BOSCH FIETSLICHT DE TELEFOON pa er (fa Welken distributiebon heeft men noodig? GEMENGD NIEUWS BINNENLAND :meruntje gijzen’S JEUGD DE „Economische vraag stukken in het nieuwe Europa” GLAZEN 1 KOGEL 2 78 1 1 15 39 26 55 WILDE ZWANEN ZONDER TAL 116 31 Aug. t/m 31 Deo. 12 14 13 06 Actueele Zeeuwsche problemen 05 4 1 Oct. t/m 31 Oct. 4 DISTRIBUTIE VASTE BRANDSTOFFEN VOOR DE MAAND OCTOBER GEVAARLIJK SPEL VAN SCHOOLJONGENS AUTOBUS EN MOTORRIJDER IN BOTSING 114 42 77 76 28 14 13 04 05 06 6 A De beste vorm van snelverkeer Aankoop van textielproducten door overheidsinstellingen Vervolg van het le blad. Het betreden van de provincie Zeeland 26 Oct. t/m 22 Nov. HAAGSCHE COURANT Woensdag 30 Oct. 1940 2e bl. ARTIKELEN Tijdvak waarin geldig BON Hoeveelheid ALGEMEENE DISTRIBUTIEKAART. half pond 1 Nov. 6 Oct. t/m half pond Nov. 5 Oct t/m half pond 4 Nov. 5 Oct t/m 1 ons 9 Sept, t/m 1 Nov. 1 ons KAAS 1 ons 1 ons 19 Oct. t/m 12 Nov. BR00D80NB0EKJE. 60TERKAART. half pond BOTER BOTER half pond te VETKAART. MARGARINE of boter naar keuze half pond half pond VLEESCHKAART. 1 ons 'in 75 gram 100 gram 125 gram 150 gram RUND-, KALFS- als boven 10 k.g. 1 Oct. t/m 31 Oct. li k g. i weer en brand- het ver film ver- SCHEERZEEP (apart strookje) of scheer crème of scheerzeep BROOD ROGGEBROOD BON 01 02 03 2 2 100 gram 125 gram 75 gram half pond 1 kilo 2 liter 2 liter 5 k.g. 4 k.g. 3 k.g. 21 Oct. t/m 27 Oct. 7 dagen extra t/m 3 Nov., echter niet in restau rants e. d. 26 Oct. t/m 1 Nov. (+7 dagen extra). 19 Oct. t/m 25 Oct. 7 dagen extra). 28 Oct. t/m 3 Nov. 2 dagen extra). In een woorden PETROLEUMZEGELS Koken Verlichting KATTENBROOD Op voederkaart voor katten BON 01 02 03 BON 04 05 06 50 gram 1 tube 1 pot 26 Oct. t/m 1 Nov. (+7 dagen extra). 19 Oct. t/m 25 Oct. (+7 dagen extra). 9 Sept, t/m 3 Nov. 9 Oct. t/m 10 Nov. HEDENAVOND en MORGEN Laatste voorstellingen van Naar het boek van A. M. DE JONG een naast den Natuurlijk 1852 Inl.: Mamixstraat 18 Den Haag Telefoon 334010" tfaateA, cU*. gjvoote. VAN VRIJDAGMORGEN 10 UUR AF houden, evenals de stallen van net vee, dat inmiddels reeds in veiligheid was gebracht In totaal zijn 7000 k.g karwei- stroo en 2000 k g. witstroo verloren ge gaan De eigenaars waren niet verzekerd. MARGARINE of boter naar keuze Bon voor SPIJSOLIE of boter of margarine wordt nader aange wezen. Per bon kan men 1 eenheid van de gewenscbte soort vaste brandstoffen verkrijgen. Voor October zijn geldig: bonkaart THEE of KOFFIE SUIKER TARWEBLOEM of Tarwemeel of Roggemeel; Zelfrijzend Bak meel of Boekweitmeel HAVERMOUT of Havervlokken of Gort of Grutten RIJST of Rijstemeei of Rijstebloem PUDDINGPOEDER (waarin 100 gram zetmeel) of Griesmeel of Maïzena MACARONI of spaghetti of ver micelli KAAS ZEEP Toiletzeep (nieuwe samenstell.) Huishoudzeep Zachte zeep Zeeppoeder Zeepvlokken Zelfwerkende waschmiddelen Vloeibare zeep Voor 8 k.g droog waschgoed moet aan de wasscherij één bon vorden afgegeven. Postwissel vervalscht Op het postkantoor te Alphen aan den Rijn bood een soldaat van den Opbouw- dienst gistermiddag een postwissel aan ter waarde van veertien gulden. De dienst doende ambtenaar bemerkte onmiddellijk, dat de postwissel was vervalscht en dat hij oorspronkelijk vier gulden had gegol den. Hij wist den soldaat aan de praat te houden en liet inmiddels de politie waar schuwen, die kort daarna den verval- scher arresteerde. Bij het verhoor bekende hij, zichzelf uit Haarlem een postwissel van vier gul den te hebben gezonden, waarvan hij het bedrag veranderde in veertien. De man is ter beschikking van den officier van justitie te ’s-Gravenhage gesteld. Dr. Seyss-Inquart over den weder opbouw van Nederland In het