den over Nederland in in Dr. Seyss-Inquart Wederopbouw Italië wil strategische punten Griekenland bezetten I I I 8 w S i s I I l A 1940. No. 1771 f* I Dinsdag 29 October De achteruitgang werkloosheid de van van Winterhulp Nederland De eerste oorlogsdaden Patras gebombardeerd Algemeene mobilisatie in Griekenland Griekscbe koning roept op tot den strijd Nederlandsche cultuur goederen keeren terug s I Vrije doortocht voor Italiaansche troepen geëischt VERDUISTEREN van 6.17 uur n.m. tot 8.31 uur v.m. i i V V s 5 V 8 g 3 Dokterstelefoon: 1 s ft ft Nieuwe perspectieven voor het Nederlandsche bedrijfsleven Oproep van den directeur-generaal „Winterhulp Nederland" Griekenland Nota aan Bevredigende levensmiddelensituatie Kephalonia aan Engelsche troepen op land gezet? De heer C. Piek benoemd tot directeur-generaal 2 5 V Telefoon 116300 (zeven lijnen) Giro No. 12500 Grieksch legerbericht Het gironummer is: 5553 Den Haag ten name van „Winterhulp Nederland” ft - Maan: 30 Oct. op 7.39 u. v.m onder 6.15 uur n.m. No. 394920 No. 116364 5 I 5 s I 5 .S««««««««<<<«««<<«<«««<««««««««<««««<«««««<««<<«««««««««<«««««« van Rome Belangrijke archiefstukken en documenten, welke in Fransch en Belgisch bezit waren COURANT HAAGSCHE PRIJS DEZER COURANT: Nieuwe denkbeelden, nieuwe methoden op zich Athene het een de Nauwe samenwerking tusschen Duit- sche en Nederlandsche autoriteiten Voor ’s-Gravenhage bij vooruitbet per 3 mnd. met „Kikeriki”, „De Nieuwste Mode", ^Koloniaal Bijblad” en „Letterkundig Bijblad” 3.Franco per post met Mode blad ƒ4.zonder Modeblad f3.15- Buitenland ƒ9.Landen waarop het verlaagd Intern, drukwerk-posttarief van toepassing is 7.p. kw. Bij postkantoren tegen de geldende goedk. abonn.prijzen. Afz. nummers 5 ct., fr. p. post 10 ct. De Italiaansche regeering moet bij deze gelegenheid de Grieksche regee ring herinneren aan de provoceerende actie, die zij gevoerd heeft door haar terroristische politiek tegen de bevol king van Samoerie en de voortdurende pogingen om aan de overzijde van de grenzen onlusten te verwekken. Ook met betrekking tot deze gebeurtenissen was de Italiaansche regeering, zij het ook tevergeefs gedwongen de Griek sche regeering opmerkzaam te maken op de onvermijdelijke gevolgen, die een dergelijke politiek tegenover Italië zou hebben. Tegenstand zal met geweld worden gebroken De Italiaansche regeering stelt aan de Grieksche regeering den eisch, ter stond aan de militaire instanties de noodige bevelen te geven, opdat deze bezetting op vreedzame wijze kan ge schieden. Voor het geval de Italiaan- scHe troepen op tegenstand zullen stui ten, zal deze met wapengeweld worden gebroken. De Grieksche regeering zou daarmede de verantwoordelijkheid voor de daaruit volgende consequenties moe ten dragen. Aanval van gemotoriseerde divisies Naar verluidt zou Italië bij het bin nenrukken in Griekenland een pantser divisie en een gemotoriseerde divisie in dën strijd hebben geworpen. In de Zuidslavische plaatsjes in de nabijheid van de Grieksch-Albaneesche grens, is kanongebulder duidelijk hoor baar. „Bij decreet van 22 October 1940 heb ik de stichting „Winterhulp Nederland” opgericht. Uw taak zal in bijzonderheden nader worden omschreven bij door den secretaris generaal van het ministerie van Binnenlandsche Zaken uit te vaar digen statuten. Bij deze gelegenheid zou ik de hoop willen uitspreken, dat dit hulpwerk in het welzijn van het Nederland sche volk een volledig succes mag deelachtig worden. (w.g.) Seyss-Inquart”. V 8 V v v tigd aan den Hofweg nr. 7 hier ter stede. Reeds kwarten een aantal belangrijke giften binnen, die de uitspraak recht vaardigen, dat de start van deze nieuwe organisatie een gelukkige is. a A A A A A