HAAGSCHE COURANT STADSNIEUWS BINNENLAND Woensdag 30 October 1940 DREMPELSYSTEEM derde blad De directeur-generaal van Winterhulp Nederland aan het woord HET OVERLIJDEN VAN Ir. J. E. F. DE KOK Brandstoffendistributie Nederlandsche arbeiders in Duitschland Het groene sein voor oversteken van de voetgangers vervalt Gelukkige combinatie van de politie bracht diefstal aan het licht GEDEELTELIJKE HERZIENING UITBREIDINGSPLAN MOERWEG (PLAN MOERWEG I) HET GEWIJZIGDE UITGAANS VERBOD VAN EEN AANHOUDING EN EEN OPENSLUITING HERDENKING KERKHERVORMING MUZIEKUITVOERING AAN DEN HOFWEG Herdenkingsbijeenkomst Prijsregeling voor ingevoerde goederen Honden- en kattenbrood 31 OCTOBER: NEDERLANDSCHE SPAARDAG Voorstel van B. en W. aan den Gemeenteraad J Voor November bon 6 Vervolg van het le blad. dus Waarschuwing voor automobilisten Na 10 uur mag niet gereden worden Het Hun sociale omstandigheden. Kamerverhuuders Centrale verwarming een No. 17712 wat moest Het Rijksbureau voor de voedselvoor ziening in oorlogstijd maakt bekend, dat van 1 tot en met 30 November 1940 op bon no. 6 van de voederkaart voor honden beschikbaar wordt gesteld voor groep 1 10 k.g. hondenbrood, groep 2 10 k.g., groep 3 8 k.g., groep 4 5 k.g., groep 5 4 k.g., groep 6 3 k.g. Op bon 6 van de voederkaart voor katten wordt over dezelfde periode li k.g. kattenbrood beschikbaar gesteld. Na 30 November 1940 is bon no. 6 van bedoelde kaarten ongeldig en mag. deze niet meer worden aangenomen. De leider van de sociale afdeeling bij het Rijkscommissariaat deelt mede Teneinde de bevolking hier te lande en in het bijzonder den hier achtergeble ven familiebetrekkingen een inzicht te geven in de sociale omstandigheden waaronder de in Duitschland werkzaam zijnde Nederlanders leven, zullen voor de Avro enkele uitzendingen worden gedaan waarin een overzicht wordt ge geven van hun sociale positie in het Rijk. Deze uitzendingen zullen plaats heb ben op 31 dezer en op 1 en 5 November a.s. des avonds om 6.45. Waar de belangstelling van Neder landsche arbeiders voor werk in het Duitsche Rijk toenemende is, houden op de arbeidsbeurzen speciale beambten zitting voor het verstrekken van alle gewenschte inlichtingen. kan genoemde Vanwege dé Federatie van Vrijzinnig Protestanten te dezer stede zal, in de kerk aan de Beeklaan door de Vereeni- ging van Vrijzinnig Hervormden, Don derdag a.s. 31 October om 6 uur, een hervormingsherdenking worden gehouden. Als sprekers zullen optreden ds. J. F. Kruyt en ds. H. W. Meihuizen. Medewerking wordt verleend door het kerkkoor onder leiding van Aart Smink. Veel geld hebben zij gedurende hun rondzwervingen niet opgemaakt, want in de woning van den anderen jongeman, aan de Lijnbaan, werd, verborgen onder een vloerzeil, nog 50 aan bankpapier ge vonden. Het bleek, dat beiden nog een blanco strafregister hadden, zoodat zij tenslotte ter beschikking van hun ouders zijn gesteld. Morgenmiddag van 45 uur zal de kapel der Duitsche marine een concert geven aan den Hofweg, onder leiding van Musikmeister Ziesemer. Extra treinen van Amsterdam en den Haag naar Wester veld De rouwstoet zal zich morgenochtend om half twaalf van het huis van ir. de Kok aan de Nieuwe Parklaan per auto naar het crematorium in Westerveld be geven. Op weg daarheen zal langs het hoofdkantoor der Bataafsche Petroleum Maatschappij aan de Carel van By- landtlaan gereden worden, waar de stoet een oogenblik zal stilhouden, ten einde hun die den tocht naar Wester veld niet kunnen meemaken, in de ge legenheid te stellen op die plaats de laatste eer aan het stoffelijke overschot van ir. de Kok te bewijzen. In verband met de te verwachten groote belangstelling op Westerveld zul len eenige extra treinen van Amster dam en den Haag uit worden ingelegd. Van Amsterdam vertrekt voor de em ploye’s van de maatschappij een extra- trein om 12.26 van het Centraal Station, terwijl van den Haag om 12.17 uur een extra-trein van het Hollandsche Spoor station zal vertrekken. Ook na de cre matie zullen treinen beschikbaar zijn om de aanwezigen naar Amsterdam en den Haag terug te brengen. VOLKSMUZIEKSCHOOL Boven in het eenmaal mooie nu wat te zichtbaar oude huis, Nieuwe Haven 6, dat dienst doet voor de gemeentelijke vakcur sussen, voor muziek, is een groote zolder ruimte. Deze was Zondagmiddag j.l. meer dan vol met de leerlingen van AH en hun ouders. Er werd een