e Groot-Brittannië Winterhulp Nederland De slag om EX-KONING CAROL IN SPANJE GEARRESTEERD I 1 I No. 17709. 1940. en uur 4 uur ’s morgens Van 31 October af uitgaansverbod tusschen 12 uur ’s nachts Zaterdag 26 October. voor Een dansverbod afgekondigd NEDERLANDSCH-INDIE Londen blijft het zwaarte punt der luchtaanvallen Helpt allen mede in den strijd tegen koude en honger! DOOR HET VOLK - VOOR HET VOLK Door het volk het volk Morgen van 6.21 uur n.m. tot 8.28 uur v.m. Dokterstelefoon VERDUISTEREN Heden pan 6.23 uur n.m. tot 8.26 uur v.m. I I Dokterstelefoon A v Hevige explosie te Bromley het De organisatie een voor Na de Weensche Kunstweck menten van De middelen Voltreffer op een Engelschen torpedojager De „Winterhulp-Nederland” werkt zonder aanzien des persoons, zonder aanzien van stand, religie of partij. DE ONDERHANDELINGEN IN BATAVIA Een zuiver Nederlandsche organisatie. No. 116364 Z.g. Stadspatiënten: No. 49 S PRIJS DER ADVERTENTIfiN: Van 1—5 regels 1.50. Iedere regel meer tot 10 regels 40 ct., daarna iedere regel meer 50 ct. Reclames 90 ct. per regel. Bewijsnummers 5 et., fr. p. post 10 ct. Incasso binnen de stad 5 ct., buiten de stad volgens posttarief. Bij vooruitbetaling: Kleine Advertenties 90 ct.; Dienstaanbiedingen 70 ct. Advertentiën waarin voorkomt „Brieven aan het bureau van dit blad” 10 ct. meer. „Verordeningenblad”, dat zal o.m. PRIJS DEZER COURANT: Voor ’s-Gravenhage bij vooruitbet. per 3 mnd. met „Kikeriki”, „De Nieuwste Mode”, „Koloniaal Bijblad” en „Letterkundig Bijblad” 3.Franco per post met Mode blad 4.zonder Modeblad 3.75 Buitenland 9.Landen waarop het verlaagd intern, drukwerk-posttarief van toepassing is 7.p. kw. Bij postkantoren tegen de geldende goedk. abonn.prijzen. Afz. nummers 5 ct., fr. p. post 10 ct. boden zijn in het openbaar of in vereeni- gingsverband te dansen. Dansinstituten zullen zich moeten verstaan met de Maan: 27 Oct. op 3.34 u. v.m. onder 4.44 uur n.m. Wat de middelen betreft, de actie, welke wordt gevoerd, omvat het ge- heele Nederlandsche volk. Zoo ooit, dan geldt hier het: door het volk voor het volk. Ieder geve naar ver mogen, ieder drage het zijne bij in den strijd tegen koude en honger. Niemand mag afzijdig blijven. In zuivere Chris telijke naastenliefde moet ieder het mogelijke doen om den nood van min derbedeelde landgenooten te helpen lenigen. verzachting beteekent. Tenslotte zal het van 31 October af ver- (Zie verder le blad, pag. 2.) c onder 5.12 Tusschen 10 u. n.m. en 7 u. v.m.: No. 394920 Het ligt voorloopig in de bedoeling, dat de „WinterhulpNederland” haar actie uitsluitend zal voeren gedurende de wintermaanden. Zooals gezegd, verschijnt a.s. Maandag de betreffen de verordening. Er is dan wellicht nog gelegenheid, op een en ander nader terug te komen. gaansverbod worden beperkt tot tus schen 12 uur ’s nachts en 4 uur ’s mor- Een fabrieksinstallatie te Brom ley, aan den Zuidrand van Londen, kreeg een voltreffer en ontplofte op uitzonderlijk hevige wijze. Er schijnt hier sprake van ’n kruit- of springstoffenfabriek geweest te zijn. Voorts werden in de bocht van de Theems voor den oorlog belang rijke doelen gebombardeerd. In a.s. Maandag verschijnt, worden opgenomen een verordening van den Rijkscommissaris voor het bezette Nederlandsche gebied en een besluit van den secretaris-generaal van het ministerie van Binnenland- sché Zaken, waarbij de instelling van een nieuwe organisatie wordt ge regeld onder den naaro „Winterhulp Nederland”. Deze organisatie is op zoo breed mogelijke nationale basis opgezet. De betreffende verordening zal dadelijk na haar afkondiging in werking treden. Het lenigen van den in het bezette Nederlandsche gebied heerschenden nood zal geschieden door vrijwillige giften in geld en goederen. De nieuwe organisatie