I I BI» HAAGSCHE COURANT De eerste Haagsche bonnen-opplak-centrale Tentoonstelling het Gemeente-museum si KUNST EN LETTEREN STADSNIEUWS Donderdag 31 October 1940 L 1 t I CONCERT DILIGENTIA DOKTERSHULP in HET GEWIJZIGDE UITGAANSVERBOD SCHOOLTIJDEN OBli - Dirigent Frits Schuurman VIERDE BLAD ONDERWIJS EN KERK Jaarlijksche algemeene leden vergadering CENTRAAL BUREAU VOOR RIJN EN BINNENVAART WIJZIGING AMBTENAREN REGLEMENT In het Haagsche Gemeentemuseum is een tentoonstel ling geopend, welke den tijd van de Camera Obscura in beeld brengt. Een interieur uit het begin der 19e eeuw. (Polygoon) Eenige voortvarende Hagenaars zijn op het origineele idee gekomen een bonnen-opplak-centrale op te richten. Deze bonnen-centrale heeft ten doel de winkeliers, die het al druk genoeg hebben, het werk van het bonnen-opplakken op de daarvoor bestemde lijsten te besparen. Tegen een kleine vergoeding wordt het gedaan door de Eerste Haagsche bonnen-opplak-centrale. (Polygoon) EEN EEUW AARDAPPELEN HANDEL UITBREIDING PARKEERVERBOD VOOR RIJWIELEN Is heden in werking getreden JUBILEUM J. Chr. BACHOFNER Sr. BLIJFT TUSSCHEN 10 UUR N.M. EN 7 UUR V.M. TELEFOON 394920 Eg® M i X 5* 1 S* vr. 5 Automobielverkeer ORDE VAN OCTROOIGEMACHTIGDEN welke No. 17713 We herinneren er voorts nog eens aan, dat het voor automobilisten ver boden blijft na 10 uur ’s avonds van hun voertuigen gebruik te maken. Deze bepaling is niet van toepassing op taxi- ondememingen, voor zoover deze in het bezit zijn van een speciale vergunning om na 10 uur ’s avonds te rijden. „HET TIJDPERK VAN DE CAMERA OBSCURA” J. Chr. Bachofner Sr. (Foto-archief) 30 nam. T en Zater- RECHTSGEDING TEGEN DE GEMEENTE J. Pley, alhier, heeft op 1940 bij verzoekschrift aan rechter te ’s-Gravenhage i ingesteld tegen de Gemeente KALENDERS. Bij het Importhuis Gebr. Spanjersberg verscheen in samenwerking met het Re clamebureau De Schakel te Rotterdam een maandkalender „Rotterdam, zooals het was”. De kalender is versierd met twaalf teekeningen van de meeste bekende stadsgezichten uit Rotterdam, zooals „Het huisje van Erasmus”, het Spuiwater. Stei ger, St. Laurenstoren, Delftsche Poort, Keizerstraat Kolk, Oude Stadhuis, Lange Torenstraat, Zevenhuissteeg, Nieuwe Ha* ven e. d. uit de oude binnenstad. op 1 De toeneming van de Algemeene’ Politieverordening, waarbij het verboden is in bepaalde stra ten rijwielen te parkeeren, zijn thans ook opgenomen: de Gortstraat, de Haagpoort, de Kissemstraat, de Korte Poten, de Schoolstraat, de Spuistraat, de Veene- straat, de Vlamingstraat en het gedeelte yan de Voldersgracht tusschen de Spui straat en de Groote Marktstraat. Dit ver bod is 28 dezer in werking getreden. Hoewel reeds enkele malen duidelijk de aandacht is gevestigd op den in houd van de Verordening van den Rijkscommissaris, betreffende het ge wijzigde uitgaansverbod, is ons geble ken, dat er toch nog misverstand be staat betreffende den datum, waarop de nieuwe bepalingen in werking tre den. Aan het slot van de verordening is uitdrukkelijk bepaald, dat deze op 31 October 1940 van kracht wordt, zoo- dat het reeds hedenavond is geoorloofd zich tot middernacht op straat te be vinden. Het uitgaansverbod tusschen 12 uur ’s nachts en 4 uur ’s morgens geldt dus van heden af. Dat is ook het geval met het sluitingsuur van café’s, schouwburgen, etc.; deze dienen van hedenavond af om 11 uur gesloten te zijn, Ook het dansv®rbod is heden van kracht