachten aan het amateur-tooneel. Onze vereeniging verliest in haar een trouw eere-lid, en wij leden, een trouwe vriendin. De heer S. Pieters, oud-werkend lid van de letterlievende vereeniging „Nieuwland” haalde nog eenige herinneringen op uit den tijd, dat hij met haar op de planken stond. De organist, de heer J. R. Gravelotte, speelde het „Largo” van Handel, „Es ist bestimmt”, van Mendelssohn en het „Ave Verum” van Mozart. Aan het graf be dankte mevr. Zwierzina voor de belang stelling. Knaapje te ’s-Graveland de dupe Gisteravond omstreeks 8 uur wilde het 11-jarig zoontje van een inwoner van ’s-Graveland voor een jarig broertje een paar zakdoeken gaan koopen. Daar de winkel, in verband met de verduis- teringsvoorschriften, reeds gesloten was, belde hij en wachtte, totdat de winkel deur zou worden geopend. Daarbij hield hij zijn textielkaart, welke hij van zijn moeder had meegekregen, in de hand. Plotseling kwam een onbekende man op hem toeloopen, die hem de kaart uit de hand rukte, waarna hij ijlings op zijn rijwiel de vlucht nam. Een tweede persoon stond op eenigen afstand op den uitkijk en beiden verdwenen in de rich ting Hilversum. Uit een voorval als dit valt te leeren, dat men niet voorzichtig genoeg kan zijn met het meegeven van distributie bescheiden aan kinderen, daar dieven hiervoor een bijzondere belangstelling aan den dag leggen. Met ingang van 28 October a.s. wor den de bij-postkantoren alhier, met uitzondering van de bijkantoren Witte- brug en Magazijn de Bijenkorf, Maan dag tot en met Vrijdag opengesteld vat) 9 uur vm. tot 5 uur nam. en op Zater dag van 9 uur v.m. tot 3 uur nam. Het bijkantoor Wittebrug blijft ge opend Maandag tot en met Vrijdag van 9 uur v.m. tot 4 uur nam en op Zater dag van 9 uur vm. tot 3 uur nam. en het Magazijn de Bijenkorf Maandag tot en met Vrijdag van 10 uur v.m. tot 6 uur nam. en op Zaterdag van 10 uur tem. tot a uur nam, HET BELGISCHE SCHEEPVAARTVERKEER MET NEDERLAND Uit Brussel meldt Belgapress: Inzak» het scheepvaartverkeer met de Neder- landsche provincies wordt medegedeeld: De Wehrmacht Verkehr Direktion abt Wasserstrassendirektion laat door be middeling van den Belgischen dienst der scheepvaart weten, dat de schepen, welke als bestemming hebben een plaats, ge legen in de provincies Noord-Hollana, Zuid-Holland, Utrecht en Zeeland, en van een plaats, gelegen in deze provincies komen, voorloopig het Julianakanaal niet mogen gebruiken, om die waterwegen niet op te stoppen. Die schepen moeten voorloopig de bevaarbare waterwegen over Bocholt, de Blauwe Kei en Antwer pen gebruiken. Van begin November 1940 af kunnen zij het kanaal van Maastricht naar ’s-Her- togenbosch benutten (Maastricht over Bocholt, Loozen en Weert naar ’s-Her- togenbosch) nadat sluis 16 weer in dienst is gesteld. Een inwoner van Egmond aan Zee heeft tot nu toe principieel geweigerd een distri- butiestamkaart, levensmiddelen-bons, een kolenkaart of andere thans zoo zeer be geerde distributie-bescheiden in ontvangst te nemen, aldus de Alkm. Crt. Hij weet zich ook blijkbaar met andere artikelen, dan op de distributiebons te verkrijgen zijn, te voeden, te warmen, enz. Een in dezen tijd weinig voorkomend mensch! Ook deze week waren de aanvoeren van versche visch aan den afslag te Schevenin- gen weer belangrijk en maakten de schok kers en motorkotters mooie besommingen Er was veel wijting en schar aan den af slag. Tongen en tarbot worden weinig aangevoerd In totaal werd deze week voor een be drag van