goedgeslaagde de monstratie gehouden door de instrumen tale leerlingen (B I en II). De bestuurs voorzitter en de directeur wekten de aan wezigen op hun kinderen, die nu twee jaren voorbereidend onderricht volgden, een instrument hunner keuze te laten leeren bespelen. Het opwekken van ge zonde jnuziekvreugde aan gemeenschap pelijk muziekmaken is wel het hoofddoel van de V. M. S. Ter aanmoediging werd met een kleine toespraak aan de beste der drie viool- leerlingen als prijs een viool overhandigd. Dit instrument werd door een ouden vriend van de V. M. S. afgestaan met als eenige voorwaarde: een liefdevolle behan deling. Van de gelegenheid tot het stellen van vragen werd een goed en nuttig ge bruik gemaakt. Met het gezamenlijk zin gen van een kettingzang werd de middag beëindigd. Bijzondere spoorwegretours ingetrokken De directie van de Nederlandsche Spoorwegen deelt ons mede, dat, in verband met de aan de Spoorwegen gestelde eischen ten behoeve van het economische leven, het reizigersverkeer moet worden beperkt. Deze beperking dient te worden gevonden in het ver keer voor niet-noodzakelijke doelein den. Dientengevolge is de directie tot haar leedwezen genoodzaakt, de maat regelen, die zij de laatste jaren trof om het reizigersverkeer te bevorderen, buiten werking te stellen. Met ingang van 1 November zullen derhalve de weekeind-retours. de avond-retours en de retours langer dan één dag geldig, voorloopig niet meer verkrijgbaar zijn. Bij het tot stand komen van de auto matische verkeersseinen met drempek regeling werd ten behoeve van het voet gangersverkeer een afzonderlijke phase ingelascht, waarin het rijverkeer van alle richtingen werd stopgezet en voor de wandelaars een volkomen veilige periode tot oversteken werd geschapen. Het moment van oversteken werd ken baar gemaakt door het groene sein in de voetgangerslamp. Deze regeling vergt tijd, kostbaren tijd, welke voor het rijverkeer verloren gaat, doch des ondanks zou het zeer nuttig bestede tijd zijn, indien de voetgangers zich bij deze regeling hadden aangepast en het oversteken hadden nagelaten, zoolang het voetgangerssein op rood staat. De ervaring heeft echter geleerd, dat de overgroote meerderheid van de voet gangers zich aan de voor hen bestemde seinen in het geheel niet stoort. Men steekt eenvoudig over, als men meent een kansje te zien. Bij dezen stand van zaken is het on* juist het rijverkeer een gedwongen op onthoud op te leggen, aangezien er ge woonlijk toch geen of weinig voetgan gers van dit oponthoud gebruik maken om over te steken. De speciale voetgangersphase komt dan ook te vervallen en daarmede te vens het groene voetgangerssein. roode blijft bestaan en geeft aan, dat oversteken positief gevaarlijk is. Het blijft branden, zoolang de stroom van rijverkeer op den weg, dien men wil oversteken, in beweging is. Die over steekt in strijd met het roode sein, han delt geheel op eigen risico. Het oversteken kan betrekkelijk veilig plaats vinden, als men, evenwijdig aan het oprijdende verkeer, oversteekt. Wel iswaar kan eenige gevaar ontstaan, als een voertuig rechtsaf buigt, doch hier op moeten zoowel de voetgangers als de bestuurder van het voertuig bedacht zijn en daarom wederzijds groote op lettendheid betrachten. Het voetgangerssein wordt gedoofd, zoodra oversteken, met inachtneming van de noodige voorzichtigheid, moge lijk is. Sommige bezitters van centrale ver- warmingsinstallaties blijken speciaal een verlangen te hebben naar anthraciet noot jes 4 en 5. Aan dit verlangen zal slechts in zeer beperkte mate kunnen worden voldaan. De nootjes 5 komen namelijk in de eerste plaats ter beschikking als z.g.n. auto-anthraciet voor het stoken van gas generatoren, ter besparing van benzine. Verder zullen zij, die vóór 1 April 1940 anthracietnootjes 4 en 5 hebben gestookt, voorkeur krijgen. In dit geval kan, ten einde teleurstelling te voorkomen, geen beter raad worden gegeven dan over te gaan op een andere brandstofsoort, zoo- als bijv, de grootere afmetingen cokes. Van plattelandszijde is vooral de vraag naar voren gekomen, in hoeverre kolen voor kookdoeleinden ter beschikking zou den worden gesteld. Hierop moet thans worden geantwoord, dat voor kookdoel einden voorloopig géén extra-rantsoenen worden uitgereikt, zoodat men de for- .nuiswarmte zoo doelmatig mogelijk zal moeten trachten te benutten. Wel