heeft rechtspersoonlijk heid; gaven, welke voor haar zijn be stemd, zijn vrij van lasten als succes sierechten en dergelijke. De organisatie maakt voor verre weg het grootste deel gebruik van krachten, die daarvoor geen betaling ontvangen. Verbrokkeling op het gebied der liefdadigheid wordt door de nieuwe instelling tevens tegengegaan. De par ticuliere organisaties blijven wel be staan, maar inzamelingen worden niet meer gehouden. Hun taak moet gericht zijn op een zoo groot moge lijke medewerking aan het groote Winterhulp-werk. Voortgezette besprekingen BATAVIA, 25 October (Domei). Ter voortzetting van de Japansch-Neder- landsch-Indische besprekingen na het vertrek van den Japanschen minister voor handel en industrie, Kobajasji, zijn mr. J. E. van Hoogstraten, lid der Nederlandsch-Indische delegatie en de Japansche consul-generaal Otoji Saito en Tomotsoene Ohta, het voornaamste lid van den staf der Japansche dele gatie, gisteravond bijeengekomen in het verblijf van den consul-generaal. Naar 'verluidt, werden de olieonderhandelin- gen voortgezet, terwijl tevens de voor bereidingen werden besproken voor de aanstaande algemeene handelsonder handelingen. Deze courant verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen BUREAUX: WAGENSTRAAT 35—37 Telefoon 116300 (zeven lijnen) Giro No. 12500 In de verzachting van het uitgaans verbod voor de kuststrook moeten we zien, een tegemoetkomende houding van de Duitsche autoriteiten, waarbij men denken moet aan het woord van den Rijkscommissaris, dat hij Neder land de vriendenhand toesteekt. Het gebaar zal stellig op prijs worden ge steld. Want niet alleen het gezelschaps leven, maar ook tal van bedrijven en vermakelijkheden profiteeren van deze nieuwe, zooveel soepeler regeling. De politie heeft ex-koning Carol, me vrouw Lupescu en Urdareanu medegfe- deeld dot zij naar Granada zullen wor den overgebracht totdat het geval op- gehelderd is. Toen Urdareanu over zijn toestand werd ingelicht, hief hij bevend zijn handen omhoog en riep stokkend: „Zij zullen mij dooden, wanneer wij naar Roemenië teruggestuurd worden”... De commissaris van politie heeft het gezelschap een hotel aangewezen. Door de half geopende deur luisterde me vrouw Lupescu naar het gesprek, dat gevoerd werd. Urdareanu zag er ver slagen uit. „Zijne Majesteit moet het weten”, zei hij. Hij begaf zich daarop, gevolgd door den commissaris van po litie, naar ex-koning Carol, die zijn verbazing wist te verbergen. Hij zei: „Mag ik u vragen, wie of u deze be velen heeft gegeven?” De commissaris van politie antwoordde: „Wie zijn uw superieuren?” Carol scheen terneergeslagen, doch zijn toestand verbeterde, toen hij kort daarop een bezoek bracht aan den ci- vielen gouverneur, die hem mededeel de, dat hij en zijn gevolg morgen naar Granada zouden vertrekken. Sluiting der café’s en restau rants, theaters, bioscopen enz. bepaald op 11 uur ’s avonds Een danktelegram aan den Rijks commissaris Na aankomst te Weenen van de deel nemers aan de Weensche Kunstweek in Nederland, heeft general-intendant Heinrich K. Strohm een telegram ge richt aan den Rijksminister, Rijkscom missaris voor de bezette Nederlandsche gebieden Seyss-Inquart, van den vol genden inhoud: „In naam van alle deelnemers en van mijzelf verzoek ik U onzen diep- gevoelden dank voor de uitstekende zorgen en de hartelijke gastvrijheid nogmaals te aanvaarden, een gastvrij heid, welke wij bij het vertrek door de militaire kapel en het overhandigen van bloemen aan de dames bijzonder ge voelden. Alle deelnemers zijn het er over eens, dat de reis naar Nederland zoowel in artistiek als in menschelijk opzicht een buitengewone ervaring be- teekende. Zelfs de oudste leden van het Philharmonisch Orkest, die in vroegere jaren groote tourneeën