geworden. Op Dinsdag 19 Novem ber a.s. herdenkt de heer J. Chr. Bach ofner sr., fabrieks baas bij het Gem. Gasbedrijf, wonende van Lim burg Sti- rumstraat 74A, den dag, waar op hij 40 jaar gele den in Ge meente dienst trad tolking der werken, waaruit samengesteld, hetzelfde getuigd. Geopend werd met de D-dur Symfo nie no. 101 van Jos. Haydn, dezelfde van een reeks tijdens des componisten ver blijf in Engeland geschreven symfonieën. Deze „Londensche” is in het concert leven meer in het bijzonder bekend als de symfonie „Die Uhr” en zij dankt die benaming speciaal aan een soort van tik tak rhythmiek in enkele strijkersgroepen (pizzicati) en fagotten staccatie, die aan de regelmatige beweging en het slinger- geluid van een klok doet denken. De vertolking van het vormschoone van geest en levensvreugde tintelende werk was bij Schuurman en het Residen- tie-orkest onder zijn leiding in vertrouw de handen. Een ietwat lichter toets zou o.i. aan het presto nog ten goede zijn ge komen. Voor velen zal het vioolconcert opus 82 van den Rus Glazounow, al dateert de eerste uitvoering van 1905, een noviteit zijn geweest. Alexander Schmuller intro duceerde het indertijd in Nederland en het is hier sindsdien weinig gespeeld. En met reden, want het stelt viool- technisch en in muzikaal opzicht wel zeer hooge eischen. Mevrouw Maria Neuss, echtgenoote van onzen dirigent Frits Schuurman, bleek een vertolkster te zijn, die de hoog opgestapelde moeilijk heden souverein beheerschte en in haar spel ook de muzikale waarden van het interressante concert sterk tot den hoor der deed spreken. Het orkest heeft in deze compositie een aan het solo-instru- ment volkomen gelijkwaardige taak te vervullen. De drie deelen zijn niet van elkaar gescheiden, doch gaan zonder pau ze in elkaar over. De samenwerking tus schen orkest en soliste was voortreffelijk. Het geheel maakte dan ook een sterken indruk. De hoorders reageerden geest driftig. Eenige malen moest de soliste, die ook een bloemenhulde in ontvangst tp nemen had, naar het podium terug- keeren. Begrijpelijkerwijze betrok zij or kest, leider en den eersten concertmees ter in de applaushulde. Het slot van den avond vormde een orkest-compositie, „Georgica”, van den. Duitschen toondichter Werner Egk. Een vierdeelige suite in zeer modern instru mentaal kleed, dat de volksmelodieën uit Oberbayern, waaraan zij haar inspiratie ontleent, een omlijsting geeft, waarin zTj, althans voor ons gevoel, niet te best pas sen. Niettemin, ondanks de vele disso nanten, een respectabel stuk werk van een talentvol kenner van het moderne orkest en zijn instrumentale combina- tie-mogelijkheden. Het werd knap uitge voerd en vond warmgestemden bijval bij de hoorders. WIE ZAG DEZE AANRIJDING? De commissaris van politie van den Justitieelen dienst C alhier verzoekt dengenen, die getuige waren van een op Donderdag 24 October j.l. plaats ge had hebbende aanrijding, tusschen twee wielrijders op de Mauritskade bij de Parkstraat, alsmede den betrokken wielrijder, die na de aanrijding is door gereden, zich ten spoedigste aan zijn bureau Javastraat 18 te willen melden. VOLKSUNIVERSITEIT Morgenmiddag zal prof. dr. S L. Brug in het Gebouw de Ruytërstraat 67, voor de Volksuniversiteit, spreken over het onderwerp„Persoonlijke gezondheids zorg in Ned.