Felle aanvallen op Engeland REPAREEREO van uw horloge TimWiUigQH. Na de Duitsch-Fransche besprekingen I UC.van Leeuwen aan Turkije wacht nog af een Voortreffelijke samenwerking tusschen het luchtwapen en de vloot Een semi-officieele verklaring te Berlij] „De Amerikaansche ambassadeur Bullitt oorlogsophitser” De Italiaansche actie in Griekenland De strijd ter zee DUITSCHLAND. Het frontbericht van het D.N.B. FRANKRIJK. ENGELAND Zijn uitingen weerlegd ITALIE. De Engelsche scheepsverliezen SPANJE. n Duitsche vliegmachine brengt schip tot zinken vakkundig s De ontmoeting te Florence Radiotoespraak van Pétain ZWEDEN RUSLAND. Zie verder le blad, pag. Canadeesch vrachtschip tot zinken gebracht ministerraad bijeengeroepen HAAGSCHE COURAKT Donderdag 31 Oct. 1940 le bl; pag. 2 =s1 s Telegram van den Führer den Duce HORLOGES - De Diplo over den Britschen steun aan Griekenland Slechts tot hulp verplicht bij een aanval door Boelgarije een 7 <3 Vervolg van het le blad. Een Bul- en wordt uit Berlijn ge- Op Londen en omgeving heeft het brandbommen geregend de de beide mogendheden de vernederen, handhaven PRINSGSTRART 13 prssoos SPUISTB. treffelijke luchtwapen en worden. MUSSOLINI OP INSPECTIE De Duce is in Forli aangekomen heeft zich vandaar naar Rocca della Ca- minate begeven, om dezer dagen steun punten van troepen en van de luchtmacht te. bezichtigen. De houding van Boelgarije De rol van Boelgarije in het Italiaansch- Grieksche conflict wordt door de. Boel- gaarsche pers en de openbare meening gekenmerkt als die van een aandachti- gen en op alle mogelijkheden voorberei den waarnemer. Veelvuldig wordt de wensch geuit, dat het conflict nog langs vreedzamën weg zal kunnen worden bij- gelegd. De positie van Griekenland wordt als hopeloos beschouwd, indien het con flict voortduurt. Stefani schrijftAls antwoord op de veronderstellingen, geruchten en zooge naamde onthullingen, die in het bui tenland, vooral door de vijandelijke propaganda, verspreid zijn over de be- teekenis van de ontmoeting te Florence tusschen Mussolini en Hitler, wijst men er te Rome op, dat de bespreking een der meest principieele en nuttige in het leven en werken der as is ge weest en dat de wereld er spoedig de politieke en militaire gevolgen van zal zien. Dergelijke ontmoetingen tusschen de leiders der beide revoluties, die in de toekomst nog veelvuldiger zullen worden, zijn een bewijs van de innige solidariteit tusschen de beide politieke en militaire leiders en de beide naties. Men voegt hieraan toe, dat, aangezien de zeer nauwe samenwerking tusschen de beide verbonden naties zich ook tot bijzondere kwesties uitstrekt, de as volkomen solidair is ten aanzien van het geval van Frankrijk. Anders gezegd, zonder dat de overwonnenen zij de eischen, die bij het begin van den oorlog ten aanzien van Frankrijk zijn gesteld en zij zullen elkaar weder- keerig helpen bij de verdediging en de verwezenlijking van deze eischen. Het Fransche staatshoofd, maarschalk Pétain, heeft gistermiddag een radiotoe spraak tot t.et Fransche volk gehouden, waarin hij o.a. het volgende zeide ,,Ik heb j.l. Donderdag een ontmoeting gehad met den kanselier van het Duitsche Rijk. Uit eigen beweging heb ik gevolg gegeven aan de uitnoodiging van den Führer. Ik stond van geenerlei zijde bloot ly Herald” verklapt, maar Londenschen correspondent de Na c ion op 22 October bevestigd, i-jj-x x_ j_x deze alleen op werd De Britsche admiraliteit deelt mede, dat de patrouillevaartuigen „Waveflo- wer” en „Joseph Buxton” door vijan delijke mijnen tot zinken zijn gebracht. De naaste familieleden van de slacht offers zijn verwittigd. Naar uit Ottawa wordt gemeld, is aldaar officieel medegedeeld, dat de Canadeesche hulpm ij nen veger „Bras D’or” verloren is gegaan. Van Canadee sche zijde