De Italiaansche actie in Griekenland Het Uitgaansverbod l voor van Uitzondering voor personeel vitale bedrijven tot en met 15 November Donderdag 31 October 1940. No. 17713. Een zaak van het Slecht weer bemoeilijkt de operaties geheele Neder- landsche volk De distributie van vaste brandstoffen DE ASTRA ROMANA ONDER STAATS CONTROLE Dokterstelefoon: L X lu. 0^? VERDUISTEREN van 6.13 uur n.m. tot 8.35 uur v.m. s 1 s PRIJS DER ADVERTENTIËN: Geestdrift bij de Albaneezen op door de Albaneesche bevol en en geven S O V J E T U S LAND R LA__ L I BYE (Zie verder le blad, pag. 2.) Bons 07 tot en met 14 voor centrale verwarming voor gebied teneinde De secretaris-generaal, waarnemend hoofd van het departement van Han del, Nijverheid en Scheepvaart deelt mede Na 15 November 1940 moeten ook de aan bovenbedoelde bedrijven en ondernemingen verbonden personen in het bezit van zulk een bijzondere vergunning (Sonderausweis) zijn. Uit Leskovije meldt men nog aan de „Vreme”, dat daar krachtig kanonge bulder gehoord wordt. Uitgaansverbod voor vreemde lingen in Athene De „Politika” meldt uit Athene, dat het ministerie voor de veiligheid den buitenlanders tijdelijk verboden heeft des nachts op straat te vertoeven. Algemeen moratorium in Griekenland In het Grieksche staatsblad is gisteren een algemeen moratorium afgekondigd. Duitsche en Italiaansche pers stemmen TURKSCHE RIJK S V V v Van 1—5 regels 1.50. Iedere regel meer tot 10 regels 40 ct., daarna Iedere regel meer 50 ct. Reclames 90 ct per regel. Bewijsnummers 5 ct, fr. p. post 10 ct. Incasso binnen de stad 5 ct., buiten de stad volgens posttarief. Bij vooruitbetaling: Kleine Advertenties 90 ct.; Dienstaanbiedingen 70 ct. Advertentiën waarin voorkomt „Brieven aan het bureau van dit blad” 10 ct meer. PRIJS DEZER COURANT: Voor ’s-Gravenhage bij vooruitbet. per 3 mnd. met „Kikeriki”, „De Nieuwste Mode”, „Koloniaal Bijblad” en „Letterkundig Bijblad” 3.Franco per post met Mode blad f 4.zonder Modeblad f 3.75 Buitenland 9.Landen waarop het verlaagd intern, drukwerk-posttarief van toepassing is f 7.p. kw. Bij postkantoren tegen de geldende goedk. abonn.prijzen. Afz. nummers 5 ct., fr. p post 10 ct. Paus zegent vertegenwoor digers van de Italiaansche weermacht Het D.N.B. meldt uit RomePaus Pius heeft gisteren de omroepers van de Italiaansche radio en vervolgens omstreeks 200 leden van de Italiaansche weermacht, onder wie hooge officieren en enkele aalmoezeniers, ontvangen en hun zijn bijzonderen zegen verleend. De Grieksche gezant in Londen kreeg instructie in opdracht van den Griek- sehen minister van handel, om vrij ever de Grieksche koopvaardijvloot te beschikken. Productie-terreinen van de grootste oliemaatschappij in Roemenië in beslag genomen schappelijken rang of stand, godsdienst, politieke richting, ras. Dat wil dus zeg gen, dat in ons land letterlijk niemand, die er behoefte aan heeft, zal worden uitgesloten van hulp of bij de verlee- ning van die hulp anders zal worden behandeld dan naar de algemeen gel dende normen. Een verzekering, welke ieder, die deze zaak met warme, men- schelijke gevoelens beziet, sympathiek moet aandoen. Te sympathieker, om dat W.H.N. bijzondere aandacht wil wijden aan de z.g.n. stille armen”, wier leed dikwijls dubbel groot is, doordat hun nood verborgen blijft. Waar dus dit werk is gericht op het geheele Nederlandsche volk in zijn vol len omvang, zal iedere Nederlander, die daartoe in staat is, met een gerust hart langs dezen weg zijn offer kunnen en, moreel gesproken, moeten brengen ten bate van zijn misdeelde landgenooten. Het motto, waaronder Winterhulp- Nederland een beroep zal doen en reeds doet op medewerking en bijdragen (het postgironummer is 5553) luidt: „Vóór het Volk, dóór het Volk”. Hier is een, thans wel zeldzaam, ge bied, waarop alle Nederlanders, on danks alle en scherpe politieke en an dere tegenstellingen, elkander in eens gezinde menschlievendheid en mildheid kunnen ontmoeten. Er zal in dezen moeilijken tijd oorlogstijd in bezet gebied en met een harden winter voor de deur, véél, héél veel noodig zijn. rië. De colonnes zijn, toen zij door het land trokken, king met geestdriftige betoogingen be groet. Voor November bons 04, 05, 06 en 07 voor haarden kachels DUITSCHE frrrnTn door londen gegarandeerd Maan: 1 Nov. op 10.18 u. v.m. onder 7.37 uur n.m. Tusschen 10 u. n.m. en 7 u. v.m.: No. 394920 Ziekenfondsleden De Volharding: No. 116364 Z.g. Stadspatiënten: No. 49 United Press meldt uit Boekarest Op bevel van de regeering zijn alle productieterreinen van de Astra Ro- mana, de grootste oliemaatschappij van Roemenië en dochtermaatschappij van de Royal Dutch in beslaggenomen en onder de controle van den staat ge steld. Als reden voor dezen maatregel wordt opgegeven dat het ministerie van economische zaken tegen den vroe- geren directeur-generaal van de maat schappij, Otto Stern, een aanklacht we gens „oliediefstal” heeft ingediend. De Roemeensche pers bericht, dat de Astra Romana onder Sterns leiding door ontoelaatbare boringen rijke olievind- plaatsen, die zich in staats- of privé- bezit bevinden, in exploitatie heeft ge nomen. Stern bevindt zich volgens de laatste berichten in de Vereenigde Sta ten. Engelsche vliegers in Grieken land vrijgelaten Het D.N.B. meldt uit AtheneDe Engelsche vliegers, die een maand ge leden in Griekenland waren geïnter neerd, zijn Dinsdag vrijgelaten. De uitvoerige en duidelijke toelich ting, gisteren door den directeur- generaal van het nieuwe instituut Winterhulp Nederland” in de pers conferentie gegeven (men heeft het ver slag in ons vorige nummer kunneh le zen), zal ongetwijfeld veel hebben op- gehelderd omtrent opzet en doel van dit grootsche plan. De heer Piek, zelf Nederlander en partijloos Nederlander, naar tevoren reeds is medegedeeld heeft den na druk gelegd op drie feiten in de eerste plaats op het onbetwistbaar Neder landsche karakter van deze Winter hulp, waartoe het initiatief is genomen door de hoogste autoriteit in het bezette Nederlandsche gebied, den Rijkscom- missaris Rijksminister Seyss-Inquart, door wien de heer Piek tot landelijk leider dezer instelling is benoemd. Met verontwaardiging wees deze leider de reeds meermalen vernomen twijfel aan de juiste bestemming der in te zamelen gelden en goederen af. Het betreft hier een zaak van en voor het Nederland sche volk en het is uitgesloten, dat ook slechts het geringste deel van de op brengst niet uitsluitend hieraan zal ten goede komen. Juist om dit aan ons volk te verzekeren, is, in overeenstemming met den geheelen opzet, de organisatie gegrondvest op de medewerking en de controle van zuiver Nederlandsche per sonen en instanties, vogels van ook in politiek opzicht zeer verscheiden plui mage, zoodanig gekozen, dat zij op het vertrouwen van ons volk in al zijn scha- keeringen aanspraak mogen maken. Op deze wijze wil men voorkomen, dat de liefdadige arbeid van W.H.N. (aldus de afkorting van dit Winterwerk) zal worden ondermijnd door wantrouwen of verdachtmaking, of dat men zich achter zulk wantrouwen zal verschuilen om zich te onttrekken aan zijn burger plicht tegenover nooddruftige land- genooten. Bijgaande kaart geeft een overzicht van Zuid-Oost-Europa. Grieken land heeft zich aan de zijde van Engeland geschaard het Turksche standpunt is nog niet nader bepaald Zuid-Slavië en sovjet-Rusland willen neutraal blijven. De treinverbindingen tusschen Boelgarije, Turkije