in verschillende landen hebben meegemaakt, verzekeren dat nog nooit een reis zoo goed en har monisch verloopen is en geen gastvrij heid zoo hartelijk bewezen is als thans in Nederland. Ik verzoek u den oprech ten dank ook aan Uwe medewerkers, die ons verzorgd en geholpen hebben, over te brengen. Hij wordt met mevrouw Lupescu en Urdareanu naar Granada over gebracht Naar Ass. Press uit Sevilla meldt, zijn exkoning Carol van Roemenië en mevr. Lupescu op 23 October gearresteerd. De mogelijkheid be staat, dat zij naar Roemenië wor den teruggestuurd. De vroegere hofmaarschalk Urdareanu, die ex- koning Carol en mevrouw Lupescu in ballingschap vergezelde, werd eveneens gearresteerd. Alle drie schenen verrast, toen de politie hun de plotselinge verandering in hun lot mededeelde. Gemeld wordt, dat ex-koning Carol voorbereidin gen had getroffen om zich naar de Vereenigde Staten te begeven en dat hij dikwijls telefoongesprekken voerde met Lissabon. Het Nederlandsche volk is altijd een liefdadig volk geweest; zoo vaak er een beroep op werd gedaan, in breederen of meer beperkten kring, om den nood- druftigen medemensch te helpen en te steunen, geschiedde dit zelden of nooit vergeefs. Daarin toonde ons volk stel lig altijd zijn gemeenschapszin. Het zal weldra in de gelegenheid zijn, zich van dezen goeden kant wederom te lee- ren kennen. In navolging immers van het succesvolle Winterhilfswerk in het Duitsche Rijk, wordt ook hier te lande, zooals reeds werd bericht, een uitge breide actie voor winterhulp ten bate van behoeftige landgenooten georgani seerd. zooals men eldérs in dit nummer in bijzonderheden kan lezen. Ook als ons land niet in den oorlog was betrokken, zou een krachtiger ma- terieele steun aan aanmerkelijke dee- len der bevolking noodzakelijk zijn ge weest, teneinde te voorkomen, dat de nood, die in het koude jaargetijde bij zonder nijpend is, tot een ramp zou worden. Men denke slechts aan de werk- loozen, wier aantal in den loop der jaren tot zoo onrustbarend peil was ge stegen. Door onzen oorlog en zijn gevol gen is deze eisch van gemeenschapszin nog dringender geworden; daardoor im mers is ons Europeesch grondgebied bin nen het Duitsche oorlogsterrein getrok ken en een natuurlijke lotsgemeenschap van de bevolking van dit bezette ge bied met het Duitsche volk ontstaan. Onontkoombaar is dus, dat ons volk, zoolang de oorlog nog niet tot een be slissing is gebracht, deelt in de moei lijkheden en nooden, welke deze oor logstoestand meebrengt voor het Duit sche volk. Dit is de nuchtere werkelijk heid, welke wij hebben te aanvaarden krachtens dezelfde consequentie, waar mede wij ons moeten neerleggen bij het onvermijdelijke feit der bezetting van ons land, nadat onze weermacht, na dappere verdediging, had moeten wij ken voor de overmacht van den tegen stander. Wij hebben op deze te aanvaarden materieele lotsgemeenschap tijdens den duur van den oorlog, reeds vroeger ge wezen en daarbij herinnerd aan de ver zekering van den Rijkscommissaris, dat hij er voor zal waken, dat het lot van het Nederlandsche volk in dit opzicht niet harder zal zijn, dan dat van het Duitsche volk. Evenals in Duitschland, zal nu ook in ons land een beroep op den gemeenschapszin en de offervaar digheid van het volk worden gedaan, teneinde het mogelijk te maken, dat allen een wellicht bijzonder zwaren winter zonder al te grooten nood door staan. Wij weten, dat velen het in dezen abnormalen tijd moeilijk hebben, velen óók, die geroepen zullen zijn om an deren, wier nood zooveel grooter is, te helpen, maar wij vertrouwen dat het menschelijke medegevoel voor den naaste een beroep op den gemeen schapszin over breede linie weerklank zal doen vinden. In de vervulling van dezen socialen plicht zal het Nederland sche