wordt het waarschijnlijk ge- De Londensche correspondent van de „New York Times” meldt, dat by de krachtige aanvallen bij daglicht van Dinsdag meer dan 260 vliegtuigen in den strijd zijn geworpen. Een golf bestond uit Italiaansche bommenwer pers. Ook United Press meldt uit Londen, dat wijdvertakte aanvallen op Schot land, Wales, Liverpool en West-Enge- land in den nacht van Dinsdag op Woensdag getoond hebben, dat Londen niet meer het eenige doel der Duit sche bommenwerpers is. De Italiaansche eischen aan Frankrijk In tegenstelling tot de geruchten in het buitenland, als zou Italië van een deel van zijn sedert jaren aan de internatio nale openbare meening nauwkeurig be kende nationale eischen ten gunste van Frankrijk afstand gedaan hebben of daar toe bereid zijn, wordt van welingelichte Italiaansche zijde verklaard, dat Italië zelfs geen duimbreed van zijn legitieme eischen zal laten vallen, aldus meldt het D.N.B. uit Rome. Van al deze tenden tieuze geruchten is volstrekt geen woord waar. Zij worden daarom door genoemde Italiaansche kringen in den meest cate- gorischen vorm tegengesproken, waarbij ook gewezen wordt op de zoo juist te Florence opnieuw bekrachtigde overeen stemming met Duitschland. PROTEST TE LONDEN Naar het Zweedsche persagentschap meldt, heeft de Zweedsche gezant te Lon den opdracht gekregen, bij de Britsche regeering te protesteeren tegen de nieu we, ernstige schending van het souve- reine Zweedsche gebied door Engelsche bommenwerpers en schadevergoeding hiervoor te eischen. Zooals bekend, heb ben Engelsche vliegtuigen Dinsdag bom men geworpen op Helsingborg. GEDENKTEEKEN VOOR DEN BURGEROORLOG Ter gelegenheid van den dag tot her denking van de gevallenen is in de in- fanterie-academie van Saragossa een gedenkteeken ingewijd, dat het vplgende opschrift draagt: ,,1936-1938-lees en ver kondig, dat de infanterie in den vrij heidsstrijd voor Spanje 49.000 dooden, 247.000 gewonden en 8000 verminkten ge laten heeft”. VIJFLING GEBOREN Naar de „Petit Parisien” meldt, is te Roullettes bij Rijssel een vijfling geboren, bestaande uit vier jongens en een meisje. Het meisje is dood geboren. Daarentegen zijn de vier jongens gezond. De moeder van den vijfling heeft pas tien maan den geleden aan een kind het leven ge schonken. Semi-officieel meld Bij de ontmoeting van den Führer met de Fransche staatslieden zijn, naar men in Berlijnsche politieke kringen meent te weten, geen formeele afspraken gemaakt. Echter is wellicht de veronderstelling ge wettigd, dat daarbij principieele vraag stukken betreffende de toekomstige posi tie van Frankrijk in Europa besproken zijn, natuurlijk uitgaande van het feit, dat Frankrijk mede schuldig is aan den tegenwoordigen oorlog, dat het dezen oor log verloren heeft en ook zijn deel in de gevolgen moet dragen. Daarover is men het van beide zijden eens. Men gaat, zoo verklaart men verder, niet uit van illu sies, doch van nuchtere, van werkelijk heidszin getuigende inzichten, tegelijker tijd echter ook van de gemeenschappe lijke verantwoordelijkheid tegenover Europa. In dit verband wordt opnieuw op den ernst en de draagwijdte van de diplomatieke activiteit der asmogend- héden in de afgeloopen week gewezen. Deze activiteit schijnt zich inderdaad geenszins te beperken tot den 6000 k.m. langen weg van de zooeven beëindigde reis van den Führer. De asmogendheden zullen eerder in ijzeren vastbeslotenheid den strijd tegen Engeland ook op buiteh- landsch-politiek gebied voortzetten met het doeluitschakeling van den Engel- schen vredesverstoorder en het scheppen van een nieuwe orde op den grondslag van rechtvaardigheid. Belangwekkend is daarbij hetgeen van welingelichte zijde te Berlijn geconstateerd wordt, namelijk dat de weinige zinnen, die de Führer bij de besprekingen