en Griekenland zijn verbroken. (Cartografisch bureau voor de Nederl. Dagbladpers) Deze courant verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen BUREAUXWAGENSTRAAT 35—37 Telefoon 116300 (zeven lijnen) Giro No. 12500 heden rukten de Italianen snel op, zoo- dat reeds op den dag talrijke dorpen aan gene zijde der grens waren bezet. De bevrijde Albaneezen ontvingen de troepen geestdriftig. Een andere speciale correspondent van hetzelfde blad constateert, dat de Grieksche luchtsteunpunten, die moes ten dienen als Engelsche luchtbases te gen Italië, onder controle staan van het Italiaansche luchtwapen, dat reeds het Grieksche luchtruim beheerscht. De „Messaggero” schrijft, dat de veelge prezen „hulp” van Churchill voor Grie kenland klaarblijkelijk niet bestaat in een militairen, maar vooral in een agi- tatorischen steun, waarbij het Britsche leugenministerie om den Grieken moed in te boezemen, een opstand in Albanië heeft uitgevonden. De „Popolo di Roma” wijst er op, dat de Italiaansche actie den Britschen droom om van Griekenland een Brit sche sleutelpositie tegen Italië te maken om hals gebracht heeft. Tezamen met de colonnes van maarschalk Graziani in Afrika vormen de Italiaansche colon nes in Griekenland een reusachtigen tang, die de Engelschen van twee kan ten omvat en die een einde zal maken aan de 3 eeuwen oude geweldheer- schappij van Engeland in de Middel- landsche Zee. De geldigheidsduur van de met 01, 02 en 03 gemerkte bons van de „Bonkaart distributie vaste brandstoffen haar den, kachels”, van de met 01, 02, 03, 04, 05 en 06 gemerkte bons van de „Bonkaart distributie centrale ver warming”, en van de met „Brandstof fen, één eenheid, 1ste periode”, als mede de met „Cokes, één eenheid, 1ste periode” gemerkte bons wordt verlengd tot en met 14 November 1940. De gel digheidsduur der met „brandstoffen” of „cqkes” gemerkte toewijzingen, welke tot 13 November of een vroegeren datum zijn geldig verklaard, wordt eveneens verlengd tot en met 14 No vember 1940. Zooals reeds eerder is bekend ge maakt, wordt onder één eenheid vaste brandstoffen verstaanhetzij 1 hL anthraciet of steenkolen, of industrie of eierbriketten (maximum 75 k.g.), hetzij 110 k.g. bruinkoolbriketten, hetzij 2 hL cokes, hetzij 175 k.g. fabrieksturf, hetzij 195 k.g. persturf (300 stuks); hetzij 200 k.g. baggerturf (450 stuks), hetzij 2M stuks overige soorten tur£> Grieksche gezant vertrekt uit Rome De Grieksche gezant te Rome, Poli- tis, heeft de Italiaansche regeering om zijn paspoort verzocht. Onder deze omstandigheden zal, naar men te Rome verneemt, de Italiaansche regeering volgens het normale diploma tieke gebruik stappen ondernemen tot uitwisseling van het wederzijdsche diplomatieke personeel. Uit Tirana wordt gemeld, aldus Ste- fani, dat men in Albanië niet slechts met volledig begrip en volkomen disci pline, doch zelfs met de oprechte geest drift de actie van Italië in Griekenland volgt, welke ook moet leiden tot de bevrijding der Albaneezen in Tsjamoe- gemotoriseerde Italiaansche In een artikel met opschrift „Anti- Europeesche beslissing” inzake de ge beurtenissen in Griekenland, schrijft de ,,Berl. Borsenztg.” o.a.: Met het afwij zen van de eischen, om Italië als garan tie voor de Grieksche neutraliteit en de Italiaansche veiligheid, bepaalde steun punten te verleenen, heeft de regeering te Athene niet alleen tegen den Italiaan- schen nabuur, maar ook tegen de nieu we ordening van Europa ten gunste van den erfvijand dezer ordening, Engeland, beslist. Het zou overeenkomstig de Grieksche eer en souvereiniteit zijn ge weest, indien Griekenland de gevraagde steunpunten zoolang de oorlog duurde en in het belang van het herstel van den