VOOR DEN PUZZELAAR I ifiismaltex 9- e BLOM no’ nol iLcENtJ en De ontmoeting tusschen den Führer Pétain /zI.heeu'jkeJUS BOUIFIX De deelneming der Italiaansche vliegers Engelsche luchtaanval op Hamburg BISMA-REX F snel werkt: DE A.S. PRESIDENTS VERKIEZING IN AMERIKA Onverwachte en belang rijke gebeurtenis De slag om Groot- Brittannië Japansche luchtaanval op de brug over de Mekong EERSTE BLAD, HAAGSCHE COURANT VAN ZATERDAG 26 OCTOBER 1940 PAGINA 2 DUITSCHLAND ZUID-SLAVIE en Birma-route voor geruimen tijd onbruikbaar RUSLAND. JAPAN. Engeland en de Grieksche eilanden Door Zweden in Amerika gekochte Engelsche scheepsverliezen VEREENIGDE STATEN Op 2 3 8 9 6 5 7 H 12 \!3 /5 18 20 22 7 23 24 25 23 \2ó 29 30 S7 [33 43 '7 8 5' 52 56 59 Botsingen tusschen fascistische communistische studenten te Belgrado 25 ct. De Turksch-Russische betrekkingen gespannen Roosevelt maakt de beste kans 5 November zal de stembus spreken Japansche duikboot vergaan Dichtbevolkte wijken getroffen Mussolini nam zelf het initiatief redenen waarom maagpoeder goed en CHINA. De krijgsverrichtingen Russisch communiqué over de Donaucommissie Duitsche commentaren vliegtuigen naar Engeland? Frankrijk wenscht een definitieve regeling met Duitschland RECLAMES. en Goote Flacon fl. 1.25 stad op ge- het 34 35 en reglementeeringen Honingdrank. 58. Wij. den over- voor het het een en een be- Proefflacon product Engelsche boodschap aan Pétain? Naar uit welingelichte kringen te Vichy verluidt, zou de koning van Engeland een boodschap aan maar schalk Pétain hebben gezonden. De huiseigenaren in Boedapest hebben bevel gekregen voor 1 Juli 1941 schuil kelders te laten bouwen. .Heden ministerraad te Vichy Pierre Laval, die na de ontmoeting tusschen maarschalk Pétain en den Führer naar Parijs vertrokken is, wordt vanmiddag te Vichy terug ver wacht, waarna een ministerraad ge houden zal worden. Het Japansche ministerie van marine deelt mede, dat de duikboot „I 67’ op 29 Augustus is vergaan tijdens manoeu vres ten Zuiden van de baai van Tokio. Twaal officieren en 38 adspirantofficie- ren, benevens een niet bekend gemaakt aantal manschappen zijn omgekomen. Het ongeluk is tijdens een zwaren storm gebeurd. Alle verongelukten zijn posthu- me door den keizer een rang bevorderd. JAPANSCHE AMBASSADEUR BIJ MOLOTOF De nieuwe Japansche ambassadeur te Moskou, Tatekawa, is gisteren door den volkscommissaris voor buitenlandsche zaken, Molotof, ontvangen. Tatekawa zal vandaag zijn geloofsbrieven overhandi gen aan den voorzitter van den oppersten sovjet. Vervolg van pag. 1. Naar Amerikaansche corresponden ten uit de Engelsche hoofdstad melden, werd Londen gisteren in een gecombi- neerden ItaliaanschDuitschen aanval met brandbommen en zware bommen overstelpt. Minstens aan honderd vliegtuigen gelukte het door de Lon- densche verdediging heen te dringen en hun doelen te bombardeeren. Commentaar van de Fransche pers Het beeld van de Fransche ochtendbla den in het onbezette gebied wordt heden beheerscht door de ontmoeting tusschen den Führer en maarschalk Pétain. Op twee factoren wordt de aandacht geves- !9 In den vorigen nacht hebben Engel sche vliegers een aanval op Hamburg gedaan. Eenigè toestellen kwamen op groote hoogte boven de stad en richt ten schade aan door brand- en brisant bommen te laten vallen. Wederom zijn dichtbevolkte woonwijken getroffen en een aantal huizen, alsmede een lazaret, beschadigd. Onder de burgerbevolking zijn eenige slachtoffers