dient er de aandacht op te worden gevestigd, dat de uitgereikte bonkaarten gelden voor het stookseizoen tot 1 Mei 1941 en daarna voor koken in de zomermaanden nieuwe rantsoenen zullen worden vastgesteld. Van verschillende kanten kwam de vraag naar voren, in hoeverre het moge lijk zou zijn op een toewijzing voor cokes ook andere brandstoffen te ontvangen. Voorloopig is dit inderdaad het geval. Onder de bons, waarop men in October een eenheid brandstoffen naar keuze kan verkrijgen, zijn ook gebracht die, waarop vermeld staat „cokes”. Vervolgens is de regeling voor kamer verhuurders blijkbaar niet aan een ieder duidelijk geweest. Deze vallen onder de z.g.n. groep C., waarin zijn ondergebracht winkels, hotels, enz. Voor de kamer(s), welke men heeft onderverhuurd, wordt een afzonderlijk rantsoen brandstoffen ter beschikking gesteld. Dit rantsoen wordt vastgesteld door de brandstoffen commissie, die rekening houdt met de grootte der te verwarmen ruimte en ook met den omvang van het verbruik in den vorigen winter. Wel kan worden opgemerkt, dat de voor deze groep ter beschikking gestelde hoeveelheden zuinig zijn uitgemeten. Pensiongasten moet dan ook worden aangeraden ten opzichte van de verwar ming van door hen gehuurde vertrekken inschikkelijkheid te toonen. ONOPLETTENDE WIELRIJDER Op den hoek Hoogewal-Noordeinde Is gistermiddag de 46-jarige wielrijder J. G. G., wonende aan het Beukplein, door dat hij onoplettend reed, door een pas- seerende auto aangereden. Hij bekwam een rugwervelfractuur en werd door den geneeskundigen dienst over acht naar het ziekenhuis aan den ZujdwaL TROCADERO Met ingang van 1 November a.s. zal het alom bekende Zigane-prkest Gregor Serban in Trocadero in de Lange Poten concerteeren. Morgenavond zal het af scheidsfeest plaats vinden van den ge- vierden Nederlandschen violist Hettema en zijn ensemble. Gregor Serban mag gerekend worden tot een der vertolkers van de Roemeensche wijzen. SUBSIDIE REVUE „HET HART VAN ROTTERDAM” Bij brief van 11 September 1940 heeft de spelcommissie van de revue „Het hart van Rotterdam” zich tot den burgemees ter gewend met het verzoek te bevorde ren, dat voor deze revue, die einde Sep tember in den Princesseschouwburg al hier, zou aanvangen van gemeentewege een garantie zou worden verstrekt. Dit verzoek grondde de spelcommissie o.m. op de omstandigheid, dat dit spel werd geschreven en werd opgevoerd ter propageering van den opbouw van Rot terdam en tot steun van getroffen kun stenaars, waarvan een 70-tal in dit spel is ingeschakeld, en dat zij intusschen met veel onverwachte moeilijkheden te kampen had, waardoor zij vertooningen in ’s-Gravenhage niet zou aandurven, in dien het Haagsche gemeentebestuur niet van zijn belangstelling in het lot van Rotterdam blijk zou geven door het toe staan van de gevraagde garantie. Aangezien aan de opvoeringen een be langrijk sociaal doel ten grondslag lag, hebben B. en W. zich, mede als blijk van medeleven tegenover Rotterdam, bereid verklaard, te overwegen om, indien de opvoeringen hier ter stede een tekort zou den hebben opgeleverd, den raad voor te stellen, een bijdrage in dit tekort te ver- leenen tot een maximum van 1000. De spelcommissie heeft in deze bereid verklaring voldoende aanleiding gevonden om de opvoeringen te doen doorgaan, doch de uitkomst is ver beneden de ver wachtingen gebleven, de opvoeringen toch hebben tot een belangrijk tekort geleid. Op grond van een en ander geven B. en W. den raad thans in overweging, voor de opvoeringen van de Revue „Het hart van Rotterdam” ter tege moetkoming in het geleden verlies, een bijdrage beschikbaar te stellen van 1000- ren fa vreugde te ontvangen, omdat hij weet, dat hij er recht op heeft en den steun niet meer behoeft te beschouwen als een aalmoes. De Winterhulp Nederland zal zijn een geheel eigen organisatie, werkendein eigen stijl. Natuurlijk moet de organisa tie nog worden opgebouwdl Men kan niet verwachten, dat in twee dagen alles reeds op pooten staat Vandaar, dat de verdeeling der gelden, etc. voorloopig nog zal geschieden door de burgemeesters der onderscheidene gemeenten, of door dege nen, die door hen daarvoor worden aan gewezen. Het is goed, aldus de heer Piek, er nog eens met nadruk de aandacht op te vestigen, dat de Winterhulp Ne derland zonder aanzien des persoons hulp zal verleenen, waar dit noodig is. Joden