gisteren door ons gepubliceer de interview, dat de Rijkscommissaris Rijksminister dr. Seyss-Inquart heeft toegestaan aan dr. Hageman, leze men de cijfers betreffende de werkloosheid als volgt: Op 21 Juni 1940 bedroeg het aantal werkloozen 321.809, tegenover een aantal van 208.863 op 5 Oct. 1940. Op merkwaardige wijze aan den dood ontsnapt Gistermiddag geraakte te Oursbeek de stuurinrichting van een groote verhuis- auto defect, waardoor de wagen begon *e slingeren en naar rechts uitweek. Een wielrijder werd gegrepen en in een grep pel geslingerd, waaraan hij ongetwijfeld zijn leven heeft te danken, want de auto reed over hem heen zonder hem te ra ken en kwam daarna eerst tot stilstand Nochtans had het slachtoffer ernstige inwendige kneuzingen en een armbreuk opgeloopen, zoodat hij naar het zieken huis te Heerlen moest worden vervoerd. ciale leven tot zich trekt en weer uit straalt. De oude Abdij zal inplaats van het kwijnende, het levende hart van Zee land, moeten worden. Volgens dr. Münzer is dit bouwtechnisch te bereiken door het meer dan voor de verwoesting, toeganke lijk te maken met behulp van poorten en zuilengaanderijen. Het gerestaureerde plein dacht dr. Mün zer als het centrum van folkloristische feesten als ringrijderijen. zang- en dans- uitvoeringen. De gevolmachtigde achtte Middelburg ook in de toekomst het mid delpunt dat niet vervangen zal kunnen worden door andere gemeenten, die wel licht rijker aan inwoners zullen zijn Ook als marktplaats zag hij Middelburg eerlang aan beteekenis winnen, en hij zegde alle medewerking toe om Middel burg als bindmiddel tusschen stad en platteland te versterken. HONDENBROOD Op voederkaart voor honden* voor groep I en II - UI IV V - VI gevestigd, Arnhem, het rijksbureau voor wol en lompen te Tilburg en de sectie confectie van deze bureaux te Amsterdam, benevens het rijksbureau voor de distributie van tex tielproducten door den handel te ’s-Gra venhage, aan rechtstreeksche aanvragen tot levering van de hierboven genoemde goederen, kleedingstukken en artikelen geen gevolg meer zullen geven. In de formulieren, hierboven bedoeld, kunnen de gewenschte aanvragen tot af- levéring aan het rijksinkoopbureau wor den opgegeven. Na overleg met de boven vermelde rijksbureaux wordt bepaald of en in hoeverre aan de aanvragen gevolg kan worden gegeven. Een en ander houdt niet in, dat de aankoopen door de boven bedoelde diensten en instellingen in het vervolg centraal zouden geschieden. Nadat de vereischte goedkeuring is verkregen, kunnen deze inkoopen op de gebruike lijke wijze bv. bij een plaatselijken detailhandelaar of grossier, worden ver richt. Gistermiddag is te Bruns- sum een vrachtauto tegen een autobus opgereden, waardoor de chauffeur van de auto een lichte hersenschudding kreeg Hij werd naar het ziekenhuis te Heer len gebracht. De inzittenden van den bus kwamen met den schrik vrij. De schade aan beide voertuigen is aanzienlijk. Het verstrekken van uitzonderings- vergunningen Officieel wordt medegedeeld Het is den laatsten tijd herhaaldelijk voorgekomen, dat ingezetenen van de meer Noordelijk gelegen provinciën, die door Zeeland willen reizen, in Roosen daal aankomen zonder in het bezit te zijn van de uitzonderingsvergunning voor het betreden der Zeeuwsche eilan den. Om in de provincie Zeeland te mogen komen, dient men een verzoek tot het ontvangen van een vergunning te richten tot de burgemeesters van die gemeenten, in welke men zijn moet. Deze verzoeken worden na toetsing op de noodzakelijk heid van het bezoek en nadat de bur gemeesters hun standpunt te dien op zichte hebben bepaald, gezonden naar den bevoegden stafofficier, die gedeta cheerd is