ongeveer ƒ29.000 aan uit zee aangevoerde visch over den afslag ver kocht. Deze week namen verschillende motor loggers aan de treilvisscherij deel, welke schepen alle van Scheveningen uit naar zee vertrokken. Het aantal motorloggers wordt volgende week nog grooter. Niet alleen gaan nog enkele loggers van Sche veningen aan de treilvisscherij deelnemen, maar ook van andere plaatsen. Gisteren zijn een drietal loggers van Katwijk hier aangekomen. Zij vertrekken volgende week naar zee. Deze week hebben de kustvisschers geregeld kunnen visschen en zij waren met uitzondering van Maan dag iederen morgen aan de markt. GESPANNEN TE WATER Gistermiddag zijn twee paarden en twee wagens het water ingerold. Het eene paard stond te wachten aan den kant van den Visschershavenweg. Het raakte op een gegeven moment verward in de teu gels, steigerde en maakte het andere paard schrikachtig. De zwaar beladen wagens gingen rollen en reden op het water af. Het een gespan ging kopje onder, de andere wagen bleef hangen aan een aldaar gemeerde schuit. De tonnetjes visch dobberden in de tweede binnenhaven rond. Met behulp van den kraanwagen der politie werden wagens en paarden op het droge gebracht. Eén van de dieren had het van het plotse linge koude bad zoo te pakken gekre gen, dat het op advies van een veearts ter plaatse moest worden afgemaakt. Het cadaver bracht men naar het Open baar Slachthuis. Het andere paard kon met zachte hand naar zijn stal geleid worden. 7. Verlenging van den ontruimingster- mijn van eenige onbewoonbaar verklaarde woningen aan de Badhuisstraat met zes maanden; 1 8. Voorzieningen in verband met de verplaatsing van de tramhalte op den Fluweelen Burgwal naar de Heerengracht; 9. Verlenging van het dienstverband van den directeur van den Gemeentelijken Dienst voor Maatschappelijk Hulpbetoon; 10. Verhuring van grond aan den Vis schershavenweg aan W. den Duik Gzn. en M. den Duik Gzn.; 11. Verhuring van grond aan den Be- guidénhoutscheweg aan de vereeniging -^Haagsche JJsdub^ AGENDA voor de vergadering van den Gemeenteraad op Maandag 4 November, te half twee. Beraadslaging over: 1. Verhuring van grond aan het Gevers- Deynootplein; 2. Uitbetaling van het subsidie, bij Raadsbesluit van 17 Juni 1940 verleend aan de afd, ’s-Gravenhage van den R.K. Vrouwenbond ten behoeve van haar Han. delsevondschool voor Meisjes voor het jaar 1940, ten deele aan genoemde afdee- ling en ten deele aan de St. Willibrordus- vereeniging, zulks in verband met de overdracht van genoemde school aan de St. Willibrordusvereeniging; 3. Aangaan van kasgeldleeningen gedu rende het eerste kwartaal van 1941; 4. Aanbrengen van een gasgenerator op een auto der Gemeenteziekenhuizen en treffen van voorzieningen aan de centrale verwarming in het gebouw der Gemeente ziekenhuizen aan den Zuidwal; 5. Uitgifte in erfpacht van grond aan de Hendrik Mandestraat en de Anna Bijnslaan; 6. Verhuring van de perceelen Lange Voorhout 50 en 52 aan D. van Unen; BRANDJE IN WASSCHERIJ Vanmorgen om kwart over aeht werd de brandweer gewaarschuwd voor een brandje in een perceel aan de Har stenhoekstra at 5, waarin gevestigd is Aankoop hofje aan de Falckstraat B. en W. hebben het in het belang van de gemeente geacht om bij openbaren ver koop aan te koopen, voor den prijs van ƒ26.400, een hofje, bestaande uit 46 wo ningen, een poort met bovenwoning, een poort met pakhuis, erven en tuintjes, aan de Falckstraat nos. 117 tot en met 209 (oneven nummers), tezamen groot 2170 m2. Het