het geven Engeland zal Griekenland volledige ondersteuning f Woensdag 30 October 1940. nieuwe De directeur-generaal van Winterhulp Nederland het woord aan „Economische vraagstukken Europa” No. 17712. in Een lezing van commissaris-generaal dr. H. Fischböck Wezen doel der nieuwe organisatie en Dokterstelefoon: ENGELSCHE BOM OP EEN WOONWIJK IN DEN HAAG Eén doode en zes gewonden De eerste oorlogsdag te Athene VERDUISTEREN van 6.15 uur n.m. tot 8.33 uur v.m. J n.m. uur en Tijdens de rede van dr. Hans Fischböck Grieksche koning neemt het opperbevel op zich 5 V 5 V 5 Nieuwe maan: 31 October op 9 uur v.m. onder 6.09 No. 116364 4 Het Engelsch-Grieksche overleg Telefoon 116300 (zeven lijnen) Giro No. 12500 Houder dvijf tig slachtoffers te Patras Voor leden en genoodigden van de Maatschappij voor Handel en Nijverheid Hedenmorgen heeft de heer C. Piek, de nieuw benoemde directeur- generaal van de stichting Winter Hulp Nederland, op de dagelijksche persconferentie aan den Kneuterdijk 20 een rede voor de pers gehouden. Tijdens de rede van den heer C. Piek. Rechts naast hem de heer Janke. Vannacht in ons land 15 dooden 14 gewonden bij bomaanslagen 5 A a A a A De Nederlander moet met vreugde en overtuiging kunnen geven Grieksch contact met Turkije COURANT HAAGSCHE PRIJS DER ADVERTENTIËN: PRIJS DEZER COURANT: is Z.g. Stadspatiënten: No. Engel- (Polygoon) (Zie verder 2e blad, pag. 2$ Turksche spoorwegverkeer naar het Westen gestaakt I V v V V V 8 V 5 V 8 5 V v V V V V V V V V 5 V V v s Tusschen 10 u. n.m. en 7 u. v.m.: No. 394920 Ziekenfondsleden De Volhardi«> 1 Voor ’s-Gravenhage bij vooruitbet per 3 mnd. met „Kikeriki”, „De Nieuwste Mode”, „Koloniaal Bijblad” en „Letterkundig Bijblad” f 3.Franco per post met Mode blad ƒ4.—, zonder Modeblad f3.75 Buitenland ƒ9.—. Landen waarop het verlaagd intern, drukwerk-posttarief van toepassing is 7.p. kw. Bij postkantoren tegen de geldende goedk. abonn.prijzen. Afz. nummers S ct., fr. p post 10 ct. de Duitsche gezant in een van de voor steden van Athene bewoont. Hij wacht daar op zijn uitwisseling tegen den Griekschen gezant te Rome, Politis. In het gebouw van het Italiaansche ge zantschap, dat zorgvuldig wordt be waakt, bevindt zich een groot aantal vooraanstaande Italianen. Een groot aantal gendarmen en poli tiebeambten in burger zijn op de been om het Grieksche gezantschap te be waken te Rome. I tenissen I De gisteren door den Rijkscommis- saris voor het bezette Nederlandsche gebied, Rijksminister dr. Seyss-Inquart, benoemde directeur-generaal van de nieuwe stichting Winterhulp Neder land, de heer C. Piek, heeft heden op de dagelijksche persconferentie een uiteen zetting gegeven van doel en werkwijze der nieuwe organisatie. Over de figuur van den directeur- generaal gaven wij gisteren reeds en kele bijzonderheden. Hetgeen reeds toen naar voren werd gebracht over zijn organisatorische gaven moge nog hier in een bevestiging vinden, dat de heer Piek reeds hedenmorgen persoonlijk de slachtoffers heeft bezocht van den bomaanval, welke gisteravond hier ter stede heeft plaats gehad en zich van de veroorzaakte schade op de hoogte heeft Volgens een bericht van het D.N.B. uit Stockholm, erkent de Londen- sche „Daily Telegraph”, dat door den Engelschen en den Griek schen marinestaf gemeenschappe lijke plannen zijn uitgewerkt, die thans in daden omgezet kunnen worden. De besprekingen hebben zich volgens het blad ook met Grie- kenlands behoefte aan sterke kust- batterijen bezig gehouden. Enge land heeft zijn uiterste best gedaan om Griekenland met moderne stuk ken geschut van voldoende draag wijdte uit te rusten. Deze courant verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen BUREAUX: WAGENSTRAAT 35—37 Bijkantoren: Scheveningen, Keizerstr. 