bij den vertegenwoordiger van den Rijkscommissaris, die opnieuw het verzoek zal toetsen en de vergun ning uitreikt. In het verzoek, dat men tot de bur gemeesters richt, moeten zijn vermeld de familienaam met voornamen van den aanvrager, beroep, woonplaats en straat, geboortedatum en geboorte plaats en bovendien de motieven voor en den duur van het bezoek. Zij, die dezen weg niet volgen en toch naar Zeeland reizen, worden zon der nader onderzoek direct uit de pro vincie verwijderd en gedwongen naar huis terug te keeren. Verzoeken tot andere dienstinstanties gericht, worden niet behandeld. Vragen zijn gerezen of ook voor Ber gen op Zoom en voor de beide Zuid- hollandsche eilanden Goeree en Over- flakkee een vergunning noodig is. Van bevoegde zijde zullen daarover nadere mededeelingen worden gedaan. Centrale Commissie van het provinciaal verzekeringswezen. Tot de in de centrale commissie van het provinciaal verzekeringswezen samenwer kende vereenigingen is de Nederlandsche Broederschap van gediplomeerde make laars toegetreden. Daarentegen meende de bond van provinciale assurantiekantoren op haar eerst ingenomen standpunt van samenwerking en gezamenlijk optreden De Volksche Werkgemeenschap Van Zaterdag 26 tot Maandag 28 dezer werd te Markelo een bijeenkomst gehou den van de naaste medewerkers der kort geleden opgerichte „Volksche Werkge meenschap”, welke, zooals reeds werd bericht, onder leiding staat van dr Joh Theunisz. Dr. Bursch heeft gesproken over de beteekenis en de plaats van het streek museum. Dr. Theunisz gaf een uiteenzetting over de ..Saksen in dezen tijd”, in welke voor dracht spreker wees op het ontwaken in het Saksenland en op treffende wijze den aard van den Saks wist te schilderen. In aansluiting hierop sprak de Friesche voorman R. P. Sybesma, over de Friesche beweging, die ongeveer het midden van de vorige eeuw begon met een strijd van Harmen Sytstra voor het behoud van de Friesche taal. Die Friesche strijd is niet vrij gebleven van de stroomingen, die in deze honderd jaren op den voorgrond zijn getreden. Het was de kort geleden ge storven Friesche dichter Jan Melies van der Goot, die in een brochure, welke in 1930 uitkwam, de oude draad weer op vatte en door zijn geschriften den stoot heeft gegeven voor de volksche richting in de Friesche beweging. Vele Friesche genootschappen en vereenigingen hebben zich aangesloten onder leiding van het driemanschap ds. D. S. Kalma. Folkerts- ma en Sybesma. De heer J. C. Nachenius sprak over „Wetenschap en werelbeschouwing”. Tot besluit volgde een zeer geslaagde over Twentsche Paaschgebruiken, vaardigd door Hille Kleinstra. Een aanwijzing voor een strengen winter? Wilde zwanen zijn langs de Friesche kust geen ongewone gasten. Wordt hun aantal ongewoon groot, dan zeggen „men- schen, die het weten kunnen”: „We krij gen een strengen winter”. Wat de winter zal brengen, zullen wij wel ervaren, maar feit is, dat het aantal wilde zwanen, dat zich thans aan de Friesche kust ophoudt, buitengewoon groot is. In den hoek tus schen den Afsluitdijk en de Friesche kust tot Gaast, plekt in het Ijsselmeer overal het wit van deze watervogels. Voortdurend klinkt het luide geroep over de plaatsjes langs de kust en de lucht is bevolkt door trekkende zwanen. Op de voederplaatsen in het ondiepe water voor de Waddenkust is het een drukte van belang: ook de wilde zwaan moet aan den kost komen. Zooveel als er op het oogenblik zijn, kunnen zelfs de oudste bewoners van deze kust zich niet herinneren Ten aanzien van grondstoffen in een dwangpositie. Vervolgens kwam dr. Fischböck te spre ken over den huldigen toestand van het Nederlandsche bedrijfsleven en haar