OUDE JENEVER DE KUYPER JI BOSCH FIETSLICHT Joodsche aangeven van ondernemingen BINNENLAND <2 Welken distributiebon heeft noodig men voor Voor 30 November bij Bureau voor Economisch Onderzoek o van enz. Na twaalf uur niet meer op straat 78 15 39 26 55 116 12 11 14 Ontslag uit den Opbouwdienst 13 06 05 4 4 DISTRIBUTIE VASTE BRANDSTOFFEN VOOR DE MAAND OCTOBER Geen openbaar dansen meer Sluitingstijd schouwburgen 114 42 77 76 28 14 13 04 05 06 BROOD ROGGEBROOD BROOD ROGGEBROOD 6 A Drink als regel matig, maar dan ook regelmatig Beperkende regelen voor het bewer ken, vervoeren enz. van suikerbieten Op voederkaart voor honden voor groep I en II m iv v VI Het betreden van de provincie Zeeland Vereenvoudiging van de strafrechtregeling HET RINGENHUIS pniNS!E6STR- zbirlvernt en OUD GOUD’ b HAAGSCHE COURANT Maandag 28 Oct. 1940 2e bl. pag café’s, elf uur RECLAMES. zijn 1. October 1940 in werking. Tijdvak waarin geldig ARTIKELEN. BON t/m 1 Nov. half pond 6 Oct. half pond 6 Oct. t/m 1 Nov. half pond 5 Oct. t/m 1 Nov. 1 ons 9 Sept, t/m 1 Nov. 1 ons KAAS 1 ons 1 ons 19 Oct. t/m 12 Nov. 31 Aug. t/m 31 Dec. BROODBONBOEKJE. BOTERKAART BOTER half pond BOTER half pond VETKAART. MARGARINE of boter naar keuze half pond half pond VLEESCHKAART. 1 ons 75 gram 100 gram 125 gram 150 gram als boven Onderzoek, verstaat 1 Oct. t/m 31 Oct. 3 k g. 1 Oct. t/m 31 Oct U k.g. Per bon kan men 1 eenheid van de gewe nschte soort vaste brandstoffen verkrijgen. te 1 eenheid openbaar SLOTBEPALINGEN Donderdag 31 Plaatsing bij de gemeentelijke lucht beschermingsdiensten Restitutie op 60-dagenkaarten De K.N.A.C. adviseert de houders ONDERNEMINGEN, DIE AANGEGEVEN DIENEN TE WORDEN BON 01 02 03 2 2 100 gram ±125 gram 100 gram 125 gram 150 gram 120 gram 200 gram 250 gram 125 gram 250 gram 200 gram 10 k.g. 8 k.g. 5 k.g. 2 liter 2 liter 50 gram 1 tube 1 pot 28 Oct. t/m 3 Nov. 7 dagen extra t/m 10 Mov., echter niet in restau rants e. d. 9 Sept, t/m 3 Nov. 9 Oct. t/m 10 Nov. 26 Oct. t/m 1 Nov. (+7 dagen extra). 19 Oct. t/m 25 Oct. (+7 dagen extra). van Aan PETROLEUMZEGELS Koken Verlichting KATTENBROOD Op voederkaart voor katten BON 01 02 03 BON 04 05 06 SCHEERZEEP (apart strookje) of scheercrême of scheerzeep 75 gram half pond 1 kilo 21 Oct. t/m 27 Oct. 7 dagen extra t/m 3 Nov., echter niet in restau» rants e. d. 28 Oct. t/m 3 Nov. (+2 dagen extra). 21 Oct. t/m 27 Oct. (+2 dagen extra) 26 Oct. t/m 1 Nov. (+7 dagen extra). 19 Oct. t/m 25 Oct. (+7 dagen extra). THEE of KOFFIE SUIKER TARWEBLOEM of Tarwemeel of Roggemeel; Zelfrijzend Bak meel of Boekweitmeel HAVERMOUT of Havervlokken of Gort of Grutten RIJST of Rijstemeel of Rijstebloem PUDDINGPOEDER (waarin 100 gram zetmeel) of Griesmeel of Maïzena MACARONI of spaghetti of ver micelli na vet- MARGARINE of boter naar keuze Bon voor SPIJSOLIE of boter of margarine wordt nader aange wezen Hoeveel is de eenheid van de gewenschta soort? 1 EENHEID is gelijk: 1 h.l. van max 75 k g anthraciet, steen- Het Zaterdag verschenen Verordenin genblad bevat een besluit van den secretaris-generaal van het departe ment van Landbouw en Visscherij ter uitvoering van de Landbouw-crisiswet 1933 (suikerbietenregeling). Hierin wordt bepaald, dat ten aan zien van het bewerken, verwerken, af leveren en vervoeren van suikerbieten beperkende regelen in den zin van arti kel 9 van de Landbouw-crisiswet 1933 worden gesteld. De voor de uitvoering hiervan noo- dige oepalingen worden door den secre taris-generaal van het departement van Landbouw en Visscherij vastgesteld. Dit besluit treedt in werking op den dag zijner afkondiging. WIJZE VAN AANGIFTE Personen, die tot het doen der aangifte gehouden