te betreuren. De uitgebroken branden werden snel ge- bluscht door het doeltreffende optreden van den veiligheidsdienst der luchtbe scherming en de brandweer. Twee Brit- sche vliegtuigen werden neergeschoten. Uit Vaticaanstad wordt gemeld, dat in verband met den steecls ernstiger wordenden toestand op den Balkan de apostolische nuntius in Boelgarije aan Paus Pius heeft medegedeeld, dat de Turksch-Russische betrekkingen een zoodanig stadium van verscherping heb ben bereikt, dat ieder oogenblik een openlijke breuk verwacht kan worden. lijn is men van meening, dat gebrek aan munitie ten gevolge van’ het ern stige gestoorde ijzervervoer en de vernieling van munitiefabrieken tot de ze nieuwe tactiek heeft geleid. De verdediging der burger bevolking De Britsche minister van binnenland sche zaken heeft, naar het A.N.P. meldt, gisteren in het Lagerhuis ver klaard, dat het voorstel wordt overwo gen, om de in het kader der verdedi ging der burgerbevolking in Londen werkende personen tijdelijk tegen an deren uit de Engelsche provincies, die nog niet zoo erg van luchtaanvallen te lijden hebben gehad, uit te wisselen. Britsche bommenwerper neergeschoten Duitsche jagers hebben een Britsch bombardementsvliegtuig, dat eergiste ren nabij Haugesund over de Noorsche kust vloog, neergeschoten. Het D.N.B. meldt uit Londen: De Britsche admiraliteit deelt mede, dat de Britsche torpedojager „Venetia” door een vijandelijke mijn tot zinken is gebracht. Voorts deelt de Britsche admiraliteit mede, dat de gewapende pinassen ,,Ve- lia” en „Stamp” door een vijandelijke mijn verloren zijn gegaan. dit een munitie verschijnsel De .Jomioeri Sjimboen” publiceert een bericht van een niet genoemde Ja pansche luchtbasis, volgens hetwelk Ja pansche luchtstrijdkrachten gistermiddag een massalen luchtaanval hebben onder nomen op de groote brug over de Me- kongrivier, ten Zuidwesten van Tali, waarbij deze door bommen van het zwaar ste kaliber werd vernield. Het herstel zal minstens eenige maanden vorderen, zoo- dat de Birma-route voor geruimen tijd onbruikbaar geworden zou zijn. van gebrek verklaarde een nieuwe BEDREIGING TEGEN ROOSEVELT Te Crockett (Californië) hebben agenten van den geheimen dienst arbeider gearresteerd, die er van ticht wordt in een brief aan het Witte Huis president Roosevelt met den dood bedreigd te hebben. De leider van den geheimen dienst in San Fransisco ver- klaarde, dat in dezen brief het volgende stond: „Wanneer u in November ge kozen wordt, is uw leven geen cent meer waard, want ditmaal zullen wij u raken en niet den man vóór u”. Na Roose velt’s eerste verkiezing als president heeft n.l. een man, die op hem schoot, den majoor Cermak uit Chicago, die zich met Roosevelt in Miami bevond, gewond. VERSPREIDE BERICHTEN Na 1 November worden in Soia en andere steden van Boelgarije luchtbe- Schermings- en verduisteringsoefenin- gen gehouden, die ongeveer een week zullen duren. Stefani meldt uit Rome, dat het de Duce is geweest, die besloten heeft een Italiaansch luchtcorps naar het bezette gebied in Noord-Europa te zenden ter deelneming aan de aanval len op Engeland. Het Duitsche opper bevel gaf onmiddellijk zijn toestem ming, terwijl het Italiaansche minis terie van luchtvaart alle maatregelen voor de organisatie heeft genomen. Het corps, dat onder bevel van gene raal Fougier, een Italiaan van Corsi- caansche afkomst, staat, is voortref felijk toegerust en maakt het deel uit van de luchtvloot van het