Europeeschen vrede ter beschikking had gesteld. Griekenland stond voor de groo- te vraag zich voor of tegen den Engel schen rustverstoorder, dus voor of tegen de Europeesche solidariteit uit te spre ken. Het moet thans de gevolgen dragen van zijn beslissing. „De groep Metaxas, die Griekenland beheerscht, en die aan dit ongelukkige land een politiek van medeplichtigheid aan Engeland heeft opgelegd, moest wel tot een ingrijpen van Italië leiden”, schrijft de „Corriere della Sera”. Italië kan niet toestaan, dat de Engelschen de lucht- en vlootbases van Griekenland be zetten en daardoor de Italiaansche ver bindingswegen bedreigen, zoomede de Italiaansche schepen bereiken. De commissaris-generaal voor de openbare veiligheid bij den Rijks commissaris voor het bezette Nederlandsche gebied maakt be kend, dat hij, teneinde storingen in het economische leven te ver mijden en den voortgang van de vitale bedrijven ook des nachts te waarborgen, aan de Nederlandsche politie-organen de volgende aanwij zingen heeft gegeven Aan diegenen, die verbonden zijn aan vitale bedrijven (zooals spoor wegen, binnenvaart, sluiswerken, mijnen, gas- en electriciteitsfabrie- ken, wapenindustrie en dergelijke) in het Nederlandsche gebied, waar voor ingevolge de Verordening no. 151 van den Rijkscommissaris PlichtDit is het tweede punt, dat in de toelichting van den directeur- k generaal sterk naar voren kwam. L Hij gewaagde met stellig verdiende waardeering van de goede sociale voor. Szieningen, de kerkelijke en de parti- f culiere georganiseerde liefdadigheid, waardoor Nederland zich steeds heeft onderscheiden. (Daarentegen keurde hij het geven-aan-de-deur en aan bedelaars of bedelkinderen op straat als ver keerde liefdadigheid streng af). De be staande vormen van sociale zorg en ge organiseerde liefdadigheid zullen dan ook door W.H.N. niet worden aange tast; alleen zullen gedurende de 6 maan den van Winterhulp-actie alle andere openbare inzamelingen worden stop gezet, teneinde geen versnippering te verkrijgen en alle krachten op W.H.N. te concentreeren. Als dit zal leiden tot een ordening op het gebied van de openbare inzamelin gen, waarbij elke liefdadige organisatie het haar redelijkerwijze toekomende deel krijgt, verdient zulks stellig toe juiching, want het valt niet te ontken nen, dat in ons land op het gebied van collecten een eenigszins ongeordende toestand heerscht, welke ook door de veelvuldigheid der collecten de offer vaardigheid en een juiste verdeeling der gelden in het algemeen niet be vordert. Uitdrukkelijk heeft de heer Piek be toogd, dat W.H.N. beoogt: een extra- hulp buiten die, welke sociale zorg en kerkelijke en particuliere georgani seerde liefdadigheid reeds verleenen aan allen, die daaraan behoefte hebben om niet slechts aan de minimale eischen van het materieele bestaan te voldoen, maar óók een leven te leiden, dat, op hoe bescheiden voet overigens ook, waard mag heeten, dat men het leidt. Een erkenning dus van het recht op eenige levensvreugde voor iederen mensch. De stoffelijke voorwaarden voor deze levensvreugde, door een menschwaar- dig bestaan, te verzekeren aan allen, die tot ons volk behooren, noemde de heer Piek den plicht van het Neder landsche volk in zijn geheel en dus van allen, die tot dit volk behooren en in staat zijn om hiertoe bij te dragen. Het gaat hier niet om een aalmoes, welke goedgunstig wordt gegeven en dankbaar moet worden aanvaard, maar om een althans moreel verplichte bijdrage naar ieders vermogen in het tekort van zijn minder gelukkige medemenschen. Het derde punt, dat in de uiteenzet ting van den directeur-generaal sterk de aandacht trekt, is de mededeeling, dat W.H.N. inderdaad het geheele