-Indië”. De lezing wordt toe gelicht met lichtbeelden. Ned. Herv. Kerk. Aangenomen naar Veere-Kleverskerke de heer M. L. W. Schoch, cand. en hulp prediker te Scheveningen, die bedankte voor Cadzand en voor Kolham. Geref. Kerken. Benoemd tot hulpprediker te Leiden, de heer P. v. d, Schaaf, cand. te Beet- gumermolen. In het Gemeentemuseum De tentoonstelling „Het Tijdperk van de Camera Obscura” trekt bijzonder veel belangstelling. Heden is de derde afdee- ling geopend, waarin een klein overzicht gegeven wordt over de voornaamste stroomingen in de schilderkunst van die dagen. Voorts is getracht een beeld te geven van het literaire en kerkelijke leven, muziek en tooneel, door portret ten, handschriften, teekeningen en curio sa. In vitrines liggen twee interessante albums met aquarellen van deftige Haag sche interieurs uit het nydden van de vorige eeuw. Hoewel het museum om 4 uur sluit, is de tentoonstelling tot 5 uur te bezichti gen. Betreffende het dienstverband van tijdelijke gemeente-ambtenaren. Bij Raadsbesluit van 5 November 1934, van 2 November 1936 en van 7 November 1938 werden B. en W. gemachtigd om tel kens gedurende een periode van twee ja- ren af te wijken van het bij artikel 6, letter a, van het Ambtenarenreglement be paalde, dat aanstelling van ambtenaren in tijdelijken dienst kan geschieden voor één jrfar, ten hoogste met één jaar te verlen gen. en wel met dien verstande, dat B. en W. oevoegd werden om, na afloop van de tijdelijke aanstelling voor één jaar, deze aanstelling meer dan éénmaal met één jaar te verlengen. Het doel van dit voorschrift was om rekening te houden met de mogelijkheid van inkrimping van gemeentebemoeüngen, waarvan het ontslag van tijdelijke ambte naren het gevolg zou kunnen zijn. Van daar dat verlenging van het tijdelijke dienstverband van ambtenaren mogelijk moest worden gemaakt. In verband met het tijdelijk karakter der regeling moet thans opnieuw worden overwogen, op welke wijze verder zal wor den gehandeld. Ofschoon van de gelegenheid tot verlen ging van het tijdelijk dienstverband op grond van deze bevoegdheid weinig ge bruik is gemaakt, komt het niettemin raadzaam voor dezen maatregel voorloopig van kracht te doen blijven, omdat in de toekomst de mogelijk van een inkrimping van gemeentebemoeiingen niet uitgesloten is. Het is óók in het belang van de tijde lijk aangesteide ambtenaren om de be staande regeling te handhaven, omdat bij niet-voortzetting daarvan de mogelijkheid zeer groot is, dat zij na twee jaren tijde lijken dienst ontslagen zouden worden. Intusschen hebben B. en W. er geen be zwaar tegen, dat deze regeling ook thans wordt gebonden aan een termijn van twee ;aren, evenals zulks in de jaren 1934, 1936 en 1938 geschiedde. Zij doen den Raad een voorstel in dezen zin. PEER GYNT Op Zaterdagmiddag 9 November zal Het Nederlandsch Tooneel, directeur Cor van der Lugt Melsert, in het Gebouw voor Kunsten en Wetenschappen alhier een voorstelling geven van Ibsen’s mees terwerk „Peer Gynt”, met medewerking van het Utrechtsch Stedelijk Orkest en van de Balletten Georgi. Naar aanleiding van eenige in de Haagsche dagbladen verschenen afwij kende berichten, deelt de vereeniging van Haagsche Huisartsen mede, dat de Nachtdienst voor huisdoktershulp on verzwakt gehandhaafd blijft, zoodat dus ter verkrijging van huisdoktershulp ge durende den tijd van 10 uur des avonds tot 7 uur voormiddags de Haagsche in gezetenen, met uitzondering van de Patiënten van het Ziekenfonds ,,de Vol harding” en van hen, die stadshulp ge