tijdens zijn reis heeft be sproken, van grootere historische draag wijdte zijn dan alle gedoe van de Engel sche diplomatie in de laatste zes maan den. I acht, dat de mijnenveger tijdens 'torm is vergaan. Met betrekking tot het communiqué aer Britsche admiraliteit, volgens het welk de Engelsche verliezen in de op 21 October geëindigde week 44 sche pen, totaal 198.000 ton, hebben bedra gen, wordt er van Duitsche zijde op gewezen, dat in werkelijkheid alleen op 19 en 20 October het Engelsche ver lies aan koopvaardijschepen 327.000 ton bedroeg. Daarvan werden alleen door Duitsche duikbooten, zooals uit de be richten van het Duitsche opperbevel blijkt, 43 schepen, totaal 260.000 ton, uit convooien tot zinken gebracht. Opmerkelijk vindt men in Duitsche kringen de Engelsche verklaring, dat dit het zwaarste verlies in een week sedert het uitbreken van den oorlog was, met uitzondering van de op 23 Juni geëindigde z.g. week van Duin kerken, toen de Engelschen hun ver liezen als 210.000 ton opgaven. Men heeft ook met belangstelling kennis genomen van de Engelsche verklaring, dat de Britsche verliezen in deze week het gevolg zijn van „een sterke duik- bootconcentratie op een bijzondere plaats van den Atlantischen Oceaan”. landelijke element overheerscht, wil in geen geval bij de Europeesche oneenig- heden betrokken geraken. Zij herinneren zich het verdrag van Versailles en de bekende phrase, dat de oorlog moet die nen om de democratieën in de wereld te beschermen. Noch het verdrag van Ver sailles, noch dit slagwoord hebben de Ver- eenigde Staten met den oorlog verzoend. Bij vele millioenen Amerikanen bleef slechts een bitteren nasmaak over wegens de onbetaalde milliardenbedragen, welke de Europeesche landen nog aan Amerika schuldig zijn.” Grieksch schip door Italianen opgebracht Naar pas thans bekend wordt, is het den Italianen onlangs gelukt ruim 2000 ton staal, koper,- rubberbanden en gly cerine in beslag te nemen, welke goe deren op het Grieksche stoomschip „Attiki” van Amerika naar Grieken land vervoerd werden. Op reis naar den Piraeus was het schip door de Italiaansche controlecommissie ver zocht, zich naar een bepaald punt in de Middellandsche Zee te begeven om onderzocht te worden. De weigering hieraan te voldoen was aanleiding voor de Italiaansche autoriteiten het schip naar een Italiaansche haven op te bren gen. waar de lading in beslag werd ge nomen. DUITSCHE HANDELSDELEGATIE IN MOSKOU De Duitsche economische delegatie ont- der leiding van gezant Schnurre is g' teren te Moskou aangekomen. Zij v.„. u aan het station ontvangen door den Duit- schen ambassadeur graaf von der Schu lenburg en leden der Duitsche ambassa de, benevens v»n Sovjet-Russische zijde door den afdeelingschef in het commissa riaat van buitenlandsche zaken, Alexan- drow, en andere sovjetambtenaren. Associated Press meldt uit Ottawa, dat het vroegere Fransche vrachtschip „St. Malo” (5779 ton), dat onder Cana deesche vlag voer, door vijandelijke actie tot zinken is gebracht. 28 Leden der bemanning worden vermist. Nog geen Amerikaansche neutrali- teitsproclamatie Huil en Sumner Welles hebben, naar Reuter uit Washington meldt, president Roosevelt medegedeeld, dat de totdus- verre ontvangen berichten niet voldoen de zijn, om met betrekking tot de Grieksch-Italiaansche gebeurtenissen, een proclamatie over de neutraliteit of over een blokkeeren van het crediet uit te vaardigen. De ministerraad is bijeengeroepen op den komenden Zaterdag. De minister van buitenlandsche zaken, Serrano Suner, heeft besprekingen ge voerd met den ambassadeur te Berlijn, generaal Espinosa de los Monteros en den ambassadeur te Lissabon, Nicolaas Franco. De ambassadeur in Frankrijk, Lequerica, is eveneens voor het voeren van besprekingen met den minister van buitenlandsche zaken te Madrid aange komen. Het D.N.B. meldt uit New York: De Duitsche vliegtuigen zijn ook in den nacht van Dinsdag op Woensdag, naar Reuter meldt, weer naar Londen gekomen om EEN NIEUW STADSBOUWPLAN VOOR HAMBURG De V.P.B.