A De heeft A A ft A ft A ft A ft A A ft ft A A ft A A A A A A A A A A ft ft ft ft A ft A s A ft De Italiaansche regeering heeft de bewijzen in handen, dat deze samenwerking door de Grieksche regeering voorzien is en door over eenkomsten van militair, marine- en luchttechnisch karakter geregeld was. De Italiaansche regeering doelt daarbij niet slechts op de Britsche garantie, die Griekenland als een deel van een program be schouwde, dat tegen de veiligheid van Italië gericht was, doch ook op de uitdrukkelijke, welomschreven verplichtingen, die de Grieksche regeering aangegaan heeft om be langrijke, strategische posities op Grieksch gebied waaronder luchtbases in Thessalië en Mace donië, die voor een aanval op Al- baneesch gebied bestemd waren ter beschikking te stellen van de mogendheden, die zich met Italië in oorlog bevinden. Vannacht geen luchtalarm in Athene De afgeloopen nacht is in rustig verloopen. Er werd geen lucht alarm gemaakt. Zooals hierboven reeds aangegeven, is het gironummer van de stichting 5553, Den Haag, ten name van „Winter hulp Nederland”. Het kantoor is geves- PRIJS DER ADVERTENTIËNs Van 1—5 regels 1.50. Iedere regel meer tot 10 regels 40 ct., daarna Iedere regel meer 50 ct. Reclames 90 ct per regel. Bewijsnummers 5 ct., fr. p. post 10 ct Incasso binnen de stad 5 ct., buiten de stad volgens posttarief. Bij vooruitbetaling: Kleine Advertenties 90 ct; Dienstaanbiedingen 70 ct Advertentiën waarin voorkomt „Brieven aan het bureau van dit blad” 10 ct meer. Naar heden bekend werd gemaakt, is tot directeur-generaal van de nieuwe stichting „Winterhulp Nederland” be noemd, de heer C. Piek. De heer Piek heeft naam gemaakt als financieel deskundige en als organisa tor. Zijn laatste functie was die van adviseur der directie van de bladen yan het concern „Rotterdamsch Nieuws blad”. De heer Piek is bij geen enkele politieke partij aangesloten. Zijn karak ter waarborgt een uitoefening van zijn belangrijke functie boven alle politieke invloeden uit. Het schrijven van den Rijkscommis- saris voor het bezette Nederlandsche ge bied Rijksminister Seyss-Inquart, dat de benoeming van den heer Piek vastlegt, luidt als volgt Beschuldigingen tegen Grieken land en Engeland De Grieksche regeering is volkomen op de hoogte met deze feiten, die meer malen het voorwerp van diplomatieke stappen van de zijde van Italië waren, waarop de Grieksche regeering, die zich bewust had moeten zijn van de ernstige gevolgen harer houding, met geen enkelen maatregel ter bescher ming der eigen neutraliteit, doch veel eer door intensiveering van haar actie ter begunstiging van de Britsche weer macht en van haar samenwerking met de vijanden van Italië antwoordde. Brittannië enkele strategische pun ten op Grieksch gebied te bezetten. De Italiaansche regeering noodigt de Grieksche regeering uit zich tegen een dergelijke bezetting niet te verzetten en den vrijen doortocht der voor deze bezetting bestemde troepen niet te belemmeren. Deze, troepen komen niet als vijanden van het Grieksche volk en de Ita liaansche regeering heeft geenszins het voornemen door de tijdelijke bezetting van enkele strategische punten, die uit den noodzaak der situatie voortvloeit en een zuiver defensief karakter draagt, de sou- vereiniteit en onafhankelijkheid van Griekenland te benadeelen. Italiaansche gezant te Athene, gisterochtend om 3 uur de vol gende nota aan de Grieksche regeering overhandigd. De Italiaansche regeering heeft her haaldelijk moeten constateeren, dat de Grieksche regeering destijds in het hui dige conflict een houding aangenomen en gehandhaafd heeft, die niet slechts in tegenspraak staat tot de vreedzame, vriendschappelijke buurbetrekkingen tusschen