Kanaal on der bevel van maarschalk Kesselring. De speciale verslaggever van het „Giornale d’Italia” meldt van het Kanaalfront, dat de Italiaansche vlie gers bij hun aankomst ter plaatse door hun Duitsche kameraden met geestdrift zijn ontvangen. Tusschen de Duitsche en Italiaansche ploegen vlie gers is terstond een hartelijke wapen- broederschap ontstaan. Relletjes in Londen Ongecensureerde mededeelingen van neutrale correspondenten te Lon den spreken van steeds slechtere ar beidsvoorwaarden in de Britsche hoofdstad, waarvan stakingen en scherpe tegenmaatregelen der Londen- sche politie het gevolg zijn. Om streeks 250 personen, onder wie tal rijke vrouwen, werden gearresteerd. tigd De attentie en hoogachting, welke maarschalk Pétain bij zijn ontmoeting met den Führer ondervonden heeft en het verschil tusschen de methoden van 1918 en 1940, welke de overwinnaar ge bruikt. De „Moniteur” noemt het begin van het binnen- en buitenlandsche politieke herstel van Frankrijk na zijn zwaren ne derlaag, het werk van Pétain én Laval. Men moet zich hoeden voor ongeduldi ge nieuwsgierigheid, maar men moet we ten, dat het grootendeels van alle Fran- schen zal afhangen, of dit uur in het be lang van een werkelijken vrede en vruchtbare toekomst zal zijn. gevolg is. Hij als In tegenstelling tot de berichten over de verzending van de voor Zweden be stemde, maar door den Amerikaan- schen staat in beslag genomen vliegtui gen naar de Philippijnen, meldt „Af tonbladet” uit Londen, dat daar een te legram uit Montreal ontvangen is, vol gens hetwelk thans een koopovereen komst omtrent deze 110 vliegtuigen tusschen de Vereenigde Staten en En geland gesloten is. In het korte tele gram wordt gezegd, dat het jagers zijn; over den koopprijs is tot dusver niets bekend. Fransch communiqué Te Vichy is gistermiddag het volgen de officieele communiqué verstrekt over het verloop der reis van staatshoofd, maarschalk Pétain Tijdens de reis, die de maarschalk ondernomen heeft om rijkskanselier Hitler te ontmoeten, werden hem her haaldelijk in de bezette zóne de mili taire eerbewijzen gebracht. Tegelijker tijd werd hij met bijzondere attenties bedacht. De maarschalk heeft den nacht in de prefectuur van Tours doorgebracht, waar hij door ambassadeur Abetz en de Duitsche militaire autoriteiten wel kom geheeten werd. Overeenkomstig zijn wensch heeft de maarschalk gis termorgen een gevangenkamp bezich tigd, waarbij hij bemoedigende, hoop volle woorden tot de gevangenen richtte. Nadat de maarschalk in den loop van den middag de demarcatielijn overschreden had, verbleef hij eenigen tijd in het kasteel Vendeuve, waar tegenwoordig de verzamelingen van het kasteel van Chantilly bewaard werden. Na een nieuw oponthoud in de prefectuur van Chateauroux zette de maarschalk zijn reis naar Vichy voort. Verticaal: 1. Zuidvrucht. 2. Openbare redetwist. 3. Vlaktemaat. 4. Pijn. 5. Voeg woord. 6. Sterk ruikend plantje. 7. Krank zinnig. 8. Vogelkooi. 9. Rijstbrandewijn- 10. Uiting van twijfel. 11. Romeinsch kei zer. 16. Vlek. 17. Koraaleiland. 19. Ko- ningsnaam 20. Legerstede. 21. Bloedar moede. 22. Klip. 24. Vischolie. 25. Helden dicht. 27. Bericht 29. Strijdperk. 33. Ge bergte in Duitschland. 35. Grondslag 36. Merkteeken. 37. Ophijschen. 39. Bewoner van Hessen. 40. Bloemenhof. 41. Laag. 43. Vrucht. 44. Slingerplant. 46. Roofvo gel. 48. Afval van koren (nieuwe sp.). 50. Zie 13 horizontaal. 52. Turkscht ‘iteL 53. Plaats in België. 