-correspondent te Berlijn meldt: Niet alleen Nederlandsche, maar ook Deensche architecten, bouwkundigen en bouwondernemers zijn uitgenoodigd aan de uitvoering van het nieuwe stads bouwplan van Hamburg hun medewer king te verleenen. De Deensche consul- deze men heeft „hardnekkig” hun bomaanvallen voort te zetten, nadat zij reeds overdag aanvallen op groote schaal hadden ondernomen. Op. Londen en omgeving heeft het brandbommen geregend. Galland’s 47ste overwinning Naar het D.N.B. verneemt, zijn bij de luchtgevechten van gisteren boven Engeland vijandelijke jagers neer geschoten. Majoor Galland heeft bo ven het Engelsche eiland zijn 47ste luchtzege bevochten. Italiaansche formatie bommen werpers in den aanval Van „ergens aan het Kanaal” meldt Stefani: Voor het eerst heeft Dinsdag middag een formatie Italiaansche bommenwerpers, geëscorteerd door jagers, op klaarlichten dag, na de versperring van het vijandelijk lucht afweergeschut gepasseerd te zijn, de haar aangewezen doelen in Zuid-Enge- land bereikt en een doeltreffend bom bardement verricht, waarvan de uit werking terstond geconstateerd werd. Ondanks de ongunstige weersomstan digheden vervulden de formaties van de Italiaansche luchtmacht de haar toevertrouwde opdracht op schitteren de wijze. Zij vielen den vijand krach tig aan en troffen de voorgeschreven doelen met bommen van middelbaar en groot kaliber. Toen de bemanningen verslag uitbrachten over de bijzonder heden van de tenuitvoergelegde actie, toonden zij het grootste enthousiasme en ongeduld om nieuwe aanvallen op vijandelijk gebied te ondernemen. De aanvallen strekten zich over den geheelen dag van gisteren uit en zijn den geheelen afgeloopen nacht in ver sterkte mate voortgezet. Te Londen weerklonken gisteren 4 maal alarmsirenes. Met de treffers op West India docks en het Waterloo sta tion zijn groote objecten, welke reeds dikwijls geteisterd zijn en bijzondere beteeenkis hebben voor de ravitaillee- ring van Londen, opnieuw aangeval len. Groote steekvlammen en branden, welke zich snel uitbreidden, werden onaanvechtbaar geconstateerd. Boven Portsmouth verschenen 3 maal golven Duitsche gevechtsvliegtuigen, die het levendige vuur van het luchtaf weergeschut ter bescherming van deze belangrijkste oorlogshaven door braken. Bij de luchtgevechten van gisteren in het gebied van Portsmouth als mede boven Londen, welke met groote taaiheid en verbittering gevoerd wer den, schoten de Duitsche jagers 13 Spitfires en 6 Hurricanes neer. Giste ren werd in totaal 28.900 b.r.t. vijan delijke tonnage vernietigd. GIECTR. OPDOROTfN RADIO VERLICHTIttCSORNOMENTEH Een Duitsch vliegtuig, dat gistermid dag tot den Atlantischen Oceaan is doorgedrongen, zag plotseling beneden zich een Britsch vrachtschip van onge veer 5000 ton. Ondanks het slechte weer en de lage bewolking gaf de commandant van het vliegtuig, een jeugdige luitenant, het bevel tot den aanval en wierp in 2 duikvluchten ver scheidene bommen vlak naast de scheepswand. De hevige ontploffingen reten de zijkahten van het schip open. Er ontstond een geweldig lek en na enkele oogenblikken dook het vaartuig onder en verdween, zoodat de beman ning nauwelijks tijd had in de booten te gaan. De Amerikaansche ambassadeur litt, zoo schrijft de „Völkischer Beobach- ter”, heeft het noodig geoordeeld zich eenige dagen geleden in een redevoering te Chicago tegen het verwijt te ver dedigen, dat hij en andere Amerikaansche diplomaten in Europa met alle mogelijke hun ten dienste staande middelen, Enge land en Frankrijk er toe gedreven hebben