twee naties, doch ook tot de welomschreven plichten, die voor de Grieksche regeering uit haar positie als neutralen staat voortvloeide. Herhaaldelijk heeft de Italiaansche regeering zich gedwongen gezien de Grieksche regeering uit te noodigen zich aan deze plichten te houden en voorts te protesteeren tegen de stelsel matige schending, die bijzonder ernstig is, omdat de Grieksche regeering duld de, dat haar territoriale wateren, kusten en havens in den loop der oorlogsope- raties door de Engelsche vloot gebruikt werden, voorts de ravitailleering der Britsche luchtstrijdkrachten begunstig de en de organisatie van een militairen berichtendienst in den Griekschen archipel tot nadeel van Italië toestond. Eerste oorlogsnacht te Athene De Grieksche ministerpresident Me taxas heeft aan Italië het verzoek ge richt om Athene als een open stad te behandelen. De Grieksche hoofdstad bereidde zich gisteravond voor op den eersten oor- logsnacht. Vrachtauto’s met zingende soldaten, die naar het front vertrokken of die in de kazernes hun uitrusting aanvulden, reden voortdurend door de straten. Alle verpleegsters zijn gemobi liseerd en de ziekenhuizen werden met uitzondering van zeer ernstige ge vallen ontruimd. Overal in de stad zijn hulpposten ingericht die in geval van luchtaanvallen de eerste hulp moeten verleenen. Honderden burgers verlaten de stad om zich naar veiliger oorden te begeven, daar men zoolang de Italianen Athene niet als een open stad hebben verklaard aanvallen vande lucht uit vreest. De vluchtelingen voe ren, meestal op auto’s, karren en voer tuigen van allerlei aard hun bezittingen met zich. Er zijn lot op nu toe geen teekenen van paniek waar te nemen. De bewo ners van Athene hebben instructies ge kregen steeds een zekere voorraad wa ter in voorraad te hebben, hetgeen er op wijst, dat men luchtaanvallen op den Marathondam gerekend wordt. Deze stuwdam is van groote beteekenis voor de watervoorziening van de hoofd stad. Deze courant verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen BUREAUX: WAGENSTRAAT 35—37 Bijkantoren: Scheveningen, Keizerstr. 319, Tel. 550310; Rijswijk, Kantoor- boekh. Leeuwendaal, Oranjelaan 3, Tel. 119461. Voorburg, Boekhandel H. E. G. Ruijs, Heerenstr. 124, Tel. 778038; Filialen: N.V. Kantoorboekh. Th. J. de Koning, Goudsbloemlaan 3, Tel. 330263; Boekh. J. B. v. Seters jr., There- siastr. 108a, Tel. 772444; Boekh. E. D. Couvée, van Hoytemastr. 66, Tel. 721187 In een gisteravond gepubliceerd offi cieel bericht van het opperbevel van de Grieksche strijdkrachten wordt ver klaard, dat de Italiaansche strijd krachten in. den loop van gisteren met wisselende kracht voortgingen de Grieksche troepen aan te vallen. De strijd was beperkt tot de grenslinie. Het Italiaansche luchtwapen heeft ver scheidene militaire doelen aangevallen. ruimte geboden mogelijkheid tot af zet, en wel tegen prijzen, welke aan zienlijk beter zijn dan de vroeger door Engeland geboden, met de conjunc tuur wisselende, prijzen, die over het algemeen slechts met behulp van rijkssteun-maatregelen voortzetting der productie toelieten. Hier voltrekt zich dus de heroriënteering naar het in het oosten liggende afzetgebied van zelf. De landbouw streeft er met suc ces naar, den aanwezigen veestapel met de producten van het eigen be drijf in stand te houden, waarbij het gunstige weer het winnen van extra hoeveelheden ruw voer buitengewoon begunstigd heeft. Daarom kan ver wacht worden, dat zoowel de hier te lande gevolgde, alsook de door den Reichsnahrstand beproefde metho den tot uitbreiding en verbetering van de eigen productie een aanzienlijk deel van de hoeveelheid veevoeder, die tot dusver worden ingevoerd, zul len