zal noodig zijn aan de perceelen verschillende herstellingen te doen en verbeteringen aan te brengen. Deze zul len een bedrag van naar schatting 5000 vorderen. B. en W. stellen den Raad voor den aankoop te bekrachtigen en de be doelde herstellingen en verbeteringen te doen uitvoeren. HERDENKING KERKHERVORMING De federatie van Vrijz. Prot. Kerkge nootschappen hier ter stede zal op Don derdag 31 October a.s., ’s avonds om 6 uur, in het kerkgebouw van de Vereen, van Vrijzinnig Hervormden aan de Beek- laan, een federatieven Hervormingsdienst houden, waarin zullen voorgaan ds. J. F Kruyt, voorganger der afdeeling en ds. H. W. Meihuizen, Doopsgezind predikant hier ter stede. Het kerkkoor van de Ver. van Vrijz. Herv. zal welwillende mede werking verleenen. Verhuring van grond aan de „Haagsche IJsclub”. Krachtens raadsbesluit van 17 Juni 1940 werden aan de vereeniging „Haagsche Ijsclub” voor het tijdvak van 1 Mei 1940 tot en met 31 October 1940 verhuurd eenige oppervlakten grond en water, ge. legen aan den Bezuidenhoutscheweg, te. ge i een huurprijs van 375. De huurster heeft verzocht een en ander wederom voor den tijd van zes maanden te mogen huren. B. en W. hebben hiertegen geen be. ^waar en stellen mitsdien den Raad voor Wij laten hieronder een lijstje volgen van de tijden van Maansop- en -onder gang. In de week van 27 October tot 2 No vember is er geen maanlicht. Nieuwe Maan 30 Oct. 24.03. Maansop- op 11.27 v.m. 12.28 nam. 1.19 nam. 10.25 nam. 2.nam. 11.30 nam. 2.36 nam. 12.35 v.m. 1.39 v.m. De maan treedt 6 November in haar Eerste kwartier en geeft dus pas in den loop dezer periode licht van beteekenis, doch alleen in den avond. Eerste kwartier 6 Nov. 11.08 nam. Aankoop van en voorzieningen aan perceel Lage Zand 27 De Gemeente is tot en met 12 Decem ber 1940 in de gelegenheid om voor den prijs van 2600 aan te koopen het aan het Lage Zand gelegen perceel, plaatse lijk genummerd 27, groot 75 vierk. m. Het perceel is in twee gedeelten ver huurd, het benedengedeelte voor 4 en het bovengedeelte voor 3.50 per week. Voor de Gemeente is het van belang, de beschikking over gemeld perceel te ver krijgen, aangezien het deel uitmaakt van het complex, hetwelke de Raad in zijn vergadering van 12 Juni 1939 bestemde voor den bouw van een hoofdbureau van politie. Daar dit complex, gelijk reeds werd opgemerkt, perceelen omvat, welke grootendels in slechten of minder goe den staat verkeeren, wordt op deze wijze tevens het belang der volkshuisvesting gediend. Het perceel kan voorloopig nog worden verhuurd, indien eenige voor zieningen worden getroffen de kosten hiervan zullen naar schatting een bedrag van 800 vorderen. Op grond hiervan stellen B. en W. den Raad voor, tot den aankoop van genoemd perceel en tot het treffen van bovenbe doelde voorzieningen over te gaan. Verhuring van grond aan den Visschershavenweg Krachtens Raadsbesluit van 28 Juni 1937 werd aan W. den Duik Gzn. en M. den Duik Gzn. voor het tijdvak van 1 Augustus 1937 tot en met 31 Juli 1940 verhuurd een oppervlakte grond, gelegen aan den Visschershavenweg, tegen een huurprijs van 300 per jaar. Genoemde huurders hebben verzocht deze opper vlakte wederom vopr den tijd van drie jaren, tegen denzelfden huurprijs, te mo gen huren. B. en W. stellen den Raad voor, tot verhuur te besluiten. Ontbinding erfpachtsovereenkomst Krachtens raadsbesluit van 22 Augus tus 1917 werd in erfpacht uitgegeven de aan de Johan van Oldenbarneveltlaan ge. legen gemeentegrond, groot 309 