volk zijn eenheid kunnen toonen. Naar het D.N.B. verneemt, zijn bij de aanvallen op Londen, welke door sterke Duitsche gevechtsformaties gisteren zijn gedaan, treffers op de Commercial Docks en den Westrand van Hyde Park geplaatst. Voorts wer den in het centrum van Londen en in het Zuidelijk deel der stad buitenge woon belangrijke industrieele en ravi- lailleeringsbedrijven vernield. Tal- looze branden en daarmede gepaard gaande ontwikkeling van rook werden waargenomen. Voortdurende bombardementen Het Duitsche luchtwapen heeft giste ren den geheelen morgen en middag, naar het D.N.B. verneemt, in voortdu rend op elkaar volgende golven ver schillende steden van Engeland aange vallen. Deze aanvallen werden met de grootste hevigheid uitgevoerd. Overal werden voor den oorlog belangrijke doelen met bommen bestookt. De door deze bommen aangerichte schade is buitengewoon groot, naar eskaders melden, welke reeds van hun vlucht naar den vijand teruggekeerd zijn. He vige gevechten ontstonden tusschen es- córteerende Duitsche en verdedigende Engelsche jagers. Volgens tot dusver ontvangen berichten zijn 14 vijande lijke jagers neergeschoten in verbitter de gevechten en wel 7 Spitfires en 7 Hurricanes. Vier Duitsche vliegtuigen worden tot dusver nog vermist. Majoor Molders heeft in den loop der gevech ten van gisteren zijn 53ste zege in de lucht behaald. De „WinterhulpNederland” zal onder leiding staan van een Direc- teur-Generaal, aan wien is toege voegd een financieele commissie, waarin zitting hebben, behalve de secretaris-generaal van financiën, 4 tot 8 bekende Nederlandsche persoon lijkheden. Voorts is een eerecomité ge vormd, waarin o.m. zitting hebben de secretarissen-generaal van Algemeene Zaken, Binnenlandsche Zaken en So ciale Aangelegenheden, de commissa rissen der provincies, benevens 20 tot 40 vooraanstaande Nederlandsche autoriteiten, uit alle kringen en uit alle politieke par- t ij e n. De organisatie van het werk is ver der geregeld landelijk, provinciaal en plaatselijk. De zetel van „Winterhulp Nederland” is gevestigd hier, ter stede. Met het in het leven roepen van deze organisatie is een steunactie gevormd van een omvang, zooals die in ons land nog niet is voorgekomen. Als voorbeeld heeft de Winterhilfe in Duitschland ge diend, maar de organisatie is uiteraard niet precies hetzelfde; zij is geheel inge steld op de bijzondere toestanden in ons land. gens, welke bepaling echter voor het geheele land zal gelden, derhalve voor de bewoners van de kuststrook een Het frontbericht van het D. N. B. Het frontbericht van het D.N.B. d.d. gisteren luidt: Indien thans Italiaan- sche luchtescadrilles naar in het Duitsche weermachtbericht van heden gemeld wordt deelnemen aan den slag om Groot-Brittannië, welken het Duitsche luchtwapen sedert 7 Septem ber ononderbroken levert, dan ge schiedt dit, naar het D.N.B. verneemt, in overeenstemming met den wensch van de bevriende Italiaansche natie rechtstreeksch aandeel te hebben aan de overmeestering van het Britsche moederland. Met onverminderde kracht zijn gis teren overdag en eerst recht in den af- geloopen nacht uitgestrekte deelen van Engeland door krachtige gevechtsfor maties van het Duitsche luchtwapen aangevallen. Het gebied der actie strekte zich van de Zuidkust tot de economische centra en de havens van Midden-Engeland uit. Op Londen lag weer het zwaartepunt der aanvallen. Zoo wordt de stelselmatige verwoes ting van de productiebasis der oor logstoerusting van den tegenstander voortgezet, terwijl zijn ravitailleering aanzienlijk bemoeilijkt wordt. De grootscheepsche nachtelijke luchtaanvallen op Londen hebben een aanmerkelijke uitbreiding vertoond. Talrijke ontploffingen en branden in de gemelde doelen brachten den strijden den