lei ders. Op het oogenblik verkeert Neder land ten aanzien van grondstoffen in een dwangpositie. Deze positie is echter niet door Duitschland in het leven geroepen, maar door de Engelsche blokkade De nieuwe situatie in Europa is niet alleen in politiek opzicht gegeven, maar ook een gevolg van de levensruimte, die ontstaan is door de successen van de Duitsche le gers. In deze wereld, waar meer dan twee milliard menschen wonen, is nog voor velen plaats. Men mag niet spreken van slechts een enkele menschheid. De struc tuur der menschheid is volgens het Duit sche standpunt, niet alleen gegeven door de verschillende menschelijke rassen, maar daarnevens vooral ook door de geogra- phische verbondenheid van de menschen. Als voorbeeld noemde spreker de sociale structuur van de Vereenigde Staten. van de Duitsche verhoudingen en stroo mingen zal, aldus spr., op den duur wel een verandering in deze houding komen. Dr. Fischböck beëindigde zijn uitvoe rige beschouwingen met de hoop uit te spreken, dat binnen afzienbaren tijd hoe langer hoe meer het Nederlandsche volk begrip zal toonen voor de ontwik keling zooals deze thans in Europa plaats heeft. De mogelijkheid om op het juiste oogenblik begrip te toonen voor bepaalde verhoudingen brengt echter daarnaast ook het nemen van het juiste besluit met zich mede. Een besluit, dat dan ook met de noo- dige consequenties dient ten uitvoer te worden gelegd en doorgevoerd. Spreker hoopt, dat het Nederlandsche volk het juiste oogenblik niet zal laten voorbij gaan. Felle brand te Wemeldinge Maandagavond omstreeks 8 uur ontdek te men brand in het pakhuis van den heer A te Wemeldinge, waarin ongeveer 96 000 kilo hooi en stroo geborgen was. De ge- heele voorraad ging in vlammen op ter wijl een nieuwe vrachtauto door het vuur werd verwoest. De brand sloeg over op het er naast gelegen pakhuis, waar voor ongeveer 1500 aan levensmiddelen ver loren ging Twee aangrenzende huizen konden door de brandweei behouden wor den. De schade voor den heer A.. welke evenals voor het andere pakhuis door ver zekering wordt gedekt, bedraagt 15.000 a 20.000 gulden. De oorzaak van den brand is nog niet bekend. 150 gram 120 gram 200 gram 250 gram 125 gram 250 gram 200 gram 28 Oct. t/m 3 Nov. 7 dagen extra t/m 10 Vov., echter niet in restau rants e. d. LET OP HET MERK ROTODYN Verkrijgbaar bij den Erkenden Rijwielhandel. of varkens vlees CH (been inbegrepen) öf: Rantsoen Vleeschwaren. Brand in opslagplaats van stroo Door tot nu toe onbekende oorzaak is Maandagmiddag brand uitgebroken in twee hooimijten van de veehouderij van de gebroeders van Vliet aan den Ring weg te Amsterdam. Uiteraard brandde het stroo zeer fel, en doordat de melding voor brandweer er. politie eerst vrij laat gegeven kon worden, een kruidenier moest er op de fiets op uit om de brand weer te waarschuwen stond het stroo reeds in lichterlaaie, toen de brandweer arriveerde. Aangezien de slooten in de omgeving uitgedroogd waren, moest een lange slang uitgelegd worden naar de Haarlemmer- trekvaart onder de spoorlijn door over den Spaarndammerdijk De was met veel materiaal uitgerukt. Met twee stralen werd het fel oplaaiende vuur bestreden Men slaagde er in derde hooimijt, welke vlak brandenden stapel gelegen was, te be- 28 Sept, t/m 8 Noy, van alle provinciale groepen te moeten terugkomen en te moeten uittreden. Als afgevaardigden naar de commissie voor het verzekeringsbedrijf werden aan gewezen: voor de groep assurantiebezor- gers: de heer F. H. C. Jansen te Zeist; voor de groep agenten de heer J. de Jon ge Pzn. te Amsterdam. Op een zeer druk bezochte bijeenkomst in Utrecht heeft prof dr. J. Waterink gesproken over ..Taak