54. Onderdeel van een fuik. 55. Honingdrank. 58. Wu- Duitsche pers verontwaardigd over den aanval op Berlijn Opnieuw keeren de Berlijnsche bla den zich verontwaardigd tegen het bombardeeren door Engelsche vliegers van uitsluitend niet-militaire objecten in de hoofdstad. „Het is steeds het zelfde, aldus de „Börsenztg.” geen der Britsche vliegers heeft zijn doel bij de militaire objecten gezocht. Getrouw aan hun misdadige traditie lieten zij hun bommenlast op vreed zame woonhuizen vallen. Hun hoop op terroriseering der bur gerbevolking is echter de bodem inge slagen door de gedisciplineerde hou ding der bevolking en het onverschrok ken jen voorbeeldige werk der hulp diensten.” „Een bijzonder laaghartige bandie- tenstreek aldus de „Deutsche Allg. Ztg.” hebben de Britten uitgehaald in een wijk aan den rand der stad, waar brisantbommen op een cremato rium en op een kerkhof zijn geworpen. De dag zal komen, dat ook de laatste Brit zal inzien, dat het Duitsche volk weet te vergelden op een wijze, die deze misdadigers totaal zal vernie tigen.” Pétain te Vichy teruggekeerd Pétain is gisteravond na de histori sche ontmoeting met den Führer te Vichy teruggekeerd. Na aankomst onderhield de maarschalk zich enkele minuten met zijn naaste medewerkers en enkele ministers. Op zijn trekken stond duidelijk voldoening te lezen. BENOEMINGEN BIJ DE WEERMACHT President Roosevelt heeft kolonel Ben jamin Davis tot brigade-generaal be vorderd. Davis is de eerste neger, die in het Amerikaansche leger den rang van generaal krijgt. In republikeinsche kringen vermoedt men, dat hierbij spra ke is van een verkiezingsmanoeuvre. fit - - Zuid-Dakota, Nebraska, Michigan, Illinois en Indiana. Een andere niet-officieele telling gaf Horizontaal: 1. Einde van een muziek stuk. 4 Getal. 8. Gebroken. 12 Door erfenis verkrijgen. 13. Wild zwijn. 14. Civiel-inge- nieur (afk).15. Kokertje. 16. Harde plof. 18 Huid. 20. Haak. 22. Meisjesnaam. 23. Mar terachtig roofdier. 26. Nering. 28. Schielijk. 30. Daar: 31. Afdeeling soldaten. 32. Lichaam. 33. Raamscherm. 34. Rijkaard. 36. Verfbordje. 38. Lokspijs. 39. Klein paard. 41. Middagmaal. 42. Achter. 43. Meisjesnaam. 44. Vrouwelijk roofdier. 45. Eén der aartsvaders. 47. Godin uit het oude Egypte. 49. Stekeldier. 51. Deeg. 53. Vogel met langen snavel. 55. Gemalen ko ren. 56. Landbouwwerktuig. 57. Vijlwerk- tuig. 58. Schepsel. 59. Gevleugelde termiet (O.I.). 60. Weerzin. 61. Paradijs. Ter bereiking van een gezond even wicht in de Belgische begrooting heeft de secretaris-generaal van het ministe rie van inanciën verhooging der crisis belasting gelast. Er wordt op gerekend, dat deze extra-belasting de inkomsten met 900 millioen franc zal doen toene men. Dit bedrag zal waarschijnlijk het vermoedelijke tekort in vollen omvang dekken. De vroegere Spaansche marxisten leider Largo Caballero zou in Frankrijk zijn gearresteerd. Aan vice-admiraal Cook is het bevel opgedragen over de geheele marine- luchtmacht aan den Atlantischen Oce aan. Zijn voorganger, generaal-majoor Arnold is benoemd tot plaatsvervangend chef van den staf. Dit is een nieuwe post, welke bestemd is om alle aange legenheden betreffende het luchtwapen te coordineeren. Generaal-majoor Brett werd benoemd tot chef van het lucht wapen van het landleger. Het luchtwapen is gereorganiseerd ten einde het aantal gevechtsgroepen van 25 tot 45 te verhoogen. Hierdoor wordt een „zeer bewegelijke strijdkracht ver kregen”, ide overal op het Westelijk halfrond gebruikt zou kunnen worden. LEWIS SPREEKT ZICH UIT VOOR WILLKIE De bekende vakvereenigingsleider Le- wis heeft zich in een radiorede voor de candidatuur van Willkie uitgespro ken. Hij voegde hieraan toe, dat hij bij een nederlaag van Willkie zal afttreden als vakbondleider. Redevoering van maar schalk Joubert De V.P.B.