zijn. Artikel 5: (1) Bij een onderneming, die door een natuurlijk persoon wordt gedre ven. is de eigenaar daarvan en de tot het drijven van de onderneming gemachtigde, bij een onderneming, als bedoeld in het eerste lid van artikel 2, onder 2 tot en met 5, is elk tot vertegenwoordiging be voegd persoon tot het doen der aangifte gehouden (2) Wanneer alle personen, die op den voet van het eerste lid tot het doen van aangifte van een onderneming gehouden zijn, blijvend of tijdelijk buiten het be zette Nederlandsche gebied vertoeven of om eenige andere reden hun bevoegdhe den niet kunnen uitoefenen, zijn ook die genen. die feitelijk de onderneming be sturen. tot het doen van aangifte van de onderneming gehouden. Inhoud van de aangifte. Artikel 6. (1) Bij de aangifte moet het gezamenlijk binnen- en buitenlandsch vermogen van de onderneming, gesplitst in activa en passiva, worden aangegeven. Tevens moet alles, wat bestemd of ge schikt is om direct of indirect voor het doel van de onderneming van nut te zijn, als vermogen van de onderneming wor den beschouwd. (2) Ondernemingen, die op den negen den Mei 1940 aan een der omschrijvingen van het eerste lid van artikel 2 hebbtn beantwoord, moeten de aangifte basee- ren op de balanswaarden per 31 December 1939 of, wanneer na dezen datum een balans is ongemaakt op de waarder dier balans Ondernemingen, die op een tate ren datum aan een der omschrijvingen van het eerste lid van artikel 2 beant woorden, moeten de balanswaarden van In het Zaterdag verschenen verordenin genblad is opgenomen de volgende veror dening van den Rijkscommissaris voor het bezette Nederlandsche gebied betref fende het aangeven van ondernemingen. Deze verordening luidt als volgt: van zestigdagenkaarten, welke niet meer kun nen worden opgebruikt, de kaarten voor- loopig zorgvuldig te bewaren, hetzij in middels weer met het motorrijtuig kan worden gereden, hetzij een jaar sedert de uitgifte van de kaart is verstreken. Na afloop van het hier genoemde jaar zal het departement van Financiën dan on getwijfeld wel een gunstige beslissing willen nemen. Het zal ten behoeve van de latere bewijslevering aanbeveling ver dienen ook de afwijzende beschikking van de Rijksverkeersinspectie bij de kaart op te bergen. vervanger of gemachtigde, als lid of als gast van zoodanige vereeniging of stich ting in de in het tweede lid van art. 1 bedoelde localiteiten opzettelijk of door zijn schuld in strijd handelt met het be paalde omtrent den tijd van sluiting. 3. Hij die zich tusschen 24 uur en 4 uur zonder daartoe gerechtigd te zijn in de open lucht ophoudt 4. Hij die een speciaal bewijs, uitge reikt op den voet van art. 4, misbruikt of ter verkrijging van een speciaal bewijs onjuiste opgaven doet. 2. Feiten, als bedoeld in lid overtredingen (Uebertretungen). Art. 6. Deze verordening treedt op 31 HONDENBROOD De Nederlandsche Unie in Limburg Zooals bekend heeft De Nederlandsche Unie voor haar organisatie ons land in vijftien „gewesten” verdeeld: de elf pro vincies, de drie groote ‘teden (Amster dam, Rotterdam en den Haag) en de Zuidhollandsche eilanden. Aan het hoofd van elk gewest staat een secretaris, die een gewestelijken raad naast zich krijgt. Onlangs is deze raad reeds voor Amster dam geïnstalleerd en thans is dit instituut ook in Limburg gereed gekomen. Leider van het gewest Limburg is ir. F. Wijffels, mijningenieur te Rumpen. Hoeveelheid ALGEMEENE DISTRIBUTIEKAART. Organiseert een al of niet recht.