vallen er even goed onder als Indo-Europeanen, en zelfs een pinda-Chinees, zal worden gesteund, wanneer hij hulp behoeft De Nederlandsche driekleur. Ter demonstratie, dat het hier een actie betreft vóór Nederlanders dóór Ne derlanders, zal van 'morgen of overmorgen af, zoo kondigde de heer Piek aan, van alle gebouwen der Winterhulp Nederland de Nederlandsche driekleur wapperen. In verband met het overlijden van den directeur-generaal der Nederland sche Petroleum Maatschappij, ir. J. E. F. de Kok, is van alle gebouwen der Bataafsche Petroleum Maatschappij de Nederlandsche vlag halfstok uitgesto ken. Tal van telegrammen en brieven met condoleantiebetuigingen hebben het hoofdkantoor der maatschappij in de afgeloopen dagen bereikt. Gisterochtend is in het hoofdkantoor een korte bijeenkomst gehouden, waar in de heer de Kok op plechtige wijze herdacht is. De oudste employé der maatschappij, ir. W. L. Sluyterman van Loo, schetste in gevoelvolle woorden de figuur van den beminden directeur- generaal en deed daarbij uitkomen hoe de heer de Kok bij de geheele maat schappij steeds een symbool is geweest, een symbool van eenheid, rechtvaardig heid en van trouw. De secretaris-generaal, waarnemend hoofd van de departementen van Handel, Nijverheid en Scheepvaart en van Land bouw en Visscherij maakt bekend, dat bij de ,.pr ij zenbeschikking invoer goederen no. 1”, welke heden in werking is getre den een regeling is getroffen ten aanzien van de wijze, waarop prijzen van inge voerde goederen, bij verhooging van den inkoopprijs, mogen worden ver hoogd. Een bijzondere toestemming van of vanwege den secretaris-generaal voor- noemd, is dus niet meer vereischt. De voorschriften van deze beschikking zijn evenwel niet van toepassing op maximum- prijsregelingen, welke reeds door den secretaris-generaal voornoemd zijn afge- kondigd. Te Heerlen zijn Maandag j.l. twee jeugdige Hagenaars aangehouden, n.l. een 18-jarige schilder en een 17-jarige win kelbediende. De jongelieden deelden bij hun aanhouding mede, dat zij daar werk zochten. De politie te Heerlen geloofde dit verhaaltje echter niet en stelde hen op transport naar den Haag. Juist op het moment, dat de beide jonge mannen hier ter stede arriveerden, werd door een be woner van de van Goghstraat aangifte bij de politie gedaan van opensluiting. Men was over een schutting geklommen, terwijl de bewoners afwezig waren. Door het forceeren van een deur konden de insluipers het perceel binnendringen. Dit was verleden week Donderdag ge beurd, doch eerst gisteren hadden de be woners bemerkt dat uit een dressoir een portemonnaie met ongeveer ƒ66 was ver dwenen. Daar bij verhoor door de poli tie hier ter stede kwam vast te staan, dat één van de beide jongens aan de van Goghstraat woonde, ging men aan het combineeren. De beide „werkzoeken den” wprden nog eens duchtig aan den tand gevoeld. Al gauw vielen zij door de mand en bekenden. De jongeman, die aan de van Goghstraat woonde, had het geld weggenomen. Samen waren zij daarop naar Heerlen gegaan. Naar aanleiding van het uitgaans verbod, dat met ingang van morgen zal inhouden, dat men in ons geheele land niet buitenshuis mag vertoeven tus- schen 12 en 4 uur des nachts, wordt het navolgende onder de aandacht van de automobilisten gebracht Voor hen, die een rijvergunning heb ben blijft toch de bepaling van kracht dat na 10 uur niet meer gereden mag worden. Natuurlijk kunnen zij verder tot 12 uur buiten vertoeven, maar van autorijden kan dan geen sprake meer zijn. b wordt geraakt. Óm het leven voor allen 1 vreugdevoller te maken, is het doel der Winterhulp Nederland extra hulp te ver- ’haffen gedurende de wintermaanden, net voeding, kleeding, brandstoffen en i wat meer noodig zal blijken. Het is plicht van iederen Nederlander i daaraan zijn volle medewerking te ver ft leenen. Niemand in Nederland aldus de lirecteur-generaal, kan rustig en gelukkig Y en, als hij weet, dat er duizenden, mis- en wel tienduizenden zijner landge- nociii ’n hu'p behoeven. Menschen, die t ecVA. 4 hebben op hulp van de gemeen schap^}^6 z*in ®én volk en de volksche moet zorgen voor allen, die recht hpbben op betere levensomstandig- ding de in heden. N< en de man, die ontvangt, zaï moeten lee-J treder kunnen worden ingetrokken. WEIFELEND OVERGESTOKEN Doordat zij weifelend overstak, is gis termiddag op de Lijnbaan de 81-jarige