-correspondent te Berlijn meldt: De Britsche luchtmaarschalk, sir Philip Joubert heeft in een toespraak de bevolking van Londen aangemaand niet bang te zijn maar rustig nieuwen moed te putten uit ’t vooruitzicht, dat in het voorjaar groote aantallen Ame rikaansche vliegtuigen geleverd zullen worden. Te Berlijn leidt men uit deze aansporing af, dat de leidende figuren in Londen niet langer kunnen verheim lijken, dat de onverpoosde Duitsche aanvallen hun uitwerking op de zenu wen van de Londensche bevolking niet missen. Interessant is de verklaring van den luchtmaarschalk dat de Duitsche vlie gers wel geleerd hebben hun doelen accuraat te treffen. De Britsche lucht afweer bemoeilijkt dit weliswaar zeer, zoo voegde hij er aan toe, maar het is onvermijdelijk dat de Duitschers bij de groote hoeveelheid militaire doe len, die zich in Londen bevinden, ook menigmaal raken. Deze verklaring be vestigt volgens Berlijn het feit, dat de Duitsche luchtaanvallen op de militai re objecten van Londen zijn gericht. Joubert gaf openlijk toe, dat de Brit sche luchtafweer minder schiet dan vroeger, echter vermaande hij de be volking van Londen niet te denken, dat aan het tactiek, waardoor men de Duitschers in den waan wil brengen, dat zij veilig door kunnen vliegen om hen daarna des te heftiger aan te vallen. Te Ber- JUWELIER 1404 PLAATS 9 DEN HAAG Telefoon 115221. I II K fl fl P van GOUD, ZILVER I H n U U r JUWEELEN. Nieuwe luchtaanval Tsjoengking Gisteren hebben de Japanners opnieuw een luchtaanval op Tsjoengking gedaan. In stad en buitenwijken braken verschil lende branden uit. Het afweergeschut kwam in actie. Domei meldt, dat Tsjoengking door de laatste Japansche bombardementen vrij wel in puin is gelegd. Men zegt, dat Tsjang kai sjek de wijk heeft genomen naar Tsjengtoe, om aan de luchtaanval len te ontkomen. De woordvoerder van het in China opereerende Japansche leger heeft, naar het D.N.B. uit Sjanghai meldt, bekend gemaakt, dat de in begin October begon nen operaties ter vernietiging van de in het gebied van NankingWoehoe— Hangtsjau samengetrokken Chineesche troepen met succes ten uitvoer zijn ge legd. De Chineesche verliezen bedragen 7000 dooden Bovendien is een aanzien lijke hoeveelheid oorlogstuig buitge maakt. ■GRYNSPAN NAAR BERLIJN OVERGEBRACHT De V.P.B.-correspondent te Berlijn meldt, dat de moordenaar van den Duit schen gezantschapssecretaris, von Rath te Parijs, Herschel Grynspan. naar Berlijn is overgebracht, waar het rechterlijk von nis over hem zal worden uitgesproken. Zooals bekend, bevond de moordenaar van den Duitschen diplomaat zich sinds November 1938 in hechtenis, terwijl zijn zaak nog steeds in het stadium van on derzoek verkeerde. De vroegere Fransche regeering heeft echter nagelaten, zooals thans in de Fransche pers verklaard wordt, zijn gerechte straf over hem uit te spreken. De bladen te Moskou publiceeren het volgende officieele communiqué van het agentschap Tass: Als resultaat van onderhandelingen, die den laatsten tijd tusschen de regeering der sovjet-Unie en de Duitsche regeering gevoerd zijn, en met instemming van de Italiaansche regeering, werd