-per- soonlijkheid bezittende vereeniging van personen of een stichting een verboden dansvermaak of stelt zij voor een dusdanig dansvermaak een localiteit ter beschik king, dan wordt met gelijke straffen tevens hij bestraft, die de opdracht daartoe heeft gegeven of die daarbij de feitelijke le'ding had. Handelingen als hierbedoeld zijn over tredingen. Dit besluit treedt op October 1940 in werking. LET OP HET MERK ROTODYN Verkrijgbaar bij den Erkenden Rijwielhandel. Instituut voor Arbeidersontwikkeling opgeheven Naar het A.N.P. meldt heet het Instituut voor Arbeidersontwikkeling te Amster dam, dat de laatste maanden onder leiding stond van den heer Daan van der Zee, opgehouden te bestaan. De bestuursleden hebben hun functie neergelegd en het be stuur ontbonden verklaard. Van dit be sluit is gisteren mededeeling gedaan aan een groot aantal vertegenwoordigers, die te Amsterdam bijeen kwamen. Het Insti tuut voor Arbeidersontwikkeling werd 16 jaar geleden opgericht loor de S.D A.P. in vereeniging met het N.V.V. Zijn taak wordt overgenomen door de onlangs ge stichte organisatie „Vreugde en Arbeid”. In ningenblad is opgenomen de eerste ordening van den Rijkscommissaris voor het bezette Nederlandsche gebied, hou dende bepalingen ter vereenvoudiging van de strafrechtpleging. Hierin wordt bepaald, dat de artike len 12 en 13 van het Nederlandsche wet boek van strafvordering tot nader order niet worden toegepast (artikel 12 van dit wetboek bepaalt o.m., dat, wanneer een strafbaar feit niet wordt vervolgd of de vervolging niet wordt voortgezet, de be langhebbende daarover beklag kan doen bij het gerechtshof, binnen welks rechts gebied de vervolging zou behooren plaats te vinden. Het gerechtshof kan den pro- cureur-generaal opdragen te dien aanzien verslag te doen en kan voorts bevelen, dat de vervolging zal worden ingesteld of voortgezet. Het gerechtshof kan het ge ven van zoodanig bevel ook weigeren op gronden, aan het algemeen belang ont leend. De rest van artikel 12 en artikel 13 bevatten bepalingen van technische aard Voorts bepaalt de verordening, dat, wanneer ten tijde van haar in werking treden hetwelk is vastgesteld op he den een beklag, gegrond op de arti kelen 12 of 13, aanhangig is, doch daar op uitspraak nog niet, is gevolgd, de be handeling wordt gestaakt. Reeds ontstane kosten of rechten worden niet gebeurd. 300 stuks (195 kg) persturf; 175 k.g fabrieksturt; 200 k.g overige soorten turt De vee) gebruikte inttoudsmaat 1 mud 1 h.l Verdere maatregelen Artikel 11. (1) De Rijkscommissaris voor het Bezette Nederlandsche gebied neemt de voor de uitvoering van deze verordening noodzakelijke maatregelen en geeft de voor haar uitvoering of aan vulling noodzakelijke voorschriften. (2) De Rijkscommissaris voor 't Bezette Nederlandsche gebied kan in twijfelge vallen, die zich bij de toepassing van de bepalingen van deze verordening moch ten voordoen, algemeen bindende beslis singen nemen (3) Hij kan de in het eerste en tweede lid genoemde bevoegdheden overdragen. Inwerkingtred ing Artikel 12. Deze verordening treedt in werking op den dag harer afkondiging. Het Verordeningenblad bevat de vol gende op Donderdag 31 October in werking tredende verordening van den Rijkscommissaris voor het bezette Neder landsche gebied betreffende vaststelling van den tijd van sluiting en betreffende verkeersbeperkingen. Met gelijktijdige intrekking van de verordeningen 128-1940 (waarbij voor een gedeelte des lands het uitgaansverbod tusschen 22 en 4 uur werd afgekondigd) en 151-1940 (waarbij genoemd gedeelte werd uitgebreid) wordt in deze verorde ning het volgende bepaald: Art. 1. Het begin van den tijd van slui ting in bedrijven tot het verschaffen van nachtverblijf of inwoning alsmede In her bergen, tapperijen en andere voor het publiek toegankelijke huizen, waar men gelagen zet (zooals restaurants, koffie huizen, hotels en dergelijke), schouwbur gen, cabarets, bioscopen, bedrijven die ge legenheid tot het beoefenen der sport bieden en alle andere gelegenheden van openbare vermakelijkheid, wordt tot na der order op 23 uur vastgesteld. Het einde van den tijd van sluiting wordt ot nader order op 4 uur vastgesteld. 