nieten, met uitsluiting van elke andere wijze van hulpinroeping, moeten opbellen no. 394920, gebouw Algemeen afdeelingsziekenfonds, Toussaintkade 72 van waaruit dan één der dienstdoende huisartsen den patiënt komt bezoeken. Deze regeling geldt voor alle inwo ners van den Haag en Rijswijk, dus ook voor hen, die bij ziekenfondsen zijn aangesloten. B. en W. hebben aan ce hobfden van openbare scholen een omzendbrief ver zonden, die aan de bijz. schoolbesturen ter kennisneming gegeven is, waarin mededeeling wordt gedaan van regeling van de schooltijden. Deze regeling is als volgt Scholen met normale sch'c’ Hden van 9.45 uur12 uur en van tot 4 uur 15 nam. Wo>•- dagmiddag vrij. Wisselende scholen van 9.45 uur*—12 uur en van 1 uur nam.5 uur nam. om de week wordt gewisseld. Zaterdag middag vrij. Indien de middel-Europeesche tijd wordt ingevoerd, wordt de volgende regeling van kracht Scholen met normale schooltijden van 8.45 uur11.45 uur en van 1 uur 30 nam.3 uur 30 nam. Woensdag- en Zaterdagmiddag vrij. Wisselende scholende eene school van 8.45 uur10.15 uur van 12.45 uur nam.2 Uur 30 nam.de andere van 10.25 uur12 uur en van 2 uur 30 nam.4 uur nam.Zaterdagmiddag vrij. Om de week wordt gewisseld. CABARET PICCADILLY. Reeds van morgen Vrijdagmiddag af brengt Cabaret Piccadilly een nieuw pro gramma Nieuwe attracties staan op het programma; het zijn: Prof. Jim Murray, het geheim van 2 werelddeelen, John Kloos, de gevierde humorist en conferen cier Carla Diana, de muzikale attractie. Elisa Poubanova, dansfantasieën, Mr. Mar tin Vinjee, de duivelsmanipulator, Het nieuwe orkest zorgt voor stemming jolijt en humor. De firma G. C. van Zaaien N.V. jubileert Morgen herdenkt de firma G. C. van Zaaien N.V., Z.O. Binnensingel 5355, handel in aardappelen, fruit en con serven, het honderdjarig bestaan. Naar aanleiding van dit feit hadden wij heden een gesprek met één der kleindochters van den oprichter. Zij vertelde ons, dat haar grootvader, de heer F. van Zaaien, de aardappelen zelf per schip, ging halen, voornamelijk uit Gelderland. Aan de toenmalige aaroap- pelmarkt in Den Haag werden zij dan aan het schip verkocht. Langzamerhand breidde de zaak zich uit en de zoon, de heer G. C. van Zaaien, die zelf ook met een schip voer, kocht nu een 50 jaar geleden, een pand aan de Nieuwe Haven, waar het kan toor en de opslagruimte gevestigd wer den. De zaak ging goed en de firma kreeg een zeer goeden naam. In tijden van slechten aardappeloogst zag de heer van Zaaien zich gedwongen uit het buitenland te importeer en en hij en zijn zoon maakten verre reizen naar Polen, Italië en Denemarken. Tijdens den oorlog 19141918 ging de leiding van het bedrijf over in han den van de tegenwoordige eigenaars, de heeren F. J. en C. J. van Zaaien. De vader trok zich terug en werd be trokken bij de billijke verdeeling van de aardappelen over het land. Eenzelf de functie heeft nu de heer C. J. van Zaaien, die secretaris is van de Vebena (Vereeniging ter behartiging van de belangen van den Ned. aardappelhan- del.). Sinds vorige week is de handel in aardappelen eigenlijk buiten de zaak komen te staan en in handen der re- geering gekomen. Het personeel, de opslagruimten, en de vervoermiddelen Al is het dus niet zoo’n gunstige tijd om een zoo belangrijk jubileum te her denken, de leiders en het personeel houden den moed er in en geven zich met hart en ziel aan de zaak. Morgen wordt om 10.15 uur een