Ir. J. E. F. de Kok overleden 5 HAAGSCHE COURANT Admiraal Maragini bezoekt Duitsche oorlogshaven een Stichting opgericht „Winterhulp Nederland” Sr w K.l STADSNIEUWS BINNENLAND Maandag 28 October 1940 Directeur-generaal van de Nederlandsche Petroleum Maatschappij ilgil ,'Wi Hulpverleening aan be hoeftige Nederlanders in bezet Nederlandsch gebied 1 DERDE BLAD VROEGE VORST te bestuur der stichting DE LUCHTBESCHERMINGS- VERLICHTING Dokterswoningen, brandweerposten, schuilplaatsen e.d. worden van een lichtbak voorzien SCHOOLFILMVERTOONING IN HET JULIANA-PALEIS EEN HOOGSTAANDE EN ALGE MEEN BEMINDE PERSOON LIJKHEID EXTRA KOLEN VOOR HEN, DIE INKWARTIERING HEBBEN Ir. J. E. F. de Kok Verschillende plaatsen getroffen KENNISGEVINGEN GEMEENTEREKENINGEN INCIDENTEN OP STRAAT GEMEENTERAAD Vorm en Inleidende voordracht van Ministerialrat dr. Zierold Engelsche luchtaanvallen op Nederland DE HERFSTVACANTIE BIJ HET MIDDELBAAR EN VOORBEREIDEND HOOGER ONDERWIJS De Italiaansche admiraal Maragini bezocht tijdens een verblijf in Duitschland op uitnoodiging van het Opperbevel der Weermacht een oorlogshaven. Admiraal Maragini (met baard) aan boord van een Duitschem kruiser tijdens de bezichtiging van een Duitsche oorlogshaven. (Associated Pres# be- wil Ir. De Kok en de vliegsport Nieuwe regeling gekomen boere-zwaluwen, groeien van (Polygoon^ in De statuten de AANWIJZINGEN IN HET ALGEMEEN BELANG de trok, heer menschen bedragen tijdens nooit verwerven, maar geven zou tevens de door Te Anna Paulowna 15 koeien het slachtoffer. Te Anna Paulowna zijn Zaterdag op het weiland van den heer Pluister aan den Balgweg twee bommen geworpen, waardoor dertien koeien werden ge dood en twee zoodanig werden gewond, dat zij afgemaakt moesten worden. Een knecht, die juist de koeien bijeen dreef, kreeg, doordat hij zich plat op defl No. 17710 (Foto-archief) In den nacht van Zaterdag op Zon dag en in den afgeloopen nacht hebben Engelsche vliegers wederom bommen op verschillende plaatsen uitgestrooid. De meeste kwamen echter op weiden, akkerland of in open water terecht, zoodat ze weinig of geen schade aan richtten. Ze werden trouwens van groote hoogte afgeworpen, zoodat niet nauwkeurig kan zijn gericht. De rekening van de inkomsten en uit gaven dezer Gemeente over het dienst jaar 1939, alsmede de rekeningen over dat jaar van de afzonderlijke takken van dienst der Gemeente, gelijk die aan den Gemeenteraad zijn aangeboden, liggen voor een ieder thans ter lezing op de afdeeling Financiën der Gemeentesecre tarie, gebouw „Mercurius”, Noordeinde 43 Art. 6. 1) De secretaris-generaal van het departement van Binnenlandsche Zaken stelt de statuten der Stichting samen. 2) J.l. Vrijdag en Zaterdag hebben onze stad politieke incidenten plaats gehad, waardoor in breeden kring ver ontwaardiging is gewekt. Naar wij vernemen worden thans van hoogerhand de gegevens verzameld, noodig voor een juiste beoordeeling van het gebeurde. Het resultaat hiervan zal stellig met belangstelling door de bur gerij worden tegemoet gezien. Wie vanmorgen zijn verduisterings gordijn optrok, kon tot zijn verbazing bemerken, dat de ruiten met een laagje ijs, zij het nog zeer dun, bedekt waren. Ook de plassen, die nog, na den regen van gisteren, op straat lagen, waren van een ijskorst voorzien. De grond was hard en de tuinen en boomen waren wit. Hier en daar was zelfs een slootje toegevroren. Zij, die vanochtend al vroeg op pad moesten, keerden vlug op hun schreden terug om hun regenjas of demi-saison om te wis selen voor de winterjas. Diep in hun kragen gedoken en van wollen handschoenen voorzien fietsten de kantoorgangers naar de binnenstad. De vorst heeft dit jaar wel bijzonder vroeg ingezet. Drie mud per maand, per beschikbaar gestelde