2. Het bepaalde in lid 1 geldt voor bij eenkomsten van al dan niet rechtsper soonlijkheid bezittende vereenigingen van personen (vereenigingen, bonden, organi saties, en soortgelijke instellingen) en stichtingen, voor zoover deze de beschik king hebben over localiteiten, welke voortdurend door deze kunnen worden ge bruikt. 3. Onder tijd van sluiting wordt de tijd verstaan, gedurende welken de in lid 1 bedoelde bedrijven voor het publiek, en de in lid 2 bedoelde localiteiten voor de leden der vereeniging en voor eventueele gasten gesloten moeten zijn. Art. 2. Tot nader order is het verboden zich tusschen 24 en 4 uur in de open lucht op te houden Art 3. 1. Van de bepaling van art 2 zijn uitgezonderd: 1. Ambtenaren en andere personen, die werkzaam zijn op de bureaux van den Rijkscommissaris voor het bezette Neder landsche gebied, wanneer zij in het be zit zijn van een door den Rijkscommis saris uitgegeven dienstlegitimatiekaart, alsmede leden van de Duitsche Weer macht. van de Duitsche politie en van de SS„ en andere personen, die tot de Duit sche Weermacht behooren. 2. Zij, die de Duitsche nationaliteit be zitten en in dienst staan van een andere dan de onder 1 genoemde Duitsche over heidsinstantie, voor zoover hun verblijf in de open lucht ook tusschen 24 uur en 4 uur ter vervulling van overheidswege gegeven opdrachten of van plichten, welke uit hun dienst voortvloeien, noodzakelijk is. 3. Personen, die behooren tot de Neder landsche politiebrandweer, grensbewaking of openbaren luchtbeschermingsdienst alsmede personen, die in ambulancedien sten of diensten voor eerste hulp werk zaam zijn, en artsen en vroedvrouwen, voor zoover het verblijf der voornoemde personen in de open lucht ook tusschen 24 uur en 4 uur noodzakelijk is ter uit voering van van overheidswege gegeven opdrachten of ter vervulling van plichten, welke uit dienst of beroep voortvloeien, een en ander voor het geval het naleven van het in art. 2 genoemde verbod gevaar zou kunnen opleveren. Nederlandsche burgers te Berlijn vrijgelaten De V.P.B. melden uit Berlijn In de afgeloopen week zijn wederom 30 in Duitschland gevestigde Nederlan ders, die geïnterneerd waren, vrijge laten. Het aantal der in Duitschland gevestigde Nederlanders, dat thans nog geïnterneerd is, is nu tot 174 gedaald. Prijzen van Nederlandsche groenten op Duitsche markten Onze V.P.B.-correspondent meldt ons: Prijzen van Nederlandsche groenten op Duitsche markten. Tomaten te Berlijn 16.8920.93, te Es sen 2021, te Hamburg 18.6519, te Keu len 21,« te München 16.6420.42 per 50 k.g. Uien: te Berlijn 7 89, te Leipzig 10.91 11.40, te Hamburg 9.5010.95, te Essen 9.509.60, te Keulen 9.45, te München 10.66—10.99 per 50 kg. Druiven te Berlijn 47.2449.77, te Leip zig 39.25, te Hamburg 23.20, te Keulen 53, te München 37.77 per 50 kg. 28 Sept, t/m 8 Nov, 26 Oct. t/m 22 Nov, KAAS ZEEP Toiletzeep (nieuwe samenstell.) Huishoudzeep Zachte zeep Zeeppoeder Zeepvlokken Zelfwerkende waschmiddelen Vloeibare zeep Voor 8 K.g. droog waschgoed moet aan de wasscherij één bon /orden afgegeven rechtspersoonlijkheid (vereenigingéri, bonden, organisaties en soortgelijke in- georga- kolen. industrie- of eierbriketten; 24 h.l Kolenslik; h l. (max 100 k.g.) baggerturt; h.l (max 100 k.g cokes (ook gas cokes); 110 K.g bruinkoolbriketten; 