gevechtsformaties de bevestiging van de geduchte uitwerking der uitge worpen bommen. In Midden-Engeland zijn ’s nachts weer havendistricten en bewapeningscentra met groot succes bestookt met bommen van elk kaliber. In het belangrijke gebied Liverpool ManchesterBirminghamCoventry, dat uitmunt door zijn geweldige ijzer en staalproductie en de verwerking daarvan tot oorlogsmateriaal van al lerlei slag, hebben de verwoestingen door de zeer hevige en zeer talrijke Duitsche luchtaanvallen den laatsten tijd steeds grooteren omvang aangeno men en de ernstige gevolgen voor den tegenstander getoond. Een Duitsch verkenningsvliegtuig heeft gisteren een groot stilliggend Engelsch convooi aan de Oostkust van Engeland aangevallen. Een Engelsche torpedojager kreeg een voltreffer, kort daarop namen de Duitsche piloten een vuurgloed waar. Het afweergeschut van den torpedojager werd gestaakt. Het oorlogsschip nam weer vaart en stuurde in de richting van de kust. Van het vliegtuig uit kon men zien, dat de boeg van het schip diep in het water stak. Maan: 28 Oct. op 4.54 u. v.m. uur n.m. Het betreft hier een hulpwerk van een omvang, zooals hier te lande nog niet bekend was. Natuurlijk zal het Duitsche voorbeeld niet klakkeloos worden opgevolgd; er zal uiteraard rekening worden gehouden met de Nederlandsche toestanden en verhou dingen. In ons land het wordt ook van Duitsche zijde gaarne erkend wordt op het gebied der liefdadigheid veel gedaan, maar zij, die een beroep op de liefdadigheid moeten doen, heb ben geen enkel recht en zien meestal slechts hun allerhoogsten materieelen nood weggenomen. De bedoeling van de Winterhulp- Nederland is hierin verandering te brengen, door het recht te erkennen van eiken Nederlander op een behoor lijk bestaan, ook werkloozen, oorlogs invaliden, zij, die niet genoeg verdienen voor het onderhoud van hun gezin, en niet te vergeten zij die tengevolge van bombardementen huis en goed verloren hebben. Daartoe wordt éénheid nood zakelijk geacht, zoodat de actie van be staande organisaties enz. op dit gebied- wordt ingeschakeld bij het algemeene groote werk. Aan het bestaansrecht van deze afzonderlijke acties wordt niet getornd zij zullen zelfs zoo noodig financieelen steun kunnen krijgen, maar de bedoeling is, dat het Neder landsche volk als geheel voor al zijn behoeftigen zal opkomen, waarbij op persoon, stand, religie of partij niet zal "Worden gelet. Ieder, die van goeden wille is, zal zich kunnen aanmelden om bij dit door Nederlanders geleide werk te helpen, gedreven door oprechte christelijke naastenliefde. „Door het volk vóór het volk” is de leuze. De aanvallen van het Duitsche lucht wapen op belangrijke militaire doelen in Londen en Zuid-Engeland, werden gisteren ook na het invallen van de duisternis in den gebruikelijken om vang voortgezet. Voortdurend stegen Duitsche gevechtsvliegtuigen van elke soort op om hun verderf brengende last boven Engeland uit te storten. 5 V Het dansverbod Het hierboven vermelde dansverbod is een besluit van de secretarissen- generaal van de departementen van Binnenlandsche Zaken, van Sociale Za- Toelichtingen In de dagelijksche persconferentie heeft Regierungsrat dr. Muller Scholtes deze nieuwe verordeningen toegelicht. Deze deelde mede, dat door de inwer kingtreding van deze bepalingen, de verkeersverordeningen 128 en 151 met ingang van 31 October worden opge heven. Het uitgaansverbod, dat voor de kuststrook beperkt wordt tot tusschen 12 uur ’s nachts en 4 uur ’s morgens, maar voortaan voor het geheele land zal gelden, betreft alle inwoners, ook de Rijks-Duitschers. Er zijn eenige uit zonderingen op, dezelfde welke nu ook gelden en wel voor hen die tot het Rijkscommissariaat, tot de Duitsche Weermacht en- politie en S S. behoo- ren, alsmede voor