F ührer van en De ontmoeting Duce te Florence Kies jiUm voor Uw gftH! Beleg met overleg! De houding de Balkanlanden van Laval wordt minister buiten van landsche zaken Zuid-Slavië blijft neutraal Griekenland verzaakte zijn neutraliteitsplichten Volkomen overeenstem ming over alle actueele vraagstukken De luchtaanvallen op Engeland EGYPTE VEREENIGDE STATEN Zie verder le blad, pag. 3 het Engeland beschouwt Griekenland als zijn bondgenoot Beslissing in Turkije eerst met enkele dagen te wachten Turkije zal zich tegen eiken aanval verdedigen Engeland erkent verlies der „Empress of Britain” Paus Pius schrijft biddag uit Engelsche aanval op Duitsch koopvaardijschip Britsche stafchef naar Ankara Roosevelt’s rede te New York Ultimatum van 3 uur Pestepidemie in Noord-Mandsjoekwo Communiqué over de besprekingen CHINA. Verscheidene branden veroorzaakt Stefani over het conflict HAAGSCHE COURANT Dinsdag 29 Oct. 1940 le bl. pag. 2 De oorlog ter zee ROEMENIE BOELGARIJE Troonrede van koning Boris Resultaten zullen spoedig blijken Rusland wil niet deelnemen aan „imperialistische intrigues” HET RINGENHUIS PR,Nf6ESTB’ nLv«N1 en OUD GOUD! Radiomanifesten aan Fransche volk S> W.1 Sén genmiddag naar Vichy terugkeeren. RECLAMES. van den te? wij onze ziel vernieuwen, A 11d riinrfAvi een Naar i Londen Japan’s aandacht voor de Grieksche crisis. In officieele Russische kringen wei gerde men stelling te nemen inzake den Grieksch-Italiaanschen oorlog. In de artikelen, die laatstelijk in de sov- jetpers verschenen, wordt uiteenge zet, dat Rusland met betrekking tot de Balkanstaten een neutrale houding zal aannemen en dat het niet de be doeling heeft deel te nemen aan welke „imperialistische Intrigues” ook. VERWEKT GEEN KRAMP Bl| apothekers en drogisten In verpakkingen van 10, 30 on 60 tabletten. t aldus de proclamatie, danken wij den ko- ning-keizer en den Duce. Elke opoffering is licht, gezien de groote toekomst, welke Albanië wacht in zijn vereeniging met het fascistische Italië. Uit Vaticaanstad wordt gemeld: Paus Pius heeft door middel van een aposto- lischen brief proprio motu gelast, dat 24 November a.s. over de geheele wereld missen en openbare gebeden opgedragen zullen worden voor de actueele nooden der menschheid. Op dien dag zal dg Paus zich naar den St Pieter begeven, waar hij met deze intentie een mis zal cele- breeren. Metaxas telefoneert met den Turkschen president Na met verscheiden gezanten te heb ben geconfereerd, heeft Metaxas zich telefonisch met den Turkschen staats president Inonu in verbinding gesteld. Omtrent den inhoud van dit gesprek Is nog niets bekend. van toonaangevende zijde te i wordt verklaard, beschouwt Engeland Griekenland als zijn bond genoot De Eden, meld, eenige troependeelen in Egypte en later Alexandrië bezocht. Vandaar keerde hij naar Cairo terug. VERSPREIDE BERICHTEN De Führer heeft den president van Turkije, Ismet Inonu, op den verjaar dag der stichting van de Turksche repu bliek, zijn gelukwenschen doen toeko men. Maandag een onderhoud van verschei dene uren gehad, dat in den geest van het bondgenootschap tusschen de beide landen als gewoonlijk op den hartelijk- sten toon gevoerd werd en volkomen overeenstemming van opvatting en om trent alle actueele vraagstukken be wees. Aan het onderhoud hebben de Italiaansche minister van buitenland- sche zaken, graaf Ciano, en de Duitsche minister van buitenlandsche zaken, von Ribbentrop, deelgenomen.” KENNEDY ZOU EEN POST IN AMERIKA KRIJGEN De ambassadeur te Londen, Kennedy, heeft gisteren terstond na zijn aankomst te Washington, een langdurige bespreking met president Roosevelt gehad. Naar ver luidt, zou aan Kennedy zijn aangeboden in de Vereenigde Staten te blijven en de functie