kunnen doen vervallen. In geen geval dienen echter deze maatregelen het karakter van Nederland als uit- gesproken veredelingsland op den duur te doen verdwijnen. De industrie is bezig, met de ver tegenwoordigers van het Duitsche be drijfsleven onderhandelingen te openen op basis van rechtsgelijkheid, welke de arbeidsverdeeling in het gebied van Europa door accoorden moeten waarborgen. Aan te nemen valt, dat het Nederlandsche economische leven op grond dezer plannen in verhoogde mate opdrachten met vastgestelde productievoorwaarden zal vinden en daarmede nieuwe arbeidsmogelijk heden scheppen. (Zie verder 2e blad, pag. 2.) In het eerste Grieksche oorlogs- communiqué wordt verklaard, dat de Italianen de Grieksche stellin gen langs de Albaneesche grens sedert half zes gistermorgen aan vallen. De Grieksche troepen bieden hardnekkig tegenstand. Grieksche neutraliteit louter schijn Dit alles kan niet langer door Italië worden geduld. De neutraliteit van Griekenland is steeds meer louter schijn geworden. De verantwoordelijk heid voor dezen toestand ligt voor alles bij Groot-Brittannië en zijn voornemen steeds meer volken in den oorlog te be trekken. Het is thans volstrekt duide lijk, dat de politiek der Britsche regee ring er op gericht was en is het Griek sche gebied te veranderen in een basis voor oorlogsacties tegen Italië of al thans deze verandering toe te laten. Dit kon slechts tot een gewapend conflict tusschen Italië en Griekenland leiden, een conflict, dat de Italiaansche regee ring beslist voornemens is te vermijden. De Italiaansche regeering is der halve tot het besluit gekomen als garantie voor de neutraliteit van Griekenland en de veiligheid van Italië van de Grieksche regeering machtiging te verlangen om met de eigen weermacht voor den duur Van het huidige conflict met Groot- Zwaar kanongebulder uit de richting Salamis Uit de richting van de Grieksche marinebasis Salamis hoort men te Athene gedreun van zwaar geschut en het explodeeren van bommen. Van de daken van de hoogste gebouwen af kan men in Westelijke richting zien hoe dikke rookwolken opstijgen. Om 2 uur gistermiddag was naar United Press meldt, te Athene reeds 5 maal lucht alarm gegeven. De discipline der bevolking laat bij luchtalarm nogal wat te wenschen over. De zoo juist in het leven geroepen luchtbeschermingswacht heeft de groot ste moeite om de nieuwsgierigen van de straten te verwijderen. Gistermorgen werd om half tien in Athene voor de tweede maal lucht alarm gemaakt. Men hoorde voort durend het vuur der afweerbatterijen. Uit Athene wordt bericht, dat bij Italiaanschen luchtaanval op Patras 4 personen gedood en 40 gewond zijn. Voorts wordt gemeld, dat de lucht haven van Tatoi ten Westen van Marathon door Italiaansche vlieg tuigen is gebombardeerd. Tenslotte hebben 4 zware Italiaan sche bommenwerpers, die op groote hoogte boven de Grieksche hoofd stad vlogen ten Noorden van de stad bommen laten vallen, Athene zelf werd niet aangevallen. J««««««<««««««««««««««««««««v Tusschen 10 u. n.m. en 7 u. v.m.: Ziekenfondsleden De Volharding: Z.g. Stadspatiënten: No. 49 Op een vergadering van de Neder landsche Vereeniging van Archivaris sen, welke te Utrecht is gehouden, zijn belangrijke mededeelingen gedaan over de teruggave van oude Nederlandsche cultuurgoederen, welke zich in Fransch of in Belgisch bezit bevonden. In den Napoleontischen tijd en na de scheiding van Noord- en Zuid- Nederland zijn gewichtige Nederlandr sche archiefstukken en documenten verloren gegaan. De commissarissen der Fransche revolutie eigenden zich deze stukken toe en brachten ze naar Parijs. Daar en elders in Frankrijk zijn er nog vele aangetroffen. In Brussel bevonden zich o.a. de