319, Tel 550310; Rijswijk, Kantoor- boekh. Leeuwendaal, Oranjelaan 3, Tel. 119461, Voorburg, Boekhandel H. E. G. Ru ijs, Heerenstr. 124, Tel. 778038; Filialen: N.V. Kantoorboekh. Th. J. de Koning, Goudsbloemlaan 3, Tel. 330263; Boekh. J. B. v. Seters Jr., There- siastr. 108a, Tel. 772444; Boekh. E. D. Couvée, van Hoytemastr. 66, Tel. 721187 Sedert Maandag is het Turksche spoorwegverkeer naar het Westen vol komen gestaakt, doordat de spoorlijn bij Adrianopol over Grieksch gebied leidt en Griekenland alle spoorlijnen heeft stilgelegd. De telefoon- en telegraafverbindin gen van Istanboel naar het Westen zijn tot dusver niet verbroken. heele Grieksche archipel, namelijk dat op Kreta reeds sedert eenige weken in handen van de Britsche luchtstrijd krachten zou zijn. Naar wordt gemeld, heeft de Griek sche koning zelf het opperbevel op zich genomen over alle strijdkrach ten te land, ter zee en in de lucht. Tot opperbevelhebber is benoemd generaal Papagos. Van 1—5 regels ƒ1.50. Iedere regel meer tot 10 regels 40 ct., daarna iedere regel meer 50 ct. Reclames 90 ct. per regel. Bewijsnummers 5 ct., fr. p. post 10 ct. Incasso binnen de stad 5 ct., buiten de stad volgens posttarief. Bij vooruitbetaling: Kleine Advertenties 90 ct.; Dienstaanbiedingen 70 ct. Advertentiën waarin voorkomt „Brieven aan het bureau van dit blad” 10 ct meer. voor de luchtbescherming gedroeg, maar er de voorkeur aan gaf de ver schillende phasen van het bombarde ment te aanschouwen. De tegenwoordige situatie ft» Nederland. De tegenwoordige situatie in Nederland aldus spreker kan als volgt wordeSt gekarakteriseerd Zoowel ten aanzien van levensmiddelen als cok ten aanzien van particuliere wer&. zaamheden zijn in Nederland beperkingen in het leven geroepen. Veel van datgene wat vroeger ter beschikking kon worden gesteld, kan thans van het Duitsche stand punt uit bezien, niet meer in de circus- latie aanwezig zijn. Spr. herinnerde in dit verband aan de woorden, die door den Rijkscommissaris dr. Seyss Inquart kort na het aanvaarden van zijn functie we», den uitgesproken, dat de levensomstan digheden en de levensvoorwaarden in Ne derland geheel en al zullen overeenkomen mét hetgeen in Duitschland voor het volk ter beschikking staat. De rantsoeneering en uitdeeling van goederen hier te lande houden geheel en al rekening met de bij zondere behoeften van het Nederlandsche volk De bestaande organisaties Wat de verzorging betreft van de men- schen, die in nood verkeeren, wordt uit gegaan van den bestaanden toestand. Winterhulp Nederland werkt niet los van de bestaande organisaties als Maat schappelijk Hulpbetoon en Armenzorg. Zij hebben echter thans een uitsluitend adviseerende taak. De heer Piek is echter van meening, dat op deze wijze toch nog een groote groep van hulpbehoevende rnL.i. _‘hen zou kunnen worden uitgesloten en dit wenscht hij te voorkomen. (Zie verder 3e blad, pag. 1.) belang boven persoonlijke belangen moet worden gesteld. Deze stelling komt geheel en al overeen met de principieele formu- leeringen der politieke partijen gedurende de laatste jaren in vele landen. Het nationaal-socialisme stelt zich tot taak zich dit feit helder en duidelijk voor oogen te houden en dit principe conse quent ten uitvoer te leggen. Van groot be lang voor de toekomstige ontwikkeling der staathuishoudkunde in de komende tijden acht spreker het feit, dat de ont wikkeling van het bedrijfsleven niet mag worden belemmerd door een vrije politieke ontwikkeling. De vertegenwoordigers van de liberale stroomingen zullen niet kunnen tegenspreken, dat de gang van zaken in economisch opzicht gedurende de laatste jaren in de eerste plaats uitging van de opvattingen van den „homo-economicus”. De oorzaken, die verantwoordelijk geacht kunnen worden voor de handelwijze der menschen, zijn zeer verschillend. Het be langrijkste feit echter, dat