te aanvaarden van voorzitter van het bewapeningsbureau. Een bevestiging was hiervan niet te krijgen. De „Ajax” voor reparatie naar Britsche haven. Naar uit Alexandrië vernomen wordt, is de lichte Britsche kruiser „Ajax” na zijn laatste gevecht met Italiaansche tor pedojagers in de Middellandsche Zee met 13 dooden en 22 gewonden aan boord de haven aldaar binnengeloopen, meldt het D.N.B. Egyptische werklieden repareer den de beschadigingen onder de waterlijn voorloopig. Daarop verliet de kruiser, na munitie geladen te hebben, de haven met onbekende bestemming. Aangenomen mag worden, dat de ,Ajax” voor definitief her stel der averij een der belangrijkste Brit sche steunpunten moet aandoen. De correspondent van het Zuidslavi- sche blad „Vreme” te Istanboel meldt, dat gisteren de chef van den genera- len staf van het Britsche leger in het nabije Oosten, generaal Smith, per vliegtuig uit Cairo in Ankara is aan gekomen, waar hij terstond een onder houd had met den Turkschen minister president en den minister van oorlog. President Roosevelt heeft gisteravond in een massavergadering in Madison Square Garden te New York het woord bespreking Paul. Het Turksche gezantschap te Belgra do verklaarde aan United Press, dat over de houding van Turkije In het Italiaansch-Grieksohe conflict eerst over eenige dagen een beslissing zal vallen. Het ministerie van buitenlandsche zaken te Tokio is gisteren officieel door den ambassadeur Eidzji Amaoe te Rome verwittigd, dat de Italiaansche gezant Grazzi in Griekenland den Griekschen premier, generaal Metaxas, een ultimatum overhandigd heeft met een tijdsduur van 3 uur voor aanvaar ding. De „Prawda” publiceert een in de Ja pansche bladen van 26 dezer verschenen bericht van het agentschap Domei over het uitbreken van een pestepidemie in Noordmandsjoekwo en de door de Japan- sche regeering genomen voorzorgsmaat regelen tegen overbrenging van het be smettingsgevaar naar Japan. Volgens offi cieele mededeelingen zouden tot nu toe 850 ziektegevallen geteld zijn. In aanslui ting hierop publiceert het Moskousche blad den tekst van een verordening, die de raad van volkscommissarissen der sovjet unie heeft uitgevaardigd met het doel te voorkomen, dat de pest naar het gebied der sovjet-Unie wordt overgebracht. Over het onderhoud tusschen Führer en Duce is de volgende officieele be kendmaking te Rome verstrekt „De Duce en de Führer hebben Grieksche steun aan Engeland De „Giornale d’Italia” schrijft o.a. dat het vast staat, dat zich niet minder dan 30 Engelsche militaire groepen met ver schillende missies en zeker niet als on schuldige toeristen, op verschillende plaatsen van het Grieksche gebied en de Grieksche steunpunten in het binnenland en aan de kust, vooral op de eilanden Cherigo en Kreta voortdurend ter be schikking staan van de Engelsche vloot en luchtstrijdkrachten, die hiervan bij haar aanvalspogingen op Italië en op de Italiaansche koopvaarders gebruik maken. Het is bewezen, dat volgens een in den /angsten tijd getroffen overeenkomst het aantal van deze aan Engeland afgestane steunpunten tot 30 is gestegen. Het is bewezen, dat Griekenland krachtens de zelfde overeenkomst het eiland Kreta heeft afgestaan voor een volledige bezet ting door Engeland en dat reeds in Egypte een uit een volledig uitgeruste divisie be staand landingscorps gereed stond. Het is tenslotte bewezen, dat Griekenland zich, overeenkomstig de bekende intri ges en afleidingsmanoeuvres van Enge land, zich voorbereidde op een in den sec tor van Koritza beginnende offensieve actie tegen het Albaneesche gebied. Grie kenland heeft voor dit doel zijn troe penconcentraties in volle oorlogsuitrusting aan de Westelijke grens van Albanië ver sterkt