het noodig geacht, zoowel de internationale als de Europeesche Donaucommissie te liquidee- ren en in plaats daarvan een enkele Do naucommissie uit vertegenwoordigers van de sovjet-Unie, Duitschland. Italië. Roe- ijmenië, Boelgarije, Hongarije, Slowakije en Zuid-Slavië te vormen. Deze Donaucommissie krijgt tot taak de kwesties der scheepvaart op het deel der rivier van haar monding tot de Pressburg in Slowakije te regelen. Overeenkomstig het accoord, dat in bo venvermelde kwestie bereikt werd, zullen op 28 dezer in Boekarest besprekingen van deskundige vertegenwoordigers der sovjet-Unie, Duitschland, Roemenië en Italië over de oprichting van een vqorloo- pig volkenrechtelijk bewind op de z.g. Zee-Donau (van de monding tot de stad Braila) plaats vinden. De sovjetregeering heeft den secretaris-generaal van het volkscommissariaat van buitenlandsche zaken, Sobolev, volmacht gegeven aan de onderhandelingen in Boekarest als voor naamste deskundige der sovjet-Unie deel te nemen. Semi-officieel wordt uit Berlijn meld De ontvangst van het Fransche staatshoófd, maarschalk Pétain, door den Führer heeft te sterker de aan dacht van de Duitsche openbare mee ning getrokken, daar Hitler den dag tevoren een bijeenkomst met den Spaanschen generalissimus Franco had gehad. Voor het publiek is zij even onverwachts gekomen als de besprekin gen van den Führer op de beide voor afgaande dagen. Over inhoud en strek king van. het gesprek zijn officieele noch officieuze berichten beschikbaar. In politieke kringen wijst men echter op het symptomatische karakter der ontmoeting. Men ziet daarin het krach tigste dementi van Churchill’s bewering over het „booze Duitsche monster”, ge- uit in zijn propagandarede aan het adres van Frankrijk. Tegen dergelijke Britsche propagandabegrippen pleit, al dus zegt men hier, het sterkst het ver schil tusschen de methoden van 1918 en die van 1940. Toen bewuste laster over den overwonnene, thans bij den overwinnaar een houding, waarin niet de minste onteering voor wonnene ligt. Een kenmerk verschil ziet men vooral ook in feit, dat de Führer niet geaarzeld heeft, maarschalk Pétain tegemoet te treden zooals naar Duitsche opvatting groot en achtenswaardig veldheer staatshoofd van den tegenstander toe komt. Dit is niets anders dan een nieuw uitwendig teeken voor de ge zindheid van de asmogendheden, die Europa willen ophouwen. Duitschland en Italië streven naar een Europa, dat onafhankelijk is van alle niet in zijn gebied thuisbehoorende invloeden. Hun strijd geldt alleen dengene, die Europa geen vrede, geen eendracht en geen noodzakelijke samenwerking gunt. Niet de vernedering zal een rol spelen in het door de as opgebouwde nieuwe Europa, ook niet een verdeeling der wereld in overwinnaars en overwon nenen, maar alleen de wil tot mede werking aan den Europeeschen her bouw. Gisteravond is het te Belgrado op nieuw tot botsingen gekomen tusschen communistische studenten en studenten, die lid zijn van de fascistische organi satie Zbor. Gedurende deze onlusten werden verscheidene personen door re volverschoten gewond. De communisten werden voor de eerste maal door tex tielarbeiders ondersteund, die sedert en kele weken staken. Ongeveer 600 studen ten zijn tot nu toe door de politie ge arresteerd. De universiteit is sedert de onlusten op Woensdag j.l. op last van de autoriteiten gesloten. Niettegenstaande dit feit verzamelden zich communisti sche studenten in de gebouwen van de