kamer Omtrent de voorziening van extra kolen, voor hen, die inkwartiering heb ben, deelde het Bureau Voorziening Duitsche Weermacht ons mede, dat een nieuwe, vereenvoudigde, regeling is ge troffen. Vroeger kregen de belanghebbenden op het bureau een formulier groep C, waar men dan kolen op kon verkrijgen. Deze methode is gebleken in de prac- tijk te omslachtig te zijn. De gang van zaken is thans als volgt: Op vertoon van het inkwartieringsbiljet krijgt men aan het Bureau Voorziening Duitsche Weermacht, gevestigd Prinse- gracht 48, een bon, welke recht geeft tot het aanschaffen van 3 hectoliter kolen per maand, per beschikbaar ge stelde kamer. Wij vestigen er de aandacht op, dat genoemd bureau op werkdagen geopend is van 912 en van 25 en des Zater dags van 912 Bedoelde statuten houden meer in het bijzonder bepalingen in om trent 1. de organisatie van het be stuur der Stichting, waarbij het be paalde in art. 5 in acht moet worden genomen2 de aanwijzing der mede werkers van den directeur-generaal, waarbij het hierna in lid 3 bepaalde in acht moet worden genomen3. de bevoegdhedenvan de bestuursorganen der Stichting 4. boekjaar en onderzoek der rekening. 3) In beginsel zijn in het bestuur der Stichting slechts onbetaalde mede werkers werkzaam, het inzetten van betaalde arbeidskrachten moet tot het volstrekt noodzakelijke worden beperkt 4) De statuten behoeven mijn goed keuring. 5) Zij worden in de Nederlandsche Staatscourant bekend gemaakt. Art. 7. De bepalingen van dit decreet hebben kracht van wet in den zin van den tweeden volzin van het tweede lid van par. 1 van mijn verordening no. 3/1940 tot uitoefening van de regee- orde in Nederland vinden te haren aan zien geen toepassing. Art. 3. Het bepaalde in mijn ver ordening no. 109/1940 betreffende het houden van openbare geld- en goede reninzamelingen is niet van toepassing op geld- of goedereninzamelingen, welke door de Stichting worden ge houden. Art. 4. 1) De Stichting is vrijgesteld van alle belastingen en publiekrechte lijke lasten. 2) Op schenkingen, welke der Stich ting worden gedaan, vinden de bepalin gen van de Successiewet geen toepas sing. tement van Algemeene Zaken, die tevens voorzitter is, en de secretaris- sen-generaal der departementen van Binnenlandsche Zaken en van Sociale Zaken, alsmede de Commissarissen der Provincie 2. twintig of meer, doch ten hoogste veertig vooraanstaande Neder landers. 5) De benoeming van den directeur- generaal, alsmede de aanwijzing van de leden van den eereraad en van financieele commissie, geschiedt mij. Het bestuur Art. 5. 1) Het bestuur der Stichting berust bij 1. den directeur-generaal 2. de financieele commissie, welke toe zicht houdt op het financieel beleid van de Stichting en in het bijzonder er voor zorg draagt, dat de opgebrachte middelen niet dan voor het doel der Stichting worden besteed en dat het beheer der Stichting zoo zuinig moge lijk gevoerd wordt. 2) Er is een eereraad, die den directeur-generaal in de vervulling van zijn taak van raad dient en bijstaat. 3) Leden der financieele commissie zijn 1. De secretaris-generaal van het departement van Financiën, die tevens voorzitter is 2. vier of meer, doch ten hoogste acht vooraanstaande Neder landers. 