voor oogen gehouden moet worden, is de conclusie, dat politieke belangen hoe langer hoe meer voor bedrijfsbelangen zijn gekomen. Het geleide bedrijfsleven is geheel en al afhankelijk van de ontwikkeling van de vrije staathuishoudkundige krachten. Het liberalisme is thans geen na te stre ven ideaal meer. Thans echter dienen be paalde overheidsmaatregelen te worden genomen als waarborg voor een ongehin derd functioneeren van het bedrijfsleven. In een vrijere volkshuishouding moet het particuliere eigendom gewaarborgd blij ven. Daarnaast echter blijft de noodzake lijkheid bestaan, dat de staat door middel van wetten en verordeningen de onder linge verhoudingen regelt. Als voorbeeld noemde dr. Fischböck de verhouding tus schen huurder en verhuurder van een perceel, waar de sociale betrekkingen sterk afhankelijk zijn van een goede of minder goede conjunctuur. Vervolgens kwam dr. Fischböck op het probleem te spreken wat in het nieuwe In den loop van den middag had minister-president Metaxas een te lefonisch onderhoud met den Turk- schen president Inonu. Het gesprek had betrekking op den toestand van Griekenland na het stellen van den Italiaanschen eisch. Vervolgens ontving Metaxas den Engelschen gezant. Deze heeft zijn regeering een niet gechiffreerd telegram ge bonden over de besprekingen, die hij met Metaxas heeft gevoerd. Daarin zet hij uiteen, dat Metaxas een beschrijving heeft gegeven van den toestand en om hulp van En geland heeft gevraagd. De Griek sche regeering ontving in den loop van den dag het antwoord van de Engelsche regeering, volgens het- velk deze de aan Griekenland ge geven garantie zou nakomen. Enge land zal Griekenland volledige on dersteuning bieden. Metaxas ont ving verder den Turkschen gezant en zette hem den toestand uiteen, looals die was geworden na het overschrijden van de grens door Italiaansche troepen in Epirus. Fusie van Italiaansche en Albaneesche weermacht Stefani meldt uit Tirana, dat Maan dagmiddag de opperste fascistische corporatieve raad in plenaire zitting vergaderd en ingestemd heeft met het wetsontwerp over de fusie der Italiaan sche en Albaneesche weermacht inge volge de unie tusschen Albanië en Italië. Welkomstwoord van ir. A. Plate. De voorzitter van de Maatschappij voor Handel en Nijverheid, ir. A. Plate, sprak een kort woord van welkom tot dr. Fisch böck en de andere gasten en stelde daarin zijn vereeniging aan hen voor als de eenige en oudste gesticht namelijk in 1770 waarin het geheele Nederlandsche bedrijfsleven is georganiseerd. Vervolgens gaf spreker een kort overzicht van de taak en de werkzaamheden der Maat schappij, die ook het sociale en publieke terrein beslaan, waarna hij de hoop uit sprak, dat zij ook in de toekomst haar taak in het belang van Nederland zou kunnen voortzetten. Naar uit een mededeeling van het ministerie voor openbare veiligheid te Athene blijkt, heeft het bombardement op de voor den oorlog belangrijke doe len van Patras 50 dooden en 100 ge wonden geëischt, doordat zooals in de mededeeling gezegd wordt, de bevol king zich niet naar de maatregelen De middelen Er is uiteraard veel geld noodig. Men zal trachten dit te verkrijgen door huis- en straatcollecten. Ook giften in natura zijn welkom. Overschrijvingen kunnen ge schieden op postgiro 5553. Alle Banken in Nederland zijn tot nader order in de gelegenheid gelden te ontvangen en op dit gironummer over te boeken. De opbouw van de provinciale en lan- delijke organisaties zal geleidelijk moeten geschieden een organisatie als deze is niet uit den grond te stampen. Het is daarom noodig. dat het hoofdkantoor niet storend overstelpt wordt met aanvragen. Zij, die helpen willen, worden daarom verzocht zich bij de plaatselijke instanties dat zijn dus de burgemeesters, te melden. De heer Piek stelde hierna