en inhoud van het voorlichtingsrapport in kinderzaken”. De vergadering was op initiatief van het al gemeen college voor het rijkstucht en op voedingswezen belegd door den Neder- landschen bond tot kinderbescherming en het verbond der vereenigingen Pro Ju- ventute. Vee omgekomen bij boerderijbrand Hedenmorgen brak brand uit in een boerderij aan de Laanwegstraat te Berghem. De geheele boerderij ging in vlammen op. De bewoners, de drie be jaarde gebroeders van leperen, konden door omwonenden bijtijds worden gered Een belendende woning kon door em mers water en een schuimblusscher be houden blijven. Een drietal koeien, be nevens een aantal kippen, kwamen in de vlammen om. terwijl een partij hooi en stroo alsmede de landbouwwerktuigen, verloren gingen. Verzekering dekt ge deeltelijk de schade. De oorzaak is onbe kend. Hoeveel is de eenheid van de gewenschte soort? 1 EENHEID is gelijk: U.l. van max 75 k g. anthraciet, steen kolen industrie- of eierbrikerten; 2i h.i kolenshk, hl. (max h.l (max Gecentraliseerde aanschaffing door tusschenkomst van het Rijks inkoopbureau De secretaris-generaal, waarnemend hoofd van het departement van Handel, Nijverheid en Scheepvaart, deelt het volgende mede: Het is noodzakelijk gebleken, de aan schaffing van textielgoederen en de daar van vervaardigde kleedingstukken en artikelen ten behoeve van overheids diensten en publiekrechtelijke lichamen, w.o. te verstaan zijn alle onder het rijk, provincie en gemeente ressorteerende diensten en bedrijven, ziekenhuizen, in stellingen tot hulpbetoon enz., te centra liseer en. De behandeling dezer gecentraliseerde aanschaffing is opgedragen aan het Rijks inkoopbureau. In verband hiermede dienen de hier- bovengenoemde diensten ten spoedigste, doch uiterlijk 1 November e.k., een op gave te verstrekken aan den directeur van het rijksinkoopbureau van de namen der instellingen onder hun beheer, ten behoeve van welke textielgoederen of daarvan vervaardigde kleedingstukken en artikelen noodig zijn. Na ontvangst van deze opgaven zendt het rijksinkoopbureau den belanghebben den de vereischte formulieren ter invul ling van benoodigde gegevens. De aandacht wordt er op dat het rijks-textielbureau te I In blik: bij vleeschwaren in blik dient bij de berekening van het benoodigde aantal bons te worden uitgegaan van den netto-inhoud, met inachtneming van de verschil lende rantsoenen voor de uiteenloopende soorten Bij soepen en' gemengde spijzen in blik waarin vleescb is verwerkt moet worden gelet op de verwerkte hoeveelheid vleesch 1Ü0 k.g.) baggerturt; 100 k.g cokes (ook gas cokes), 110 k.g oruinkoolbnketten, 450 stuks (200 kg.) oaggerturt, 300 stuks (195 k g persturt 175 k.g tabrieksturf; 200 k.g overige soorten turt. De vee) gebruikte inhoudsmaat 1 mud 1 h.l. Een onderhoud met den gevolmachtigde van den Rijkscommissaris Tijdens een onderhoud, dat de „N.R. Crt.” dezer dagen heeft gehad met den gevolmachtigde van den Rijkscommissa ris voor Zeeland, dr. W. Münzer, is diens opvatting gebleken, over enkele kwesties die in de provincie Zeeland al geruimen tijd urgent zijn. Dr. Münzer achtte het Zeeuwsche cos- tuumvraagstuk. dat in Zeeland reeds vele zorgen heeft gebaard, van zeer groot be lang Vooral in de distributie-moeilijkhe- den voor kleeding trachten velen aanlei ding te vinden de aloude dracht te ver wisselen voor confectie Dit streven kun nen we niet alleen niet waardeeren we zullen ook alles in het werk stellen om door tegemoetkoming in de kleedingdis- tributie het verlangen naar de Zeeuwsche dracht te bevorderen, aldus dr Münzer Wij stellen ons voor in de toekomst door het organiseeren van kleederdrachtfees- ten. die niet bedoeld