450 stuks (200 Kg) baggerturt; 9 Sept t/m 1 Nov. 28 Oct. t/m 3 Nov. 7 dagen extra t/m 10 Nov., echter niet in restau rants e. d. 21 Oct. t/m. 27 Oct. 7 dagen extra t/m 3 Nov., óók in restaurants. Het verstrekken van nitzonderings- vergunningen Officieel wordt medegedeeld Het is den laatsten tijd herhaaldelijk voorgekomen, dat ingezetenen van de meer Noordelijk gelegen provinciën, die door Zeeland willen reizen, in Roosen daal aankomen zonder in het bezit te zijn van de uitzonderingsvergunning voor het betreden der Zeeuwsche eilan den. Om in de provincie Zeeland te mogen komen, dient men een verzoek tot het ontvangen van een vergunning te richten tot de burgemeesters van die gemeenten, in welke men zijn moet. Deze verzoeken worden na toetsing op de noodzakelijk heid van het bezoek en nadat de bur gemeesters hun standpunt te dien op zichte hebben bepaald, gezonden naar den bevoegden stafofficier, die gedeta cheerd is bij den vertegenwoordiger van den Rijkscommissaris, die opnieuw het verzoek zal toetsen en de vergun ning uitreikt. In het verzoek, dat men tot de bur gemeesters richt, moeten zijn vermeld de familienaam met voornamen van den aanvrager, beroep, woonplaats en straat, geboortedatum en geboorte plaats en bovendien de motieven voor en den duur van het bezoek. Zij, die dezen weg niet volgen en toch naar Zeeland reizen, worden zon der nader onderzoek direct uit de pro vincie verwijderd en gedwongen naar huis terug te keeren. Verzoeken tot andere dienstinstanties gericht, worden niet behandeld. 4. Zij, die in geval van ziekte of onge val, waarvan het ernstig karakter kan worden aangetoond, hulp trachten te vin den. 5. Diegenen, die zoowel in het bezit zijn van het in art 4 bedoelde speciale be wijs als van een officieel bewijs, waarop een photo van den betrokkene voorkomt. 2. Personen die motorrijtuigen besturen welke op den voet van artikel 2, lid 1, onder 3 tot en met 6. van de verordening no. 113-1940 van den Rijkscommissaris voor het bezette Nederlandsche gebied tusschen 22 uur en 4 uur in het open baar verkeer mogen worden gebruikt, moeten, behalve van de in lid 2 van het zelfde artikel bedoelde schriftelijke ver gunning, eveneens van een speciaal be wijs voorzien zijn, wanneer zij zich tus schen 24 uur en 4 uur in de open lucht ophouden. Art. 4. 1. Aanvragen tot afgifte van een speciaal bewijs moeten schriftelijk wor den ingediend bij den bevoegden dis trictscommandant der rijkspolitie van het district, waarin de woonplaats van den aanvrager is gelegen, in de gemeenten Amsterdam, Rotterdam, ’s-Gravenhage, Utrecht en Groningen bij den hoofdcom missaris van politie. Deze aanvragen die nen vergezeld te gaan van twee (pas)- photo’s. 2. De districtscommandanten der rijks politie en de hoofdcommissarissen van politie, zenden de aanvragen, die voor in williging vatbaar lijken, aan den „Stabs- offizier der Deutschen Ordnungspolizei” bij den bevoegden gevolmachtigde van den Rijkscommissaris voor het Dezette Nederlandsche gebied. Aanvragen, die niet voor inwilliging vatbaar lijken, wor den zonder meer geweigerd 3. Tegen de beslissing door den in lid 2 bedoelden „Stabsoffizier” op de aan vraag staat geen hooger beroep of eenig ander rechtsmiddel open 4. Het speciale bewijs moet voorzien zijn van diens handteekening en dienst- stempel. 5. Geldige speciale bewijzen, die inge volge de verordening no. 128-1940 en no 151-1940 van den Rijkscommissaris voor het bezette Nederlandsche gebied bij het in werking treden dezer verordening wa ren uitgereikt, behouden hun geldigheid. Art. 5. 