Plechtige Hoogmis in de Boschkantkerk opgedragen, waarna een samenkomst van eigenaars en personeel plaats vindt, ’s Middags wordt van 2.30 tot 4.30 uur een receptie gehouden in het pand aan den Z.O. Binnensingel. Het personeel heeft als aandenken een oorkonde laten vervaardigen door den heer Eug. Rensburg, waarop het bedrijf, zooals het vroeger was, staat afgebeeld. Deze oorkonde zal morgen aan de directie worden aangeboden. BUITENLANDSCHE CONCERT- TOURNÉE’S VAN WILLEM MENGELBERG Prof. dr. Willem Mengelberg zal in de volgende maand een viertal concerten in Stockholm dirigeeren en wel op 20, 22, 24 en 27 November a.s. Oorspronkelijk was het aantal dezer concerten op drie gesteld, doch gezien de groote belang stelling moest op dringende aanvrage nog een extra avond worden toegevoegd. Op 14 November zal Mengelberg naar Berlijn vertrekken en vandaar per vlieg tuig naar Stockholm. Óp 1 en 2 December a.s. volgen dan twee concerten met de Berliner Philhar monic, waarop o.a. zal worden uitgevoerd het requiem voor bariton en orkest van Rudolf Mengelberg, met medewerking van Karl Schmitt-Walter. Na deze concerten zal Mengelberg in, December weer in Holland dirigeeren. In Januari na de Kerstvacantie begeeft Mengelberg zich naar Budapest, alwaar hij een Beethoven-cyclus van zes con certen zal leiden. In dezelfde periode vinden vier concerten met de Wiener Philharmoniker in Weenen plaats. In de programma’s hiervan is o.a. een eerste uitvoering van de variaties van HenkBa- dings opgenomen. Daarna volgt een tournée met de Ber liner Philharmonic, waarin o.a. twee concerten in Berlijn, Potsdam, Hamburg, Maagdeburg, Braunschweig, Hannover, vervolgens een concertreis in Italië, waar Mengelberg een aantal concerten in Ro me, Florence, Turijn en Triëst zal leiden. Van Italië uit keert Mengelberg naar Nederland terug om hier zijn zeyentig- sten verjaardag te vieren, ter gelegenheid waarvan twee feestconcerten van het Concertgebouworkest op het programma staan, waarop hij de Negende Symphonie van Beethoven zal dirigeeren en vóór dé pauze Nederlandsche composities. In de maand April zal Mengelberg eenige concerten in Kopenhagen dirigee ren. Duitsche Katholieke Gemeente Op Allerheiligen-dag, ’s morgens om 7.30 uur en om 10.30 uur Heilige Mis met prpdicatie. ’s Middags om 3 uur ge meenschappelijk bezoek aan de Duitsche graven op de begraafplaats aan de Binck- horstlaan. ’s Avonds om 8 uur Allerzie- lenlof met toespraak. De godsdienstoefe ningen vinden plaats in de Duitsche kerk, Emmapark 11. Gisteren werd hier ter stede in hotel De Witte Brug de jaarlijksche algemeene ledenvergadering van het Centraal Bu reau voor de Rijn- én Binnenvaart gehou den. Aan de door den voorzitter, den heer J. Roelofs Azn., uitgesproken jaarrede ontleenen wij omtrent den gang van za ken in het bedrijf der Rijn- en binnen vaart de volgende mededeelingen: (In de eerste 8 maanden van 1939 valt nog in zekere mate een verbetering te constateeren). De invoer via den Nieuwen Waterweg, de doorvoer daarbij inbegre pen, steeg van 17,5 millioen ton in de eerste 8 maanden van 1938 tot 19 mil- lioen ton in dezelfde periode van 1939. De uitvoer via den nieuwen waterweg daalde echter in dezelfde periode eenigs- zins, n.l. van 12,7 millioen ton in 1938 tot 12,1 millioen ton in 1939. Het boven staande beeld veranderde uiteraard vol ledig in September. Tengevolge van den oorlog daalde de invoer van den Nieu