mej. H A. L. aangereden door een bak fiets. Zij brak het linkerbeen en moest door den geneeskundigen dienst vervoerd worden naar het\ R.K. ziekenhuis aan het Westeinde. Bestaande organisaties niet aangetast. De heer Piek zeide, dat in Nederland de sociale verzorging buitengewoon goed is geregeld en hij kon zich voorstellen, dat men zich heeft af gevraagd, waarom daar naast nu nog een andere instelling diende te komen. Zijn antwoord daarop is, dat de Winterhulp Nederland nog wat anders beoogt. Het is niet voldoende, dat de hulpbehoevenden alleen worden gesteund door Maatschappelijk Hulpbetoon of door Armenzorg, omdat de menschen ook nog v andere nooden hebben dan die, welke door deze sociale instellingen worden ge- lenigd. De Winterhulp Nederland wil ftextra hulp verschaffen, opdat ook in 9die gezinnen, waarin nu armoede en nood F heerscht, met vreugde zal kunnen wor- den geleefd. Daarop heeft het geheele Nederlandsche volk recht. Het is geenszins de bedoeling, zoo ver zekerde de heer Piek, dat door Winter hulp Nederland, aan bestaande organisa ties op sociaal en maatschappelijk gebied Het wordt langzamerhand een goede gewoonte om op den laatsten October aandacht te wijden aan en te vragen voor het sparen De spaarbanken, aangesloten bij den- Nederlandschen Spaarbankbond, wijden hun zorgen aan de propaganda voor het sparen, omdat zij zelf overtuigd Zijn, dat het sparen noodig is zoowel voor ieder individueel als voor de gemeen schap in totaal. In verband hiermede heeft het bestuur van de Nutsspaarbank alhier besloten aan de ouders van alle kinderen, die in de week van 27 October tot en met 2 Novem ber te ’s-Gravenhage en Wassenaar zullen worden geboren, gelegenheid te geven voor de jonggeborenen een spaarbank boekje met een gratis eersten inleg van twee gulden te ontvangen. In de hoogste klassen der lagere scholen zullen geïllustreerde geschriftjes met ver halen en kruiswoorden worden verspreid. In dezen tijd zal misschien eerder dan anders de gedachte opkomenwaarom zal ik sparen Men zal altijd moeten zorgen een appel tje voor den dorst te hebben en men zal een reserve moeten kweeken, teneinde daarop, wanneer de nood daar is, te kun nen terugvallen. Het mag ook nog wel eens extra onder de aandacht worden gebracht, dat sparen niet beteekent geld oppotten, want noch het individu, noch de gemeenschap is daarmede gebaat. De eerste niet, omdat hij meer gevaar loopt en van zijn geld geen rente maakt en de tweede niet, om dat het geld aan nuttiger bestemming wordt onttrokken. Men brenge zijn spaargeld bij een zui vere spaarbank, d.w.z. een instelling van algemeen maatschappelijk nut, welke door haar bestuursleden belangeloos wordt beheerd en waar de gelden op de meest soliede wijze worden belegd. Als zoodanig zijn te beschouwen de spaarbanken, aan gesloten bij den Nederlandschen Spaar bankbond en natuurlijk ook de Rijkspost- spaarbank. Een nadere toelichting Van bevoegde zijde wordt het volgende medegedeeld Naar aanleiding van diverse vragen, welke blijkens allerlei uitlatingen betreffende de brandstoffendistributie zijn gerezen, wordt hieronder aan de belang rijkste ervan aandacht geschonken. Voor velen was het een vraag, onder een „eenheid” brandstof worden verstaan. Daarop is thans een duidelijk antwoord gekomen. De basis van de eenheid wordt gevormd door 1 h.l. anthraciet, steenkolen, industrie- of eier- brikettenhiermede is gelijkgesteld 2| h.l. kolenslik, 2 h.l. cokes, 275 k.g. cokes- gruis of cokesbries, 110 k.g. bruinkool briketten en voor wat betreft turf200 k.g. bagger-, 195 k.g. pers-, 175 k.g. fa- briêks, 275 k.g. turf afkomstig uit de Peel en 200 k.g. van alle overige soorten turf. Met een bon, welke recht geeft op een „eenheid” brandstoffen, kan men naar keuze één der genoemde soorten koopen. Op deze „eenheid” berust ook de kor ting, welke is toegepast op de brand- stoffenkaart. De voorraad op 29 Septem ber j.l. is omgerekend in „eenheden” en voor elke eenheid is één bon afgescheurd, dus b.v. de kaart van een verbruiker, die in voorraad had 1 h.l. anthraciet, 2 h.l. cokes en 450 stuks baggerturf is gekort met 3 bons. Verder is nog rekening ge houden met den voorraad huisbrandolie, waarvan 1 1. is gelijkgesteld met 0,018 eenheid. Een nijpende vraag is voor velen ge weest, hoe hun positie zou zijn, indien zij om de een of andere reden vóór 1 October