zijn als attracties voor vreemdelingen, maar als feesten voor de Zeeuwsche gemeenschap, er de liefde voor en de vreugde in de gewestelijke dracht aan te wakkeren. Alles wat typisch Zeeuwsch is. neeft onze bewondering, en kan op onze hulp rekenen, ging dr Münzert voort Dit is reeds tot uitdrukking gekomen jegens de kantklosters in Westkapelle die hun ma teriaal. dat in Rotterdam geëxposeerd was toen de oorlog uitbrak, hebben verlo ren. De Rijkscommissaris heeft een be langrijk bedrag beschikbaar gesteld cm de Westkapelsche vrouwen en meisjes, die de kantkloskunst beoefenen, in de gele genheid te stellen zich verder aan hun taak te wijden Dr. Münzer, die zijn werkkamer heeft verfraaid met doeken, van de Zeeuwsche schilders van Dijk en Kimpe. bleek voi bewondering voor het oeuvre uit de pro vincie Zeeland, dat tot nu toe onder zijn oogen is gekomen. Wij zullen trachten, zei hij, den drang tot schilderen in Zee land aan te wakkeren. Ik stel mij voor alle in Zeeland werkende schilders aaneen te sluiten. Er bestaan al plannen om hen gezamenlijk te doen exposeeren en daarna hun werken in de groote steden van het land ten toon te stellen. De cultureele ontwikkeling Sprekend over de cultureele waarden van Zeeland, hoorden we dr. Münzer zeg gen dat ’t de provincie tot nu toe ontbro ken heeft aan een cultureel centrum, en dat het daarom zaak is bij den wederop bouw van Zeeland’s hoofdstad in deze be hoefte te voorzien. Z.i. zal het opbouw- plan een groote concertzaal en een goed geoutilleerden schouwburg moeten bevat ten. Van de wijze waarop Middelburg wordt opgebouwd, hangt volgens dr. Mün zer voor een groot gedeelte de cultureele ontwikkeling van de gëheele provincie af. Hoewel hij den tijd nog niet gekomen achtte af te dalen in de bijzonderheden van het opbouwplan, deelde hij ons zijn opvatting omtrent het Abdij-plein mede. Volgens dr Münzer zal het Abdij-plein niet meer de verdroomde plaats van wel eer mogen worden. Het plein zal het kern punt moeten zijn, dat het geheele provin- 9 Sept, t/m 1 Nov. 28 Oct. t/m 3 Nov. I 7 dagen extra t/m 10 Nov., echter niet in restau rants e. d. 21 Oct. t/m. 27 Oct. 7 dagen extra t/m 3 Nov., óók in restaurants. Man gedood Op den Woudenbergerweg nabij Zeist, geschiedde gistermiddag om half vijf een ernstige botsing tusschen een autobus en een motorrijwiel, waarbij een persoon werd gedood. Een nieuwe bus, welke een proefrit maakte, reed ter hoogte van de pastorie te Austerlitz, toen met groote snelheid een motorrijwiel, bestuurd door een lid van den Opbouwdienst, uit een zijweg te voorschijn kwam en tegen den bus botste. De bestuurder hiervan ge raakte de macht over het stuur kwijt, de bus begon te slingeren en kwam ten slotte met een zwaren slag tegen een boom tot stilstand. De chauffeur liep slechts lichte ver wondingen op, doch den naast hem zif tenden 30-jarigen B. uit Maartensdijk werd de borstkas ingedrukt. Tijdens het transport per politie-ambulance is hij overleden. De motorrijder kwam er goed af en werd licht gewond. De autobus werd aan de voorzijde totaal vernield. Nieuwe brug te Leiden De nieuwe Schrijversbrug. een electri- sche ophaalbrug over den Oude-Rijn, te Leiden, is thans in gebruik genomen. De hulpbrug wordt met spoed verwijderd. De doorvaartwijdte in het beweegbare gedeelte is 10 m.. de doorvaarthoogte on der de gesloten kap is 1.70 m. De Noor delijk hiervan aanwezige doorvaartope- ning in het vaste gedeelte is 5.80 m, wijd en .189 m. hoog. Hoogte gerekend boven Rijnlands boezempeil 0,60 m. In een put gevallen en verdronken Vanochtend is de 50-jarige melkventer W. Wij ges te Oss in een put achter zijn woning aan de Heihoekstraat te Oss