Handelingen der Staten-Generaal en in de Nationale Bibliotheek te Parijs de Keizerlijke oorkonde van de stichting St. Servatius te Maastricht. In de vorengenoemde vergadering bracht de directeur van het Duitsch Staatsarchief, dr. Vollmer, de best® wenschen van den Rijkscommissaris dr. Seyss-Inquart, voor het welslagen der besprekingen over en vestigde hij de aandacht op de mogelijkheid eener vruchtbare uitwisseling van belangrijke archiefstukken tusschen Nederland en Duitschland, waarvoor reeds sedert eenige jaren een regeling bestaat. Voor nadere bijzonderheden zie men elders in dit blad, ft A ft A i ft ft - Volgens berichten uit bevoegde kringen te Belgrado, zouden de Engeischen op het Grieksche eiland Kephalonia troepen aan land heb ben gezet. Kephalonia ligt voor de golf van Patras. Berichten uit de zelfde bron melden, dat Engelsche oorlogsschepen voor Curfoe zijn verschenen. X'»>»»»»»»»»»»»»»»»»»»»»»»»»»»»»»»»»»»»»»»»>»»»»»»»»»»»»»»’i De rijkscommissaris voor de bezet te Nederlandsche gebieden, Rijksmi nister dr. Seyss-Inquart, heeft den hoofdredacteur van den Weltpresse- dienst, dr. Hagemann, een interview toegestaan, waarin hij de volgende belangwekkende mededeelingen deed. Op de vraag, welke vorderingen gemaakt werden met het herstel van de door den oorlog aangerichte ver nielingen, verklaarde dr. Seyss-In quart De oorlogsgebeurtenissen hebben in Nederland, aangezien zij slechts kort geduurd hebben, betrekkelijk geringe schade aangericht. Het ergst waren de verwoestingen in Rotterdam, waar de Duitsche vliegers den valscherm jagers, die de belangrijke Maasbrug gen bezet hielden, te hulp kwamen, voorts nog langs de Grebbe-linie, in het bijzonder te Rhenen, en tenslotte te Middelburg, in de provincie Zee land. Daar heeft een Fransch korps getracht, den opmarsch der Duitsche troepen te stuiten, resp. na inneming dezer stad de verdere Duitsche ope raties door artillerievuur te belem meren. Het opruimingswerk te Rotterdam is zoover gevorderd, dat het voor het einde van het jaar als nagenoeg be ëindigd kan worden beschouwd. Tot dusver zijn er voortdurend 1015.000 arbeiders en 10002000 vrachtauto’s aan het werk geweest. De plannen voor den herbouw van de verwoeste stadsdeelen zijn gereed. Zij worden thans nog nader bestudeerd, vooral ook met het oog hierop, of zij ook rekening houden met de toekomstige ontwikkeling van deze belangrijke ha venstad. Zoowel van de zijde van het gemeentebestuur, alsook van particu liere belanghebbenden zijn plannen ontworpen voor den bouw van nieuwe officieele gebouwen alsmede van woon- en winkelhuizen, zoodat waar schijnlijk omstreeks de jaarwisseling met den bouw kan worden begonnen. Evenzoo staan de zaken ervoor te Middelburg en Rhenen. Te Middel burg is er in het bijzonder naar ge streefd, dat de historische bouwwer ken van deze stad, in de eerste plaats het raadhuis, weder in den oorspron- kelijken vorm kunnen worden opge bouwd. Ik heb van den aanvang af aan het vraagstuk van den herbouw mijn speciale aandacht gewijd en een fonds voor den wederopbouw ge schapen, dat de grondslagen moet bieden voor de. beschikbaarstelling van de noodige middelen. Volgens te Belgrado ontvangen be richten zouden de Italiaansche troepen, door sterke afdeelingen der luchtmacht ondersteund, den aanval zijn begonnen tegen het Grieksche district Ciamuria. De aanvallen zouden zich concentree- ren op de stad Kosniposi. Naar te Pee (aan de Grieksch- Zuidslavische grens) verluidt, zouden de Italiaansche troepen de plaatsen Bobiho en Radoti hebben ingenomen. Italiaansche vliegtuigen hebben gis teravond om 10 uur Patras gebombar deerd. Grieksche jagers zijn daarop op gestegen ter verdediging. De aanvallen