de beschikking niet hadden kunnen ver krijgen over 1/5 gedeelte van hun ver bruik over het vorige jaar. Dit probleem is door de na 9 October j.l. in werking getreden regeling als het ware automa tisch tot een oplossing gekomen. Doordat de kaart, welke is uitgereikt, is gekort met den voorraad op 29 September en de bons telkens voor een bepaalde periode van het stookseizoen gelden, komen in October slechts zij in aanmerking voor het ontvangen van brandstoffen, die hun 20 pCt. nog niet in huis hebben. De ver bruikers, die dit quantum op 29 Septem ber reeds in hun bezit hadden, hebben geen bons voor de maand Octoberdeze zijn van hun kaart verwijderd. Ter voorkoming van misverstand zooals dit bij sommigen inderdaad schijnt te heerschen zij nog eens ten over vloede opgemerkt dat de verstrekking van brandstoffen, over het geheele stook seizoen genomen, niet beperkt zal blij ven tot genoemde 20 pCt. Na October zullen nieuwe bons geldig worden ver klaard, waardoor iedereen in staat zal worden gesteld zijn brandstoffenvoorraad aan te vullen. Verder zijn moeilijkheden ondervonden door hen, die om de een of andere reden (b.v. verhuizing) van leverancier wilden veranderen. Het ligt voor de hand, dat nu van een betrekkelijke schaarschte van brandstoffen moet worden gesproken elke brandstoffenhandelaar aan zijn oude klanten den voorrang geeft. En het is in het algemeen aanbevelenswaardig, dat niemand zonder groote noodzaak van leverancier verandert; niet veranderen bevordert een vlotte afwerking der distri butie. Het zal echter ook thans voor nieuwe verbruikers niet meer zoo moeilijk vallen een leverancier te vinden. Mocht het toch niet gelukken een handelaar te vin den, dan staat altijd nog de mogelijkheid open zich tot den plaatselijken distribu- tiedienst te wenden, die allicht via de brandstoffencommissie wel een oplossing zal weten te vinden. Het ligt daarom in de bedoeling, om buiten de adviezen der bestaande orga nisaties om, aan ieder gezinshoofd in Nederland en aan ieder zelfstandig werkend mensch een formulier toe te zenden, waarbij hem wordt gevraagd, welke nooden hij heeft. De daarbij ge voegde kaart kan ingevuld en ongefran keerd verzonden worden aan de plaat selijke kantoren Winterhulp Neder, land. Zij, die niets te meiden hebben, sturen uiteraard de kaart niet terug. Op deze wijze echter zal Winterhulp Neder land op de hoogte worden gesteld van alle nooden, welke in het land heer schen. Het zal niet meer kunnen voor komen, dat gezinnen, die op 't oog geen gebrek lijden, in „stille armoede” toch grooten nood te verduren hebben. De nieuwe organisatie zal in dit opzicht een eigen stijl volgen en een eigen con trole invoeren voor de verzorging van die gezinnen, welke hun armoede verbergen. Algemeen inzamel verbod De heer Piek wees er op, dat tot dus. verre bijna iederen Zaterdag een in zameling voor het een of ander doel is gehouden. Om de actie van Win terhulp Nederland niet te belemmeren en te voorkomen, dat haar doelstel lingen worden tegengewerkt, zal er gedurende de zes maanden van win- terhulp.actie een algemeen inzameL verbod worden uitgevaardigd. Gedu rende dien tijd zullen alleen collected voor de Winterhulp worden gehouden en opdat het publiek we te hoe vaak het voor steun zal worden opgeroe pen zal nog bekend gemaakt wor den, wanneer deze collectes zullen worden gehouden. Bijzondere insignes Het is tot dusverre de gewoonte ge weest, dat bij inzamelingen aan de gevers speldjes en insignes werden verstrekt zon. der eenige waarde, welke den volgenden dag worden weggegooid. Ook dit zal veranderen. Voor de Winterhulp Neder land zullen insignes worden uitgegeven, welke hun waarde behouden en welke men, aldus de heer Piek, met vreugde zal dragen, als bewijs, dat men zijn plicht jegens de samenleving heeft gedaan. Het 'eerste insigne zal zijn een lichtgevend speldje in den vorm van een molen. Voor Nederlanders, door Nederlanders. De directeur-generaal zeide voorts, dat hij tot zijn groot verdriet heeft gemerkt, dat er onder de Nederlandsche bevolking twijfel bestaat omtrent de doelstellingen van de Winterhulp Nederland. Men heeft zelf al de veronderstelling uitgesproken, dat de gelden wel geheel of gedeeltelijk naar Duitschland zouden gaan. Dit nu sprak de heer Piek met klem tegen: de gelden blijven in ons land, de Winterhulp Nederland is verzorging van