4) Leden van den eereraad zijn 1. de secretaris-generaal van het depar-j. rings bevoegdheden in Nederland. Hij kende slechts één liefhebberij, waaraan hij zich in zijn weinige vrije uren hartstochtelijk wijdde. Deze lief hebberij was de vliegsport. Met een vliegtuig opstijgen beteekende voor hem de oneindige ruimte ingaan, met achterlating van de kleine, nietige aarde. Nog op gevorderden leeftijd ging hij vliegen leeren. Ook op het gebied van de vliegsport behaalde hij opmerkelijke successen. Toen hij in het bezit was van de vereischte brevets maakte hij enkele groote tochten, waarvan de Bekendste zijn de vliegtocht met zijn eigen sport- vliegtuig naar Nederlandsch-Indië, naar de landen rond de Middelland- sche Zee en naar Kaapstad. Een ken merkende bijzonderheid is wel, dat hij op de vliegvelden tijdens zijn toch ten steeds begroet werd door officie ren van het Leger des Heils. Zijn lief dadigheid beperkte zich niet tot zijn eigen landsgrenzen. Over zijn tochten hield de heer de Kok verschillende voordrachten in ons land en ook te Londen, waar hij eens van zijn vliegavonturen vertelde, op de hem eigen bescheiden wijze, voor meer dan 1300 personen, leden van het per soneel van de Shell en andere genoo- digden. Zijn belangstelling voor de vlieg sport bleek verder uit het feit, dat hij lid van den raad van bestuur van de K.L.M. was en eenige jaren zelfs president-commissaris. Vorig jaar legde hij die functie neer. Voorts was hij voorzitter van de Nederlandsche Aereeniging voor luchtvaart, van het film en een artistiek alleraardigste sprookjesfilm over een wedstrijd tus- schen een egel en een haas besloten den leerrijken middag. Wanneer men bedenkt, dat zoo gewel dige studie- en opvoedingsresultaten in Duitschland zijn bereikt met zoo geringe financieele opofferingen ieder Duitsch schoolkind betaalt er 0.07 Pf. per maand voor komt de wensch op, deze instel ling ook in Nederland vruchtbaar te ma ken. Zulke wenschen zijn ook uit den kring der onder den indruk aanwezigen veelvuldig geuit. Prof. Snijder uit Amsterdam, die uit naam van alle aanwezige Nederlanders dank bracht aan commissaris-generaal dr.dr. Wimmer en ministerialrat dr. Zie- rold, gaf eveneens uitdrukking aan der gelijke verlangens: Het is te hopen, dat zij spoedig verwezenlijkt kunnen worden. In den leeftijd van 58 jaar is in het Roode Kruis Ziekenhuis alhier he denochtend overleden ir. J.E.F. de Kok, directeur-generaal van de Ne derlandsche Petroleum Maatschap pij. Met ir. de Kok is een der groot ste van de figuren uit de interna tionale handelswereld heengegaan. Hoewel hij als directeur-generaal van het enorm petroleumconcern als opvolger van wijlen Henri Deter ding in ’t middelpunt der belang stelling van velen stond, was het toch slechts zeer weinigen bekend, dat hij sinds Juli in het Roode Kruis Ziekenhuis was opgenomen en dat zijn toestand daar steeds meer verergerde. Ir. de Kok was dan ook een persoon, wars van alle publiciteit; in het open bare leven bewoog hij zich slechts zeer zelden, hoewel hij toch een der eersten was. Slechts wanneer dat uit hoofde van zijn ambt noodzakelijk was, verscheen hij op een receptie of op een of andere partij. Ir. de Kok wijdde al zijn tijd, al zijn werkkracht en energie aan zijn enorme taak. Men zou hem een een zame figuur kunnen noemen, ware het niet, dat hij door zijn duizenden me dewerkers geëerd en op de handen gedragen werd wegens zijn buitenge wone rechtvaardigheid en zeldzame beminnelijkheid in zijn optreden. Steeds waakte hij er voor, dat hij nie mand pijn deed en onrechtvaardig be handelde. Zijn naaste medewerkers noemden hem wel eens den geboren diplomaat, wegens de schijnbaar ge makkelijke wijze, waarop hij zijn reusachtige taak volvoerde. Ieder, die met hem in aanraking kwam, voelde zich direct op zijn gemak. Hij wist de' moeilijkste karakters voor zichzelf te ontsluiten. Wij zeggen op schijnbaar gemakkelijke wijze, want in waarheid eischte deze taak dezen man van groo te technische kermis, fijne intuitie en geweldige werkkracht geheel voor zich op en men mag wel zeggen, dat door zijn onafgebroken werken en zwoegen zijn einde sneller dan anders is geko men. Als hij per vliegtuig voor een in spectietocht niet de halve wereld door trok, kon