juristische faculteit en toen dit bekend werd trokken leden van de fascistische organisatie Zbor erheen, waarna zich de botsingen voordeden. Thans heeft men echter den indruk ge kregen, dat Willkie op zijn verkiezings- reizen den wensch van groote bevolkings groepen om een juistere oplossing der internationale problemen te verkrijgen, heeft begrepen. Hij zou ’t daarom thans noodzakelijk vinden zich meer met deze vraagstukken in te laten dan hij eerst van plan was. Ook al wordt hij hiertoe gedwongen door het feit, dat de aanhan gers van Roosevelt een derde ambtspe riode noodzakelijk vinden, juist met het oog op den moeilijken internationalen toestand, welke een politiek ervaren man op het Witte Huis verlangt. Ongetwijfeld zal Willkie een zeer zwa ren strijd te strijden hebben als hij de meerderheid voor zich wil winnen, wat ook geen wonder is als men bedenkt, dat Roosevelt in de beide laatste presidents verkiezingen met enorm verschil gewon nen heeft: in 1932 met 472 kiesmannen tegen 59 voor Hoover en in 1936 met 523 stemmen tegen Landons poovere 8. Hier mede vergeleken staat de tegenwoordige republikeinsche candidaat er gunstiger voor. Midden October had volgens de en quête Roosevelt in 39 staten met in. to taal 437 kiesmannen de leiding, terwijl Willkie in negen staten met 94 kiesman nen voor was. Dit waren de staten Maine, Vermont, Noord-Dakota, Zuid-Dakota, Kansas, Nebraska, Michigan, Illinois en Indiana. Een andere i Roosevelt ongeveer 49 procent en Willkie iets meer dan 40 procent der stemmen, terwijl 10 procent besluiteloos waren. Voor Willkie was de stemming het gunstigst in de staten van het midden- Noorden, waar hij de leiding had, terwijl hij in de industriestaten van het Oosten tamelijk dicht achter Roosevelt kwam. In het democratische Zuiden beschikte Roosevelt over ongeveer 72,5 procent der kiezers en in de staten der groote vlakten over circa 60 procent. De organisatoren dezer voorstemmingen wijzen er echter op, dat de stemmen snel kunnen veran deren en dat in vele staten het blok der besluitelooze kiezers groot genoeg is om eventueel den geheelen staat van den eenen candidaat naar den anderen over te brengen. De republikeinsche zege in Maine, het gunstige resultaat in de voor- verkiezingen van Wisconsin, de onder steuning van Willkie door „New York Times” en „New York Worldtelegram” alsmede door Henry Ford als vertegen woordiger van een ruimen industrieelen kring, hebben den republikeinschen can didaat niet weinig geholpen. Desondanks betwijfelen voorzichtige waarnemers of het Willkie gelukken zal meer dan een geringe verkiezingsnederlaag te beha len. Ook vele republikeinsche commenta toren schijnen sceptisch gestemd te zijn en leggen meer den nadruk op de gun stige kansen der republikeinen bij de con gresverkiezingen dan de waarschijnlijk heid van een overwinning van Willkie. De „Essener Nationalztg.”, welke als eenig Duitsch blad de redenen, welke tot de bijeenkomst van Hitler en Pé tain zouden hebben geleid bespreekt, geeft te kennen, dat bij de bespreking de wensch van Frankrijk is geuit, de toestand, welke door het wapenstil- standsverdrag is ontstaan, door een regeling van langeren duur te vervan gen. De bijeenkomst was het gevolg Te Athene loopen geruchten, dat de Engelsche vloot van plan was zich meester: te maken van de eilanden Lemnos, Chios, Mytilene en Kreta en hierop steunpunten in te richten. De bezetting van deze eilanden zou ieder oogenblik te verwachten