en pas in de laatste dagen ook de derde divisie uit Patras en de vierde di visie uit Nauplia hierbij betrokken. Het artikel van de „Times” zoo gaat het blad verder, waarin enkele dagen ge leden de regeering werd aangeraden de Grieksche steunpunten in de Egeïsche zee voor de lucht en vlootstrijdkrachten te bezetten, heeft slechts een voor het groot ste gedeelte reeds verwezenlijkte wensch tot uitdrukking gebracht. Domei meldt, dat de Japansche regee- ringskringen nauwkeurig aandacht schen ken aan de Grieksche crisis met het oog op Japan’s verplichtingen volgens het driemogendhedenverdrag van 23 Septem ber. Een artikel van dit pact bepaalt, dat de onderteekenaars zich verplichten elkan der met alle politieke, economische en militaire middelen bij test aan, wanneer een van de drie verdrag sluitende partijen aan gevallen wordt door een mogendheid, die thans niet betrokken is bij den Europee- schen oorlog of het Chineesch-Japansch conflict. Welingelichte waarnemers te Tokio staan op het standpunt, dat men het over de uitlegging van het pact door raadple ging eens moet worden. Bovendien wordt er op gewezen, dat het, pact bedoelt een uitbreiding van het conflict te voorkomen, hetgeen een versterking beteekent van de opvatting, dat de uitlegging van het pact eerder van practisch politiek standpunt, dan volgens de strikte, letterlijke betee- kenis beschouwd moet worden. Hoewel omtrent den inhoud en de draagwijdte van deze nieuwe bijeen komst FührerDuce ok ditmaal te Berlijn noch van officieele zijde noch in politieke kringen iets verluidt, wijst men bij herhaling op het ordenings- beginsel der asmogendheden. Alle acties der asmogendheden, zoo ver klaart men te Berlijn, kunnen op één noemer gebracht worden Op den wil uit Europa voor goed alle invloeden, die aan dit gebied vreemd zijn, uit te schakelen. De bijeenkomst te Florence past zonder twijfel in ditzelfde kader. Waarnaar de volken snakken, zoo schrijft Megerle in de „Börsenztg.”, dat is een natuurlijk evenwicht van krachten, dat in zichzelve rust en uit gaat van de erkenning en respectee- ring van de groote, natuurlijke machts factoren en invloedssferen. Op deze na tuurlijke fundamenten kan men zonder dwang de solidariteit met de continen ten opbouwen en langs organischen weg het ideaal van een duurzamen vrede en een beveiligden welstand benaderen. De Führer en de Duce hebben gis teren te Florence een onderhoud van verscheidene uren gehad omtrent de actueele problemen, meldt het D.N.B. Het onderhoud verliep in den geest van het bondgenootschap tusschen de beide landen als steeds op de harte lijkste wijze en leverde een volledige overeenstemming der opvattingen. Aan de bespreking werd deelgenomen door den rijksminister van buitenland sche zaken, von Ribbentrop, en den Italiaanschen minister van buitenland sche zaken, graaf Ciano, Na de besprekingen in de sala cle mente in het palazzo Vecchio en het noenmaal in het palazzo Riccardi Me dici reden Hitler en Mussolini met hun gevolg naar het palazzo Pitti, het Florentijnsche koningsslot, waar de Führer reeds tijdens'zijn bezoek in Mei 1938 had vertoefd. In één der za len van het Palazzo, een juweel uit t den bloeitijd der Italiaansche Renais sance, werd naar aanleiding van de aanwezigheid van Führer en Duce voor een kleinen kring een concert van uitgelezen Italiaansche en Duit sche kamermuziek gegeven. Na den terugkeer in het palazzo Vecchio brachten Hitler en Mussolini nog eenigen tijd in de vertrekken van dit historisch bouwwerk door. Intus- schen had de bevolking van Florence zich verzameld op de Piazza Della Signorina. Zij verlangde stormachtig naar den Führer en den Duce om hun haar hulde te betuigen. Toen daar op Hitler en