men hem overdag altijd vin den op het hoofdkantoor aan de Carel van Bylandtlaan. Met een groote tasch vol belangrijke stukken ging hij tegen zessen naar huis om daar zijn arbeid voort te zetten, vaak tot diep in den nacht. Rust was hem niet gegund en wilde hij ook niet. De laatste jaren was zijn gezondheid reeds wankel. Een lange rustkuur had hem misschien nog genezing kunnen brengen, maar van een neerleggen van zijn werk, al was het ook maar tijdelijk, wilde hij niets hooren. Zoo gebeurde het meer malen, als hij ’s ochtends bleek en uitgeput het hoofdkantoor binnenstap te om naar zijn kamer te gaan, dat hij halverwege terugkeerde en zich weer in zijn auto liet helpen, onder het uiten van de woorden: ,,Ik kan vandaag niet meer”. Het zal geen ver wondering baren, dat de plichts betrachting van dezen man niet na liet diepen indruk te maken op allen, die met en onder hem werkten en hen stimuleerde ook al hun energie te geven aan het werk, waarvoor zij zich gesteld zagen. Zijn beteekenis te schetsen of ook maar eenigszins te peilen is in dit kort bestek is niet wel doenlijk. Hij is de man geweest, die in de meest zware tijden van het Concern, de op- perleiding had. Was Deterding de man van de expansie, die zijn maatschappij tot ongekende hoogte opvoerde, ir. de Kok kan men met recht den conser vator noemen, die wist te behouden, hetgeen zijn voorganger geschapen had. Daarbij kwamen hem zijn voor treffelijke eigenschappen zeer te sta de. Zijn heengaan beteekent een groot verlies, niet alleen voor ons land maar voor heel de wereld, want hij was een internationale figuur. De eer van ons kleine landje hield hij hoog. Waar hij öok kwam, steeds voelde hij zich Ne derlander en hij was verheugd een De Gemeenteraad zal op Maandag 4 November, te half twee, vergaderen. De agenda vermeldt o.a. het voorstel van B. en W. tot het aangaan van kas- geldleeningen gedurende het eerste kwartaal van 1941. Het Zaterdag verschenen Verordenin genblad bevat het volgende decreet van den Rijkscommissaris voor het be zette Nederlandsche gebied, houdende oprichting van de Stichting „Winter hulp Nederland”. Art. 1. 1) Ik richt hierbij op Stichting „Winterhulp Nederland”. 2) Het is de taak der Stichting om de in het bezette Nederlandsche gebied levende behoeftige Nederlandsche staatsburgers zonder aanzien des per- soons hulp en ondersteuning te ver schaffen. De hiervoor noodige middelen worden ongeacht de giften, welke ik de Stichting zal doen toekomen door vrijwillige bijdragen in geld en goederen van de in het bezette Neder landsche gebied levende Nederlandsche staatsburgers verkregen. Art. 2. 1) De Stichting bezit rechts persoonlijkheid. 2) De paragrafen 1 en 2 der ver ordening no. 24/1940 van de secreta- rissen-generaal van de departementen van Justitie en van Binnenlandsche Zaken ter verzekering van de openbare de gemeentelijke H.B.S. en Lycea, Gymnasia en Han- delsdagschool met ten hoogste drie dagen verlengd worden, indien er in October op de scholen gestookt zou worden. Naar wij vernemen hebben de rectoren en directeuren in een ver gadering besloten de herfstvacantie met slechts één dag te verlengen, aan gezien van de bevoegdheid om te sto ken nog niet veel gebruik is gemaakt. Men is er natuurlijk op bedacht zoo veel mogelijk klaar te komen met het programma. De herfstvacantie op bovengenoemde scholen zal ingaan op 1 November en duren tot en met 5 November. In dienst van de Bataafsche In datzelfde jaar trad hij als ingenieur in dienst bij de Bataaf sche Petroleum Maatschappij en hiermede was de eerste band gelegd tusschen het Concern en ir. De Kok, een band, welke in zijn verdere leven nooit meer verbroken is. Hij werkte voor de Bataafsche Petroleum Maat schappij als