zijn. De Griek sche regeering heeft alle voorzorgs maatregelen getroffen om iedere po ging tot het schenden van haar gebied het hoofd te kunnen bieden. United Press meldt uit Washington: De in de Vereenigde Staten veel ge bruikelijke steekproeven naar de open bare meening toonen aan dat president Roosevelt op het oogenblik blijkbaar over de meerderheid der 48 staten be schikt. Onpartijdige waarnemers voor spellen dat het resultaat der verkiezin gen ditmaal een klein verschil te zien zal geven. De staten, welke na de particu liere voorstemmingen achter Roosevelt staan zullen stellig tot den 5den Novem ber, den dag der verkiezing, afnemen, daar de republikeinsche candidaat lang zamerhand de handicap overwint, welke hem bij het begin der campagne hinder de, n.l. het feit, dat hij nog niet in het geheele land voldoende bekend was, voorts de onvolledigheid van zijn verkie zingscampagne en de omstandigheid, dat hij over het algemeen vroeger minder als een figuur uit de nationale politiek dan wel als een typische New Yorker zakenman beschouwd werd. Waarne mers zijn thans echter van oordeel, dat Willkie een uitstekende propaganda heeft gevoerd, welke succes zal opleveren, wanneer hij de politiek belangrijke arena van de groote steden in het Oosten be treedt. Deze opvatting vindt steun in de laatste redevoeringen van Willkie over de buitenlandsche politiek, waarin hij, naar men algemeen van meening is, niet slechts, zooals vroeger menigmaal scheen, toevallige en onsamenhangende inzichten uitte, maar toonde dat hij een afgesloten conceptie op buitenlandsch po litiek terrein bezit, welke bovendien over eenstemt met bepaalde tradities en stroomingen in de Ver. Staten. Zes weken geleden dacht men nog, dat Willkie de buitenlandsche politiek in het algemeen terzijde zou laten en zijn kritiek zou rich ten tegen de verhouding tusschen regee ring en zakenleven in de eerste plaats met de conclusie dat het zijn bedoeling was, het economische leven te bevrijden van beperkingen c~ - van staatswege. I O Neutraliseert overtollige turen O Voorkomt het overleden gevoel na den maaltijd O Beschermt den gevoeligen maagwand 0 Bevordert de spijsvertering van een vrij besluit van de Franschen, die sedert lange weken het op het tot stand komen van een direct onderhoud met den Führer hebbeh aangestuurd. Daarbij werden de Franschen allereerst door het verlangen gedreven, de interim-oplossing welke door de wapen stilstand was gebracht, door uiteinde lijke beslissingen te vervangen en daarmede het leven van Frankrijk op een nieuwe basis te consolideeren. Verder heet het „Frankrijk ziet de nieuwe ordening van het Europeesche continent in snei tempo naderen. Het is begrijpelijk, dat ook een geslagen Frankrijk liever niet buiten deze nieu we ordening gesteld wil worden. De Vichy-regeering zoekt naar een weg, welke Frankrijk niet geïsoleerd zal laten staan. Deze aaneensluiting is echter slechts via den Duitschen wil te bereiken” De bespreking tusschen Hit ler en Pétain is dan ook volgens het blad als een eerste „contact en poi sing” op te vatten. ROOSEVELT SPREEKT MAANDAG TE NEW YORK President Roosevelt zal Maandag in een massavergadering te New York het woord voeren. Volgens de „New York Times” zijn 5000 tot 6000 politie-beambten opge roepen voor zijn persoonlijke bescher ming. Het Witte Huis deelt mede, dat pre sident Roosevelt op 30 dezer in Boston een redevoering zal houden.

Haagsche Courant | 1940 | | pagina 2