Mussolini, aangekondigd door fanfares en -herauten, op het bal- con verschenen, bruiste hun een golf van geestdrift en onverwrikbaar geloof aan de gemeenschappelijke overwin ning tegemoet. DE CHINEEZEN HEROVEREN NANNING Officieel wordt te Tsjoenking bekend gemaakt, dat het den Chineezen gelukt is om de stad Nanning, het eindpunt van de spoorlijn Hanoi-Nanning, in de provincie Kwangsi, te heroveren. Naar het D.N.B. uit Tokio meldt heb ben de Japansche troepen zich uit Nan ning teruggetrokken. De aftocht ge schiedde zonder eenigerlei ontmoeting met Chineesche troepen. Van Japansche zijde wordt vastgesteld, dat de aftocht vrijwillig geschiedde, daar Nanning zijn beteekenis als steunpunt voor de ver sperring der toevoermogelijkheden van Tsjoengking verloren heeft. De 300 me ter lange brug over de Joekiang bij Nan ning is door de Japanners verbrand. Twee Britsche torpedo-vliegtuigen hebben op de Noordzee een vrij groot Duitsch koopvaardijschip aangevallen. Het schip slaagde er door handig ma- noeuvreeren in, de bedoeling van de» vijand te verijdelen, zoodat de door het Britsche vliegtuig afgevuurde torpedo’s haar doel misten. Van bevoegde Zuid-Slavische zijde wordt verklaard, dat tot dusver geener- lei bijzondere militaire maatregelen zijn getroffen. Engelsch* en Amerikaansche persagentschappen hebben sensationeele berichten verspreid, waarin zij spraken van maatregelen tot mobilisatie en an dere oorlogsvoorbereidingen van Zuid- Slavië. In leidende politieke kringen te Belgrado worden dergelijke methoden als verachtelijke intrigues beschouwd, die aan de kalme houding van Zuid- Slavië niets kunnen veranderen. Lach appelIe-vloer leggen Schrijf vrijblijvend om de nleu^ g^ EDEN WEER TE CAIRO Engelsche minister van oorlog, heeft, naar uit Londen wordt ge na zijn terugkeei* uit Palestina De Zuid-Slavische ministerpresident Zvetkowitsj heeft zijn verblijf in Monte negro afgebroken en is gisterochtend per vliegtuig naar Belgrado teruggekeerd, waar hij terstond door prins-regent Paul tezamen met den minister van buitenland sche zaken, Cincar Markowitsj, werd ont vangen. Het kabinet is gistermiddag om 5 uur bijeengekomen om de houding van Zuid- Slavië in het Italiaansch-Grieksche con flict vast te stellen. Men verwacht, dat Zuid-Slavië zijn neutraliteit zal procla- meeren. De minister van buitenlandsche zaken Markowitsj heeft gistermiddag laat, te zamen met den minister van oorlog, een gevoerd met prins-regent De Turksche ministerpresident Say- dam heeft de onafhankelijkheidsfeesten geopend met een radiorede tot het Turksche volk en waarin hij verklaar de, „dat de toestand steeds ernstiger wordt. Turkije is besloten om zich tegen eiken aanval onder alle omstan digheden met de wapens te verzetten.” Omtrent de luchtaanvallen van den vorigen nacht op Engeland verneemt het D.N.B. nog, dat vooral in de Lon- densche wijk Kensington de geworpen bommen van het zwaarste kaliber ver scheidene groote en een aantal kleine branden veroorzaakten. De Britsche admiraliteit en het mi nisterie van oorlog geven thans het verlies van het mailschip „Empress of Britain” toe, meldt het D.N.B. uit Stockholm. Voorts wordt gemeld, dat de reddingsactie terstond aangevangen werd, doch dat het schip, terwijl men trachtte het op sleeptouw te nemen, zich plotseling uit het water verhief en wegzonk. Ongeveer 508 overleven den van een totaal van 643 opvarenden zouden gered zijn. De diplomatieke medewerker van het agentschap Stefani schrijft het volgende over het Italiaansch-Grieksche conflict: De nota, die de Italiaansche gezant te Athene gisteren aan de Grieksche regee ring heeft overhandigd, legt duidelijk de volle verantwoording bloot, welke Grie kenland met zijn uitdagende houding