drie punten vast ten aanzien van de organisatie met betrekking tot de inzamelingen. In de eerste plaats den opbouw en uitbouw der organisatie in haar geheel, in de tweede plaats de directe verzorging van de men schen in nood en in de derde plaats de snelle en doeltreffende methoden van in zameling zoo spoedig mogelijk de plaatselijke orga nisaties in werking treden en daarom heeft de directeur-generaal bepaald, dat voorloopig de burgemeesters der gemeen ten zullen optreden als plaatselijke direc teuren. Er zal een oproep uitgaan aan de burgemeesters, waarin zij worden aange spoord de plaatselijke zorg op zich te nemen of met toestemming van den directeur-generaal plaatsvervangers daar mede te belasten. Het is de bedoeling dat het leeuwen deel van den arbeid op de plaatselijke directeuren komt te rusten. De plaatse lijke directeuren zullen zich de medewer king moeten verzekeren van personen uit alle geledingen van het volk. Immers het moet helder vaststaan, dat de arbeid van Winterhulp Nederland een arbeid voor allen door allen moet zijn. Er is naar gestreefd, zooveel mogelijk alle groepen der bevolking bij dit prach tige sociale werk te betrekken de orga nisatie is op zoo breed mogelijke basis op gebouwd. Europa moet worden geproduceerd in een afzonderlijk land. Dit probleem is geheel en al afhankelijk van de invloedssfeer van den staat. Bij een principieele beschou wing omtrent dit vraagstuk moet voor oogen worden gehouden, in welke mate het welzijn van de gemeenschap het beste kan worden gediend. Aan de spits van de volkshuishouding moet geheel en al de leus worden gesteld het nut der gemeenschap. Het Duitsche nationaal-socialisme wil het standpunt vertegenwoordigen, dat zoowel denken als handelen in dezen zin boven alles moet worden gesteld. Het nationaal-socialisme is van meening, dat de vrije ontwikkeling van de afzonderlijke vrije krachten hier mede in hoofdzaak rekening moet houden. Het is niet gewenscht om de oogen geslo ten te houden voor de totale ontwikkeling van de naties. Restricties in dit opzicht mogen in geen geval een doel beteekenen. maar slechts een weg. De oorlog stelt aparte eischen Het is vanzelfsprekend, dat in de tegen woordige periode van oorlog eischen ge steld worden, die niet steeds op de juiste wijze worden getaxeerd. Dr. Fischböck legde den nadruk op het feit, dat de be trekkingen tusschen Nederland en Duitsch land op dit oogenblik sterk onder den in vloed van den nog aan den gang zijnden oorlog in het overige deel van Europa staan en afhankelijk zijn. Het belangrijk ste doel van het Duitsche volk, dus ook van het Duitsche bedrijfsleven, is de suc cesvolle beëindiging van dezen oorlog, De Nederlanders bekijken dit Duitsche standpunt natuurlijk van een geheel an dere zijde, hetgeen spr. zeer goed kan be grijpen. Dr. Fischböck echter legde met klem den nadruk op het feit, dat men ook in Nederland rekening dient te houden met de moeilijkheden, die het Duitsche bedrijfsleven ondervindt. De huidige gedirigeerde staathuishoud kunde beteekent niet, dat de overheids instanties de getroffen restrictie-maatrege- len op menig gebied ook in de toekomst zullen toepassen. Wij bevinden ons in een overgangsperiode, waarmede men terdege rekening moet houden. In Duitschland, zoo zeide dr. Fischböck, heeft ondanks den oorlog, toch nog een vrije ontwikkeling van het particuliere initiatief plaats, hoe onwaarschijnlijk dit ook moge lijken. Als voorbeeld noemde hij het feit, dat de schaarschte aan grond stoffen door de bedrijfsleiders van vele ondernemingen op vaak ingenieuze wijze wordt vervangen door nieuwe uitvindin gen en procedé’s. De economische struc tuur in Duitschland is geheel en al ge baseerd op het feit, dat de bestaande moeilijkheden met het inspannen van alle krachten dienen te worden