bedrijfsingenieur op ver schillende posten en vestigde al spoe dig de aandacht op zich door zijn groote kennis, buitengewone scherp zinnigheid en voortreffelijke karakter eigenschappen. Daardoor kwam hij na korten tijd in de hoogere rangen van het bedrijf en in 1921 werd hij Direc teur van de Nederlandsche Petroleum Maatschappij en van de Bataafsche Petroleum Maatschappij. In deze func tie was hij belast met de dagelijksche leiding der maatschappij. “’Nationaal luchtvaartfonds, het Fok- kerfonds en het luchtverdedigings- fonds. Een viertal vliegclubs schonk hij voorts een vliegtuig. In den zomer van 1938 was hij we derom op weg naar Nederlandsch-In- dië, doch de gespannen politieke toe stand in Europa dwong hem in Ka rachi zijn reis af te breken en naar Nederland terug te keeren. Nadien is hij nooit meer geheel de oude geworden. De groote zorgen, welke de oorlog op zijn schouders leg de, heeft hij manmoedig gedragen, totdat het hem niet meer mogelijk was. In 1937 bereikte hij de hoogste trap in het Concern, toen de Raad van Commissarissen hem als opvolger van wijlen sir. Henry Deterding tot Directeur-Generaal van de Nederland sche Petroleum Maatschappij noemde. Als zoodanig is ir. De Kok opge treden tot na den oorlog, toen de be zetting van ons land een gewijzigden toestand veroorzaakte, welke voor de Nederlandsche Petroleum Maatschap pij een anderen vorm van beheer medebracht. De gezondheidstoestand van den heer De Kok was de laatste jaren niet bijzonder goed. Den laatsten tijd was hij merkbaar achteruitgegaan en eenige maanden geleden, begin Juli, werd hij op medisch advies in het Roode Kruis Ziekenhuis opgenomen, dat hij niet meer verlaten zou. Typeerend voor hem is ongetwijfeld, dat hij ’s ochtends gewoon naar kan toor ging, de stukken, waaraan hij bezig was, afmaakte en besprekingen met zijn naaste medewerkers voerde. Tegen het einde van den ochtend deel de hij mede: ,,Ik ga vanmiddag naar het ziekenhuis, het gaat zoo niet lan ger meer”. In het ziekenhuis werd zijn toestand niet beter, integendeel het ging lang zaam maar zeker achteruit. In het midden der vorige week werd zijn toestand kritiek. Zaterdagochtend verloor hij het bewustzijn, hedenoch tend kwam het einde. Voor Zaterdag j.l. had de commissaris- generaal voor bestuur en justitie bij het Rijkscommissariaat, Staatssecretaris dr.dr. Wimmer, uitnoodigingen verzonden tot bijwoning van een vertooning van Duit sche school- en hoogeschoolfilms met een inleidende voordracht van den leider van het Rijksbureau voor de Duitsche onder- wijsfilm, Ministerialrat dr. Zierold. Aan de uitnoodiging was gaarne ge volg gegeven door prominente persoon lijkheden van het Nederlandsche schooi en hoogeschoolleven. O.m. merkte men op het meerendeel van de afdeelingslei- ders van het ministerie voor Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen, de inspec teurs van het onderwijs uit de omgeving, een groot aantal schoolhoofden en beken de persoonlijkheden uit de naburige scholen van allerlei aard, de rectoren magnifici der Nederlandsche universitei- ten en vele professoren. Ook de Duit sche Weermacht had vertegenwoordigers afgevaardigd. De commissaris-generaal, dr.dr. Wim mer, begroette den conferencier en de gasten. Ministerialrat dr. Zierold, wien hij vervolgens het woord verleende, gaf een uitvoerige uiteenzetting van de pae- dagogische “problemen der onderwijsfilm, haar organisatie en verbreidheid in het Duitsche Rijk en het buitenland en ver toonde daarop een bonte reeks school-, universiteits- en studiefilms. De indruk der films was voortreffelijk, het werd allen aanwezigen terstond dui delijk, wat een onvervangbaar middel voor het onderwijs en de verwerving van kennis gelegen is in films van de ge toonde