Nederlandsche volk omvat, in den paeest uitgebreiden zin, ongeacht maat- Patras weer gebombardeerd Het Grieksche ministerie voor de veiligheid heeft volgens de „Politika” medegedeeld, dat gisteren de aanval len van Italiaansche vliegtuigen op Patras zijn voortgezet. Het totaal aan tal slachtoffers in Patras op den eer sten dag van het bombardement be droeg ongeveer 100 dooden en 250 ge wonden. In Naupaktus, aan de Golf van Korinthe, is één persoon gedood en vielen 8 gewonden. De Italiaansche opmarsch Uit Saloniki wordt aan de „Vreme” gemeld, dat de Italiaansche troepen 90 k.m. zijn opgerukt op Grieksch gebied, tot St. Nicola. Volgens de laatste berichten is de tegenstand der Grieksche troepen in dezen sector gisteravond bezweken. In militaire kringen te Londen wordt verklaard, dat volgens de hier tot dus verre binnengekomen berichten de hoofdaanval van de Italianen in Grie kenland van Konispoli uit langs de kust naar het Zuiden is gericht. De Grieksche voorposten zouden zich te ruggetrokken hebben en tot gister middag zouden de Italianen tot Phila- stronis, dat ongeveer 8 k.m. van de grens verwijderd ligt, zijn voortge rukt. Blijkbaar heeft men aan Ita liaansche zijde tot dusverre slechts in- fanterie-divisies, doch geen pantser divisies, in den strijd geworpen. Op verschillende andere plaatsen aan de Grieksch-Albaneesche grens is het tot kleine schermutselingen gekomen. De in Griekenland wonende Alba nezen hebben in de gebieden, waar de Italianen oprukken, de soldaten van Mussolini met vurige vreugdebetoogin- gen verwelkomd. Een der eerste ge vechten tegen de Grieksche voorhoeden zou door Albaneesche fascistische mi litie zijn gesteund. Er zijn nog geen bijzonderheden bekend over den op marsch der Italiaansche troepen op Grieksch grondgebied. Wat het op treden der Italiaansche vliegtuigen van Maandag betreft, wordt vernomen, dat het bombardement van de moderne luchthaven Tatoi nabij Athene zeer ernstige schade aan de hangars en andere gebouwen heeft veroorzaakt. Ook te Patras heeft het bombarde ment aanzienlijke schade aangericht. Bij het bombardement van den ingang van het Kanaal van Korinthe en an dere strategische punten aan het kanaal zijn installaties, depóts, dokken, ge bouwen en spoorwegemplacementen beschadigd en in brand gestoken. De Zuidslavische bladen „Politika” en „Vreme” publiceeren verscheidene berichten uit het Zuidslavisch GriekschAlbaneesche grensgebied. De „Vreme” bevat een bericht uit Bitolj (Monastir), inhoudende, dat ook op de spoorlijn aldaar Maandagavond het verkeer naar Griekenland is ge staakt Men hoort kanongebulder uit de streek van Lerin. De gevechten worden echter belemmerd door zwaren regen. Ook hangt het wolkendek zeer laag en bemoeilijkt de operaties. Het autobusverkeer tusschen Bitolj en Kortsja blijft normaal functionnee- ren. De postautobus heeft Dinsdag nor maal gereden. De „Politika” verneemt uit het grensplaatsje Dragosj aan de Grieksch Zuidslavische grens, dat ook daar mist en regen het zicht sterk belem meren. Volgens onbevestigde berichten zou den de Grieken vrij sterke troepen contingenten concentreeren bij den Pres-pas. Van het grensstation Lesko vije verneemt de „Politika”, dat Maan dagavond het spoorwegverkeer is stop gezet. Dinsdag zijn goederentreinen zonder vracht uit Saloniki naar Grie kenland teruggekeerd, terwijl in Salo niki met Zuidslavische goederen ge laden treinen zijn blijven staan. Van Grieksche officieele zijde echter wordt vernomen, dat het spoorwegver keer binnenkort hervat zal worden, aangezien het slechts tijdens de eerste mobilisatiedagen is stopgezet. ft ft Valsche geruchten omtrent Engelsche troepenlandingen De in het buitenland in omloop zijnde en