Nederlanders door Nederlanders. Er zijn tal van verstandige maatregelen genomen om dit ongemotiveerde wantrou wen te verdrijven. Er is een eere-comité '■'evormd, waarin zitting zullen hebben rie secretarissen-generaal van departe- enten, commissarissen der Provincies en -le bekende persoonlijkheden. Er komt financieele commissie, waarin naast den oeer Trip, vermoedelijk ook de voorzitter der Rekenkamer zitting zal hebben, als mede een aantal bekende figuren uit het bankwezen, die het volste recht hebben de boekhouding te controleeren om zich aldus te overtuigen, dat de gelden goed worden besteed. Voorts zullen er provinciale eere- comité’s komen ter ondersteuning van de provinciale directeuren. Geen gelden, doch bons. Bij de uitvoering der plannen wordt er naar gestreefd geen gelden beschikbaar te stellen aan de te ondersteunen perso nen, doch waardebons (van 0.50, 1 en ƒ2.50) en goederen in natura. De bons zullen een bepaalden looptijd krijgen en er zal op vermeld worden, wat er op ge kocht kan worden. Het is volledig tot mij doorgedrongen, Boo zeide de heer Piek, dat in het ver strekken van waardebons een psycholo gisch bezwaar is gelegen ten aanzien van de z.g. „stille armen”. Maar juist om te voorkomen, dat zal worden gezegd, dat de gelden naar Duitschland gaan, heb ik van de twee kwaden nog het beste gekozen. Het is voor deze menschen hard, maar het moest nu eenmaal en ik ben er van over tuigd, dat op den langen duur deze bezwa ren zullen worden overbrugd, wanneer men in Nederland eenmaal zal inzien, dat men deze ondersteuning niet moet zien als een aalmoes. Circulatieplan ontworpen Aan de toelichting wordt het volgende ontleend De herziening komt in hoofdzaak neer op nadere detailleering van de bestaande bebouwingsvoorschriften, waarbij deze, met handhaving van de hoofdgedachten van het plan, in overeenstemming zijn gebracht met de thans dienaangaande heerschende opvattingen. Hierbij is, ter verkrijging van een voldoend aantal een gezinswoningen voor arbeiders in deze wijk, voor één groep woningen een maxi- mum-inhoud bepaald. Voor de overige woningen zijn ten aanzien van den in houd geen beperkende bepalingen ge steld. In het beloop der straten is geen ver andering aangebracht. Wel is het kruis punt van den Moerweg en den Erasmus- weg als circulatieplein uitgewerkt hier bij is, in verband met het profiel dezer wegen, hetwelk o.m. een weg voor lang zaam verkeer zal bevatten, voor dit ver keer een afzonderlijke cirkelweg ontwor pen, zulks in aansluiting aan het plan- Moerweg III. Het aan dit plein grenzende gedeelte van het bouwblok tusschen Erasmusweg en van-Ruysbroekstraat is voor bijzon dere bebouwing bestemd, evenals het hiertegenover gelegen terrein in het plan Moerweg III. Door een plantsoenstrook, waarin een wandelpad is ontworpen, is eerstbedoeld terrein van het overige ge deelte van het bouwblok, welk gedeelte voor normalen woningbouw bestemd is, gescheiden. De nog niet bebouwde terreinen aan de Beatrijsstraat en de Vier-Heemskinderen- straat, welke volgens het bestaande plan deels voor schoolterrein en deels voor woningbouw zijn bestemd, krijgen thans elk als geheel de bestemming van school terrein, eventueel sport- en speelterrein, terwijl, indien mocht blijken, dat aan deze bestemming ter plaatse geen be hoefte bestaat, een andere bebouwing (woningen en gedeeltelijk bedrijven) mag worden gesticht. Aan het gedeelte van de Melis Stoke- laan tusschen den Moerweg en de Anna- Bijnslaan, waar volgens het bestaande plan winkels en andere bedrijven mogen worden gevestigd, mogen thans alleen op den beganegrond winkels komen, terwijl overigens slechts woningen mogen wor den gesticht. In de bebouwing, te stichten aan de Troelstrakade tusschen de Melis-Stoke- laan en de Reviusstraat, is voorts met het oog op de hiertegenover gelegen in- dustrie-terreinen alsnog de vestiging van bedrijven op den beganegrond toegelaten. In het bestaande plan zijn o.m. aan de Westzijde van de Reviusstraat en aan het daarbij aansluitende gedeelte van den Erasmusweg winkels toegelaten. Aange zien niet bekend is, welke soort van be bouwing op het aan de Oostzijde van de Reviusstraat gelegen terrein (bestemd voor bijzondere bebouwing) zal verrij zen, is het wenschelijk gebleken, aan deze straat alsnog winkels te weren, terwijl ook aan den Erasmusweg met zijn bree- de plantsoenstrooken