soort. De biologische schoolfilms, die o.m. het leven van den dennespinner vertoonen, het bouwen van nesten, broe den en brengen niet alleen kennis bij, die de normale waarnemer anders kunnen t-- gevoel voor de wijze wetmatigheden in de geheele natuur. Studiefilms over be- vruchtingsprocessen, de geheimen van het vliegen der kolibri’s e.a., verdiepten dezen indruk nog. Juist deze beide films, die, naar de conferencier verklaarde, op wetenschappelijke congressen reeds een internationale beroemdheid hebben ver worven, vormen bijna een wonder van cinematografisch kunnen, van scherpe waarneming en aanschouwelijkheid. Hier worden natuurgeheimen openbaar, die zonder deze films nog nooit door men- schenoogen waren aanschouwd en die studie-resultaten mogelijk maken, welke anders niet verwezenlijkt hadden kun nen worden, ook niet door het voortref felijkste verstand. Een buitengewoon diepgaande operatie- De Rijks inspectie voor de lucht bescherming werkt met bekwamen spoed allerlei maatregelen uit, om er voor te zorgen, dat het openbare leven ook na het invallen van de duisternis zooveel mogelijk normaal voortgang zal vinden. Veel heeft zij reeds bereikt en het is te verwachten, dat ook in de naaste toekomst allerlei nuttige maat regelen zullen worden afgekondigd. Zoo zullen binnenkort verschijnen aanwijzingen in het algemeen belang”, welke er speciaal op gericht zijn het publiek te helpen in noodgevallen. Het ligt namelijk in de bedoeling, op tal van punten in de stad lichtbakken aan te brengen. Zoo zal een dokters woning b.v. voorzien worden van een lichtbak met de letter D, welke na zonsondergang verlicht wordt, zoodat men duidelijk kan zien, dat daar een arts woont. Onder de letter D wordt het woord dokter aangebracht. Wie er overdag langs loopt ziet dus, wat de letter D beteekent en behoeft ’s avonds niet in dubio te staan, wanneer hij de verlichte D ziet. Bij een brandweer post zal een lichtbak aangebracht wor den met de letter B en het woord brandweer; bij de woning van een vroedvrouw, de letter V; bij een schuil plaats de letter S; bij een Eerste Hulp post een kruis, enz. enz. Ongetwijfeld zal bovenstaande een zeer nuttige maatregel beteekenen, als men bedenkt, hoe moeilijk het is des avonds een of ander huisnummer vinden. Wij laten hier in het kort zijn levensbeschrijving volgen. Ir J. E. F. De Kok werd in Maas tricht geboren op 6 Januari 1882. Hij genoot in Maastricht lager onderwijs en doorliep vervolgens de H.B.S. Hij koos de militaire loopbaan en ging naar de Militaire Academie in Breda. In 1902 werd hij aangesteld als 2e luitenant der Infanterie van het K.N.I.L. Hij vertrok naar Neder- landsch-Indië en diende in het leger daar te lande. Na enkele jaren moest hij echter zijn militaire loopbaan om gezond heidsredenen afbreken. Hij keerde naar Nederland terug en ging in 1904 naar de Technische Hoogeschool in Delft om scheikunde te studeeren. In 1908 behaalde hij met lof het diploma van scheikundig ingenieur. landgenoot te ontmoeten. Ongetwijfeld verdient ir. de Kok een plaats in de rij van de groote Nederlanders. Ir. de Kok was ridder in de orde van de Nederlandsche leeuw. Hij was com missaris van verschillende buitenland- sche petroleummaatschappijen. Zooals wij reeds zeiden, ir. De Kok leefde zeer teruggetrokken. Dit niet zeggen, dat hij zich het lot van lijdende menschen niet aan- Groote bedragen heeft de de Kok tijdens zijn leven geschonken aan instellingen en aan particulieren. Nooit wilde hij, dat zijn naam genoemd werd, zijn wensch was steeds anoniem te blijven. Doe goed, zooveel u kan, maar doe het in stilte, was zijn stel regel. Van 1 tot en met 5 November Zooals wij reeds meldden kon herfstvacantie op de

Haagsche Courant | 1940 | | pagina 9