m2., tegen een jaarlijkschen canon van 309. De grond is als tuin in gebruik bij een aan grenzend perceel. De erfpachtster heeft verzocht ten aanzien van dezen grond mede te werken tot ontbinding van de erf pachtsovereenkomst. B. en W. achten in dit geval termen aanwezig aan het ver zoek te voldoen. Overeengekomen is, dat de ontbinding zal ingaan op 1 Januari 1941 en dat de kosten van de te verlijden akte voor rekening van de erfpachtster komen. B. en W. stellen den Raad voor mede te werken tot bovenbedoelde ontbin ding op den aangegeven voet. Onder veel belangstelling is hedenmid dag op de begraafplaats Nieuw Eik en heer J. C. Spoel, in leven leeraar aan het Duinen het stoffelijke overschot van den Rijksconservatorium voor muziek, aan den schoot der aarde toevertrouwd. Behalve vele leerlingen en oud-leerlin- gen van den overledene, gaven o.m. op het kerkhof van hun belangstelling blijk: de heeren mr. G. A. van Haeften, en mr. A. de Stoppelaar, resp. voorzitter en secre taris van het college van toezicht voor het Rijksconservatorium. Verder de navolgende leeraren van het conservatorium: Herman v. d. Vegt, dr, C. L. Walther Boer, Hugo van Dalen, K. G. Schiefer, J, Röntgen, E. van Beijnum, L. W. Schweitzer, en mevr. Meijer-Óerlemans, leerares. Ook waren aanwezig de heeren A. C. Spoel, accountant. Bram v. d. Stap, zan ger, Maurits, administrateur van het con servatorium, en D. B. van Binnendijk, oud-administrateur, C. B. Broekhuijzen, bibliothecaris, J. P. J. Wierts, voorzitter van de Haagsche- afd. der Ned. Toonkun- stenaarsvereeniging, E. Koning, L. M. v. Kooten, Meijer, cellist, Willem Segboer, zanger en mevr. Rachwitz de Jong, violiste. In den stoet kwam mede de heer Sem Dresden, directeur van het Rijksconserva torium. Bij het betreden van de rouwkapel speelde de organist, de heer J. R. Gra velotte, een aria uit „Die Zauberflöte” van Mozart. Op' verzoek van den overledene werd niet gesproken De heer Herman v. d. Vegt speelde een vioolsolo, n.l. een Andante uit de A-moll Sonate van Bach. In de aula dankte een zwager van den overledene na afloop van de korte plech tigheid voor de belangstelling. Bij het uitdragen der kist speelde de organist het Largo van Handel. „Kop op” is het parool van de Snip en Snap-revue, welke onder directie van René Sleeswijk in hei City-theater haar Haagsche première beleefde. En welk een première. Het is een revue met een daverend tempo, vol grappen, aardige sketches en pittige dansen. Gelijk aan het tempo van deze revue klatert ook de lach door de zaal. Want er is ge lachen. Zelfs een hartgrondige pessimist moet hier minstens nog een glimlach op zijn gezicht krijgen. De sketches zijn vaak onbetaalbaar. Wij weten niet waaraan wij de voorkeur zouden geven, aan de liefdesboom, waar de appelen afvallen als je meisje door een ander wordt gekust, aan de scene op het politiebureau of het schoonheids- magazijn waar kissproof lippenstiften worden verkocht Zeer geslaagd was het optreden van Willy Walden en Piet Muyselaar als de juffrouwen Snip en Snap, een optreden dat gepaard ging met en kort filmpje waarin de hevige kwestie, die tusschen de dames op het tooneel ontstaan is, in de kleed kamers wordt voortgezet en zoo hoog loopt, dat juffrouw Snip de zaal in gaat en vandaar de kwestie verder uitvecht, met vele daarbij behoorende zotte com binaties en uitdrukkingen. Hebben Willy Walden en Piet Muyse laar ’t leeuwenaandeel in de vroolijkheid van deze voorstellingen, wij zouden Berry Kievits