aan Duitschland den oorlog te verklaren. Zinspelende op de officieele Poolsche do cumenten, welke na de verovering van Warschau in Duitsche handen zijn ge vallen en in Januari 1940 door de Wilhelm - strasse zijn gepubliceerd, probeert hij de door deze documenten bewezen feiten te ontzenuwen door een brief aan te halen van den vroegeren Franschen premier Daladier, geschreven op 4 April 1940. De publicatie van dezen brief van Dala dier, zoo vervolgt het blad, vormt een zwakke poging van Bullitt om de verant woording van zich af te schuiven en te leggen op den vroegeren minister-presi dent der Fransche republiek, die z.g. zijn beslissing voor den oorlog uit vrijen wil en zonder eenige beïnvloeding genomen heeft. Met bijzonderen nadruk wordt in den brief verklaard, dat deze beslissing genomen werd zonder rekening te houden met de Amerikaansche politiek en vooral zonder rekening te houden met de vraag of Amerika aan den oorlog zou deel nemen, ja of neen. Wij kunnen niet zwij gen wanneer een Amerikaansch diplo maat, die zoowel in Europa als in zijn eigen land als een hater van Duitschland en een der meest onscrupuleuze oorlogs- ophitsers bekend is, de waarheid zoo sterk verdraait. FRANSCHEN UIT ENGELAND NAAR MARSEILLE De Fransche ambassadeur te Wash ington, Henry Haye, heeft medegedeeld, dat het Fransche vrachtschip „San Francisco” gisteren uit New York is vertrokken om Fransche onderdanen uit Engeland naar Marseille te brengen. De evacuatie geschiedt op grond van een overeenkomst met de Engelsche en de Amerikaansche regeering. Ongeveer 6000 Franschen bevinden zich in Enge land, aan welker evacuatie Frankrijk te meer belang hecht, daar een groot aan tal hunner bijna als krijgsgevangenen wordt behandeld. GROOTE KEUZE mODEROE OnCRE LinCk fiETHEinsrn. UflClZ nUtn zouTmnnsra. rHJun diplomatie oorlog aantoont. waar- constateeren, dat Een belangrijk rapport Tegenover deze onwaarachtige, zwakke en ten aanzien van zijn vroegeren vriend Daladier, weinig ridderlijke poging van Bullitt om zich schoon te wasschen, zou den wij daarom een nieuw Poolsch docu ment willen plaatsen en wel een rapport van den Poolschen ambassadeur te Washington, graaf Potocki, van 7 Maart 1939, dat evenals de reeds gepubliceerde documenten, de noodlottige oorlogsactie van de Amerikaansche diplomatie voor het uitbreken van den In het belang van de historische heid wenschen wij te door dit document opnieuw de oorlogs zuchtige actie van de Amerikaansche di plomatie, vooral in Europa, wordt aange toond en bewezen. De gevolgen van die diplomatie waren noodlottig zoowel voor Europa als voor Amerika, want Europa werd in den oorlog gestort en Amerika heeft zich de vijandschap op den hals gehaald van groote volkeren, die normaal geen enkel geschil met het Amerikaan sche volk hebben en in tegendeel ge slachten lang met de Amerikanen in vriendschap leefden en wilden leven. De isoleering van Amerika, dat is het resul taat der diplomatieke actie van de heeren Bullitt c.s. Het blad laat dan het rapport van den Poolschen ambassadeur in Washington aan den Poolschen minister van buiten landsche zaken in extenso volgen, waarin deze een uiteenzetting geeft van de bui tenlandsche politiek der Vereenigde Staten. Samenvattend komt de ambassadeur tot de slotsom, dat de technische en moreele voorbereiding van het Amerikaansche volk tot deelneming aan een oorlog indien zulk een oorlog in Europa zou uit breken snel vorderingen maakt en de Vereenigde Staten waarschijplijk van het begin af aan Frankrijk en Groot-Brit- tannië met hun geheele macht te hulp ?ullen komen, „Ik ken echter”, aldus ver volgt de ambassadeur, „de Amerikaansche openbare meening en de gezanten en se natoren, die het beslissende woord hebben en ik ben van meening. dat de waarschijn lijkheid, dat