1. Met hechtenis van ten hoog ste zes maanden en met geldboete van ten hoogste duizend gulden of met een dezer straffen wordt, voor zoover op grond van andere bepalingen geen zwaar dere straf is verbeurd, gestraft: 1. Hij die als eigenaar van een in het eerste lid van art. 1 bedoeld bedrijf of als diens plaatsvervanger of gemachtig de of als gast in zoodanig bedrijf opzette lijk of door zijn schuld in strijd handelt met het bepaalde omtrent den tijd van sluiting. 2. Hij die als lid van het bestuur van een in het tweede lid van art.. 1 bedoelde vereeniging of stichting, als diens plaats- RUND-, KALFS- of VARKENS- VLEESCH (been inbegrepen) óf: Rantsoen Vleeschwaren. Ook niet door vereenigingen e.d. Het Verordeningenblad bevat een be sluit van de secretarissen-generaal van de departementen van Justitie, van Binnen- landsche zaken en van Sociale Zaken betreffende dansvermaak. Hierin wordt bepaald, dat openbaar dansvermaak tot nader order is verbo den. Niet openbaar dansvermaak is tot der order verboden indien het door eenigingen van personen met of zonder rechtspersoonlijkheid (vereenigingen, F»r»rT/A4»n nroanicotinc /-»»-> ^tellingen) of stichtingen wordt niseerd. Met hechtenis van ten hoogste zes maanden en met geldboete van ten hoogste duizend gulden of met een van deze straffen wordt, voor zoover bij an- „re b®Palingen geen zwaardere straffen zijn bedreigd, gestraft hij, die aan dans vermaak, als hierboven bedoeld, deel neemt, zoodanig dansvermaak organiseert 9.1 Y°?r zoodanig dansvermaak een loca liteit beschikbaar stelt. RUND-, KALFS- Ot VARKENS- VLEESCH (been inbegrepen) óf: Rantsoen Vleeschwaren. Het rantsoen vleeschwaren. dat per bon kan worden gekocht loopt uiteen voor de verschil lende soorten. voor gerookt of gekookt varkens-, rund- en kalfsvleesch en voor gerookte worstsoorten, b v. ham. schouder, carbonade, spek, rook- vleesch, pekelvleesch Gelder- sche rookworst plockworst en snij worst: voor gekookte worstsoorten, b.v. boterhammenworst lunchworst rolpens en knakworst b.v. Frankforter en Weener: voor leverartikelen, als b.v. Ber liner-. Saksische- en Haagsche leverworst en verder van ton genworst en nierbrood: voor bloedworst: In blik: bij vleeschwaren in blik dient bij de berekening van het benoodigde aantal bons te worden uitgegaan van den netto-inhoud. met inachtneming van de verschil lende rantsoenen voor de uiteenloopende soorten. Bij soepen en gemengde spijzen in blik waarin vleesch is verwerkt, moet worden gelet op de verwerkte hoeveelheid vleesch (5) Een onderneming, die in feite on der overwegend Joodschen invloed staat. (2) De verplichting tot aangifte wordt niet opgeheven door de omstandigheid, dat het vermogen van een onderneming ingevolge de verordening no. 26/1940, be treffende de behandeling van vijandelijke vermogen, moet worden aangegeven. Filialen van ondernemingen. Artikel 3. (1) Filialen van onderne mingen moeten worden aangegeven: (1) Wanneer de onderneming, waar van het filiaal deel uitmaakt, zelf moet worden aangegeven. (2) Wanneer de onderneming, waarvan het filiaal deel uitmaakt, weliswaar zelf niet behoeft te worden aangegeven, maar nochtans tenminste één bestuurder van het filiaal is Jood. (2) De ten aanzien van de aangifte van onderneming geldende voorschriften zijn op de in het eerste lid genoemde filialen van overeenkomstige toepassing. Begrip „Jood” Artikel 4. (1) Jood is een ieder, die uit ten minste drie naar ras voljoodsche grootouders stamt (2) Als Jood wordt ook aangemerkt hij, die uit twee voljoodsche grootouders stamt en (1) Hetzij zelf op den negenden Mei 1940 tot de Joodsch kerkelijke gemeente heeft behoord of na dien datum daarin wordt opgenomen (2) - - -- - met het Zaterdag verschenen Verorde- ver- De