de Nederlandsche politie, leden van brandweer- en lucht beschermingsdiensten, en grenspolitie. De bijzondere vergunning, welke in bepaalde gevallen werd verleend, blijft gelden, o.a. voor autobestuurders. Strafbaar is hij, die deze verordening overtreedt of overtreding toelaat. Vandaag is een verordening afgekon digd die op 31 October a.s. in wer king zal treden volgens welke het geheele land de sluitingstijd voor café’s, restaurants, theaters, bioscopen, enz. (derhalve de openbare vermake lijkheden) en localiteiten van vereeni- gingen is bepaald op 11 uur 's avonds. De plaatselijke autoriteiten zullen voor bijzondere gevallen dit uur wel v/oeger, maar niet later kunnen stellen. Voorts zal van 31 October af het uit- Er moge nogeens op worden gewezen, dat de nieuwe organisatie een zuiver Nederlandsche is. Men zal misschien de vraag willen stellen: waarom een nieuwe organisatie? Daarop zou men direct kunnen antwoorden: de oorlogs toestand heeft bijzondere nooden ge schapen en afdoende hulp kan slechts worden verleend wanneer deze door één groote, landelijke organisatie geschie den. Het Rijk, de provincies en de ge meenten hadden haar eigen organisaties die in normale tijden goed werk hebben gedaan. De „Wintelhulp-Nederland” zal zijn taak naar alle richtingen vervullen en ook op het gebied der voorzorg het noodige verrichten. Bovendien is bij deze nieuwe orga nisatie vooral dit belangrijk wie in nood verkeert, kan een zeker recht op hulp laten gelden. De bestaande orga nisaties hebben het allernoodigste ge daan. De „Winterhulp-Nederland” zal in de eerste plaats de ellende moeten lenigen onder de vier honderd duizend werkloozen, maar ook renteniertjes, die zich niet meer bedruipen kunnen, zullen worden geholpen en natuurlijk ook al die velen, die tot nu toe op de liefdadigheid waren aangewezen. De gevolgen van den oorlog zijn voor velen vreeselijk geweest. Er zijn er, die alles verloren hebben, huis en haard en alles wat zij bezaten. De wonden, welke hier geslagen worden, moeten snel worden geheeld. ken en van Justitie. Het betreft niet alleen alle openbare dancings, in restaurants, café’s en cabarets, maar ook danspartijen, welke door vereeni- gingen worden georganiseerd. Der halve zal bijv, een tooneel- of zangver- eeniging na haar uitvoering geen ge legenheid meer mogen geven tot dan sen. Het dansen in huiselijken kring zal natuurlijk geoorloofd blijven. Zoo als gezegd, zullen dansinstituten zich tot de bovengenoemde secretarissen- generaal moeten wenden om voor zich een regeling te treffen. Op de overtreding van deze bepalingen zijn natuurlijk eveneens straffen gesteld welke niet alleen de eigenaars of hou ders van dancings of hun vertegenwoor digers en de bestuursleden van een ver- eeniging treffen, maar ook de deelne mers, dus de danslustigen. Naar aanleiding van een vraag, werd nog medegedeeld, dat in het rijden van trams in de late avonduren geen ver andering kan worden gebracht, omdat deze onder de verduisteringsmaatrege- len vallen. secretarissen-generaal van de departe- Binnenlandsche Zaken, Sociale Zaken en van Justitie. 5 5 V 5 5 5 5 V 5 onder 5.12 uur n.m. 5 ft Tusschen 10 u. n.m. en 7 u. v.m.: 5 No. 394920 ft Ziekenfondsleden De Volharding; 5 ft A ft A HAAGSCHE COURANT A s A s A ft A Bijkantoren: Scheveningen, Keizerstr. 319, Tel. 550310; Rijswijk, Kantoor- boekh. Leeuwendaal, Oranjelaan 3, Tel. 119461. Voorburg, Boekhandel H. E. G. Ruijs, Heerenstr. 124, Tel. 778038; Filialen: N.V. Kantoorboekh. Th. <1. de Koning, Goudsbloemlaan 3, Tel. 330263; Boekh. J. B. v. Seters jr., There- siastr. 108a, Tel. 772448; Boekh. E. O. Couvée, van Hoytemastr. 66, Tel. 721187 ft A ft A A A ft A A A ft A A A V x««««««««««««««««««<«««<««««< V V V V A

Haagsche Courant | 1940 | | pagina 1