Amerika evenals in 1917 aan den oorlog deelneemt, niet groot is. want het grootste deel der staten in het Mid- den-Westen en het Westen, waarin het Evenals indertijd gebeurde ten opzich te van het regime Koht-Nygaardsvold in Noorwegen zoo schrijft de Deut sche diplomatisch-politische Korrespon- denz heeft Churchill thans den Griek- schen ministerpresident een boodschap gezonden, waarin hij sprak over „onge- provoceerden aanval” en waarin hij te vens „iedere hulp, welke in ons vermo gen ligt” toezegde. Ingaande op de Brit sche garantie voor Griekenland, welke volgens de „Daily Telegraph” reeds sinds lang voortdurende besprekingen tusschen de Britsche en de Grieksche marinekringen ten gevolge heeft gehad, merkt de Korrespondenz op: Engeland pleegt dergelijke geschenken niet voor niets uit te aeelen. Ondersteuningen en prestaties op voorhand van allerlei aard, welke de Britsche vloot en de Britsche berichtendienst op Grieksch ge bied en in Grieksche wateren genoot, vormden de eerste contante betaling, welke Griekenland moest verrichten voor die chèque. Engeland had intus- schen geenszins de bedoeling het te la- De Turksche bladen geven uiting aan hun sympathie voor Griekenland. Ner gens evenwel wordt van militairen steun gesproken. Het steeds welingelichte blad „Yenisabeh” schrijft: „Wij achten het onzen plicht Griekenland overeenkomstig de ontwikkeling der gebeurtenissen allen steun te verleenen’. Het blad verklaart verder echter, dat een militaire onder steuning slechts in het geval van een Bulgaarschen aanval op Griekenland in aanmerking komt. „In een dergelijk ge val zullen de Bulgaren zich tegenover het Turksche leger zien gesteld”. Zelfs het officieuze blad „Oeloes” spreekt niet van militairen steun, maar verklaart slechts: „Als ’wij aangevallen worden, zal thans na 20 jaren weer een onafhankelijkheidsstrijd worden gestre den”. ten oij deze, voorloopig voor het publieK geheim te houden dienstverrichtingen van actieven en passieven aard. Zijn plannen werden weer acuut, hetgeen aangetoond kan worden, toen de Brit sche overval op Dakar mislukte, toen de Britsche sabotageorganisaties in Roe menië verdwenen en in plaats daarvan contingenten van de Duitsche weer macht een krachtige garantie op zich namen tegen aanslagen van soortgelijken aard. De minister van oorlog, Eden, werd naar het Britsche hoofdkwartier van het Middellandsche Zeefront gezon den. Dienzelfden dag schreef de „Daily Te legraph”, dat Groot-Brittannië nooit het voornemen had gehad om in de Middel landsche Zee steeds in het defensief te blijven. Kort daarop, op 21 October, werd volkomen openlijk door den staatssecre taris in het ministerie van oorlog. Cross, verklaard, dat het Britsche leger zich op een offensief voorbereidt. Ongeveer ter- zelfdertijd heeft de staats-secretaris van koloniën, Lord Lloyd, in verband met de. behandeling van de vijandelijkheden in het Nabije Oosten, zijn toehoorders er op gewezen, dat de dag steeds nader kwam, waarop Engeland zou overgaan tot het offensief. Dat daarbij voor de ont worpen Engelsche bomaanvallen op Roe- meensche oliebronnen juist ook gedacht werd aan steunpunten op Grieksch ge bied, is niet slechts door den Britschen omroep op 20 October en reeds eerder aan een dictaat of eenigen druk. Een samenwerking tusschen onze beide landen is onder het oog gezien. Ik heb dit in beginsel aanvaard. De modaliteiten zul len later worden besproken. Ik stel er prijs op diegenen, die thans het heil van Frankrijk verwachten, te zeggen, dat het bevorderen van dit welzijn in onze han den ligt. Ik zou aan al diegenen, die be denkingen koesteren, willen zeggen, dat het de eerste plicht van iederen Fransch- man is vertrouwen te hebben. Aan die genen, die twijfelen, evenals aan diege nen, die weerbarstig