ge vallen, toen hij bezig was een emmer water te putten. De man is verdronken Hij laat een vrouw en drie kinderen ach ter. RUND-, KALFS- Ot VARKENS* VLEESCH (been inbegrepen) öf: Rantsoen Vleeschwaren. Het rantsoen vleeschwaren, dat per bon kan worden gekocht, loopt uiteen voor de verschil lende soorten. voor gerookt of gekookt varkens-, rund- en kalfsvleesch en voor gerookte worstsoorten, b.v. ham. schouder, carbonade, spek, rook- vleesch, pekelvleesch Gelder- sche rookworst, plockworst en snij worst: voor gekookte worstsoorten, b.v. boterhammenworst, lunchworst, rolpens en knakworst b.v. Frankforter en Weener: voor lever artikelen, als b.v. Ber liner-. Saksische- en Haagsche leverworst, en verder van ton genworst en nierbrood: voor bloedworst: Slotwoord van ir. A. Plate slotwoord, aansluitend aan de van dr. Fischböck, sprak de voorzitter der Maatschappij, ir. A. Pla te, na een historisch overzicht over ont staan en structuur van de Nederland sche economie, den welgemeenden dank van alle aanwezigen voor de belangwek kende uiteenzetting van den commissa- ris-generaal voor financiën en economie uit. Hij toonde zich overtuigd, dat de toe hoorders van dr. Fischböck de door hem geopende aspecten grondig in over weging zouden nemen en uitte de ver wachting, dat wederzijdsch begrip tus schen de volken kennisneming en eerbie diging van eikaars gevoelens en inzich ten straks den weg vrij zouden maken voor een economische ontwikkeling langs nieuwe banen. Met degens, trotyl en traangas in onderaardsche gangen De politie te Naarden heeft twintig schooljongens, van wie de oudste 14 jaar is, aangehouden, omdat zij een zeer ge vaarlijk spelletje speelden De jongens vertoefden in de onderaardsche gangen van het fort en speelden met wapens, welke zij hadden gevonden, o.a. degens, traangasprojectielen, seinpatronen en busjes trotyl. Een der jongens had zelf op deskundige wijze een landmijn ver vaardigd, welke tot ontploffing werd ge bracht en een groot gat in de wallen sloeg. In een der gangen werden eenige knapen opgesloten en met traangaspro jectielen bestookt, waardoor de gevange- nen het bewustzijn verloren. Eerst bui ten kwamen ze weer op hun verhaal. De politie onderzoekt, door wiens nala tigheid de knapen aan het gevaarlijke speelgoed zijn gekomen. Werkgelegenheid in Duitschland In menig opzicht vertoont het Neder landsche bedrijfsleven denzelfden gang van zaken als in Duitschland. In dit verband wees spr. nog op de mogelijk heid, dat de werkloosheid in Nederland, alhoewel deze de laatste maanden reeds aanzienlijk is gedaald, nog verder zou kunnen afnemen, indien de Nederland sche arbeiders genegen zouden zijn in Duitschland te werken. Dr. Fischböck is er van overtuigd, dat in dit opzicht een psychologische terughoudendheid ver klaarbaar is. Met het beter begrijpen Van bonkaart distributie Vaste Brandstoffen, HAARDEN. KACHELS. Van dezelfde kaart, met dien verstande, dat men recht heeft op: öf deze maand 1 eenheid TURF per bon; öf later in het stookseizoen op 1 eenheid per bon van steenkolen ot andere brand stoffen. Van oonkaart distributie Vaste Brandstofien, CENTRALE VERWARMING. Versnippering van volksgroepen in Europa. Europa heeft sedert eeuwen met een zeer sterke versnippering van verschillen de groepen op het Europeesche continent te kampen gehad. Een hoogtepunt werd bereikt na het verdrag van Versailles in 1919. Een verbinding van de levensruimte in Europa met de overige continenten is zeer goed denkbaar Als doel van de toekom stige economische problemen dient het feit onder oogen te worden gezien, dat de productie sterk rekening moet houden met de allergunstigste productievoorwaarden, in