en zijn voortdurende neutraliteitsschendin- gen op zich genomen heeft. De feiten, waarop het Italiaansche memorandum be rust, zijn ten deele bekend. Sinds gerui- men tijd ontwikkelde de Grieksche regee ring aan de grens van Albanië een poli tiek van terreur en chicanes tegenover de Albaneesche bevolking, met het doel, om aan de grens onrust te stichten. Minder bekend daarentegen zijn de schendingen der neutraliteit, die de Grieksche regee ring volgens de internationale neutrali- teitsbepalingen heeft begaan. De territo riale wateren, de kusten en de havens van Griekenland werden en worden nog door de Engelsche vloot als operatiebasis tegen Italië gebruikt. Met de Grieksche regeering als medeplichtige kon Engeland in den Griekschen archipel een geheel net oprichten voor het overbrengen van militaire informaties en voor het verzor gen van zijn eigen strijdkrachten. De di plomatieke vertegenwoordiger van Italië heeft de Grieksche regeering daarop her haaldelijk gewezen. Maar de Grieksche re geering heeft haar samenwerking met de bewapende Engelsche krachten nog ver sterkt, in plaats van maatregelen te ne men die in overeenstemming waren met haar neutraliteitsplichten. Griekenland heeft zich daarbij verlaten op de „garan tie” van Engeland, dat er sinds het uit breken van het conflict slechts op uit was politieke en militaire verplichtingen aan te gaan, welke Engeland een uitbreiding van zijn omsingelingsplannen tegen de as mogendheden mogelijk maakten. De ver antwoording voor een dergelijke politiek valt uiteraard allereerst op de regeering van Londen terug, welke van het begin af aan erop bedacht* was steeds meer landen bij het conflict ter verdediging van zijn eigen imperialisme te betrekken. Men moet echter zeggen, dat de verant woording voor hetgeen thans geschiedt rechtstreeks op rekening komt van de ^Grieksche regeering, die zich er reken schap van had dienen te geven, dat de voortdurende schendingen der neutraliteit in alle omstandigheden ernstige gevolgen moesten hebben. De Italiaansche regee ring heeft buitengewoon lang geduld ge had, maar thans is de maat vol, en de ware bedoelingen van Griekenland moe-1 1 ten thans definitief worden opgehelderd. I tiek begonnen, welke zijn belang eischt In den loop van den ministerraad van 26 October hebben de leden der regee ring eenstemmig verklaard, dat deze politiek de eenige is, welke met de be langen van Frankrijk te rijmen valt. Deze eensgezindheid spreekt de loopen- de geruchten tegen, welke zekere agen ten van het buitenland verspreiden. Wat de Engelsche propaganda be treft, de Franschen hebben al lang be- 'grepen, welk egoïstisch doel deze na streeft. Frankrijk wil leven en heeft den weg naar zijn wedergeboorte en welzijn teruggevonden en het zal dien van nu af ni<_. meer verlaten. Het tweede radiomanifest verklaart o.a.: Wij waren overwonnen. De door de nederlaag verwekte bitterheid, de toe stand van desorganisatie, de ontzaglijke moelijkheden van alle kanten, brach ten het gevaar met zich mede een gevoel van onmacht en vertwijfeling in ons binnenste in stand te houden. De regeering van maarschalk Pétain heeft m de eerste plaats Frankrijk weer zelf vertrouwen gegeven. En nu pleegt de overwinnaar, die zich boven zijn over winning verheft, overleg met den man, die Frankrijk personifieert ih het hoog ste en edelste, dat het heeft. Hij ver klaart dien, dat hem geen wraakgierig heid bezielt. Hij spreekt den wensch uit, Frankrijk de plaats te geven, waarop net m het Europa van morgen recht heeft. Laten wij derhalve onze gevoelens van wrok tot stilzwijgen brengen. Laten wij uit onzen geest de gevaarlijke illusies verjagen, welke een leugenachtige pro paganda in stand tracht te