commandant van den Opbouw dienst brengt ter kennis van belang hebbenden, dat hem dagelijks zeer groote aantallen verzoeken bereiken van uit den Opbouwdienst ontslagenen, strekkende de indeeling bij een der gemeentelijke luchtbeschermingsdien sten. De Opbouwdienst beschikt over vol doende gegevens omtrent de voor de plaatsing bij de luchtbeschermings diensten in aanmerking komenden. Schriftelijke verzoeken kunnen der halve achterwege blijven en worden niet meer m behandeling genomen. Ook persoonlijke verzoeken en telefonische aanvragen kunnen niet meer worden ontvangen. Een ieder, die bij den luchtbescher mingsdienst wordt te werk gesteld, ontvangt hieromtrent bericht. Voor de gemeenten Amsterdam, Arnhem, Bergambacht, Blerik, Bos koop, Boxmeer, Budel, Capelle a. d. IJsel, Ginneken, ’s Gravenzande, Gro ningen, Haarlem, Heemskerk, Heiloo, Hendrik Ido Ambacht, Hoogeveen, Krimpen a. d. Lek, Koudekerk, Lek- kerkerk, Lisse, Maasbree, Maastricht, Marum, Naaldwijk, Neede. Nieuwer- kerk a. d. IJsel, Nuenen, Reeuwijk, Roosendaal (N.Br Rotterdam, Rijns- burg, Schiedam, Utrecht, Veghel, Vel- sen, Vierlingsbeek, Vlaardingerambacht, Wateringen, Winschoten en Zwammer- dain zijn deze berichten reeds eenige dagen geleden verzonden. Omtrent andere gemeenten zal in den loop van de volgende week een nadere publicatie verschijnen. Ter toelichting diene nog, dat de in deeling in de andere gemeenten slechts in zeer beperkten mate zal kunnen plaats vinden. Voor October zijn geldig: Van bonkaart distributie Vaste Brandstoffen, HAARDEN. KACHELS. Van dezeifde kaart, met dien verstande, dat men recht heeft op: óf deze maand TURF per bon; öf later in het stookseizoen op 1 eenheid per bon van steenkolen oi andere brand stoffen. Van Donkaart distributie Vaste Brandstoffen, CENTRALE VERWARMING. Begrip „ondernemin g”. Artikel 1. Deze verordening onder onderneming: (1) Zaken, die op grond van de Han delsregisterwet 1918 voor de inschrijving in het handelsregister moeten worden op gegeven (2) Ondernemigen, die toebehooren aan andere vereenigingen van personen, alsmede die toebehooren aan instellingen, stichtingen en andere doelvermogens, voor zoover haar doelstellingen van economi- schen aard zijn. (3) Land- en boschbouwbedrijven, als mede tuinbouw- en visscherijbedrijven, wanneer met dezelve eenig bedrijf, dat met het oogmerk om winst te maken wordt uitgeoefend, is verbonden. (4) Ondernemnigen. toebehoorende aan ambachtslieden en straatventers, voor zoover zij niet onder 1 vallen. Verplichting tot aangifte. Artikel 2. (1) Aangegeven dient worden iedere onderneming, die op den negenden Mei 1940 aan een der navol gende omschrijvingen heeft beantwoord of daaraan op een lateren datum beant woordt: (1) Een onderneming, die door een na tuurlijk persoon wordt gedreven, indien de eigenaar daarvan is Jood. (2) Een onderneming, die door een vennootschap onder een firma of door een vennootschap bij wijze van geldschie ting wordt gedreven, wanneer ten min ste één der hoofdelijk voor het geheel aansprakelijke vennooten is Jood. (3) Een onderneming, die door een privaatrechtelijk rechtspersoon of door een vennootschap bij wijze van geld schieting op aandeelen wordt gedreven. (a) Indien ten minste één der tot wettige vertegenwoordiging der onder neming bevoegde personen of ten minste één van de leden van den raad van com missarissen is Jood. (b) Indien Joden in beslissende mate deel hebben in het kapitaal of in het stemrecht. Deelneming in beslissende ma te in het kapitaal wordt geacht aanwezig te zijn, wanneer meer dan een vierde deel van het kapitaal aan Joden toebehoort; deelneming in beslissende mate