overwonnen. Spr. verklaarde dan ook. en dit werd door hem als een tegenstelling genoemd met de houding van het bedrijfsleven in Nederland, dat men in Duitschland op het oogenblik niet „wacht” maar tracht de moeilijkheden, die zich in het productie proces voordoen, te over winnen. De Duit sche ondernemer houdt zich steeds weer voor oogenwat kan ik met mijn onder neming, met mijn fabriek beginnen zon der grondstoffen? Dr. Fischböck deed een dringend beroep op de leiders van het Nederlandsche be drijfsleven, wier vertegenwoordigers thans bijeen waren, zich deze Duitsche opvatting voor oogen te houden. De op lossing van de bestaande vraagstukken en problemen binnen het kader van het Ne derlandsche bedrijfsleven zou in hoog» mate het belang voor het Nederlandsche volk beteekenen. De heer Piek begon zijn rede met er op te wijzen, dat de nieuwe organisatie een zekeren geest van wantrouwen zal hebben te overwinnen, maar hij was er van overtuigd, dat dit wantrouwen spoe dig voor een volledig vertrouwen in de nieuwe stichting zou plaats maken. De organisatie De organisatie Winterhulp Nederland werd in den vorm van een stichting vast gelegd. Het hoofdbureau is, naar reeds be kend hier ter stede gevestigd (Hofweg 7). terwijl provinciale en plaatselijke kanto ren in oprichting zijn. Deze kantoren zul- ler; resp. geleid worden door provinciale en plaatselijke directeuren. Een verheugend verschijnsel noemde de heer Piek het, dat reeds thans een stroom van aanmeldingen is binnengeko men van menschen, die zich aanbieden om mede te werken. Dit enthousiasme wil de heer Piek zoo gauw mogelijk op vangen. Het is daarom van belang, dat Gistermiddag heeft de commissaris- generaal voor financiën en economische zaken, dr. Hans Fischböck voor leden en genoodigden van de Maatschappij voor Handel en Nijverheid in Pulchri Studio te ’s-Gravenhage een lezing ge houden over „Economische vraagstuk ken in het nieuwe Europa”. Onder het zeer talrijke gehoor, dat met groote aandacht deze lezing volgde bevonden zich tal van Duitsche- en Nederlandsche autoriteiten en de kopstukken van het Nederlandsche handels- en bedrijfs leven. Het ligt in het voornemen om reeds in November den practischen arbeid te beginnen en ook in den loop van die maand in den nood van behoeftige land- genooten te voorzien. (Polygoon) gesteld. De heer Piek trof tevens maat regelen, dat een eerste schadevergoe ding aan de zwaarst getroffenen kon worden uitgekeerd. In den afgeloopen nacht hebben in ons land weder verschillende sche bomaanslagen plaats gehad, waar bij de burgerbevolking zwaar werd ge troffen. In totaal werden 15 personen gedood en 14 meer of minder zwaar gewond. A S A A A I A A A s A x A a A 2 A a A a A a A a A A J Grieksche betoogingen United Press meldt uit Athene, dat sedert het aanbreken van den dag de menschen zich in groote geestdrift door de straten van de Grieksche hoofdstad bewegen. Een delegatie van voormalige officie ren, die vroeger tot de beste regimen ten van het Grieksche leger behoorden en die wegens het deelnemen aan den I opstand van 1935 zijn ontslagen, heeft I een petitie gericht tot den koning en tot premier Metaxas met het verzoek t deel te mogen nemen aan de verdedi- gtng van het vaderland. UitkPatras wordt gemeld, dat politie- beambten en soldaten het Italiaansche stadsgedeelte aldaar, waar de grootste Italiaansche >plonie in Griekenland woont, hebben a.fgezet om te voor komen, dat de groote anti-Italiaansche demonstratie van gisteren wordt her haald. Ook voor de gemeenschappelijke begrafenis van de eerste slachtoffers der luchtaanvallen, die Woensdag zal plaats vinden zijn met hetzelfde doel militaire voorzorgsmaatregelen getrof- f-en. I Ju®. I schufkelders. Maar er kwam geen aan- i val. Eenige minuten later werd reeds het jein „alles veilig” gegeven. Tegen