houden. La ten wij onze ziel vernieuwen, en voor alle dingen, laten wij eensgezind zijn. Luisteren naar Britschen omroep in Frankrijk verboden De Fransche regeering heeft besloten het luisteren naar den Engelschen om roep op openbare pleinen en in lokalen te verbieden. Overtredingen van dit ver bod zullen streng gestraft worden. De betrokken radiotoestellen zullen in be slag worden genomen. Vrede pas mogelijk na de overwinning De vrede is evenwel, zoo verklaart men in Berlijnsche politieke kringen voor en na met nadruk, pas mogelijk na de overwinning der asmogendheden. Men acht het te Berlijn symbolisch, dat de Florentijnsche ontmoeting FührerDuce gisteren op den achttien den verjaardag der fascistische revolu tie plaats had. Hitler vertrokken De Führer heeft na zijn gedenk waardige ontmoeting met den Duce, om 6 uur gistermiddag Florence ver laten. De Duce vergezelde per auto den Führer opnieuw onder de bijvals betuigingen v.an vele tienduizenden, die langs de straten opgesteld ston den, van het palazzo Vecchio naar het centraal station te Florence. Voor het station, waar ook de poli tieke leiders van de Landesgruppe Italië en der Ortsgruppe Florence, als mede afdeelingen van de Hitler jeugd aangetreden stonden, kwam het nog maals tot een overweldigende af- scheidsdemonstratie. Op het perron, waar dezelfde persoonlijkheden en ver tegenwoordigers van partij, staat en weermacht als bij de ontvangst aan wezig waren, inspecteerden de Führer en de Duce de eerecompagnie. Voor het vertrek van den trein on derhielden Mussolini en Hitler zich nogmaals enkele minuten in een uiterst vriendschappelijk gesprek en namen daarna zeer hartelijk afscheid. Ook het afscheid der beide ministers van buitenlandsche zaken was niet minder hartelijk en vriendschappelijk. Onder de klanken van de Duitsche volksliederen zette de trein zich in be weging, terwijl de Führer uit zijn wa gon den Duce een laatsten afscheids groet toewuifde. P O LITI E-l NSP ECTEU R DOOR ZUID- SLAVIË UITGELEVERD De voormalige inspecteur van politie te Boekarest, Parisianu, een der voornaam ste medeplichtigen aan de bloedige onder drukking van de Ijzeren garde onder het bewind van Carol, die er in slaagde naar Belgrado te vluchten, komt vandaag on der bewaking te Boekarest aan. De Zuid- slavische regeering heeft aan het Roe- meensche verzoek om uitlevering gehoor gegeven. UITLEVERING VAN URDARIANU EN MEVR. LUPESCU GEVRAAGD Het officieele verzoek der Roemeen- sche regeering aan de Spaansche tot uitlevering van den voormaligen hof maarschalk Urdarianu, die tezamen met ex-koning Carol het land verlaten heeft, is de Spaansche regeering Zaterdag overhandigd. In tegenstelling tot anders luidende berichten staat vast, dat dit verzoek slechts betrekking heeft op Ur darianu en dat ook de uitlevering van mevr. Lupescu is gevraagd. VELE SLACHTOFFERS VAN EEN TREINBOTSING In de nabijheid van Barczi, 6 km van Ploesti, zijn op den hoofdspoorweg tus schen het oliecentrum en Boekarest gis teren twee militaire treinen in botsing gekomen, waarbij vele personen werden gedood of gewond. Koning Boris verklaarde voor het par lement, dat de traditioneele betrekkin gen tusschen Boelgarije en Roemenië hersteld zijn. „Onze betrekkingen tot Zuid-Slavië en Turkije”, aldus de ko ning, „zijn in overeenstemming met de verdragen, die ons met die landen binden. Onze politieke en economische betrekkingen met de Sovjet-Unie ont wikkelen zich verder in gunstigen zin”. De koning deelde verder mede, dat maatregelen ter versterking van de na tionale verdediging getroffen zijn. De bereidheid der Boelgaren om de onaf hankelijkheid van het land te verdedi gen is een reden om de toekomst des lands rustig tegemoet te gaan. Een