hun parterin in veel komisch leed te kort doen, door niet te vermelden, dat zij het hare er toe bij- droeg tot het slagen van dit grappigs. Bovendien brengt zij enkele aardige liedjes, die zeer voldeden. „Kent gij dat lied van die oude piano” is een succesnummer, dat men zeker gaarne herhaald zou willen zien, zoo geestig is deze parodie op opera, wals en jazz. De zang werd verder nog verzorgd door Jean du Bela en Simen Jongsma. Ook Gerard Walden is een kracht, die naar het komische neigt. De Muriloffs 8 Dancing lovelies is een pittig ballet van Hollandsche meisjes, dat voor buitenlandsche niet onder doet. Zij mochten zich dan ook in een bijzon der krachtig applaus verheugen. Als „Einlage” trad op de Amerikaan- sche danseres Birdy Dean. Haar acroba tiek is verbluffend, de bewegingen ver fijnd en bekoorlijk voor het oog. Joop Geesink, de decorateur met een uitgesproken talent, heeft met weinig materiaal voor een klein tooneel wel iets bijzonders gewrocht. Enkele décors, o.a. het schip, zijn juweeltjes. De muzikale leiding berustte bij Pirn de la Fuente, voor wiens rekening ook de arrangemen ten kwamen. In alle opzichten biedt ,,Kop op” eeni ge uren onafgebroken vermaak. Het ap plaus was zeer nadrukkelijk. Voor de medespelenden waren er bloemen en zelfs dit uitreiken kon men nog bij wonen zon der de trams te missen. Want ook dat is weer prettig, als men onbezorgd aanwe zig kan zijn, omdat de directie voor u op den tijd past, zoodat men niet beangst behoeft te zijn de laatste tram te missen. Gisteravond om half 12 is de 56- jarige mevr. P. C. R. in haar woning aan de v. Ostadestraat op de tweede étage uitgegleden over een mat. Zij viel van de trap van de tweede étage en van die van de eerste étage. Zij be kwam een schedelfractuur en overleed ter plaatse. WIE ZAG DEZE VECHTPARTIJ? Op Donderdag 24 October,, des avonds omstreeks 9 uur, had in de Jacob Pronk- straat alhier een vechtpartij plaats, waar bij een man (militair) lichamelijk letsel bekwam. Dengenen, die van deze vechtpartij ge tuige waren, wordt verzocht zich te mel den aan het bureau van den commissaris van politie van den justitieelen dienst C, Javastraat 18 alhier. Op de begraafplaats Nieuw Eik en Duinen is gisteren onder veel belangstel ling ter aarde besteld het stoffelijke overschot van den heer G. v. d. Aar, die tengevolge van een verkeersongeluk om het leven gekomen is. Gesproken werd achtereenvolgens door den heer Herman Stenz, namens het be stuur van de afdeeling ’s-Gravenhage en Omstreken van de Ned. Vereen, voor den Volkszang, door den heer G. A. Dietz, mede namens den oudsten vriend van den heer v. d. Aar den heer Koop man, door den heer v. Seters namens bestuur en leden van Comoedia, waar van de thans ontslapene bestuurslid is geweest, en door den heer C. J. van Beemen. Nader kan ten aanzien van de gis teren te Puttershoek gevallen bommen worden gemeld, dat een aantal vol treffers de fabrieksgebouwen trof, waar door brand ontstond en vele personen gedood werden. Het aantal dooden, dat reeds geborgen kon worden, be draagt thans vier-en-twintig, terwijl eenige zwaar gewonden naar het zie kenhuis te Dordrecht zijn overgebracht. De vele lichtgewonden werden ter plaatse verbonden. Hierin hadden be halve de plaatselijke geneesheer dr. Hes ook zuster Oostinga en de genees kundige diensten uit Rotterdam Dordrecht brand werd door de brandweer Puttershoek, welke nog eerder dan de fabrieksspuit water gaf, met assistentie van die van ’s-Gravendeel