wen Waterweg, de doorvoer daarbij inbe grepen, van ruim 10 millioen ton in de periode van September tot en met De cember in 1938 tot ruim 3 millioen ton in hetzelfde tijdvak van 1939. In mindere mate werd de uitvoer in deze periode ge troffen. In het laatste kwartaal van 1939 daalde de export vergeleken bij 1938 van 6,5 millioen ton tot 3 millioen ton. De inwaartsche doorvoer onderging de sterkste daling, n.l. van 7 millioen ton in het laatste kwartaal van 1938 tot nog geen millioen (959.176) ton in 1939. De uitwaartsche doorvoer daalde van 5 millioen ton in 1938 tot 2 millioen ton in 1939. Deze achteruitgang bleef zich in 1940 voortzetten. Ook de kolentransporten voor uitvoer moesten worden beëindigd, waarvan de Rotterdamsche haven de gevolgen ondervond. Uiteraard onderging de Rijnvaart in hevige mate de gevolgen van den oorlog. De slapte in de Rijn vaart bewerkte een terugslag in de bin nenvaart. Vooral groote schepen onder vonden den druk van het feit, dat veel Rijnschepen, daar zij onvoldoende em plooi vonden in de Rijnvaart, zich bij de bevrachtingscommissie’s aanmelden om in aanmerking te komen voor ver voer binnen de landsgrenzen. Voor de kleine schepen trad een geringe verbe tering in door de requisitie van vracht auto’s voor het leger. De oorlogsdreiging en oorlogstoestand gaven aanleiding tot het ontwerpen door de regeering en het aanvaarden door de beide Kamers van een aantal wetten, waarvan o.a. de wijziging der Ongeval lenwet 1921 en de wijziging der Zee- en Luchtvaartverzekeringswet 1939, wel ke bij de wet van 16 November 1939 werd uitgebreid tot het terrein der inter nationale binnenvaart, de speciale be langstelling van het Centraal Bureau hebben gehad. Het stemt tot voldoening, dat ver schillende leden en hoofdbestuursleden van ons bureau werden verzocht zitting te nemen in officieele commissies van advies. Het aantal leden heeft zich uitgebreid tot 106 reederijen. In deze jaarvergadering trad de heer J. Roelofs Azn., in verband met sta- tuaire bepalingen als zoodanig niet her kiesbaar, als voorzitter van het Cen traal Bureau af. Tot voorzitter werd benoemd de heer J. W. Vlielander Hein, tot vice-voorzitter de heer D.t H. de Haan. Onder voorzitterschap van den heer W. Vogelzang, werd in gebouw „Excel sior” alhier op 26 October j.l., de twin tigste algemeene vergadering van de Ver- eeniging van Leeraren in Stenografie en Machineschrijven gehouden. Het aantal geëxamineerde candidaten bedroeg in Nederland 1895. Hiervan ver wierven 1374 een diploma. Als secretaris-penningmeester der Ver eeniging werd met algemeene stemmen herkozen de heer H. C. Abadon van Ba tenburg. Als voorzitters der examencommissie werden herkozen de heer A. A. Schee vers, Kring ’s-Gravenhage mej. M. S L. Lanen, Kring Rotterdam de heer H. G. van Br inkom. Kring Amsterdam de heer R. v. d. Laan, Kring Utrechtde heer H. Smit, Kring Arnhem. Tot leden der financieele commissie werden herkozen de heeren T. Blind. Dor drecht en J. F. van Batenburg, alhier. De destijds door het bestuur ingestelde „Kerncommissie vóór systeem onderzoek bij het machineschrijven”, bestaande uit de heeren A. A. Schoevers, voorzitter, H. Smit, secretaris, en mevr.