neutraliteitsverklaring in Grieksch-Italiaanschen strijd werd niet gegeven, maar de koning roemde de vriendschap tot de as-mogendheden. Hij zeide: „Wij danken de groote- leiders van Duitschland en Italië voor het initi atief en de vriendschappelijke medewer king in het Dobroedsja-vraagstuk. Dit heeft de vriendschappelijke betrekkin gen, die tusschen ons en deze beide groote volken bestaan, nog geconsoli deerd”. Officieus wordt uit Berlijn gemeld De samenkomst van Führer en Duce te Fförence neemt de belangstelling van de geheele Duitsche hoofdstad in be slag. Zij wordt in Berlijnsche politieke kringen als symptomisch voor het op gevoerde tempo der ontwikkeling van de wereldpolitiek zonder en tegen En geland beschouwd. Men wijst er te Berlijn op, dat de reeks diplomatieke acties van den laatsten tijd, de ont moetingen van den Führer met den vice-voorzitter van den Franschen mi nisterraad, Laval, vervolgens met het Spaansche staatshoofd, generalissimus Franco en tenslotte met den president van de Fransche republiek, maarschalk Pétain, geschiedde»-in aansluiting op de laatste bijeenkomst van Adolf Hitler en Benito Mussolini op den Brenner. Het is derhalve niet meer dan natuur lijk, zoo verklaart men te Berlijn, dat de beide staatslieden van de as elkander thans weer ontmoeten om een besluit te nemen over datgene, wat zich intusschen opgeworpen heeft aan on derwerpen voor beraadslaging. DE AMERIKAANSCHE HULP AAN ENGELAND De kwestie, of de Vereenigde Staten na de verkiezingen grootere credieten aan Engeland zullen verleenen, wordt in economische kringen te New York met levendige belangstelling besproken. In deze kringen wordt verklaard, aldus het D.N.B., dat de Vereenigde Staten van Engeland in geval van toekenning van leeningen, behalve het. reeds tot stand gekomen afstaan van militaire steun punten in de Engelsche koloniën op het Westelijk halfrond, ook het opgeven van de Britsche kapitaalbeleggingen in Amerika, met inbegrip van de Zuid- amerikaansche staten zouden eischen. Men gelooft te Berlijn, dat het resultaat der bespreking te Flo rence niet lang op zich zal laten wachten en herinnert in dit ver band opnieuw aan de vroegere samenkomsten van den Führer en Duce, welker resultaten steeds zeer spoedig in daden en gebeurtenissen aan den dag getreden zijn. ties verwoest, in het Oostelijke deel van Liverpool-Birkenhead ontstonden verscheidene branden. In stoutmoedige duikvlucht is Zondagavond bovendien een colonne vrachtauto’s succesvol met mitrailleurvuur bestookt en volkomen uiteengejaagd. Voorts beschoot een vliegtuig in een duikaanval een spoor trein bij Burry St. Edmunds en werd een convooi aan de Zuidoostkust van Engeland gebombardeerd. Lichte gevechtsformaties van het Duitsche luchtwapen hebben gistermid dag hun aanvallen op Londen ononder broken voortgezet. Zij wierpen talrijke bommen op voor den oorlog belangrijke doelen, waaronder o.a. een station en fabrieksinstallaties. Er ontstonden luchtgevechten tusschen Duitsche Mes- serschmitt-jagers en Engelsche Spitfi res. Hierbij werden 2 Britsche toestel len neergeschoten, 1 Duitsch vliegtuig Te Liverpool werden haveninstalla- wordt vermist. Radio-Moskou heeft met alle objectivi teit de berichten over de ontwikkeling van den toestand in Griekenland bekend gemaakt. Zoowel de berichten uit Rome als die uit Londen en Athene werden ge publiceerd. Voldoening in Roemenië De eerste commentaren der Roemeen- sche openbare meening op den nieuwen, toestand in de betrekkingen tusschen Ro me en Athene geven te kennen, dat de gebeurtenis niet alleen met volkomen be grip, maar ook met voldoening wordt ontvangen. Nieuwe toestand geen verrassing voor Boelgarije Stefani meldt uit Sofia: De nieuwe toe