zijn, breng ik in her innering dat de meest trotsche en gere serveerde houding gevaar loopt aan kracht te verliezen, wanneer men zich tot in het overdrevene verhardt. Diegene, die het lot van Frankrijk in handen heeft geno men, heeft den plicht de gunstigste at mosfeer te scheppen voor het behartigen van de belangen van het land. In eere en teneinde de eenheid van Frankrijk te handhaven, betreed ik thans in het kader van de constructieve activiteit der nieuwe Europeesche orde den weg der samenwerking”. Daarna wees maarschalk Pétain op de noodzakelijkheid om de meeningsver- schillen op het gebied der binnenlandsche politiek ter zijde te stellen en de afval lige beweging in de koloniën te onder drukken. Tenslotte verklaarde hij „De ministers zijn uitsluitend aan mij verantwoording verschuldigd. De geschiedenis zal alleen over mij een oordeel vellen. Ik heb tot dusver tegen u gesproken als een vader. Thans spreek ik op een toon van een lei der tot u. Volgt mij. Bewaart uw ver trouwen in het eeuwige Frankrijk”. door de „Dail; ook door den 1 van die bovendien wist te melden, dat onderneming van urgenten aard om practische overwegingen en niet grond van diplomatieke scrupules getraineerd. De Times van 23 October echter, die van de bezetting der Griek sche eilanden een versterking van de Britsche positie in het Oosten van de Middellandsche Zee ten koste van den te genstander verwachtte, zag geen reden waarom Engeland zich opnieuw zou la ten overrompelen, zooals eens in Noor wegen. Wederom, aldus de Korrespondenz, is het er niet van gekomen, dat de Engel schen hun aanslagen „volgens het plan” ten uitvoer kunnen leggen. king te verleenen. De Deensche i generaal te Hamburg zeide, dat bouwplannen de grootste zijn, die ooit in het moderne Duitschland onworpen. AMERIKAANSCHE GASTEN BIJ DR. FRANK De gouverneur-generaal, dr. Frank, heeft gisteren naar uit Krakau wordt ge meld, John Hartigan en Columba Mur ray, gedelegeerden van de Amerikaan sche Hooverorganisatie, Commission for Polish relief, ontvangen. Dr. Frank nam deze gelegenheid te baat om jegens de beide Amerikanen zijn dank uit te spreken voor de grootscheepsche hulp actie, die zij ten bate van de Poolsche, Oekrainische en Joodsche bevolking in het gouvernement-generaal gedurende de laatste maanden ontplooid hebben. De houding van Duitschland Officieus wordt uit Berlijn gemeld: De verhouding van Duitschland tot andere staten wordt bepaald door de bondgenootschapsverplichting tegenover Italië. Met deze verklaring werd giste ren in de Wilhelmstrasse op een vraag van buitenlandsche journalisten de hou ding van Duitschland in het huidige Ita- liaansch-Grieksche conflict aangegeven. In politieke kringen wijst men in dit verband op den inhoud van de Italiaan sche nota aan Griekenland en op de ver schillende officieuze Italiaansche uitla tingen, waarin de handelingen der re-, geéring te Athene, welke op eenzijdige bevoordeeling van Engeland gericht waren, ondubbelzinnig worden vastge steld. Men verklaart te Berlijn, dat de Italiaansche reactie in dit gebied niets anders dan een deel van den gemeen- schappeljjken Duitsch-Italiaanschen strijd tegen Engeland en politiek be zien een verschijningsvorm van de as- politiek is. De actie van Italië zal de finitief opruiming houden onder het En gelsche stelsel in het gebied van de Middellandsche Zee, welk stelsel daar niets te zoeken heeft en inzonderheid on der de denkbeeldige en werkelijke steun punten van Engeland. De stelling, dat Engeland een Middellandsche Zeemo gendheid is, zal eens evenzeer een fictie blijken als de voorstelling, welke nog slechts op leemen voeten staat, van En geland als wereldmacht. Met betrekking tot de berichten over de houding van de andere staten in het Zuidoosten van Europa, wordt er in