i 10 ui hichtfilarm gemaakt. lateropenden de afweerbatterijen het vuur op de boven Athene cirkelende Italiaansche vliegtuigen. Volgens een officieele mededeeling I bombardeerden de Italiaansche vlieg- I tuigen het Atheensche vliegveld Tatoi. Op Athene zelf zijn geen bommen ge- I worpen. Een door het ministerie voor I de veiligheid uitgegeven communiqué bevestigt, dat bij den aanval op de stad Patras de havenwerken werden gebombardeerd. Italiaansche tegenspraak Stefani seint uit Rome De Engel sche propaganda heeft het bericht ver spreid, dat het Italiaansche luchtwapen de stad Athene zou hebben gebombar deerd. Dit bericht is onjuist. Wel heb ben de Italiaansche luchtstrijdkrachten het dicht bij Athene gelegen vliegveld Tatoi gebombardeerd. Dit vliegveld ligt op een zekeren afstand van de be woonde wijken en werd door de En gelschen gebruikt als een basis voor hun oorlogsacties tegen Italië. Bij een Engelschen bomaanval gisteravond een bom op een woonwijk te dezer stede aan de grens van het Scheveningsche gedeelte neergekomen, met het gevolg dat een bejaarde vrouw werd gedood, terwijl zes personen wer den gewond. Een woonhuis stortte 1 in en in de omgeving werden een aantal ruiten vernield. Door het onmiddellijk optreden van den geneeskundigen dienst konden de gekwetsten binnen enkele minuten ter verpleging naar het ziekenhuis worden overgebracht. In middels waren de hulpdiensten van Gemeentewerken en van de Luchtbe scherming zoomede de politie-brand- weer op de plaats van den bominslag aangekomen, waar met koortsachtigen' ijver het opruimingswerk werd aange vat. De brandweer wist met enkele stralen een in den puinhoop ontstanen brand tijdig te blusschen. In de diepe duisternis bespraken groepjes omwonenden den laffen aan slag en gaven hun verontwaardiging daarover te kennen. Het vliegveld van Kreta in Engelsche handen Het Romeinsche middagblad „Pic- coli” meldt uit Athene, dat naar ver luidt het eenige vliegveld van de ge- uiir in den morgen werd opnieuw itialarm gemaakt. Enkele minuten r) openden de afweerbatterijen het Omtrent het verloop van de gebeur- op Maandag in de Grieksche hoofdstad meldt, aldus het D.N.B., de jFXeensche correspondent van de „Po- WXa” We; bevolking Van Athene werd tegen Ut|ir 30 in den ochtend gewekt door ■isignalen. In afwachting van een «aanval begaven allen zich naar de Rust aan de Boelgaarsche grens De Boelgaarsche minister van oorlog, Daskaloff, heeft verklaard, dat aan de Boelgaarsche grens volkomen rust heerscht. (Zie verder le blad, pag. 2.) Gezanten in Rome en Athene nog niet vertrokken Volgens inlichtingen van welinge lichte Italiaansche zijde is de Italiaan sche gezant in Athene, Grazzi, nog niet uit de Grieksche hoofdstad vertrokken. De Italiaansche gezant heeft zijn woonplaats gekozen in het huis, dat □e lezing van dr. Fischböck. Aan het betoog van de commissaris- generaal over „Economische vraagstukken in het nieuwe Europa” ontleenen wij het volgende De nieuwe orde in Europa, aldus dr. Fischböck, staat geheel en al in het teeken van een hergroepeering van het politieke denken in Europa. De verandering der politieke verhoudingen in Europa zijn hiervan een gevolg. De economische theo rieën van het nationaal-socialisme zijn geen problemen, die niet reeds in staat kundig politiek opzicht vroeger in de historie van andere volken reeds naar voren zijn gekomen of aanwezig zijn ge weest. Als voorbeeld noembde spr. het beleid van den Amerikaanschen president Roosevelt na zijn verkiezing tot president in de afgeloopen jaren, terwijl deze toch zeker geen nationaal-socialist is geweest. Algemeen belang boven per soonlijk belang. Als voornaamste beginsel van het nationaal-socialistische denken verkondig de spr. de stelling, dat het algemeene I

Haagsche Courant | 1940 | | pagina 1