en Dor drecht gebluscht De Rotterdamsche en Zwijndrecht- sche brandweer waren ook spoedig aanwezig, maar behoefden geen hulp te verleenen. De meeste slachtoffers kwamen van elders. In totaal werden zeventien bommen geworpen, waarvan tien op de fabriek. De verslagenheid is groot NEDERLANDSCH LEGERMUSEUM Naar wij vernemen heeft de comman dant van de uit Frankrijk teruggekeerde 4e compagnie van het grensbataljon Ja gers, de kapitein Fel. Donders, het ver zoek ontvangen van de Stichting Het Nederlandsch Legermuseum „Generaal Hoefer’’, aan de Conradkade 65 alhier, om voor de museunrverzameling exem plaren te willen afstaan van het eere- diploma, foto en andere belangrijke stuk ken, die door dezen commandant aan zijn soldaten werden uitgereikt na terugkeer uit den oorlog. WIE WAS GETUIGE? De commissaris van politie van den Justitieelen Dienst B, Alexanderplein 15A, alhier, verzoekt degenen, die inlich tingen kunnen geven omtrent een hee- renrijwiel, merk Raleigh”, een licht bruine actetasch en een grijzen hoed, op Woensdag 9 Oct 1940 circa 9J uur na middags, achtergelaten op de Waldeck Pyrmontkade nabij de Groot-Hertogin- nelaan, door iemand, aan wien aldaar een ongeval overkwam, zich zoo spoedig mogelijk te melden aan zijn bureau. de wasscherij van den heer J. J. Meyer. Naast de machinekamer stond in een kast een viertal blikken smeerolie en consistentvet. Door tot nu toe onopge helderde oorzaak is hierin brand ont staan. De motorspuit van den Gevers Deynootweg wist het vuur met twee stralen op de waterleiding in de kiem te smoren, nadat de blokbrandweer ver dienstelijk werk verricht had. Een twee- BERLIJN, 26 October. (D.N.B.) Het Opperbevel der Weermacht deelt mede: Lichte gevechtsvliegtuigen van gene raal veldmaarschalk Kesselring hebben den geheelen dag de Britsche hoofdstad en belangrijke doelen in Zuidoost-Enge- land met bommen aangevallen. Talrijke treffers konden geplaatst worden op rails en op fabrieken van het ravitail- leeringsgebied ten Oosten van Batter- seapark en op andere deelen van Londen. Aan de Oostkust van Engeland wer den twee convooien uit de lucht aan gevallen en uiteengedreven. Op een koopvaardijschip werd een voltreffer geplaatst, zoodat verwacht moet wor den, dat het schip geheel verloren is. Beschermd door de duisternis naderde een ander vijandelijk convooi dicht onder de Engelsche kust in het Nauw van Calais. Het werd doeltreffend door de marine-artillerie en zwaar legerge- schut onder vuur genomen. Ook dit convooi werd uiteengedreven. Een deel der schepen vluchtte de haven van Dover in, waar het opnieuw door onze zware batterijen werd aangepakt. In den nacht deden zware gevechts vliegtuigen in opeenvolgende groepen met succes aanvallen op Londen, Liver pool, Birmingham en haveninstallaties aan de Britsche West- en Zuidkust en op vliegvelden in Midden-Engeland. Vijandelijke vliegtuigen vlogen in den nacht van 25 op 26 October naar Duitsch gebied en wierpen op ver scheidene plaatsen bommen, welke ech ter bijna alle op open terrein vielen, slechts op één plaats ontstond brand op een zolderverdieping In den loop van de luchtgevechten van gisteren schoten onze jagers 17 vijandelijke jachttoestellen neer. Daar bij behaalde de luitenant-kolonel Mol ders zijn 52ste en 53ste luchtoverwin ning. Negen eigen vliegtuigen worden vermist De interne er ingen oorlogsdagen. „Volk en Vaderland” toont zich dank baar, doch niet voldaan over de circulaire van het hoofd van het Hoofdregelings- bureau en