richtten zich in de eerste plaats op de havenwerken, het telegraafkantoor en het paleis van justitie. Naar het Grieksche nieuwsagent schap meldt, is in Griekenland de algemeene mobilisatie afgekondigd. Met ingang van gisteravond moe ten Athene en de overige Griek sche stéden verduisterd zijn. In geheel Griekenland is de staat van beleg afgekondigd. alle scholen zijn gesloten. Koning George II heeft een bood schap tot het Grieksche volk ge richt, waarin het aangespoord wordt tot den strijd. In myn hoedanigheid van directear-generaal van de „Winterhulp Nederland” wend ik mij tot alle Nederlanders, in het bijzonder ook tot de overheids instanties, kerkgenootschappen, partyen, instellingen, vereenigingen en orga nisaties met het verzoek om eendrachtig mede te helpen aan deze groote sociale hulpactie. Ik ben mij van den omvang van mijn taak en van de grootte van mijn verantwoordelijkheid bewust en ik besef, dat ik myn taak slechts kan volbrengen, indien het geheele Nederlandsche volk tot samen werking bereid is. Vooral ook richt ik mij tot alle Nederlandsche vrouwen en meisjes, die hierdoor in de gelegenheid worden gesteld een haar bij uitstek passenden arbeid op zich te nemen. Is er iets mooiers te bedenken dan in deze moeilijke tijden den nood van zijn medemenschen te lenigen, zonder daarbij te letten op eenig onderscheid van afkomst, persoon en politieke gezindheid? Meldt a daarom aan bij de plaatselijke bureaux van „Winter hulp Nederland”. Nederlanders, gij kunt tezamen de gedachte verwezenlijken: „WINTERHULP NEDERLAND” VOOR HET VOLK DOOR HET VOLK. De werkloosheid Vraag: welke maatregelen worden genomen, om een einde te maken aan de werkloosheid in Nederland? Den 21en Juni 1940 bedroeg het aan tal Nederlandsche werkloozen 21.809, tegenover een aantal van 208.863, op 5 October 1940. Derhalve kon niet al leen een toename van het werkloozen- cijfer vermeden, doch daarenboven een vermindering met ongeveer een derde binnen drie-en-een-halve maand bereikt worden. Daar bij den tegen- woordigen stand van het Nederland sche bedrijfsleven de werkloozen slechts in beperkte mate in het land zelf in het arbeidsproces kunnen wor den ingeschakeld, is gezocht naar we gen en middelen om werkloozen op be hoorlijke voorwaarden in het Duitsche Rijk werk te verschaffen. Er is voor gezorgd, dat de tewerkstelling zoo veel mogelijk in gesloten groepen en met inachtneming van Nederland sche levensgewoonten geschiedt. De Nederlandsche arbeider leeft in Duitschland onder goede voorwaar den en geniet dezelfde rechten als de Duitsche arbeider. In hun brieven aan de verwachten in eigen land geven de arbeiders dan ook steeds weer uiting aan hun- voldoening erover, dat het hun eindelijk gelukt is, werkmogelijk- heden te hebben gevonden. De Neder landsche dienst der werkverschaffing is bovendien door organisatorische maatregelen in staat gesteld, recht- De aanpassing van het economische leven Vraag: welke vorderingen maakt de aanpassing van het Nederlandsche economische leven? De Nederlandsche landbouw is reeds in uitgebreide mate in het ge not van de hem binnen de omraming van de Grootduitsche economische streeks en doeltreffend het werkloo- zenvraagstuk op te loosen. Zoo wordt door uitbreiding van de steunmaat regelen aan een groot aantal werk loozen, die ten deele sedert jaren niet meer gewerkt hebben, weder arbeid en brood verschaft. Daarenboven wordt ernaar gestreefd, de ontslagen in het Nederlandsche bedrijfsleven tot de meest dringende' gevallen te be perken. Voorts is het streven, orders uit Duitschland bij de Nederlandsche industrie te plaatsen, om op deze wijze nieuwe werkgelegenheid te scheppen.

Haagsche Courant | 1940 | | pagina 1