*M. E. Esch- bach-Hendrikse, lid, heeft een uitvoerig rapport uitgebracht, waaruit kan worden gedestilleerd, dat de 10-vinger-methode bij het machineschrijven als de doelma tigste en de eenig juiste methode moet worden beschouwd. Soliste Maria Neuss Voor dit tweede concert van het Ge nootschap Diligentia bestond van de zij de van het publiek quantitatief slechts matige belangstelling, wat ongetwijfeld het gevolg zal zijn geweest van de tijds omstandigheden, die het noodzakelijk maakten, dat de uitvoering op een voor velen zeer ongelegen uur, namelijk zoo ongeveer ten tijde waarop men in de residentie zich pleegt voor te bereiden voor het middagmaal, een aanvang nam. Er bleven in de groote gehoorzaal dan ook heel wat plaatsen onbezet, wat zeer te betreuren viel, omdat het programma uitstekend was verzorgd en van de ver liet was mocht worden STAND DER WONINGMARKT Het aantal woningen hier ter stede be droeg op 1 Januari 1940 140.691 en het aantal inwoners der Gemeente Januari 1940 504.262. het aantal woningen bedroeg in Augustus 1940 182 en van 1 Januari tot 1 Septem ber 1940 949. De afneming van het aantal woningen bedroeg resp. 82 en 566. Het aantal woningen op 1 September 1940 was 141.074 en het aantal inwoners der Gemeente op 1 September 1940 508.080. In uitvoering waren op 1 Sep tember j.l. (uitsluitend nieuwbouw) 497 woningen. VEREENIGING VAN LEERAREN IN STENOGRAFIE EN MACHINE SCHRIJVEN 30 Augustus i den kanton- een vordering tot beta ling van 336, vermeerderd met een be drag van 21 per week sedert genoem den datum, met rente, uit hoofde van werkzaamheden verricht ten behoeve van de luchtbescherming. B en W. achten deze vordering ongegrond en stellen den Raad voor, verweer te voeren, zoo in eersten aanleg als, indien noodig, in hoo- ger beroep. Jaarlijksche algemeene vergadering Dinsdag heeft in het Instituut van In genieurs alhier de jaarlijksche algemeene vergadering van de Orde van Octrooige- machtigden plaats gehad. Tot lid van den raad van beroep inzake het toezicht op de octrooigemachtigden, werti herbenoemd dipl. ing. H. W Daen- dels. De voorzitter van de orde van Oc trooigemachtigden ir. D. H. Stigter, zag zich als zoodanig herkozen. In plaats van de aftredende bestuursleden ir. H. J J. Weurman, en ir. J. D. Hamer, die zich niet herkiesbaar hadden gesteld, werden tot bestuursleden aangewezen, dr. J. N. Elgersma alhier, en mr. ir. G. Oudemans te Eindhoven. Tenslotte werd de heer ir. J. Knoop Pathuis herbenoemd tot plaats vervangend lid van den raad van toezicht voor de octrooigemachtigden. Daar het octrooigemachtigdenreglement niet het doel en de taak van de Orde van Octrooigemachtigden omsclirijft, was de vraag gerezen of de orde behalve de idieele belangen ook zakelijke belangen van den octrooigemachtigde kon behartigen. Door de algemeene vergadering werd deze vraag bevestigend beantwoord. Daar de octrooigemachtigden verplicht zijn, deel uit te maken van de Orde van Octrooigemachtigden, rees de principieele vraag of de algemeene vergadering bij meerderheid van stemmen besluiten kan nemen, die de leden binden, ook wanneer deze niet gelijksoortige belangen hebben, Er waren namelijk stemmen opgegaan om de orde corporatief onder te verdeelen in groepen van octrooigemachtigden- werkgevers, octrooigemachtigden-werk nemers, en octrooigemachtigden in dienst van industrieele ondernemingen, welke groepen dan afzonderlijk zouden moeten beslissen, over aangelegenheden, welke uitsluitend hun groep betreffen. Er werd beslist, dat de algemeene ver gadering bij meerderheid van stemmen de leden kan binden. ik -*-■ X - F ..<y

Haagsche Courant | 1940 | | pagina 13