welk deel der wereld deze ook moge wezen. Het ter beschikking stellen der goederen over de geheele wereld zal met de moderne transportmiddelen dienen te geschieden. Dit streven gaat echter uit van de principieele voorwaardenrust en vrede in de wereld Een ideale toestand, aldus spr., zou een wereldpolitie zijn, die de orde en rust in de wereld zou den kunnen handhaven. Deze opvatting echter is gebleken volkomen onuitvoer baar te zijn en dient derhalve thans als verouderd te worden aangezien. Goederenruil tusschen de conti nenten is noodig Vervolgens kwam dr. Fishboeck spreken over de vraag in welke mate de economische politiek van een volks gemeenschap dient te worden vastge steld. De vervaardiging van levensnood zakelijke goederen binnen een bepaalde levensruimte, kan slechts in zooverre juist zijn en ■practisch uitvoerbaar, wan neer ook in de praktijk de mogelijkheid gegeven is, dat deze goederen ook in derdaad het belanghebbende volk kun nen bereiken. Vaak aldus spr. wordt een onjuist begrip toegekend aan de woorden „autarkie’ en „levensruim te”. Autarkie eischt zelfvervaardiging van alle levensnoodzakelijke goederen. Dit standpunt is slechts dén juist, wan neer geen ruil met andere landen kan plaats hebben. Als voorwaarde voor een gezonde economische structuur moet er echter voortdurend tusschen de conti nenten van deze wereld goederenruil plaats hebben. Welke verwachtingen het Neder landsche bedrijfsleven kan koes teren Tenslotte kwam dr. Fischböck tot het zeer belangrijke onderwerp: wat Nederlandsche bedrijfsleven voor wachtingen kan koesteren. Daarbij moet men een verschil maken tusschen het he den en de toekomst op langen termijn. Er is absoluut geen reden aanwezig om niet aan te nemen, dat de Ne derlandsche levensvoorwaarden geen ruimte in deze wereld meer zouden vinden. Nederland im mers vervult hiervoor in hooge mate de technische voorwaarden. Na beëindiging van den oorlog kan men een enorme opleving, vooral in Europa, verwachten en men kan thans reeds zonder zich aan een overdrijving schuldig te maken, als feit aannemen, dat Nederland hier van in de eerste plaats met een enorm achterland als Midden- en Centraal Europa, zal profiteeren. De verzorging van het Duitsche Rijk met goederen zal in dit verband een zeer belangrijke functie beteekenen. De hooge stand van de economische structuur in Nederland is hiervoor reeds een waarborg. In dit verband zeide spr. nog, dat de toekomstige economische structuur be stand moet zijn tegen crises. De vast legging en het streven naar stabiele prij zen dient daarbij als een voorwaarde beschouwd te worden. Wat Nederland betreft, zeide spreker, dat tengevolge van de geographische situatie van ons land, de toekomstverwachtingen zeer gunstig zjjn. Op het oogenblik echter, en waar schijnlijk ook voor de naaste toekomst, is de positie van het Nederlandsche be drijfsleven niet bemoedigend. De oor logseconomie vraagt zware offers, zoo wel van de zijde der producenten, als ook der consumenten. Men dient er zich echter terdege bewust van te zijn, dat de door de Duitsche autoriteiten in Ne derland getroffen maatregelen een nood zakelijkheid zijn. Op het oogenblik is het niet makkelijk een beter program te vinden en ten uit voer te leggen. Spr. is er van overtuigd, dat de belangen van producenten en con sumenten met de getroffen maatregelen niet beter hadden kunnen worden ge diend. Het Nederlandsche bedrijfsleven is ondanks den oorlog intact gebleven en in menig opzicht zelfs verbeterd. Men kan op dit oogenblik constateeren, dat thans een stadium is bereikt, waarop men van een zekere stabiliteit kan spre ken.

Haagsche Courant | 1940 | | pagina 6