door Jo den in het stemrecht wordt geacht aan wezig te zijn, indien het door Joden uit te brengen aantal stemmen de helft van het totale aantal uit te brengen stemmen uitmaakt; bij stemrecht op grond van pre ferente aandeelen is het voldoende, indien de helft der voor deze aandeelen uitge brachte stemmen toekomt aan Joden. (4) Een onderneming, die door een vereeniging van personen, een instelling, stichtig of ander doelvermogen, als be doeld in artikel 1. onder 2, wordt gedre ven, indien één der in dit lid, onder 2 of 3, genoemde voorwaarden is vervuld. Vertrouwd adres koopt a hoogsten prijs! Hetzij op den negenden Mei 1940 een Jood was gehuwd of na dat oogenblik met een Jood in het huwelijk treedt (3) Een grootouder wordt als vol- joodsch aangemerkt, wanneer deze tot de Joodsch-kerkelijke gemeenschap heeft behoord de laatste voor dien datum opgemaakte balans aangeven. De aldus in aanmerking komende balans moet bij de aangifte worden overgelegd. (3) Pleegt voor een onderneming, wel ke onder de verplichting tot aangifte valt, geen balans te worden opgemaakt, dan dient het vermogen te worden geschat naar zijn algemeene waarde, welke het op den negenden Mei 1940 had of, wanneer de onderneming op een lateren datum onder de verplichting tot aangifte komt te vallen, op dien lateren datum zal heb ben. Op vordering van het Bureau voor Economisch Onderzoek (Wirtschafts- pruefstelle) moet binnen een door dat bu reau te stellen termijn een vermogens- taxatie, opgemaakt door een beëedigd taxateur, worden ingediend. Vorm van aangifte. Artikel 7. (1) De aangifte moet onder gebruikmaking van een officieel formu lier, dat bij de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor het gebied, waarbin nen de plaats van vestiging der onderne ming gelegen is, te verkrijgen is, voor 30 November 1940 bij het Bureau voor Economisch Onderzoek, gevestigd te ’s-Gravenhage, worden ingediend. (21 Wanneer een onderneming eerst na de in het eerste lid van artikel 2 genoem den datum onder de verplichting tot aan gifte komt te vallen, moet de aangifte binnen twee weken na het ontstaan dezer verplichting plaats vinden. Verplichting tot het ver schaffen van inlichtingen Artikel 8. (1) Aan het Bureau voor Economisch Onderzoek moeten op zijn vordering inlichtingen worden verschaft ten aanzien van ondernemingen, die on der de verplichting tot aangifte vallen, daarbij kan ook het overleggen van de boeken en van andere bescheiden en ge schriften worden verlangd. (2) Het Bureau voor Economisch On derzoek kan de hem in het eerste lid ge geven bevoegdheden overdragen. Strafbepalingen Artikel 9. (1) Hij die opzettelijk niet, niet naar waarheid of niet tijdig voldoet aan de krachtens bovenstaande bepalin gen bestaande verplichting tot het doen van aangifte of tot het verschaffen van inlichtingen, wordt gestraft met gevan genisstraf van ten hoogste vijf jaar en met geldboete van ten hoogste honderd duizend gulden of met één van deze straffen, tenzij volgens eenige andere be paling tegen het feit een zwaardere straf is bedreigd. (2) Hij die door zijn schuld niet, niet naar waarheid of niet tijdig voldoet aan de verplichting tot het doen van aangif te of tot het verschaffen van inlichtingen, wordt gestraft met gevangenisstraf van ten hoogste één jaar of met geldboete van ten hoogste tienduizend gulden. (3) De in het eerste en tweede lid ge noemde feiten worden beschouwd als misdrijven (Verbrechen). Verbeurd verklaring Artikel 10 Naast de straffen vol gens artikel 9 kan de verbeurdverklaring van de waarden, waarop het strafbaar feit betrekking heeft, worden uitge sproken.

Haagsche Courant | 1940 | | pagina 6