van de secretarissen-generaal van Justitie en Binnenlandsche Zaken, inzake de aanhoudingen en interneerin- gen in de oorlogsdagen. Het blad schrijft o.m.: „Het is de eerste maal, dat zij, die op dit oogenblik aan het hoofd staan van bet staatsgezag, voorzoover dit in Ne- derlandsche handen is, de houding afkeu ren, die in de beruchte Meidagen tegen over de nationaal-socialisten is aangeno men en uitdrukkelijk erkennen, dat vele Nederlanders ten onrechte zijn geïnter neerd. Eerst nu. na ruim vijf maanden, is het ons vergund van officieele zijde een vrijwillige bekentenis van de tegen over ons gemaakte fouten te ontvangen. „Dat een vervolging wegens onrecht matige vrijheidsberooving tegen de over heidspersonen. die zich hieraan schuldig hebben gemaakt, slechts in de ergste ge vallen zal plaats vinden, kunnen wij na deze verklaring aanvaarden. Vele dezer overheidspersonen immers, afgezien van de ergsten, zijn zélf misleid door de lage ophitsing van de politici, die hen als werktuig gebruikten. De voortdurende pressie, waaraan zij hebben bloot ge staan, de schandelijke ophitsing geduren de de oorlogsdagen hebben hen het hoofd op hol gebracht. „Het nationaal-socialisme, bewust als het zich is van de verantwoordelijkheid, die zijn overwinning tegenover het ge- heele Nederlandsche volk oplegt, zoekt geen wraak, maar na erkenning der ge maakte fouten alleen eenheid en verzoe ning om dit volk tot ware kameraadschap te brengen „Wel is het noodig de verklaring wijst er trouwens uitdrukkelijk op dat de schandelijke handelingen, waaraan onze kameraden soms onderworpen zijn geweest, worden vervolgd.” Het blad schrijft voorts: „Wij houden er ons ook van overtuigd, dat zij, die tengevolge van de onrecht matige vrijheidsberooving, die zij hebben ondergaan, werkelijk in belangrijke mate schade hebben geleden, deze schade ook vergoed zullen krijgen. Anderzijds zijn wij ervan overtuigd, dat van onze kame raden alleen diegenen, die werkelijk aan zienlijke schade hebben geleden, hiervan gebruik zullen maken. Zijn eer en zijn lijden laat een nationaal-socialist niet met geld vergoeden.” V. en V. vervolgt: „Niet te ontkennen valt, dat het moeilijk is een vorm te vin den, welke ons allen volledig zou be vredigen. Maar dit is nog geen reden om niets te doen of het bij bovenstaande wel i zeer schuchtere poging te laten. Het is ons bekend, dat op het departement van Defensie officieele rapporten zijn van hooge militaire autoriteiten, waarin van alle verhalen over het verraad van de N.S.B geen snipper overeind blijft Om de een of andere onverklaarbare reden - „zeer ge heim”. Ook bovenstaande verklaring van de hoofden der departementen is gegrond op „tal van rapporten”. „Wat is er tefen, dat deze rapporten aan de openbaarheid worden prijsgege ven? Wanneer de reden mocht zijn, dat dan teveel ernstige fouten en tekortko mingen in de legeraanvoering bekend zouden worden, dan is het ons voldoende, wanneer alleen die deelen worden open baar gemaakt, die op het z.g. verraad van de NS.B. betrekking hebben. „Want het is onze eerlijke bedoeling om de wonden in ons volksleven te hee- len, niet om nauw-geheelde wonden weer open te rijten. Wij kunnen echter niet toestaan, dat ons eerherstel onder Eet stof van de departementale zolders wordt bedolven en dat is voor de zuiverheid van ons politieke leven ook zeker niet ge- wenscht. „Gelijktijdige, verplichte publicatie van de rapporten in de Nederlandsche dag bladpers of in een Witboek, desnoods op