wel ingelichte Italiaansche kringen te Rome op gewezen, dat tot dusver geen uitla tingen van officieelen aard zijn ontvan gen. GELUKWENSCHEN AAN MUSSOLINI Ter gelegenheid van den 19en verjaar dag van den marsch naar Rome heeft de Duce van het hoofd der Slowaak- sche regeering Tuka een felicitatietele- gram ontvangen, waarin deze zijn beste wenschen aanbiedt voor den Duce per soonlijk en voor het welzijn van Italië. De Duce heeft van generaal Antones cu een telegram ontvangen van den vol genden inhoud: Duce, op den dag, waarop het Ita liaansche volk den verjaardag viert van den marsch naar Rome, neemt het La- tijnsche Roemenië, dat afstamt van de legionnairs van Trajanus, met de groot ste en hartelijkste geestdrift deel aan de wenschen, welke men formuleert voor den roem van Italië en voor de welvaart van een sterk en hecht regime, en het verzoekt u de warmste gelukwenschen in ontvangst te willen nemen. Het frontbericht van het D.N.B. d.d. gisteren luidt: Het Britsche eiland zag zich giste ren weer aan uiterst zware slagen van het Duitsche luchtwapen blootgesteld. Volgens het weermachtbericht van he den werd den Engelschen nadrukkelijk onder het oog gebracht, dat de ver metelheid en kracht der Duitsche aan vallen ook in de achtste week der ver- geldingsvluchten niet slechts onver zwakt zijn, doch zelfs naar wensch versterkt kunnen worden, zoodra de toestand van het oogenblik dit aanbe- velenswaardig doet schijnen. De Duce heeft een telegram van den Führer ontvangen van den volgenden inhoud „Bij mijn terugkeer in Duitschland breng ik u, Duce, mijn hartelijken dank tot uitdrukking voor de gastvrij heid en de ontvangst, die mij wederom door Florence is bereid. De uitbundige geestdrift der Florentijnsche bevolking bewijst, dat de bondgenootschapspoli- tiek tusschen Italië en Duitschland welker algeheele gelijkheid van opvat tingen wij wederom .hebben bevestigd tijdens deze besprekingen in het hart van uw volk is geworteld. Dank zij de macht onzer legers en het ver trouwen onzer volkeren zal niemand ons meer de overwinning kunnen ont rukken. Ik richt tot u mijn groet als vriend en kameraad.” w.g. ADOLF HITLER. De zeer belangrijke successen om vatten de 4 groepen van doeleinden, welke van de meeste beteekenis voor de Duitsche vergelding zijn. Deze lig gen op het gebied der vernietiging van voor den oorlog belangrijke bedrij ven, van vliegvelden, verkeersinstalla- ties, alsmede haveninrichtingen. Tegelijkertijd heeft de vernietiging van vijandelijke scheepsruimte verde ren voortgang gehad. De marine kon de tonnagecijfers der tot zinken ge brachte schepen in deze maand, welke verreweg het succesvolst ge weest is voor de Duitsche tegenblok- kade nogmaals aanmerkelijk opvoe ren. Daarbij kon steeds weer de voor- samenwerking tusschen vloot geconstateerd Roemeensche schepen in Turksche havens officieel communiqué van het secretariaat van de Roemeensche ma rine dementeert het in de pers ver schenen bericht, dat de schepen van den Roemenschen zeedienst, die zich in Turksche havens bevinden, opdracht hebben gekregen, deze havens te ver laten. In welingelichte kringen te Istanboel wordt volgens United Press ver klaard, dat het aan te nemen is, dat Turkije in het Grieksch-Italiaansche conflict de houding van een niet-oor- logvoerenden staat zal aannemen, zoolang niet een andere Balkanmo- gendheid in het conflict wordt be trokken of de eigen belangen van Turkije bedreigd worden. Beslissend voor Turkije is de houding van Bul garije. Voor het geval Bulgarije in den oorlog treedt, zoo zei men ver der, zou Turkije zijn houding wijzi gen. Volgens de laatst hier ontvan gen berichten, heeft Bulgarije blijk baar niet de bedoeling, zich in het Grieksch-Italiaansche conflict te mengen.

Haagsche Courant | 1940 | | pagina 2