voornamelijk uit Engel sche bron geputte tendentieuze ge ruchten omtrent Engelsche troepen landingen in Saloniki, op Korfoe en andere Grieksche steunpunten worden van bevoegde Italiaansche zijde als onjuist gebrandmerkt en tegengesproken. Gedurende de maand November geven de met 04, 05, 06 en 07 ge merkte bons van de „Bonkaart distributie vaste brandstoffen haarden, kachels”, alsmede de met 07, 08, 09, 10, 11, 12, 13 en 14 gemerkte bons van de „Bonkaart distributie vaste brandstoffen centrale verwarming”, en voorts de met „Brandstoffen, één eenheid, tweede periode”, en de met „cokes, één eenheid, tweede periode”, ge merkte bons elk recht op het koo- pen van één eenheid vaste brand stoffen. Verder geven gedurende de maand November de met 08, 09, 10 en 11 ge merkte bons van de „Bonkaart distri butie vaste brandstoffen haarden, kachels”, elk recht op het koopen van één eenheid turf. Met nadruk wordt er echter de aandacht op gevestigd, dat de met 08, 09, 10 en 11 gemerkte bons in den loop van het stookseizoen alsnog zullen worden aangewezen voor het koopen van steenkolen of andere vaste brandstoffen. Men heeft dus de keus, om hierop thans turf of later andere brandstoffen te betrekken. (Verordeningenblad blz. 460) nog niet de daarin genoemde verkeers- beperkingen golden, doch waarvoor ingevolge de Verordening no. 188 van den Rijkscommissaris (Ver ordeningenblad blz. 542) wel het uitgaansverbod van kracht is ge worden, moet tot en met 15 Novem ber 1940 stilzwijgend ook in den tijd tusschen 24 en 4 uur worden loegestaan, zich zonder speciale vergunning buitenshuis te be vinden. De Italiaansche bladen over het offensief De actie van de Italiaansche weer macht in Griekenland vormt ook van daag het voornaamste thema der Ro- meinsche ochtendbladen, wier corres pondenten het begin van den opmarsch der Italiaansche colonnes en de eerste successen van de aanvallen van het luchtwapen op de Grieksche vloot en de luchtsteunpunten beschrijven. Met voldoening wordt vastgesteld, dat Ita lië weer eens de regeering-Churchill is voor geweest en Engelsche verwachtin gen te niet heeft gedaan. De speciale correspondent van de „Popolo di Roma” meldt, dat de Ita liaansche troepen, toen zij het bevel kregen op eenige plaatsen de grens te passeeren, ontvangen werden met ge weersalvo’s en geschutvuur. De Ita liaansche gemotoriseerde afdeelingen reageerde uiterst fel en de weerstand werd in korten tijd gebroken. Ondanks het slechte weer en de terreinmoeilijk- Even onjuist en ongegrond worden de tendentieuze geruchten genoemd be treffende een opmarsch van Grieksche troepen naar Albanië. Ten slotte wordt van welingelichte Italiaansche zijde vastgesteld, dat de geruchten omtrent opstanden in Albanië en dergelijke ge beurtenissen volkomen verzonnen met een bepaald doel uitgegeven berichten zijn. In werkelijkheid heeft het be richt van het Italiaansche ingrijpen in Griekenland in geheel Albanië geestdrift gewekt. HAAGSCHE COURANT ROEMENIË BULGARI Jl IRAN 'ndretti TUI PALESTII t£ü p ^ANKARA V 5 V s V g V V g V g V g V g V g V g HET GROOT. Sutz>* r~*~l TURKSCHE RUK •-»*• FRANSCH BEZIT -ITALIAANSCH BEZIT Bijkantoren: Scheveningen, Keizerstr. 319, Tel 550310; Rijswijk, Kantoor- boekh. Leeuwendaal, Oranjelaan 3, Tel. 119461 Voorburg, Boekhandel H. E. G. Ruijs, Heerenstr. 124, Tel. 778038; Filialen: N.V. Kantoorboekh. Th. J. de Koning, Goudsbloemlaan 3, Tel. 330263; Boekh. J. B. v. Seters jr., There- siastr. 108a, Tel. 772444; Boekh. E. D. Couvée, van Hoytemastr. 66, Tel. 721187 A A ft A ft ft M A A ft A ft L SYRIËX Beiroet TRANS^- (j o rd an It: A R A BIË BRITSCHE INVLOEDSSFEER BRITSCH BEZIT ACTIESTRALEN VAN SOOkm. RIJK

Haagsche Courant | 1940 | | pagina 1