stand, die ontstaan is in de betrekkin gen tusschen Italië en Griekenland, heeft geen verrassing gewekt in Boelgarije, waar men van nabij de provoceerende politiek van Athene had gevolgd, provo- ceerend niet alleen ten opzichte van Al banië, maar' ook jegens de as-mogend heden. De Boelgaarsche regeering volgt met de grootste belangstelling de ont- wikkeling van den toestand op den Bal kan. De minister van buitenlandsche za-* ken Popoff heeft gisterochtend een lang durig onderhoud gehad met den Italiaan schen gezant. De Bulgaarsche minister van oorlog heeft aan vertegenwoordigers van de pers verklaard, dat met het oog op de gebeurtenissen in Griekenland geen spe ciale maatregelen zijn getroffen. De mi nister verklaarde met nadruk, dat aan de Bulgaarsch-Grieksche grens alles rustig is. Proclamatie van de Albaneesche regeering De regeering van Albanië heeft proclamatie tot het volk uitgevaardigd, waarin wordt opgemerkt, dat het denk beeld en de levendige hoop der voor vaderen in vervulling gaat, n.l. de terug- Lkeer van Tsjamoerie tot het Albaneesche rjaderland. Op dezen dag der bevrijding,’ Vertrouwd adres koopt a Uoogsten prijs! Te Vichy is officieel bekend gemaakt, dat de vice-voorzitter van den minister raad, Pierre Laval, tot minister van buitenlandsche zaken is benoemd. Van daag zal deze benoeming in de staats courant worden bekend gemaakt. Bau- doin zal, klaarblijkelijk op persoonlijk verlangen van maarschalk Pétain, in de regeering zitting houden. Hij krijgt de functie van onderstaatssecretaris, wel ke bjj het vice-presidentschap wordt in gevoerd. Dit nieuwe secretariaat is be last met de coördinatie van de verschil lende economische problemen, welke zich voordoen voor de afzonderlijke mi nisteries. In het overdragen van het ministerie van buitenlandsche zaken aan Laval, is een goedkeuring van den Kant van Pétain te zien van de door hem ingeslagen politiek van ^uitsch-F ran- sche samenwerking en tegehjkertyd een persoonlijke waardeering voor heaves De koerswijziging ^er buitenland sche politiek De Fransche bladen publiceeren twee radiomanifesten aan het Fransche volk, welke blijkbaar ten doel hebben, de koerswijziging der Fransche buitenland sche politiek voor de Franschen begrij pelijk te maken. In het eerste manifest wordt gezegd, dat de ontmoeting tusschen den Führer en maarschalk Pétain het begin van een nieuw tijdperk beteekent en de deur naar een betere toekomst opent. Wij hebben, zoo heet het o.a., in den loop van deze maanden smartelijke ja, tra gische uren doorleefd. Wij weten, dat de taak van den wederopbouw; welke ons wacht, ontzagwekkend is, maar de hoop ontwaakt weer. Frankrijk heeft in een geest van vrij willige instemming van nu aX de poli- gevoerd. Den republikeinen verweet hij vroeger tegen de bewapening geweest te zijn, terwijl zij thans de z.g. gebrek kige bewapening critiseeren. Het is niet waar zeide spreker dat de bewa pening van Amerika wordt tegen gehouden. De vloot is thans op het hoogtepunt van haar slagvaardigheid. Het leger en het luchtwapen zijn in vredestijd nog nooit zoo ontwikkeld geweest als thans, hoewel voor de absolute veiligheid van Amerika nog niet toereikend. Voorts verweet hij den republikeinen tegen de wijziging der neutröliteitswet gestemd te hebben. De opheffing van het embargo op de verschepingen van wapenen en munitie heeft het echter Amerika pas mogelijk gemaakt om vliegtuigen, schepen, geschut en munitie naar overzeesche landen te leveren, hetgeen practisch een veiligheids maatregel voor Amerika geweest is. Ten slotte betoogde Roosevelt opnieuw, zooals reeds in vroegere verklaringen, dat Ame rika den weg des vredes zal blijven be wandelen.

Haagsche Courant | 1940 | | pagina 2