een bebouwing met uitsluitend woningen meer op haar plaats is. Voor de bebouwing, te stichten aan den Moerweg, ten Zuidoosten van de Melis-Stokelaan en aan den Erasmusweg, is thans een kap of kapverdieping voor geschreven, zulks in afwijking van het bestaande plan, volgens hetwelk ook het maken van een plat dak mogelijk zou zijn. Voorts zijn in het beloop van achter en zijgevelrooilijnen enkele wijzigingen aangebracht. Gelijk gebruikelijk geeft de verorde ning aan B. en W. de noodige bevoegd heden inzake afwijking van het plan. B. en W. leggen den Raad ter vaststel ling voor het ontwerp van een plan tot herziening van het plan van uitbreiding Moerweg, voor zoover betreft de gron den, gelegen tusschen den Moerweg, den Erasmusweg en de Troelstrakade (plan Moerweg I) met toelichting, en bijbehoo- rende bebouwingsvoorschriften. Er zijn geen bezwaarschriften inge komen. B. en W. geven den Raad in overwe ging te besluiten het plan van uitbreiding Moerweg te herzien in dier voege, als in deze toelichting en verordening is aange geven. Ingevolge deze regeling zal de i m p o r- t e u r ten hoogste een verkoopprijs mogen berekenen, welke gelijk is aan zijn werke lijk betaalden inkoopsprijs, vermeerderd met het bedrag (dus niet het percen tage) aan kosten en winst, dat hij in het eerste kwartaal van 1940 bij vergelijkbare transacties gemiddeld heeft berekend. Voorzoover hij aannemelijk maakt, dat dit bedrag aan kosten en winst in een be paald geval niet kan worden bepaald om dat een vergelijkbare transactie in het eerste kwartaal van 1940 ontbreekt, mag hij het bedrag aan kosten en winst in rekening brengen, dat ten aanzien van de te verrichten transactie gebruikelijk kan worden geacht. Voorts is de bepaling opgenomen, dat de importeur, voorzoover in zijn vooraad goederen van gelijke soort en hoedanigheid aanwezig zijn, die tegen verschillende prijzen zijn ingekocht, bij de b .rekening van den verkoopsprijs van deze goederen van den gemiddelden in koopsprijs van bedoelde goederen, de on derscheiden hoeveelheden in aanmerking genomen, mag uitgaan. Daartegenover is hem echter de verplichting opgelegd om de juistheid van de berekende verkoops prijzen met bescheiden aan te toonen. Bovendien is de importeur verplicht op iedere offerte en verkoopsfactuur met betrekking tot goederen, waarvan de ver koopsprijzen op grond van bovenvermelde voorschriften zijn verhoogd, de aandui ding „invoergoed”, benevens den datum, waarop de prijsverhooging is ingegaan te vermelden. Deze verplichting bestaat niet, indien prijsbladen aan den afnemer zijn toegezonden, waarop de bovenbedoelde vermelding heeft plaats gehad. Ten aanzien van wederverkoo- p e r s is bepaald, dat zij het bedrag, waarmede hun inkoopsprijzen, ten gevolge van een prijsverhooging door den impor teur zijn gestegen, mogen doorberekenen. Procentueele marges mogen dus niet worden gehandhaafd. Op gelijke wijze als de importeur zal de wederverkooper (met uitzondering van den detaillist) op iedere offerte en verkoopsfactuur de bovenaangegeven vermelding moeten plaatsen. De aandacht wordt er in het bij zonder op gevestigd, dat voor weder- verkoopers, in wier voorraad goederen van gelijke soort en hoedanigheid aan wezig zijn, welke tegen verschillende prijzen zijn ingekocht, niet geldt, dat zij bij het berekenen van hun verkoops prijzen van het gemiddelde hunner in koopsprijzen mogen uitgaan. Zonder uit drukkelijke toestemming door of namens den secretaris-generaal van de departe menten van Handel, Nijverheid en Scheep vaart en van Landbouw en Visscherij, mogen derhalve de verkoopsprijzen van den ouden voorraad op geen enkele wijze worden verhoogd Wanneer in bepaalde gevallen de bij deze beschikking toegestane prijzen vol strekt onvoldoende moeten worden ge acht, kan een verhooging door den secre taris-generaal voornoemd, worden toege staan. Verzoeken daartoe moeten bij het betrokken rijksbureau voor de nijverheid of het rijksbureau voor de voedselvoor ziening in oorlogstijd worden ingediend. Tenslotte wordt er op gewezen, dat de naleving dezer voorschriften nauwlettend zal worden gecontroleerd en dat tegen overtreding ten scherpste zal worden op getreden. Bovendien zullen bij overtre- i deze beschikking verleende éderland moet' in' vreugde geven faciliteiten ten aanzien van den over-

Haagsche Courant | 1940 | | pagina 9