echtheid gecontroleerd door allen, die in de democratische wereld nog over auto riteit beschikken, zou reeds een groote stap zijn op den weg naar nationale ver zoening Bij en in de gemeente Nieuw-Beem- ster is een aantal brandplaatjes neer geworpen, die echter grootendeels bij de politie konden worden ingeleverd vóór dat zij schade konden veroor zaken. ERGENS IN ITALIË, 26 October. (Stefani.) In zijn weermachtbericht no. 141 maakt het Italiaansche hoofd kwartier het volgende bekend In Noord-Afrika heeft onze macht de spoorwegwerken van Mersa Matroe gebombardeerd alsmede Foeka en El Daba, waarbij schade werd aan gericht en branden ontstonden. Vijan delijke marine-strijdkrachten hebben des nachts onze stellingen in de zóne van Maktila ten Oosten van Sidi el Barrani zonder eenige schade aan te richten, gebombardeerd. De vijandelijke luchtmacht heeft Tobroek gebombar deerd, waarbij zeer lichte materieele schade werd aangericht, doch geen menschenlevens verloren gingen. Een vijandelijk vliegtuig van het type Blen heim is door onze jagers neergehaald. Twee andere vijandelijke toestellen zijn waarschijnlijk neergehaald. Een daarvan was getroffen door het vuur van de luchtdoelartillerie der marine. In Oost-Afrika heeft een' van onze luchtformattes het vijandelijke vlieg veld van Malindi (Kenya) gebombar deerd. De vijandelijke luchtmacht deed een aanval op Gorra (Kenya), waarbij twee Dubats gewond werden, op Assab waar lichte schade werd aangericht. Korvettenkapitein Constantino Bor- sini van den torpedojager „Nullo” is met zijn schip gezonken, na zich er van overtuigd te hebben, dat bijna de ge- heele bemanning gered was. Het gemeentebestuur van ’s-Gra venhage heeft in verband met de hand having van den zomertijd onlangs een gewijzigde werktijdregeling voor amb tenaren en werklieden vastgesteld. Aangezien het bericht omtrent wijziging van den bureautijd bij het Rijk ten onrechte het vermoeden zou kunnen wekken, dat ook voor het ge- meentepersoneel de ingevoerde wijzi ging niet langer van kracht zou zijn, wordt medegedeeld, dat omtrent een intrekking dier wijziging voor het per soneel dezer gemeente niets bekend is. de motorspuit van de Duinstraat hoefde geen assistentie meer te verleenen. De weinige schade wordt door verzekering gedekt. CREMATIE MEJ. E. J. KLEIN In groeten eenvoud heeft gistermiddag in het crematorium op Westerveld te Velsen de crematie plaats gehad van het stoffelijke overschot van mej. E J. Klein, in leven onderwijzeres bij het openbaar onderwijs, op 76-jarigen leef tijd alhier overleden. Met de familie woonden eenige vriendinnen de plechtig heid bij, waarbij niet werd gesproken. Bij het dalen van de kist speelde de organist het Largo van G. F Handel. Uitgifte van grond in erfpacht aan Hendrik Mandestraat en Anna Bijnslaan B. en W. stellen den Raad voor het aan de Hendrik Mandestraat en de Anna Bijnslaan gelegen perceel gemeentegrond, groot 2025 m2, in erfpacht uit te geven aan W. N. Keijzer te Wassenaar voor een tijdvak, gerekend te zijn ingegaan 1 Sep tember 1940 en eindigende met 31 Decem ber 2010, tegen een jaarlijkschen canon, berekend naar 0,80 per m2, voor zoover en zoolang de grond uitsluitend voor woondoeleinden en voor het daarop bou wen en hebben van bijgebouwen, behoo rende bij de woningen en uitsluitend voor particulier gebruik bestemd, wordt ge bezigd, en naar 1,10 per m2, voor zoover zoolang de grond voor andere- doel einden wordt gebruikt» f

Haagsche Courant | 1940 | | pagina 13